'3 ft van 2 prijs Kilo 1.50 bussen aar. 44e Jaargang. 1006. ImiBUHST Isarsa-acHBi*# Donderdaj 10 Mei, O :atosc No. 109. km m&mi&M Van week tot week. FEUIUAETON. Biflneniandsciie berichten 'enmeid in dat kan iedere huis. Ivan dit beroemde en on, bouillon, s i, groenten zoomeij gekookte eiere achtigen smaak te g J. SOHIER, Sleper, 386. -i bereid reuk- en smakeloos ■nk Versterkingsmiddel oge mate den eetlust op. brm. Friedr. Bayer Co,, EiberieU, slagen-Midielbarg tj INGEN (Remise) op werkdagen) 5.50, kty.m. 7.55, 9,30. II-""1 „30, 1.15, 2.-, 2.45. r° 15, 7.-, 7.50, 8.40, 3LBUEG (n. Zeil mark! ja. 5.15*, 6.20*, 8.40, 10* 2.35, 1.20, 2.05, 2.50, 3.35, 10, 7.05, 7.55, 8.45, A rijden slechts tot i' figen: vm. 6.6.20, 7.-i 5, 9.30, 10.—, 10.20, 10.40, m. 12.—, 12.30,1.05*, 1.30', •25, 3.55, 4.30, 4.50, 5.® 16, 7.35, 8.20, 9.10. uitensluis: vm. 6,10, 6* 30, 9.15, 9.50, 10.10, 1"" 11.50. Nm. 12.10, 1- 2.50*, 3.10, 3,40, 4.10,4,® P.30, 7,0a, 7.25, 8.8.® fesrtsn vallen Zondag» n® >er 1906. Ijelijks. ,50 a) b) nm. 3,23 g) en 6, 12,15 a) nm. 3,50 g) en"' nm. 1,55 a) en 4,45 b) nm. 3,23 en 6,10 e)i) minuten na het vertrok "j ikenskerke n. Neuzen vm.f Breskens, Borsaele en Neu!i' ,en5e»1 16 Apr® vLissimescHE ceiitAM. PHjs per drie maasden f 1LS0, 'feoeo fa 1.50, Afzonderlijks nummers 5 cent. Men abonneert zioh bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgaver P. VAN DE YELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTI©?van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word! de, prijs slechts teieemaal berekend. Groote letters <sn cliches naar plaateruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ej> Son- en feestdagen. TelephDonnunme? 10, Abonnements-Advertentiën ®p zeer voordeelige voorwaarden. ekdagen van De Engelsche minister van financiën heeft in het Lagerhuis zijn begrooting ingediend en daarbij de gebruikelijke beschouwingen gehouden over den finan- cieelen toestand van het Britsche rijk. De minister achtte die uitstekend en kou verklaren dat de overzeesche handel in 19051906 (bij onze overzeesche buren rekent men van Mei tot Mei) nooit geëvenaarde cijfers bereikte. Even als bij ons bracht ook in Groot Brit- tanje de alcohol weer minder op waar tegen de belaste prentbriefkaarten be duidend in de opbrengst der belastingen meespreken. In Engeland is het „mi nister van financiën zijn" niet zoo erg moeilijk. De heer Asquith sluit met een batig saldo van zes-en-dertig millioen gulden en verkeert men in het benijdens waardig geval dat de belastingen lang zamerhand kunnen worden verminderd. Uitgaande rechten op steenkool en op bewerkte tabak zullen den buitenland schen verbruiker ten goede komen. De termijn van tien dagen, door de Engelsche regeering aan de Porte ge- iteld tot ontruiming van het bezette gebied op het schiereiland van den Sinaï, is thans loopende en wij zullen dus de gebeurtenissen dienen af te wachten. Het is hoogstwaarschijnlijk om den Sultan niet tot nutteloos verzet te prik kelen, dat de geheele Britsche vloot Malta verlaten heeft, koers zettende naar de haven van Athene. Mochten de tien dagen verstrijken, zonder dat feitelijk iets gebeurt, dan zal men ï'rankrijk's voorbeeld van 1903 en het voorbeeld der mogendheden van 1905 en een deel van het Turkscbe bezetten. Turkije kan toch niets doen, zoolang de Engelschen den voet niet op het vasteland van Turkije zetten. Ds eilanden zijn weerloos en de vloot is niets meer. Trouwens, ook het slecht verzorgde Turksche leger zou niets wezen, wanneer de Turk geen soldaat in zijn hart was, tegen wien, als alle kansen gelijk staan, feitelijk niemand op kan. Merkwaardig is in deze do houding van het Duitsche rijk. Duitsohland heeft aan Turkije in de laatste jaren een besten klant gehad en tussehen het hof van Berlijn en de Porta heette een hartelijke vriendschap te bestaan maar Turkije heeft aan die vriendschap nooit iets gehad en het is dan ook absoluut onmogelijk, dat een man als "Wilhelm II Door AMO. 17." Er lag iets in zijn oogen, dat iemand 'rees aanjoeg en zjj dankte God, dat hij haar ouden papa niet vermoord en bestolen had. Oh, zij schaamde zich zoo, dat zij zich vroeger met dien tuohthuis- boef op straat had vertoond. Maar haar papa had dat zoo gewild, ter wille van de zaak. Haar papa had haar dikwijls een huwelijk met Burgman aangeraden, maar van den beginne af had een in- 'ge Btem haar tegen hem gewaar- Johannes werd intusschen in verhoor genomen. Hij vertelde overeenkomstig de waarheid, wat er voorgevallen was, doch dit stemde niet overeen met hetgeen een ingesteld onderzoek aan het licht bracht. Hij sprak van vier mannen, die iets gevoelen kan voor den man die aan het hoofd staat van zulk een schandelijk bestuur als dat van het Turksche rijk. Het is nu uit Berlijn nog eens uit drukkelijk herhaald, dat de Porte op geen steun behoeft te rekenen. Als het ernst werd zou het gaan als het met Marokko gegaan is Graaf Witte heeft aan het Russische rijk de diensten bewezen, die hij het bewijzen kon. Veel was dat niet en het voornaamste ervan is zeker wel, dat bij nieuwe bronnen gevonden heeft tot voeding van het altijd hongerige mon ster. 't Moet een aangename gedachte voor den beheerseher van het groote rijk wezen, dat hij financieel weer in 't zadel zit en zijn in ons oog vrij re- actionnairen, maar in het zijne al te liberalen president-minister nu wel missen kan. Vóór dat de nieuw ver kozen instelling haar werkkring feite lijk aanving, moest Witte weg, 't is duidelijk genoeg. In de gewenschte richting kon hij niet meer werkzaam zijn maar 't is toch een feit dat ook zijn tegenstanders zijn heengaan thans bedenkelijk vonden en nog te elfder elfder ure hebben getracht, zijn fat soenlijke afdanking te verhoeden, omdat hoogstwaarschijnlijk de gespannen toe stand tusscheu het volk en de bureau eraten er nog meer gespannen door zal worden. Van de eerlang te openen Rijksdoema beginnen wij thans een en ander te vernemen, met name wat betreft de daarin sterk vertegenwoordigde partij der constitutioneels demoeraten. De eisohen, die zij in da zittingen der Doema zullen stellen, schijnen ons toe al bij zonder gematigd te wezen en geheel in overeenstemming met de begrippen in eiken normaal ontwikkelden staat. Zij verlangen namelijk gelijkheid van alle burgers voor de wet, zonder onderscheid van geslacht, geboorte of godsdienst en rechtstreeksch, geheim kiesrecht, liefst algemeen en voor mannea en vrouwen beiden. Zonder het eerste is geen beschaafde staat meer denkbaar en wat het tweede betreft, hierin kan men veilig een eindideaal zien. Wanneer Rusland eenmaal zoo ver is, dat alle burgers gelijk zijn voor de wet en, ook voor het plaatselijk zelfbestuur, reoht- streekseh en geheim kiesrecht verkre gen heeft, dan heeft het een stap ge daan, waaraan het wel voor een eeuw genoeg heeft. Maar hoevele tien- hem zouden overvallen hebben, maar daar wist men niets van. In het bewuste straatje had niemand naohteljjk gerucht gehoord en het lijk werd ook niet daar, doch in een andere straat gevonden. Johannes zeide, dat hij zijn aanvaller sleohts teruggeworpen had en dat deze gevallen was. Nu had het lijk wel een wond aan het achterhoofd, doch de doodelijke wond was toegebracht met een knuppel of een dergelijk stomp werktuig op den schedel. De kastelein uit de herberg, welken Johannes aanwees, bezwoer, dat er geen vier mannen zoo laat nog in zijn lokaal waren. De doode herkende hij nietook Johannes had hem nooit gezien hevig ontsteld stond hij bij het lijk, doch plotseling werd bij kalm. Hij wist immers stellig, dat hij den man niet gedood had. Het was echter mogelijk, dat de vier kerels later hun slachtoffer gevonden hadden, den man, voor wien zij Johan nes gehouden hadden. Doch het was tot op dat oogenblik niet gelukt hst minste spoor van de vier ta ontdekken. De rechter gevoelde zekeredeelneming in het lot van den bleeken jongen man, van wien mijnheer Aalders zulke goede getuigenissen aflegde. Zijn dochter had tallen van jaren zullen wellicht nog moeten verlcopen, eer wij het Russische volk met dit resultaat kunnen geluk wenschen Zooals wij weten houden onzeEransche vrienden hun verkiezingen on Zondag. Men heeft dan kostelijk den tijd om ter stembus te gaan, ofschoon de er varing leert dat de menschen er niet harder om loopen, terwijl óe standjes en onaangenaamheden op Zondag dubbel onaangenaam zijn, wat de lieden te Montpellier ondervonden hebben. Overigens blijkt duidelijk, en niet tegenstaande er nog zulk een groot aantal herstemmingen moeten plaats hebben, dat de Pransehe republiek geen het minste gevaar loopt,. Ondanks alle manoeuvres harer vijanden zal zij ze gepralend uit den strijd te voorschijn komen. Men mag hierbij echter niet uit het oog verliezen, dat onder de familie der Eransche konings- of keizergeslachten, zioh geen enkel ernstig kroon-pretendent voordoet, in staat en gereed de regeering te aanvaarden en die het vertrouwen des volks ten volle waardig is. Natuurlijk wordt die waarheid van lieverlede van meer kracht en hierin vindt de republiek, met haar tallooze vijanden, tegenstanders en onverschilligen, stellig den voor naamsten steun. Opmerkelijk voorzeker is het nu door den Duitschen Rijksdag aangenomen voorstel van het katholieke centrum, om aan ieder ingezetene van het rijk voortaan volle geloofs- en gewetens vrijheid te verzekeren, die niet bestaat wanneer bij het vervullen van ambten en bedieningen de belijders van eenigo godsdienstige gezindheid worden ach tergesteld. In hoofdzaak was dat het geval in Brunswijk, waar de protestan ten steeds werden voorgetrokken. De sociaal-democraten maakten van de ge legenheid gebruik om, waar men toch bezig was aan maatregelen van billy k- heid, nog eene andere voor te stellen, en zij hadden thans begrijpelijkerwijs succes, zoodat het voortaan ook verboden zal wezen om kinderen tegen den zin der ouders goüsdienst-oDderricht te doen ontvangen of eenige godsdienstoefening te laten bijwonen. Met hua krachtig en zeer gegrond protest tegen het willekeurig en tyran- niek optreden der Pruisische politie tegen de vreemdelingen die in haar oog niet op het grondgebied van den Staat tehuis behooron, hadden zij minder succes, omdat de minister kon verklaren dat dit geen Rijkszaak was, maar eene die eiken staat afzonderlijk aanging. Zij die door de Pruisische bureaucra ten als „lastige Auslauder» worden ge signaleerd, zullen voorloopig dus nog met de politieke onverdraagzaamheid in het koninkrijk Pruisen rekening hebben te houden. echter scherpe aanmerkingen gemaakt op hot feit, dat „de knecht van haar papa" zich wel niet voor do eerste maal in dat beruchte gedeelte der stad zou bevonden hebben, en overigens zijn levenswandel nogal lichtzinnig was. Van deze voorloopig® getuigenver- hooren vernam Johannes niets. Men bracht hem weer naar zijn cel en liet hem daar alleen met het verschrikkelijke vooruitzicht op een lange voorloopige gevangensohap. Hij gevoelde zich diep ongelukkig als hij aan zijn strengen vader, aan zijn bedroefde moeder, aan Lina dacht. Wat zouden ze zeggen In de ge vangenis 1 Johannes in de gevangenis 1 Zijn vader zou niet vragen, of hij schuldig was of niet. Voor dien man met zijn beperkte denkbeelden was het verblijf in de gevangenis alleen reeds een schande, die men zijn leven lang niet kon uitwisschen. Hij bracht den nacht slapeloos door eerst toen het helder dag was geworden, sloot hij de oogen en sliep tot laat in den morgen. Weder verliep het eene uur na het andere in kwellende onze kerheid niemand kwam, noch mijnheer Aalders, noch Mario. Dat bracht hem Het Koninklijk echtpaar heeft giste- renvoormidlag de hoofdstad, na een verblijf van 7 dag8n, weder verlaten. Op den Dam voor het Paleis en langs het Damrak hadden velen weder post gevat om ie hooge bezoekers nog eens te zien, en 't vaarwel of tot wederziens toe te wuiven. Op het perron waren nagenoeg dezelfde personen voor het uitgeleide al bij de verwelkoming aan wezig, nl. de burgemeester, enkele kamerheeren in buitengewonen dienst, en de heeren Westerwoudt en Nierstrasz der H. IJ. S. M. Van allen namen de hooge bezoekers met handdruk hartelijk afscheid. Den burgemeester dankte H. M. voor de goede zorgen ook thans weder overal in acht genomen. Toen de trein zioh te 10.12 in beweging zette, bleven H. M. de Koningin en de Prins nog eenigen tijd op het bal kon van den wagen staan om de talrijke menigte, die thans op het perron was toegelaten, buigend voor hun huldebe toon te danken. De Koningin hooft aan de besturen van enkele liefdadige instellingen, voorts aan het politiefond3 giften in geld doen ter hand stellen, alsmede f 2000 voor de algemeone armen der stad. In den namiddag bracht de burge meester ter kennis van de ingezetenen, dat H. M. de Koningin hem heeft op gedragen aan de burgerij haar warmen dank te betuigen voor de hartelijke ontvangst bij het bezoek aan de hoofd stad te beurt gevallen en voor de blij ken van aanhankelijkheid en trouw ook nu weder aan haar Huis betoond. De opper-oeremoniemeester maakt in de „Staatsct." bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majes teit de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van 8 dagen, ingaande op Woensdag 9 Mei 1906, wegens het overlijden van Zijne Door luchtige Hoogheid prins Hendrik VII van Reuss. .De Loterijwet en de Posterijen. Het „Handelsbl." blijft haar meening verdedigen tegenover de „Nieuwe Ct"., die aanhouding en aangifte bij de jus titie wenscht, wanneer groote massa's loterjj-circulaires worden aargeboden ter verzending. Maar dat brengt in beginsel geen verandering. Reeds door de enkele inhouding zonder reohterlijk bevel wijkt de postbeambte af van hetgeen zijn eenige taak isbestellen. De post is geen „tak van Staatsdienst", gelijk de „Nieuwe Ct." in een onbe waakt oogenblik haar noemt. De post is een door den Staat, grootendeels als monopolie, uitgeoefend „bedrijf". Rede nen van algemeen belang hebben er toe geleid dit bedrijf, waaraan groote winsten verbonden zijn, door den Staat te doen uitoefenen, maar onze wet van 15 April 1891 draagt duidelijk het stempel, dat men alleen beoogt het vervoer van brieven, enz. op regelma- tige wijze door het geheele land te verzekeren, en zonder bedoelingen, welke met bet bedrijf als zoodanig niets te maken habban. Dit moest ook wel, want als men niet zeker ie, dat d6 Staat bet bedrijf uitoefent eenig en uitsluitend lettend op de bedrjjfseisehen, dan zal op den duur het monopolie niet te handhaven zijn. Het beroep op de verplichting tot aangifte door den ambtenaar, die „ken nis bekomt van een strafbaar feit", gaat niet ophet ziet over het hoofd, dat, volgens ons stelsel, de postbeamb ten geen „kennis bekomen" van de stukken, welke zij bezorgen. Eu hoever zou men met de controle willen gaan Alleen aanhouding van gedrukte aanbieding-circulaires Of ook van buitenlandsche couranten, waarin hier te lande niet toegelaten buitenlandsche loterijen geadverteerd zyn Ook financieels bladen, die trek- kingelijsten bevatten vaa zulke loterijen? Zal de postbeambte ook moeten nagaan, of een Nedorlandsch blad zich aan eeae dergelijke overtreding der Loterij wet schuldig maakt en die courant doen. aanhouden en bij de justitie aangeven Zoo niet, waar ligt dan de grens Bovendiende controle, hoe ook toegepast, heeft groote praotische be zwaren, zonder iets uit te werken. De bankiers, welke die aanbiedingen doen, kunnen, aan de controle ontsnappen, door deze in gesloten enveloppen te verzenden, en den prijs voor Neder- landsche deelnemers een weinig te verhoogen. Daaruit volgt een wiast voor de buitenlandsche postadministra tie, terwijl, daar men tegenwoordig de porto's niet meer verrekent, de Neder- iandsche administratie er geen bate uit trekt. Het „Handelsbl." voegt er bij dat zij met haar beginsel nog zou willon transigeeren, meewerken dus tot ia- korting van de lijdelijkheid der post beambten, indien dit beslist noodzakelijk ware. Maar dit ontkent zij krachtig. Te gronie gericht worden door het loterijspel komt hier niet voor. „Hoewel verklaarde van loterijspel, mogen wij tot onze vreugde tevens er op wijzen, dat de geheel in verwarring. Geloofden zij dan aan zjjn schuld? Hij werd nogmaals ia verhoor geno men, doch zonder dat nieuwe lichtpunten gevonden werden. De rechter zeide hem, dat 't tot dusver niet gelukt was, de mannen te vatten, die volgens zijnopgave hem overvallen hadden er werd echter naar hen gezocht, daar een nachtwacht verklaard had werkelijk eenige mannen te hebban zien wegloopen. Ook de Maandag verliep vreeselijk langzaam. Enkele kleins gunsten werden hem toegestaan, ook mocht hij aan mijnheer Aalders en aan zijn ouders schrijven. Hij was echter geestelijk en lichamelijk zoo overspannen, dat hij niets tot stand kon brengen en in een verdooving in een hoek staarde. In spanning luisterde hij, of mijnheer Aaldars of Marie kwam alle schatten der wereld zou hij hebben gegeven om uit den mond van een medemenseh te hooren: „Ik houd u voor onschuldig 1" Doch er kwam niemand hij was als verlaten van God en van de menschen. ZEVENDE HOOFDSTUK. Lina ging niet meer uitzij waschte en streek nu thuisbehoefde haar moeder niet meer te verlaten en vervulde in stillen eenvoud haar plicht. Dat zij dikwijls bitter leed had, vermoedde zelfs haar moeder niet, die toch met haar gedachten geheel in haar dochter opging. Het was vandaag een beetje laat geworden. Lina ruimde juist het strijk goed weg, om met haar moeder een avondboterham te eten, toen zij bekende voetstappen hoorde naderen. „Aoh, daar is hij weer 1" zeide Lina halfluid, eenigszins verschrikt. Haar moeder hoorde het. „Je doet er verkeerd aan, Lina S Hendrik meende het oprecht met je, en jij houdt hem maar aan de sleur. Hg heeft toch een flinke smederij, je zoudfc niet meer behoeven te wasschen voos de menschen." Een kraohtig gebouwd jongman trad na bescheiden aankloppen binnen, hg zeide goeden avond en nam plaats op den stoel aan hét b9d der zieke, waar vroeger Johannes gezeten had, blijkbaar was dat zijn gewone plaats. Verrast keken moeder en dochter hem aan, toen zij zijn groet vriendelijk be antwoorden, Zijn toon van spreken, zijn uiterlijk was anders dau gewoonlijk, (Wordt vtrjj'.j

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1