Dinsdag 8 Mei. Ho. 107. 44e Jaargang. 1906. 0 Stand. Binnenlandsciie berichten. 'fEUILLETON. Telephaoniiummer 10. n de pers in omtrent den jroote stellig- de situatie, samenvatting eds langen tijd tegenover den neus invloed, o geïnstalleerd en tegenover werktuig is in te eenigen tijd eg, werd hem men had zijn VLISSIMSCIE COURANT. .gen, en mach- doen, die, wijl Rusland garan- sr mogendheid ngen om deze ar de overeen- Kroon en de irdiging te be- op de hevige Hij diende toen ijn ontslagaan- ,n zijn slechte inderlijke ver- novo. middellijk ver zwegen dat ook vaarvan Trepof en op Ruslands e omstandighe eenvoudig tot hun heengaan, ia zonder be- eden werkzaam drijven tot een geering en het r van "Witte is end algemeen 'e oud-minister als liberaal te at bij in den t9gen de be- «naamde funda de macht der at verzet, zegt het wa3 geen h in echt auto- de fundamen- r de „opperste toekenden, daar ijzigen in „on- e macht" en wde, dat binnen ie zou uitbarsten rent belangrijke it tot zwijgen en en, dreef Glore erna geen wetten erzake van land- e der boeren, en ling „de eigen- in het zeker re „de eigen - rakteriseert den benoeming be- regeering denkt n vervulling der er-manifest, menteeren alle n graaf Witte, ng" is er over schjjniijke opvol- ijn, en niet Dur- et genoegen, dat ooft, dat de aai\- Iitiek van Witte zegt, dat zoo- g niet waren tot graaf Witte niet dat hij om poli- aakt was zich van den. poadent van de n, seint aan zijn g van Witte een k maakt in de in de pers. en vast van over- n graaf Witte de reactie beteekent, nieuwe opschud- ou kunnen in bet 1 d g e a Mei. OU WD: 21 j. en I. W. J- 1 j. O. L. de en F. Reijnhout, erse, jm. 25 j. e11 UWD: jm. 27 j. en B. F. Scheta, jm. 22 erendonck, jd. 23 j- 25 j. en E. LES: Luijt, z. P-d3 z. - M. C. Min; d. (levenl.) - M* el, z. EDE»: j. - L. G. 9- de Pagter,m»a 49. j. Prijs per drie maaadtea f feaaeo jq jkck 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENT1ËFvan 14 regels 0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van .driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordl de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clfché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zou- en feestdagen. Abonnements-Advcrtentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Kon. bezoek aan Amsterdam. Zaterdagochtend reed H. M. de Ko ningin-Moeder met klein gevolg uit om oen bezoek te brengen aan het blinden instituut. De president en de directeur ontvingen de hooge bezoekster aan den ingang. Eenige jonge dames boden bouquetten aan. H. M. bezichtigde met veel belang stelling deze nuttige inrichting. O. a. werd H. M. getoondhoe de aardrijkskunde aan de blinden geleerd wordt. De uit gebreide bibliotheek werd geheel door H. M. bezichtigd. In een der gymnas tiekzalen voerden een 12tal meisjes eenige vrije- en ordeoefeningen uit, en in de groote muziekzaal werd een klein programma door de blinden uitgevoerd. 0. a. werd „Tarentella" op de piano uitgevoerd, en mej. Anna Frank droeg een „Nocture" van Chopin voor. H. M. was dikwijls zeer aangedaan, maar gaf tevens te kennen dat ze ten zeerste voldaan was over de wijze, waarop de blinden in hetAm9terdamsche instituut behandeld en onderwezen wer den. Na dit bezoek begaf de Koningin- Moeder zich naar het museum Fodor, waar zij de interessante collectie kunst verzamelingen bezichtigde. De Prins bracht Zaterdagmiddag een bezoek aan de marinewerf. De Koningin reed daarna met Z. K. H. uit om een bezoek te brengen aan het Diaconie "Weeshuis. De regent, de heer M. J. Beetling was ter ontvangst aanwezig, en richtte een kort welkomstwoord tot de hooge bezoekers. Kleine weesjes Btrooiden bloemen. Verschillende ver trekken werden in oogenschouw ge nomen, en in de kerkzaal werd II. M. toegezongen. Bij de terugrit werd H. M. en den Prins een ovatie gebracht in de Willems straat. Beha've de gewone gasten dineerde Zaterdag de Amsterdamsche gemeente raad op paleis. H. M. de Koningin Moeder is Zater dag naar Duitschland vertrokken. In den stadsschouwburg werd Zater dag avond opgevoerd „Jeptha" van Vondel. H. M. de Koningin en de Prins woonden deze voorstelling bij. Gisteren woonde bet Koninklijk echtpaar de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk te Amsterdam bij. Bij den ingang werd bet Vorstelijk echtpaar door de leden van den kerkeraad ontvangen. Reeds lang voor den aanvang van den dienst waB het kerkgebouw geheel gevuld velen der kerkgangers waren al heel vroeg voor het gebouw geweest, ten einde een goed plaatsje te kunnen krijgen. Vóórdat de godsdienstoefening begon betrad de. A. E. van der Dussen, voor zitter van de kerkmeesters der Nieuwe Kerk, den kansel, teneinde, als vorige Door AMO. 15.) Vervolgens zocht Johannes een kost- buis en den volgenden dag deed hij zich 'oor, of zijn veranderde kleeding te danken was aan de reiskoffer, die hem tagezonden was. Marie had zeker ingezien, dat zij hem door baar lachen zwaar beleedigd had wachtte zich voortaan in zijn tegen woordigheid, haar lust tot spotten den wrjjen teugel te geven, integendeel, zj aoide hem allerlei aangenaams. De ijdelheid van den jonkman was oobter te diep getroffen hij kwam niet spoedig weer in de goede stemming, bovendien toonde hij veel belangstelling 'oor het werk. Het bleek, dat hij in iinerika veel geleerd had, dat eigenlijk i alleen bekwaam was om verschillende jaren, het vriendelijke verzoek tot de aanwezigen te richten, om bij het bin nentreden van H. M. de Koningin te blijven zitten en zich gedurende Haar verblijf in het kerkgebouw te onthouden van Haar aan te staren. Toch bleek dit verzoek voor velen weer niet overtui gend genoeg te zijn geweest. Even nadat de voorganger van dezen dag, dr. Ph. J. Hoedemaker, den preek stoel bestegen bad, verschenen PI. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik met hun gevolg. H. M. droeg een lange, lichte mantel en een hoed van wit stroo met lile garneering en witte aigrette. Prins-Hendrik was in admiraalsuniform. Na het openingsgebed werd van Psalm 100, vers 1, 3 en 4 gezongen. Hierna volgde bet gebed, waarna de. Hoedemaker voorlezing deed van den tekst, door hom voor zijn prediking kozenzjjnde de woorden uit den eersten zendbrief van den Apostel Paulus aan de Corinthen, Hoofdstuk I vers 24 Maar hun, die geroepen zijn, beide Joden en Grieken, prediken wij Christus, de kracht Gods en de wijsheid Gods." Yóor de prediking zong de gemeente eerst nog Psalm 89 vers 3. Toen werd gezongen het eerste vers van Psalm 150. Vervolgens werd de zegen uitgespro ken, waarna, terwijl het Vorstelijk echt paar de kerk verliet, de gemeente Hen, staande toezong Psalm 134 3. Be samenstelling der Eerste Kamer. „De Vaderlander" behandelt de plan nen tot reorganisatie der Eerste Kamer, gelijk besloten in 't grondwetsherzie- ningsvoorstei der vrijzinnig-demoeraten en in het Unie-rapport der heeren Rink, De Kanter en Patijn, en merkt dan op: Als wij de zaak zoo inrichten als de vrijzinnig-demoeraten willen, krijgen wij een Eerste Kamer, die niets anders dan een copie zal wezen van de Tweede doen wij het zooals het liberale-Unie- rapport het wil, dan krijgen wij zeer zeker een anders samengestelde Eerste Kamer, maar ten koste van een getrapte verkiezing. En dat niet graag. Hoe hier een uitweg te vinden Dat dunkt ons zeer eenvoudig. Zoo eenvoudig, dat wij bijna aarzelen het neer te schrijven. Er zijn toch zooveel menschen, die alles wat niet erg inge wikkeld is op kiesgebied, haast niet de moeite waard vinden om er naar te luisteren. "Wjj stellen in het begin vast, dat de Eerste Kamer moet zijn het bezadigde lichaam, dat tegen overijlde besluiten moet waken. Is bezadigdheid per se aan rijkdom verbonden, aan een hooge be trekking of aan het lidmaatschap van eenig bestuurscollege Immers neen. Bezadigdheid komt met de jaren. En daarom zouden wij zeggen, laat de waarborg voor een doeltreffende samen stelling van de Eerste Kamer enkel gevonden worden in den leeftijd van kiezer en gekozene. Laat de Eerste dingen naar eisch te vervaardigen en daarom verhoogde mijnheer Aalders het bedongen loon reeds na afloop van de eerste week. Door zijn bekwaamheid nam hij ook in de werkplaats dadelijk de eerste plaats in. Hij liet zich naar be- hooren gelden en was er ook steeds bij als er een pretje was. Zoo verwierf hij den bijval van zijn kameraden, maar dit vuurde hem helaas 1 aan, om ook bij hun vroolijke avondgelagen de eerste rol te spelen. Zijn voet beterde snel, niets herin nerde hem meer aan Lina Bindersoms dacht hij nog een enkele maal aan zijn verblijf bij haar moeder, maar dat geleek hem een droom. De Zondagen bracht hij meest altijd bij mijnheer Aalders door. Tusschen hem en Marie was het steeds oorlog, zij plaagden en fopten elkaar onophou delijk Johannes wist, dat één woord van hem voldoende was, dan behoorde zij hem toe en haar papa zou met vreugde zijn zegen geven. Maar nu hij wist, dat hij de hand slechts behoefde uit te steken, voelde bij daartoe geen aandrang. Integendeel, een onverklaar baar gevoel hield hem terug. Het was alsof een inwendige stem hem toeriep Kamer niet laDger andere oisohen voor verkiesbaar stellen dan de Tweede, dan ten opzichte van den leeftijd. Als men voor dat lichaam eerst ver- 1 kiesbaar werd op zijn 45e en kiezer op zijn 35e jaar, zou, naar onze bescheiden meening, alle waarborg gevonden zijn, dat ze geen afspiegeling werd van de Tweede. Dit „eitje van Columbus" wordt onzen lezers wel met eenigen schroom maar niet geheel zonder vertrouwen aange boden. Herinnering aan mr. Gleiohmon. Aan den onlangs overleden mr. J. G. Gleichman werd als staatsman en als schrijver van zijn herinneringen aan mr. F. A. van Hall in „De Gids" wel verdiende hulde in de dagbladen ge bracht. Niet overbodig is het zeker ter zijner eervolle nagedachtenis ook te wijzen op zijn verdiensten als letter kundige. Van zijn hand verscheen in 1875 het uitvoerig geschrift „Het leven van mr. A. Bogaers" (17951870), ruim 200 bladz. groot. Het mag worden be treurd dat dit boek niet in den handel is gebracht. Keurig van stijl en rijk van inhoud bevat dit levensbericht naar zijn nagelaten papieren op verlangen zijner eenige dochter bewerkt een schat van herinneringen op letterkundig, maat schappelijk en staatkundig gebied, ver rijkt met vele brieven van tijdgenooten uit de eerste helft der voorgaande eeuw, onder meer van D..J. van Lennep, Is. Da Costa, "Willem de Clerq, J. Geel, Tollens, Beets, Potgieter, Van Vloten en anderen. („Spectator"). uiterlijk in den loop der maand Juni, het departement zal verlaten." Alg. inkomstenbelasting. Naar aanleiding van het bericht, der „Avondp.", ook door ons medegedeeld, dat er aan het departement van finan ciën druk gewerkt wordt aan een wets ontwerp tot regeling van een algemeene inkomstenbelasting, schrijft bet „Vad" „Dat aan genoemd departement de bewerking der voorstellen, welke de minister van financiën tot versterking van 's lands middelen denkt te doen, in vollen gang is, behoefde nauwelijks gezegd te wordende minister toch deelde bij de behandeling van de Staats- begrooting in de Tweede Kamer mede, dat zijn plannen bij de behandeling van de begrooting voor 1907 reeds bekend zouden zijn, en het kan dus wel niet anders, of de bedoelde arbeid is thans reeds vrij ver gevorderd. Daargelaten, of een algemeene „inkomstenbelasting" in voorbereiding is, meenen wij te kun nen verzekeren, dat des ministers eerste wetsvoorstel (bij de toelichting waar van, blijkens de mededeeling in de millioenenrede, een overzicht zal wor den gegeven ook van het hetgeen de regeering verder op genoemd gebied voornemens is te doen), weldra, immers „zij is da rechte niet voor je 1" Ook merkte hij veel gebrek in Mario op, doch het streelde zijn ijdelheid, dat hij in alle gevallen op haar kon rekenen, en hij deed wat hij kon, om haar nog verliefder te maken, zonder ziehzelven te verbinden. Zoo verliep er een jaar, zonder dat hij er aan dacht, en hij hoorde het gaarne, als Marie zei, dat men hem niet zou herkennen, zoo voornaam en wel opgevoed was hij in houding en manieren gewjrden. Wel kostte hem dit veel geld en wel ergerde hij zich bitter, dat hij geen cent op de spaarbank kon brengen en zelfs dieper in schulden kwam bij kleermaker, schoenmaker enz. En hoe dwaas al dat pralen en den grooten heer spelen, waartoe hij door haar ge dreven werd hij had er eigenlijk geen pleizier in. Het was hem echter een troost, dat het rijke huwelijk alles weer goed zou maken. Bij gedeelten had hij zijn schuld bij Lina afbetaald en zoo nu en dan had hij haar ook wel geschreven. Van zijn huwelijk sprak hij in zijn brieven niet, maar in zijn laatste schrijven stond, dat mijnheer Aalders er van gesproken had stil te gaan leven, hij zou dan de zaak Grondwetsherziening en vrouwen. Ook aan den minister van binnen- landsche zaken is het rapport aangebo den, door een commissie uit de Ver- eeniging voor vrouwenkiesrecht in zake grondwetsherziening uitgebracht. Aan het „Hbld." wordt uit den Haag mede- gedeeeld, dat de dames door den mi nister zeer vriendelijk werden ontvangen. Minister Rink antwoordde dat de dames juist op tijd kwamen, daar de werkzaamheden voor grondwetsherzie ning juist een aanvang zouden nemen dat hare verwachting niet te hoog ge spannen moest zijn. In de toespraak van dr. Jacobs werd reeds gesproken van een kiesrecht voor vrouwen in de Grond wet vastgesteld en de minister wilde een blanco-artikel met wegneming van de belemmering tot invoering van vrou wenkiesrecht. De dames wezen hem er op dat in het rapport een blanco artikel met vast legging van vrouwenkiesrecht is gefor muleerd en spraken als hare meening uit, dat een dus geformuleerd blanco artikel bij de Volksvertegenwoordiging meer kans van slagen zou hebben. Na met den minister over het voor en tegen van vrouwenkiesrecht ge- ruimen tijd gesproken te hebben, vroeg hij toezending van geschriften waarin hij het oordeel van bevoegde autoriteiten omtrent de werking van vrouwenkiesrecht kon vinden en ein digde hij met te zeggen, dat hij het rapport met aandacht zou bestudeeren en dat hij de dames nog meer hoopte te spreken. De berichten omtrent den afgevaar digde voor Leiden, de heer prof. mr. W. van der Vlugt, die in den eersten tijd van zijn verblijf te Montreux zoo goed vooruitging, luiden in de laatste dagen weer minder gunstig. Op voordracht van den minister van justitie is besloten aan de oudste mare chaussees een aanstelling als onbezol digd rijksveldwachter uit te reiken, waardoor zij voortaan proees-verbaal zullen kunnen opmaken. Zaterdag zijn reeds een tweetal manschappen der bri gade Zevenaar als zoodanig beëedigd. De divisie kommandanten hebben in opdracht op te geven, welke manschap pen voor een aanstelling in aanmerking komen. Het „Hbld." meldt de behouden aan komst van minister Kraus in Chili. Een hartelijke ontvangst was hem in San tiago bereid. Kort na aankomst van don heer Kraus werd door het Chileen- sche gouvernement de commissie be noemd, die onder leiding van den heer Kraus van advies moet dienen bij de in te zenden inschrijvingen voor de havenwerken te Valparaiso, waarvoor de plannen in 1904 door den heer Kraus werden gemaakt. Uit tal van artikelen die in de hoofdbladen van Chili kort na aankomst van den heer Kraus ver schenen bleek ten duidelijkste, de groote naam, dien onze landgenoot in die Zuid- Amerikaansche Republiek geniet, een naam die het Hollandsche element in Chili zeer ten goede komt, zegt het blad. De minister van binnenlandsche za ken brengt in de „Stct." (no. 105) ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maanden Juni en Juli gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als apothekers- bediende. Zij zullen worden afgenomen te Arnhem op 11 Juni en te Amster dam 1 Juni, en volgende dagen. Men zie bijzonderheden in de „Stot." op zijn eigen naam voortzetten. ZESDE HOOFDSTUK. Johannes had met zijn vrienden den Zaterdagavond vroolijk doorgebracht. Nu giDg hij naar huis in gezelschap van iemand, die toevallig denzalfden weg ging. Hij was warm en opgewonden, zijn makker was blijkbaar beschonken, want hij kwam telkens op hetzelfde onderwerp terug, dat hij ter sprake had gebracht, zoodra ze op straat waren. Hij beweerde dat Marie Aalders een valsch karakter had en dat Johannes veel te goed voor haar was. Met de gewone eigenzinnigheid van beschonken menschen, weigerde hij alle verdere opheldering. Johannes geloofde, dat de man er waarschijnlijk ook geene kon geven en deze hinderde hem minder door hetgeen hij zeide, dan door zjjn luide spreken. Johannes was blij, dat de man ein delijk voor zijn woning stond. Deze trachtte de deur te openen, maar kon niet met den sleutel terecht. Het kostte eerst nog moeite, voor Johannes den sleutel in handen had en de deur voor hem opende. Eindeljjk was de man in huis en Johannes wilde juist zijn weg Verschenen zijn de jaarverslagen over 1905 van de „Nederlandsche Vereeni- ging van Christelijke Kantoor-en Han delsbedienden" te Amsterdam. Uit dat van den secretaris blijkt o. a. dat op't einde van 1905 de vereeniging telde 420 leden en 23 jongleden. Er zijn af- deelingen te Amsterdam, Rotterdam, Groningen, 's Gravenhage, Dordrecht, Haarlem, Hillegom-Sassenheim, Deven ter, Middelburg-Vlissingen, Delft, Am- hem, Enschede, Gouda, Zaandam, Schie dam en Maassluis. Big kens het verslag van den penningmeester was er op 31 Dec. 1905 een saldo in kas van f 212.67 Ya- De begrooting voor 1906 sluit in ont vangsten en uitgaven met een bedrag van f2815.42'/j- Het ondersteunings fonds is groot f1257.99Yj- Drie uit- keeringen bij overly den werden gedaan. Een 20tal sollicitanten liet zich bij het bureau tot plaatsing inschrijven, waarvan 4 eene betrekking verkregen, d. i. 20 pet. of 8 pet. meer dan in 1904. Het orgaan v. d. „Ned. Vereen, v. Spoor- en Tramwegpersoneel" bevat het bericht, dat de raad van toezicht op de spoorwegdiensten zieh tot de spoorweg maatschappijen heeft gewend met de uitnoodiging, namens den minister van waterstaat ad interim, om onderling in overleg te treden, ten einde de loonen voor gelijke betrekkingen en gelijke diensten op dezelfde hoogte te brengen. Als kapelmeester bjj de stafmuziek der Kon. Ned. marine te Den Helder wordt voorgedragen de heer A. L. Hazebroek, onder-kapelmeester van het 3e reg, inf. te Bergen-op-Zoom. Dat in den tegeawoordigen tijd met zijn electriseh en gaslicht de kaarsen- industrie nog niet zoo'n slecht bedrijf is, kan hieruit blijken dat zal worden voorgesteld aan aandeelhouders van de „Stearine kaarsenfabriek" te Gouda over 1905 een dividend yan 29 pet. uit te keeren. vervolgen, toen uit een herberg aan de overzijde eenige kerels naar buiten stormden, die met woeste bedreigingen op hem toeliepen. Het raadzaamste was hen te vermijden. Hij sloeg daarom snel een smal zijstraatje in, waardoor hij in weinige minuten een groot plein kon bereiken en tevens zijn weg aanmerkelijk kon verkorten. Doch nauwelijks had hij eenige schreden gedaan, of zij waren hem op de hielen. „Blijf staan, smeerlap 1 Daar hebben wij den schurk!" brulden zij. Het was daar bijna geheel donker j hij begreep, dat hij een fout had begaan, door dit nauwe zijstraatje in te gaan, want hij kon hier moeieiijker ontkomen dan ergens anders misschien luisterden zij naar een verstandig woord, blijkbaar toch vergisten zij zich in zjjn persoon. Hij bleef daarom staan. Oogenblikkelijk omringden ze hem het regende stok- en vuistslagen op hem, voordat hij een woord met hen kon spreken. "Woedend stiet hij den naast- bijzijnden man terug, de beschonkene tuimelde omver en sloeg met zijn hoofd tegen de straatsteenen. (wordt vurjolg-',)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1