1806. Zaterdag 5 MeL No. 105. 44e Jaargang. G emee nte bestuur. BinneniandscJie berichten. FEUILLETOM. VLISSIMSCHE COURANT Prijs pet drie maasden im Iteeo lp® post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIES van 1-4 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts toeemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepli oonii ummer 10. Ahonneincnts-Advertentiën op zeer vooi'deeligc voorwaarden. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben dat volgens bericht van het Ministerie van Marine (Afd. Hydrographie) eenige wijzigingen in de betonningen van ver schillende zeegaten-hebben plaats gehad, zoomede dat in den loop der maand Mei schietoefeningen zullen gehouden worden van de forten „Hoek van Holland," „IJmuiden" en „Pampus," alsook op de ,-eede van Texel dat omtrent de regeling van een on ander inlichtingen zijn te bekomen ter Gemeente-Secretarie op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namid dags '4 uur. Vlissingen, den 4 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Kon. bozook aan Amsterdam. H. M. de Koningin verleende gister, in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik, reeds te 10 uur audiëntie aan het tweede gedeelte van de oiviele autoriteiten, en aan het eerste gedeelte van commission. Deze duurde tot on geveer 12 uur, toen een pauze gemaakt en geluncht werd. Van 1 tot 3 uur werden de nog overige commissies in audiëntie toegelaten. Te 4.30 waren de Hofrjj tuigen besteld voor een rijtoer, waarvoor thans het Hofrytuig met 4 paarden was bespannen. Het voorgenomen bezoek aan Arti et Amicitiae ging niet door en wordt missohien Zaterdag gebracht. Te ongeveer 5.45 was men in het paleis terug, waar te 7 uur diner was en waaraan deelnamen behalve de da- gelijksohe 4 gasten, een deel der Hof houding, de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland met den griffier. De eere-wacht was giBteren betrokken door 100 man der infanterie 7 e regi ment, welks kapel tusschen 5 en 6 uur muziek maakte op den Dam-. Het bestuur van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht bood ter audiën tie aan H. M. de Koningin een proeve van wet aan, tot regeling van het vrouwenkiesrecht. Deze proeve werd welwillend aanvaard. Geruimen tijd onderhield H. M.'zich met dr. E. Laurillard. De overstroomingen in Zeeland. De heer dr. W. P. Ruyseh geeft in het „Tijdschrift voor Sociale Hygiëne" onder het opschrift„Na den storm Van Rotterdam was hij te voet naar het ouderlijk huis gekomen, zonder ergens onderweg werk te vinden. Voort durend was hij ellendiger geworden en toen hij eindelijk thuis kwam, had zijn vader hem als een hond van de deur Zoo ging hij in opgewonden stemming voort. Door al die spraakzaamheid werd zijn moeder van haar stuk gebracht ook Lina keek hem vreemd aan, maar hij was geheel nuchter. Hij bemerkte die blikken, begon te lachen en zei „Ha, zoolang ik hier ben, heb ik geen druppel bier gehad om mijn keel nat te maken." Vrouw Burgman bevreesd, dat haar man intusachen zou thuiskomen en vloed" eenige beschouwingen ter zake van de overstroomingen in Zeeland. Hij schrijft na hulde gebracht te hebben aan de betoonde weldadigheid en aan ijver van alle betrokken personen Toch bad de hulp nog sneller en doeltreffender kunnen zijn, wanneer die tijdig waren voorbereid geweest. Daar door zou meer eenheid van leiding en betere verdeeling van arbeid verkregen kunnen zijn. Toen namelijk het geld het meest noodig was, d. i. onmiddellijk na de ramp, zaten de burgemeesters met ledige handen, en wanneer toen niet onmiddel lijk H. M. de Koningin door het storten van eene groote Bom gelds was voor gegaan, door de regeering op den voet gevolgd, die ons machtigde den voor zitter van de gezondheidseommissiën mede te deelen, dat zoo noodig voor toepassing der sanitaire doeleinden die geen uitstel gedoogden, wanneer er geen geld beschikbaar was, van rijkswege geld besohikbaar zou gesteld worden, zou het er met de toepassing van sani taire maatregelen niet best hebben uit gezien althans op de vraag der burge meesters wie zal dat alles betalen, de gemeente kan het niet, zouden wij het antwoord hebben moeten schuldig blijven, en zou er veel kans zjjn geweest, dat de noodige maatregelen uit geldgebrek geen toepassing hadden kunnen vinden. Ook bleek uit tal van feiten dat meerdere eenheid van leiding zeer ge- wenscht ware geweest. Zoo b.v. arriveer de er in eene gemeente ongeveer ge lijktijdig dat op ons advies door den burgemeester een barak van den Cen- tralen Gezondheidsraad was aangevraagd, een dergeljjke barak die geheel over bodig bleek, en in het geheel niet in gebruik werd genomen. Toch kostte dat f 1000, welk geld beter besteed had kunnen worden. Terwijl door "bemidde ling van den geneeskundigen inspeoteur de Rotterdamsche ziekenverpleging, om bijstand werd verzocht, werd van andere zijde voor dezelfde gemeente de hulp van de Amsterdamsche ziekenverpleging ingeroepen, beiden zonden zusters. Terwijl door de eene autoriteit aan het departement van oorlog aanvoer van drinkwater werd verzocht, stelde op verzoek van een andere autoriteit het departement van binnenlandsehe zaken drinkwater beschikbaar, enz. De noodzakelijke samenwerking der verschillende comité's en der autori teiten was, meen ik, ook in ander op zicht niet altijd zoo regelmatig als zij wel had kunnen zijn, wanneer onmiddel lijk na de ramp een goed georganiseerd comité, met alle hulpmiddelen toege rust, de leiding der hulpverschaffing ter hand had kunnen nemen. Om daarin in het vervolg te voorzien komt het mij wenschelijk voor, dat reeds te voren eenige provinciale autori teiten worden aangewezen, om ingeval volksrampen, als stormvloed, over strooming, aardbeving, groote branden, vertrok spoedig met de vriendelijke groeten van Johannes aan zijn broer en zuster, alsook aan Ernst. En toen zijn moeder weg was, werd het hem te eng in vrouw Binder's huisje. „Vaarwel dan", sprak hij, vrouw Binder voor de laatste maal de hand reikende. „God loone u voor wat u aan mij gedaan heeft. En jij, Lina, ik hoop dat je zoo gelukkig zal worden, als je verdient. Ik heb je zoo lief, Lina „Ach, loop heen, laat juffrouw Aalders dat maar niet hooren antwoordde deze. Hij had zijn arm om haar schouder geslagen en keek haar opeens zoo vreemd aan en toen weer zwierf zijn oog in de ruimte. „Ja, zoo is het", lachte hi verlegen. Toen volgde nog een haastig „vaar welen de deur viel achter hem dicht Buiten stierf het geluid van zijn voet stappen weg en het werd stil. Lina zuchtte of weende niet, dit verdriet wilde zij haar moeder niet aan doen. Maar toch waren haar gedachten bij hem. Zij nam het blad met de kopjes op, om het naar de keuken te brengen, maar dit laatste vergat zij en in de kamer rondziende, dacht zij„Hoe leeg En hij komt nooit terug l" enz., voorkomen, een comité van bij stand te vormen. Dit comité waarin, onder leiding van den Commissaris der Koningin, de burgemeesters der geteisterde gemeen ten, de militaire commandant, de pro cureur-generaal, de hoofdingenieur van den waterstaat, de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid met den voorzitter der gezondheidscommissie en een lid van het centraal-comité voor de finan ciën zou kunnen zitting nemen, zou dan, door den Commissaris der Konin gin opgeroepen, onmiddellijk na de ramp in werking kunnen treden. Dit comité zou dan de beschikking moeten hebben over het noodige hulppersoneel mili tairen, politie, werkvolk, ziekenverple gers, liefdezusters, ontsmetters en voor het noodzakelijke materieel, ba rakken, tenten met bedden, beddegoed, ontsmettingsmiddelen, enz., dat steeds te Utrecht bij den centralen gezond heidsraad ter afzending gereed zou moeten staan, evenals in geval van epidemieën, terwjjl het lid of de af gevaardigde van het centraal-comité ten allen tijde over een voldoende som zou moeten kunnen beschikken om in den eersten nood te voorzien. De organisatie zou zoodanig moeten zijn, dat zoodra bij draadweg het comité is samengeroepen, onmiddellijk het noodige personeel en materieel per tele gram kan worden ontboden en afge zonden, zonder tusschenkomst van derden. Op die wijze zou verzekerd zijn dat ten allen tijde onmiddellijk de eerste hulp naar den eiseh kan worden ver leend en zou eenheid en leiding bij doelmatige verdeeling van arbeid ver kregen kunnen worden, uic de aller eerste vereischte is om in tijden, als wij de laatste maanden in Zeeland hebben doorleefd, op de meest doel matige wijze met de noodzakelijke snel heid en energie te kunnen optreden. Alg. Inkomstenbelasting. Bij geruchte verneemt de „Avp." dat aan het ministerie van financiën druk gewerkt wordt aan een wetsont werp tot regeling van een algemeene inkomstenbelasting. Het Arbeidscontract in de Tweede Hamer. Dr. "W. H. Nolens betuigt in de „Ven- loosche Ct." dat er z.i. geen voldoende grond bestaat tot klachten en verwijten over den langen duur der behandeling van het Arbeidscontract in de Tweede Kamer, evenmin als bij vorige gelegen heden waarmee thans vergelijkingen worden gemaakt. Ook dit ontwerp is zeer belangrijk en grijpt diep in het maatschappelijk leven in. Het raakt de gevoeligste belangen en de teerste rechten. Het moet worden toegepast op verschillende groepen van personen op werkgevers en arbeiders zoowel in groot industrie als in land bouw, kleine nijverheid en huiselijken arbeid. Daarbij is het van zuiver juridischen aard. En dan komt het vooral aan op wat wel eens „kleinigheden" genoemd worden.Bij de toepassing der regelen door den rechter is juist de redactie van overwegend gewicht. Houdt men er nu tevens rekening mee, dat de minister, die het ontwerp mondeling te verdedigen heeft, een ander is dan die het ontworpen en schriftelijk behandeld heeft, dat vele leden der tegenwoordige Kamer aan die schriftelijke voorbereiding niet heb ben kunnen deelnemen, en dat in den loop dier behandeling belangrijke wijzi gingen in het oorspronkelijk ontwerp zijn aangebracht dan laat het zich achteraf wel verklaren, dat de openbare behandeling meer tijd vordert dan ver wacht werd. Dat er misbruik wordt gemaakt van het woord kan zeker in dit geval in het algemeen niet beweerd worden. Integendeel de behandeling is zeer zakelijk. "Wat niet wegneemt dat toe hoorde's of lezers van de Handelingen wel eens van oordeel zullen zijn dat de een of ander spreker het einde van zijn rede wel wat dichter bij het begin had kunnen plaatsen. Zelfs Kamerleden zullen zoo wel eens oordeelen be halve natuurlijk als het hun eigen rede voeringen aangaat. Ook kan men toegeven dat de in diening van een of ander amendement tot geen ander resultaat kan leiden dan tot verwerping of intrekking maar wie zou de wreedheid willen hebben te verhinderen dat een bezwaard gemoed geruststelling zoekt in het voorstellen van een wijziging F Met dat al moet worden erkend, dat de behandeling van dit ontwerp lang duurt. Het ligt dan ook voor de hand, dat men zich afvraagt hapert er iets aan de werkwijze der Kamer Kan in den toestand verbetering gebracht worden F Verschillende remedies worden aan de hand gedaan o. a. beperking van 't aantal malen van spreken van ieder lid, beperking van het aantal sprekers uit iedere partij, beperking van den duur van spreken, beperking zelfs van de openbare beraadslaging enz. Velen zullen over deze remedies al even sceptisch denken als over de tal rijke middelen tegen lichamelijke kwa len. Maar gesteld ai, die middelen kunnen in meer of mindere mate helpen ze kunnen niet worden aangewend alvorens het reglement van orde der Kamer ge wijzigd is. Bij het bestaande reglement van orde is alleen iets van de zelfbeperking en de behoedzaamheid der Kamer te hopen. Zelfbeperking en behoedzaamheid vooral bij het amendeeren, Een schriftelijke, voldoende, toelichting moest eigenljjk En ze deed dien avond haar gewone werk zonder een traan te storten of een zucht te slaken en toch was ze zoo bedroefd dat ze wel dadelijk had willen sterven. Toen ze weer in dekamer kwam, lag haar moeder zenuwachtig te schreien. „Moeder riep zij, de zieke omhel zende. „Ach, Lina, Lina, als je er maar niet ongelukkig door wordt", snikte de vrouw. „Ik, moeder F Om Johannes F Beware me de hemelWij moeten dankbaar zijn, dat hij niet zoo erg is al eerst wel leek, maar, ziet u, moeder, ik zou graag een man hebben die op eigen beenen kan staan en die den moed heeft om met een arm meisje als ik, het leven door te gaan." „Daar heb je gelijk in Goddank, dat je zoo verstandig bent!" zeide vrouw Binder gerustgesteld en terwijl Lina haar toedekte voor den nacht, spraken ze reeds over allerlei, alsof er niets gebeurd was. Maar eerst zeer laat sliep de arme Lina in, met het gevoel van een troostelooze ledigheid in haar hart. bij geen amendement teekenis ontbreken. van eemge Gsmssnta-ambtenaren. Bij de Tweede Kamer zijn, gedurende de Paascbvacsntie, ingekomen nog 47 verzoekschriften waarin wordt aange - drongen op medewerking der Kamer, dat spoedig bij haar aan de orde worde gesteld een Rijks-pensioenregeling voor de gemeente-ambtenaren, hun weduwen en weezen. Van die adressen zijn 45 uitgegaan van gemeenteraden, één van de Vereeniging van burgemeesters in het arr. Dordrecht en één van Burg. en Weth. van Vrijenban. Voorts een verzoekschrift van den gemeenteraad van Delft ter ondersteu ning van de bekende motie der Kamer leden Drucker en Treuh over hetzelfde onderwerp, en 25 van gemeenteraden en -bestaren zioh aansluitend bij het adres van de gemeente Steenwijk. VIJFDE HOOFDSTUK. Den volgenden morgen omstreeks negen uur stapte Johannes de werkplaats van zijn vroegeren patroon binnen. „Wel, daar is hij waarachtig", riep deze hem vergenoegd tegemoet. „Zoo, dusde boodschap was toch waar ik kom niet tevergeefs," „Zeker heb ik de boodschap gegeven, Johannesik belastte er Lindeman, dien dagdief, mee, om het je te zeggen, als hij je ergenB aantrof." Johannes voelde zich aanmerkelijk verlicht. „En hoe gaat het met u, mijn heer Aalders F" vroeg hij, daar deze bleek en veel veranderd scheen. „Niet goed, Johannes. Ik heb een lichte beroerte gehad en sedert dien tijd is het met mij 't rechte niet meer. Mijn rechterarm is zoo zwaar als lood en mijn vingers zijn stram. Daar zit ik nu met de nieuwe uitvindingen en de knechts kan ik nergens voor gebruiken. De menschen willen allen electriBch licht hebben." „Nu, dat kunnen ze krijgen, dat zal ik wel opknappen. In Amerika heb ik er ook aan gewerkt." -Dat heb ik vernomen. Mulder heeft Ned. Onderwijzers-Ganeotscliap. In de 61ste algemeene vergadering van het Ned. onderwijzers -genootschap, die dit jaar zal gehouden worden te Venlo op 9, 10 en 11 Augustus, zu'- len o. a. de volgende voorstellen be handeld worden Instelling van een onderzoek naar de mogelijkheid van een assurantie voor gemis van salaris bij tijdelijke ziekte, en tegemoetkoming, zoo mogelijk, van het geheele salaris bij ontBlag wegens voortdurende ongesteldheid. Betaling uit de algemeene kas aan de leden, die wegens ziekte meer dan een half jaar verlof krijgen, van het halve salaris gedurende het tweede halve jaar hunner ziekte, tenzij de ge meente daarvoor zorgt, en in verband daarmede verhooging van de eoctributie der leden aan de algemeene kas met ten hoogste 50 pot. Instelling van een weerstandsfonds, waaruit kunnen ondersteund worden lo. onderwijzers, die ontslagen zijn niet op verzoek, zonder dat hun betrekking is opgeheven en zonder dat aanspraak op pensioen gemaakt op pensioen ge maakt kan worden, en 2o. onderwijzers wier salarisverhooging wordt ingehou den. In verband daarmede verhooging der contributies volgens art. 53 der wet van het genootschap met 25 pot. On- wettigverklaring van het referendum over het ondersteuningsfonds. Dan stap pen om de bijdrage voor het weduwen- fonds te doen komen ten laste van het rijk. Aandringen bij de regeering op voorschriften, welke bevorderlijk zijn aan een meer billijke schoolgeldheffing voor het herhalingsonderwjjs. Aandrin gen bij de regeering op verplicht her halingsonderwijs. Benoeming van een commissie, om rapport uit te brengen over de vragen, die zich bij het her halingsonderwijs voordoen. Aanwenden van pogingen om de minima der jaar wedden van hoofden van scholen van het me geschreven, maar ook, dat je plotseling bent heengegaan. Waarom toch, Johannes F Daar konje gemakkelijk fortuin maken." Dat kon ik ook, mijnheer maar dat gaat zoo. Nacht en dag werken, niets dan werken, dat heviel mij niet. Men is maar eenmaal jong, dacht ik. Ik heb er genoeg spijt van gehad." „Zoo F En dan loop je bij my zeker weer gauw weg, ik ken je." „Dat is voorbij, mijnheer." „Kan ik daarop rekenen F" „Daar kan u oprekenen. Alles moet zoo zijn tijd hebben en nu begin ik een geregeld leven", zeide Johannes, met een krachtigen handdruk zijne woorden bezegelende. Bijna hoorbaar dacht hij „Lina zal zien, dat ik het ernstig ge meend heb." „Nu, kom dan eerst met me mee. Marie moet je dadelijk eens zien en je blijft bij ons ontbijten." Mynheer Aalders leidde Johannes door de gang naar de woonkamer. Juffrouw Marie zat nog aan de koffie tafel en bestudeerde een modejournaal, terwijl verscheidene couranten om haar heen lagen. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1