Vrijjda 4- Mei. No. 104. 44© Jaargang* IgOO. ids H 118, •nstbodej iTBODE. 8 Bianenlandsche kridifeo. FEUILluETON. oaf i kmeid stbode voorhanden. WIT. lEiWEUK nagazgn )5>S) |e, het ïï1 ooistl reparatie. lej. KAMERMaI f3. ijk, met 1 Juni uit den boerenstal gd tegen 1 3u| IlLOCK, BellamykiJ ishuis. je pr Mevrouw FAN0| 128. ijk der tegenwoorJl VAN MUNST1 en 1 Juni eene i EilDIOSll ïgeü-Mldsielbafg "GEN (Remis werkdagen) 5.50.1 l v.m. 7.55, 9,30.111 b, 1.15, 2.-, 2.46. 31 7.-, 7.50, 8.40,9| JBURG (n. Zeilm'ï 5.15*, 6.20*. 8.40, lf 1.20, 2.05, 2.50, 7.05, 7.55, 8.45, rijden slechte toll VLISSIISSCSE CHIK4NT Prijs per drie tnaauöea iSft feaaoo peg pose jr 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of reohtstreeks bij den Uitgaver F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, 1. 187- ADVEKTENT1ËNvan 14 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing lierzelfde advertentie word! de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters ©n eliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephooniiuiaiiieï' 10. Abonnenients-AdvertentiCn op zeer voordeelige voorwaarden. IE HlVEfflifrl in: vm. 6.-—, 6.5 9.30, 10.—, 10.2C. 12.—, 12.30,1.05», 1 t, 3.55, 4.30, 4.50, 7.35, 8.20, 9.10. jensluisvm. 6,1'0, 9.15, 9.50, 10.10, J ..50. Nm. 12.10, II 3*, 3.10, 3.40, 4.10, P, 7.05, 7,25, 8.-i ten vallen Zondag'1 ITEB-SCBSW) 1906. Jks. a) b) nm. 3,23 g)en Jl5 a) nm. 3,50 g) 0 1,55 a) en 4,45 nm. 3,23 en 6,10 c) inten na bet vertra Iskerke n. NeizeQ Lakens, Borssele©11^! Jreskens, Borssele 00 koninklijk bezoek aan Amsterdam. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn gisterenochtend te Amster dam aangekomen. Precies om 12 uur arriveerde de Koninklijke trein aan het Centraal-Station. Burgemeester van Leeuwen was ter begroeting aanwezig, alsmede verschillende militaire autori teiten, eenige leden der hofhouding, Kamerleden enz. H. M. was gekleed in een gris-perle toilet met donkerbruin bont, de Prins was in admiraals-uniform. H. M. trad terstond op den burge meester toe, welke Haar en daarna den Prins in Amsterdam welkom heette. Ben groote menigte had zich in de na bijheid van het station opgesteld, en nauwelijks hadden de hooge bezoekers plaats genomen in de wachtende rij tuigen, of van alle kanten weerklonk een geestdriftig hoera. Het publiek zwaaide met hoeden en zakdoeken, en H. M. bedankte op hare gewone lieftallige wijze voor de haar gebrachte hulde, terwijl de Prins het militair saluut bracht. Overal, langs den weg van het station naar het Pa leis op den Dam was het publiek talrijk vertegenwoordigd, en overal weer klonken de meest hartelijke toejuichin gen. Mr. Van Tienhoven, de Commis saris der Koningin in Noord-Holland was op het Paleis ter verwelkoming aanwezig, en eveneens de commandan ten der stad en van de marine. Op den Dam was een dichte menigte samengestroomd en reeds enkele mi nuten na de aankomst van H. M. en den Prins verscheen het Koningspaar op het balkon. Een aanhoudend en een enthousiast gejuich werd door de menigte aange heven en de muziek der marine, welke op den Dam was opgesteld, speelde het Wilhelmus. Overal in de stad waren de vlaggen uitgestoken en het mooie weder bracht er niet weinig toe bij om de feeste lijke stemming, welke overal heersebte, te verhoogen. Zooals gewoonlijk bleef de dicht op gepakte menigte nog geruimen tijd op den Dam vertoeven, nadat de Konink lijke bezoekers het balkon verlaten lmddsn. H. M. verscheen ten slotte nog even aan het raam in de aangrenzende kamer. 's Middags werd van half twee tot vier uur audiëntie verleend aan militaire autoriteiten en na 4 uur aan civiele autoriteiten. Gisterenmiddag waren aan bet diner op het paleis o. a. gasten van H. M. de burgemeester, de Commissaris Van Tienhoven, de kommandanten der stad I eu van de marine en ook de wethou ders van Amsterdam. Op de gisteren ten paleize gehouden audiëntie onderhield H. M. de Konin- lagoa ?aa fed. 13 Apt' Door AMO. 12.) „Mijn vroegere patroon, mijnheer Aaiders.... u heeft het wel gehoord...." „Ja, en zijn dochter „Zoo is het. Zij mag mij gaarne Jijden eu haar papa doet alles, wat zij wil eu als ik er toe kan besluiten bij heeft er vroeger al op gezinspeeld. En dan kan ik u tot de laatste penning vergoeden, wat ik u gekost heb, vrouw Binder. Al het andere, ai uw liefde en goedheid kan ik mijn leven lang niet ver gelden, maar vergeten zal ik het nooit. En n zal zien buurvrouw, dat ik nu voortaan ordelijk en geregeld ga leven en dat beb ik aan u en aan Lina te danken. De stem begaf hem van aandoening, naar toch zag hij er verheugd uit. Hij fjloeg er geen aoht op, dat moeder en gin zich geruimen tijd met den burge meester van Tholen, den heer M. g. van Stapele, die H. M. vergezelde bij i Haar bezoek aan Tholen tijdens den watersnood. H. M. informeerde belang stellend naar den tegenwoordigen toe stand der gemeente en schonk den heer Van Stapele haar portret en dat van K. H. den Prins, van hunne hand- teekeningen voorzien. Ter gelegenheid van de audiëntie der gemeenteraadsleden ten paleize sprak de burgemeester H. M. de Ko ningin als volgt toe Mevrouw Het gemeentebestuur en de burgerij van Amsterdam waardeeren het voorrecht Uwe Majesteit en Z. K. H. den Prins der Nederlanden wederom in de hoofdstad te mogen begroeten. Amsterdam verheugt zich er in, dat het de gelegenheid geboden wordt op de meest ondubbelzinnige wijze blijken te geven van zijn liefde voor en zijn verknochtheid aan Uwe Majesteit en Haar doorluchtig Huis, en zijn dank baarheid te uiten voor de groote be langstelling, waarmede Uwe Majesteit steeds volgt alles wat er in de hoofd stad omgaat. Die groote belangstelling ontslaat mij van den plicht, den toe stand van Amsterdam voor Uwe Majes teit nog bloot te leggen ik zou toch niets kunnen mededeelen, wat Uwe Majesteit niet reeds bekend was. Ik kan dan ook volstaan metteconstateeren, dat er, al is er ook nog veel, dat wij gaarne anders zouden wenschen, reden is tot tevredenheid. De orde en rust verzekeren geleide lijken vooruitgang op schier ieder ge bied. Van verschillende takken van handel zijn de uitkomsten bevredigend. De toestand der nijverheid wijst op verbeteringsommige industrieën ver heugen zich in grooten bloeiterwijl rechtmatig verwachting gekoesterd mag worden, dat er overeenstemming zal worden verkregen tusschen Uwer Hajes- teits regeering en het gemeentebestuur om de hinderpalen uit den weg te ruimen, die enkele bedrijven belemme ren in hun natuurlijken groei. De scheepvaart blijft toenemen zoo wei het aantal als de tonnenmaat der schepen, die van onze haven gebruik maken, is vooruitgaande en de vooruit zichten zijn gunstig, ook in verband met de naderende voltooiing van het Noorazeekanaal. Redenen te over om geloof te hebben in de toekomst van Amsterdam, welk geloof de energie der burgerij zich nog krachtiger zal doen ontwikkelen en onze overtuiging ver aterken, dat bet een dure plicht is, niets te verzuimen wat bevorderlijk kan zijn aan de grootheid van de hoofdstad van Uw Rijk." H. M. de Koningin antwoordde dat inderdaad de welvaart van Amsterdam haar zeer ter harte gaat en dat zij dan ook gaarne nu, evenals vorige jaren zich in persoon wilde overtuigen van de uitbreiding en den vooruitgang der dochter bedrukt keken. In opgewonden stemming liep hij in de kamer heen en wederhij hinkte nog wel, maar vechtpartij van dien middag scheen hem geen kwaad gedaan te hebben. „Ik ben bij Ernst Seelink geweest en heb reisgeld van hem geleend en aan mjjn moeder heb ik laten zeggen, dat zij voortaan geen zorg meer over me behoeft te hebben en dat Lina mij op den rechten weg heeft gebracht door haar vlijt en haar opoffering." Wat hij zeide, meend9 hij ook. Hij werd onder het spreken koortsachtig en gejaagdzijn bloed begon sneller te vlieten. De rijke bruid, het groote, fraaie huis, dat zij hem zou aanbrengen, het groote vermogen dat alles deed zijn hoofd draaien. „Denk je al aan je rijke bruid vroeg Lina, om hom uit zijn droomen te wekken. Hij keek op. Werkelijk, hij moest diep in gedachten gezeten hebben daar stond brood en koffie bij hem en bij had er niets van bemerkt, dat Lina dit bij hem nederzette. „Detrein gaat om tien uur, Johauaes", sprak ze vriendelijk. „Eet eerst nog eens goed en neem wat mee voor de reis." stad. Met genoegen vernam H. M. dat industrieën in bloeienden toestand ver- keeren, zij wenschte de stad besten diging van dezen voorspoed toe en ver klaarde steeds met aandacht haar ont wikkeling te zullen gadeslaan. Kath. Soc. Actie. H. M. de Koningin heeft alsnog plaatsing op de lijst voor vrijdom van personeele belasting gelast van de lo- caliteiten der „Vereeniging ter bevor dering van katholieke sociale actie in Nederland", gevestigd te Leiden, omdat het aantal R. K. vereeuigingen en haar leden, die financieelen steun van genoem de vereeniging genieten, zoo groot is, dat bij een redelijke opvatting der be trekkelijke wettelijke uitdrukking, hier het bestaan eener inrichting van alge meen nut dient aangenomen te worden. kan die krijgen." beweging ons kippevel doen De r.-kath. en het kiesrecht. Het is nu zeker dat het kiesrecht- vraagstuk op de jaarvergadering van den „Alg. bond van r.-k. kiesvereeni- gingen" zal woFden behandeld de Am- sterdamsche kiesvereenigingen hebben 't voorste! daartoe gedaan. Bij verschei dene r.-k. bladen bestond trouwens reeds een neiging in die richting „Centrum," „Gelderlander", „Huisgezin" en „De Post" gaven te kennen dat het voor de r.-k. partij „hoog en hoog tijd is ge worden, om dat onderwerp zonder verder verwijl grondig en kalm te bezien en te bespreken, en met bekwamen spoed hare meeningeD en wenschen dienaan gaande te openbaren en vast te stellen." De „Nieuwe Zeeuwsckc Ct." getuigde „Men kan er tegen zijn, zooveel bezwa ren hebben als men wil, aan 't« Unie- liberale blanco-artikel zijn spotlust bot vieren met fijn of gros sarcasme be weren ook, dat de ovei groote meerder heid der kiezers bij de laatste algemeene verkiezingen er weinig of niet aan ge dacht heeft en alleen 't anti clericalisme bij de stembus heeft gezegevierd, kiesrechthervorming is nu eenmaal 't vraagstuk van den dag." Het blad verklaart in 't minst niet bevreesd te zijn voor algemeen kiesrecht „mits 't een algemeen huismanskiesrecht zij en gepaard ga met evenredige ver tegenwoordiging. En als wij ons herin neren, dat ook in de christelijke mid deneeuwen de vrouwen medestemden, en tevens bedenken, dat inNieuw-Zee- land, in sommige Staten der Ameri- kaansche Unie, ook in enkele streken van ons werelddeel, de vrouwen 't stem recht uitoefenen, zonder nadeel voor 't algemeen belang en ook zonder schade voor haar gezin, nu ja, dan kunnen wij nog wel niet in enthousiasme ge raken voor de bewegiDg, die zich in ons land openbaart om mede aan de vrouw 't stemrecht te verleenen, waar door de drankbestrijding een flinken ruggesteun zou erlangen, maar evenmin „Het Nut" en het Onderwijs, Tot de regeering is door het hoofd bestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, een adres gericht, waarin het heet dat goed ingericht Fröbelonderwijs, als voorbereidend lager onderwijs, ge geven hetzij in afzonderlijke Fröbel scholen, hetzij in voorbereidende klassen, verbonden aan de lagere scholen, een dringende eisch des tijds is dat, niettegenstaande de vele bemoei ingen van de Maatschappij op dit gebied, op tal van plaatsen in ons land bewaar scholen zijn, die zeer onvoldoende zijn ingericht, terwijl deze scholen in tal van andere plaatsen geheel ontbreken dat het onderwijs in vele dezer be waarscholen wordt gegeven door onbe voegde en onbekwame leerkrachten, terwijl de bezoldiging van deze leer krachten veelal te laag is dat in vele bewaarscholen de leer middelen veel te wenschen laten dat ook bewaarplaatsen (crèches) moe ten beschouwd worden als een eisch des tijds, welke sedert de invoering van de wet op den leerplicht nog meer op den voorgrond is getreden dat, blijkens de ervaring en blijkens de enquête, waaromtrent de uitslag in een door de Maatschappij uitgege ven rapport is neergelegd, het particu lier iuitiatief onvoldoende blijkt, om in de behoefte aan voorbereidend onder wijs en aan kleinkinderbewaarplaatsen naar eisch te voorzien dat overheidszorg op dit terrein daar om dringend noodig moet worden ge acht. Redenen, waarom het hoofdbestuur het verzoek doet, een wetsvoorstel voor te bereiden tot regeling van kleinkin derbewaarplaatsen, Fröbelsoholen en voorbereidende klassen. Toen zaten zij een tijd bij elkaar, zonder dat iemand sprak. Hij dacht aan zijn goede voornemens, aan juffrouw Aaiders en aan het werk, waarvoor de rijke patroon niemand kon krijgen, die zoo bekwaam was als hij. Zijn trots werd daardoor gestreeld en hij gevoelde lust om te werken. Ha, nu kon hij toonen, wat voor een man hy eigenlijk was. Daar hoorde hij de deur opengaan, daar kwam iemand met zachte schreden nader. Lina stond op om de kamerdeur te openeD, „Kom binnen, vrouw Burgman", riep zij en Johannes sprong op, vloog zijn moeder in de armen en lachte en weende tegelijk. „O, Johannes I Wat een geluk, je vader is daar juist geroepen. Er is een oneenigheid over de kas van het begrafenisfonds 1 Dat was een mooie gelegenheid om je eens te zien. Maar wat hoor ik, heb je weer werk De goede vrouw streelde en kuste haar zoon ondertusschen en was blijk baar verrast over zijn goed voorkomen. Telkens keek zij hem weer aan einde lijk betastte zij zijn jas. „Zulk goed laken," mompelde zij. Oranjo Nassau's oord. Aan het jaarverslag van hetsanatorium „Oranje Nassau's oord" te Renkum is het volgende ontleend Sedert de opening der stichting zijn meer dan 800 lijders opgenomen het sanatorium is, evenals het vorig jaar, geheel bezet geweest. In 1905 werden behandeld 322 patiënten met 34,844 verpieegdagen. Op 1 Jan. 1905 waren aanwezig 44 mannen, 50 vrouwen, to taal 94 patiënten. In 1905 werden opgenomen 112 mannen, 116 vrouwen, totaal 228 patiënten. In 1905 vertrok ken 104 mannen, 109 vrouwen, over leden zijn 1 man, 4 vrouwen; blijven dus op 1 Januari 1906 51 mannen, 53 vrouwen. Het „Emmafonds" verleende onder steuning aan 147 patiënten, een enkele gift aan twee lijders die voor opname in het sanatorium in aanmerking kwa men, toteen totaal bedrag van fl 1,735,60. Het bestuur van het „Emmafonds" in staat gesteld, door belangrijke toenemiDg van het fonds, om in het jaar 1906 aan een getal van 50 patiënten eene uitkeering te kunnen verleenen van 80 ct. per dag, terwijl die ondersteuning in het afgeloopen jaar aan 42 patiënten ten deel viel. In 1906 zullen de ver- pleegkosten dus bedragen van 50 pa tiënten f 1,40 per dag, van 22 patiënten f 2,20 en van de overigen f4 en f 5 per dag. De gemiddelde duur van het verblijf der patiënten in het sanatorium moot op langer dan drie maanden worden gesteld. In 1902 bedroeg dit 116 dagen in 1903149, in 1904151 en in 1905147, daar de 213 vertrokken patiënten te zamen 30,472 verpieegda gen hadden. In de meeste gevallen laten de pa tiënten die in het sanatorium worden opgenomen, wat het physisch onderzoek betreft, geen twijfel over omtrent de vraag of' men met een tuberculeus proceB te doen heeft. Opmerkenswaardig is het, dat men de ervaring opdeed, dat afwijkingen van de reehterlong veel- vuldiger voorkomen dan die van de linkerlong. Yan de 213 in 1905 vertrokken pa tiënten, kon men het resultaat der be handeling als volgt noteeren 126, dat is ruim 58 pot., zijn „veel verbeterd" 41, dat is ruim 18 pet., zijn „iets ver beterd" 37, dat is ruim 17 pet., zijn „niet verbeterd", en 9, dat is ruim 4 pet., zijn „achteruitgegaan". Ten einde antwoord te kunnen geven op de belangryke vraag hoe het gaat met de patiënten, die eenigen tijd het sanatorium hebben verlaten, en in de maatschappij zijn teruggekeerd, heeft men, evenals in de vorige jaren, in de maand October 1905 een vragenlijst gezonden aan aiie patiënten, die voor 1 Januari 1905 het sanatorium hadden verlaten, en voor zoover men wist, nog tot de levenden behoorden. Uit de 264 ontvangen antwoorden bleek dat: 120 patiënten niet meer hoesten, dat is 45 pet.102 niet meer opgeven, dat is 40 pet.142 met op gewektheid hunne gewone werkzaam heden weder verrichten, dat is 54 pet., welke getallen mogen worden aange merkt als criteria van subjectief her stel. Yerder hadden 21 patiënten een anderen meer hygiënischea werkkring opgevat29 patiënten hadden hun ver blijf in een meer gezoad oord gevestigd of een betere woning betrokken7 patiënten hadden hunne werkzaamheden niet weder opgevat, 51 patiënten waren sedert hun vertrek uit het sanatorium nog in gewicht toegenomen. Aangezien da tijdvakken van opkomst onder de wapenen in de verschillende landweerdistricten niet gelijk zijn en het daardoor mogelijk werd, dat een landweerplichtige zich aan die oefenin gen kon onttrekken, heeft de minister Een vlammend rood kleurde Johan nes' wangen._ „Och Heer, vrouw Binder, daar zou u me heben laten gaan, zonder iets te zeggen," riep hij verschrikt. Zij hadden hem gekleed, zooals ze hem gevoed hadden en hij had alles genomen, zon der daar bjjna aan te denken. „De jas van uw man f' vroeg vrouw Burgman met een beklemd hart aan haar buurvrouw. „Ach, spreek er niet van buurvrouw. Hij zal het mettertijd wel vergoeden, wij moesten het toch verkoopen," luidde het antwoord. „Maar je hebt het geld zelf noodig. De arme Lina werkt onophoudelijk, zij is zoo ijverig en ik heb zoo waar geen paar gulden om al vast op afrekening te betalen. De uitzet van Magdalena en de tijden zijn zoo sleoht hst geld is zoo schaarsch „Moeder, houd toch op, bid ik u 1 Ik schaam mij, dat vrouwen voor mij, sterke man, alles bezorgen willen. Ik heb weer werk en goede verdiensten en als ik wil, kan ik Marie Aaiders tot vrouw krijgen. Zij is eon eenig kind en j haar papa is in de geheele stad bekend als do rijke Aaiders. Misschien ia de zaak binnen acht dagen in orde en dan zal u eens zien, vrouw Binder, of ik een kerel ben om met den nek aangezien te worden." „Als hij met de vrouw ook het geld getrouwd heeft", daoht Lina bitter. En toch werd deze gedaohte over weldigd door een andere, nl., dat hij wegging, weg, zonder eenig leedwezen. Zij was voor hem niets, niets 1 Johannes sprak opgewekt over het werk, dat hem wachtte en hoe hij zjjn vader bewijzen zou, dat hij een degelijk werkman was, al had hij het tot heden niet nauw genomen met zijn verdiende geld. Hij was indertijd bij Aaiders weggeloopen en naar Amerika gegaan. Daar had hij in de beste fabrieken ge werkt en veel geld verdiend. Maar toen het groote verbroederingsfeest in Londen gevierd zou worden, was hij naar En geland overgestoken en had het feest meegevierd. Vervolgens had hij inLonden in vroolijk gezelschap al zijn geld op gemaakt, zoodat hij zijn horloge moest verkoopen om de reis naar Holland te betalen. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1