3 Mei. 1006. Donderdag No. 103. 44e Jaargang. Gemeentebestuur. Van week tot week, FEUILLETON. Bioïieiilandsclie kriekten. UISSIMMHK COURANT. Prijs pet drie nwaafleo lift fesaeo $e? pcisi 1.50. Afzonderlijke nummers 5 eent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAK DE TELDE Jr.. Kleine Markt, I. 187- ADVEETENTIÊNvan 14 regels ƒ0.4:0, Af oer eiken regel meer 10 eent. Bij diieete opgaaf van driemaal plaatsing derzelfile advertentie word! de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en ©liché's na:ar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleph aoMiimmer Abonnements-Advertcntiën op zeer voordeeligc voorwaarden. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen gezien de eiroulaire van den Com missaks der Koningin in Zeeland (Prov. blad no. 59); brengt ter kennis van de ingezetenen de navolgende publicatie „Be Comcsissaris der Koningin in Zeeland als zoodanig benoemdbij Koninklijk besluit van 30 Maart 1903 no. 30, brengt ter kennis van ds ingezetenen der Prov'noie, dat bij die betrekking beeft aanvaard. 'Middelburg, 1 Mei 19 CO. De Commissaris der Koningin voorn., DIJCKMEESTEK." En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 2 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd, TAN DOORN VAN KOUDEKERKE BEKENDMAKING. Gelegenheid tot kostelooze inenting. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat, tot nadere aankondiging op iederen werkdag, des voor middags van 87,9 uur gelegenheid bestaat tot kostelooze inenting en herinenting, waartoe belangheb benden zich kunnen vervoegen bij den heer J. BEIJERS, Arts, ten zijnen huize, ingang Palingstraat. Vlissingen, 30 April 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris. WITTEVEEN. JACHT EN VISSCHERIJ. Uitnoodiging tot aanvraag van jacht en vischaeten. De Burgemeester van Vlissingen noodigt de ingezetenen, die voor het dienstjaar 1906/07 eene jacht-of visch- acte mochten verlangen, uit, zich daar voor in den loop dezer maand ter ge meente-secretarie aan te melden. Vlissingen, 2 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Zullen wij inderdaad, op 10 Mei a. s., den Czaar van Rusland zien in de rol van constitutioneel vorst, openende met een troonrede het eerste Russische par lement f Dan zijn wij naar die troon rede inderdaad zeer benieuwd, want over zijn eerste parlement zal de Czaar Door AMO. 11.) „Aha", laohte de ander, legde toen zijn ellebogen op de vensterbank en stak zijn hoofd naar binnen. Ontevreden en verlegen trachtte Johannes hem dit te beletten met de woorden „Dat moet je latenHier is een „Een zieke Werkelijk Nu vrouwtje, u neemt het niet kwalijk hè P Of mag ik binnenkomen „Laat hem maar binnen", zei vrouw Binder. „Neen, dat gebeurt nietU is ziek en het is hier geen koffiehuis", riep Johannes vastbesloten. „Wel, hoe langer hoe mooierDaar straks wees die oude brompot me de deur en nu doet de edele mijnheer vermoedelijk niet zóó tevreden zijn als hij gehoopt had te kunnen wezen. Welke moeite de Russische bureau oratie zich ook gegeven heeft, meer en meer blijkt dat de Doema eene liberale meerderheid zal hebben. Het zal wel een liberalisme wezen van de tamme soortmaar Vaarsehijnlijk nog bar ge- noeg voor de reactionaire regeering j van het Czarenrijk. Gelukkig zit zij er op dit oogenbiik nog al dik in, tenge- volge van de leening van twee milliar- den, waarmede men, naar het schijnt, bijzonder veel succes had. Er was blijk baar meer aanbod dan vraag. Laat ons intusschen hopen dat een eerste gevolg van het bijeenkomen der Doema moge zijn, dat een krachtige woord tot de regeering wordt gespro ken over het voortduren der revolution- naire woelingen aan den eenen kant en het schandelijk machtsmisbruik der kozakken en van andere regeeringsor» ganen daartegenover. Gevallen als dat te Warschau, waar zeven in de uni form van politieambtenaren gestoken revolutionnairen tien staatsgevangenen in een toevallig gereedstaanden celwa- wagen uit de gevangenis wisten te be vrijden, mogen heel aardig wezen, over 't geheel is de toestand nog diep treu rig en de regeering te machteloos om de orde, maar tevens het recht te hand haven. Op het oogenbiik dat wij deze rege len schrijven is juist de lieve Meimaand aangebroken, zonder Meiweer, maar in verschillende streken met een kouden plasregen, die hoogstwaarschijnlijk niet onweldadig zal werken op eventueele voor dien dag gevreesde ongeregeld heden. Te Parijs vooral maakte men zich in de laatste dagen al zeer beangst want, er zit een samenzwering in de luchtEerlijk gezegd gelooven wij van die samenzwering niets. Men moet niet vergeten 'dat de verkiezingen ophanden zijn. Van heel wat meer beteekenis schijnt ons het in de lucht vliegen der spoorwegbrug bij Argenteuil toe. De anarchie van de daad is hier maar al te duidelijk aan het woord. Er was sprake vaü dat het algemeen arbeiders- verbond, lettende op de voorzorgen door de regeering genomen, de betoogingen voor den achturigen werkdag tot nader order zou verdagen maar de gepleegde aanslag schijnt te bewijzen, dat de par tijhoofden geen haas zijn en al is het gedeeltelijk vernielen van een spoor Johannes hetzelfde. Ben je gek, kerel P De vrouw heeft me immers „Je blijft waar je bent, of anders ga je er uit op een manier, die je slecht zal bevallen", riep Johannes toornig. Daar ging achter hem de deur open. Lina kwam binnen. „Wat gebeurt er hier?" vroeg zij verschrikt. „Haha! daar is zijn liefje! Die moet ik eens zien Ha, ha, nu heb ik je gesnapt, leelijke huiohelaar!" En met twee sprongen stond de on- genoode gast in de kamer. Met een angstkreet vluchtte Lina aan het bed van hare moeder, doch Johannes wierp zich woedend op den indringer, wiens onbeschaamd gelach onder zijn vuisten overging in een kreet van woede. Er volgde een korte hevige strijd, die daarmede eindigde, dat Johannes den indringer heel onzacht buiten op destraat wierp, juist toen een politieagent naderde. Met vreeselijke pijn aan zijn voet leunde Johannes tegen den muur, terwijl Lina bij haar moeder stond te beven. Op dat oogenbiik bleef de politieagent voor het open venster staan. „Goeden dag, vrouw Binder Goeden dag, Lina t Heeft die vent hier schandaal wegbrug niet zulk een ramp, men moet nu toch de kunstwerken der spoorwe gen door genietroepen laten bewaken, en het gaat bezwaarlijk, van rooskleu rige toestanden te gewagen in een land waar dergelijke maatregelen onvermij delijk zijn. In de Engeisch-Turksche quaestie verwacht men een vloot-demonstratie van Engelsche zijdewellicht ook de bezetting van een Turksch eiland in de Aegeïache zee. Aan welke zijde het recht hier is, schijnt niet zoo gemakkelijk te zeggen. Turkije heeft het verlies van Egypte altijd slecht kunnen verkroppen. Of schoon de opperhoogheid van de Porte over Egypte in 1841 door den naar onafhankelijkheid Btrevenden stadhouder Mehemed Ali werd erkend, de instel ling van een erfelijk stadhouderschap beteekende toch dat het bezit van het land feitelijk verloren was, en nadat de internationale handelsbelangen het noo- dig hadden gemaakt om contróle uit te oefenen over den grooten waterweg naar Indië, tengevolge waarvan Egypte ten slotte met goedvinden van Europa een wingewest van Engeland geworden is, had Turkije hier niets meer te hopen. Toen het schiereiland van den Sinaï bij tractaat werd gebracht onder het beheer van den onderkoning, schijnt er misverstand mogelijk te zijn geworden over de grens en nu moet men de ge volgen daarvan dragen. Veel zal hier nog moeten worden opgehelderd eer het kanon gaat spreken maar wij zijn van de Turken gewoon, dat zij tegenstribbelen én plagen zoolang het kon, om dan ten slotte toch eieren voor hun geld te kiezen, 't Is dan ook maar te hopen dat geen bloed zal vloeien om een geschil, voor den loop der wereldgeschiedenis van zoo geringe be teekenis. Volgens de jongste berichten zouden de onderhandelingen over China's toe treden tot de overeenkomst met Enge land betreffende Thibet afgeloopen zijn. Deze week zou het stuk door den Keizer geteekend worden. Dit feit is een gevolg van het bin nentrekken der Britsch-Indische troepen in Thibet, in 1904 de troepen bezetten toen Lhasa, de hoofdplaats. Het hoofd der Noord-Boeddhistische kerk, in die geheimzinnige Btad gezeteld, ging naar Mongolië, waar hij zich, geheel noode- loos, onder besoherming van Rusland gemaakt vraagde de agent vriendelijk maar was niet weinig verbaasd, toen hij Johannes bemerkte, die blijkbaar in de zaak betrokken was. „Wie ben je P Wat is hier gebeurd vroeg hij. „Hij heeft hier drukte gemaakt; ik heet Johannes Burgman, mijn vader woont hiernaast!" klonk het trotsohe antwoord. Buiten begon Lindeman te schelden en te razen, maar de agent gelastte hem bedaard te zijn en liet zich door de beide vrouwen vertellen, wat er voor gevallen was. „En woont u hier vroeg hij toen, met een doordringenden blik op Johan nes. Deze kleurde verlegen, wat moest die politieman wel van Lina gaan denken „Het is maar het beste, dat wij alles naar waarheid vertellen", sloeg Lina voor en daarop vertelden de vrouwen hoe het kwam, dat Johannes bij haar woonde. „Nu, dan is het maar goed, de zaak in der minne bij te leggen, als die vreemde snaak ten minste bedaard zijn weg wil vervolgen. In geval van nood kan ik u toch hier vinden", sprak de stelde. Thibet behoorde in naam onder de opperheerschappij van China en daar de strekking van het verbond tussehen Japan en Engeland is om de onge schonden handhaving van het Chinee- sche rijk te bewaren, ontruimden de Britten het bezette land. Daarom was het hun dan ook niet te doen, maar wel om handelsbelangen, en zóó is het verdrag met China in de wereld ge komen. China's opperheerschappij over Thibet wordt bij dit verdrag erkend. Tegenover dit mager resultaat voor het Hemelsche rijk staat dat een aantal markten in Thibet voor den handel op Indië worden opengesteld. Mocht worden overgegaan tot den aanleg van spoorwegen in Thi bet, dan zullen de Engelschen de voor keur hebben. De Thibetanen hebben er stellig geen plan opde werken der moderne beschaving zijn voor hen gru welen maar de EDgelsch-Indische re geering zal ook dit varken te zijnen tijde wel wasschen en dan kunnen de Russen toezien, die o zoo gaarne ook in Thibet wat zouden gaan handelen, waar in dien hoek der wereld voorloopig schaakmat zijn gezet, Eenigszins vermakelijk is het, dat de Engelsch-Indische expeditie in Thibet zal worden betaald door.... China Door welke trucs de Engelsche onderhande laars zoe goedkoop van de reis wisten te komen, is ons niet bekend. De Chi- neesche regeering is waarschijnlijk in de verbeelding dat de integriteit van haar gebied nu volkomen beveiligd is. Wij helpen het haar van harte wenschen, maar vreezen dat zij geen koopje heeft. Mr. J. Ëlsiohman. Verschillende bladen wijden al min of meer uitvoerige waardeerende arti kelen aan den overleden staatsman mr. J. G. Gleichman. Zoo schrijft de „N. R. Ct." o. m. „Al heeft het ministerschap van den heer Gleichman maar kort geduurd, ruimschoots heeft hij in die dagen ge toond voor de veelomvattende taak be rekend te zijn algemeen was de in druk, dat hij een man van talent en van groote zaakkenniswas en al de eigenschappen bezat om zich in het parlement, dat hem tot hiertoe vreemd was gebleven, met gemak te bewegen. Ware het hem gegeven geworden lan ger aan het bewind te blijven, onge twijfeld zou hij veel meer tot stand hebben gebracht dan in deze korte spanne tijds mogelijk was geweest. Van agent tot Johannes. Nu was deze na weinige minuten weer met de vrouwen alleen. „Vergeef mij, dat ik u ook dit nog moest aandoen", smeekte hij vrouw Binder. Deze hield de hand van Lina in de hare. Zij scheen door het onaangename voorval beleedigd. Lina was de eerste, die vroolijk een woord deed hooren, maar het gelukte haar toch niet recht en zij ging spoedig weer buiten aan haar waschgoed. Den geheelen middag was vrouw Binder even stil als Johannes. In de avondschemering ging deze echter uit, zonder te zeggen waarheen. „Zou hij naar dien kerel zjjn, die zoo familiaar met hem was", vroeg vrouw Binder. „Wat zeide die man toch, moeder P Hoe is dat gevecht aangekomen vroeg Lina, „De vreemde bracht hem bericht van eene jongejuffrouw Aalders, die zoo verliefd op Johannes en zoo rijk moet wezen. En haar vader liet zoggen, dat hij terug moest komen, er was druk werk." „Moeder 1" de noodzakelijkheid eener herziening en verbetering van het stelsel van be - lasting was hij innig overtuigd, en bij de eerste begrooting, die hij in de Ka mer te verdedigen had, kondigde hij het voornemen aan om eene belasting der kapitalen in portefeuille en eene op goederen in de doode hand voor te dra gen eene aanduiding, in welke richting hij die herziening dacht te leiden." En herinnerend aan het optreden van mr. Gleichman als jong ambtenaar tegen over minister Van Hall, zegt het blad „En de eigenschappen van karakter, die reeds in den zes-en-twintigjarigen ambtenaar zoo sterk uitkwamen, hebben den nu overleden, diepbetreurden staats man gedurende zijn geheele latere loop baan gekenmerkt en tot sieraad ge strekt." „De Standaard" schrijft„In Gleich man ging een politiek man van beteekenis heen, die, hoewel hij behoorde onder onze tegenstanders, hoewel zijn naam verbonden is aan het kabinet-Kappeyne, ook op de achting van wie hem om des beginsels wille moesten bestrijden, aanspraak kan doen gelden." En verder „In een veelbewogen tijd heeft hij dus ens land en volk gediend hij behoorde tot de oude garde, tot de hoogstaande staatslieden, tot de man nen van den ouden stempel, wier gele deren ieder jaar dunnen en die een stuk historie van gewicht niet slechts mes hebben doorleefd, maar zeiven hebben medegemaakt. Hoe men ook principieel ten opziohte van Gleichman den strijd moet hebben aangebonden, de eer en de lof, dat hg een achtenswaardig, een ridderlijk te genstander was, zal niemand hem willen onthouden." „Het Centrum" „In de rij onzer staatslieden van dezen tijd zal Gleich man zijn plaats blijven behouden." Het Vrijz.-dem, Congres. Het Unie orgaan „De Vaderlander" maakt eenige kantteekeningen bij het verhandelde op het vrijzinnig-demo cratisch congres. In de eerste plaats bespreekt het weekblad de rede van den voorzitter van den vrijz.-democra- tiachen bond, mr. Marohant, waarbij het tracht „de zoete illussie van de hoeren te verstoren, dat zij thans de arbeidspartij worden." „Er komt, volgens den heer Marohant, eene kentering in de macht der sociaal democratie, en hjj staat als Jack de Reuzendooder klaar om den waggelenden reus den genadestoot toe te brengen. Dit is haast een idylle van naïviteit. Och arm Omdat de soc. democratie ten onzent op dit oogenbiik eene sturrn- und drangperiode doormaakt, die za elders reeds te boven is omdat de soc.- democratische kamerfractienu niet direct een gelukkig figuur gemaakt heeft bij hare oppositie tegen het arbeidsoontract, zou die partij op apegapen liggen „Ja, „Lina, ik wil het je liever zelf zeggen 1 Ik heb wel bemerkt, dat je hart aan hem hangt." „Oh, moeder, neen, dat is niet waar... van die juffrouw Aalders", zeiLinazaoht. „Het is waar, mijn kind. Ach, Lina, Johannes is ook maar een loszinnigs knaap 1" De tranen liepen het goede mensoh langs de wangen. Lina bleef echter bedaard en keek rustig naar de vlam van de lamp, dia op tafel stond. „Ik geef er niets om, moeder", fluisterde zij en stond op. Daar hoerde zij de deur gaan en vrouw Binder hoorde Johannes vragen „Ben je daar, Lina?" „Ja, Johannes!" „Wel, ik heb jelui wat te zeggen i" Lina trad aan haar moeder's bed. Johannes ook en toen nam hjj vrouw Binder's band in de zijne en begon „Beste buurvrouw, ik dank u dui zendmaal voor alles wat u en Lina voor mij gedaan hebt. Dat kan ik nooit naar behooren vergelden. Ik heb weer werk en vertrek dezen avond nog," rordt vervolg

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1