Woensdag Ne. 96. 44a Jaargang. 1§06# diging. MDIEIST 25 April. Gemeentebestuur. Binnenlandscbe berichten. MEM ST. FEUILLETON. m eis. tot 112Vs- 0 tot 1150. 90 tot 435. ;4 tot 72 7'/3 tot 90. isements Recht- van 21 Maart soa, ia tusschon EELEN, Koop- EKKER, zonder 8 te Vlisaingen, tgenoemde, uit- iff van tafel rolgen rechtens, ■t 1906, des eiachers, H. OELE. COSTUMIÈRE nette Meis STTXA.". asatwêaa j. goedgekeurd in kap. 100.000 ELDERS, iten, Spiegeis, ge en het gevtl van onvoorziehtighe id trumoer, ete. tegen Zeeland, È5. Middelburg v.t (Remise) r.m rkdagen) 5.50. i. 7.55, 9,30. 11.— 5, 2.-, 2.45, 3.30, 7.50, 8.40, 9.30, J (n. Zeilmorkt 6.20*, 8.40, 10.15, :b, 2.05, 2.50, 3.35, 5, 7.55, 8.45, 9.35, Blechts tot VUSSIMhSÜIE COURANT. Prijs per drie maassdan 1=30= Fsaee& pes- gosï 1.50, Afkondeilijke nummers 5 eent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. TAN DE TELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- XX ADVEKTENTIËN: van 14 regels f 0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groofe letters en cliclié's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer 10. Abonnements-Adyertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der Per- soneele Belasting no. 3, dienst 1906. De Burgemeester van Ylissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezonden een executoir verklaard kohier wegens de personeele belasting no. 3, dienstjaar 1906 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter be- komiüg van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan bij den Directeur der directe belastingen binnen zes weken, nadat het perceel ia ontruimd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 24 April 1906. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN TAN KOUDEKERKE. H. M. de Koningin heeft gisteren den nieuwbenoemden Commissaris der Koningin in Zeeland, mr. H. J. Djjck- meester, beëedigd en hem met zijne achtgenoote op het Loo te dineeren ge vraagd. Da minister van binnenlandache zaken biedt deze week aan den nieuwbenoem den Commissaris der Koningin in Zee land een afscheidsmaaltijd aan, waarbij gasten zijn de leden der Kamera van de Staten Oeneraal uit Zeeland, de oud-miniaters onder wier bestuur mr. Dijckmeester secretaris-generaal was, zoomede zijn ambtsopvolger. ia. 6.-—, 6.20, 7 10.-, 10.20,10.40, 12.30,1.—*, 1.2a*i 5, 4.25, 4.50, 6.10, a; vm. 6,10, 6.80, 9.50, 10.10, 10.30, Nm. 12.10, 12.46. ,10, 3.40, 4.10, 4,85 8.—, 8.S0. allen Zondag» a» a-SCHELöS. am. 3,23 g) en 6,10(« nm. 3,60 g) en 6,10 j 5 a) en 4,45 1,23 eu 6,10 c) i) na het vertrek va" |e n. Neuzen vm. 8, Borssele eu Neuzeo Vrijz. dem. Bond. Onder leiding van mr. H. P. Mar- ohant is Zondag te Utrecht de jaar vergadering van den Vrijz.-dem. Bond gehouden. Omdat de meetings van het Ned. Comité voor algemeen kiesrecht een socialistisch karakter dragen, besk de Bond zich niet bij dat comité aan te sluiten men zal nu in vereeniging met andere burgerlijke democraten trachten een nieuw comité te vormen, waarin alle andere voorstanders van het alge meen kiesrecht zijn vereenigd. Tot bestuurslid werd gekozen mr. M. 17. F. Treub. De wensch werd uitgesproken dat er sea vereeniging van vrijz.-dem. gemeen teraadsleden wordt gevormd. s, Borssele en Neuzs" Daar buiten regende het zacht, zeer ea nutte van de dorre velden. De voch- l'ge lucht, die door het open venster •J® de kamer binnendrong, vermengde dch met de wolben tabaksrook van 'rgman's pijp. Heimelijk drukten de elieven elkaar de hand en schoven dichter by elkaar. Daar liet Frederik, die bij het venster !l'. plotseling eenkreet hooren. Een to kwam dicht aan het venster voorbij, ederib had hem reeds een poosje in 'oog gehad, terwijl hij in den regen sluiteioos naar de woning stond te ikon en eindelijk met zija stok voort 'tonpelde. Bij het venster wierp de "'t doorborende blikken naar binnen, huwelijk» was de kreet over Fre- Daarna kwam de bekende motie- Dordrecht (het steunen van de oandi- daten van alle linksche partijen, ter bestrijding van het bloc der rechtsche partyen) in behandeling. De meeste sprekers waren er tegenmen wilde zich niet binden, en sommigen ontken den zelfs dat het rechtsche bloo nog bestaat omdat er, zeide dr. Bos o. a. oek bij rechts velen bljj zijn van het Kuyper-regime te zijn verlost", 't Doel der motie bleek ten slotte te zijn dat er over gesproken werd. want na eenig debat werd de motie ingetrokken. Daarna deelde de voorzitter, onder scbaterend gelach, mede dat er een tele gram was ingekomen van de Dordtsche propagandaclub waarbij ze instemming betuigde met de motie. tijd voor nemenen steeds jaar in, jaar uit neiging tot uitbreiding toonen, zonder dat, naar 't schijnt, ooit een minister daar baas over is kunnen worden. Als minister Staal in een reorganisatie van het departement slaagt, die het parasietendom tot een derde of een vierde van zjjn tegenwoordige getal sterkte terugbrengt, verdient hij stellig den dank der natie. "We zullen afwachten, al zijn we niet zonder vreeze, dat dit werk grootere talenten eisoht, dan waarover de tegen woordige titularis beschikt. („Tel.") Hei departement van oorlog. Naar verluidt, wil de minister Staal ook het departement van oorlog reorgani- seeren. En wel zoo, dat o.a. de inspec teurs van wapens hoofdambtenaren aan dit departement worden, zoodat het niet meer kan voorkomen, dat bet uitge bracht advies van zoo'n inspecteur weer door een kapitein van het departement wordt te niet gedaan. Nu, broodnoodig is de laatste maat regel in elk geval. Als de inspecteurs dikwjjls na maandenlange correspondentie metandere inspecteurs eindelijk met een voor stel aan den minister gereed zijn, ziet men niet zelden, dat „Oorlog" nog eens met bezwaren aankomt tegen bepaalde personen, die men daar niet wil, en zeil personen noemt, die men daar wél wil. Feitelijk wordt elke voordracht van een inspecteur van oorlog nog e6ns getoetst door een hoofdoffioiér of een kapitein van het departement, die den minister op hunne wijze nog eens op nieuw inlichten, en dikwerf meer feite- ljjken invloed hebben dan al de leger- autoriteiten, die de zaak al vooraf hebben behandeld. Bij voordrachten voor bevordering en het toekennen van onderscheidingen gaat het evenzoo. De inspecteurs wor den niet gehoord door den minister, dan om 't zoo eens uit te drukken met de ooren van het departoments- personeel. Dat hierdoor menigmaal wre vel ontstaat, ligt voor de hand. Offi cieren in den kapiteins- en zelfs pas in den luitenantsrang krijgen hierdoor een invloed, buiten alle verhouding tot hun subalterne positie. Zij worden ont zien en gevlijd door allerlei „Streber," die wat worden of iets hebben willen. Bovendien gaat door die wijze van zaken afdoen dikwijls schromelijk veel tjjd verloren en wordt het toch al zoo uitvoerige sohrijfwerk nog maar ver meerderd. „Oorlog" bestaat nu uit 9 afdeelingen, die elk op zichzelf een ministerie vor men die met elkaar schriftelijk van gedachten wisselenoveral volop den derik's lippen, toen de moeder ook toevallig naar buiten keek, haar breikous liet vallen en doodsbleek werd. De huisdeur ging open, er werd geklopt. „Binnen 1" riep Burgman. Daar ging de deur van de kamer open, langzaam, weifelend en daar kwam een man in afgedragen plunje en met een gezwachtelden voet binnen- strompelen. Het was nog licht genoeg, om hem goed te ondersoheiden. Daar stond hij met zijn rijke blonde lobken, het jonge, verwilderde gelaat, nu ook nog rood en gezwollen door de heete zonnestralen, en bg de onmiskenbare sporen van een woest leven, thans een uitdrukking van schaamte en grievend wee. Trouw Burgman liet een luiden kreet hooren. Toen sprongen allen op en staarden zwijgend den man aan, die daar stond. Ook deze sprak geen woord. Wat hy misschien had willen zeggen, bestierf hem op de lippen toen hy de vreeselijke ontsteltenis opmerkte, die zijn komst veroorzaakte. „Wat wil je?" vroeg Burgman, een schrede nader tredende. Nog nooit had zijn gelaat zoo'n harde, toornige uit Onderwijsbslangsn. In het 16e jaarverslag, door de ge mengde commissie voor onderwijsbelan- gen uitgebracht aan de hoofdbesturen der Maatsohappp tot Nut van 't Alge meen en der vereeniging „Volksonder wijs", lezen wij o.a. het volgende 't Jaar 1905 zal in de geschiedenis van ons volksonderwijs ongetwjfeld als een merkwaardig jaar worden geboekt, omdat de wetswijziging, onder 't minis- terie-Kuyper tot stand gebracht, van groote beteekenis is voor 't openbaar en 't bijzonder lager onderwys. Thans reeds blijkt, dat de tegenwoordige wet op 't Lager Onderwijs het zorgen voor de belangen, die door de gemengde com missie worden behartigd, nog meer dan tot dusverre noodzakelijk maakt. Reeds is de commissie hier en daar, waar hare hulp tot dusverre niet behoefde te worden ingeroepen, moeten optreden tegenover ongeoorloofde pressie van de zyde van gefneente- en andere besturen, op ouders "geoefend met betrekking tot de keuze der school voov hunne kinde ren "reeds is haar gebleken, dat de vrees niet denkbeeldig is geweest, dat de wijziging der lager onderwijswet, in den geest van 't ministerie-Kuyper, allerminst bevorderlijk zoude zijn voor de algemeene verdraagzaamheid." Halve oenten. Intussohen seint de gezant dat voor- loopige berichten het waarschijnlijk maken dat zioh onder de ongeveer 500 omgekomen personen geen Nederlanders bevinden. Van Anton van Rooy is, naar de „N. R. Ot." mededeelt, by de familie uit Sacramento bericht ontvangen dat hy welvarende is. Vaak ia ar over geklaagd dat by na by alle belasting aanslagen halve centen voorkwamen. Thans kan de „Avondp." echter mededeelen, dat deze in het vervolg tot het verleden zullen behooren. De minister van financiën heeft al thans bepaald, dat voortaan by alle berekeningen betreffende de directe belastingen en accijnzen de breuken ven een cent, indien zy so/ioo °f min der bedragen, zullen worden verwaar loosd en indien zy meer bedragen, tot een geheele cent zullen worden opge voerd. Nederlanders Sn Amerika. Da gezant te Washington heeft tot dusver nog geen inlichtingen kunnen verkrijgen nopens het wedervaren van met name opgegeven Nederlanders die zich tijdens de ramp te San Franeiseo bevonden. drukking getoondal de kommer, al de hopelooze angst kwamen nu als vereenigd in een wee by hem boven. „Wat wil je P" vroeg hij nog snijden- der, daar de verloopen man aan de deur niets zeide, ofschoon zyn lippen zich zenuwachtig bewogen. „Vader 1" klonk het heesch. „Ik ken den gemeenen niet, die daar staat", schreeuwde Burg man woest. „Vader!" stamelde zijn vrouw in doodsangst, en trachtte zyn hand te vatten. Nooit had zy het gewaagd zioh tegen zyn wil te verzetten. „Laat my los, ik wil niets van hem weten, de ondeugd staat op zyn voor hoofd geschreven!" schreeuwde hy en stiet zyn vrouw terug. De zoon wierp een enkelen blik op de zijnen, maar alien begrepen dien blik. Daaruit sprak de oude trots, de op vlammende drift, en toch ook een wee, een berouw, een troosteloosheid, die pynlyk aandeed. Met zyn gewoon trotsoh gebaar wierp hij zyn rijke lokken van het voorhoofd naar achter, hy knarste met de tanden en toen was hjj ver dwenen. Krakend viel de deur achter Wettelijks regeling ziekteverzekering. Door de Nederlandache Maatschappij ter bevordering der Pharmaeie zyn, in zake de wettelijke regeling der ziekte verzekering een aantal conclusies ge steld, waaraan wy het volgende ont leenen Het is noodig, dat de regeering zich vóór de indiening eener ziekteverzeke ringswet, en, bij mogelijke wijzigingen, laat voorlichten door de Nederlandache Maatsehappy ter bevordering der Phar maeie, waar het pharmaeie betreft. De verhouding van geneeskundigen en apothekers tot de districts- en erkende ziekenkassen moet bij da wet zelve geregeld worden. De verzekering voor geneeskundige en pharmaoeutisehe hulp en die voor geldelijke uitkeeriDg bij ziekte en over lijden, behooren gescheiden te worden. De ongehuwde moeder en de per soon, wiens ziekte het gevolg is van misdrijf, mogen van geneeskundige en pharmaoeutisehe hulp niet worden buitengesloten. De verzekerden moeten de vrije keuze hebben van arts en apotheker. By één apotheker mogen niet meer dan een bij de wet vastgesteld maximum personen (verzekerden en mede verzekerden) zyn ingeschreven. Het toezicht op de districts- en er kende ziekenkassen moet worden uit geoefend door commissies, waarin ge neeskundigen,apothekers en verzekerden vertegenwoordigd zyn. In de centrale leiding der verplichte ziekteverzekering moeten ook de apo thekers vertegenwoordigd zyn. Ziekenfondsen voor niet-verzekerings- plichtigen, behooren dezelfde waar borgen voor goede geneeskundige pharmaeeutische hulp te geven a hunne leden, als de erkende zieken- ingebomen beriohten, zioh vegetariërs als milicien onder de wapenen bevinden, die niet in de gelegenheid zijn hun vegetarische leefwijze te volgen, hetgeen een nadeeligen invloed oefent op hunne gezondheid en hen in een ontevreden stemming brengt, terwyl toch volgens den Bond de quaestie zoo eenvoudig op te lossen ware, door hun de kosten van hunne voeding in verhoogde soldjj uit te betalen, waarvoor zij zich dan zeiven wel het benoodigde voor hunne voeding zouden aanschaffen. De weistandsgrens worde bepaald op f 1000, met dien verstande, dat dit bedrag alleen geldt voor grootere ge meenten, en bij Koninklijk besluit voor elke gemeente afzonderlijk worde vast gesteld. Voor de toelichting op de conclusies verwijst het hoofdbestuur der Maat sehappy naar een brochure van den heer J. J. Hofman, apotheker, „De wette lijke Regeling der Ziekteverzekering" De Nederlandache Vegetariërsbond heeft zich gericht tot den minister van oorlog met een adres, waarin wordt medegedeeld, dat, volgens by den Bond hem in het slot. Met een jammerkreet zonk vrouw Burgman naast haar man op de knieën. „Vader Vader 1" En „vader" riepen ook Magdalena en Frederik met tranen in de oogen, terwijl ze allen den strengen man angstig smeekend aanzagen. „Houdt je mond 1 Ik weet heel goed wat ik doe!" zeide Burgman barsch hij weerde vrouw en kinderen af en verdween met bleek toornig gelaat in de kamer daarnaast. Zijn vrouw lag op den vloer te snikken. Magdalena en Ernst Seelink deden vergeefsehe moeite om haar op te riehten. Frederik haalde water, legde het hoofd zijner moeder aan zijn borst en liefkoosde haar onder heete tranen, terwyl hij haar smeekte een beetje water te drinken. Lina Binder was intussohen stil ver dwenen. Na een afwezigheid van vijf jaren was de verloren zoon teruggekeerd. Was het een droom Was het mogelijk, dat de vader zóó zijn lieveling van zyn deur jaagde En hoe zag die lieveling van zijn hart er uit Wat was er van Johannes geworden En waarheen zou het noodlot hom nu voeren Bij Kon. besluit van 30 Maart 1906 is wijziging gebraoht in de formatie en tractementsregeling van het corps op zichters der rijkstelegrafie. In plaats van 2 klassen, zullen er voortaan 3 klas sen zijn. Bij benoeming wordt men opziohter der 3e klasse op een tractement van f 1000, na 6 jaren dienst, opziohter der 2e klasse op een tractement van f 1600, na 14 jaren dienst opzichter der le klasse op een tractement van f 2000, dat na 22 jaren dienst klimt tot f 2400. Aan de opzichters in algemeenen dienst kan een toelage van f 200 's jaars worden toegekend. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip „Tromp," onder bevel van den kapitein ter zee F. C. E. L. Kos ter, 23 dezer van Nieuwediep naar zee vertrokken, ter aanvaarding van den kruistocht. Vlissingen, 3-é April, Gisterenavond werd een vergadering gehouden van do directie, bazen en afgevaardigden van de werklieden der Kon. Maatsch. „de Schelde", alhier. Die vergadering droeg natuurlijk een huishoudelijk karakter. Door de directie werd het volgends voorstel ter tafel gebracht en besproken Naar aanleiding van verzoekschriften van eenige afdeelingen der fabriek, waarin betoogd wordt „dat het aantal arbeidsuren per week sinds eenigen tijd teruggebracht is op 61, terwyl vroeger 66 uur per week gearbeid werd, „dat dientengevolge het weekloon lager is dan vroeger, „dat de arbeiders er van overtuigd zyn, dat zij thans in den kortoren ar beidstijd evenveel werk kunnen ver richten als vroeger, „dat zij mitsdien de direotie verzoeken om den arbeidstijd niet te verlengen, doch het uurloon zooveel te willen vernoogen dat hetzelfde weekloon als vroeger kan verdiend worden", heeft de directie besloten het volgende voorstel aan de arbeiders te doen Eanerzjjds Dat het uurloon van iode- ren arbeider zal verhoogd worden met Aan Lina Binder dacht niemand. Zy echter was Johannes gevolgd. Eerst liep zij de straat op, maar ze zag hem niet. Toen snelde zjj naar het tuintja achter het huis. Zij zag nog, hoe hij zich voortsleepte naar het prieel en daar neerzonk op de bank, die hij als knaap nog getimmerd had. Daar zat hij nu met de hand onder het hoofd, als een beeld van machtelooze woede en be- sohaming. „Johannes 1" Meer kon zij niet zeggen. Hij keek verschrikt op en werd vuurrood. Toornig keek hij haar aan, toen sloeg hy de oogen neer, bedekte zijn gelaat met de handen en plotseling begon zijn borst hoorbaar te zwoegen. Een vreeselijke aandoening beroerde zijn binnenste. a Johannes 1 Johannes fluisterde zij. De toon, waarop zij dien haam uit sprak, trof hem tot in het diepste zijner ziel, al zijn trots verdween en snikkend leunde hij zyn hoofd op haar schouder. Zij sloeg haar arm om hem heen en fluisterde hem goede woorden toe zy wist zelf niet wat, en hy ook niet, maar het viel als balsem in zijn hart. vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1