mvi gSr.J is Zaterdaa- 21 April. No, 93. 44e Jaargang. 1906. Binuenlandsche berichten. FEÜILIjETON. er Provin- ingend V^oorz. IRS, Seer. Heer Yoorz. [NG, Seer. inciale Staten Heer enz.s enz., tbode. AMDIE8ST Gemeentebestuur. Land- en Tuinbouw. 11JS4Q ivereenigingenl juwe opkomst,I mt 7"OYE, Groenewoud| |i eeae nefcfcQ ;en-SIldielbarg M EN (Remise) werkdagen) 5.60. v.m. 7.55, 9,30. 11-- 1.15, 2.-, 2.45. 3.8 7. 7.50, 8.40, 9.31 ÜRG (a. Zeilm»r4 .15*, 6.20*. 8.40, W 1.20, 2.05, 2.50, 3,31 7.05, 7.55, 8.45, 9.<W rijden slechts HAYEüRIS^ST ym. 6.6.20, .30, lo.-, 10.20, wj 2.—, 12.30,1.—\l!f\ 3.55, 4.25, 4.50, ,20. lsluisTm. 6>W. 1.15, 9.50, 10.10, 10J 50. Nm. 12.10, r, 3.10, 3.40, 4.10. i ,1 '.25, 8.—, 8.30. ,1 In vallen Zondag1111 I TEB-S£HELfl| 1906. t) b) na. 3,23 g) en 6,1® 5 1 m VLISSUSSCSIE 101RUT. Prijs per drie maeafeffi 1=8®, feaco fpüte 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIE]?van 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing .terzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend, ©roote letters sn cliehó's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. ïelepliaennimmer 10. Abonneaients-Adrertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. BEKENDMAKING. Volksgezondheid. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op een schrijven van de Ge zondheids-Commissie, d.d. 17 April j.l. no. 421 overwegende dat, tengevolge van het droge weder, de tijd gunstig is om de door den watervloed op 12 Maart j.l. onbruikbaar geworden en thans droog zjjnde ret, en bakken,waterdicht te maken; maken bekend dat de eigenaren van woningen wien het aangaat, op grond van de desbe treffende bepalingen der bouwverorde ning, zullen worden aangeschreven om de regenbakken hunner pereeelen binnen 14 dagen waterdicht te doen makeD. Vlissingen, 18 April 1906, Burg.en Weth. voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Eerste Kamer. De voornaamste van de reeks van wetsontwerpen gisteren in, de afdeelin- gen der Eerste Kamer onderzocht, zijn die betreffendede wettelijke voorzie ning inzake de instelling van het mi nisterie van landbouw aanvulling der onteigening voor een verkeersweg ten behoeve van den postdienst achter het hoofdpostgebouw te 's Gravenhage wjj sigingen der Arbeidswet, de paarden belasting in Noord-Brabant. Terwijl de Kamer vroeger gewoon was dergelijke wetsontwerpen spoedig, d. w. z. binnen een paar dagen na de hervatting der werkzaamheden, in openbare vergadering af te doen, is zij thans daartoe een week verdaagd. Het volgen van die werkwijze ge schiedt ten einde de openbare beraad slagingen met minder overhaasting voor te bereiden dan tot dusver vaak moest gebeuren. De jaardag van Prins Hendrik. Te Apeldoorn werd gisteren de ver jaardag van den Prins gevierd door 't uitsteken der vlaggen van Rijks en gemeente gebouwen en vele particuliere woningen. Op „Het Loo" werd druk in het felicitatie-register geteekend en bloemstukken aangeboden door de ge meente, de „Oranje-vereeniging" en de „v. v. v. y." 's Morgens om 11 bracht de „Har monie" een aubade. Het personeel van Soestdijk zend een enorm bloemstuk. De Prins ontving gisteren, behalve verschillende voorwerpen van kunst en a) nm. 3,50 g) e°0(j 1,55 a) en 4,45 3,23 en 6,10 c)I .ten na het vertrek |kerke n. Neuzen vffl' *j kens, Borsseleênii skens, Borssele en j igan van la 19 Aprl EERSTE HOOFDSTUK. „Waar zou je vader toch wezen Zoo pas heb ik al eens gekeken, maar de werkplaats is ledig. Zijn schootsvel hangt aan den spijker achter de deur", sprak vrouw Burgman, terwijl zij een oogen- blik ophield met naaien en haar vol wassen dochter Magdalena aankeek, die bezig was voor het middagmaal te zorgen „Het is de oude geschiedenis, moeder. Sedert Johannes weg is, schijnt de vreugde uit ons huis verdwenen. Al Was vader nog zoo streng, Johannes was 'oeh zijn lieveling. Frederik en ik tellen oiet mee, al doen wij nog zoo ons best." De toon, waarop het twintigjarig smaak, o.a. van de Koningin een span prachtige schimmels, te Berlijn aange kocht. Het staldepartement bood Z. K. H. een mooie foto aan in eiken lijst met inscriptie op zilveren plaatdeze foto bevat het geheele personeel van den ópper-stalmeester al tot den laagsten in rang. Gisterenavond bood de „Oranje-ver- eeniging" haar leden een soirée aan in park Tivoli. Het recht van amendement der Tweede Kamer. Groen van Prinsterer zeide indertijd over het veelvuldig indienen van amende menten, die eene wet pogen te ver beteren het is de anti rev. „Rotter dammer," die het in herinnering bracht „Vraagt men, of er geen mogelijk heid is, dat op die wijze verbeteringen in de wet gebracht worden P o ja, de kans bestaat, maar er zijn tien kansen tegen één, dat de Kamer.de wet be derft. En indien het ontwerp verbeterd wordt, wat zal doorgaans de oorzaak zijn Deze, dat door de verkeerde soort van beraadslaging de wetten mat on achtzaamheid van regeeringswege zullen worden geredigeerd, omdat zij zich ver laten zal op de Tweede Kamer, omdat men altijd zal denkenja, is er het een of ander, dat ontbreekt, bij amende menten kan daarin worden voorzien. Hoe meer wij aan die routine toegeven, des te meer zullen wij het voorloopig onderzoek verzwakken het ligt in den aard der zaak." Sinds Groen aldus sprak merkt de „Tijd" op is het euvel steeds verergerd. Thans is de toestand van dien aard, dat het gevaar niet meer denkbeeldig schijnt, dat in het vervolg geen wetsontwerp van ietwat grooteren omvang zal tot stand komen, of ieder der honderd leden van de Tweede Ka mer heeft zijn gevoelen over de strek king en de onderdeelen er van in de openbare vergadering uitgesproken 8n één of meer amendementen daarop voorgesteld. En, waar dat het geval is, is het noodig, dat de Kamer haar methode, haar reglement van orde wijzige. Het is ongetwijfeld waar, dat die wijziging, op de bestaande manier ver richt, zelve de sluizen zal onenen voor een onafzienbaren stroom van redevoe ringen, amendementen en wat daarmede samenhangtdoch, al zou bet maanden van den nationalen tijd, desnoods het grootste gedeelte van een zittingjaar, moeten kosten, wij gelooven, dat het Nederlandsehe volk geen reden zou hebben over verkwisting van den na tionalen tijd te klagen, indien maar het resultaat mocht wezen, dat het tempo van den arbeid in onze Tweede Kamer met dat van wetgevende ver gaderingen van andere, van grootere volken in overeenstemming werd ge bracht. meisje deze woorden uitsprak, klonk wel droevig, maar verried toch geene verbittering. Op het bloeiend gelaat lag dezelfde trek van zwaarmoedigheid, die op het stille, lijdende gelaat der moeder viel waar te nemen. Een zucht was haar eenig antwoord. „Ja, moeder", begon de dochter weer na een poosje, „het is zoo en nu vraag ik u, of dat wel recht is Heeft vader nog wel hart voor ons "Was hij verheugd, toen ik met Ernst Seelink verloofd werd P Zeg het maar eerlijk neen En toch is Ernst een brave, flinke jongen hij heeft een goede zaak en daarbij nog een aardig kapitaaltje. Ik werd genoeg benijd en vader bleef koel bij mijn geluk." En Magdalena keerde haar gelaat af en heet zich op de lippen om de op komende tranen te bedwingen. Haar moeder schreide, maar sprak geen woord zij gevoelde maar al te zeer, dat Magdalena gelijk had. In het vroeger zoo gelukkige huisje ging het leven vreugdeloos voorbijde vader verrichtte zwaarmoedig zijn werk en dacht daarbij steeds aan zijn kommer. Toen Magdalena eenmaal begonnen was, moest zij alles zeggen, wat haar Examen-kiezers. Bij de Kamer van Koophandel te Utrecht is ingekomen een schrijven van den minister van landbouw, nijverheid en handel, met verzoek om inlichtin gen of de Nederlandsehe Academie van Accountants te Utrecht gelegenheid geeft tot het afleggen van examens, en of de getuigschriften van deze or ganisatie in aanmerking kunnen komen voor het toekennen van het kiesrecht als examen-kiezer. Besloten werd deze vragen bevesti gend te beantwoorden. Nederlanders te Home. Men schrijft aan „Het Centrum" Maandagochtend, tweeden Paaschdag, werden enkele der vele nu tijdelijk te Rome vertoevende landgenooten afzon derlijk toegelaten in tegenwoordigheid van Z. H. den Paus. Na dr. A. C. M. Schaapman, kanunnik én pres. van het seminarie Rijsenburg, de heer O. L. Zellerhoff, ridder in de Pius-orde en voorzitter van het R,*K. parochiaal armbestuur te Utrecht, met diens echt- genoote mevr. ZellerhoffVan Dieren Bijvoet, prof. dr. P. J. Blok (Leiden) en de heeren dr. W. Bannier en J. van Noorte Jansen, leeraren aan het gymnasium te Utrecht. Op verzoek van 's Pausen majordo mus en opperkamerheer mgr. Bisleti, werden zij aan den H. Yader voorge steld door dr. G. Brom, directeur van het Nederlandsch historisch instituut Rome. Tot elk onzer landgenooten richtte Z. H. eenige minzame woorden. Toen bijv. dr. Brom teen hoogleeraar Blok voorstelde als voormalig leermees ter van H. M. de Koningin en den vermaarden geschiedschrijver van het Nederlandsehe volk, die altoos zoo on partijdig en welwillend ook tegenover ons katholieken was, zei de H. Vader tot den Leidsehen professor: „Dominus tibi retribuat, de Heer moge het u ver gelden". Ten slotte hadden onze zeven land genooten het voorrecht, in een aangren zend vertrek de particuliere audiëntie bij te wonen, die werd verleend aan een kleine honderd Duitsche pelgrims, teruggekeerd van het H. Land. Vanwege de vereeniging van schut terij -officieren in Nederland zal dit jaar te Amsterdam op 22 en 23 Juni de laatste en 35e reünie worden gehou den. Tot bijwoning dezer reünie, waar aan verbonden is een schietwedstrijd te Laren, zijn alle nog dienende officieren, alsmede de eervol ontslagen oud-offi cieren van de dienstdoende schutterijen in Nederland uitgenoodigd. Het volledig programma zal den deelnemers later worden bekend gemaakt. op het hart lag. „Frederik heeft den hoogsten prijs uit de school thuis gebracht", vervolgde zij, „maar toen hij het boek aan vader in handen gaf en een goedkeurend woord verwachtte, legde vader het zwijgend op de tafel, ging met nog somberder gelaat in de voorkamer en laat Frederik staa". En dat alleen, omdat Johannes ook mooie prijzen en getuigschriften thuis bracht en toch een nutteloos mensch is geworden. O, het is verschrikkelijk 1 Wat kunnen wij er aan doen, dat Jo hannes den goeden weg niet op wilde, de wijde wereld inging en vader's hart meenam Wij zijn tocu oek zijn kin deren Als ik er aan denk, hoe alleen je hier zal wezen, als ik dezen herfst met Ernst getrouwd ben, neen „Oeh, kind 1 Ja, het zal hier wel akelig stil en treurig worden, maar voor jou zal het me plezier doen. In je eigen huis zal je verademing krijgen en weer vroolijk worden. Maar omstreeks dezen tijd drukt het juist zoo zwaar op je vader en op mij. Je weet wel het is vandaag den vijftienden „Oh, ja! daar had ik in 't geheel niet aan gedacht", mompelde Magdalena. ^Vandaag is Johannes jarig. Het is „Centraal bureau." Thijs. Ik hoor, Krijn, dat het bestuur onzer landbouwvereeniging wil voorstellen, om voortaan de kunstmest stoffen te bestellen bij het „Centraal Bureau". Welke bedoeling heeft het daarmee en wat is dat bureau voor een instelling Kun jij me daar ook iets van vertellen Krijn. Zeker wel, Thijs. De be doeling van het bestuur zal je duidelijk worden, als je verneemt, hoe de in richting en werking is van bedoeld bureau, waarvan de naam in zijn ge heel is „Centraal bureau uit het Neder landsch Landbouw-Comité voor het aan schaffen van landbouwbenoodigdheden voor geheel Nederland", gevestigd te Enschedé. Thijs. Nu, die naam is lang ge noeg, maar zeg me eensbestaat het bureau al lang, ik had er tot vóór korten tijd nooit van gehoord Krijn. Pas een jaar of zesde wordingsgeschiedenis - was in 't kort, aldusin 1899 maakten een 14-tal handelaren bekend, dat ze zich tot een consortium, handelsgenootschap, hadden vereenigd, en dat aan hun consortium de alleenhandel voor ons land in de Stassfurter ruwe kalizouten was opge dragen. Je begrijpt het doelde con currentie te fnuiken om alsdan de prij zen naar willekeur te kunnen regelen. Thijs. Ei,eiDat was een mooie zaak voor die heeren, maar minder voor de landbouwers. Krijn. Zoo is hetmaar dat was niet alles. Er werden door het consor tium voorwaarden gesteld, welke voor de koopers van kunstmest beslist onaan nemelijk waren. Zoo de bepaling, dat de ruwe kalizouten niet meer onder open bare controle zouden worden geleverd. Thijs. Drommels 1 Dat zou dus waarschijnlijk uitloopen op hoogere prijzen en slechtere waar Krijn. Begrepen 1 En bovendien de veronderstelling lag voor de hand, dat dit voorbeeld navolging zou vinden en dit consortium de voorbode zou Hjn van andere op het gebied van den handel in landbouwbenoodigdheden, waardoor de belanghebbenden nog meer zouden worden geschaad. Thijs. Maar de toeleg is toeh verijdeld, niet waar Krijn. Gelukkig ja 1 Dank zij de waarschuwingen van dr. Sjollema, prof. dr. A. Mayer en anderen kwam het tot een samenwerking van tal van land- bouwmaatschappijen en vereenigingen, welke de instelling van het „Centraal bureau" tengevolge had. Thijs. Ah zoo 1 Het bureau is dus meer dan een gewone handelsinstel ling, merk ik. Krijn. Zeker. Geen eigenbelang of winstbejag is dé drijfveer geweest. Het bureau is eenvoudig de bemidde- precies vijf jaar geleden, dat die hevige twist tusschen hem en je vader voorviel." „O, zooals hij toen voor vader stond, neen, dat kan hij nooit weer goed maken. Ach, God moeder, dat vergeet ik in mijn gansche leven niet 1 Zij keken elkaar aan, als twee wilde dieren, die elkander wilden verscheuren. En vader dreigde hem met de hand en JohanneB schreeuwde: „Pas op, hoor I" „Stil kind I zwijg daarover. Hoe komt het in je op, om al dien jammer weer in herinnering te brengen Ach, had ik „Moeder, begin nu niet weer je zelve verwijten te doen, omdat je daar zoo hulpeloos en ontsteld bij zat. Alle men sehen zeiden, dat vader al te streng met Johannes gehandeld had. „Jong volk moet uitrazen", heeft oom Karei nog onlangs gezegd en Johannes moest hier zoo stil zjjn als een lam. Dat kan nooit goed gaan, de boog moet niet te sterk gespannen worden, dan breekt het koord De moeder knikte bij deze woorden ten teeken van instemming. Magdalena liet reeds eenige oogenblikken haar werk rustennu sloeg zij de armen om moe ders's hals en beiden weenden. Eenigszins tot kalmte gekomen, ging laar of tusschenpersoon, die zich ten behoeve der landbouwvereenigingen in verbinding stelt met de zoogenaamde syndicaten, de vereeniging van de ge zamenlijke Thomasphosphaatmeelfabrie- ken te Berlijn en het kali-syndikaat te Stasefurt, ter verkrijging der meststoffen onder de meest gunstige voorwaarden. Krijn. Jongen, dat is een nuttige instelling, waardoor dus het dreigend gevaar is afgewend. Maar kan men nu door tusschenkomst van het „Centraal bureau" alleen slakkemeel en kalizou ten bekomen Thijs. O neen Ook de andere mest stoffen, waarvan de alleenverkoop niet is in handen van syndicaten, kan men door middel van het „Centraal bureau" verkrijgen. Thijs. De instelling bestaat al zes jaar, zei je. Hoe heeft ze in dien tijd gewerkt "Wordt er ook gebruik van gemaakt Krjjn. M. i. - afdoende gebleken, dat ze aan haar oei beantwoordt. Ik zal je eenige cijfers ve rlezen In 1990 was de afname van slakkenmeel 975 wagons van 10.000 Kilo, van ruwe ka lizouten 2053 wagons; in 1904 be droegen die 2060 en 2036 wagons- Gezuiverde kalizouten werden in 1904 geleverd 333 w., super 612, kalk en mergel 375, Chili 597 wagons. Thijs. Dat zijn reeds belangrijke cijfers. Krijn. Laat ik je nu eenige der verkregen voordeelen noemen, eerst de directe. De gemaakte winsten werden onder de aangesloten vereenigingen ver deeld. In 1904 bedroeg de totale terug gave f 38.000. Yoor ondergehalte werd door het C. B. in 1900 betaald ruim f 1646, in 1901 ruim f 3503. Wat zou er van deze vergoedingen zonder het C. B. terechtgekomen zijn In 1901 verkregen velen door voorkoop van Chili een voordeeltje van f 1 a f 1.50 per 100 Kilo. Thijs. Dat alles te z'amen is nog al wat. Krijn. Ja, maar de indireote voor deelen, die niet zoo in het oög springen, zijn van nog grooter beteekenis. Meer malen bedroeg het overgehalte bij slak kenmeel 2, 3, zelfs 4 pCt. totaal phos- phorzuur, dat niet in rekening werd gebracht, een belangrijk extra voordeel tje dus, dat anders licht ten voordeele zou komen van den handelaar. Je zult het nu wel met mij eens zijn, Thijs, dat de bemoeiingen van het Centraal Bureau alle waardeering ea steun verdienen. Thijs. Ongetwijfeld Krijnwis het Centraal Bureau steunt, steunt zich zelf. Ik ben blij, dat het bestuur onzer Yereeniging zich er bij aansluit ea 't is voor den Nederlandschen landbou wersstand te hopen, dat alle aankoop- vereenigingen zoo verstandig zullen zijn- Melkeiwit en „Korrelvoer met. Melkeiwit". Melkeiwit is dus een product, dat zij weer aan het werk en toen Frederik een poosje later thuis kwam, klonk haar groet weer ais altijd en vroeg zij hem dadelijk, om haar te helpen bij het ophangen der wasch, waartoe de goede jongen aanstonds bereid was. Yrouw Burgman had in al die jaren wel geleerd zich zelve te beheerschen. Zoo scheen zij dan heel kalm, toen Frederik een oogenblik binnenkwam, om haar goeden dag te zeggen. Maar nauwelijks was haar zoon weg, of zij stond op en keek ongerust in de werk plaats. „Waar mag hij tooh blijven f" dacht zij. „Hij is anders toch niet gewoon, zonder boe of bah van zijn werk weg te loopen." Zoo denkende, ging zjj de straat op en keek in alle richtingen uit, maar haar man was niet te zien. „Goeien morgen, vrouw Burgman I" klonk een vriendelijke stem uit het raam van haar naaste buur. Dat raam was even dicht met bloemen bezet ala het hare, de gordijnen waren even wit als de hare. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1