1906. Donderdag 19 April. No. 91. Jaargang. Gemeentebestuur. Binuenlandsclie berichten. FEUILLETON. De liivacter op de rotsen. Teleph aonn timmer 10. VLISSINGSCBE COURANT. Prija per drie naaawfea pes? ftm 1.50. Afeoadsrlijke nmnmars 5 cent. Men abonneert zioh bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. TAN DE TELDE Jr.. Kleine Markt. I. 187- M AD VEKTENTÏÊNs van 14 regels ƒ0.40. Voor e&en regel meer 10 eent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en eEché's naar plaatsruimte. Yersehynt dageljjks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnements-Advertentiën ©p zeer voordeelige voorwaarden. BEKENDMAKING. Volksgezondheid. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op een schrijven van de Ge zondheids-Commissie, d.d. 17 April j.l. no. 421 overwegende dat, tengevolge van het droge neder, de tijd gunstig is om de door den watervloed op 12 Maart j.l. onbruikbaar geworden en thans droog zijnde regenbakken,waterdicht te maken; maken bekend dat de eigenaren van woningen wien het aangaat, op grond van de desbe treffende bouwverordening, zullen wor den aangeschreven om de regenbakken hunner perceelen binnen 14 dagen wa terdicht te doen makeD. Yiissingen, 18 April 1906. B urg.en Weth. voornoemd. YAN DOORN YAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Se Rijksmiddelen. De maand Maart 1906 wijst, evenals de beide voorafgaande maanden, een hoogere opbrengst van de Rijksmiddelen aan dan in de gelijknamige maand van het vorige jaar. Het totaal bedroeg f 12,452,460.60 tegen f 12,233,361.85' in Maart 1905. Bij vergelijking van deze beide maan den siea we, dat de volgends middelen in Maart van dit jaar meer hebben opgebracht dan in Maart 1905 het daar- aohter genoemde bedrag de vermogens belasting f 48,000 de invoerrechten f 111,000 de suikeraccijns f 96,000 de wijnaccijns f 24,000het gedistil leerd f 10,000bier en azjjn f 6000 het geslacht f 29,000 gouden en zil veren werken f 3000 registratierechten f 12,000 hypotheekrechten 1 1000 de posterijen f 53,000 de rijkstelegraaf f 15,000 en de loodsgelden f 22,000. Minder leverden in de afgeloopen maand op: de grondbelasting f 21,000 de personeelo belasting f 24,000 de bedrijfsbelasting f 31,000; de zout- accijas f 3000 de zegelrechten f 12,000 de successierechten f 105,000 en de domeinen f 14,000. Een vergelijking van de waarde der verkregen cijfers in de eerste kwartalen van beide jaren geeft een gunstig resultaat, hetgeen uit de volgende op gaven blijkt. Meer hebben opgebracht over de eerste drie maanden van 1906de grondbelasting f 8000 de personeelo belasting f 74,000; da vermogensbe lasting f 42,000de invoerrechten f 818,000; de suikeraccjjns f 410,000 Strandromance uit 't Duitsoh. 20.) .Karin kwam het met moeite van 'jjiie lippen. .Karin, thans Margaretha "7 hier etaat de man, wien gjj door de uitspraak van het lot toebehoort." ,1a het mogelijk!" riep Hallerstein uk en snelde op Karin toe. Met klop fend hart en hijgenden adem lag zij !?n de borst van de trouwe moeder Hedda, met het gezicht door de lange Wonde haren verborgen. Maar onge ®erkt maakte de oude op den hals van bet meisje een lintje los, en toen Hal- 'erateia nader bij trad, maakte zij zich «chtkens uit Karin's armen los en ™gde het portret van Karin in zijne tanden. «Mijn vader!" riep de baron verbaasd u1') met de oogen op het afbeeldsel §avaatigd. .Welk eene wonderbare de wijnaccijns f 33,000het gedistil leerd f 160,000 de zout accijns f 23,000 bier en azijn f 24,000 de accijns op het geslacht f 132,000 de belasting op gouden en zilveren werken f 9000de registratierechten f 100,000 de hypo theekrechten f 17,000; de posterijen f 144,000; de rijkstelegraaf f 60,000 en de loodsgelden f 46,000. Daarentegen werd minder ontvan gen uit de bedrijfsbelasting f 22,000 de zegelrechten f 6000de successie rechten f 511,000 en de domeinen f 33,000. De geheele opbreDgst over de eerste 3 maanden van 1906 was f32,826,951.705, tegen f 31,796,902.866 in 1905, het geen dus een vermeerdering aanwijst van f 1,030,048.84. („N. Ot.«) Watersnood in Zeeland. Men meldt uit Oud-Yossemeer aan het „Hbl." Volgens ons verstrekte officieele ge gevens kan als overzicht over de ramp in onze gemeente thans gemeld worden In den namiddag van 12 Maart hadden door den buitengewonen stormvloed overstortingen plaats, die afschuivingen van het binnenbeloop tengevolge had den hierdoor zijn in den zeedijk van den Slabbecoorn-polder drie gaten ontstaan, en welle. tusschen de dijkpalen 77 en 78, lang 14 M., grootste diepte 2.75 M. beneden de kruin 2e. tnsschen de dijkpalen 74 en 75, lang 49 M., grootste diepte 3 M. beneden de kruinen3e. tnsschen de dijkpalen 67 en 69, lang 150 M., waarvan de diepte 2,28 L. W. bedraagt. Door de invloeiing van den polder Slabbeeoorn werd de soheidings dijk tusschen dien polder en Oud-Kijk uit aangevallen, ook deze bezweek op vier plaatsen over aanzienlijke lengte de invloeiing der polders Oud-Kijkuit en Leguit, die slechts gescheiden zijn door een lagen dijk met twee onder brekingen, was daarvan het gevolg. In den zeedijk van den polder Vogel sang ontstonden door dezelfde oorzaak twee doorbraken, le. tusschen de dijk palen 26 en 27, lang 19 M. en 2e. tusschen de dijkpalen 17 en 20 met eene totale lengte van 169 M., waarvan omstreeks het midden een gedeelte is blijven staan van 41 M. lengte, terwijl over de overige lengte een groot deel slechts tot bermshoogte is weggevallen. De diepte der gaten is niet groot, de invloeiing van dezen Yogelsang-polder was het gevolg dier doorbraken. Aan den zeedjjk van den polder Leg uit ontstonden eveneens afschuivingen le voor dijkpaal 50, van 13 M. lengte en 2e voor dijkpaal 48 van 12 M, lengtedeze werden echter tijdig ver zekerd en hadden geen doorbraak ten Door de invloeiing van don polder Slabbeeoorn hadden in den namiddag van 12 en in den nacht van 12 op 13 Maart zware overstortingen plaats over den Oud-Yossemeerschen dijk, niet tegenstaande de doorritten in de zich daarop bevindende kade van kistdammen waren voorzien, die een groot gedeelte van den polder Oud-Yossemeer onder water zetten. Door invloeiing van de polders Oud- Kijkuit en Leguit werd ook de sohei dingsdijk tusschen die polders en den Kerkepolder door het water bespoeld en hoewel de noodige maatregelen waren genomen, om alle doorritten met dam men af te sluiten, brak in den mor gen van 13 Maart die dijk op twee plaatsen door, zoodat ook de Kerke polder diep onder water vloeide. De doorbraken hadden plaats, de eerste omtrent 20 M. van de aansluiting met den Oud-Yossemeersoben dijk, de tweede bij de aansluiting van den Leguitschen dijk, beide over ongeveer 30 M. lengte de eerste met een geringere, de tweede met eena grootere diepte en alzoo ster ker Btroom. Om invloeiing van den Hikkepolder en verdere instrooming in den polder Oud-Yossemeer tegen te gaan, waren tevens de uitwateringsduikers vanHikke- en Kerkepolder afgedamd, Aangezien de soheidingsdijk tusschen de polders Oud-Kijkuit en Leguit eenerzijds en den Kerkepolder anderzijds de scheiding vormt tusschen de „Vier Kleine" en de .Vier Groote" polders, welke eerste door een zeesluis in den Oud Kijkuit-, de laatste door middel van het stoomge maal en de zeesluis in den Hikkepolder sueeren, werd allereerst begonnen met de dichting der twee gaten in genoem den soheidingsdijk, welke op 17 Maart werd voltooid. Teneinde vervolgens het water uit den Kerkepolder te kunnen lossen, waarvan de gemiddel e stand pl.m. 1 M, -f A. P. bedroeg, werden met de noodige voorzieningen houten duikers aangebracht in den Hikschen djjk later is ook de sluis geopend, en wel met dit succes, dat thans de groot ste hoeveelheid is verdwenen en de Kerkepolder haast droog staat. Ook de straks genoemde hiaten in den Yogel sang-polder werden voorzien. Men is daarna ook overgegaan tot het dichten van den scheidingsdijk tussohen Slabbeeoorn en Oud-Kijkuit, die het gevolg had dat men Dinsdag 11. met de dichting slaagde. Er is evenwel aldaar zooveel grond weggeslagen, dat men op het oogenblik, vooral door het sterker vloeien der tijon in de laatste dagen, waakzaam moet zijn om te behouden, wat men heeft gemaakt. Met de dichting van de openingen in den Slabbecoornpolder is men ook begonnenvolgens het opgemaakte plan geschiedt dit door zinken van zinkstukken, die met steen en grond, telkens met een laag schorgrond zullen worden bezwaard, in de opening tusschen de genoemde dijkpalen 67 en 69, en wel verder om dien grond weder met een zinkstuk af te dekken tot circa 30 cM. N. A. P., van waar de aan gebrachte schorgrond tegen de over- strooming van het vloedwater met rijs- beslag en vlechttuinen zal worden be schermd, totdat met eon dam van schor grond tot boven hoogwater kan worden afgesloten. Om ontgronding te voorkomen wordt aan de buiten- en binnenzijde van den te vormen afsluitdam een zinkstuk gé- plaatst op den bodem der doorbraak. Hoewel in hoofdzaak met klei zal wor den aangevuld, zullen toch de buiten- beloopen met 80 cM. en de binnenbe- loopen met 40 cM. goeden schorgrond worden bekleed, terwijl bovendien het geheele buitenbeloop tot 2,25 M. -f- N. A. P. met steenglooiing en rijsbeslag wordt verdedigd, terwijl het beneden binnenbeloop tegenover het binnenwiel met 2 M. breedte rijsbeslag wordt be zet, om uitkabbeling van grond te voorkomen. Het bovenstaande geeft een duidelijk overzicht van de schade, die aan zee- en binnendijken ia geleden en duidt tevens aan wat gedaan is en wat nog zal uitgevoerd worden, om de door braken weder behoorlijk in goeden staat te brengen, een en ander natuurlijk alleen, wat de directe schade betreft van de stormvloeden van 12 en 13 Maart, want behalve dit, zal nog eon massa werk moeten verricht worden, dat tot verbetering van de zeeweringen zal strekken. samenloop Karin, gjj zijt mijne bruid, en my door de ouders, het lot en God gegeven. Moest ik op deze klippen stranden om u te vinden Moest gy de vermetele reis wagen om uit dood en verderf den talisman te redden, dien ons de dooden zenden en ons nu met een liefelijken band vereenigt. Wie doorgrondt Oods wegen „Ja, wie doorgrondt ze herhaalde moeder Hedda. „Ik zal daarover buiten in de eenzaamheid nadenken. Ik zal een krans, uw bruidkrans, voor u vlechten, Karin, en dien zeven maal met zeewater overgieten en in den maneschijn laten drogen. Die hem draagt, brengt hij geluk aan Zij ging heen en haar wit kleed fladderde in den wind. Eindelijk ver dween ze achter de rotsen. Karin lag in Hallerstein's armen. „Hoe was het ook fluisterde hij zacht. „Een groote dorst naar „Die nu voor altijd gestild is", juichte zy en vleide zich inniger tegen hem aan. „En gevoelt gij nu dat gij voor uw leven met mij verbonden zijt, Karin „Ik voel de hand van het lot, van een vriendelijk lot over mij", zeide zij plechtig, als sprak zij een gebed uit. Hallerstein staarde haar lang en zwij gend in de groote, moedige oogen. Vader Claus stond naast hen tegen eene rots geleund en keek peinzend over de wa tervlakte heen, waarop de middagzon hare stralen gootzachtkens braken de golven op het strand, waar de hamer slagen, welke door de knapen op de boot gedaan werden, vroolijk klonken. „Zie", zeide de oude, „zij timmeren reeds voor u de boot, die u voeren moet in de haven des geluks. Yoort, verre van hier maar moeder Hedda en ik grijskop wij wij blijven en „Vader!" riep Karin en wierp zich aan zijne borst, „moet dan bet hoogste geluk met bittere smart gemengd zijn En zij streelde zacht de verweerde wangen van den ouden man. „Dat is slechts het lot van alle menschen, kind", antwoordde hij, naar het scheen rustig, maar dat hij de lippen op elkander klemde en zijn kleine grijze oogen onrustig bewoog, als verblindde hem het door eene kille zon besehenen water, was toch een teeken, dat het bij hem van binnen niet rustig was. „Juist hetzelfde weer als toen I" zeide hij, terwijl hij, om zich een voorkomen van onverschillige vroolijkheid te geven, Statistiek der Rijksinkomsten. De tweede jaargang van de Statistiek der Rijksinkomsten is thans versohenen. De wijzigingen, welke in de verschil lende tabellen zijn aangebracht, zijn, evenals in de Inleiding van het vorige jaar, aangegeven in de desbetreffende hoofdstukken. De territoriale Bplitsing der gegevans is thans ook doorgevoerd voor de vermogensbelasting, zoodat nu afzonderlijke gegevens zijn opgenomen voor de gemeentelijke groepen, naar de bevolking onderscheiden in gemeenten met 5000 zielen en minder, die met 5001 tot en met 20,000 zielen en die met meer dan 20,000 zielen. Voor de be drijfsbelasting waarvan de gegevens der beide dienstjaren 1903/4 en 1904/5 zijn opgenomen, zoodat deze niet meer een jaar ten achter is worden thans afzonderlijke opgaven verstrekt voor de physieke en niet-physieke belasting plichtigen en voor da in het buitenland gevestigden. Voor de indireote belas tingen is de onderscheiding naar de direotiën vervangen door die naar de provinciën. Dat de verschijning dezer publicatie oenigen tijd werd vertraagd, moet vooral hieraan worden toegeschreven, dat de bedrijfsbelasting-gegevens over het dienstjaar 1904/5 eerst in het laatst van 1905 konden worden ontvangen en omtrent die betreffende de vermogens belasting nadere inlichtingen en aan vullingen moesten worden gevraagd. Alg. Ned. Werkliedenverbond. Dit verbond vergaderde met de Paasohdagen te Rotterdam. Daar was een wijziging der statuten aan de orde. Vastgesteld werd, dat het verbond zieh „in vrijz. dem. richting zal bewegen" 't tracht zijn doel te bereiken o. a. door algemeen kiesrecht, door overgang van het recht van oorlogsverklaring en vredesluiting van het Hoofd van den Staat op de Volksvertegenwoordiging, herziening van 't belastingstelsel, beper king van den arbeidsdag ook voor vol wassenen, verbod van arbeid der ge huwde vrouw, ziekte-, invaliditeits- en ouderdomsverzekering van Staatswege, enz. In 't werkprogram werden ook eenige wijzigingen gebracht. Daarop werd o.a. gebrachtafschaffing der Eerste Kamer. Tegen 't daaraan verbonden gevaar acht te men algemeen stemrecht (referendum) voldoenden waarborg. Verder zal 't Ver bond streven naar invoering van Staats» erfpacht, afschaffing van accijnzen op levensbehoeften. Zelfstandig wil 't Ver bond ageeren voor algemeen kiesrecht. Uitgemaakt werd, dat men niet zelf standig lid kan zijn van het Verbond en van een of andere kiesvereeniging. Pogingen zullen worden aangewend om Rijkssubsidie te verkrijgen in platte landsziekenhuizen. Op een betere in voering der Woningwet zal worden aangedrongen. Hst Paaschcongras der S. D. A. F. Op de beide Paasehdagen is de S. D. A. P. te Utrecht in congres bijeen ge weest. Zaterdagavond was een feeste- Ijjk samenzijn aan den congres-arbeid voorafgegaan, waar mr. Troelstra een overzicht gaf van den strijd der aooiaal- demooraten in Nederland. De voorzitter van het partijbestuur, de heer P. M. Wibaut, leidde het con gres. Hij deelde, blijkens de verslagen in de bladen, in zijn openingswoord o. a. mede, dat het ledental der partij met 804 vermeerderde. Er was voor dit congres heel wat werk af te doen. Behalve toch de ver schillende „kwesties" die de partij in den loop van het jaar hebben beroerd, en om oplossing naar het congres wa ren verwezen, wachtten niet minder dan 9 moties van orde en 91 voorstel len op behandeling. Over de kwestie der partij-leiding, ontspon zich al dadelijk vrij breed de bat, hiermee eindigend, dat, met ver werping van het bestuursvoorstel, be sloten werd deze kwesties op den tweeden dag te behandelen en een com missie van 7 leden te benoemen die de zaken van andere zijde zal toelichten dan het P. B. In deze oommissie koos het congres de heeren Troelstra, Vlie gen, Schaper, Van der Goes, Gorter, Tak en mevr. H. Roland Holst. De Zondagochtend was met deze werkzaamheden intussehen reeds ver streken. een steen van het strand opnam en hem, als uit tijdverdrijf, in de zee wierp. „Juist hetzelfde weer begon hij weder met geveinsde bedaardheid, „als voor vijftien jaar, toen de storm uitgewoed was en wij ons in de heldere lucht over het kind verheugden als eene ongehoopte gave Gods „Vijftien jaar geledenherhaalde Karin als in gedachten verzonken. „Verhaal het onssmeekte Hal lerstein. „Daar heb ik niet veel tijd voor noodig", antwoordde de oude en zette zioh op een op den weg liggend rotsblok, terwijl Hallerstein en Karin naast hem gingen zitten. „Ik stond op een donkeren stormachtigen naeht op mijn post, met de signaallampen boven mij en touwen en reddingsmanden naast mijde boot lag aan het strand geveed. De duivel haal dien vreeselijken nacht: Mesjeu Blazius had al zijn verschrikkingen los gelaten en de vledermuis fladderde angstig om het licht van den lichttoren. Ik dacht aan de arme lieden, die daar buiten in brooze notendoppen over den afgrond, waar het verderf op hen loerde, zweefden en, wat hoor ik een noodschot! Fluks was ik gereed. De boot losgemaakt en met de jongens, die ik naderbij riep, hals over kop in de boot in het woeste stormgewoe), den glans eener zioh nu en dan uit de golven opduikende lamp tegemoet, Weergaaseh, dat duurde geen tien minuten! Maar de branding wierp ons terug. Wij konden niet buiten komen, moesten wanhopend met den vervloekten storm kampen, en toen wij weder vasten grond onder ons hadden, gaf ik het signaal, dat wij niet redden konden. Na eene poos hoorden wij het schip met een donderend ge kraak tegen de rotsen slaan en moesten dat werkeloos, met de handen in den schoot, aanzien. Ik heb gevloekt en geraasd over het hondenweer en mijn pijp en brandewijn bijna vergeten. Zoo verliep de naeht. Tegen den morgen ging de wind liggen, en met de eerste zonnestraal liep eene boot op ons eiland aan. De twee personen, die er in zaten, waren een oude matroos hij liep al naar de zeventig, denk ik en een scheepsjongen, een knaap van zestien jaar dat was het overschot der beman ning van het gestrande schip. v'cydi vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1