18 April, Woensdag it ttwacter op de rotsen. No. 90. 44e Jaargang. 1906. Stand. Bianenlandsche berichten. FEUILLETON. Land- en Tuinbouw. or de overeenstem- eprake zijn ran aangename herin- a B ag is in de eerste de ruime inzich- ipartijdigheid van an aan de zorgen gendheden Bour- aan he», die de or rerzoeaing heb- iaan, vooral aan de Italië, Amerika en V erder herinnerde igheid, waarmede voortdurend zijn rechtvaardigheid 'rankrijk. En de et de verklaring, len bljjk hebben ïeigdheid om haar ondergeschikt te (zakelijkheid van instemming, de oonferente te rop aangenomen. De officieels be- gezondheidstoe- nseiier luiden nog doch het feit dat d houdt en eerst het zuiden mag velen ongerust; at de ziekte van ersenverlamming weest en dat hij oor goed van het verdwijnen, att" weet echter e geven. Volgens :anselier bij goed iten mogen wan blad noemt de sn rijkskanselier influenza en van i de bekende Duit- t, betoogt in een dat er voor gelegen ia dat de entie geen beper- het leggen van ik niet voor de ,m dit kuaten van ot nog niet sterk ermen men zou iichtbaar moeten geheele Oostzee e Engelsche kust oetsn. >t ministerie van is men in den kontrust door ge- lenheid onder de heeft dezer dagen t»je vlak bij Pa iring van politie- i. Deze vergade- Iibleveu en dade- aterie de verdere litgewerkte ont- verbetering der leambten ter hand ing van de politie m het vorig jaar trokken en deze :uikt worden ter .oieele positie der inst zijnde corps. i n g e n April. iU WD: j. en S. M. de H. van Weerdt, jd. 25 j. G. j. en L. P. L. F. Pieters, jm. jd. 24 j. H. iF. E de Vuijst, |WD: 27 j. en A. Ja- EK But, z. N. z. O. Ver- td. M. E. de d.. IEK: J. Goozen, 80 j- n H. J. Meloen, 3i, wed. van C. C. B. Vanpeene, T9 j. VLISSIMSCHE COIIBANT Prijs per drie maaates 'feaeo |iei- pt» 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIE»: van 1—4 regels 0.40, Sfcor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters <sn eliché's naar plaatsruimte. Verschynt dageiyks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleplidonnummer 10. Statistiek der Eijksirkomsten over 19C4, Dezer dagen is als No. LXVII der bjjdragen tot de statistiek van Neder land, nieuwe volgreeks, door het Cen traal Bureau voor de statistiek gepu bliceerd de tweede jaargang van de statistiek der Bijksinkomsten, loopende ever 1904. De uitgave is in versohillende op zichten aangevuld en verbeterd. De vergelijking met vorige jaren in de inleiding is als regel uitgebreid tot een periode van tien jaren. Bij de directe belastingen strekt zich die evenwel in verband met de herziening der per- soneele belasting in 1896 voorloopig nog slechts uit over een achtjarig tijd vak, terwijl voor de successiebelasting en de accijnzen de gemiddelde cijfers der beide laatste vijfjarige tijdvakken zijn genomen. De opbrengst der grondbelasting is voor het gebouwd gestegen van 6,47 miliioen gulden in 1897 tot 7,64 millioen in 1904 of wel met 18 pet., voor de ongebouwde eigendommen van 5,77 tot 5,82 millioen, d. i. met 0,9 pet., en voor het totaal van 12,24 tot 13,46 millioen gulden, d. i. met ruim 10 pet. De bevolking nam in dat tijdvak even eens met ruim 10 pot. toe. Per hoofd der gemiddelde bevolking vrerd in beide jaren in totaal hetzelfde opgebracht nl. f2,46. Van de personeelo belasting nam voor dezelfde jaren de opbrengst toe van 8,89 millioen gulden tot 10,24 millioen of wel met ruim 15 pet. Per hoofd der gemiddelde bevolking steeg hot bedrag van f 1,79 tot f 1,87. Wat de bedrijfs- en de vermogensbelasting betreft, wjjzen de cijfers aan, dat de opbrengst der bedrijfsbelasting is ge itegen van 5,57 millioen gulden in 1897/98 tot 7,51 millioen in 1904/05 of wel met bijna 35 pet., die der ver mogensbelasting van 7,06 millioen gulden tot 7,96 millioen of wel met bijou 13 pet. De opbrengst per hoofd der gemiddelde bevolking steeg voor do bedrijfsbelasting van f 1,12 tot f 1,37, voor de vermogensbelasting van f 1,42 tot f 1,45. Aan inkomstenbelasting werd dus per hoofd der bevolking meer opge bracht dan aan personeel, nl. voor 1904/05 resp. f2,82 tegen f 1,87. Maar daar staat tegenover dat bet personeel veel meer personen treft. Per 1000 inwoners waren er in 1904/05 bijna 147 aanslagen in de personoele belas ting tegen slechts 62 in de bedrijfs en sleohts 16 in de vermogensbelasting. Voor de indirecte belastingen is thans de onderscheiding naar de provinciën ook daar toegepast, waar in den vorigen jaargang nog naar de directiën werd onderverdeeld. De opbrengst der zegelrechten is toe- Abonnements-Adrcrtentiën op zeer voordeeligc voorwaarden. Strandromanee uit 't Duitseh. 19.) Lieve neef, gij die in het vervolg mijn schoonzoon zult zijn", las de oude net duidelijke Btem„mijn geweten gebiedt mg u, alvorens ik bet tgdelijke ®et het eeuwige verwissel, een beken tenis af te leggen. Het was, zooals gij gewis erkennen zult, een wijze en door bet belang der familie gebillijkte maat- Iegel, dat wij, mijne gemalin en ik, in overeenstemming met uwe ouders u reeds als knaap met onze eenigo dochter Margaretha verloofden om door deze verbintenis van de beide laatste dragers 'en onzen naam den overgang van onze groote goederen aan Zweedsche neven ea zwagers té verhinderen. Nu heeft echter het lot, dat mij zwaar beproefd de vruchten van dezen weidoor maatregel verijdeld. Op de genomen van 3,45 millioen gulden in 1895 tot 4,24 millioen in 1904, d. i. per hoofd der gemiddelde bevolking van f 0,71V3 tot f 0,77ya, de registratie rechten stegen voor dezelfde jaren van 4,73 millioen gulden tot 6,51 millioen of van f 0,98 tot f 1,19 per hoofd der gemiddelde bevolkingde hypotheek rechten gingen vooruit van 0,44 millioen gulden tot 0,68 millioen of van f 0,09 tot f 0,12 Yj per hoofd der gemiddelde bevolking. De successie en overgangsrechten leverden in 1895/99, 1900/04 en 1904 respectievelijk op 12,06 millioen, 14,40 millioen en 15.97 millioen gulden, of per hoofd der gemiddelde bevolking resp. f2,43, f2,71 en f2,551/2. Bij de accijnzen is een nieuwe methode gevolgd ter berekening van het verbruik van rund- en kalfsvleesch per hoofd der gemiddelde bevolking. De opbrengst der versohillende accijn zen, absoluut en per hoofd der gemid delde bevolking was voor de jaren 1895/99, 1900/04 en 1903 geslacht; 323 millioen, 400 millioen en 411 millioen gulden f 0,65, f 0,75 en f 0,75. Het Algemeen Nederlandsch Werk lieden-verhond. De heer B. H. Heldt schrijft in „De Werkmansbode", het orgaan van het Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond, een overzicht over het ontstaan en den groei van dat verbond, hetwelk dit jaar zijn 35jarig bestaan zal her denken. Van dit artikel laten wij het slot hier volgen Slaan we een blik op het toen, on geveer 40 jaar terug en het thans, dan is er heel wat ontwikkeld, gewijzigd, verbeterd, dan zijn er heel wat voor- oordeelen opgeruimd, ook van die welke ons nog eigen waren. Naast onze beweging zijn gekomen de sociaal-democratische Arbeiderspartij, Patrimonium, de roomsch-katholieke Volksbond, de christelijke Werkmans bond, die allen, min of meer iorsch, in sommige gevallen min of meer vèr gaande, ongeveer hetzelfde, voorname lijk in het belang der arbeidersgroep, op sociaal wetgevend gebied zich be wegen. Het verschillen in standpunt 't welk die bewegingen innemen kan hier blijven rusten. In een opzicht onderscheidt de Sociaal-democratische Arbeiderspartij zich van de overige bewegingen en de onze, dat zg den klassenstrijd erkent en voert. Onze beweging heeft zich naast die andere ontwikkeld en menig vraagstuk, dat het eerst in haar boezem aan de orde kwam en het eerst op haar program prijkte, is gaandeweg een onderwerp geworden van algemeene zorg en be moeiing, enkele daarvan zijn ten deele opgelost of op den weg naar oplossing gebracht. Het is waar, het Verbond is gebleven terugreis van Duitschland, waarheen wij tot het regelen dezer zaak met het kind gegaan waren en waar gij, toen nog een knaap, de bruidegom van onze kleine Margaretha geworden zijt, werden wij door een storm op de Finsehe stran den overvallen „Op de Finsehe stranden viel vader Claus zich in de rede. „Op de Finsehe stranden", bevestigde de baron, „zoo staat het er waarop ik ook schipbreuk leed." „Welk een merkwaardige samenloop van omstandigheden I" merkte de oude man hoofdschuddend aan. „Het was woest weer", ging hij voort met lezen. „Wij strandden. Ik werd door een ge lukkig toeval gered, maar mijne gemalin en onze kleine Margaretha vonden den dood in de golven. O, dat was een harde slag. En hoor nu verder Daar het kind, dat den band tusschen de Duitsche en Zweedsche Hallersteins vormde, nu dood was, hoe moest ik u het erfrecht op mijne goederen schenken en het den Zweedsohen neven en zwagers onttrekken „Ik had nog eene dochter, die enkele maanden ouder was dan Margaretha, waarvan de wereld niets wist, niets klein, maar ook rein, rein in zooverre, dat het zijn beginsel bleet handhaven dat was, te blijven een werklieden element, dat zich door een eigen stand punt en richting zou onderscheiden en zou streven naar samenwerking met andere groepen, in ieder geval, waar dit zonder prijsgeven van eigen begin selen geschieden kon. Het Verbond is klein gebleven in verhouding van hetgeen het r ad kunnen zijn. Maar dat is niet zijn schuld, maar de schuld van de duizenden werklieden die krachtens hun beginsel en overtui ging in haar gelederen behoorden. Het Verbond kan met voldoening op zijn verleden terugzien het heeft steeds en volijverig gedaan wat zijn hand te doen vond. Zijn taak is echter nog niet volbracht, nu niet en ook nog niet in een afzienbaar tijdperk. Blgve bet leven en bloeien, vinde het steun en medewerking onder de dui zenden werklieden die haar kunnen schenken, en moge het ham nimmer ontbreken aan bekwame, ijverige en toewijdende leiding. De „Tel." heeft bij de directie van de marine te Amsterdam geïnformeerd, wat er waar is van het gerucht, dat Hr. Ms. „Tromp," ter gelegenheid van de kroning van koning Hakon ,naar Chris tiania zou gaan. Deze gaf de verzeke ring, dat het gerucht allen grond mist. Anti-militaristischs vsresniging. In een te Utrecht gehouden vergade ring van de internationale anti-mili taristische vereeniging werd de volgende motie aangenomen „Het congres, overweg oude dat een boycotbeweging, toegepast op de oorlog voerende mogendheden, door alle andere staten, een uitmuntend middel is om den oorlog onmogelijk te maken dat het de produetiearbeiders zijn, vooral die van het transport te water en te land, die dat alleen met vrucht kunnen doen, raadt de propaganda voor dit denkbeeld zoonationaalals internationaal ten sterkste aan wil dit punt maken tot een punt van behandeing op het a.s. internationale congres en bepaalt een brochure uit te geven, die ver schijnen zal in verschillende talen, om het denkbeeld zoo klaar en duidelijk mogelijk bekend te maken." Havenwerken te Valparaiso. Naar vernomen wordt heeft in ver verband met de havenwerken te Val paraiso, waarvan den 2en April te Santi ago de Chili de aanbesteding heeft plaats gehad en waarvoor ook een combinatie van Nederlandsche aannemers heeft ingeschreven, en welke op 33 millioen peso geraamd worden, zich reeds een „Naamlooze vennootschap van Neder landsche groote aannemers" gevormd, met een kapitaal van f2,000,000. Een der grootste aandeelhouders, de heer L. Volker Azn. te Sliedrecht, heeft daarin deelgenomen voor 7 ton, terwijl er nog enkele andere aandeel houders (aannemers) aandeelen hebben tot een bedrag van 2 ton. De gunning van het werk is nog niet bekend. Met belangstelling wordt door verschillende groote fabrieken hier te lande de uitslag tegemoet gezien in verband met belangrijke leveranties van materialen. weten mocht. Zij moest mij nu tot mijn doel dienen. Ik nam de onschuldig verstootene in de plaats van Margaretha in mijn huis op, gaf haar den naam van de overledene en voedde haar voor u op. Zij zal uwe vrouw zijn als gij deze regelen leest. Ge vindt alle op de zaak betrekkelijke papieren in deze kist. Niemand weet iets van het onderge schovens kind, zelfs uwe ouders niet. En nu nog ietsAis teeken mijner vaderlijke liefde ontvingt gij, zooals gij reeds weet, bij de verloving mijn me daillonportret in paarlen gevat „Een medaillonportret en gestrand op de Finsehe stranden viel vader Claus weder in de rede en op zijn gelaat teekende zich de uitdrukking eener gespannen verwachting. „In paarlen gevat?" vroeg moeder Hedda, hafluid en zichtbaar verrast. „Hoe vreemd", zeide Karin zacht, „geheel als het mijne." „Hier", riep Hailerstein uiten wees op zijne borst, „hier draag ik het portret nog. Hoe zonderling is dat 1" „Maar mijne Margaretha", aldus zette de oude man zijne afgebroken lezing voort, „ontving als bewijs van de plech tige acte het portret van uw vader in Azalia Indica. Gaarne voldoen we aan het verlangen van een onzer lezeressen om iets mede te öeelen aangaande de behandeling van bovengenoemde plantwe doen dit hier, omdat ongetwijfeld meerderen hun voor deel met de volgende wenken kunnen doeD, wijl de behandeling der Azalea's geen gemakkelijke is. Yelen brengen de plant dan ook, na den bloei naar den bloemist, die ze tot den volgenden winter bewaart, daar ze anders terecht vreezen, dat het bloeien 't volgend voor jaar uitblijft. Hoeveel prettiger ia het echter de plant zelf te verzorgen en ter voldoening baar ieder jaar te zien bloeien. Dit is, hoewel moeilijk, zeer goed mogelijk, wanneer men weet wat de plant behoeft en daaraan met nauw gezette zorg tegemoet bomt. Deze sier lijke kroonboompjee, altijd groen (A. mollis en A. pontica, welke op gelijke wijze behandeld worden, laten 's winters de bladeren vallen) hebben hun natuur lijken bloeitijd in deze maand (April) en le helft van Mei, wanneer er dus reeds meer bloeiende planten zijn. Daar om verkrijgt ze voer onze woonkamer eerst waarde, als ze geforceerd wordt, ook omdat ze niet geforceerd, de bloemen spoediger verliest. Het for- ceeren is geen kunst, als men n.l. hier toe neemt de meest geschikte variëteiten Sigismund (fraai rose met lichten rand), Joseph Mardner (oranjerood), Schiller (karmijn-rood) of Deutsche Perle (wit) en liefst geen Azalea's gebruikt, welke in den voorafgaanden herfst zijn gepot (deze laten op een warme plaats het blad vallen), doch oudere. Half December haalt men de Azalea uit de koele, vorst- vrije plantenkamer voor den dag en plaatst ze in de warme kamer, op een lichte plaats, zoo mogelijk vóór het raam in de zon. Men giete rijkelijk met verwarmd regenwater en houdt men hierbij de plant vrij van insecten en stof, dan ziet men weldra de knop pen zwellen en openbreken. De kelk bladeren vallen een voor een afwaar dit niet geregeld geschiedt, verwijdere men ze zachtjes. Dit doe men eveneens met de bladscheuten, welke zich tusschen de zwellende bloemkoppen o twikkelen, omdat anders deze door den groei der eerste worden benadeeld en het geheel ook minder-fraai zou lijken. een gelijke lijst." „In een gelijke lijst", herhaalde vader Claus in de hoogste spanning. „Baron", viel hij ziehzelven plotseling in de rede, „in welk jaar heeft de stranding plaats gehad Hailerstein dacht een oogenblik na. „Het zal nu zoo wat vijftien jaar ge leden zijn", zeide hij. „Wonderbaar 1 Ook dat komt uit", mompelde de grijsaard in ziehzelven. „De hand des hemels!" fluisterde moeder Hedda, en Karin maakte eene beweging van schrik. Haar overviel een angst als werd zij plotselings door de vreeselijke slagen van het noodlot ge troffen, en toeh was het een zoete angst als werd een donkere afgrond, waarvoor zij lang geBtaan had, door een licht als van duizend zonnen verhelderd. Vader Claus staarde nadenkend op den brief, die in zijne hand beefdehij maakte eene beweging alsof hij met geweld de onrust, die hem verteerde, zocht te bedwingen. „Deze portretten", las hg verder met heimelijk bevende stem, „moeten voor S uwe kinderen een gedenkteeken van ouderlijke liefde en in geval van ver warring of ontvreemding een herken- Is de plant eenmaal grootendeels in bloei en wil men dezen zoo lang mogelijk doen voortduren, dan geve men de Azalea een koelere plaats, niet in de zon, ofschoon wel licht. Is ze uitgebloeid, dan brengt men haar voor loopig naar de plantenkamer terug, om bij milder weer op een zonnige of eenigszins beschaduwde plek buiten te worden gebracht. De bloemsteeltjes, welke zijn achtergebleven, alsmede de zwakke en te dicht op elkaar staande twijgjes, worden weggesneden. Daarna, dus in het voorjaar, of later, in den zomer, kan men de Azalea verpotten, wat echter met jonge planten alleen, jaarlijks, met oudere om de 2, 3 jaar dient te gebeuren. Het verpotten moet met beleid gedaan worden of men be derft de plant. Men passé op de fijne wortels niet te beschadigen,make daarom de kluit voorzichtig los en snijde de wortels zoo min mogelijk in. Zet da plant vooral niet te diep 1 in lichte aardehei- of boschgrond met zand vermengdde plant mag niet dieper komen dan te voren, de stam kome dus niet in de aardedenkt men hieraan niet, dan krijgt men een zieke plant. Het gieten is vooral bij de Azalea's een zeer belangrijke zaak, welke met nauwlettendheid gebeuren moet. Men wake er voor, dat de plant niet te nat zij, maar ook dat de kluit niet uit droge. In het eerste geval zouden de bladeren geel en slap worden en de Azalea te gronde gaan het tweede kan plaats hebben, zonder dat men het direct gewaar wordt, dewijl de kluit uitwendig nog vochtig kan zijn. Het duurt dan dikwjjls uren eer het vocht goed doorgetrokken is, ook al plaatst men de plant in een emmer met water. Gieten baat dan niet, daar het water van onder even gauw wegvloeit als men het van boven ingiet. Bij het gieten lette men er op, of tusschon don potwand en de aarde, door het indro gen van deze, ook een ruimte is ge komen, waardoor het gietwater haastig zou wegvloeien men drukke die ruimte dan eerst dicht. Wie al het bovenstaande trouw ia acht neemt, kan van zijn Azalea groot genoegen beleven en ieder voorjaar, van Januari tot Maart, in zijn huis kamer de plant, in gezonden staat, overdekt met fraaie bloemen, zien prij ken. Maar dan, zoo we zeiden, in den zomer naar buiten I Kan dit niet, dan moet de plant des zomers vóór het ge opende venster staan. Kan ook dit niet, dan mag men op een jaarlijkschen bloei niet rekenen en doet men inderdaad beter ze aan den bloemist ter bewaring te geven. Nu en dan, des zomers, een weinig gieren, ia zeer nuttig. Wijl de Azalea zeer gevoelig is voor vorst, moet men ze half September of op het einde dier maand weer naar binnen brengen. De plantenkamer zij koel, doch vorstvrjj ningsteeken zijn. Maar het medaillon portret van Margaretha zult gij vroeg genoeg bij uwe vrouw missen, want het ligt met de echte Margaretha op don bodem der zee. Wees gelukkig met haar, die ik u in plaats van de wettige dochter aan het hart heb gelegd 1 Ik wilde niet zonder belijdenis mijner zonde voor Gods rechterstoel treden." De oude zweeg. Moeder Hedda en Karin stonden daar in sprakelooze opgewondenheid. Hailerstein keek hen vragend aan. Hij begreep niet wat er bij hen omging. „Baron!" dus begon vader Claus met een beklemd hart. Hier is de oplossing van een raadsel, dat diep in ons aller leven ingrijpt. Een blik op uw medaillon portret zou Hailerstein knoopte zijn jas open en reikte hem het portret toe. „Wat wilt gij er mede doen vroeg hij. „Er is geen twijfel meer 1" zeide de oude ua eene poos, terwijl hij den baron het portret teruggaf. Hij was overwel digd door inwendige ontroering en de woorden kwamen hem met moeite uit de keel. i'o-rdt w/raolg

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1