Katoen, 11 April. It ttwaÉer op da rotsen. 1006. Woensdag 9» N©. 85. 44e Jaargang, ]l 3 ÏH i?, Bolero's, tonesring 1ARCHÉ. iistbode nstbode nstbods, TBAIfiiEfiST ie nnmmi. iSTsa-ac«Ëbö£ Binnenlandsck berichten. FEUILLETON. Land- en Tuinbouw. -EN. ■yzen. m aizoea. Lums, Blousen, g van een be- ische, Duitsche end, |our, Been, Celluloid en zonder Luxe-Etui, Ro- alle prijzen, Religieuss roote sorteering, Hang- uizen, Beelden, Stolpen dslampen en Wjj water de Etalage. loch vaste prijzen. Aanbevelend, RAUS TiMMERÜliü. i flinke of later, te Rotterdam, Te bevragen Mevrouw (DE, Badhuisstraat. e i eene fatsoenlijke A 146, (2 maal bellen.) B der tegenwoordige vraagt UIJT, Koningsweg, zoo k een flinke 20 jaar, die zeer zin- sn goed koken kan. Loon heid. Zander goede !g zich aan te melden, slagen-Middelburg v.v INQEN (Remise) v.m op werkdagen) 5.50. ktv.m. 7.55, 9,80. 11.—. 30, 1.15, 2.-, 2.45. 3.30, i5, 7. -, 7.50, 8.40, 9.30, 1LBURQ (n. Zeilmarkt 5.15*, 6.20», 8.40, 10.15, 35, 1.20, 2.05, 2.50, 3.86, 0, 7.05, 7.55, 8.45 9.35, en rijden slechts tot VLISSIMSeHE COURANT. Prijs per drie maasdea 1=30„ femeo pet pm 1.50. Afzonderlijke nummers 5 eent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij deu Uitgever P. VAR DE VELDE Jr., Kleine Markt, 1. 187- ADVERTENTIES van 14 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer 10 eent. -- Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word! de prijs slechts tweemaal berekend. G-roote letters en eliché's naar plaateruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephaonnummer 10. Abonneaients-Advertcntiën op zeer voordeelige voorwaarden. |s—. vm. 8.—, 8.20, 7—, 9.80, 10.—, 10.20, 10.40, 1.12—, 12.30,1.—*, 1.25* 25, 3.55, 4.25, 4.50, 6.10 I, 8.20. itensluis: vm. 6,10, 6.30 I, 9.15, 9.60, 10.10, 10.30, II.50. Nm. 12.10, 12.45, 50*. 8.10, 3.40, 4.10, 4 ,35 7.25, 8.—, 8.20, rten vaiJer, Zondag» uit 1906. ijks. 0 a) b) urn. 3,28 g) en 6,10 c) 2,15 a) nm. 3,60 g) en 6,40 m. 1,55 a) en 4,45 nm. 3,23 »n 6,10 e) f) .nuten na het vertrek va» isskerke n. Neuzen vm. 8,30 •eskeus, Borssele en Neuzen ireskens, Borssele en Neuzel dagen van 16 April tot De behandeling van het Arbeids contract, De „Ned." maakt eenige opmerkin gen over de behandeling van het arbeidscontract. Het blad schrijft o. a. Velen meenen, dat het aanhangig ontwerp slechts zaken bevat, die vooral voor juristen van belang zijn. Niets is minder waar. Het ontwerp raakt tallooze rechts verhoudingen, en indien het wet wordt zullen duizenden en nogmaals duizen den personen op eenmaal bemerken, dat hun vrijheid van handelen op allerlei wijze veel meer dan tot dusver aan banden is gelegd, en dat zekere han delingen andere rechtsgevolgen hebben dan voorheen. "Want dit ontwerp heeft een belangrijke sociale beteekenis. Nu ia beperking der natuurlijke vrijheid op zichzelf geenszins af te keuren, mits het volk gevoelt dat die beperking niet willekeurig is, niet geschiedt om den een boven den ander te believen en gevorderd wordt door datgene, wat ieder onbevooroordeelde rechtvaardig moet noemen. Wanneer derhalve de Kamerleden nauwkeurig overwegen, hoe een der voorgestelde bepalingen zal werken in de practijk en hoe zij door den rechter zal moeten worden toegepast, vermeien zij zich niet in theoretische debatten oi in juridische haarklooverijen, maar verrichten zij datgene wat hun aller eerste plicht is zij wikken en wegen om vast te stellen wat recht is. Indien dtórin niet elk Kamerlid belang behoeft te stellen, waarin dan wel? Zeker, voor de „politiek" en voor de dagblad literatuur zijn andere debatten interes Banter. Thans hebben wij slechts te doen met een beraadslaging, waarbij de „politiek" niet betrokken is, en waarbij uitsluitend de belangen, de rechtsverhoudingen, niet van groepen of partijen, maar van allen betrokken zijn. Is het verkeerd, dat de Kamerleden niet licht daarover heenloopen Ea verderVele leden hebben, over meer dan één artikel, zich niet uitge sproken of kunnen uitspreken. De juristen onder hen hebben zoowel de gevolgen van elke bepaling, als haar verband met de overige bepalingen van het burgerlijk wetboek te overwegen. Waar zij het noodig achten, moeten zij verbeteringen voorstellen, maar die nieuwe voorstellen lokken nieuwe cri tiek uit. „Het Volk", dat er belang bij heeft alles naar beneden te halen, wat de „bourgeoisie" verricht, spreekt bij voorkeur van „kletsen", waarbij het wel niet het oog zal hebben gehad op de talrijke redevoeringen der leden zijner partg. Bladen, wier redacteurs de debat ten niet kunnen volgen drukken zulke uitvallen met welgevallen over. Andere bladen vermeiden zich in de vergelijking van deze behandeling met die van de Drankwet, en van dezen minister van justitie met den afgetre den minister van binnenlandsche zaken, niet beseffende dat, boe men ook over de Drankwet en haar behandeling moge oordeelen, een ontwerp als nu aanban gig is daarmee in geenen deele op één lijn kan worden- gesteld. Zij wijten soms aan de leiding van den minister datgene, waaraan geen minister iets doen kan, en weten niet dat van tal van artikelen elk een geheel op z'ch- zelf staande behandeling vereischt, zoo dat het debat over het eene artikel met dat over het andere niets te maken heeft. Wij voor ons kunnen met al die op en aanmerkingen niet instemmen, en hopen dat ook na de hervatting der beraadslagingen de deskundige Kamer leden met groote zorg elk artikel zul len overwegen, opdat niet later ons volk met een slecht wetboek van bur gerlijk recht worde begiftigd. Het blad beaamt evenwel volkomen, dat zulk een arbeid niet in het open baar en niet in volle zitting behoorde te worden verricht. Het vooronderzoek had, naar Duitsehen trant, aan door de verschillende partijen aangewezen leden moeten zijn opgedragen, en de door dezen gevormde, niet te kleine, commissie had met de regeering overleg moeten plegen en bij stemming wijzi gingen aanbrengen, terwijl dan de be twiste punten later in openbare behan deling konden komen. Men verwijte dus niet aan Kamerleden hun deelne ming aan de openbare behandeling, maar aan de Kamer het ongewijzigd laten voortbestaan van haar reglement van orde. Semeente-fiiianciën. De heer C. U. W. Raedt schreef in de „Vragen des Tijds" over „De Rijks belasting en de Gemeenten". Het Rijk deed de gemeenten op allerlei wijze te kort. Hoe dit goed te maken Mr. Treub wil de gemeentelijke opcenten verhoogen en het belasting gebied der gemeenten verruimen, maar dan zullen de rijke gemeenten nog rijker en de arme nog armer worden. De gemeenten, vol rijke forensen uit de groote steden, zullen dan door de op eenten veel ruimer middelen krijgen dan zij behoeven, terwijl de andere gemeenten, die met do forensen de beste belastingobjecten hebben zien heengaan, slechts door zeer krasse op drijving der opcenten het noodige zullen kunnen vinden, en door die opdrijving het aantal forensen nog ver meerderen. Zij draaien dus in een nood- lottigen cirkel rond. De Rijksuitkeering moet verhoogd, waardoor de gemeenten ontvangen niet naar het aantal inwoners, maar naar de behoeften, Die in goeden doen ont vangen desnoods niets, de andere veel. Het noodige geld daartoe moet uit eene (niet meer gesplitste) Rijksinkomsten- belasting komen. Ook de thans veel te zwaar op den middenstand drukkende personeels belasting moet herzien, zoo dat de „haardsteden" wegvallen (zonder dat andere grondslagen verhoogd wor den), de „huurwaarde" mot de helft vermindere en kantoren en winkels daarvan worden vrij gesteld. De rijke forensen zullen dan naar draagkracht worden getroffen, daar zij aan de Rijks belastingen niet zullen kunnen ont komen, En daar het Rijk uit de in komstenbelasting aan de gemeente uit- keering doet en de forensen dus ook in die uitkeering, ook aan andere ge meenten dan de eigene, bijdragen, zou de eigenlijke forensenbelasting kunnen vervallen. Want deze laatste werkt hoogst on rechtvaardig, daar alleen de handels zaken als maatstaf dienen en duizenden forensen, die zeer goed kucnen betalen, aldus aan elke bijdrage aan de ge meente, waarin zij hun brood verdienen, ontsnappen. Men denke bijv. aan de vele forensen, die te Amsterdam wel de beurs bezoeken, maar geen kantoor hebben. De Friesche gemeenten ook kunnen de rijke elders wonende grond eigenaars niet treffen en afstand van de grondbelasting aan de gemeenten zou juist voor de armste gemeenten, waarin de grond weinig waarde heeft, het minst opleveren. In vermeerdering der Rijks uitkeering aan de gemeenten ziet de heer Raedt dus het geneesmiddel. Het Rijk heeft zich het monopolie toegeëigend van de indirecte belastin gen. Dat monopolie brengt ongeveer 75 millioen op en op een deel van dat geld hebben de gemeenten recht. Ook omdat zij voor de armen zorgen, die wel in de indirecte Rijksbelastingen, maar niet in de directe gemeente-belastingen bijdragen. Mr. Verkouteren in de „Ned." vindt, dat deze wenken ongetwijfeld over weging verdienen. Misschien wil de heer Raedt bij een volgende gelegen heid ook eens de vraag onder de oogen zien, welke bij tot nt, toe stilzwijgend is voorbijgegaan, of de gemeenten be langrijk zouden bunnen bezuinigen, hetzij door beter financieel beleid, hetzij door verandering van ons recht, wan neer bijv. alle politie Rijkspolitie wordt en tal van politie-inrichtingen dus voor verscheidene gemeenten gemeenschap pelijk zouden kunnen dienen. totdat hun ontslag is ingegaan, doch deze reeds in te zenden, zoodra dat ontslag te hunner kennis is gebracht, vergezeld van de vereischte besoheiden en onder vermelding van de plaats, waar zij zich metterwoon zullen vestigen. Slrandromance uit 't Duitseh. 14.) Da golven, door den storm voortge- tweept, verhieven zich tot eene onge tande hoogte, en het was alsof de vloed tich in volle razernij op het land wilde terpen om dit in den afgrond te storten, fiat kleine vaartuig schoot zonder mast roer door de golven, over de ondiepte voorbij de dreigende klippen. Plot seling klonk als een geestesstem een 'ogstvol geroep door den storm. Allen taompen van schrik ineen. «Zij zien ons", zeide de oude. „Olaf 'oept naar ons. Hemel en hel, wat te Joon Hoe hier te helpen Onze tweede b»ot i3 lek." «Wij kunnen niet tegen de sterren tampenklonk het uit den mond van ■noeder Hedda. Set loeien van den wind zweeg eenige seconden en door de stilte klonk weder een gillende noodschreeuw van Olaf als de stem eens stervende. Eene zwerm krijsehende meeuwen, die gewoonlijk een nieuwen windstoot aankondigen, sohoot over de klippen heen, en schuim en wolken hielden een wilde jaoht op elkander. „Zie eens, baasl" riep Axel opeens. „Karin houdt iets donkers omklemd als wilde zjj het niet' in den storm prijs geven. Het ziet er precies uit als een klein kistje." „Hoe is dat mogelijk Zou het dan riep vader Claus uit, als door een plotselinge gedachte aangegrepen „dat kan uw kist zijn, baron I Zij komen van het wrak, de vermetelen „Mijne kist! Ja, dat is zij 1" riep Hallerstein, die door den kijker gekeken had, verschrikt uit: „Ha, was dat de bedoeling, gij moedig meisje!" „Zoois alles klaar",zeide de oude man. „Helpt, redt I" met deze woorden wendde zich Hallerstein tot de omstan ders. Hij wrong de handen met smee- kende blikken. „O, dat ik zelf niet helpen kan." „Het is alles, vrees ik, te laat 1" kwam het dof van de lippen des grijs- II. M. de Koningin woonde de voor- middag- en de avondgodsdienstoefening bij in de Ned. Herv. kerk te Apeldoorn, beide malen onder gehoor van ds. Hat- tink. In de avondgodsdienstoefening nam H. M. mede deel aan het Avondmaal Mevrouw de wed. De Vicq geboren Oarbanus, overleden te Hoorn, heeft bij testament besproken de volgende lega ten aan de gemeente Hoorn haar huis, achterhuis, erf en tuin aan den Rooden Steen te Hoorn, benevens tal van voor werpen van groote waarde, om geplaatst te worden in het "West-Eriesch Museum aldaaraan het Diaconiebestedelingen- huis der Ned. Herv. Gem. te Hoorn 12 hectaren land aan het fonds van de Diaconie der Ned. Herv. Gem. te Hoorn tot uitdeeling van warme spijzen f 1200 aan de diaconie der Luthersche Gem. te Hoorn f 2000aan de diaconie der Remonstrantsche Gem. aldaar f2000; aan het kerk en armbestuur der Ned. Israël. Gemeente aldaar f 8000aan het Protestantsche W.eeskuis aldaar f2500; aan het Roomseh-Katholiebe Weeshuis aldaar f 2000 aan het Klaas Stapel of Vrouwenhofje aldaar f 2000 aan het Genootschap tot ondersteuning van arme gehuwde kraamvrouwen aldaar f 600 aan de Vrouwenvereniging „Tot heil der armen" aldaar f600 aan het Instituut tot onderwijs van Blinden te Amsterdam, opgericht in 1808, f3000; aan het Instituut voor volwassen Blin den te Amsterdam, opgericht in 1843, f 3000 aan het Instituut voor Doof stommen te Groningen f 1200; aan de Maatsch. van Weldadigheid f 1200 aan de Vereeniging voor Ziekenverpleging „De Instelling van Pleegzusters op de Prinsengracht" te Amsterdam f 1000 aan de Gustaaf Adolfvereeniging f 1500. Verder benoemde de erflaatster tot mede erfgenamen harer nalatenschap de ge meente Hoorn en de Nederduitsch Herv, Gemeente aldaar. intending van pensiosnsaanvragan. Teneinde eventueels toekenning van pensioen zooveel mogelijk te bunnen bespoedigen, is door den minister van financiën de aandacht van de ambtena ren wie het aangaat gevestigd op het belang, dat er voor hen in gelegen is om, met het oog op de bij de wet voorgeschreven wijze van behandeling van pensioensaanvragen, met de inzen ding dier aanvragen niet te wachten aards. „Hier, Daniël I" wenkte hij den knaap, die juist met ladders en touwen terugkeerde. „Houd alles gereed Nogmaals blonk het geroep uit de boot. Het stierf weg in het geraas van wind en golven, want wilder dan te voren kwam de storm over de donkere watermassa aangierenhij deed de koppen der golven schuimend omkrullen en greep het kleine vaartuig met ver nieuwd geweld aan. Sterk aan eene zijde overhellende, danste het nu eens op den rug van een reusachtige golf, dan weder werd het met een geweldigen ruk in den gapenden afgrond geslingerd, en Btortte het water zich als een wolk van schuim en regen er over heen. Ondertusschen werd het steeds donkerder. „Help, God!" riep de oude man, „nu komen zij in de branding. Een oogen- blik nog en alles is beslist. Hola, Axel, Daniël, de touwen los, de manden hier Het heen- en wederroepen der stem men klonk als een verwarde mengeling van vloeken en gebeden door den loei- enden orkaan, en de weergalm der windstooten sprong als een eindelooze stormsymphonie van rots tot rots. Een noodkreet nog uit de boot, een gillend angstgeschrei en een met kracht Wij ontvingen een proefnummer van het deskundig weekblad „Fauna", or gaan van de Haarlemsche pluimvee vereeniging „Fauna." De varkenshouder)) in Nederland. De invloed, dien de Engelsche var- keusrassen hebben uitgeoefend op de fokrichting op het vasteland van Europa is zeer belangrijk geweest. In den loop van de vorige eeuw drong de roepaan- voortgestuwde stortzee slingerde het vaartuig met dof gekraak midden in de spits uitstekende klippen aan den oever. Daarover stortte zich de branding met donderend geraas. Op hetzelfde oogen blik vlogen de touwen en reddings korven door de krachtige, gespierde armen van Axel uitgeworpen, in de met wit schuim bedekte boot tever geefs Da volgende terugrollende golf vertoonde een ijselijk tooneel. Het ge kenterde vaartuig danste, met de kiel naar boven, op de golven, met deze zich verheffend en zinkende. Kramp achtig aan boeg en zijden van de boot vastgeklemd, hing Karin aan de woede der golven blootgesteldhar© armen blonken als witte koralen aan het rif in de schemering en schuimende water tongen sprongen er, de een na de andere, lustig langs heen. Ver van haar, aan gene zijde van de boot, kampte Olaf in vertwijfeling met do golven, maar hoog boven op de kiel van het gekenterde vaartuig, telkens onderuitglijdende op den natten, glibberigen bodem, stond Rustan en huilde en jankte boven den storm uit, „Ladders hier 1" „De jongen is verloren!" gaande de voordeelen der vroegrijpe rassen al spoedig ver buiten de grenzen van Engeland door, hetgeen tengevolge had, dat er veel vraag naar Engelsoh fokmateriaal ontstond, zonder dat men zich omtrent de gevolgen nu juist een duidelijke voorstelling maakte. Men heeft te veel uit het oog verloren, dat de varkenshouderij in Nederland ook aan andere eisehen moet voldoen dan het leveren van een geschikt export varken voor de Engelsche markt. In Engeland is in de eerste plaats vraag naar een vleeschvarken van niet te hoog gewicht, dat vooral een malsch en sappig vleeech voor direct gebruik levert. Onze inlandsche markt en ook de Duitsehe stelt in dit opzioht echter andere eisehen. Daar wordt toch in de eerste plaats gevraagd een goed doorge- mest varken van niet te laag gewicht, dat niet in hoofdzaak vleesch, maar ook spek levert. Daarvoor zijn noodig goed uitgegroeide varkens van niet te jongen leeftijd, die het best verkregen worden door een ruime toepassing van weidegang.Ook de fabrieken van vleesch- warenj die bij ons te lande van groote beteekenis zijn, sluiten zich aan bij den eiseh naar een goed gemest spekvar- ken zij verlangen daarbij vleesch van meer vastheid dan hetgeen voor direct gebruik is bestemd. In Denemarken, in Duitscbland en in België heeft men ongeveer dezelfde ervaring opgedaan als bij ons te lande. Ook daar had men aanvankelijk allerhande rassen uit En geland ingevoerd, maar, vroeger dan bij ons, heeft men ingezien, dat men daarmede niet op den juisten weg was. Men herinnerde zich de goede eigen schappen van het oude landelag en het streven werd er op gericht, een ver edeld landvarken te fokken, dat de goede eigenschappen van beide typen zooveel mogelijk vereenigde zonder nochtans de fouten van het oorspronkelijke ras te vertoonen. Het doel werd dus een nieuw varkenstype te fokken, dat ge lijktijdig voor verschillende doeleinden bruikbaar was. Maar vooral in Dene marken, dat hoofdzakelijk voor de En gelsche markt produceert, begreep men verstandig te handelen door met deu smaak van den Engelsehman rekening te houden. Vandaar dan ook, dat men naast het min of meer veredelde land- varken het volbloed Engelsche varken wensehte te behouden. Te eer ging men daartoe over, wijl het bleek, dat hei eerste kruisingsproduct van hst Eagel- sohe varken met het typische landvarken een uitmuntend gebruiksyarken ople vert, dat zoowel als exportvarken als voor inlandsch gebruik uitstekende hoe danigheden bezit. Voor de fokkerij hebban zulke kruisingsproducten veelal minder waarde, wijl zij, vooral in de hand van den onkundigen fokker, geen voldoenden waarborg opleveren voor constante vererving. Teneinde nu het beoogde doel te bereikeD, besloot men in Denemarken „Redt het meisje." Zoo klonk het door elkander. Nu kwam nog een laatste angstkreet. Olat wenkte als tot afscheid en zonk weg op den rotsigen bodem der zee. Op hetzelfde oegenblik liet Karin, wier krachten uitgeput waren, de boot los zij deed eene wanhopige poging om te zwemmen, en werkelijk met hare sterke armen doorkliefde zij de woedende golven, maar het waren slechts eenige slagen een golf greep haar aan en wierp haar met verpletterende kracht tegen een scherpen kant van eene klip haar hoofd viel krachteloos en gevoelloos achterover. Maar nu was ook Ruatan met geweldige sprongen van de boot gesprongen en naast de zinkende gekomen; hij sloeg zijne tanden in haar kleed en rustig met de golven worste lende zwom hij met zijnen kostbaren last door de schuimende branding. „Hij kaa haar niet redden, hij zal er zelf onder bezwijken 1" weeklaagde vader Claus, maar het sterke dier zwom dapper naar den oever. „Nu voert hem de maalstroom tusschen de riffen dat zal zijn dood zijn." rdt vervolgd.j

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1