Dinsdag 10 April. Ie iiÉiaeter op ie rotm Nöo 84. 44e Jaargang, 1906, Gemeentebestuur. FEUILLETON. Gemeenteraad van Ylissingen. Binnenlandse!.] e kriekten viissmiescBE courant Prijs per drie maemeïea IM Fïatseo fer pes sf 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zioh bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 14 regels 0.40, Veer elkan regel meer 10 eent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleohts tweern aal bereksnd. Groote letters <»n elichj's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleph jonnummea- Abonneanente-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. OPENBARE VERGADERING TAN DE op Woensdag 11 April, des nam. 2 ure. A. Beeediging en installatie van den heer P. Merckens als raadslid. B. Mededeelingen. C. Over te leggen stukken. D. Benoemingen 1. van voorzitters, leden en plaats vervangende leden in de stembureaus voor de verkiezing van een lid van de Prov. Staten j 2. van een lid der oommissie tot wering van schoolverzuim, aanbeveling 1. N« J. van der Dujjn Schouten, 2. A. Wisse 3. van een onderwijzer aan school D, voordracht1. J. G. Hamakers, 2. W. M, Miltenburg, 3. G. V. PenniBgs 4. van een onderwijzeres aan school B, voordracht1. mej. C. G. Krook, 2. mej. J. H. ten Napel, 3. mej. J. A. G. Hemmekam, 4. mej. A. Oudenhoven 5. van een lid der commissie voor de Zeemans- en Vissehersbeurs, aanbe veling 1. A. J. van Ockenburg Jr., 2. A. van de Sande. E. Te behandelen punten 1. Verkoop van gemeentegrond. 2. Voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van een adres van P. M. W. Sohröder betreffende het pachten van de exploitatie der zeebaden gedurende 3 jaren en aankoop van gemeentegrond. 3. Idem naar aanleiding van een adres van M. C. Kroon betreffende ontheffing van art, 7. der bouwverordening. 4 Idem tot onderhandsche verhuring van een huis met tuin gelegen aan den Vrijdomsweg aan J. van d» Vrie. 5. Idem tot het verloenen van mach tiging tot al- en overschrijving op de begrooting voor 1905 van het Weeshuis. 6. Idem tot het maken van een water- keering tot het watervrij maken der 7. Idem tot voorziening van het duin voorbij het Badhotel tot den hoek van den Nolledijk, 8. Idem tot intrekking der vergun ning aan J, de Rijeke tot wegruimen van hakhout. 9. Idem tot behandeling reclames le en 2e suppletoir kohier hoofaelijken Omslag 1905. BEKENDMAKING. Hondsdolheid. De Burgemeester van Vlissingen Overwegende, dat op 16 Februari 11. een kind alhier gebeten is door een hond, vermoedelijk aan dolheid lijdende, Yïelke hond sedert dien dag spoorloos is verdwenen Gelet op de wet van 17 Juni 1875 Strandromanoe uit 't Duitsch. S no. 110 en op het schrijven van den Districts-veearts dd. heden; beveelt dat gedurende 4 maanden, te rekenen van den dag der afkondiging, alle hon den, die zich buiten woningen of vaar tuigen (geen openbare middel van ver voer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van een muilkorf, volgons een model, door den Minister van Binnen- landsche Zaken vastgesteld, welk model op het politiebureau ter visie ligt. Vlissingen. den 9 April 1906. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. 13.) Toen maakte zij een beweging als va« iemand, die snel een besluit neemt, en vloog de rotsen af. Olaf kwam haar halfweg tegemoet. Zij spraken met elkanderhij knikte toestemmend, en mot snelle schreden verwijderden zij zich ea verdwenen in de richting van het strand, waar de boot lag Rustan volgde hen. Als in een droom zag Hallerstein dit Beeld hem voorbijgaan, want nog was hij onder den invloed van het zooeven ondervondene. Als in een drcom verliet hg de grot als in een droom klom hjj de rotsen naar den oever af. De aan den hemel door den storm voortge- sweepte wolken wierpen hunne dansende sohaduwen op'het steenrijke strand het '4td was in een ongestadig mystiek Be peresneele belasting en de Mid denstand, Het dagelijksch bestuur van den „Nederlansohen Bond van Vereenigingen van den HandeldrijvendeD en Industri- eelen Middenstand" is Donderdag 29 Maart in audiëntie ontvangen door den minister van financiën, om mededeelin gen te doen van de bezwaren, die de Middenstand heeft tegen de wet op de personeele belastingin verband met het bjj de Staten-Géneraal aanhangig wetsontwerp tot wijziging dezer belas ting. Het bestuur wees er daarbij op, dat de bedoeling van den wetgever is ge weest, deze belasting te doen zjjn een verterings-belasting. Door nu de win kels als ebject van belasting te nemen, kwam men in strijd met de bedoeling der wet, die de middelen, waarmee geld verdiend wordt, vrijstelt. Bovendien is de aanslag van winkels onbilljjk, door den winkelier personeele belasting voor zijn magazijn te doen betalen, wordt hij feitelijk aangeslagen in een tweede be drijfsbelasting. De belasting voor den winkelier is ook te hoog, omdat hij (de winkelier) wil bij met goed gevolg zaken doen, verplicht is, een huis, dat door stand hoog in huurwaarde is, voor zijn zaak te gebruiken, waarvan het bedrag der huurwaarde van de eigenlijke woning dikwijls slechts het 1/5, 1/6 en nog minder van de geheele waarde bedraagt. Door voor de winkels den eersten grondslag slechts voor l/3 te rekenen, wordt het onbillijke niet weggenomen. De minister verklaart hierna, dat het belasten voor Vs gedeelte der huur waarde van de winkels inderdaad niet in de bedoeling heeft gelegen van den ontwerper der wet, doch er werd door de toenmalige Tweede Kamer besloten, de winkels voor '/s te belasten, en de finaneieele toestand des Rijks was des tijds veel gunstiger dan thans, zoodat de minister nog niet kon voorstellen, de winkels van personeele belasting vrij te stellen. licht gehuld. Aan het strand braken de golven en spoelden de steenen los. Daar beneden, onder wortels en ineengeslin- gerde planten, lag een doode boomstam, Hallerstein ging er op zitten en staarde vol gedachten in de woelende zee. Hij voelde geen wind of weer hij keek naar buiten in de verte. De zon stond hoog aan den hemel hij zag niet hoe zjj door de nevelen brak. Er zijn tijden dat in de borst der mensohen gedachten tot droomen, gevoelens tot voorgevoelens rijpen. Tusschen den hemel en de aarde zijn raadselen en het hoogste is met een sluier bedekt. ,Zoo!" zeide vader Claus, terwijl hij met Daniël van de rotsen klom en den weg naar zijne hut insloeg „nu hebben wij eiken hoek en elk gat van het eiland doorzocht ze zijn verdwenen," „Ja, baas!" zeide Daniël en zag hem met open mond slaperig aan. „Pets, anker en zeildoek!" ging de oude voort: „Zij is en blijft een raad selachtig meisje. Van naeht stoof zij nog als razend op, toen ik slechts den naam noemde en riep zij uit„Ik wil niets van Olaf weten 1" en nu P Voort, beide voort. Het begint reeds te schemeren. Bij de enquête, die volgens voorstel van den minister van landbouw, handel en nijverheid en bij goedkeuring door de Staten-Generaal, gehouden zal wor den naar de toestanden van den Mid denstand, moet voorts ook het vraagstuk der belastingen onderzocht worden. Nog werd door het bestuur gewezen op den zwaren druk, die op de hotel houders rust en verzocht, om 2 van art. 11 althans zoo te doen uitleggen of althans wanneer dit bij wettelijke regeling moet geschieden, daartoe het voorstel te doen bij de behandeling van het aanhangig wetsontwerp, om win kelhuizen voor hun geheel, ook de woning inbegrepen, voor 1/s in de be lasting aan te doen slaan. De minister heeft ernstige overweging van dit denkbeeld toegezegd en een onderzoek beloofd. Aan den minister is eindelijk in zijn qualiteit als tijdelijk voorzitter van den Raad van ministers, de belangstelling in den toestand van den Middenstand ernstig aanbevolen, ook met het oog op het werkprogram der regeeriDg. De minister verklaarde zeer veel te gevoelen voor den Middenstand, die hij als den kern der bevolking beschouwt en een belangrijk en werkzaam deel is der maatschappij en verklaarde voorts, dat de aandacht der regeering ernstig ge vestigd is op den toestand van den Middenstand. Absenteïsme van Kamerleden. Er is- dezer dagen in de pers weer gesproken oves.-btt veel en voortdurend afwezig zijrif -van' Kamerleden. Onge- twijfd is dat'n feit, waar ernstig op dient te worden gewezen. Maar er is nog 'n andere vorm van absenteïsme. Er is namelijk 'n groot akstal' Kamer leden, die wel hun handtèekening op de presentffl-lijst zetten, maar die zich verder van- de debatten» „geen cent" aantrekken. Zij wandelen naar hun bank je, vaak ook naar de koffiekamer, om in dolce far niento verder den dag door te brengen. Zij schijnen van het Kamer lidmaatschap zoo ongeveer deze opvat ting te hebben naar de Kamer wan delen, en daar je particuliere zaken af doen, je brieven sohrijven en je kran ten lezen. Moeite om zich te laten over tuigen, moeite om iets van 't debat op te vangen, moeite om eens anders opinie te hooren... ze doen het Diet, ze we ten 't w e 11 Maar ais we nu de namen noemden van velen dier leden, dan zou bij 't Nederlandsche volk wel eens gerechte twijfel kunnen rijzen over de vraag, of ze 't inderdaad wel weten I Inzonderheid bij het behandelen van 't Arbeidscontract kwam deze vorm van absenteïsme weer aan 't licht. Het is noodig, dat hieraan ook eens publiciteit worde gegeven (Tel.) Grieven tegen mr. Troelstra. Mr. Troelstra heeft eea brochure geschreven „In zake partijleiding toe lichtingen en gegevens," waarin hij er op wijst dat de S. D. A. P. „inner lijke zuivering en versterking van het partijleven" behoeft. Als de revolutie komt, zal zij hier niet vinden „een krachtige, bewuste, in zichzelf eendrach tige sociaal democratie," maar wel „eon troepje individuen, waarvan één deel in het andere ziet een voortdurend ge vaar voor de partij, „waarin het offi cieel „leidende deel geen leidende kracht bezit en waarin de „inderdaad leidende krachten elkander meer op heffen dan steunen." Dat moet anders worden, vindt mr. Troelstra: „zooals het thans is ge gaan, is er een bitterheid, een wan trouwen, een kliekverdeeling en secte- geest bezig te ontstaan, waardoor zij, die uit idealisme in de partij zijn ge komen, zullen worden genoopt, zich uit het partijleven terug te trekken, terwijl slechts harde, koude en berekenende naturen zioh daarin wèl kunnen ge voelen. „Het uiterste punt, waarop eenheid mogelijk is, is bijna bereiktik ben niet de eenige in de partij, die, wanneer het zoo doorgaat, reeds ter wille van zijn geestelijke en physieke gezondheid genoodzaakt zal zijn uit het actieve partijleven terug te trekken en op andere wijze aan de sociaal demooratie zijne krachten te wijden." Mr. Troelstra wil de 8. D. A. P. in staat stellen, een oordeel over de tegen hem ingebrachte beschuldigingen uit te spreken. Deze uitspraak zal mij keren schrijft mr. Troelstra of ik voor eventueel verderen arbeid aan de leiding der partij, waartoe ook mijn funotie in de soe.-dem. Kamerclub be hoort, inderdaad op het vertrouwen der partij kan rekenen. den tegemoet gezien van een ontwerp verordening op een vervroegd sluitings uur. Zij zal gebaseerd zijn op de 9 uurs. sluiting. Be Ned. Koopvaardijvloot. Blijkens den in de „StCt." gepubli- ceerden vergelijkenden staat op 31 December 1904 en 31 December 1905, waren op eerstgenoemden datum aan wezig 732 schepen met een gezamen- lijken inhoud van 1,130,961 kub, M., tegen 750 schepen met 1,164,065 kub. inhoud op laatstgenoemden datum. Er werden hier te lande gebouwd 58 schepen met 34.197 kub. M. netto inhoud, waarvoor in 1905 voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven werden uitgereikt. Het aantal zeesohepen, dat in 1905 ingeklaard werd, was geladen 11,567 atoomschepen met 31,350,007 kub. M. inhoud en 675 zeilschepen met 712,209 kub. M. inhoud in ballast757 stoom schepen met 1,035,685 kub. M. inhoud en 210 zeilschepen met 131,501 kub. M. inhoud. Het aantal zeeschepen, dat in 1905 uitgeklaard werd, was8013 stoom schepen met 17,858,488 kub. M. inhoud en 827 zeilschepen met 559,910 kub. M. inhoud; in ballast: 4272 stoomschepen met 14,427,121 kub. M. inhoud on 186 zeilschepen met 310,659 kub. M. inhoud. Yier uur, en nog altijd niet terug. Heb je ooit zoo iets gehoord, Daniël „Neen, baas!" antwoordde deze en keek hem weder met zijn kleine oogen dom aan. „En waar zijn ze heen?" bromde de oude man en knoopte in zijn onrust zijn buis open en dan weder toe. „God weet het. Bij dat helsohe weer kan men wel zeilen, maar het zou een dolligheid zijn „Ja, baasl" „Maar weer in de haven tusschen de rotsen terug te keeren zeker niet, zonder te verdrinken „Neen, baas „Heb je Axel gezegd te zien of de boot aan de ketting ligt „Ja, baas 1" „En heb je hem sinds niet weerge zien „Neen, baas." „Loop naar de koekoek, met je „Ja baas neen baaB I" Ga zelf naar de boot zien." „Ja, baas Daniël zette zijn breede plompe voeten reeds in beweging, toen vader Claus hem nariep. „Wacht eens jongen Daar komt Axel zelf." Wettelijks regeling van het levens- verzskeringsbedrijf. Het bestuur van den Nederlandsohen verzekeringsbond heeft, naar de „Ver zekeringsbode" meldt, in beginsel de wenschelijkheid aangenomen van het benoemen eener commissie met de op dracht uit te maken of het gewenscht is, dat de Bond, in vereeniging met alle andere vakvereenigingen, zioh wen de tot de regeering om te verkrijgen een wettelijke regeling van het levens- verzekeringsbedrijf, gegrond op vrijheid en openbaarheid. De bedoeling van het bestuur is niet, dat do Ned. Verzekeringsbond zich in een zaak van zoo groot gewicht op den voorgrond zal stellen, maar uitsluitend, de meening van alle andere vereeni gingen in het bedrijf te hooren over de vraag, of tijd voor het aan de orde stellen van dit onderwerp niet geko men is. Vervroegde winkelsluiting. Binnenkort kan de verschijning in het „Amsterdamseh Gemeenteblad" wor- Vlissingen, A.pril. In de Zaterdag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de Vlissingsche Duinwaterleiding Maat schappij waren vertegenwoordigd 56 aandeelen, uitbrengende 20 stemmen. De vergadering stelde het dividend over 1905 vast op f90. Uitgeloot werden dejobligatiën no. 116, 119, 120, 43, 64, 92. De aan de beurt van aftreding zijnde commissaris, de heer Jos. van Raalte werd herkozen. Wegens don jaardag van Z. M. den Koning der Belgen, wappert heden de vlag uit de woning van den Belgisehen consul, alsmede van het Belgisch loods- kantoor, de sociëteit van het Belgisch loodswezen en van de Belgische looda- sehoeners. Het etedietfonda van de vereeniging „Handelsbelang" te Middelburg beschikt thans over f 14000, waaronder f 600 aan giften. Ia een Vrijdag gehouden vergadering werd besloten dat het ba- staande comité zich zal vervormen tot een fondsbestuur met een beperkt le dental. Een raad van toezicht zal door de aandeelhouders gekozen worden. Op de verschillende plaatsen door de ramp getroffen, zullen commissiën van onder zoek worden gevestigd, die de geleden schade zullen opnemen, de aanvragen „De boot is weg", zeide deze, terwijl bij over de klippen tot hen kwam, „weg met roer en zeilen, baas, maar de andere boot, die al verscheidene weken lek is, ligt aan de ketting „Verdraaid! Dan is er niet meer aan te twijfelen", riep de oude en stamp voette van toorn. „E"ne sohaking, zooals het in de boeken staat", zeide Axel lachend, maar in zijn lach klonk toch iets angstigs. „Begrijpe wie het kan", bromde de grijsaard en op zijn duor den storm gehard gelaat las men toorn en smart tegelijk. „Vrouwenharten, vrouwenharten zeide Axel spottend. „Snoode ondankbaarheid 1" zuchtte vader Claus; „heb ik haar niet als mijn eigen kind grootgebracht!" „Als uw eigen kind „Ja, zeker, jongen Eigen kind of niet je moet niet alles dadelijk op een goudschaaltje wegeD, wat ik zeg", bromde hij, terwijl om zijn mond eene uitdrukking als van geheime verlegen heid kwam. „Heidaar baron I" riep hij Hallerstein toe, die met den verrekijker voor het oog juist op den top van eene naburige rota versoheeu. „Ziet u iets P* „Ik zie een zwart punt, als een boot", antwoordde deze op den toon van de grootste opgewondenheid. „Ja, het is een boot, met een slanke meisjesgestalte er in. Het is Karin 1 Nu zie ik iets blinkends het zijn Rustans witte haren 1 En daar, daar de gestalte van een man „Dat is Olaf!" viel de oude hem in de rede, die naderbij gekomen was en met zijn verrekijker den storm gade sloeg. „Sleohts een wonder kan haar redden, Daniël", aldus wendde hij zioh tot den knecht„haal spoedig de red- dingstouwen en manden. Wij zullen doen wat wij kunnen. VooruitDaniël ging- Eene minuut later stonden de anderen met moeder Hedda er bij op de rotsen rond den baron, en staarden angstig in de zee. Reeds werd het donker en nog steeds nam de storm in hevigheid toe. Vordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1