IERS Madeira, No 81. 44e, Jaargang, 1906. ff ie; er. Vrijdag- April. - Watersnood te Vlissingen. G sm eente b est uur ilBIIIIT FEUILLETON. It iich'iaÉer op is roho. Biimenlaiidsclie berichten 'npa/uj. its per Qesch. ayerwgu. tollenden. BODEGA COM- ujn Toor Vlissingen VIEFt, kade 117. een vrij en ruim TENHUIS, voor- gerlijke gemakken, stad, Nieuwendijk straat Br. fr. left, van huurprijs, Bu- ourant. SP 1.50, VLISSINGSCHE COURANT. Prijs pet drie maanden 103@0 fjnu» fei jósic 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE YELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIE!: vaa 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordl de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepll^>ollllumlllel, 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. (Vervolg.) Tot heden zijn de navolgende giften ontvangen Per den heer VermaasM. A. V. te Amsterdam f 10. Per maj. Spruijtmevr. de wed. B. te Bergen op Zoom f 10, mevr. de wed. H. v, K. te Noordgouwe f 60, Briq. fabr. te Bergen op Zoom f 10, F. d. B. te Zwolle f 1, D. te Kampen f 5. Per den heer O. Dommisse C.Mz. H. J. R, v. L. f 10. Per den heer Bouckaert A. P. f 40. Per den heer J. Janszen J. P. M. te Amsterdam f 2.50, L. v. H. te Alkmaar f 2. Per den heer Witteveen X, te 's ïïage fl, V te Utrecht f2.50. Per ds. Torenbeek ds. W. S. te Bem- mel f 5, K. L. K. te Oostermeer f 30. Per lijstG. A. V. f 10, L T. f 5, D. L. v, d. Z. f 1, H. P. f 10, M. f 5, A. d. M. f5, A. B. f2.50, 0. D. Jz. f 5, J..H. d. B. f 10, J. F. R. f 1, C. D. Tzn. f 5, W. Ph. f 5, L. Th. O. f 2.50, F. v. d. P. f2.50, N. N. f2, J. S. f5, L. L. f5, P. 0. T. f5, P. K. M. f 2.50, wed. I. H. v. d. S. f 5, B. B. f 0.50, L. V. f 5, P. v. d. D. f 5, G. v. d. P. f 10, G. A. C. A. d. M. fl, W. S. f2.50, wed. G. f5, Z. f150. Namens het Comité, De Penningmeester, C. A. KALBFLEISCH. (Wordt vervolgd.) PUINPLAATS. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, maken hekend dat de stortplaats voor puin enz. is verplaatst van de boschjes aan den Badhuisweg naar den hoek van de Hobeihstraat en de Paul Kruger- Btraat. Vlissingen, 5 Apii! 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDE KERKE, De Secretaris, WITTEVEEN. an-Hlddslbnïg v.f ■EN (Remise) v.m werkdagen) 5.50. v.m. 7.55, 9,30. 11- 1.15, 2.—, 2.45. 3.30, - 7.50, 8.40, 9.30, JRG (n. Zeilmarkt 16*, 6.20*, 8.40, 10.15, 1.20, 2.05, 2.50, 3.35, 7.05, 7.55, 8.45, 9.35, rijden slechts tot da MfMDIEIST vm. 6.-, 6.20, 7. 50, 10.—, 10.20, 10.40, 12.30,1.—*, 1.25*. 55, 4.25, 4.50, 6.10, 20. duis: vm. 0,10, 6.S0, 15, 9.50, 10.10, 10.30, 0. Nm. 12.10, 12.4e, 3.10, 3.40, 4.10, 4 .35 8.—, S 30. vallen Zondags uit J06, h) nm. 3,23 g) en 6,10 a) nm. 3,50 g) en 6,4 .,55 a) en 4,45 3,23 en 6,10 o) f) ra na het vertrek van irke n. Neuzen vm. 8,30 ,ns, Borssele en Neuzen :ens, Borssele en Nauzsfl OPNEMING WEGEN EN VOETPADEN. Burgemeester en Wethouders van maken bekend dat, te beginnen met Vrijdag 13 April 1906, eene algemeene opneming zal plaats hebben van de wegen en Vtetpaden met de kunstwerken in Vlissingen, 5 April 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Strandromanee uitt Duitieh. •en van 10 April tot 10.) Voor hem opende sioh in een ver 'arde massa van steenblokken en zand mosselen breed en hoog een grot, Die grot was do grot van Karin en ai' de diepte klonk het inniger en 'fflelteader „Aan het verre strand Ken ik een land, Waar zacht de lucht blauwt, Waar van de hoogten, Prachtig en verheren, ba palmenboaschen prijken. In Qie gelukkige oorden Straalt de zomernacht Haar schoonste geuren uit, 0, kon ik daarheen Halleratein was aan den ingang der •,ot gekomen op hetzelfde oogeablik ia de diepte daarbinnen een hond 4 werd het lied plotseling afge- Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft doen toekomen aan de commissie tot leniging der rampen, geleden door de kustvissohers benborden en bezuiden HarliDgen ten gevolge van de jongste stormen, een bedrag van tweehonderd en vijftig gulden, en aan de algemeene vereenigde commissie tot leniging van rampen bij watersnood te Amsterdam, met bestemming voor de provincie Zeeland een bedrag van twaalfhonderd en vijftig gulden. Het middenstandsvraagstuk, In de „Vragen des Tijds" komt een zeer lezenswaardig artikel over dit on derwerp voor van het Kamerlid voor Winschoten, den heer dr. D. Bos. Hij merkt op, dat vereeniging en organisatie, gepaard aan kennis en ener gie, aan het kleine en middelgroote bedrijf op het gebied van den landbouw ten zegen zijn geweest, en meent een bevestigend antwoord te mogen geven op de vraag, of ook op het gebied van nijverheid en handel, voor moeilijk heden, daar ondervonden door onder nemers in kleine en middëlgroote be drijven, niet evenzeer middelen tot ver betering zijn te vindeD, zelfs door de verdere ontwikkeling van de techniek in de hand worden gewerkt. Het schijnt hem niet noodig, zioh beangst te maken, dat men, maatregelen aanprijzende tot versterking van deze categorie van ondernemers, zich schuldig maakt aan reactionnair gedoe, zioh beweegt tegen den maacsohappelpken ontwikkelings gang in. De schrijver gaat na, wat in dit op zicht in de 19e eeuw in Oostenrijk en Duitsohland is gedaan. Hij acht dit een leerrijk en voor een deel afschrikwek kend voorbeeld. Niet in kunstmatige dwangbepalingen door afzondering, mo nopolie en bescherming tegen concur rentie blijkt, zegt hij, de bron te liggen van kracht, maar in vrije aaneenslui ting, energie en kennis. Deze te ont wikkelen is de taak van belanghebben den, ze te bevorderen de plicht der overheid. De heer Bos geeft vervolgens de hoofdzaken aan die, naar zijn meening, onder de oogen moeten worden gezien. Wat den handeldrjj venden midden stand aangaat, naar de meening van dr. Bos is in het wezen der coöperatie niets gelegen, dat den winkelier op den duur moet beangstigen, wanneer bij zijn vak ter dege verstaat. Het sterkste middel van afwering, dat de détaillistenstand heeft tegenover de verbruikscoöperatie, acht hij de vermeerdering van vakken nis en de onderlinge aaneensluiting van vakgenooten em de voordeelen van het grootbedrijf te kunnen genieten naast die van het kleine. Intusschen mag ook de détail-handel tegenwoordig enkele ernstige grieven laten hooren, die ook vanwege den wetgever behartiging behoeven. Dr. Bos noemt in dit verband vervalsching van waren, oneerlijke mededinging in de onderlinge concurrentie, minder kost bare en snellere rechtspleging, den ar beidstijd in winkelbedrijven. Naast deze maatregelen van sociaal-hygiënischen aard moet weer het middel van orga nisatie, coöperatie en opleiding worden aangegrepen. De Kinderwetten. Zooals men weet, beBtaan er moei lijkheden bij de uitvoering van de Kin derwetten, doordien er veel te weinig particuliere vereenigingen zijn, welke zich beschikbaar stellen voor het over nemen van „voogdij-kinderen". Deeiseh n.I. der r.egeering, dat de kinderen af gezonderde, althans met schotten afge scheiden slaapplaatsen moeten hebben, enz., komt velen te bezwarend voor. Naar het „N. v. d. D." verneemt, hebben verschillende voogdijraden zich thans per adres tot de regeering gewend, met verzoek de algemeene bestuurs maatregelen te wijzigen. broken. „O, kon ik daarheen", herhaalde de echo zacht en wonderbaar -- als het vleugelgeklapper van honderd vo gelen ruisehte het den verrasten man om het hoofd. Een zwerm van witte en bontgevederde duiven duiven in deze van de wereld afgezonderde woeste nij vloog schuw en haastig boven zijn hoofd de grot uit naar de nabijzijnde klippen aan den oever. Waren zij door zijne komst verschrikt? „Duiven, boden des vredes riep hij uit, „brengt mjj als eens uwe zusters na de stormen des levens, als aan Noach, den olijftak." Hij trad in de grot. Welk een tooneel 1 Slank en majestueus als zuilen door de hand eens kunstenaars vervaardigd, verhieven zioh de granietzuilen, die weelderig omkranst waren van slinger planten en dikwijls de zonderlingste gedaanten vormden. Daarboven welfde zich met bevallige, maar krachtige lijnen de trotsgevormde koepel, door welker weinige spleten en holen es-n schemerachtig liobt binnenviel, De voet, die de grot betrad, bewoog zich op een weelderig mostapijt, waarop zioh een dicht netwerk van kruipende en klim planten gehecht had. De roosgearige Maar hoe dan met postwissels Waar blijft daarbij de controle op de echte handteekening En hoe gaat het met de aangeteekende brieven Controleert men daar de handteekening Men moet aannemen, dat ieder mensch alle geldswaardige documenten zorg vuldig bewaart, zoo goed als het geld zelf, en daarmede vervallen allerlei noodelooze en tijdroovende maatregelen. Het kan nuttig zijn de handteekening in een register te doen plaatsen, bij eerste uitgifte van een spaarbankboekje, maar stellig worde die dan toch ook geplaatst op de eerste bladzijde van het spaarbankboekje zelf, dan kan de ver gelijking toch plaats hebben en is het niet noodig eerst het register op te slaan en met groot geduld de gewensohte handteekening op te zoeken. Deze vereenvoudiging zij de directie driDgend aanbevolen, aldus lezen wij in „de Avondpost." Vrouwenkiesrecht en Grondwets herziening. Het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht is voornemens een buitengewone algemeene huishou delijke vergadering te houden ter be spreking van het rapport van de com missie voor grondwetsherziening op 8 April e. k. te Utrecht, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Alle leden hebben toegang. Terugbetaling door de Postspaarbank. Reeds sedert 1861 heeft Engeland zijn postspaarbank en daarbij is als regel aangenomen, dat men de gestorte gelden aan ieder postkantoor terug kan vragen. Dit is zeer natuurlijkde eigenaar heeft een blad van zijn groot boek bij zich in den vorm van zjjn spaarbankboekje en bewijst dadelijk, hoeveel hij nog tegoed heeft, terwijl in den handel een cheque in den regel niet wordt betaald, voor men zioh heeft vergewist, dat de onderteekenaar nog zooveel tegoed heeft. Bij ons gaat dat anders. Wie in een groote stad aan het eene kantoor stort, kan niet aan het andere terugbeta ling krijgen, en wel omdat eerst de handteekening van den belanghebbende moet vergeleken worden met de hand teekening in het register geplaatst bij de eerste afgifte van het boekje. Dat dit opzoeken ter vergelijking heel veel oponthoud geeft en heel veel tijd en noodeloos werk kost, zal ieder begrijpen Het wordt verdedigd met de bewering dat men de inleggers wil besehermen, door zooveel mogelijk te voorkomen dat aan onbevoegden wordt uitbetaald Linnéa borealis hoog zich met hare teedere stralen naar elke rotsspleet en vervulde deze geheimzinnige plek met liefelijken en zachtsn amandelgeur. Uit een diep inspringende nis van den rots wand kwam echter klaterend eene bron te voorschijn, die haar heldor water door de grot in eene smalle bedding voerde en zich uitstortte op den achter grond, waar een breede opening het uitzicht gaf op schuimende, woelende zee. Hallerstein scheen door het betoove rende van dit tooneel levendig getroffen te zijn, want zijn donker oog fonkelde, maar slechts vluchtig gleed zijn blik langs de zuilen en de rotsspleten om zich eindelijk bevreemd maar toch verrukt te vestigen op een verrassend schoon beeld. Daar, op den aohtergrond der grot, waar het water klaterend in de zee stroomde, stegen de vlammen van een lustig vuur naar boven, en daar Btond zij, met don trouwen Rustan naast zich, en wierp met haar blanke hand droog rijshout in do vlammen. Het was Karin. De gloed van het vuur wierp een tooverachtig licht op de volle veerkrachtige gestalte van het meisje „Stil, Rastan l" riep zij en greep snel Do a.s. Vredesconferentie. De „Kölnisohe Zeitung" verneemt uit Londen Het programma voor de tweede vre desconferentie, door Rusland den mo gendheden voorgesteld, sluit alle poli tieke quaesties buiten en stelt in de eerste plaats een verbetering van de bepalingen van de overeenkomst voor het beleggen van internationale geschil len in het vooruitzicht. Onder de voor gestelde toevoegingen tot deze overeen komst bevinden zich bepalingen, welke de gebruiken bij het oorlogvoeren te land, het openen van de vijandelijkheden en de rechten der onzijdige mogend heden regelen. Het program bevat verder ter vervollediging van die overeenkomst bepalingen over gébruiken bij den oorlog op zee, over het bombardeeren vanuit zee van forten, het leggen van mijnen, het veranderen van koopvaardijschepen in oorlogsschepen, het particuliere eigen dom van oorlogvoerenden op zee, het geven van verloven aan koopvaardij schepen om na het openen der vijan delijkheid de havens te verlaten, de rechten der neutralen op zee, de oom trabande quaestie, maatregelen tegen aan den oorlog deelnemende schepen in onzijdige havens en vernietiging van koopvaardijschepen die goede prijs zijn verklaard. Het programma noemt verder het toepassen van de bepalingen aangaande den landoorlog op den zeeoorlog en stelt ten slotte een toevoeging aan de Haag sohe Conventie voor, volgens welke de beginselen van de Conventie van Genève van 1864 op den zeeoorlog van toe passing zullen zijn. iKennis genomen hebbende van het rapport van het verhandelde in de samenkomst te Amsterdam van afge vaardigden der Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland, op Maan dag 5 Februari jl., hebben wij de eer u mode te deelen, dat wij ons met de daarin uitgesproken wenschen over het algemeen kunnen vereenigen, maar dat wij nog bijzonder maenen te moeten aandringen op het vernieuwen der be palingen, wat aangaat de toegelaten afmetingen van monsters. De vergadering van afgevaardigden betoogde de noodzakelijkheid van ver hooging der maximum-lengte voor monsters in rolvorm tot 75 cM. even als bij drukwerk is toegelaten. Hiermede onze algeheele instemming betuigende, wijzen wij er echter op, dat bij de thans toegelaten afmetingen van 30 maal 20 maal 10 cM., de lengte afmeting onvoldoende moet worden genoemd en 35 of 40 cM. zou moeten zjjn. Zooals ook wel met andere bepalin gen veelal het geval blijkt te zijn, is men in het buitenland minder nauw gezet dan in ons land en worden mon sters met grootere afmetingen zeer dikwijls aangenomen en verzonden. Beter dan op grootere vrijgevigheid bij postambtenaren hier te lande aan te dringen, schijnt het onB u beleefd uit te noodigen den heeren afgevaar digden ten congres8e te Rome te ver zoeken op verruiming van de afmetin gen voor monsters wat de lengte aan gaat en dus niet enkel waar het den rolvorm betreft krachtig te willen aandringen." Internationale postdienst. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Hengelo heeft het volgende adres verzonden aan den directeur- generaal der posterijen en telegrafie het knorrende, keffende dier bij den nek. „Waarom verjaagt gij Karins duiven vroeg zij met trotsoh opgekrulde lippen, terwijl een lange bestraffende blik den vreemdeling trof. „Vergeef mijantwoordde hg, „ik kwam om u dank te zeggen." Hij sprak deze woorden op recht hartelijken toon uit en zijn gezicht verried dat hij diep bewogen was. Als had eene zachte hand plotseling alle hardheid en ruwheid van haar aangezicht weggestreken, stond Karin als geheel veranderd daar. „Danken vroeg zij zichtbaar be schroomd, „en waarvoor „Vraagt gij dat nog?" antwoordde hij. „Zijt gij het niet, die Blechts enkele uren geleden als eene goede verpleegster uwe zorgen aan den armen drenkeling wjjddet 1 Waart gij het niet, die mijn voorhoofd en slapen met welriekende, warme dranken bevoohtigdet Karin antwoordde niets. Zij wierp nieuwen voorraad in het vuur en mom pelde iets in zichzelve. Om haar mond speelde eene uitdrukking, alsof zij zeg gen wilde. „Alsof dat iets beteekende." „En zijt gij dan vergeten", ging HaUersteiu voort, „dat gij mtj bij mijn Huisindustrie in Nederland. In de te Amsterdam gehouden ver gadering van het „Ned. Verbond van vakvereenigingen" werd goedgekeurd een voorstel van den „Bond van klee- dingindustrie", om tot de regeering het verzoek te richten tot het spoedig in stellen eener enquête naar den aard en den omvang der huisindustrie in Ne derland. De afgevaardigde van den Bond wees op de afkeurenswaardige toestanden, welke door do huisindustrie in de hand worden gewerkt. Speciaal de loonen worden er door gedrukt. Het is daarom een gelukkig verschijnsel te noemen dat er in verschillende landen geagiteerd wordt tegen deze wijze van productie. Het moet bekend worden gemaakt in ruimen kring welke misbruiken er heerschen in de huisindustrie, misbrui keu waarvan toen ze er onlangs van hoorde de keizerin van Duitsohland ontroerde. In de tweede plaats zal de afschaffing der huisindustrie aan de volksgezondheid ten goede komen. On gelooflijke staaltjes zijn er te vertellen. Zoo is het bijv. voorgekomen dat 'n kind dat aan roodvonk leed en warm moest worden gehouden, door de moeder ontwaken uw liefelijk bijzijn schenkt." „Wilt ge Karins duivennesten zien viel zij hem snel in de rede, terwjjl een donkere blos van toorn haar gelaat deed vlammen. „Wil Karin u haar slinger gewassen of hare Irissen in de nissen der grot laten zien Kom, wjj zullen steenen in den waterval werpen het is zoo'n prettig gezicht als zij met groot geraaB in de zee rollen." Alsbetooverd door hare woorden stond Hallerstein bewegenloos daar. Het scheen alsof zijne gedachten verre afdwaalden, want hij zweeg. „Nu, zooals ge wilt!" zeide Karin eindelijk en ontdeed zich bevende van haar halsdoek,waarmede zij het zand van eene door de natuur gevormde bank in de grot afveegde, die dicht bij hot warme vuur stond. „Gij zijt koud", zeide zij vriendelijk bezorgd. „Zet u neder 1" „Wat zijt gij goed antwoordde hij en ging bij het knetterende vuur zitten. „Wat drijft u in dit fantastisch hoi „Ik voeder mijne duiven en warm mij aan het vuur." Vordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1