mimi BIJVOEGSEL, SELBURG. Inrbsdiends J li ran Maandag 2 April I1HH), no. 77. Vervolg Binnenland. Gemengd Meuws. kleiburg Delft E 155, onstofien. Houses, im Bokken, irsetten. lames RokkenJ e-, Bril- en Ling B okken. ie Katoentjes. ons Linnens, Katoentjes, de Vicliy. 18, Taiel- en Goederen, lecüoneeide Heeren- enj Binder srgoederen. iousen. lsehoenen. mdsartikelen er Kapers, loedjes. urkjes inteltjes. Tricot, rgoederen ezelaai s. re Delft B 155, ter stede kan onmid- 3©n n, leeftijd tusBchen 16 Ige administratieve keu- aanbeveling. Brieven ïureau Vlissingsehe Ct. oodigd een bekwaam J. P. BORGHSTIJN I! op goeden stand. Te Badhuisstraat 30. verkrijgbaar gesteld van TÖÏLETTEK' 1?J, de toevoeging bij j, maken AH Ldsman voor elke prac- t bij elk No. gevoegd. NIEUWE oen. iet Patro- Soeieaden franco \aking zijn, dezer Ccu- m HST NIEUWE per post 80 cent Naam BEHOORENDE BIJ DE VLISSHJGSCBE COURANT De roomech-kUholieksn en het kiesrecht- Daar kunnen d6 katholieke bladen het nog maar niet over eens worden. Het „Centrum" gaf onlangs in verband met 't voornemen der katholieke Karaerelub om een rapport over het kiesrechtvraag- etuk op te stellen, het denkbeeld in overweging, dat de „Alg. bond van katholieke kiesvereenigingen" zich in de a. s. Mei-vergadering met dat vraag- Btuk zou bemoeien. Maar daar wil de „Gelderlander" niets van wetenhet vraagstuk is nog te weinig bestudeerd om het reeds over eenige weken rauwe lijks in openbaar debat te werpen. Bo vendien verbieden de statuten aan dien bond het geven van algemeens voor schriften van politiekea aard. 't Zou volgens de „Gelderlander" daarop neer komen, dat het bendsbestuur zijn inzicht zou opleggen aan een groot deel der katholieke Staatsparty. Neen, de plaat- selijke en districts-kiesvereenigingen zelve moeten de quaestie ter hand nemen en bestudeeren. Daarvoor is nog tijd genoeg. Zet zich eenmaal een overtui ging, of zijn er goed waarneembare stroomingen uitgebakend, dan zal het de tijd zijn voor den Centralen Bond, om volgens zijn statuten de samenwer king der katholieke kiezers in Nederland te bevorderen door gemeenschappelijk overleg omtrent de te volgen richting. De positie onzer Staatspartij in deze kwestie moet deugdelijk van onder-af worden opgebouwd. Een van boven-af willen opleggen van een dak, alvorens er muren zijn die da draagkracht heb ben, zou lichtelijk engelukken kunnen veroorzaken. Dat betoog heeft het „Centrum" niet overtuigd ze noemt het „een averecht- eche voorstelling". Wat het wil, is alleen „door feemiddeling van den bond een poging doen om een richtsnoer voor het katholieke volk te verkrijgen". De bond mag toch wel „voorlichting" geven 1 Men moet „tot eenheid komen", en daar mee niet te lang wachten, „wijl de ge beurtenissen ons kunnen verrassen en wij feitelijk reeds te lang hebben ge talmd met in het kiesrechtvraagstuk, zooals het zich thans voordoet, positie te nemen". Daar komt bij dat er geen sprake mag zijn van het „rauwelijks in debat werpen" waar verschillende zjjden van het kiesrechtvraagstuk sinds de dagen vair Tak zoo herhaaldelijk onder werp van bespiegeling zijn geweest, dat men een vreemdeling in ons politiek Jeruzalem moet zijn om van „geheel onvoorbereide elementen" te spreken. Dr. Euyper. De oud-minister Kuyper is gister avond met den trein van negen uur, Hoilandsche Spoor, van zijn langdurige reis in het buitenland, te 's-Graven hage teruggekeerd, aan het station har lelijk verwelkomd door zijn dochter en rijn zoon, den predikant ds. Kuyper. De reiziger zag er goed uit met zijn ««mgszins gebruind gelaat. Hij droeg Mn knevel. Bg Kon. besluit is met ingang van 1 Mei 1906 benoemd tot burgemeester d«r gemeente Botterdam, mr. A. R. Zimmerman, burgemeester der gemeente Dordrecht, met toekenning van gelijk- 'Sdig eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. Vlissingen31 Maart, Watervloed. Heae collecte te IJzendijko heeft on- j pveer f H00 opgebracht, te Aarden- I °ttrg f 1000, Nieuw- en St. Joosland 339, Aagtekerke f 187, Eikerzee f 213, Boedekenskerke f 253, Kwadendamme 291, Serooskerke (S.) f 109, 's Heer JA-Mskerke f 71, Meliskerke f 200, Zru- I Plande f 382, Westkapelle f 235, Kou- |t IQjf6 Rit'bem f 281, Driewegen Bij het provinciaal comité te Mid delburg is van het Snouck van Loosen fonds te Enkhuizen een gift van f 10.000 ingekomen. Als een bewijs, hoe groot de belang stelling is in de ellende hier geleden, melden wij, dat een der leerlingen van de Marnix-sohool te Utrecht, die vroeger hier woonde, verzoeht heeft aan den hoofdonderwijzer een collecte te mogen houden voor den watersnood te Vlis- Bingen. De collecte, met toestemming van het hoofd der school gehouden, heeft opgebracht f 92.18. Gisterenavond gaf in het Schuttershof te Middelburg een Vlissing's Kinder kwartet een liefdadigheids-concert ten voordeele der noodlijdenden door de waterramp in Zeeland. Dit concert is in alle opzichten geslaagd. De zaal was vol. Het kwartet gaf te hooren, dat het degelijk onderrioht genoten had. Yoora! het „Fruhlingslied" voor viool-solo en het „Chant du Soir" voor violoncel solo vonden zoo luiden bijval, dat deze nummers nog eens herhaald werden. Met het slotnummer, het „Wien Neer- landseh bloed", waarvan het 2de en 3de couplet staande werden aangehoord, oogstten de executanten eveneens da - verende toejuichingen. Toen het pro gramma was afgespeeld, dankte de vader der kinderen voor de belangstelling, die het kwartet dezen avond had onder vonden, daarbij wijzende op het goede doel, dat dit concert had. Het publiek keerde meer dan voldaan huiswaarts en zal met genoegen terugdenken aan den doorgebraehten avond. Wjj zouden het betreuren, indien het kwartet voor het laatst was opgetreden, al hopen wjj nooit weer tot leniging van een nood door een waterramp. Donderdagavond vergaderde te Ter Neuzen de hoofdinspecteur van de volks gezondheid dr. Ruysch met de aldaar gevestigde gezondheidscommissie, die hare zorgen ook over Philippine uit strekt, ter bespreking van de maatrege len, welke aldaar ter voorkoming van ziekien in de overstroomde polders moeten genomen worden, waartoe in de eerste plaats het droogmaken der over stroomde huizen, o. a. door het branden van vuren en krachtig ventileeren en het leegpompen der putten in aanmer king komt. Ook zullen de drinkwaterputten en regenbakken die onder water zijn ge weest, na het leegpompen aan eene in spectie worden onderworpen, daar zij vermoedelijk veel geleden hebben en bij defect zijn vuil uit den vervuilden bo dem zouden kunnen opnemen. Ook zal voor aanvoer van zuiver drinkwater worden gezorgd, zoomede voor onschadelijk maken van bedorven levensmiddelen. De gevluchte personen zijn voor een deel bij Nederl. en voor een deel bij Belgische buren opgenomen. Hun aantal is eehter niet groot. Door de gezondheidscommissie ge vestigd te Hulst is eene proclamatie tot de bevolking gericht, waarin gewe zen wordt op het gevaar voohtige en slecht gereinigde woningen te betrekken, en medegedeeld wordt dat ter bevorde ring van het droogmaken van woningen, rijkshulp in uitzicht wordt gesteld. Ook wordt gewezen op het gevaar van het gebruik van onzuiver drinkwater en van bedorven en beschimmelde eetwa ren, terwijl medewerking wordt ge vraagd voor het onschadelijk maken van verdronken vee, dat door de zorgen der gezondheidscommissie zal worden begraven. Ook dringt de commissie aan op Bpoedig inroepen van hulp bjj ziekte. De burgemeester van Axel ontving als antwoord op bet aan H. M. de Ko ningin gezonden telegram gisteren door ons gemeld het volgende te legram „D. J. OGGEL, Axel. Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid zeer gevoelig voor de door U en de leden der commissie tot hulp verschaffing bij den watersnood aange boden goede wenschen en verzekering van verknochtheid, dragen my op Uw allen daarvoor hartelijk dank te betuigen. Adj udant, (Get.) VAN TUIJL." Men meldt uit Tholen Er begint gang in de zaken van het dijksbeetuur te komen, want de bevloeide dorpspolder zal, wanneer het volgende plan gelukt, weldra van water bevrijd zijn door een aannemer is aan de sluis tusschen den dorpspolder en dien, waar door het water afgevoerd moet worden, een werk gemaakt waardoor wordt voor komen dat opeens te groote hoeveelheid er door gaat. Deze tijding zal aan de ingezetenen bjjzonder welkom zijn, want honderden zitten te wachten op den dag, dat terugkeer mogelijk is er valt niet te vergeten, dat honderden menschen zijn ingekwartierd bij geheel vreemde mensehen, en dat reeds meer dan veer tien dagen, en een zoodanige liefdadig heid wordt op den duur lastigdat voelt natuurlijk de betrokkene in de eerste plaats. Er is thans aldaar een barak opge slagen deza werd gisteren betrokken door een gedeelte der zieken in „Non Semper" de geniesoldaten die het ge bouw opsloegen, gaan vandaag naar Utrecht terug, om heden vroeg naar Amsterdam te gaan om de barak te halen, behoorende bij het Wilhelmina- gasthuis, die dan Maandag aldaar kan zijn, en voor andere zieken kan gebezigd worden. Door dr. Jenny Weyerman is de raad gegeven, wanneer eenmaal de barakken in Tholen niet meer noodig zijn, omdat allen naar Oud-Vossemeer zijn vertrokken, de barakken niet op te ruimen, maar te verplaatsen naar Oud- Vossemeer, omdat de mogelijkheid ba- staat, dat er in Vossemeer een groot getal zieken komensanitaire maatre gelen zullen wel zooveel mogeljjk ge nomen worden, maar dat sluit niet uit, dat de vrees voor het uitbreken van ziekten niet geheel ongegrond is. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei 1906 lo. benoemd tot Commis saris der Koningin in Zeeland mr. H. J. Dijckmeester, secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken 2o. aan mr. H. J. Dijckmeester voornoemd op de meest eervolle wjjze ontslag verleend als secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten in die betrekking bewezen. Gisterenavond hield de vrijzinnige kiesvereeniging „Algemeen Belang" alhier in de zaal Stofkoper een ver gadering tot het stellen van een candi daat voor de Prov. Staten. Als candi- daten werden genoemd de heeren A. J. van Ockenburg Sr., C. A. Kalbfleiseh en G. A, Vorsterman van Oyen. Bij stemming werd met groote meer derheid geproclameerd de heer Van Ockenburg. De heer Van Ockenburg -was niet ter vergadering doch de Voor zitter kon mededeelen dat hij zich~ be reid verklaard heeft een eventueele eandidatuur te aanvaarden. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heeren J. G. van Niftrik, J. Janszen en A. Loekemeijer, werden weder herkozen. In een. vergadering der Kamer van Koophandel te Dordrecht werd besloten bij den directeur-generaal der Staats spoorwegen de aandacht te vestigen op de wenschelijkheid en de billijkheid om alle sneltreinen voor Vlissingen ook te Middelburg te doen stoppen voor het uitlaten van reizigers op de wensche lijkheid om op Dinsdag, den Goeschen marktdag, den Duitschen trein, die 9.16 uit Roozendaal vertrekt, te Goes te doen stoppen voor het uitlaten van reizigers. Verder werd nog- besloten te trachten de volgende wenschen vervuld te krijgen le. het verleggen van stoombootafvaar ten uit Vlissingen, zoowel naar Breskens als naar Terneuzen, in aansluiting met den trein die 10.20 uit Holland te Vlissingen aankomt; 2e hetzelfde van Terneuzen naar Vlissingen in aansluiting met den trein, die 6.50 aldaar uit de richting Sas van Gent arriveert3e. hetzelfde van Walsoorden naar Vlake iu aansluiting met den treiu, die 6,15 uit de richting Hulst aankomt en te Vlake aansluit met trein 8.32 richting Roozendaal4e. het inrichten van den stoombootdienst VlissingenTerneuzen voor het vervoer van geladen spoor- wegwagone. Een zelfde verzoek betreffende het inleggen van stoombootafvaarten is gerioht aan de directie van den provin cialen stoombootdienst „Weaterschelde." In dit schrijven wordt gewezen op de gebrekkige verbindingen van Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen met het overig- deel van ons land op de vele relatiën die Dordrecht met Zeeland en Zeeuwsch- Vlaanderen onderhoudt en op het belang, dat geheel Nederland heeft om den afzet van artikelen in Zeeuwsch-Vlaan deren, dat geograpbisch eerder aan België dan aan Nederland behoort, te behouden. Samenwerking tusschen spoorweg- en stoombootdiensten om een snel en goedkoop personen- en goederen vervoer mogelijk te maken, wordt door de commissie in de eerste plaats nood zakelijk geacht. Aan de Kamers van Koophandel in deze provincie zal om adhaesie op deze adressen gevraagd worden. De minister van oorlog heeft den administrateur der militaire verplegings- inriohtingen alhier den heer D. vau den Akker, met ingang van 17 April in geljjke betrekking overgeplaatst te Ede. De srati-rev. kiesvereeniging te Middelburg heeft in een gisterenavond gehouden vergadering met groot© meer derheid tot candidaat voor de Prov. Staten gesteid den heer O. Verhage, lid van den gemeenteraad te Middelburg. De definitieve candidaat der anti-rev. wordt gesteld in een Dinsdag te houden vergadering der centrale kiesvereeniging. Op het Molenwater te Middelburg moet zich, naar „de Z." meldt, Donder dag het volgende hebben afgespeeld dat indien het zoo is gebeurd als het blad vernam, wel een muisje met een staartje worden zal. De recruten waren nl. aan het exer- ceeren, waaronder zich ook eon zekere 8. bevond, een bekend Middelburgsch straattype, die reeds herhaalde malen met de gevangenis heeft kennis ge maakt. Dit personaadje deed iets wat den commandeerenden sergeant niet aanstond, waarop deze zich wel wat onparlementair uitdrukte door te zeggen: „'k wou dat jij je had opgehangen." Hierop stoof S. hevig tegen den sergeant op en wierp hem allerlei lieve woordjes naar het hoofd. De sergeant vermaande hem daarop stil te wezen daar hij anders den luitenant zou roepen. 8. antwoordde daarop dat bij dit zelf wel zou doen, direct de daad bij het woord voegende, door hard naar den luitenant te roepen. Deze die inmiddels ter plaatse was ge komen, hoorende wat er was voorgeval len vermaande 8. zijn mond te houden, waarop deze antwoordde „mijn mond houden?" dat doe ik niet voor den ser geant, niet voor den luitenant en ook niet voor den generaal. Ook moet hij nog gezegd hebben, liever een jaar in de cel te zitten als een jaar in dienst. Bij Kon. besluit zijn de opzieners der tweede klasse der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, J. J. Sipsma en J. G. Haeck Czn., met in gang van 1 April bevorderd tot opzieners der eerste klasse van dio visscherijen. Kerk» en Schoolnieuws. De voordracht voor onderwijzeres aan school B alhier bestaat uit de dames C. G. Krook te Koudekerke, J. H. ten Napel te Rilland-Bath, J. A. G. Hem- mekam te Vlissingen en Oudenhoven te Venloo. Op de roordraoht voor een onder wijzer aan sohool D zijn geplaatst de heeren J. G. Hamakers te Middelburg, W. H. Miltenburg te Oud-Loosdreoht en G. V. Penniags te Goes. Tot onderwijzer aan de openbare bare school te Othene (gem. Zaamslag) is benoemd de heer P. van Pienbroek aldaar. Eeglitea&eife,, Heden zijn door het kantongerecht te Middelburg veroordeeld wegens laten staan van een trekdier op den openbaren weg P. K., Oost- en West- Souburg, tot f 2 b. s. 2d. h.rijden met eene vélocipède zonder lichtC. T. P., W. 8., A. v. V., tot f 1 b. s. 1 d. h.loopen over den keerrauur van het droogdokW. d. K., tot f 1 b. s. 1 d. h., spelen met muntspeoiën op den openbaren weg J. K., tot f 0,50 b. s, tuehtsehoolatraf van 1 week, N. 8., tot eene berispingwerpen van vuilnis op den openbaren weg J. J, d. R., vr. v. J. P. B., tot f 1 b. s. 1 d. h.en we» gens dronkenschap B. J., Middelburg, L. P. L., tot f2 b. s. 2 d. h., J. J. 8., tot f2 b. s. tuchtsehoolstraf van 1 week, P. v. V., G. J. d. R., tot f3 b, s. 2 d. h.achter wier namen geen woon plaats Btaat, wonen te Vlissingen. De kans dat wij hier te lande een opleidingsschip voor jeugdige misdadi gers krijgen is thans voor goed verkeken. De commissie die zich in de laatst ge houden vergadering geoonstitueerd heeft om te Amsterdam een begin van uit voering aan de zaak te geven, is in haar pogen om voldoende geld by eau te krijgen, teneinde slechts een proef op kleinere schaal te kunnen nemen, niet geslaagd. Aan boord van het Engeisohe stoomschip „Kenley", liggende in de Rijnhaven te Rotterdam, hebben zich niet minder dan zeven gevallen van. pokken voorgedaan. Alle lijders, onder wie de kapitein, die zeer ernstig ie aangetast, zijn naar Woudensteijn over gebracht. De overige equipage is in de observatie-inrichting opgenomen. - Gisterenmiddag is te Utrecht een knaapje van ongeveer 4 jaar ai spelende aangereden dóór een wagen, met het gevolg dat het kind zwaar gekneusd werd opgenomen en spoedig overleed. Op de reis van Capelle a. d. IJsei naar Schiedam is een 16jarige jongen uit Rotterdam overboord geslagen en verdronken. Te Rotterdam is een onbekend straatventer in elkaar gezakt. Hij werd ergens binnengedragen, maar bleek reeds overleden te zijn. In het kanaal onder Hoogeveen is een zak ge vonden met het lijkje van een pasge boren kind. Een 46jarige vrouw die Maandag voor een politiebureau te Rotterdam in elkaar zakte en naar het ziekenhuis gebracht werd, is iu die in richting overleden. Een bierbrou wersknecht te Heusden overkwam gis terenmiddag een treurig ongeluk. Bezig zijnde een geweer schoon te maken, ging een schot, dat er nog opzat, af en verbryzelde zijn eene hand. De redding uit demjjn. Een onbeschrijfelijke ontroering is in het zwaarbeproefde mjjndistriet gewekt door de wonderbare redding een wederopstanding schier van de 13 overlevenden der mijnramp van drie weken geleden. Van verschillende kan ten stroomen vrienden en verwanten van de herrezenen toe. De mensohen klommen op schuren en afdakenop de overgangsbrug over den spoorweg toen de geredden uit de mijn kwamen. Hun namen gingen van mond tot mond. Er zijn jonge mannen bij van 17jaar; de geredden bereikten alleen, zonder hulp de opgaande schacht. Het gerucht loopt, dat men de kreten van nog an deren hoort op den bodem van mjjnS. Dan dertien overlevenden zijn hart versterkingen, koffie en melk toege diend j men gaf het hun bij kleine

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 5