WATERSNOOD. Bij deze Cosraot Moort ees lip No. 71. 44© Jaargang, issan, Maandag 26 Maarte sirataiDj i LP," bode, Stadgenoot en jUtiKtrt K m it FEUILLETON. Be twee lerschoppeinpn. Watervloed» Gemeentebestuur. Wisck (emf (Hit GMU. ZêsiipMii, Jltatws jïMtftól u Msziltik Bloemlezing. èèskê hk&r de VOOR die bestaande .JET. [EBIN93 SAJET IERNOES, ilstraat. VMN.SINfc.SC HE Prijs per drie maaattea Lift ftaaeo pst |mm 1.50. Afzonderlijke nummers 5 eent Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij dea Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- COURANT. .ADVEKTS1NTIËI; van 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en aliehé's naar plaats-ruimte. ravenhage, .de 3. 30RBEELDEN "VVinstuitkee- rden, zijn gratis gent GIEEB. In te Vlissingen.) nette zonder kinderen, dres te bevragen bij St. Jacobstraat. IT, Bellamykade, een© nette ZIJ die zich met het -vol gende kwartaal, ingaande 1 A-pril a. s. op de Vlissing- sohe Courant» ahonneeren, ontvangen de van heden tot genoemden datum verschij nende nummers gratis. Bij den jongsten watervloed is Vlissingen ernstig geteisterd. Zoo als U bekend is, heeft zich ter stond een plaatselijk comité ge vormd, dat alle krachten inspant hulp te verleenen waar zulks noo- dig is, en daar van vele zijden geldelijke bijdragen worden ont vangen, laat het zich aanzien dat in onze stad weer veel zal worden hersteld wat het water had ver woest. Op vele plaatsen in Zeeland is de nood echter veel grooter dan hier, tal van polders zijn onder- geloopen, honderde menschen heb ben have en goed verloren, velen kunnen U slechts wijzen de plaats waar hun huis gestaan heeft. StadgenootenDoor U is reeds gegeven, veel gegeven, voor de slachtoffers van Vlissingen, maar toch durven wij nogmaals een beroep doen op uw medelijden, gij hebt van nabij gezien wat het water vermag, welke ellende het kan aanrichten, zondert nog iets af voor die andere Zeeuwen die zoo diep, zoo vreeselijk getroffen zijn. Wij vragen U uw gaven te zen den aan één der drie ondergetee- kenden en wij verwachten dat dit beroep op uw hart niet te ver geefs zal zijn, en dat gij zult too- nen dat gij niet alleen iets over hebt voor uw medeburgers, maar ook voor uw broederen, die daar wonen op Zuid-Beveland, op Tho- len en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor het Provinciaal Waters nood Comité, Het sub-comité, Jhr. Mr. A. A. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE, Voorz. G.VANNIFTRIK Jr., Penningm. Mr. J. SMIT Azn., Secretaris. Lrkrjjgbaar gestelT U toilette®, de toevoeging bij hken tan voor elke pra(j' elk No. jtEUWE Patro- pienden franco Kng zijn, feer Ccw- HST NIEUW per post 80 cob (Een Noord-Beierache vertelling.) Neringdoenden en particulieren die zich nog niet bij de Waters nood-Commissie hebben opgegeven en alsnog in aanmerking wenschen te komen voor eene geldelijke uitkeering wegens door hen ge leden schade aan koopwaar of huisraad op 12 Maart j.l., zal ge legenheid worden gegeven om zich ten Stadhuize bij de Commissie aan te melden op Maandag S6 Maart a. s. des namiddags van 2—4 uur. Namens de Commissie, De Secretaris, WITTEVEEN. 39.) Al was zij van nature meer dan 'psarraam, ontzag zjj voor dat doel geene groote uitgaven. Zij wist den wederstand jan den zonder dat reeds onderworpen te breken, en des te ge viel het haar, omdat de zjjne strenge gebiedster de euvel zou opnemen, de voornaamste 'inleiding tot zijne ruwe behandeling Nannei's aanspraken geweest was. huwelijksgift", had de voor- brouwersweduwe gezegd, „kunt meisje niet geven, omdat ge niets bezit, maar zij zal van mij uitzet hebben, zooals ik dat verkies, nal de menschen laten zien dat ik te vergeefs barones ben en dat ik p'nt wat „fijn" is." HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen Gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet Geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van „de American Petroleum Company" te Rotterdam, om vergunning totjiet gedeeltelijk inrichten van de bestaande Petroleumtankinrichting tot opslagplaats van benzine en naphta, kadastraal be bend in sectie C no. 993 dat dit verzoek met de bijlagen, ge durende veertien dagen, te beginnen met Vrijdag den 23 Maart 1906, op de gemeente-secretarie ter visie zal gelegd worden en dat den 6 April 1906 ten Raadhuize, des namiddags ten 2 ure gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het oprichten der in richting in te brengen, terwijl gedurende drie dagen vóór dat tijdstip, ter ge meente-secretarie van de ter zake in gekomen schrifturen kennnis kan ge nomen worden Vlissingen, den 23 Maart 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Een belangrijk adres om trent eene gewiohfcige aangelegenheid. Zooals men weet, is aan de behoefte aan rechtszekerheid in hoofdzaak te gemoet gekomen door de zoogenaamde authentieke akte, het geschrift,, door een deskundig en bevoegd persoon in de wettelijke vormen opgemaakt, en zijn de notarissen aangewezen om daarvoor te zorgen, wanneer de wet het eischt of de burgers het, ofschoon on verplicht, verlangen. Zij houden de Zoo kwam het nu, dat toen op den huweijjksdag de zoogenaamde Kamme wagen naar den Kogelhof reed, in alle dorpen het saamgestroomde volk het allen daarover eens was dat zulk een pracht en rijkdom sinds menschenheu- genis nooit aanschouwd waren. De wagen was even als de daarvoor gespannen zes paarden geheel en al met kransen en linten getooid, het groote huwelijks bed, dat, tusschen opeue volle kasten met lijnwaad het midden van den wagen innam, was een waar prachtstuk van kleuren, zachtheid en schoonheid daar boven verhief zich als een dak, volgens oud gebruik, het spinnewiel en aan het uiteinde schommelde de bont geschil derde onmisbare wieg. In den huwelijksstoet bevond zich ook onder de strooiers Philomena, de dochter van den kramerditmaal echter met een vroolijk gezicht, want aan Nannei en aan de macht der omstandigheden was het gelukt den oude t® vermurwen, Binnen enkele weken zou zij met den geliefden Maxi denzelfden vroolijken weg betreden. De burgemeester wilde volstrekt en had dee- en weemoedig gesmeekt de bruid als bruidsjonker te akten in bewaring on geven er afschrif ten en uittreksels van, aan de belang hebbende personen. Dat bewaren der akten is van groot gewicht. Sommige worden vaak, nog jareD na het opmaken, geraadpleegd of ingezien. Velen zijn zelfs bestemd om eerst in de toekomst te werken. Opmerkelijk is het, dat de wetgever het groote belang daarvan nimmer heeft iDgezien. Immers, wei wordt het bestaan van de meeste notarieeie akten gecon stateerd, met vermelding van den voor- naamsten inhoud, aan het kantoor van registratie, omdat de notaris daar na mens partijen de rechten moet voldoen, op de akten verschuldigd. Wel worden de akten, houdende overgang van on roerend goed, in haar geheel overge schreven op het hypotheekkantoor, wel zijn er ook akten die op andere wijze openbaar worden gemaakt en bezitten de partijen in den regel een afschrift of een uittreksel der akte, maar wezenlijke afdoende maatregelen om bet bestaan der oorspronkelijke stukken, of althans de kennis van den geheelen inhoud van alle voor eenen notaris ver leden akten te waarborgen, zijn nimmer genomen, ofschoon het aan drang daartoe niet altijd ontbroken heeft. Thans is weder een adres aan den minister van justitie ingediend, door den heer P. O. Duker, notaris te Zuid- Scharwoude, naar aanleiding van het bericht, dat het huis en kantoor van den notaris D. J. van Stockum, te Lisse, totaal was uitgebrand en niets gered werd, dus ook het protocol, de verza meling van abten, was verbrand. Trouwens, reeds op 11 April 1896 was door den heer Du-kor aan den toen maligen minister van justitie een adres ingediend, waarbij hij, naar aanleiding van een hem zelf overkomen geval, op de noodzakelijkheid wees, dat aan no tarissen, onder zekere voorwaarden van vergoeding der kosten door het rijk, de wettelijke verplichting worde opge legd, om de bij hen in berusting zijnde protocolen in een brandvrije kluis te bewaren, omdat het onverantwoordelijk is, dat een protocol, van welks zorgvul dige bewaring en instandblijving zooveel afhangt, op de gewone wijze in een vaste of losse-kast bewaard wordt. De wet schrijft alleen voor, dat de notarissen hunne akten op een voegzame en veilige plaats zullen wegsluiten, niets meer. Zij zijn dus, wanneer geen be paalde slordigheid in het spel is, te allen tijde verantwoord. Voor zoover ons bekend is, bewaren de meeste no tarissen hunne akten in een goed ge sloten kast, iederen jaargang afzonderlijk bijeen gehouden, maar in da onmiddel lijke nabijheid van hun kantoor, dus soms zelfs op een bovenverdieping, om dat zij verplicht zijn, reeds gepasseerde akten telkens weder te raadplegen, of voor het opmaken van andere akten te bezigen. "Wij zijn bet geheel met den heer Duker eens, dat do regeering op den duur niet mag nalaten, in deze eene voorziening te treffan. Nog onUngs heeft eene wijziging der wet op het notaris ambt plaats gehad maar die gelegen heid heeft men weder ongebruikt laten voorbijgaan. Het voorstel van den adressant, zoo- i het daar ligt, is echter, meenen wij, niet voor practische uitvoering vatbaar, en daarop komt het natuurlijk geheel aan. Immers, het is niet waar schijnlijk, dat een minister voor het inrichten van een duizendtal brandvrije kluizen, zijn budget met een millioen zal verhoogen, de tijden zijn er niet naar. Gesteld echter dat het mogelijk ware, er zijn nog andere bezwaren. Vooreerst bewonen niet alle notarissen hun eigen pand. Men zal zich dus met den eigenaar van het huis moeten kunnen verstaan. Dwang is niet moge lijk kan het rijk het met hem niet vinden, dan zal de notaris gedwongen moeten worden een huis te koopen of zich met een ander verhuurder te ver staan. Gesteld dat de notaris zijn eigen woning heeft, zal dan het aanbrengen van zulk een brandvrije kluis hem niet voor altijd aan dat perceel ver binden Verandering, en ook verande ring van standplaats, worden er door bemoeilijkt. Ten slotte nog dit. In de dagelijksche praktijk zal het voor den notaris of zijn personeel bezwarend zijn, om tel kens een wandeling naar die brandvrije kluis t6 maken, om eene akte te halen of er een weg te brengen, en het na tuurlijk gevolg zal wel wezen, dat vele akten gedurende eenigen tijd, buiten de kluis verblijf houden. "Wij meenen, dat de zaak veel een voudiger en praetischer te regelen is, en wel eenigszins op de wijze, waarop men handelt met de akten van den burgerlijken stand. Deze worden, in hoofdzaak althans, in twee gelijkluiden- den opgemaakt en na afloop van het jaar worden de dubbelen van dat jaar naar de bewaarplaats overgebracht. Die termijn van een jaar is echter veel te mogen begeleiden en zijne vroegere ruwheid te vergeven, maar aan haar rechterzijde ging Pechler Kaspar, dit maal geheel onkenbaar, want hij had zich netjes gewasschen en was gekleed, zooals hij nooit in zijn leven gekleed geweest was. Toch trok in den stoet de meeste aandacht de eeremoeder der bruid, vrouwe barones Steinerling von Stein, de weduwe van den rijken brou wer, die met ringen, kettingen, broches, armbanden en medaillons overladen, als een wandelende juwelierswinkel voort schreed en zich ten volle bewust was van haar voornaam voorkomen en manieren. Na het huwelijk bracht het nieuwe echtpaar een bezoek aan de beide zoo dierbare en gewichtige graven en daarover heen reikten zij elkander nog maals zwijgend de hand als wilden zij elkander weder trouw beloven. Het bruiloftsmaal, dat naar de ge bruiken dea lands den dag besloot, ging in ongestoorde vroolijkheid voorbij en Peehler gedroeg zich zoo, dat er niets op hem aan te merken viel. In den volgenden herfst legde de koning weder op eene reis een bezoek Wij zouden W3nschen, dat ook de notarieeie akten, voorzoover zij althans bestemd zijn om ten kantore van den notaris te blijven berusten (de zooge naamde minuten) in duplo werden verleden en dat éen der dubbelen, binnen een bij de wet te bepalen kor ten termijn, hetzij na het opmaken, hetzij na de registratie, in de algemeens bewaarplaats dor notarieeie minuten of een andere daartoe aan te wijzen ver blijfplaats werden overgebracht. Het verlijden in duplo zou zelfs niet eens noodig wezen, indien men den notaris de verplichting oplegde om een door hem voor echt verklaard afsohrift binnen zekeren tijd in de algemeene bewaarplaats over te brengen. Tegen dezen veel eenvoudiger maat regel, waarmede toch hetzelfde doel wordt bereikt, bestaat eigenlijk geen enkel bezwaar. Een weinig vermeer dering van werkzaamheden voor het personeel van den notaris, een weinig kosten voor partijen ziedaar alles, en wanneer men een akte in duplo verlijdt, of een voor echt verklaard afschrift laat deponeeren, dan kan in beide gevallen vrijstelling van zegel recht worden verleend. Hoogstens komt dan eenig schrijfloon ten laste van par tijen. Het voorstel van den heer Duker, wat de brandvrije kluizen betreft, heeft betrekking zoowel op de notariskanto ren als op de nu reeds bestaande alge meene bewaarplaatsen van oude akten, Ie hoofdplaatsen der arrondissementen. Wat die bewaarplaatsen betreft zouden wij, al zjjn die oude akten minder belangrijk, het voorstel kunnen steunen. Een overgangsmaatregel zou verder moeten worden gemaakt voor de b e- staande op de notarieeie kantoren berustende minuten. Te dien aanzien zou het ons wenschelijk voorkomen, dat gewaarmerkte afschriften daarvan, met vergoeding van het schrijfloon, binnen zekeren, eenigszins ruimen termijn, door den notaris-bewaarder in de algemeens bewaarplaats werden overgebracht. („Avondpost.") af op den Kogelhof en nam welgevallig den dank der gelukkigen aan; de vorst had dezen omweg gemaakt, omdat hij van alle kanten vernam wat er in laatste dagen gebeurd was. Hij kwam juist op een dag dat het „adellijk" paar op bezoek was, de baron smaakte het genoegen zijn al'ergenadigsten landheer werkelijk zijne „gemalin" te mogen voorstellen, welke zulke diepe buigingen maakte dat zij haast voorover viel, en met vroolijken glimlach herhaalde de vorst dat het hem speet, dat hij alleen was en den baron dus zijne „vrouw" niet kon voorstellen. Bij het vertrek stond de jonge Ko gelboerin, of' zooals het volk haar het liefst noemde „de barones-boerin" aan het portier van den koninklijken wagen en reikte den koning, ditmaal zonder verhindering, een ruiker bloomen, die. ofsehoon hij in den haast bijeengebonden was, toch niet bij dien van het vorige jaar achterstond. De schrijver heeft de „barones-boe rin" zelf gekend en menigmaal op zijne omwandelingen door het gebergte bij een schotel melk eeniga aangename Wij laten voor ditmaal ons gewone hoofdartikel achterwege, om voor een oogenblik het woord te verleenen aan den samensteller van de werkjes, welke hierachter zijn geannonceerd en waar van de opbrengst, na aftrek der onver mijdelijke kosten aan de uitgaaf ver bonden, zal strekken ten voordeele van geteisterden door den watersnood en zal worden afgedragen aan het plaat selijk comité te Vlissingen, De schrijver deelt ons hieromtrent het volgende mede In het midden der maand September 1903, bereikte hem het ontzettend be richt, dat in den storm van den llen dier maand, drie te Arnemuiden be- hoorende hoogaarzen, met al het visch- tuig verloren gingeD, drie familiën van hare eenige bezitting werden beroofd en dertien menBchen in hun graf in de wateren het brood van negen weduwen en vijf en twintig half weezen mede namen. Schrijver had toen juist, voor een onzer Nederlaadsche tijdschriften eene kleine novelle gereed, getiteld „Eene oogenblikken gesleten in de tegenwoor digheid van de werkzame, rustige vrouw, baar huishouden en bloeiende kinderen, die voor het huis met den ouden Pechler Kaspar speelden en stoeiden, die nu voor goed uit zijne hut getrokken was eu de betrekking van kindermeid uitstekend vervulde. Thans is reeds sedert lang een zoon van Nannei op den Kogelhofzij zelve is reeds voor altijd heengegaan, veel vroeger dan haar jaren en levenswijze deden vermoeden in de streek, waar zij woonde, leeft echter de herinnering aan haar nog voort, en waar het oude gebruik nog bestaat, dat de meisjes in den winter met hare spinnewielen gezellig bij elkander samenkomen en elkander geschiedenissen varhalen, daar valt nog dikwijls het gesprek op de barones-boerin en de zonderlinge lot gevallen van de twee „onechte" kinderen. Abonnenients-Advertentiën op zeer voordeeligc voorwaarden. Yerschynt dagelijks, uitgezonderd op Zon- ©n feestdagen.

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1