Zaterdag 17 Maart. I twee Verschoppeliiegeii. No. 64. Binnenlandsche berichten. FEUILLETON. Watervloed. 44e Jaargang. 11*06. VLISSISdiSSiB COtlRAAIT. Prijs par dria maaadea 1§0. feaaas $e? ptai i.50. Aftooderlijke Biuamsra 5 cent. Men abonneert aoh bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij de» Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- 1 i 1 ADVEETENTIËN: van 14 regels ƒ0.40. Veer' elk an rogeS aaeor 10 «ent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing deraeïtü® advertentie wordt de prijs sleehts tweemaal bereksad. 8-roota sa «liehé's naar plaatsruimte. Vcrscliynt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephaoimummer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Niet van pas. Uit den Zeeuwschen watersnood slaat „De Maasbode" munt tegen de reis van den heer Kraus, Zij schrijft„Terwijl een watervloed onze dijken heeft doorboord en in een groot deel van ons land bittere ellende geleden wordt, zit de man, die dit eigen lijk alles aangaat en dus meer dan ooit op zijn post moest wezen, rustig in een kajuit le klaBse op weg naar Chili. Als de havenwerken van Valparaiso maar goed in orde komen, dan kan Zeeland en N.-Brabant wel voor een goed doel verdrinken en op veel andere plaatsen eindelooze jammer worden Maar de heer Veegens is dan toch naar de bedreigde plaatsen 1 O, ironie van het lot, een econoom, een man van sociale wetgeving bij een doorgebroken dijk of een ineengestorte spoorlijn Het „Vad". zegt naar aanleiding hiervan het volgende „Natuurlijk is thans de afwezigheid van een bij uitstek deskundig man als Kraua te betreuren. Maar dit rechtvaar digt het optreden van „De Maasbode" niet. Om drie redenen niet. Omdat door niemand bij de bespre king van het ministerieel verlof een waterstaatsramp, als thans Zeeland teis tert, is voorzien en kon worden voor zien. Omdat er in Zeeland zelf ingenieurs aanwezig zullen zijn met meer locale kennis dan waarover de heer Kraus beschikt. Omdat, ware de ramp onder het vorige Kabinet voorgevallen, de „ironie van het lot" niet een minister-ingenieur, maar den jurist mr. De Marez Oyens zou hebben geplaatst „bij een doorge broken dijk of een ineengestorte spoor lijn.» Hemd en rok. Met genoegen hebben we den aan drang ondersteund van mensohlievende landgenooten, die aan de slachtoffers van de Fransche mijnramp steun willen bieden. Menschelijkheid schrjjft hier een ge dragslijn voor. Toch moge men niet vergeten, dat, al sloeg deze ramp ginds talrijke offers, al veroorzaakte zij verliezen aan men- schenlevens die niet te herstellen zijn ook ons land, ook een deel onzer bevolking in deze dagen zwaar beproefd, ernstig getroffen is. 'raDaar het myngas hier het water, daar verlies aan broodwinners, hier verlies van broed. Het een is al even erg als het andere. Daarom gelde in dit geval, met een variant op het bekende, „wie spoedig (Een Noord-Beiersche vertelling.) 32.) „Ik herinner mij wel in het doopboek ■mjm voorgangers gelezen te hebben dat hij het pasgeboren kind van een onbekende vrouw, die niet meer spreken kon, maar door het teeken des kruises dat zij nog met stervende hand op het gelaat toekende, zich als eene katholieke deed kennen,gedoopt had.En zie",vervolg de hij.„Aan den voet van het stuk is door den regiments-kommandant de verkla- 5jng bijgevoegd, dat monsieur Jules de iinerling in een gevecht met de Ara iren gevallen was en diens weduwe !'eb naar Duitschland wilde begeven om aldaar de bloedverwanten haars mans op geeft, geeft dubbel" geeft dubbel èn geeft spoedig! („L. en V.") De R.-K. Hamerclub en het kiesrecht. Naar aanleiding van hetgeen „Het Huisgezin" over dit onderwerp schreef zegt „Het Centrum Het wil ons voorkomen, dat onze geachte collega hier wel wat kras is in zijn oordeel en feitelijk ook meer zegt, dan te bewijzen valt. Immers, uit niets blijkt, dat de Ka merleden nu zullen „gaan uitmaken, welke meening katholiek Nederland ten aanzien van het kiesrecht-vraagstuk is toegedaan, althans behoort te zijn toe- weken geleden gelijkvloers in zijn kamer gevallen, maar al ligt hij in een ver band, gebroken schijnt het been niet, slechts gekneusd. Wel moet hij met 't oog op zijn leeftijd volstrekte rust houden, reden tot ernstige bezorgdheid geeft zijn toestand echter niet." Op niemands vrijheid wordt, voor zoover wij weten, eenige aanslag voor bereid, en de mogelijkheid lijkt ons geenszins buitengesloten, dat de Kamer club zal trachten op de conclusies van haar rapport de sanctie onzer kiezers- organisaties te verkrijgen. Van een „voogdijschap" kan dus voorshands geen sprake zijn, al geven wij het „Huisgezin" toe, dat het wen- echeiijk had kunnen schijnen, wanneer aan de commissie een breedere grond- Blag ware gegeven. Men heeft echter óók in 't oog te houden, dat het de Kamerleden zijn, die binnen korter of langer tijd voor een beslissing zullen komen te staan en dat het dan hoogst gewenscht is, dat zij althans tot overeenstemming zijn gekomen, een overeenstemming die dan misschien de geheele rechterzijde zal kunnen omvatten. En dit is toch een zaak van niet gering belang, In 't algemeen lijkt ons dus de ont boezeming van „Het Huisgezin" te hard, al valt de democratische idee, welke daaraan ten grondslag ligt, te apprecieeren. Het „Leidsehe Dbl." bevestigt het berioht dat de heer Mr. W. van der Viugt, lid der Tweede Kamer, om ge zondheidsreden eenigen tijd rust zal nemen. De heer Van der Vlugt deelde namelijk aan de redactie mede, dat hij op advies van zijn medicus zich voor korter of langer tijd naar Les Avants, boven Montreus, zal begeven, omdat de Zwitsersehe berglucht en de rust naar het oordeel van zijn huisdokter hem zeker zal bevrijden van de slapeloos heid. en daaruit voortvloeiende gejaagd heid, waaraan hij thans lijdende is, vooral na inspannenden arbeid, zooals in de laatste weken weder bleek toen de afgevaardigde zich inwerkte in het on twerp-arbeidscon tract. De „Tjjd" had gemeld dat de oud voorzitter der Tweede Kamer, mr. Gleichman, ernstig ongesteld ishij zou een dijbeen hebben gebroken. De „Arnh. Ct." zegt echter: „Volgens onze inlich tingen is dit berioht gelukkig niet weinig overdreven. Mr. Gleichman is een paar zeo vrooljjke en spotzieke stemming in eene van verbazing overgegaan en by bijna allen gingen de oogen open, zelfs de burgemeester nam bij de toespraak des pastoors langzaam zijn hood af, omdat het hem was alsof hij zioh ir de kerk bevond. Het minst van allen kon Peohier Kaspar zijne aandoening verbergen ®f zelfs bedwingen. Hij weende en snikte tegelijk. Hij en zijn goede vrouw waren het immers geweest, die be' sjo opgenomen en grootgebracht had:,en, hunne liefde tot het arme weesje was nu schitterend gerechtvaardigd en ook zijn wensch, dat allen, die zijne lieveling beleedigd en haar zoo ruw in het gemoed gegrepen hadden, hun loon zouden krij gen, was verdwenen, sterker dan hij ooit in zijn stoutste dröomen had kunnen verwachten. Ieder was zoo met aichzeWc bezig, dat zij, dia in deze geschiedenis de hoofdrol speelt, voor een oogenblikgeheel vergeten scheen te zjjn. De pastoor bemerkte het eerst hars afwezigheid, maar Pechler raadde het eerst waarom en naar welke plaats zij gegaan was. Zonder een woord te spreken, zich met zijn mouw het gelaat afdragende, ging Van Sol—Enschedé. „Het Volk" heeft nog eens bij mevr- Van Kol geïnformeerd en ook zij ant woordde, dat er van het „Telegraaf"- bericht, als zou de heer Van Kol be danken voor het Kamerlidmaatschap, „geen jota" waar ie. Bij het partijbestuur is er niets van bekend, dat reeds in Juni de heer Van Kol ernstig plan had om wegens zijn wankelende gezondheid zich niet meer beschikbaar te stellen, maar dat hij toen op aandrang van zijn partij nog heeft toegegeven. Dr. Kuypar. Naar de „N. Ct." verneemt, wordt er in calvinistische kringen op gerekend, dat dr. Kuyper in Mei a. s. de leiding van de „De Standaard" als hoofdredac teur weder op zich zal nemen, en tevens zich beschikbaar stellen voor het ver vullen van den Kamerzetel voor Ede, die dan door dr. Brants zou worden ontruimd. Sec illusie. De „S. D. A. P." schijnt bedenkelijk ziek te zijn, zegt „De Standaard." Erg gezond is ze eigenlijk nooit ge weest. Ze heeft steeds te veel bij het oogenblik geleefd en alleen door eterk- werkende middelen kon ze in staat ge steld worden om d-..groot rumoer eenige kracht uit te oefeuen. Middelen, die als een soort opium tijdelijk de zwakte van het gestel kon den verbergen. Nu die middelen hebben uitgewerkt en er voorshands geen andere verkrijg baar schijnen, komen de kwalen voor den dag, en openbaart de zieke de neiging om over die kwalen te klagen en ze als ernstig voor te stellen. Eerst de ruzie over de leiding tussohen Troolstra eenerzijds en Van der Goes o.s. anderzijds. Daarna de geschiedenis van Polaks landhuisje en het gala kostuum van Van Kol. Dan de gerucht makende zaak Hugenholtz-Wijnkoop. Vervolgens wijst „de Stand." op een stuk van Schaper, die zich daarin als niet veel meer dan een gewonen bur gerlijken demooraat ontpopt wat hij trouwens, ondanks zijn meester schap in het socialistisch jargon, volgens dat blad altjjd is geweest. En nu, om van het gerucht betreffende het vertrek van Van Kol naar het buitenland te zwijgen, het gekke figuur dat de leiders ten opzichte van het arbeidscontract maken. Geen wonder, dat „Het Volk" zelf spreekt van slapte in de party. Vrijzinnig-democraten wrijven zioh daarbij in de handen en vleien zich met de hoop, dat de zieke geneeskracht zal zoeken bij hen dat de sociaal-demo craten zich zullen scharen onder de banieren van Drucker en Treub. Nu, als hun klein groepje met eenige dui zenden socialisten kon worden versterkt, het zou voor de vrijzinnig-democraten wel gewenscht zjjn. Er zal echter niets van komen. De heeren zien één ding over het hoofd. Dit, dat de „S. D. A. P." al tijd een zwakke partij is geweestdat de kracht, die van haar uitging, het meest door de anarchisten en dergelijke malcontenten werd aangebracht. En die lieden sluiten zich hij geen enkele politieke party aan. Ze komen alleen voor den dag, als er kabaal gemaakt wordt, zooals in 1903 en verleden jaar bij de stembus. Misschien kunnen Schaper en Hugen- holtz en nog eenige heeren naar het kamp der vrijzinnig-democraten over- loopen maar de werklieden, die tot heden socialisten stemden, krijgen ze niet. Die werklieden zullen bij her stemmingen anti-elericaal stemmen. wanneer de vrijzinnigheid maar reke- ninghoudt met hun wenschen eneisehen. hij naar de poort van het kerkhof Niet ver van het beenderenhuis, voor de witte rozenstruik lag Nanuei op het gras nedergeknield. Haar hart had haar gedreven om aan de arme ongelukkige moeder, die daar in het graf rustte, het eerst mee te deelen dat op hare nagedachtenis thans geen vlek meer kleefde en haar thans eerst eene ongestoorde eeuwige rust kou toegewenscht worden. Pechler bleef op de plaats staan. Vele nieuwsgierigen waren hem gevolgd, maar niemand stoorde het biddende meisje. Er was immers iets veel gewichtigers en aangenamers te doen, namelijk zoo snel mogelijk naar alle kanten heen het nieuws te verspreiden dat Nannei van Pechler van den Kogelhef hare ouders, ofschoon zij beiden reeds overleden waren, had wedargevonden, dat zij eigen- Ijjk eene barones en de oude baron Steinerling von Stein, dien elk kind ia de streek kende, haar grootvader was, Thans beijverde zich elk om, wat hij van de zaak wist, te voorschijn te bren gen, en uit al die herinneringen werd een luchtkasteel gebouwd en bijna niemand kon begrijpen hoe alles zoo Den raad van handel en nijverheid. Vanwege den Alg. Ned. Bond van Industrieelen en Handelslieden, ge vestigd te Rotterdam, is gisteren in een der zalen van het hotel „Bellevue" te Utrecht een vergadering gehouden van belangstellenden in de oprichting van een raad van handel en nijverheid. Het doel van dezen raad zou zijn, volgons ontwerp-statuten, vertegen woordiging van den handel en de nij verheid in den meest idealen vorm, hoofdzakelijk om de regeering van ad vies te dienen, zoowel op haar verzoek als op eigen initiatief. De raad van handel en nijverheid zal bestaan uit afgevaardigden van Ka mers van Koophandel en Fabrieken, van handels- en njj verheidsvereenigin- gen en vertegenwoordigers der minis teriën van waterstaat, handel en nijver heid, financiën en binnenlandsche zaken. De raad benoemt commission voor het verkeer, geld-, bank- en beurszaken, het eigendomsrecht, de inkomende en uitgaande rechten en den uitvoerhandel, den kleinhandel, de sociale handels politiek. Ook kunnen nieuwe commis sion hieraan, worden toegevoegd. De bedoeling is dus eene betere handels vertegenwoordiging' bij den minister te krijgen, Op de vergadering waren vertegen woordigd afgevaardigden van de ver- ooniging van Werkgevers in het Veem- bedrijf te Amsterdam, den Ned, Bond van Mineraalwater-fabrikanten en Bier handelaren, de vereeniging van Boter en Kaashandelaren, enz. Eene commissie werd benoemd om propaganda te maken, terwijl op voor stel van den „heer Joh. SchoemakerB de volgende motie werd aangenomen „De afgevaardigden van de bonden en ver- eenigingen zich bewegende op handels- en njjverheidsgebied, bijeengekomen in het hotel „Bellevue" te Utrecht, den 15 Maart 1906, spreken den wensch uit, dat do regeering bij reorganisatie van de handelsvertegenwoordiging in Nederland het beginsel zal huldigen, neergelegd bij het ontwerp-reglement van den Raad van Handel en Nijver heid, zooals dat door den Alg. Ned. Bond van Industrieelen en Handelslieden is samengesteld." lang verborgen had kunnen blijven Voornamelijk de vrouwen werden het nimmer moede elkander te vertellen, dat zij altjjd geloofd hadden, dat in Nannei iets bijzonders stak, omdat zij in vele dingen zoo geheel anders geweest was dan andere menschen, ja, zjj herinnerden zich nu heel goed, welk voornaam voor komen zy dikwijls gehad had, als ware zjj eene vermomde prinses, die zich als boerin verkleed had. Men herinnerde zich zelfs zeer nauwkeurig dat men altjjd bijzonder veel van haar gehouden had, haar nooit iets in den weg gelegd en slechts de burgemeester alleen haar in zijn overdreven ambtsijver gekrenkt had. Ook haar vaders beeld, van den jongen baron Steinerling, verrees steeds hel derder uit de nevelen van het verleden. Men herinnerde zich hoe hjj er uit gezien had en altjjd met zijn vader, die hem hard en streng behandelde, op gespannen voet verkeerde en dat hjj op eens de wijde wereld ingegaan en verdwenen was. Allen, met den vader er bij, hadden hem vergeten en gedacht dat hjj reeds lang vergeten en begraven was. Ook daarover was men het spoedig eens dat de vreugde van den ouden Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland", onder be vel van den kapitein ter zee J. B. Snethlage, 12 Maart j.l, van Curagao vertrokken en den I4en d. a. v. te St, Thomas aangekomen. De kommandant was voornemens op laatstgenoemden datum de reis naar Nederland voort te zetten op welke reis de haven van Ponta Delgada zal wor den aangedaan, Officiëeie postverzendingen voor de „Friesland" naar laatstgenoemde haven zullen niet plaats hebben in verband met de onzekerheid of de zendingen tijdig zullen aankomen. Vlissingen, 16 Maart. Op initiatief van den heer Manse- Damave, in overleg met ©enige andere heeren, was gisterenavond eene vergade ring belegd in de Kleine zaal van het Concertgebouw. Vooral zij waren uitgenoodigd, die gerekend konden worden te behooren tot wat men noemt de kleine burgerij en den middenstand. Overtalrijk was de opkomst, zoofat de zaal eivol was en velen geen plaats konden krijgen. Als voorzitter van het voorloopig comité uit den middenstand opende de heer Manse de vergadering. Hij wees er in zjjn openingswoord op, dat een. groote ramp Vlissingen heeft getroffen. Verder dat er reeds een comité is ge vormd om hulp te verleenen aan die behoeftigen die door den watersnood van 12 Maart j.l. in groote ellende zjjn. Echter er zijn tal van anderen, die ofschoon volstrekt niet behoeftig, tooh groote schads hebben geleden. In de eerste plaats neringdoenden, waaronder er zijn, die, als zjj niet ge holpen worden, binnenkort broodeloos zullen zijn, en anderen, die zuchten onder een enorme schade in hun bedrjjf en huishouding. Ook dezen moeten geholpen, hun nood gelenigd en hun schade eenigszins vergoed worden. En met het oog daarop baron over de onverwacht wedergevon dene kleindochter niet erg groot zou zjjn; zjjne hardvochtigheid en gierigheid hadden immers dan zoon uit het huis gedreven. Hij was sedert dat oogenblik nog gieriger geworden en stond sinds zjjn huwelijk met de rijke brouwers- weduwe zoo erg onder de pantoffel, dat men met zekerheid kon voorspellen welke ontvangst het boerenmeisje ten deel zou vallen, dat zich aan hem als kleinkind en erfgename voorstelde. Hoe ingewikkelder eohter de toekomst tegen over een ontsluierd verleden zioh voor deed, des te aantrekkelijker was de gebeurtenis,diezeker een menschenleven lang als de voornaamste geschiedenis in de dorpskroniek zou prijken. En toch zouden er spoedig nog veel gewichtiger dingen op te teekenen zjjn. De vruchtbare kiem daartoe lag in hetgeen met den Kogelhof gebeuren zou, want dat het vraagstuk, wie bezitter of erfgenaam zou zjjn, niet maar zoo da- deljjk na de eerste uitspraak van den landrechter beslist zou zijn, was voor elkeen duidelijk. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1