.verzekering ing: r? 7 Maart. BinnenlandsGlie berichten. Ho* 56. 44a Jaargang* leoe. JL8V' misse Zoon DEf ode. BlEiST Woensdag Telepli iionnuminer 10. LYSIOÏENST. FEUILLETON. De twee Veiechoppelingen. Gemeenteraad. S-avenhage, )E 3. lORBEELDEN 3 "Winstuitkee- len, zijn gratis >nt CIEER. te Ylissingen. rove RUHR or rekening van "TIA". Iteriaffl goedgekeurd, in tap. 100.000 ELDERS, n, Spiege 8, ge- i he ivoo imo! teek het ge vil van ïvoorvichtigheid, noar, etctegen eland, tUt .sterdam. er Eerste Hypo- :t 3'1/, en 4 pCt. te bekomen bij 3KER Jzn-, mat 9a. EISCH—VAN DB vraagt met 1 liddelbnrg v.v (Remise) v.ia. dagen) 5.50. 7.55, 9,30. 11.—. 2.-, 2.45 3.30, 7.50, 8.40, 9.30, (n. Zeilmar.k-t .20*, 8.40, 10.15, 2.05, 2.50, 3.35, 7.55, 8.45, 9.35, slechts tot de VLlSSIMSdlE COURANT. Prijs pei drie maamea Ëtaae& je; jum j> 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. "Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uit ga ver F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIE®"van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 oent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordl de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en eliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, nltgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnenients-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Koninklijk bezoek aan Botterdam en omstreken. Om ook eens een kijkje te nemen bij de werkzaamheden aan de scheeps timmerwerven in den omtrek van Rot terdam, brachten de Koningin en de PrinB gisteren weer een bezoek aan de Maasstad, Te 8.44 vertrokken de vorstelijke personen van 's Hage en arriveerden te 9.27 te Rotterdam aan het station Delft- sche poort, waar zij ontvangen werden door burgemeester s'Jaeob en den com missaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. Patijn. De Koningin was in beige costuum met mantel van bont, de Prins in admiraalsuniform. Toegejuicht door een dichte menigte, reden de Koningin en de Prins langs de met vlaggen versierde straten naar de .Columbus", die tegenover het Maas station gereed lag voor een tocht langs de werven, daarbij vergezeld door den commissaris der Koningin. Op de rivier wemelde het van booten en bootjes, allen met de vlag in top, of gepavoi- scerd, wat met het mooie weer een al leraardigst gezicht opleverde. Het eerste bezoek gold de werf van L. Smit en Zoon aan den Kinderdijk, die prachtig was versierd, en onder ge leide der firmanten werd bezichtigd en waar o. a. de „Seahound" een reusach tige hopper-zandzuiger, door H. M., eenvoudig door even op een eleetriscb knopje te drukken, werd te water ge laten. Daarop werd o. a. de reusachtige machinezaal bezichtigd. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de machine fabriek „Kinderdijk" (voorheen Diepe- veen, Leis en Smit), waar in tegen woordigheid van de vorstelijke bezoekers een reusachtig Nederlandsch wapen in gloeiend ijzer werd gegoten. Het dage- lijksch werk ging intusschen zijn ge wonen gang. Daarna was aan de beurt de werf van J. en K. Smit, waar de beide 80- jarige firmanten, de heeren J. en C. Smit, de vorstelijke personen ontvingen en waar o. a. de op stapel staande grootste sleepboot van Nederland, „De Zwarte Zee", werd bezichtigd. Een bezoek aan de werkplaatsen van F. Kloos en Zn. te Alblasserdam had voornamelijk ten doel den bruggenbouw van nE'.bij te beschouwen. Reusachtige ijzermassa's, bestemd voor hst Westelijk Viaduct te Amsterdam, lagen hier op gestapeld en niet minder reusachtige werktuigen werden met groote belang stelling bezichtigd. Overal was natuurlijk een talrijke volksmenigte op de been, die de hooge bezoekers toejuichte, en flinke maat regelen waren genomen om bij even- tueele ongelukkken terstond hulp te kunnen bieden. Tegen half twee was dat gedeelte van het bezoek afgeioopen en stoomde de „Columbus" naar Rotterdam terug. Behalve door den commissaris der Koningin en de eigenaren waren bij bet bezoek aan de verschillende werven de honneurs achtereenvolgens waarge nomen door den burgemeester van Kieuw-Lekker!and, den heer L. P. J. van Vliet, en den burgemeester van Alblasserdam, den heer V. H. de Vil- leneuve. Na de terugkomst te Rotterdam werd een langdurig bezoek gebracht aan bet s.s, „Nieuw Amsterdam", der H.-A.-lijn, een reuzeDschip, waarmee 8000 passa giers kunnen worden vervoerd. De Koningin en de Prins bezichtigden dat meesterstuk van scheepsbouw, waarbij met alle mogelijke eischen van geriefe lijkheid en comfort is rekening gehou den, met de grootste belangstelling en gaven herhaaldelijk uiting aan de be wondering, die zij voelden voor de mooie inrichting. Aan boord werd de lunch gebruikt. Nu volgde nog een toebt langs Rijn en Maashaven, langs de petroleum- en benzine etablissementen tot de Heiplaat op de grens van Pernis tegenover Schie dam ter bezichtiging van het „Prins Hendrikdok" der Rotterdamsche Droog- I dokmaatschappij, dat naar-Prins Hen- drik werd genoemd, terwijl ten slotte een bezoek werd gebracht aan Wilton's machinefabriek en scheepswerf aan den j Westkousdijk onder Delftshaven, waar i de 1200 werklieden aan den gewonen arbeid waren en o. a. het ss. „Mersalia" op de helling werd gehaald. Een rijtoer door Oud- en Nieuw Delfshaven besloot het uitstapje. De Koningin heeft een gift van f 700 geschonken voor het personeel op de verschillende werven. met het bekende gevolg is geschied en nu nog verbeterd kan worden. Toen eenigen tijd geleden maatregelen werden genomen om te komen tot een zuiverder aangifte voor de Vermogens belasting, beeft niemand gezegd, dat het ministerie-Kuyper het op de ver mogens voorzien bad men vond het zeer juist, dat een eenmaal aangenomen belasting zuiver werd geheven. Zoo ook nu bet tegenwoordige tarief moet worden toegepast, zoo goed en zoo zuiver mogelijk. Geschiedt dat niet, dan heeft bevoorrechting plaatshet eene artikel wordt gunstiger behandeld dan het andere, wellicht zelfs de eene im porteur beter dan de ander het stelsel van de wet, men mag die nu afkeuren of niet, wordt door de onzuivere toe passing verbroken. Dat alles wenscht men te voorkomen. Men verwacht, dat daardoor tevens meer aan inkomende rechten zal worden ontvangen. Maar dan geschiedt Diets anders dan wat de wetgever, wiens be doeling tot nu toe niet geheel is ver wezenlijkt, werkelijk heeft gewild. Meer geld uit het tarief. Het zal wel boter aan de galg ge smeerd zijn schrijft het „Hbld." maar wij moeten toch de „Stand." wij- zen op de averechtsche voorstelling die j zij geeft van de herziening van de Ta- riefwet, welke op voordracht van mi nister De Meester thans is ingediend, en van het daarmee beoogde doel. De minister De Meester is ook niet zoo afkeerig van „meer geld uit het tarief". Volkomen waar het is maar de vraag, hoe men deze woorden opvat. De minister is er bijv. niet afkeerig van, als het tarief, zooals het nu is en nu wordt toegepast, meer geld in de schatkist brengt. Maar dat bedoelt de „Stand." niet. Het is baar bedoeling de lezers te doen gelooven, dat langs slink- schen weg tariefverhoog'ng zal worden ingevoerd. En dat is volmaakt onjuist. "Wat voorgesteld wordt, i s niets anders, dan een volledig maken van de Tariefwet, dan het mogelijk maken van een juiste toepassing, gelijk reeds zonder verhoo ging van rechten door de wet van 1895 6.—, 6.20, 7.—, I.—, 10.20, 10.40, 2.30,1.—*, 1.25*, 4.25, 4.50, 6.10, vm. 6,10, 6.30, .50, 10.10, 10.30, n. 12.10, 12.45, 3.40, 4.10, 4 .35 8.30. [n Zondags uit (Een Noord-Beiersche vertelling.) 24.) „Wat riep de Kogelboer, terwijl tg op zijn tegenstander instormde en, nauwelijks meer meester over zijne trillende ledematen en tong, dé vuist naar hem uitstak. „Hoe durft gij mij nog te bedreigen Er is niemand ter wereld, die den Kogelboer bedreigen mag, of ik sla hem neer als een stier, nn jij, vervloekte lapjesvent, wil je me dreigen P" Lenz sprong op en stelde zich tusschen zijn vader en zijn neef om geweld te 'oorkomen, want er was slechts éen vonk noodig om het kruit te doen ontbranden. ,Ja, dat durf ik", was het antwoord Van den kramer, diej hoemeer zijn te enpartij in woede geraakte, te bedaarder ®n venijniger werd. „Ja, ik durf het j ik zeg het u nog eens en wil u, neef, ook zeggen waarmede ik u bedreigen kan maar ik wil u verschoonen en het u niet in bij zijn der kinderen, maar in uw oor zeggen." De oude Btond onbewegelijk. De aderen zijns voorhoofds zag men kloppen en zijne oogen aohenen uit de kassen te willen treden. De kramer naderde hem, boog zich naar zijn oor en fluisterde hem eenige woorden toe. Het konden slechts weinige woorden zijn, die hij zeide, want zij duurden geene seconde. Des te geweldiger was hunne uitwerking. De groote en machtige gestalte van den Kogelboer was als van den bliksem getroffen hij hief zijne armen omhoog, alsof hij met geweld naar lucht hijgde, en in het volgende oogenblik stortte hij met een dof, onverstaanbaar gemompel op den vloer neder. Alle aanwezigen uitten luide kreten van schrik op het gezicht van den ter aarde gestorten man Zoo is het ook als plotseling onder den menschelijken voet de oude trouwe aarde wankelt en bet dak van het woonhuis, waarin men zich veilig waande, dreigt in te stirten. Men legde het beweginglooze lichaam op de bank, het hoofd werd met koud Bond voor Staatsjpsnsionneering. De 6e algemeene vergadering van den Bond voor Staat9pensionneering zal op 25 Mei te 's Gravenbage gehouden worden. Onder de 22 voorstellen, welke be handeld zullen worden, zijn een zestal tot wijziging van art. 1 der statuten, dat het doel van den bond omschrijft. Het hoofdbestuur stelt voor toe te voe gen, dat als overgang, zoo noodig, wordt gestreefd naar het verkrijgen van een staatspensioen voor alle oude mannen en vrouwen, wier inkomen zekere, bij de wet te bepalen grens niet te boven gaat, zoodanig dat elk karakter van be deeling aan het pensioen worde ont nomen. Voorst om allereerst te ijveren tegen een regeling der ouderdomsver zorging, vastgekoppeld aan premiebe taling. Het hoofdbestuur stelt voor zich te wenden tot de besturen van alle arbeids- organisatiën en van alle patroonsver- eenigingen in den lande, met een korte duidelijke uiteenzetting van dit gedeelte van den bondseiseb geen premiebeta ling, en bespreking of stemming te doen houden over een motie, waarbij de meening wordt uitgesproken, dat de geldelijke last eener wettelijk ge regelde ouderdomsverzorging niet gelegd behoort te worden op den arbeid, dus niet op werkgevers en werknemers, doch naar draagkracht behoort verdeeld te worden over allen, en het recht op pensioen niet alleen moet ten goede komen aan loontrekkenden, maar ook aanjAiet loontrekkenden, zoowel mannen als vrouwen. Voorts om het initiatief te nemen tot bet bijeenroepen van een congres van afgevaardigden van den bond voor staatspensionneering, het algemeen water begoten, maar alles tevergeefs, reeds eenige oogenblikken later moest ook de onkundigste bekennen dat de levensvlam werkelijk uitgebluscht was. Moeht men hieraan nog getwijfeld heb ben, dan verviel die na de komst van den dorpsgeneesheer, die volgens ver langen van den boer dadelijk ontboden en er dadelijk bij geweest was om den rijken Kogelboer te bezoeken. Philomena, door dit plotseling sterf geval als versteend, was tot niets in staat dan een stroom van tranen te vergieten, ook de kramer was ontsteld, maar toch nog de eerste, die koelbloedig genoeg was om den toestand der zaken te overzien en er dadelijk voor ziohzelven gebruik van te maken. De eerste smart van den zoon grensde aan zinneloosheid. Lang nog beproefde hij zijn vader, die een oogenblik te voren nog zoo krachtig en recht voor hem stond en nu plotseling en onwe- derroepelijk als een lijk voor hem lag, door toespraak tot ziohzelven te brengen hij vatte hem bij de armen en de han den, alsof hij hem daardoor uit zijne verstijving kon opwekken. Later gaf zijn leed zich wel lucht iu tranen, maar niet in zulke, welke de Nederlandsch Werkliedenverbond, bet christelijk werkliedenverbond „Patri monium", de R. K. Volksbonden, de verschillende Boerenbanken, de lande lijke organisaties van handels- en kan toorbedienden, de verschillende vrouwen vereenigingen, die een politiek of sociaal- economisch doel nastreven, en de demo- cratischepolitieke partijen,ter bespreking en beantwoording van de vragen 1. Behoort een eventueele pensioenwet alleen mannon te beschermen of ook de vrouwen Alleen de loontrekkenden of allen 2 Is bg invoering eener wette lijke ouderdomsverzorging de eisch van premiebetaling (dus het scheppen eener verhouding tusschen loon en premie en tusschen premiebedragen en pensioen) al dan niet billijk of rechtvaardig 3. Zoo niet, is dan een gelijk pensioen met belastingbedragen naar draagkracht ge- wenscht Samenwerking op schoolgebied. Men schrijft aan de „Ned," Er wordt in de binnenkamer-hard gewerkt aan de reorganisatie van bet christelijk onderwijs. Naar wij vernemen, zullen de verschillende rapporten daar omtrent wel spoedig gepubliceerd wor den. Dit kunnen wij alvast mededeelen, dat den 19n April alle gereformeerde schoolbesturen in Nederland zullen worden opgeroepen tot het vormen van een schoolbond, verdeeld in districten, waarvoor de concept statuten eerlang verzonden worden. Deze poging, die oorspronkelijk uit ging van de Vereeniging voor gerefor meerd schoolonderwijs, zal dan gesteund worden door die van Christelijk natio naai onderwijs in Nederland. Verwacht mag worden, dat deze twee groote vereenigingen niet met elkaar zullen conourreeren, doch integendeel het eens worden over een verstandige verdeeling van den arbeid. Instituut tot onderwijs van blinden en gesticht voor volwassen blinden te Am sterdam f 2000; de vereeniging van hulp behoevende blinden te Utrecht f' 1000 de vereeniging Armenzorg te Dordrecht f 6000 de Kinderbewaarplaats te Dor drecht f 1000; het Kinderziekenhuis te Zetten f 1000; de vereeniging tot ver zorging van gebrekkige en mismaakte kinderen in Nederland f 1000mej. Kuss, onderwijzeres te Haarlem, voor de vereeniging „Mac AU", ten doel hebbende de uitbreiding der Evangeli satie in Frankrijk f 500. Naar men uit Amsterdam meldt, is Henry van Kuyk, de bekende tooneel- speler, laatstelijk artistiek leider van de „Nederlandsche Tooneelvereeniging", in het gesticht Meerenberg te Santpoort, waar hij verpleegd werd, overleden. Hij werd in 1846 te Rotterdam geboren en bereikte den leeftijd van zestig jaar. De „Dordr. Ct." verneemt, dat mevr. de wed. A. BalenDe Koning, te Dordrecht op 7 Februari overleden, de volgende legaten heeft vermaakt aan de Remonstrantsche gemeente te Dor drecht f 2000 de Diaconie der Evang. Luthersche gemeente te Dordrecht f 2000; de vereeniging Dorcas" te Dordrecht f 1000 de Vereeniging tot Ziekenverpleging te Dordrecht f 500 de afd. Dordrecht van het Nederlandsch Zendeling-Genootschap f5000; de Kwart- Guldens-Vereeniging te Dordrecht van het Nederlandsch Zendeling-Genootschap f 1000 het gesticht voor krankzinnigen „Coudewater" te Rosmalen f 2000 de vereeniging gevestigd te Stratum, in 't belang van lijdende Nederlanders, ver pleegd te Gheel (België) f 1000 het Instituut voor Doofstommen te Gronin gen f 1000 „Effatba", vereeniging tot Christelijke opvoeding en onderwijs van doofstomme en blinde kinderen en jongelieden te Dordrecht f 1000 het Het ontbrekende kader bij het wapen der infanterie bestond op den 1 Maar' jl. uit 2 sergeanten fourier, 125 ser" geauten, 76 korporaals-fourier en 456 korporaals. Zitting van 6 Maart, des middags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heer Florsehutz met kennnisgeving 2 vacatures. De Voorzitter opende de vergadering met de volgende toespraak „Wederom is een raadszetel opengevallen door den dood van den heer Van der Meer het oudste raadslid, die op 7 Ijarigeu leeftijd na kortstondige ongesteldheid is weg gerukt en die we gisteren grafwaarts hebben gebracht. In Juli 1899 geroepen om de plaats in de nemen van mr. Bakker, is hij bijna 7 jaar als raadslid werkzaam ge weest en had als zoodanig ook zitting in de eommissiën voor de financiën, be lastingen en den hoofdelijken omslag. Hij behoorde tot de raadsleden, die een werkzaam aandeel aan de beraad slagingen nam. Met beslistheid kwam hij steeds op de hem eigene wijze voor zjjn meening uit. Belangrijk waren zijn adviezen die van nadenken getuigden. Hij heeft gewerkt tot het einde zgns levens. Wij zullen hem niet vergeten. (Applaus.) De notulen van het verhandelde in de vorige zitting werden goedgekeurd na een opmerking van den heer Lucieer, dat in de notulen niet is opgenomen dat de heer Florsehutz gezegd heeft dat de dempiDg van de zoute vest wel een paar duizend gulden goedkooper zou kunnen geschieden. smart lenigen en verminderen neen, zij hadden iets van den gloed van het smeltende metaal, dat bij het geringste beletsel zjjn omhulsel dreigt te doen bersten. Toen hij met een zijdelingschen blik den kramer bespeurde, die de rol van den ouden boer scheen overgenomen te hebben en schijnbaar in ernstig gepeins de kamer op en neder liep, maakte zijn smart voor grimmigen toorn plaats. „Zijt gij nog altijd hier 1" riep hij hem toe, terwijl hij op hem toesprong, hem bij den kraag vatte en schudde „Gij zijt het, die vader om het leven gebracht hebt. Maak, dat ge mij uit de oogen en het huis komt." j „Zacht wat 1" zeide de kramer, terwijl hij bleef staan en zich losrukte „Weet wel, wat je zegt I Je wilt me buiten de deur zetten, hé P" Neem je in acht, dat ik de rolien niet omkeer en jou er uitzetEzel, die je bentNiet ik heb je vader om het leven gebracht, zijn onzinnige woede heeft het gedaan en ook zijn geweten, omdat het waar was, wat ik hem van jou gezegd heb", aldus klonken zijne woorden met btfoaaardigen nadruk. Lenz was over deze wending, over dit zoo stoute alle paal en perken te buitengaande brutaal optredeu zoo ver plet, dat het was, alsof hij verlamd was geworden en hij voor het oogenblik zelf» niet wist op welke wjjze hij zijn huisrecht tegenover den vermetelen gast zou laten gelden. „En als je weten wilt, wat ik je vader gezegd hebt, kun je dat immers elk oogenblik hooren", ging de kramer met een honend gelach voort, „'t Is nu niet meer noodig het geheim te houden. Je hebt immers gehoord, welke opdracht ik je vader vóór zijn uiteinde gedaan heb. Maar om je te toonen, hoe goed ik het met je meen, zeg ik je nog eens Neem mijne dochter, trouw met Philo mena en alles is vergeten en vergeven en wij zijn de beste vrienden." Lenz antwoordde nietbij keerde hem verachtelijk den rug toe en rukte de kamerdeur open. „Er uit!" riep hij, zich'zei ven geen meester meer. „Daar heeft de timmerman gelukkig eeu gat gelaten. „Er uit, als je niet wilt, dat ik me aan je vergrijp..." „Je hebt gelijk, dat je de deur open doet", zeide de kramer. Het is maar de vraag, wie er uitgaat, Wordt mtrttolyd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1