Oats De twee Verschoppelingen. DEN. ïtiën. Zalerdag 3 Maart. Ho* 53. 44e Jaargang, 1906. LEKEK. I ADVERTENUËNvaa 14 regels ƒ0.40, Voor eiken, regel meer 10 cent. -- Bij diiecte opgaaf van driemaal plaatsing deraelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters <en eliché'B naar plaatsruimte. Binnenlandsche berichten. FEUILLETON. 210 Land- en Tuinbouw. ÜU: o ven huis bevragen Bu lt. GOUDEN van van BALAN- flNGEN, enz. MISSE, Boekbouder. boek Schelde line speelt tere rol dan die groote in kwaliteit, tat», en zy it zien, los eelt zich aan vooc ÜRANTIEN, op am, op Huizen' ederen, Schepen ieetransporten. ÏDIESST [Middelbars (Remise) Y.ia. •kcUgen) 5.50. 7.55, 9,30. 11.— 2. -2.45 3.30, 7.50, 8.40. 9.30, (n. Z e i 1 m a r k fc 6.20*, 8.40, 10.15, 1, 2.05, 2.50, 3.35, 7.55, 8.45, 9.35, sn slechte tot de liVEIDIEBST. n. 6.6.20, 7.—i 10.—, 10.20, 10.40, 12.30,1.—*, 1.25*, i, 4.25, 4.50, 6.10, vm. 6,10, 6.30, 9.50, 10.10, 10.30, Nm. 12.10, 12.45, 10, 3.40, 4.10, 4 ,35 8.—, 8.30. Illen Zondags uit VLISSIIGSCHE COURANT. Prijs pet drie maandiea lJ@o Beaat» jOf. jpwï 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek- handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- a Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnunmer 10. Abonneaients-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Arbeidswet. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, strekkende om artikel 4 der arbeidswet te wijzigen en als volgt te lezen Bij aigemeenen maatregel van be stuur wordt, hetzij onvoorwaardelijk, hetzij voorwaardelijk, verboden een persoon, beneden 16 jaren en in fabrie ken en werkplaatsen eene vrouw be paalde soorten van arbeid, of arbeid onder bepaalde omstandigheden te doen verrichten, op grond van de gevaren voor de gezondheid, of voor het leven, welke die soorten van arbeid, of arbeid onder bepaalde omstandigheden, hetzij in het algemeen, hetzij bij bet niet in acht nemen van zekere voorwaarden voor een persoon beneden zestien jaren, of voor eene vrouw opleveren. Een verbod, als bedoeld in het eerste lid, kan tot personen benoden zestien jaren, tot vrouwen, of tot een gedeelte dier groepen van personen worden be perkt. Deze wijziging is noodzakelijk gewor den door beslissingen van den Hoogen Baad omtrent de onverbindbaarheid van art. 1, sub. f, van het Koninklijk besluit van 21 Jan. 1897, ook zooals bet later vervangen werd door het Koninklijk besluit laatstelijk van 20 Jan. 1906. Ten einde eene regeling als in het arbeidsbesluit is vervat, mogelijk te maken, is wijziging van artikel 4 der arbeidswet dus noodzakelijk. De wet behoort niet alleen de mogelijkheid te laten, het doen verrichten van bepaalde Buorten van arbeid door vrouwen of jeugdige personen bij aigemeenen maat regel van bestuur te verbieden. Zij moet ook de bevoegdheid geven, bij aige meenen maatregel van bestuur te ver bieden, dat vrouwen en jeugdige perso nen arbeid onder bepaalde omstandig heden verrichten. Het ontwerp van wet strekt, om in een en ander te voorzien. Tevens is getracht, om duidelijker dan tot dusver uit te drukken, dat in den aigemeenen maatregel te stellen verbodsbepalingen tot sommige jeugdige personen of vrou wen kunnen worden beperkt. Door de heeren Limburg, Pa tij n en Van der Viugt is bij amendement een aanvulling van art. 1637 f voorgesteld, Btrekkende om te bepalen, dat betgeen de gehuwde vrouw, ingevolge een ge sloten arbeidsovereenkomst, te vorderen of te ontvangen heeft, niet komt ten bate van eenige tusschen de echtgenoo ten bestaande gemeenschap van goede ren en niet ouderworpen is aan het beheer van den man, tenzy bij huwe- lijksche voorwaarden bet tegendeel mocht zijn bedongen. De heeren Limburg, Patijn en Van der Ylugt stellen voorts voor uit het (Een Noord-Beiersche vertelling.) eerste lid van art. 1639 m, luidende Indien de niet van tafel en bed geschei den echtgenoot eener arbeidster ver neemt, dat de door haar aangegane arbeidsovereenkomst nadeelige gevolgen zai hebbon of heeft, hetzij voor ijne vrouw zélve, betzij voor bet huisgezin, kan hij zich wenden tot den rechter van het kanton, waarin zijne woonplaats gelegen is, met schriftelijk verzoek, die arbeidsovereenkomst ont bonden te verklaren", te dien vervallen de hierboven gespatieerde woorden betzij voor zijne vrouw zelve, hetzij". pZeg den meesterknecht dat, als hij morgen met de twee veulens naar de paardenmarkt gaat, hij in het voorbijgaan bij den barbier moet aangaan en (lezen vragen of bij morgen bij mij komt. Kijk nu echter waar de gasten blijven, en daar Nannei er niet is, moet Trautl.... opdragen." Hij wilde den klink vatten, toen de deur openging .en Philomena met een kaars in de hand op den drempel ver scheen. „O, dat is immers mejuffrouw mijn nichtgiüg bij, zich tot haar wendende, voort, op een toon, waarin de zooeven ondervonden ergernis in de spotternij te voelen was. Mejuffrouw mijne nicht moet het nu met mijn jongen alleen voor lief nemen en neef de kramer ook. Ik ben een RN De oud-minister dr. Kuyper op reis. De correspondent te Athene van de Tel." schrijft Na zorgvuldig Athene en omstreken te hebben in oogenschouw genomen, is dr. A. Kuyper weer met frisschen moed de provincie ingegaan na mij eerst zeer bereidwillig een onderhoud voor de „Telegraaf" te hebben toegestaan. Aan stof voor een interview ontbrak het dan ook geenszins, alhoewel onze ex-minister beleefd verklaarde liever geen politiek in dit gesprek te willen mengen. De beer Kuyper verklaarde met zjjn reis tot dusverre zeer ingenomen te zijn en vol belangstelling en bewonde ring voor wat bij had gezienbij gaf ons eeD beknopt overzicht van zijn reis. In Klein-Azië en het H. Land had dr. Kuyper te kampen met zware zand en modderstormen en was de reis te paard en met wagen, ook al te voet, als de wegen te slecht waren, dikwijls niet zonder gevaar. Van uit Jaffa moest der karavaan zelfs hulp tegemoet worden gezonden en hield dr. Kuyper er zijn intrede met zestien paarden. Egypte, Karthoum etc. werden afzonderlijk behandeld, doch dit zou ons te ver voeren om hier mede te deelen. Wel zij geconstateerd, dat, wanneer dr. Kuyper zijn reisindrukken in boek vorm of in gezellige causerie ten beste zal geven, hij op een dankbaar en be langstellend auditorium recht zal hebben. Ook de ontvangst op zijn reis en de personen waarmede hij in aanraking was gekomen roemde dr. Kuyper zeer nu bier was dit niet minder. Al spoedig van het hotel Royal," vanwege de drukte, naar 't hotel „Grand Bretagne" overgebracht, ontving onze ex-minister daar de meest versoheiden en talrijke invitaties van oud-collega's, buitenlandsohe gezanten etc. Aan de Nederlandsche legatie werd een déjeuner aangeboden en een diner ter eere van dr. Kuyper gegeven, waar o.a. aanzaten de Eranscbe gezant, de Turkscbe gezant, graaf Bello, eerste gezantschapssecretaris aan de Duitsohe legatie met hunne dames, alsook de Duitsohe en Bngelscbe gezanten. Dr. Kuyper had, bij afwezigheid van koning George, een langdurige audiëntie bij den kroonprins in diens paleis. Ook aan buitenlandsohe zaken bracht onze premier geruimen tijd door. Diners etc. werden aangeboden door de Franschs en Duitsohe legaties, een soirée door de Eogeisohe, buitt e landsche zaken etc. De Turksohe gezant bad het genoegen dr. Kuyper meermalen aan zijn tafel te gast te hebben. De Turksohe ambassade kan er zich op beroemen den besten kok in 't Oosten te hebben. Zou dit feit alleen voldoende geweest zijn, den heer Kuyper te be wegen zich zoo herhaaldelijk in zoo een millieu te begeven Mogelijk zijn er nog diepere oorzaken, „'s lands wijs,'s lands eer" en daar hier iedereen in't Oosten ten minste den knevel laatgroeien, heeft dr. Kuyper ook zoo'n aanhangsel van manlijke kracht gecultiveerd en prijkt zijn bovenlip met een welver zorgde, niet te groote snor. Musea en wat bezienswaardig was, heeft dr. Kuyper hier bezichtigd, zich overal voor interesseerend en menigen jongen gids vermoeiend. Het valt dan ook niet te loochenen, dat er weinige jongere gevonden zullen worden die de vermoeienissen van zulke reizen zoo goed zullen doorstaan met dezelfde op gewektheid en energie. Dr. Kuyper reist via Mioene, Nauplia, Korinthe, Eathia naar Patras, vanwaar uit Olympia nog bezocht wordt. Vervolgens naar Corfu. Verder heeft onze groote landgenoot, naar hij zeide, nog geen definitieve reisplannen. beetje van streek ik geloof dat de vreugde over het bezoek mij zoo aange grepen heeft. Ik heb al gehoord dat ik mejuffrouw mijne nicht wel mag bedan ken, omdat zij, toen ik niet tehuis was, zoo voor de eer van den Kogelhofgezorgd en den koning Nannei's ruiker overge geven heeft. Nu moet Lenz het in mijne plaats maar doen, die kan beter praten dan ik, oude sukkel. Veel pleizier met mekaar van avond." Hij ging en 'rok de deur tamelijk hard achter zich dicht en zwjjgend en verlegen keken de beide achtergeble venen elkander aan. Het als met bloed overgoten gelaat van het meisje toonde maar at te duidelijk, dat zij den steek, welken de woorden van den boer be vatten, gevoeld had. Lenz verkeerde sedert de tijding dat Nannei weggegaan was en het gesprek met zijn vader, in zulk eene gedrukte stemming, dat het hem zeiven een raadsel was wat er in hem omging. Menigmaal was het hem als moest hij eens hardop lachen over de licht geraakte boerenmeid, die een uitmuntenden dienst opgaf, omdat men haar niet als eene boerenprinses gevierd en op de handen gedragen had hij kwam er echter niet toe, want op het- Alg. Ned. Werkliedenverbond. In de op 15 en 16 April te Rotter dam te houden algemeene vergadering van het Alg. Ned. Werkliedenverbond zullen een aantal voorstellen worden behandeld. Zij betreffen geen aanslui ting bij het comité voor algemeen kies recht, doch zelfstandige propaganda een onderzoek in zake werkeloosheid - regeling als rijks of gemeente-zaak uitgaaf van de „Werkmansbode" als weekblad de vraag of een lid tegelijk lid van een kiesvereeniging kan zijn ettelijke verplichting voor ondernemers om een verbandkist met verbandmid delen beschikbaar te hebben aandrin gen op de verbetering van den Dordt- schen waterweg regeeringssubsidie voor plattelands-ziekenhuizen afscheiding van den Bond voor Staatspensionnee- ringbeschikbaar stellen tegen den kostenden prijs van vlugschriften over vak- en vereenigingswezen, coöperatie, verkiezingslectuur enz. aandringen op betere uitvoering der woningwet, tegen gaan van het gebruik van zandsteen- soorten, welke zeer schadelijk zijn voor de gezondheid der werklieden, met de bewerking belast. sterfdag herdacht werd, o.m. haar goed keuring gehecht aan een bestuursvoorstel betreffende de stichting van een Nieu wenhuyzenfonds, door bet hoofdbestuur te beheeren en dat zich ten doel stelt het bevorderen van het lager onderwijs in het algemeen, van het lager vakon derwijs en van het hooger onderwijs voor het volk. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Januari werd in de rijkepostspaarbank f 7.068.668.70 ingelegd en terugbetaald f 5.289.874,94 w.o. f 52.028.07'/a wegens aankoop van inschrijvingen in een grootboek, obli- gatiën of certificaten van inschrijving, zoodat f 1.778.794.31 meer werd inge legd dan terugbetaald. Het tegoed ten name van de verschillende inleggers ingeschreven bedroeg op ultimo Januari f 128.610.930.54. In den loop der maand zijn 16,405 nieuwe boekjes afgegeven, 4792 boekjes geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand 1,195,929 boekjes in omloop waren. Tot ultimo Januari jl. is voor een bedrag van f2,188,990.17 aan inschrij vingen in een Grootboek der Nationale Schuld, obligatiën ten laste van den Staat of certificaten van inschrijving, ten ba- hoeve van 2751 inleggers aangekocht. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der pro vinciën verzocht te bevorderen, dat tot plaatsing van een behoeftigen krankzin nige in de kolonie te Gheel of in een buiteniandsch krankzinnigengesticht bij gebrek aan plaats in de laagste klasse van een Nederlandsch gesticht slechts dan worde overgegaan, wanneer de fa milie daartegen geen bezwaar heeft of wel in bet eventueel door de verwanten gewenschte Nederlandsch gesticht geen plaats in een hoogere klasse is te be komen. Een Nienwenhnyzenfonds. De jaarvergadering van de Maat schappij tot Nut van't Algemeen beeft, ter herinnering aan den stichter, wiens zelfde oogenblik beefde hij weder plot seling door een geheime smart, alsof hem een gedeelte van zijn eigen bestaan was ontroofd, waarvan hij tot hiertoe niets gevoeld en niet geloofd had, dat het hem zulk een pijn zou doen. De nicht kwam het eerst tot bezinning en hield Lenz tegen, toen deze zich verwijderen wilde om, zooals hij zeide, eens een kijkje in de keuken te nemen. „Blijf hier, neefzeide zij met trillende stem, en uit bet leeJijke gezicht kwam niettegenstaande de verlegenheid, waarin zij verkeerde, zulk eene uitdrukking van hartelijkheid, dat zij er bijna innemend scheen door geworden te zijn. „Je vader zegt, dat ik zelf met je er ever spreken moet. Kom", zeide zij, zijne hand vat tende, die hij haar, ofschoon hij bij de aanraking trilde, onwillig liet. „Kom, laat ons aan tafel zitten en oprecht en zonder omwegen met elkander spreken." Lenz lachte hafluid tot antwoord het was dezelfde spottende toon, die uit de woorden zijns vaders geklonken had hij wist immers wat er kqmen zou. De kramer had zoo lomp gezinspeeld, dat hij hem wel had moeten begrijpen het was duidelijk dat hij hem het misvormde schepsel tot vrouw wilde geven. In Btilte lustitnnt voor pbytopatbologie. Tengevolge van de opheffing der Rijkstuinbouwschool te Wageningen, waardoor een gebouw met het nöodige terrein beschikbaar komt, kan het plan tot oprichting van een pbytopathologisch instituut te Wageningen worden ver wezenlijkt. Daartoe door de regeering aangezocht, verklaarde prof. dr. J. Rit- zema Bos, aan wien de persoonlijke titel van hoogleeraar wordt verleend, zich bereid als directeur van dit insti tuut op te treden en aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouw- school het onderricht in phytopathologie (leer der plantenziekten) in zijn vollen omvang te geven. Zooals uit het reglement voor het onlangs geopend instituut bljjkt, zal dit zich belasten met het geven van in lichtingen over plantenziekten en -be schadigingen en omtrent de middelen ter voorkoming of ter bestrijding aan landbouwers, tuinbouwers, houttelers en aan die rijks-ambtenaren, welke door den directeur-generaal van landbouw zijn aangewezen. Zij, die inlichtingen wenschen, moeten deze vrachtvrij bij den directeur van het instituut aanvragen en daarbij eene zoo duidelijk mogelijke omschrijving voegen van de planten ziekte of -beschadiging, waaromtrent inlichtingen worden gevraagd. Tevens moeten zieke en beschadigde planten of plantendeelen in zooveel mogelijk verschillende toestanden van ziekte of beschadiging worden toegezonden. Is de beschadiging door dieren veroor zaakt, dan voege men, althans zoo dit mogelijk is, eenige exemplaren van het dier, dat de schade naar men meent veroorzaakt, bij de inzending. De gevraagde inlichtingen worden kosteloos gegeven, ook dan, wanneer het noodig mocht zijn, dat door den directeur of een der ambtenaren van het instituut een plaatselijk onderzoek moet worden ingesteld, Het instituut zal zich verder bezig houden met het doen van al die weten schappelijke onderzoekingen en proef- nemingen, waardoor de kennis der phytopathologie en die van de bestrij dingsmiddelen van plantenziekten en -beschadigingen wordt uitgebreid. Daar voor kan het, volgens regelen in een huishoudelijk reglement vast te stellen, gebruik maken van de terreinen en werkkrachten der Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool en kunnen zoo noodig afzonderlijke terreinen wor den gehuurd. Mochten belanghebbenden, of vereeni- gingen van deze, onderzoekingen of proefnemingen ter bestudeering en be strijding van plantenziekten of -bescha digingen wenschen, dan kunnen zij zich in verbinding stellen met den directeur. Acht deze het wenschelijk, die onder zoekingen of proefnemingen in het werkprogramma van het instituut op te nemen, zoo kunnen die onderzoekingen worden verricht en de proeven worden genomeD, wanneer de belanghebbenden, desgevorderd, gelden en terreinen voor het doen van proeven en het aanleggen van proefvelden beschikbaar stellen. Evenals tot dusverre kunnen zoodanige proefnemingen van rijkswege worden gesteundze geschieden geheel onder leiding van den directeur of onder die van een zijner adsistenten. Bemesting van aardappelen. Krijn. Zeker, Thijs, stalmest is een volledige meststof, d. w. z. hij bevat van alle voedingsstoffen, waarvoor de bemesting moet zorgen, maar daarom niet steeds van alles voldoende. Voor aardappelen b.v., die veel kali opnemen, zal stalmest op vel® gronden niet vol doen, omdat hij naar verhouding te weinig kali bevat. had hij reeds in zichzelven overlegd wat hij antwoorden zou, ais zij met den voorslag voor den dag kwam. „Ik weet niet", aldus begon zij, „wat uw vader met den bloemenkrans bedoeld heeft. Ik heb hem in de haast niet kunnen zeggen dat ik het uit mijn eigen beweging gedaan heb. Ik heb over die bloemengeschiedenis geen enkel woord gerept, en als ik geweten had welk ver driet daardoor ontstaan is en uw vader of gij zelf zooveel aan de deerne gelegen was, zou ik haar en u de eer wel ge gurid hebben." „Mij riep Lenz haastig uit, als kwam het er op aan een zware beschul diging to wederleggen. „Mij is niets aan de deerne gelegen." Hij sprak de volle waarheid. Wat was hem, den boeren zoon, den rijken, eenigen erfgenaam, aan de boerendeerne gelegen. En toch was het hem, toen hij deze woorden zeide, alsof iets in hem zioh er tegen verzette en zijne woorden logenstrafte. „Des te beter I" zeide Philomena. „Dan kunnen wij over iets anders spre ken. Ge zult wel gemerkt hebben, wat mijn vader wil", zeide zij afgebroken, terwijl zij in haar voorschoot keek en verstrooid den stoom er van. omboog. „Hij wil mijn broeder de zaak overgéven en mij mij wil hij tot boerin op den Kogel hof maken," „Ja, ja", zeide Lenz, even lachend. „Dat had ik wel moeten zien, al was ik ook blind en doof geweest, maar „Houd je „maar" voor je, neef!" viel zij hem in de rede „en laat mij uitspreken, voor vader komt. Ik begrijp heel goed dat het voor mij eene groote eer zou zijn, bovendien zou ik als boerin van den Kogelhof goed af zijn en ik zon het dan met u ook wel kunnen vinden." „Het is maar jammer", flapte Lenz er Uit„dat daarvoor twee personen noodig zijn." „Dat zeg ik ook", riep Philomena uit, alsof het haar verlichtte „en juist daarom wil ik met je spreken." Het was Lenz of hjj plotseling met koud water begoten werd. „Mijn broeder", ging zij voort „heeft geen hart voor de zaken. Hij kan niet tegen het zitten in den winkelhij is veel liever in het bosch en op het veld en hij zou niets liever dan boschopzich ter of jager worden." (Wcrdt vtrvcl^d.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1