!0t Maandag 26 Februari. Fii flfze CoorgBt Moort ëbh bpoeasel- €cn ondc jufrouw. Jttroewt 1 k FEUILLETON. Be twee Verschoppelingen. Tfeiipsk («rut met 8e!ii. Znlifsklul, ftieiwt JfeÉüi! (f jtaitilc itosÉikf. 1Ö06U No* 48. 44e Jaargang. Binnenlandsche berichten. an 1000.-, 42litis. zoo.\ H 59. )EDEECHT. ld onder eerste n geeft 4 °/u in stukken van WO en SO. verstrekt door t Algemeen Ex- ekantoor L. A. issingm, Lange rfeiiij. in 't centrum der Bureau Vlis- lit to gezondhclé voedende kwali- go, en niet van de gy eet. Quaker oedsel, niet» van uil. De gesloten het versch en ge voordeel van kwantiteit* IIBIESST ,n-Middelburg v.v Jn (Remise) v.m. ■verkaagen) 5.50. Lm. 7.55, 9,30. 11.— .15, 2.-, 2.45. 3.30, 7.50, 8.40, 9.30, IrG (n. Zeilmarkt 5* 6.20*, 8.40, 10.15, ',.20, 2.05, 2.50, 3.35, 05, 7.55, 8.45, 9.35, Ij den slechts tot da VLISSIKSCHE COURANT. Prijs pet drie maanden f ISO, Fmieo $m. pom s Ï..50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIE»: van 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer 10 oent. -- Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word! de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en eliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Het was reeds in 1784, dat Jan Nieuwenhuijzen de welbekende Maat schappij tot Nut van 't Algemeen op richtte. De edele philantroop moeht zijn stichting nog 22 jaar in werking zien. Zijn greep in het volksbelang had juist plaats in den tijd toen de revolutie het hoofd begon op te steken. Zijn werk legde de grijsaard neer, toen de Napo leontische geest reeds bezig was, wat er nog van volksvrijheid bestond in ijzeren boeien te slaan. Honderd twee en twintig jaren heeft Nieuwenhuijzens maatschappij nu reeds in verschillende vormen en op verschillende wijzen den arbeid in het algemeen volksbelang voortgezet, vooral zorg dragende voor de verstandelijke ontwikkeling,als grond slag van volkswelvaart. De maatschappij arbeidde in tijden van actie en reactie, onder vrijheid en druk, te midden van de hevigste politieke beroeringen en onder de uitingen van het felste fana tisme. Al deze dingen mochten de in- öividueele leden raken, het lichaam zelf bleef daar buiten. In de neutraliteit heeft de maatschappij tot Nut van 't Algemeen altijd haar grootste kracht gevonden. Nieuwenhuijzen zag den treu- rigen toestand van onwetendheid, waar in het volk verkeerde en waardoor zoo- velen ook op stoffelijk gebied leden. Zijn medelijdend hart gevoelde dat lijden diep en hij meende dat het deel des volks, dat niet leed, geroepen was den nood van het andere op te heffen. Dat was de grond van zijn stichting. Men moest de handen ineen- slaan en helpen. Men moest daarbij niet vragenwat gelooft gij welke is uwe politieke zienswijze Dat woog wellicht reeds zwaar in Nieuwenhuijzens tijd. In late- ren tijd zou het nog veel zwaarder we gen, vooral toen de kerkelijke actie tegen het onderwijs begon. Vandaar dat de maatschappij tot Nut van 't Algemeen niet allen sympathiek was, ja soms met veel tegenstand, ook met spot en verguizing te worstelen had. Nieuwenhuijzen was doopsgezind predikant, eerst te Middelbarnis, later te Aardenburg, vervolgens te Monnik- ummmt vm. 6.—, 6.20, 7.-, p, 10.—, 10.20, 10.40, 12.30,1.—*, 1.25* .55, 4.25, 4.50, 6.10, 10. uis: vm. 6,10, 6.30, .5, 9.50, 10.10, 10.30, Nm. 12.10, 12.45, 3.10, 3.40, 4.10, 4 .35 $5, 8.—, 8.30. vallen Zondags uit bsbuwhii wwmi—ii irr— ISH-3C9SL0E 1906. b) nm. 3,23 e) g) a) nm. 3,50 e) .,55 f) >,23 c) en na het vertrek van erke n. Neuzen vm. 8,30 orssele en Neuzen ten minuten wachten, -orssele en Neuzen ten 0 minuten wachten et gemaakt, van 1.55 van Neuzen achten, faerd. m imi mim min (Een Noord-Beiersche vertelling.) 16.) Het was een hoogst eenvoudige zit plaats, ruw van dennenhout aan elkan der gespijkerd en alles behalve gemak kelijk, en toch viel hij er spoedig op neder als in het zachtste bed en verzonk in een ernstig gepeins, waaruit hij zelfs niet ontwaakte toen zijne huisgenooten hem als huisheer op hunne wijze be groetten. De oude Pechler verstond de kunst de eenzaamheid van zijn woning te verlevendigen, en daar hij slechts zelden Oenschen te gast kreeg, moesten het hosck en zijne bewoners in dit gebrek voorzien. De inrichting van het vertrek was zoo eenvoudig' als zich denken laat °P den grond waren lichte planken bevestigdeene armoedige slaapplaats let stroo en eene deken daarover, eene kendam. De doopsgezinden waren bij sommigen, die tot andere kerkgenoot schappen behoorden wel eens een voor werp van spot. Dat men zich vrij hield van kerkelijke belijdenissen was oorzaak dat zij, die eene bepaalde belijdenis in alles wilden op den voorgrond stellen, zich meestal op een afstand hielden. Toen men in later tijd de maatschappij ging beschuldigen van een anti-kerkelijk liberalisme, van een neutraliteit die, ■door te strijden voor de openbare school, wel degelijk op staatkundig gebied partij had gekozen, was dit slechts in zooverre juist als zich, door en tengevolge van het bovenstaande, meestal mannen en vrouwen van vooruitstrevende richting om de maatschappij schaarden en haar steunden. Overigens berustte die be- schulding op een dwaling, zoo niet erger. Het „Nut" is altijd in stillen eenvoud voortgegaan op den afgebakenden weg. Het kleine plantje van Jan Nieuwen huijzen is langzamerhand geworden een groote hoorn, met diepe wortels en groote vertakkingen. Nooit hield hij op vrucht te geven. Wat de maatschappij voor de ontwikkeling van het kind, voor de vorming der jeugd, voor de opvoeding van het volk gedaan heeft, is zelfs bij benadering niet te zeggen. Het aandeel dat zij daardoor heeft ge had in de toeneming der volkswelvaart is eveneens niet te berekenen. Hare talrijke volksgeschriften, hare openbare bibliotheken, hare bewaarscholen, hare volksbijeenkomsten, hare tallooze sub sidies aan allerlei instellingen, zijn al gemeen bekend. Dat de maatschappij nog een groote roeping te vervullen heeft, dat zij nog lang niet heeft uitgediend, daarvan zijn wij vast overtuigd, schijnbaar is de reden van haar bestaan vervallen. Im mers, Nieuwenhuijzen's daadwerkelijk optreden is daarvan het gevolg geweest, dat zijn hart en dat van vele anderen vervuld was met medelijden in het lot van den minderen man, die in de dagen der republiek tamelijk stelselmatig „er onder" gehouden werd. Die mindere man is van dat medelijden niet meer gediend. Wat het medelijden geven wilde, wordt nu als een recht geëischt, niet van de philantropie, maar van den Staat, die voor allen te zorgen heeft. Bij de oude vijanden van het Nut heeft Teleplooiinummer 10. zich ook die gevoegd, welke van het stil en rustig zijn weg gaan, het kalm en bedachtzaam handelen, niets weten wil. Eene philantropische instelling, die minder nuchter en practisch te werk ging, die zich meer aan afdwalen van den afgebakenden weg schuldig maakte, die nu en dan verward geraakte in de strikken van politieke, kerkelijke of sociale actie en daardoor minder weer standsvermogen bezat, zou onder de openlijke aanvallen dier vijanden of onder de speldeprikken, die men „de oude juffrouw" nu en dan toediende, sinds lang bezweken zijn. Maar de maatschappij heeft het nu al honderd twee en twintig jaren uitgehouden en er is hoegeraamd geen reden om te onderstellen dat hare dagen geteld zijn. Zoolang er nog iets te doen valt op bet gebied van volksonderwijs en volks verlichting, kan de maatschappij tot Nut van 't Algemeen hare roeping als niet geëindigd, haar taak niet als afge weven beschouwen, en zoolang blijft het haar plicht zich staande te houden en ter eere van haren edelen stichter het werk in zijn geest voort te zetten. Wij zouden niet durven zeggen dat het geheel in den geest des stichters is, zijn naam te verbinden aan het eerlang op te richten fonds tot bevordering van het lager onderwij het vakonderwijs, en het hoogere volksonderwijs. Die naam is bij de meerderheid van hen die „het Nut" kennen, niet eens bekend. Afgescheiden daarvan achten wij het denkbeeld van het hoofdbestuur der maatschappij waar op nu nog de goedkeuring der alge meens vergadering moet worden ver kregen, zeer gelukkig. De gedachte is stellig in Nieuwenhuijzens geest en wij hopen van harte dat ook de uit werking het zijn moge. Het fonds moge eene nieuwe richting aan de werkzaam heid der maatschappij schenken, een nieuw arbeidsveld voor haar opeDen' en alzoo haar levensduur verlengen, haar kracht verhoogen en haar streven meer ten zegen doen zijn. Abonnenients-Advertentiëii op zeer voordeeBge voorwaarden. onoogelijke tafel en eenig ellendig vaat werk boven den schraal voorzienen haard waren de eenige meubelen. Daarentegen prijkten de wanden met al het schoonste, dat het bosch oplevert. Er hingen allerlei zonderling gevormde wortels aan, die als slangen of monsters langs den wand schenen naar boven te kruipen groote, sierlijk gevormde boom- zwammen dienden om allerlei speelgoed te dragen, dat in de eenzaamheid uit gedacht en gesneden was Kleine her dershutten uit dikken eikenbaat, poppe tjes met kolossale baarden van mos uit sparappels gesneden, een menigte uit geblazen en aan snoeren geregen vogel eieren, stokken met wonderlijke knoppen legden getuigenis af van de bekwame hand en de levendige verbeeldingskracht en den kloeken zin van den eenzamen bosch bewoner. Maar ook aan levende wezens ontbrak het niet in de kamer. Bij de kachel lag een egel ineengerold, aan wiens stekels nog eenige daaraanhangende wildappels verrieden, dat hij pas van een strooptocht teruggekeerd was. Boven dit dier sprong een bruin eekhorentje op een stang heen en weder een tamme gekortwieke raaf kwam aangevlogen en zette zich krassend Arbeidscontract. In een nota aan de Tweede Kamer houdende wijziging van het nader ge- op de knieën van Pechler, wachtende op de gewone liefkozingen. Uit een kooi hoorde men het gekraai van een meer kol, die met zijn witblauwe vleugels klapperde in een andere schetterde een vink, en boven de deurpost zat een reusachtige uil, die eveneens zijn vleu gels opsloeg en den dikken kop met de ronde uitpuilende oogen als ongeduldig omkeerde, omdat hij niet kon loskomen. Hij zette den onwillig krasaenden raaf op de vensterbank naast zich, wierp zijn buis over de kooi van den rusteloo- zen vink en dreigde den uil met een kleinen stok, en de dieren schenen den wil huns meesters te eerbiedigen en zich naar zijn bevel te schikken. Zij werden allengskens stil, en weldra hoorde men niets meer in het slechts karig door het vuur van buiten verlichte vertrek, dan de zwaar beklemde ademhaling van den grijsaard en het getik van de oude hang klok, die als het ware scheen te tellen hoe dikwijls de oude man ademhaalde. Zoo waren er eenige uren verloopen reeds lang was het onweder afgetrokken, de regen had opgehouden en door de denneboomen ruischte eene verfris- schende en weldadige koelte, zooals gewoonlijk op zulk een oproer in de wijzigd ontwerp van wet, deelt de mi nister van justitie mede, dat hoezeer hij bereid is de verdediging van het aan hangig wetsontwerp op zich te nemen, het toch onderscheidene bepalingen be vat die hem niet bevredigen en die z.i. noodzakelijk wijziging behooren te on dergaan, alvorens het ontwerp in open bare behandeling komt. De mitsdien aangebrachte wijzigingen zijn voor een deel van technischen aard. Voor een ander deel zijn echter de bij de Nota van Wijzigingen voorgedragen alingen van meer ingrij pende-betee kenis. Er bestaat geen afdoende reden om de bepalingen omtrent het regle ment en de boete in eene afzonderlijke afdeeling samen te vatten. Evenmin laat zich de samenvoeging der regeling van reglement en toete onder een afzonderlijk hoofd rechtvaar digen. Om al deze redenen is de derde af deeling als zoodanig vervallen, terwijl de artikelen worden ingelascht in de tweede afdeeling. De vermelding van de zg. collectieve arbeidsovereenkomst in art. 1637 k zou ongetwijfeld haar nut hebben gehad, indien zij overigens niet in de wet voor kwam. Nu intusschen art. 1637 m bis een belangrijk rechtsgevolg dier over. eenkomst regelt niet alleen, doch door het geven van eene formeele definitie haar in het rechtssysteem opneemt en als rechtsgeldig erkent, is het nut van de vermelding in art. 1637 k vervallen. Tegen het artikel 1637 m bis worden in hoofdzaak twee bezwaren aangevoerd, d.I. dat de strijdige bedingen ipso jure nietig zijn, en dat het artikel ook die gevallen omvat, waarin slechts ééne dei- partijen, de werkgever of de arbeider, door de collectieve arbeidsovereenkomst gebonden is. Beide bezwaren worden door de thans voorgestelde bepaling ondervangen. Zij vordert dat door de collectieve arbeids overeenkomst de werkgever en de ar beider gebonden zijn, terwijl de nietig heid ipso jure vervangen is door nie' tigverklaring op de vordering van eene der partijen bij de collectieve arbeids overeenkomst. In enkele artikelen is wijziging ge bracht ter opheffing van bezwaren, daar tegen aangevoerd in het adres van den Nederlandschen Boerenbond (artt. 1638 k en 1688 w). wen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren. De toezending is geschied met me- dedeeling, dat een algemeene maatregel van bestuur, bevattende voorschriften nopens de inning en verantwoording van pensioens bijdragen, bij het depar tement in voorbereiding is. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten der provinciën afschrift toegezonden van een lijst, bevattende de namen der on derwijzers en onderwijzeressen aan open bare scholen, die op grond van de achter hunne namen vermelde redenen zijn vrijgesteld ten behoeve van het wedu- De minister van oorlog heeft bepaald, dat, bij de opleiding en oefening dor infanterie van het actieve leger en van de landweer, de volgende vereenvoudi gingen zullen worden aangebracht, in afwachting van de tot standkoming der voorgenomen herzieningen van het re glement op de exercitiën der infanterie a. Niet meer zullen worden onder wezen lo. het markeeren van den pas, 2o. de zwenking, 3o. de achterwaart- sche richting, 4o. het openen en sluiten der gelederen, 5o. het afbreken en op- marcheeren van rotten b. De frontmarsch zal alleen beoefend worden door afdeelingen, niet sterker dan een sectie en slechts over korter afstanden worden uitgevoerd o. het defüeeren der compagniën zal tot nader order plaats hebben in open flank-colonne. De sectie commandanten marcheeren daarbij aan de zijde van den persoon voor wien gedefileerd wordt; het opsluitend gelid aan de tegenover gestelde zijde. De compagnies-comman dant defileert 2 passen vóór het midden zijner compagnie. De compagnieën volgen elkaar op deployementsafstand, tenzij door de in spectie der parade anders wordt bevolen. Vorenstaande vereenvoudigingen zul len tevens worden toegepast bij de overige onbereden korpsen. natuur volgt. Ook de oude was tot rust gekomen, ongemerkt was hij door eene sluimering bevangen en het grijze hoofd op de borst gezonken. Verschrikt rees hij een poos later op, want de raaf aan het venster begon met de vlerken te slaan, alsof hij hem wakker wilde maken en iets mededeelen het kwam hem ook voor alsof hij aan de deur der hut zacht had hooren kloppen Hij had zich niet bedrogen het geklop deed zich weder hooren en opzijn ver wonderd „tonnen!" ging de deur open. Do gestalte van een meisje vertoonde zich op den dorpel, die hij niettegen staande den flauwen gloed, die van het ovenvuur in het vertrek kwam, meende te herkennen, maar trad een schrede terug, als was hij bang voor haar als voor eene spookverschijning. „Ben jij het, Nannei riep hij toen, alsof hij heel zeker wist wie daar voor hem stond. „Ben je het werkelijk, of is het je geest „Ik ben het wel", antwoordde zij, terwijl er over haar bleek gelaat iets, dat naar een ootmoedig lachje zweemde, gleed, dat zeker den toorn van den ouden man zou ontwapend hebben, in dien dit niet reeds geschied ware door de uitkomsten van da schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht tot op dit oogenblik, naar het oordeel van den minister van oorlog, in geen goede verhouding staan, tot de daaraan voor het rijk verbonden kosten, en niet beantwoorden aan het doel daarmede beoogd, heeft de minis ter aan den majoor der infanterie L. J. H. Habbema de opdracht doen ver strekken tot het samenstellen van een ontwerpregeling van de schietoe feningen buiten het leger, op den voet zoools deze in Zweden plaats vinden. 'Vlissingea, 34 Febr. Hedennacht ten ongeveer 12 uur is door een tot nog toe onbekende oorzaak brand ontstaan in het winkelhuis van J. Prince op den hoek van de St. Ja- cobstraat en de Kleine Markt, De vlam men grepen zeer snel om zich heen en de bewoners, de heer P. en zijn kin- het eerste geluid van de zoo bekende, maar thans zoo beschroomd en gedempt klinkende stem. „Ja, ik beD het", herhaalde zij, „het zal u verwonderen waarom ik als een dief in den nacht tot u kom ik wildo maar iets van mij halen en u verzoeken mij te vergeven dat ik zoo onvriendelijk tegen u geweest ben. U moet niet boos zijn op mij en mij vergunnen dat ik weder vader tegen u zeg." Zij maakte eene beweging alsof zij voor den ouden man wilde nederknieleu en greep naar zijne hand om hare lippen er op te drukken, maar eer zij haar voornemen kon uitvoeren, lag zij reeds aan zjjne borst, met het hoofd op zijn schouder en stroomden hare tranen over vloedig langs zijn grof bombazijnen buis. De oude lachte en weende tegelijk. „Zoo is het goed, Nannei, zoo is het goed", stotterde hij, „alles is vergeven en vergeten. Ik heb het wel gedacht dat je hetgeen je gezegd hebt, niet., meendet.,— noem mij weder vader, als van ouds. Ik ben het geweest toen gij op de wereld kwaamt en wil het blijven zoolang ik ademhaal." Wordt, asrvoiyd.}

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1