igoa Donderdag 8 Februari. OER Van week tot week. Binnenlandse^ berichten. Ho. 33 44© Jaargang. letters BRIEKEi Gemeentebestuur, FEUILLETON. r„. tot baar recht ei vleesch- en stampte pot, reerd te zijn, men volkomen is. ■oegen. •tgen smaak andara orradig Wethouders van jlicitanten op voor ,p eene vaste jaar- sn eene verander- 20 pet. van de a rechten. ,den aan den Bur- ibruari a. 8. 9 ndien er srheid. lIDIEHST ü-MiMelharg v.r (Remise) v.in. /erkdage») 5.50. Lm. 7.55, 9,30. 11.—. 15, 2.—2.45. 3.30, 7.50, 8.40, 9.30, AG (n. Zeilmarjkt h* 6.20*, 8.40, 10.15 .20, 2.05, 2.50, 3.35, 05, 7.55, 8.45, 9.35, iden slechts tot de HJMÖSERSt ym. 6.6.20, 7. I 10.—, 10.20,10.40, 12.30,1.—*, 1.25*, .55, 4.25, 4.50, 6.10, uifl: Tm. 6,10, 6.30, 5, 9.50, 10.10, 10.30, Nm. 12.10, 12.45, 3.10, 3.40, 4.10, 4 ,35 5, 8.—, 8.30. vallen Zondags rut 5H-SCHEU3E. 1906. Jb) nm. 3,23 e) g) i) nm. 3,50 g) 1,55 f) 1,23 c) n na het vertrek van rke n. Neuzen vm. 8,30 Lrssele en Neuzen ten minuten wachten, prssele en Neuzen ten minuten wachten. ti gemaakt. van 1.55 van Neuzen enten. 8«d. VLISSIMSCIE ('0IRA NT. Prijs per drie maanSea 18ft ®rane© gfe posi 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den U i t g a v e r F. VAN DB VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. i1 ADYEHTEKT1ËNs vaa 14 regels ƒ0.4©, "foor öI&gh regel meer 10 •ent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derasMe advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote lettel'» ign sliehé's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. spel, wanneer wij zien boe leden van den oudsten Pranschen adel, zich niet ont zien om politiedienaren te slaan, die niets anders doen dan hun plichten nakomen en eenvoudig op bevel heb ben te gehoorzamen. Gelukkig wordt snel en streng recht gesproken en mag men hopen dat het gezond verstand ook hier ten slotte zal zegevieren. Zoo gaarne zoudon wij dit laatste ook willen getuigen van de Marokkaansche quaestie maar dat is nog niet moge' lijk. Ter conferentie te Algeciras wordt nog niet veel van belang gedaan en het schijnt wel dat men intusschen in Duitschland niets beters weet te doen dan de Pranschen te prikkelen. Bepaald leugenachtig is de bewering der „Kol- nische", dat Frankrijk ter conferentie j nagerioeg alleen staat, met uitzondering i van een paar staatjes, die uit particu- I lier belang met Prankrijk meegaan, terwijl de heele rest de zijde ven Duitschland houdt. Het staat vast dat zes mogendheden, waaronder vijf groote, met inbegrip van Prankrijk zelf, de Fransehe zienswijze volgen. Nu bestaat ook wel de Duitsohe groep uit zes mogendheden, maar daaronder bevinden zich vier kleine, en men vermoedt, niet zonder reden, dat zoodra de hoofdscho tel, de regeling der Marokkaansche politie, ter tafel komt, de schaal nog meer ten gunste van Prankrijk zal over slaan. Duitschland en Oostenrijk willen Prankrijk met die regeling niot belas ten, maar zij zullen ten slotte wel alleen blijven staan. Wij begrijpen niet goed, waar men in Duitschland heen wil. Ook in de zaak tusschen Prankrijk en Venezuela, welk laatste land men zonder bezwaar een roofstaat kan noemen, en waarin niemand het voor dezen roofstaat op neemt, behalve dan misschien zekere der, wanneer men niet eens weet waarin personen in zekere Duitsohe kringen, het bestaat. Wij zouden ons niet kun- j neemt men den schijn aan van tegen een boedel BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen A, B en P. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb benden, dat met i Maart a. s. als leer lingen op de scholen A (Coosje Bus- kenstraat), B (Hooikade) en P (Joost de Moorstraat) kunnen worden toege laten, kinderen van on- en minvermo genden, die op den len Maart a. s. den zesjarigen leeftijd hebben bereikt- terwijl voorts voor zooverre de beschik, bare schoolruimte dit toelaat, voor plaat sing in aanmerking komen degenen, die op dat tijdstip nog geen zes jaren oud zullen zijn. De aangifte der nieuwe leerlingen kan geschieden van Donderdag 1 Februari tot en met Woensdag li Februari e.k. des voormiddags van 912 uren ter Gemeente Secretarie (Griffie.) Bij de aangifte wordt men verzocht een trouwbeekie mede te brengen. Vlissingen, 31 Januari 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOÜDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Het zeer treurig verzet tegen de uit voering der wet op de scheiding van kerk en staat in Prankrijk, komt blijk baar in hoofdzaak van den kant der aan de regeering vijandige partijen. Er loopt een goed deel opstokerij onder en de hooge geestelijkheid heeft zelf ingezien dat er iets in de beweging is, dat minder van liefde tot de kerk dan wel van onverstand getuigt. Het over gaan in beheer der kerkelijke goederen is nu eenmaal vastgesteld, en nu gaat het toch waarlijk niet aan, iets te stellen in de macht en het bezit van een an- nen voorstellen hoe men zou verdeelen zonder dien vooraf te inventariseerenen zoo is ook hier sprake van eene formaliteit, die niemand bevoordeelt, doch de goede orde in hooge mate bevordert. En zóó is het dan ook te verklaren, dat het hoofd der kerk den bisschoppen heeft aangemaand, ver der verzet tegen dezen vorm niet toe te laten. Of de regeering der Pransohe republiek den Paus dezen stap heeft aangeraden, kunnen wij veilig in het midden laten. Het is een onverkwikkelijk schouw- (Een Noord-Beierscke vertelling.) 1-) De Einödhof bij den Kogelberg, die ergens in den Paltz gelegen is, droeg zijn naam niet te vergeefs. Onmiddellijk achter het huis, dat met de achterzijde tegen een breeden, steil hellenden rotswand leunde, alsof het daaraan beschutting en veiligheid ont leende, verhief zich de rots tot een hoogen top, die in den mond des volks door eene eigenaardige omzetting van het woord Kegel tot Kogel gedoopt werd, Hét huis zelf, met zijn dubbele, breede houten galerij op de bovenste en Met zijn breede trappen op de onderste verdieping, Btond op eene met gras begroeide helling als ware het om eene geliefkoosde volksuitdrukking te gebruiken in een kribbe*) geplaatst. *1 Aan het Kerstfeest ontleende voorstelling. de Pransohe dwangmaatregelen te willen opkomen. De beurs is er mee gemoeid, en dat is een teer punt. Het heet nu dat, wanneer Prankrijk de kust blok keert en embargo legt op Venezolaan- gche havenkantoren, Yenezuela wel eens niet zou kunnen voldoen aan zjjne ver plichting tot betaling van den termijn zijner schuld, die het dit jaar wegens de vroegere geschillen aan Duitschland en Engeland heeft. Men zal nu te Caracas eene poging doen om Duitsch land op dien grond tot interventie te nopen, 't Is te hopen dat Duitschland Boven het korte, geurige gras staken eenige sehoone boomen uit, in het bij zonder een paar statige oude lindeboo- men, zooals men die naar oud gebruik overal bij alle alleenliggende boeren hoven vindt, en daar rond stonden, als in eene lijst gevat, groote hoog opge schoten kersenboomen, welker kleine vruchten reeds een hoogroode kleur aan namen. Onder hen leidden eenige lage pruimeboomen een kwijnend leven men kon aan het mos, dat de schors bedekte, en aan hun groei bemerken, dat zij te hoog en te koud stonden, al mocht ook de Kogel als een reuzenscherm de koudste winden afweren. Het hof was aan den eenen kant door een bosehje begrensd, waarin de hoogstammige oude dennen de blijken droegen, dat zij tot de lievelingen van den eigenaar behoor den en als zoodanig steeds ontzien wer den, Aan de andere zijde liep de belling op eene aanzienlijke diepte uit, over welker door allerlei struiken omgroeiden rand heen, men een ver uitgestrekt gezicht had op een daar beneden liggend klein bergdal. Tusschen de dennenboomen glinsterde de blauwe spiegel van een klein meer daartegenover stapelden zich bosehrijke Telepli joh nummer 10. daarop niet zal ingaan want daargela ten dat de Pransohe regeering zich be zwaarlijk alles zal bunnen laten wel gevallen, behoeft Duitschland in die zaak waarschijnlijk op niemands steun te rekenen. j Het mag als een opmerkelijk teeken worden beschouwd dar jn Denemarken de socialistische partij zich niet onthou den heeft van huldebetuiging bij de troonsbeklimming van den nieuwen ko ning. Trouwens, deze had in de laatste jaren feitelijk het bestuur reeds in han- den, en er kan dus geen sprake wezen j van het volgen van een anderen koers of van onzekerheid aangaande de toe- komst. De oude koning hield, vrij na tuurlijk, liefst vast aan het oude maar i de nieuwe vorst, ofschoon zelf niet jong j meer, is geenszins wars van vooruitgang. Overigens is elders de zeer juiste op merking gemaakt, die wij ten volle beamen, dat het nog niet te zeggen is, welke gevolgen andere landen dan Dene marken zelf van den overgang zullen ondervinden omdat de band, die velen nog in moeielijke tijden bijeenhield, nu verbroken is en daaruit, evenals in het gewone dagelijksche leven, allicht ver vreemding voortvloeit. Om nog eens op de sociaal democra ten terug te komen, hoe moeilijk het is, hen te voldoen, bleek alweer te Darmstad, waar een socialistisch lid van den Rijksdag bij den groothertog van Hessen op audiëntie ging en des wege door zijne partijgenooten werd beschimpt. De socialistische bladen wij zen er op, dat Napoleon den grootvader van den groothertog nog maar „meneer van Darmstad* noemde en een eeuw later sociaal-democraten naar hem ter audiëntie gaan. Nu zou men met zijn gewoon burgerlijk verstand zeggen „dan zij ze er beiden op vooruitgegaan." Maar de heeren begrijpen het nu een maal anders Overigens mochten zij wel eens be denken, dat er een heele afstand ligt tusschen Z. M. van Berlijn en Z. H. van Darmstadwant de groot-hertog is wel degelijk geneigd tot een toena dering tot de sociaal-democratie. Van daar dan ook dat men in sommige Duitsohe kringen, spottend spreekt van „het roode Groothertogdom", Abonncnieiits-Advertentiëii op zeer voordeelige voorwaarden. maatregelen zullen voortspruiten en dat de ministers verstandig genoeg zullen zijn om te hegrijpen dat van hen veel gevorderd wordt. Ook hot vorige minis terie kon vroeger op eene overweldi- j gende meerderheid rekenen en dat was de oorzaak zijner onverschilligheid voor de volksbelangen. Hieruit volgt dus een zeer schoons les, voorwaar, dat ook eene meerderheid te groot ksn wezen zóó groot, dat men geen acht meer geeft op de stem van den tegen stander, en dat was steeds het begin van het einde. Vermoedelijk zal in Engeland ook zeer gunstig werken de invloed van de kleine veertig werkmansafgevaardigden, geene sociaal democraten, maar toch, wat niet minder van beteekenis zal wezen, mannen die speciaal voor de werkmansbelangen in de bres zullen springen. van bijna 400 gemeenten op 11 Januari j.l. nog niet hadden ingezonden het bij de Woningwet bedoeld verslag over 1904. De minister heeft daarom de gemeentebesturen, door tussehenkomst van de Gedep. Staten der onderschei dene provinciën, uitgenoodigd, dit ver in te zenden. Hartelijk hopen wij dat uit de vol komen overwinning der liberalen in Groot-Brittanje, voor dat land groote bergketens boven elkander als trappen tot een lang uitgestrekten grauwen bergtop die, de gansche streek beheer- sohend, or als een reuzenbeeld met een helm uitzag. Er was geene geringe ver beeldingskracht noodig om met het sprookjeslievende volk daarin de trekken van een menschelijk aangezicht en een tot bescherming van de gansehe streek aangestelden wachter te erkennen, en zoo liet het zich verklaren waarom het volk hem den „Wachterkopf" noemde. De Kogelhof heette.met recht Einöd hof, want de verstrooide woningen van andere bergbewoners lagen er uren ver van verwijderd, en als de bewoners van de hoeve des Zondags naar de kerk liepen om de hoogmis en de preek te hooren, moest hij, die den weg in an derhalf uur wilde afleggen, het klimmen goed gewoon zijn. De landelijke woning droeg echter niet alleen de kenteekenen van eenzaam heid en van eene woeste natuur, maar ook den stempel van rust en stilte. Op gewone dagen hoorde men in en rond haar geen ander geluid dan dat der koeien, die met haar dof en toch wel luidende klokjes op de hellingen graas den, of het gekraai van den haan, die Verlof minister Eraus. In het „Handelsblad" heeft dr. Th. E. Ter Kuile uit Enschedé een korte beschouwing gegeven over het verlof van minister Kraus. Schrijver stelt er prijs op tegenover de vrijwel algemeene veroordeeling van dat verlof, zijn opinie te stellen die eene geheel andere is. Zien velen in dat verlof eene krenking van het nationaal gevoel, dr. Ter Kuile acht het integendeel eene streeling. Op zijn nationaal gevoel maakte dat verlof denzelfden indruk als toen prof. Van 't Hoff eene benoeming als hoogleeraar te Berlijn aannam, prof. de Vries te Straatsburg, schrjjver acht de veroordeeling van dat verlof krenterig, pietluttig. Het kleinzielige van die veroordeeling ligt hierin, dat men bureaucratische bezwaren zoo zwaar telt dat voor eene ruime, liberale opvatting geen plaats meer is. Er is hier immers van een uitzondering, een hooge uitzondering sprake, evenals het een exceptie is dat professoren een benoeming in het buitenland aannemen. Ten slotte acht de schrijver het in het belang van het land dat onze technische geleerden niet alleen Kamer geleerden zijn, maar een ruimen blik in de praktijk erlangen. Stellig niet minder in het belang van het departe ment van waterstaat dat er zeker de rijpe vruchten van zal plukken, wanneer minister Kraus met een schat van prac- tische ervaring zal zijn teruggekeerd. Onderwij zers-wachtgel&on. Ged. Staten hebben rxamens den min. van binnenl. zaken aan ds gemeente besturen, om, wanneer in den vervolge een onderwijzer, die krachtens de wet op het lager onderwijs in het genot is van wachtgeld, wordt benoemd tot een gemeentelijke tijdelijke of vaste be trekking van welken aard ook, onver wijld van de benoeming aan het de partement van binnenlandsche zaken mededeeling te doen, met opgaaf van den datum van ingang en van de jaar wedde, welke de benoemde zal genieten, "Wordt aan een onderwijzer op wacht geld uit een gemeentelijke betrekking ontslag verleend, dan worde daarvan eveneens bericht gezonden aan meer genoemd departement, met opgaaf van den datum waarop het ontslag ingaat. Het zal het college in verband met de nadere regeling der wachtgelden, bij het in het hoofd aangehaald wets artikel getroffen, aangenaam zijn, nevens rapporten omtrent aanvragen om wacht geld steeds een staat van dienst van den belanghebbende aan te treffen, ver meldende alle diensten als onderwijzer in den ruimsten zin des woords, zoo wel bij het openbaar als bij het bij zonder en in burgerlijke betrekkingen bewezen, ook al bestaat voor den be langhebbende niet de zekerheid, dat de diensttijd, in eenige betrekking door gebracht, bij de berekening van pensioen in aanmerking zoude kómen. Alle be wijzen van benoeming en ontslag daarop betrekking hebbende zijn mede over te Zijn uitsluitend diensten bij het open baar lager onderwijs bewezen, dan wachten Ged. Staten daarvan bij het advies mededeeling. Ten slotte wordt telkens het bedrag der inkomsten opgegeven, bedoeld in het vierde lid van het reeds aangehaald wetsartikel. Woningwet, Het is den minister van binnenland zaken gebleken, dat de besturen zijn harem kraaiende bij elkander riep, het geluid van een gier, die op buit loerend over de berghelling zweefde, of het gekras van een raaf, die door de invallende duisternis naar zijn nest in het bosoh gedreven werd. Nu en dan klonk ook wel eens het gejuioh en ge jubel uit een menschelijke keel, maar dit gebeurde zoo zelden dat de streek, als verbaasd over die stemmen, daarnaar met groote aandacht scheen te luisteren. Op zekeren dag van den pas inge treden herfst, toen reeds de bloemtros sen der vogelbessen met de bessen der wilde rozen om strijd een rooden tint begonnen aan te nemen, toen de koudere nachten reeds de meidoorns en de bessen van deD jeneverboom met een donkerder blauw verfden, bad naar het uiterlijk de streek nog hetzelfde voorkomen, maar scheen het alsof stilte en eenzaam heid haar ontvlucht waren. Van tijd tot tijd kondigden door de echo's der bergen weerkaatste geweerschoten aan, dat op de bergen de jacht was begonnen en de jagers zich opgemaakt hadden om het berghert in de wouden op te sporen en de gems op hare rotspunten na te klimmen. Hij, die uit het dennenboschje kwam, kon reeds van verre in den De Koninklijke vereeniging „Het Eereteeken voor belangrijke krijgsver richtingen", gevestigd te 's Gravenhage, heeft haar eerste algemeene vergadering in dit jaar gehouden. Uit het financieel verslag blijkt dat, dank zij den steun harer begunstigers, de vereeniging in het afgeloopen jaar is vooruitgegaan. Aan twee weduwen van leden, in dit jaar overleden, werd uitgekeerd de som van f 460, terwijl aan jaarlijksehe pen sioenen werd uitbetaald een bedrag van f 3075, aan ziekengeld f 104 en aan behoeftige leden werd f 60 toegekend als ondersteuning. Het aantal leden bleef stationnair. Kogelhof en zijne omgeving eene geheel ongewone beweging opmerken. De be woners liepen haastig heen en weder, alsof zij door eene bijzondere reden gedreven werden hun gewoon rustig werk te laten varen. Daarbij klonk uit den hof herhaaldelijk vroolijk gelach en gezang. Aan den achterkant van het huis liep langs een schuinen weg de groote weg naar de schuur, welke niet zoo bijzonder groot was, want de oogst van de weinige havervelden, waar de vrucht op den hooggelegen bodem zelden goed gedijde, had zooveel ruimte niet noodig. Zooveel te ruimer waren de bergplaatsen voor hooi en nagras, die tot wintervoedsel voor het vee strekten. Een aangename lucht stroomde door de wijdopenstaande deur, waardoor men een blik kon werpen op den inhoud der schuren, welken men anders niet gewaar zou geworden zijn. De zijwanden van de dorsohdeel waren zoo dicht met sparretakjes bedekt, dat de deel er als een groene kamer uitzag, en het eentonige sparregroan werd weder afgebroken door bonte, van papier ge maakte rozen, en verblindend wit linnen Btrooken. {7/ordi. verveld.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1