Woensdag 7 Februari. No. 32. 44e Jaargang. 1906. FEUILLETON. Gemeentebestuur. Bimienlandsclie berichten. VL1SSIMSCHE COIRAST. Prijs per drie maanden l.@@„ B?aneo pe®- jjosï 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE TELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIES?van 1—4 regels ƒ0.40. Ifoor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing dersielfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letter# en oliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepliüoniïumiiier 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeellge voorwaarden. BEDRIJFSBELASTING Afkondiging van een kohier der be drijfsbelasting dienst 1905/1906. De Burgemeester van Ylissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezonden, bet door den Directeur der directe be lastingen te Middelburg executoir ver klaarde kohier no. 6, wegens de be drijfsbelasting, dienst 1905/1906 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming ran vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes rreken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 6 Februari 1906. De Burgemeester voornoemd, TAN DOORN VAN KOUDEKERKS. De oud-liberalen en het Kabinet. Onder het opschrift„Eigen schuld" schrijft de (antir.) „Rotterdammer" Door minister De Meester is nu rond- uit in de Eerste Kamer verklaard, dat Kabinet wel degelijk mag rekenen op den steun der vrijzinnig-democrati sche partij, wijl deze voor hare mede- de voorwaarde had gesteld, dat bet radicale Jan.-program tot regeerings- program zou worden genomen, en deze voorwaarde was vervuld. De „N, R. Ct." schijnt over deze uededeeling ontsteld te zijn geweest. Althans liet zij de woorden van den minister met gespatieerde letter afdruk ken. En even wonderlijk stond blijkbaar le ,N. Ct." te kijken na de verklaring van minister Rink over het motief, waarom Grondwetsherziening op het program was geplaatst. Wij lezen in haar verslag Intusschen ia, met haast naïeve openhartigheid, het motief waarom Grondwetsherziening op t program geplaatst is, door den heer i Meester verklaard. Indien men hier tegen den zin der vrije liberalen had, was zulks geschied om zonder dat punt in geen geval op de vrijzinnig democraten gerekend had kunnen worden I Toch behoeven de beide oud-liberale niet zoo onthutst te zijn over de duidelijker aan den dag komende waarheid, dat er door het Kabinet veel meer gewicht gehecht is aan de mede van radicale zijde, dan aan die van oud-liberalen kant. immers niet de „N. Ct." zelve „ten slotte laten wij ons altoos opperend op sleeptouw nemen" bn had de stembusactie dit niet juist weer bevestigd, toen zelfs de oud-iibe- hun getrouwen adviseerden stemt in geen geval op den Kuyperiaan, maar dan liever op den socialist Wanneer dan ook de oud-liberalen meenen, dat er nu niet genoeg met hen gerekend wordt, dan moeten zij tevens bedenken, dat het hun eigen schuld is. Waarvoor zij, tenzij zij eindelijk eene vaste positie kiezen, zwaar zullen boeten. (Naar 't Engelsch.) 35.) 2ij zetten zich neder op een zoden- auk en Margareth, die zich van hare ilikkelijke verlegenheid hersteld er weder lief en gelukkig uitzag, e8oa Jasper over zijne reis eenige tegen te doen, ilk kan u -moeilijk zeggen wat er jObenrd is, ook zelfs niet of er iets ebeurd is", antwoordde hij. „Ik dacht echte aan het einde mijner reis, om hij u te zijn en al het overige te 6rgeten. Waar dacht gjj aan, Marga- toen ik kwam Gij zaagt er zoo ,h~ uit, dat ge mij half deedt Administratieve rechtspraak. De minister van justitie heeft thans, als bijlage tot de memorie van toe lichting betreffende ontworpen wettelijke maatregelen tot regeling der admini stratieve rechtspraak, het licht doen zien een beredeneerde uiteenzetting van het merkwaardigste, dat op dit stuk in het buitenland is tot stand gebracht. Dit beredeneerd overzicht is samen gesteld door een der ambtenaren van het departement, wiens belangrijk aan deel in het ontwerpen der voorstellen betreffende de administratieve recht spraak bekend is. Daar de beschikbare tijd te krap was toegemeten, konden slechts de Duitsche, Fransche en Itali- aansche stelBels, doch niet het Engelsche stelsel van administratieve rechtspraak behandeld worden. Moge deze leemte schrijft de minister uit weten schappelijk oogpunt zijn te betreuren, zij doet echter aan de practische waarde van het overzicht niet af, daar wêgens het groote verschil van toestanden aan de overzijde van 't Kanaal met ons vader land, niet aan overneming der Engelsche begrippen te denken valt. Het blijkt thans dat de heer mr. P. J. Troelstra niet zal bedanken voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, even min zal hij zich te Leeuwarden gaan vestigen. De zetel van de brandwaar borg-maatschappij „Neerlandia", waar van het Kamerlid directeur is geworden, wordt nl. naar 's Gravenhage overge plaatst. Kamers van Koophandel. Gisterenmorgen had in de raadszaal ten stadhuize te Amsterdam plaats de voortzetting van de op 15 en 16 Juli 1904 gehouden bijeenkomst van afge vaardigden der Kamers van Koophandel en Fabrieken in den lande ter bespre king van de circulaire van den directeur- generaal der posterijen en telegrafie van 24 Maart 1904, betreffende wenschen inzake verbetering van het postverkeer. Tegenwoordig waren 53 afgevaardig den, vertegenwoordigende 32 Kamers, alsmede de heeren C. van der Veen, hoofd inspecteur der posteryen en A. W. Kymmell, chef der le afdeeling van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, die door den directeur-generaal waren aangewezen ook deze voortgezette bij eenkomst bij te wonen. Aan de orde was ditmaal de bespre king van den postdienst, voor zoover die samenhangt met internationale re gelingen en overeenkomsten, in het bijzonder met het oog op het in April a. s. te Rome te houden internationale postcongres. Alvorens over te gaan tot de behan deling der agenda, werd door den voor- schrikken." „Ik dacht aan den dag, dat ik dit alles zal moeten verlaten", zeide zij „En verder F" „Ik dacht, geloof ik Hier hield zij op. „Zeg het mij", Bmeekte hij ernstig. „Dat ik ik en de barones u zoo ge mist hebben sedert gij ons verliet. Mijn heer Herepath,ik kon niet nalaten te den ken, hoezeer ik wij u zouden missen, als wij Engeland voor goed moesten ver laten en gjj hier blijft", zeide zij aarzelend. „En was de gedachte daaraan u pijn lijk, Margareth F Zoudt gij mij werkelijk missen F" „Ja", antwoordde zij. „Welnu, dat behoeft niet te gebeuren, tenzij gij het wenscht. O, Margareth, als gij mij bemint, zooals ik u bemin, behoeven wij nooit te scheiden. Als gij mij na vrouw wilt zjn, zijn wij nooit zeide hij met zijne diepe, zitter, den heer dr. H. F. R. Hubrecbt, in het kort vermeld op welke punten aan de wenschen, uitgesproken in het rapport der op 15 en 16 Juli 1904 ge houden samenkomst, reeds gevolg is gegeven. Uit het medegedeelde bleek, dat de meeste punten hij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie in ernstige over weging zijn, terwijl op vele punten aan de geuite wenschen is voldaan. De agenda werd in drie hoofdstukken j verdeeld en in verhand daarmede werden j tot rapporteurs benoemd de heeren mr. M. M Schim van der Loeff, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Gouda, mr. J. D. Verbroek secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's Gravenhage, en mr. R, A. Vogelsang, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht. Overgegaan werd daarna tot de be handeling der agenda, die in haar geheel is afgehandeld. Ook van de thans gehouden samen komst zal een rapport worden opge maakt, dat aan den directeur-generaal zal worden aangeboden en openbaar gemaakt. 2e Vredatentoonstalling. Gisteren had te Utrecht de Stichtings vergadering plaats der Internationale Vereeniging Vrede-tentoonstelling. De heer A. Ten Bosch N.Jzn. nam de functie van secretaris op zich en gaf een uiteenzetting van het doel dezer bijeenkomst. Wij ontkenen daaraan het volgende „Nadat aan het einde van de maand Juli 1905 in een veertigtal Nederland- sehe dagbladen het denkbeeld was ge opperd, om ter gelegenheid van de in wijding van het Vredespaleis te 's Gra venhage, een daarbij passende tentoon stelling te houden, hebben enkele on dernemende personen zich onmiddellijk vereenigd om dit denkbeeld tot wasdom te brengen. Daar de inwijding van het Vredes paleis een feit zal zijn van internationaal belang, kwam men op de gedachte een Internationale VereenigiDg te stichten en het daardoor aan een ieder ter we reld mogelijk te maken, om door een geriDge bijdrage te toonen, dat hem de permanente gelegenheid om internati onale geschillen door een Hof van Ar bitrage te doen beslechten,sympathiek is. Aan zooveel mogelyk personen hier te lande werd het verzoek gericht bij te dragen in de kosten, welke de op richting van zulk een vereeniging met zich brengt. Velen, waaronder invloedrijke perso nen en lichamen, hebben aan dat ver zoek voldaan. Ook uit het buitenland werden brieven van sympathie ontvangen en meldde men zich als stichter aan. Op het Vredescongres dat in Septem ber van het vorige jaar te Lucern werd gehouden, hebben alle bekende personen der pacifistische beweging een sym pathie-verklaring onderteekend en zich bereid verklaard mede te werken tot de verwezenlijking van het denkbeeld om de inwijding van het Vredespaleis te vieren. teedere stem. „Lieveling, zeg mij alles. Kan het zijn, kunt gij er in toestemmen, mij, die reeds den middelbaren leeftijd bereikt en de frischheid mjner jeugd verloren heb, voor uw man te nemen, gij, dien ik niet waard ben, noch iemand anders F" „Niet waard F Ach mijnheer Herepath, ik ben u niet waardig." „Stil, dat moogt ge niet zeggen. Ant woord mij, liefste, moeten wij soheiden of niet F" „Nooit, tenzij gij het wenscht. Wat zou mijn leven zijn zonder u F" Onnoodig te zeggen dat de barones meer dan verrukt was, toen Jasper haar aan de tuindeur het groote nieuws me dedeelde, en toen een paar woken later Herepath aan Robert Chalkley, die, in weerwil van de verontwaardiging van j mevrouw Chillingworth, in zijne vriend- schap onverkoeld was gebleven, zijn engagement bekend maakte, verwekte dit eene groote sensatie in de gemoe- deren van lady Chalkley en hare moeder. Wij zijn heden bijeen om deze in ternationale vereeniging te stichten. Hierna werden de statuten behandeld en na enkele wijzigingen goedgekeurd. Daaruit blijkt, dat ieder boven de 16 jaar lid kan worden der vereeniging door éénmalige betaling van f 1.50. Begunstigers betalen minstens f 30 voor eenmaal, terwijl beschermers meer dan f1500 Bchenken. Hulde aan Van Speyk. 't Was gisteren 75 jaar geleden, dat de luitenant ter zee Van Speyk de lont in het kruit stak en met zijn voor Antwerpen liggende kanonneerboot in de lucht vloog, aldus voorkomende, dat hij en de zijnen in handen van de Belgen vielen. De vereeniging van onderofficieren der zeemacht „Van Speyk" heeft gister middag een eenvoudige hulde gebracht aan de nagedachtenis van dien moedigen weesjongen, wijlen den luitenant ter zee J. 0. J. van Speyk. De leden dier vereeniging kwamen omstreeks 2 uur bijeen in het officiers wachtlokaal van de hoofdwacht aan het Koninklijk paleis op den Dam te Am sterdam en vertrokken van daar naar de Nieuwe Kerk, om een krans te leggen op het graf van Van Speyk. De voorzitter der vereeniging, de heer J. A. Graafland, herinnerde met een enkel woord aan den heldendood van Van Speyk en betoogde, dat men een voorbeeld moet nemen aan deze dappe ren, mannen van daad en van kracht. Hierop gaf de Bpreker het woord aan den heer P. B. Bosch, oud-voorzitter der vereeniging. Deze hield een toe spraak, die hij aanving met een gedicht, nu achttien jaar geleden door hem te Breda uitgesproken in tegenwoordigheid van oudstrijders van 1830'31. Daarna wees spr. er op, dat men met deze hulde aan Van Speyk tevens huldigen wilde medestrijders uit die dagen, wier aantal misschien geen veertig meer bedraagt. Na in het kort herinnerd te hebben aan Nederland's groote mannen, waarvan velen een laatste rustplaats hebben ge vonden in de Nieuwe Kerk, besloot spr. met de volgende woorden En nu, waar 't mij, oud Amater damschen wees, als eer geguud is, een krans te hechten aan het monument van Jan Carel Johephus van Speyk, eens, als burgerwees, gekleed in de kleuren onzer lieve vaderstad, daar voe gen wij bij den wensch voor haar bloei en welvaart ook een leuze van trouw aan H. M. de Koningin. Hierna legde spr. namens de ver eeniging „Van Speyk" een krans op het graf. Voorts deelde deze spreker nog mede, dat een telegram aan H M. de Konin gin gezonden was, waarin de vereeniging haar trouw en gehechtheid aan vader land en Oranje betuigt. Vervolgens verkreeg het woord de luitenant ter zee le klasse F. C. W. Moorrees, die namens den schout-bij nacht het woord voerde en diens sym pathie overbracht voor de wijze, waarop de vereeniging „Van Speyk" dezen dag herdenkt. 'Daarna legde spr. een krans „Ik heb u wel gezegd dat u dwaas hebt gedaan met den heer Herepath te twisten, mama", zeide zij, terwijl zij al de schuld op haar moeder wierp. „Nu zal Margareth u het leven zuur maken. Ik ben blij dat Robert verstandiger was. Hij heeft altijd gezegd dat Herepath goed deed met Margareth naar B. tot geleide te verstrekken. "Wel, nu moet ge maar zelf zien, hoe gij u er uit redt. Ik zal morgen aan Margareth schrij ven en haar feliciteeren." En Margareth nam de gelukwenschen van haar nicht goedwillig aan en maakte evenzoo aan den twist met hare tante een einde, maar toen een jaar en acht maanden iater na hun huwelijk, de heer en mevrouw Herepath zich te Conault voor goed vestigden,- bezochten zij de Chillingworths noch lady Chalkley dik wijls. De lange rit was eene voldoende verontschuldiging voor de zeldzame bezoeken, en ofschoon zij op vriendschap, pelijken voet verkeerden, was de ver standhouding niet innig. neder namens de Kon. Ned. marine, die mede vertegenwoordigd was door den luitenant ter zee le klasse A. van den Driessen Mareeuw. De voorzitter betuigde er zijn dank voor, dat de schout-bij-nacht en de Ned. Marine vertegenwoordigd waren. Hierna verkreeg de luitenant ter zee Moorrees nogmaals het woord, thans om ook namens den minister van marine een enkel woord te spreken. Na nog een woord van dank aan den voorzitter, ook gericht tot de vele aan wezigen, voor hunne betoonde belang stelling, was de plechtigheid geëindigd. Rijkspensioan. K. schrijft in het „N. v. d. D." „Is het niet bedroevend," „zeg maar schandelijk", merkt de redactie van het „Nieuws" op „dat ambte naren, den In October j.l. reeds door het Rijk gepensionneerd, nu in Februari nog geen mandaat ontvangen hebben om hun pensioen van het laatste kwar taal 1905 te ontvangen F De onbemid- delden zijn genoodzaakt om gelden van anderen op te nemen," Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pant- serdekschip „Holland", onder bevel van den kapitein ter zee H. P. Netscher, den 4n dezer te Port-Saïd aangekomen. De commandant had het voornemen den 6n dezer de reis naar Nederland voort te zetten. Betreffende het verieenen van buiten- landsch verlof aan milicien-verlofgangers tot uitoefening van de zeevisscherij heeit de minister van oorlog den Comm. der Koningin in de provincie Zuid-Holland gemachtigd om de vergunningen tot verblijf in het buitenland ten einde da zeevisscherij uit te oefenen in het ver volg voor den tijd van ten hoogste 12 achtereenvolgende maanden teverleenen. VlissingenFebr. Jantje in Moddsrstad. Uit het verslag in ons vorig -nummer heeft men kunnen zien dat de opvoering van de kinder-operette „Jantje in Mod- derstad" Zaterdagavond hier een groot succes heeft gehad. Nu morgenmiddag nog een tweede uitvoering zal worden gegeven, geven wij gaarne nog een plaatsje aan een overzicht van de handeling van deze operette De kinderen van Modderstad zijn vuil en slordig. Ze wasschen noch kammen zich en hun grootste genoegen is 't in den modder rond te plassen. Lustig zingen ze een liedje, bij vroolijken rondedans. Midden onder 't spel komt een meisje hun groot nieuws vertellen. Ze heeft een allervreemdst ventje gezien„in fraaie krullen hangt zijn haar", „hij ziet er keurig netjes uit en is ge was schen ook"..Als de jonge Modderatad- Milly is nu lady Ballington en een heel groote dame in haar eigen oogen. Zij is eene uitmuntende vrouw voor Vere en houdt hem flink aan den teugel. Eens zeide zij, van hem sprekende „Voor hij met mij in kennis kwam, was hij immers met mevrouw Jasper Here path verloofd F Het is goed voor haar dat hij niet met haar getrouwd is. Ze is veel te zacht en te meegaande om Ballington te leiden. Zij is nergens anders goed voor dan om haar donkeren mooien man te aanbidden en te doen wat hij haar gebiedt. Ballington zou al haar geld opgemaakt hebben en gek geworden zijn als hij met haar getrouwd was. Hij moet zachtkens aan den teugel gehouden worden en dan is hij wel te leiden. Ik geloof dat hij veel beter ge daan heeft mij te trouwen." Een gevoelen dat door niemand be twist wordt. EINDE.

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1