.tnecht, Woensdag 31 Januari. No. 26. 44e Jaargang. 1906. rig van TIMMERMAN. AH DEI EIJI. IA1D1EKSI iTeB-SCH8t*Etë,| BiDnenlandsche berichten. leegcli den, k bij gebleken ge. prima referential Irooswijksche Weg a-Riist, de aandacht is gebracht; »j, omdat Java-Rijst ns haarbuitesiR'ewoon ava-soorten. Verkrijgbaar ji/2 KG. a f 1.50 en 5 KG. artons beschikbaar gesteld 3t of moeilijk verkrijgbaar 3 voor engross landam. Peter te midden der koftisig. EM'XIAK3'3'. 8 testerftasa Tore, goedgekeurd. b| si$k kap. 100.0 L. SLSEKS. firuiten, Spiege's, i tegen hei gevü vaal oor onvooraichtigheidl raatrumoar, ste.tegnl voor Zoeland, i 135. VUNSHVSdlE COIIRAAIT. Prijs per drie maanden S 1.80» l&aneo f» jposi 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever P. VAN DB VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- 28. ADVERTENTIËIM'c. van 14 regels ƒ0.40, VAor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzalfd© advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote lette» en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepli»onnuminer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Badhuisstraat gen-Middelburg >v| rEN (Remise) v.m werkdagen) 5.50. -I V.HI. 7.55, 9,80. 11.—I 1.15, 2.—, 2.45. 3.30,1 7. -, 7.50, 8.40, 9.30,1 SURG (n. Zeil mar kil j.15*, 6.20*, 8.40, 10.15,1 1.20, 2.05, 2.50, 3.85,1 7.05, 7.55, 8.45, 9.35,1 rijden slechts tot dil E HATEMIEHST. vm. 6.6.20, 7.— .30, 10.—, 10.20, 10.40,1 12.—, 12.30,1.—*, 1.25*1 3.55, 4.25, 4.50, 6.10,1 3.20. nsluisvm. 6,10, 6.3( 9.15, 9.50, 10.10, 10.30,1 .50. Hm. 12.10, 12.451 J*, 3.10, 3.40, 4.10, 4,3 7.25, 8.—, 8,30. en vallen Zondags uit ari 1906. b) nm. 3,23 e) g) ;5 a) nm. 3,50 g) 1,55 f) 3,23 c) uten na het vertrek VU skerke n. Neuzen vm. Borssele en Neuzen tel 20 minuten wachten. Borssele en Neuzen tel 30 minuten wachten, i e t gemaakt, lot van 1.55 van NeuMH| wachten, esvaerd. BEKENDMAKING. Kiezerslijst. De Burgemeester van Vlissingen gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet vestigt de aandacht op de artikelen 1 en 2 dier wet, luidende als volgt Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaaï worden ge kozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den beftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatst- verloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aan geslagen, het te dier zake verschuldigde vóór of op den lsten Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grond belasting voor een bedrag van ten minste één gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs en andere inkomsten of naar een of meer der vijf aerate grondslagen van de personeele belasting, zooals die geregeld is bij de wet van 16 April 1896 (Staatsblad no. 72)of b. indien zij niet overeenkom stig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voor waarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen op den 31 Jannari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bij behoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de Bom, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereen volgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen, of gedeelten van hui zen of, krachtens eigendom, vruchtge- bruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen 2o. dat zij op den 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatst verloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf op beroep der ouders werk zaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is ver meld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene onderne ming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of lijfrente van gelijk bedragmet dien verstande, dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het ver- eisohte bedrag, het inkomen, het pensi oen en de lijfrente worden samengeteld 3o, dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeente lijke spaarbank of in eene spaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereeni- ging, van een naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting. Onder de bjjzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorige lid van dit artikel zijn de banken, opgerioht na 1 Mei 1900 alleen begrepen, voor zoover en voor zoolang zij blijkens op gave van het Bestuur der gemeente waar zij gevestigd zijn, een waarborgsom van f 25.000 bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wét of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaar heid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Art. 2. Onder hen, die den leeftijd Van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haren man, die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarop eerst na 31 Decem ber van het laatst verloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goe deren eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in bet kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in da grondbelas ting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijksopcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of personeele belasting geeft geene aan spraak op kiesrecht, indien hij het ge volg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereeniging, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeiing met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of wa terleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 15, 2o, eerste iid worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabelenkel vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, vermin derd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrijen kost wordt geene rekening ge houden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niet wordt uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbe trekking is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaamheden, waarvoor hij in dienst is, hebben stil gestaan ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opge heven. Indien het inkomen, bedoeld in art. li>, 2o, als vast week-, veertiendaagseh-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding ge durende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. 15, 2o. eene tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten in reke ning gebracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, be doeld in art. 15, 2o. der vrouw geldt voor haren man dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonder lijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gede puteerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandighe den daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Yan deze besluiten wordt mededee- ling gedaan in de Staatscourant", met bijvoeging van de adviezen van Gede puteerde Staten, voor zoover bij de be sluiten van de adviezen is afgeweken. Noodigt de mannelijke inwoners der gemeente die vóór of den 15 Mei 1906 den leeftijd van vijf en twintig jaren bereikt hebben en die niet in de ge meen te Ylissingen aangeslagen zijn, hetzij over het dienstjaar 1905 in de grondbelasting voor een bedrag van minstens f 1 of naar een of meer der vijf eerste grondslagen der personeele belasting, hetzij over het dienstjaar 19041905 in de vermogensbelasting of in de belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten, die aanspraak willen maken om geplaatst te worden op de lijst, aanwijzende hen die bevoegd zijn tot het kiezen van leden van de TweedeKamer, van deProvin- c i a le S t a t e n en van denG e m e e n- tje r a a d uit om vóór den 15 Februari 1906 lo. indien zij in eene andere gemeente aangeslagen zijn, hetzij over het dienst jaar 1905 in de grondbelasting (in die gemeente alleen of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste één gulden), of over het dienstjaar 1904 naar een of meer der vijf eerste grond slagen der personeele belasting, betzij over het dienstjaar 19041905 in de vermogensbelasting of in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, daar van door overlegging der voor geheel voldaan geteekende aanslagbiljetten te doen blijken aanslagen in die belas tingen, waarvoor eerst na 31 December 1905 een aanslagbiljet uitgereikt is, blijven daarvoor buiten toepassing; 2o. zich overeenkomstig de daartoe vastge stelde formulieren aan te geven A. indien zij als mede-eigenaar over 1905 aangeslagen zijn in de grondbe lasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap en het aandeel in dien aanslag minstens één gulden bedraagt en de aanslag ten volle betaald is, onder overlegging van het aanslagbiljet of een door den ontvanger gewaarmerkt duplicaat daarvan een op gaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en van de noodige be scheiden ten bewijze van het gemeen schappelijk bezit. (Model no. II) B. indien zij als hoofden van ge zinnen of als alleenwonende personen op den 31 Januari 1906 sedert den 1 Augustus 1905 bewoond hebben krach tens huur die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereeniging één huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bij behoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd de werkelijke huurprijs, per week be rekend, ten minste heeft bedragen de som voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij de kieswet ge voegde tabel (voor Ylissingen f 1.75 per week.) (Model ITIa) O. indien zij als hoofden van gezin nen of als alleenwonende personen op den 31 Januari 1906 sedert den lsten Augustus 1905 bewoond hebben krach tens huur die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereeniging in dezelf de gemeente achtereenvolgens twee huizen of gedeelten van huizen, van elk waarvan met of zonder bijbehoo renden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter be woning bestemd, de werkelijke huur prijs, pér week gerekend, ten minste heeft bedragen de som voor de gemeente of bet gedeelte der gemeente waar het huis gelegen is, vermeld in de bij de kieswet gevoegde tabel (voor Ylissingen f 1,75 per week). (Model Illb) D. indien zij als hoofden van zinnen of als alleenwonende personen op den 31 Januari 1906 sedert den len Augustus 1905 bewoond hebben krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen. (Model IV) E. indien zij op den 31 Januari 1906 sedert den 1 Januari 1905 bi denzelfden persoon, dezelfde onderne ming, openbare of bijzondere instelling, hetzij achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen openbare of bijzondere instellingen in dienst-betrekking werkzaam zijn geweest en als zoodanig over het jaar 1905 een inkomen genoten hebben als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente waar zij wonen, vermeld is in de bij de kieswet gevoegde tabel (voor Vlis singen f 450) met dien verstande, dat bij de berekening van dat inkomen ad f 450 vrije woning of inwoning berekend wordt op f 87.50, vrije kost en inwoning op f 300 en enkel vrije kost op f 212,50. (Model Va of Vb) F. indien zij op den 31 Januari 1906 sedert den 1 Januari 1905 als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over het jaar 1905 een inkomen genoten hebben als voor de gemeente of gedeelte der gemeente, waar zij wonen, vermeld is in de bij de kieswet gevoegde tabel. (Voor Ylis singen zie het vermelde bij letter E). (Model VI) G. indien zij op den 1 Februari 1906 in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzon dere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van een gelijk bedrag als het inkomen voor de gemeente of bet gedeelte der gemeente, waar zij wonen, vermeld in de bij de kieswet gevoegde tabel. (Voor Vlissingen f 450) (Model VII) H. indien zij verkeeren of in het geval sub E of in dat sub F en boven dien in het geval G, en hun inkomen of pensioen afzonderlijk minder bedraagt dan in die gevallen yereischt wordt, doch door samentelling van het inko men en het pensioen of lijfrente het vereischte bedrag bereikt wordt. (Voor Vlissingen f450). (Model Villa, VUIb of VIIIc) I. indien zij op den 1 Februari 1906 sedert den 1 Februari 1905 den eigen dom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100, (nominaal) ingeschreven in de grootboeken dei- nationale schuld. (Model IXa) J. indien zij op den 1 Februari 1906, sedert den 1 Februari 1905 den eigendom met recht van vrije be schikking hebben van ton minste f 50 ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in een gemeentelijke spaarbank of in eene spaarbank beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezit tende vereeniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting, zulks met dien verstande, dat onder bedoelde spaarbanken, voor zoover deze na 1 Mei 1900 zijn opgericht, alleen die begrepen zijn, welke een waarborgfonds van f 25000 bij de Nederlandsche bank gedeponeerd hebben. (Model IXb) K, indien zij met goed gevolg heb ben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaar heid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uit oefening van eenig bedrijf of beroep. (Model X) verder wordt de aandacht er op ge vestigd dat zij, die verkeeren in de gevallen hiervoren vermeld onder letter B of D en reeds eenmaal op de kiezerslijst ver meld zijn en op den 31 Januari 1906 nog hetzelfde huis of gedeelte van een huis bewonen of eenzelfde vaartuig in gebruik hebben, zonder nadere aangifte op de kiezerslijst gebracht worden, tenzi zij eene der voor de kiesbevoegdheid gestelde eischen verloren hebben of op 1 Februari 1906 hebben opgehouden inwoner van Vlissingen te zijn dat zij, die verkeeren in de gevallen hiervoren vermeld onder de letters E F en II en reeds op de kiezerslijst voorkomen, indien zij op 1 Februari 1906 nog te Vlissingen wonen, vóór den 8 Februari 1906 door den Burge meester een aangifte-biljet ontvangen, dat door hen vóór den 15 Februari 1906 ingevuld moet terugbezorgd wor den ten raadhuize, (bureau bevolking) dat zij die verkeeren in de gevallen hiervoren vermeld onder letter C, J of K en reeds op de kiezerslijst voor komen, zonder nadere aangifte op de kiezerslijst gebracht worden, tenzij zij vóór of op 1 Februari 1906 een der voor de kiesbevoegdheid gestelde eischen verloren hebben of opgehouden hebben inwoner van Vlissingen te zijn en dat de verschillende modellen voor de aan gifte kosteloos verkrijgbaar zijn ter ge meente-secretarie. Vlissingen, den 30 Januari 1906. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKS De Koningin sn ds Prins in Mecklenburg Sohwerin De correspondent te Sehwerin van de N. R. Ot." meldt Koningin "Wilbelmina en Prins Hen drik hebben Zondag na hun kerkgang een bezoek gebracht aan den groothertog en de groothertogin, die later dit bezoek beantwoordden, 's Middags hebben de Koningin en de Prins met de groot hertogin van Oldenburg bij den groot hertog en de groothertogin geluncht en later een lange wandeling dcor het slotpark gedaan. Ook de andere zoon van groother togin Marie, hertog Adolf Friedrich, majoor bij de dragonders van de garde in Berlijn, is overgekomen voor den verjaardag van zijn moeder. Groother togin Marie is bijna hersteld van een zware verkoudheid. Vandaar dat haat verjaardag slechts in den intiemen familiekring gevierd wordt. Ter gelegenheid van den verjaardag van groothertogin Marie was er Zondag ochtend groote reveille van de militaire muziek. Nadat de jarige door haar kinderen gefeliciteerd was, werd er in haar vertrekken een godsdienstoefening gehouden. Aan de luneh zaten alle vorstelijke personen met hun gevolg aan. Gisterenavond om zeven uur was er familiediner. Staatsbagrooting 1906. Uit het regeeringtantwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over hoofdstuk financiën blijkt het vol- geude De minister geeft te kennen, dat eerst bij wetswijziging al of niet hand having der geheimhouding van de aan slagen in de vermogensbelasting ter sprake kan komen. De minister is be reid te overwegen een bepaling, dat in bijzondere omstandigheden aan reeds bestaande polders met minder opper vlakte dan 500 H.A. een langere vrij domstermijn kan worden toegekend. Tevens deelt hij mede, dat in voorbe reiding is een wetswijziging om een einde te maken aan de ontduikingen, die bij de oprichting van naamlooze vennootschappen, door het kosteloos in brengen van onroerend go jd, plaats hebben. De minister verklaart geen stappen te kunnen doen tot compensatie eener suikeraccijnsverlaging door verhooging van het tarief van invoerrechten. Een algemeene herziening onzer burgerlijke pensioenwetgeving kan de minister niet toezeggen, nuahij zich^allereerst bezig houdt met het ontwerpen der belasting voorstellen. Tegen de zegeling der Brusselsche loten bestaat geen bezwaar, blijvende evenwel de vraag, of die stukken aan- deelen zijn in een volgens de wet van 6 Juni 1905 geoorloofde premieleening (welke vraag niet ter beantwoording staat van den minister van financiën) geheel ongeprejudiceerd. Voorshands acht de minister het in voeren van een nikkelen muntstuk met een opening in het midden, zooals België heeft, ten onzent niet aanbeve lenswaardig, hoofdzakelijk uit vrees, dat de circulatie van nikkelen Belgi sche pasmunt in sommige deelen van het land nog meer zou toenemen. Rsgoeringsplannen. Bij het wetsontwerp tot regeling der ziekteverzekering zal minister Veegens rekening houden met het particulier initiatief en streven naar aansluiting aan bestaande instellingen. De ministers Rink en Staal zullen aan de Tweede Kamer voorstellen doen betreffende de vooroefening der jeugd. Dezer dagen is een opdracht gege ven, die strekt om tot spoedige invoe ring van de commercieele boekhouding bij de posteryen te geraken. Avp. De oud-minister dr. A. Kuyper wordt half April van zijn reis in het Oosten terugverwacht. Hij blijft de eerste jaren nog te 's Gravenhage wonen.

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1