Zaterdag 20 Januari. FEUILLETON. No. 17. 44e Jaargamgv 1906 Telepliooimuminer 10. Bionenlandsclie berichten. tand- ers Tuinbouw. YLISSIUM HE COURANT Prijs pei drie maanden l.H@8 Fïaaco paf jposü 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIES" s van 14 regels ƒ0.4®, Voor eiken regel nreer 10 cent. -- Bij diiecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt, de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliclié's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. De reis van minister Krans. De Haagsche correspondent van de N. Gron.Clt." heeft het ook over het aan minister Kraus toegestane verlof. Hg maakt de opmerking, dat de minister, „1b hij in begin Maart vertrekt, hoogst waarschijnlijk in Mei hier te lande terug W Van*'het ten hoogste vijf maanden verleend verlof, hoopt prof. Kraus met langer dan drie maanden gebruik te maken. Er is dan nog alle gelegenheid voor de behandeling van alle zaken, aie aanhangig zijn gebleven, ook van de spoorwegnaasting, die een van de kran ten als een peulschilletje voorstelt, waar mee men in vijf maanden, neen minder, in een paar maanden, gereed kan komen! En zelfs als de minister de volle 5 maanden afwezig bleef, zou hij nog tijdig genoeg op zijn post terug zijn om zelf de begrooting voor 1907 te ontwerpen. Het plan schijnt intusschen te zijn dat de heer Kraus niet langer dan drie maanden afwezig zal zijn, Maart, April en Mei wanneer Z.Exc. dan de gebrui kelijke zomervacantie, die ook een mi nister pleegt te nemen, dit jaar opoffert, zal heel zijn afwezigheid denkelijk neer komen op een verlengd verlof van 4 k 6 weken. En nu vergeet men toch al te zeer bij deze geheele zaak, schrijft de cor respondent verder, dat, al moge 't een persoonlijk belang zijn voor den ont werper van het werk der haven verbe tering van Valparaiso om bij de defini tieve^ uitbesteding zijn invloed te doen gelden, er ook een niet zoo onbefeeke- nend Nederlandsch belang bij betrokken is dat de uitvoering van dit reusachtig werk in den vreemde door Nederlanders wordt aangenomenen dat kan de mi nister Kraus meer dan iemand in de hand werken. Voor onze nationale eer en voor onze nijverheid is het lang geen onverschillige zaak. Naast zijn eigen belang dient de minister, door naar Chili te gaan, dus ook wel eenigermate het landsbelang. Nochtans ware de heer Kraus liever van een hernieuwd bezoek aan Valpa raiso ontslagende Chileensche regee- ricg stelde evenwel zeer hoogen prijs op zija overkomst en daarom kon de minister niet weigeren. Had hij dan de portefeuille van waterstaat om die reden moeten afwijzen Daarvan is ernstig sprake geweest. Men was evenwel zoowel uit een politiek als technisch oogpunt zeer gesteld op zijn optre den en bij H. M. de Koningin bestond geen bezwaar tegen de opdracht aan prof, Kraus onder voorwaarde van des noodig, het nu verkregen verlof te ne men. Is er dan reden voor de pers of voor het parlement om over deze zaak zulk een oorverdoovend kabaal te ma ken Als de minister, na de afdoening (Naar 't Engelseh.) 22.) der begrooting in de Eerste en des ge- wenseht na een beetje post- en telegraaf- en spoorwegdebat in de Tweede Kamer (die denkelijk 20 Feb. bijeen komt en dus voor 1 Maart gemakkelijk een volle week aan dat nasleepje van de begroo ting had kunnen besteden) begin Maart met verlof op reis gegaan en nog voor ultimo Mei teruggekomen ware, zonder voorafgaande kennisgeving aan de Eer ste Kamer, er zou misschien geen notitie van het geval genomen zijn. Nederland voor een waarde van 353,789,000 francs; zoodat in verge lijking met 1903 de eerste invoeren vermeerderden met 11,500,000 francs, i de tweede met 36,000,000 francs. Bezuinigingseommissies. Ter aanvulling van zijn bericht van gisteren deelt „L. en V." mede, dat verdere pogingen tot bezuiniging op de begrooting van oorlog zullen betreffen de opheffing van enkele werkplaatsen en magazijnen, de provinciale en plaat selijke staven, enz. Het denkbeeld om het wapen der marechaussée over te brengen naar justitie schijnt door de regeering niet te worden aanvaard. De minister van financiën heeft aan de hoofd- en verdere ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen opgedragen, den burgemeesters en den inspecteur, belast met het toe zicht op de naleving van de drankwet, bij de uitvoering dezer wet, zooveel mogelijk steun te verleenen, door, op hun verzoek, de inlichtingen te ver schaffen, die voor hen van belang zijn, met inachtneming evenwel van art. 35 der wet van 2 October 1893 (Stbl. no. 149) op de belasting op de bedrgfs- en andere inkomsten. Kamers van Koophandel. Zooals onlangs is gemeld, heeft de minister van landbouw, nij verheid en handel van de besturen der gemeenten, waar een Kamer van Koophandel is gevestigd, opgaven gevraagd van het getal kiezers van leden der Kamers en van haar uitgaven, een en ander over de laatste vijf jaren. Zijn wij wel onderricht schrijft de „N. R. Ct." dan 3taat dit een en ander in verband met het plan van den minister, om de hand te slaan aan de reorganisatie der Kamers van Koop handel, waarvoor nu reeds verscheidene jaren geleden in een vergadering van afgevaardigden dier Kamers, te Am sterdam gehouden, een schema vastge steld en aan den toenmaligen minister Yan der Sleyden aangeboden werd. Tegen het einde van den avond was do Amerikaansche een oogenblik alleen en Vere liet zich in den stoel naast haar nedervallen. Zij wilde hem niet aanzien. „Willen wij weder vrienden worden zeide hij half spottend. „Ik heb u nooit meer dan als eene kennis beschouwd", antwoordde zij kortaf. „Niet f Ik dacht het tegendeel. Hoe dat ook zij, gij zijt niet erg beleefd jegens mij, zelfs al ben ik maar een kennis van u. Wilt gij niet zeggen wat ik gedaan heb om u te beleedigen, miBs Yan Yoorst Een oogenblik was het of het ijs van haar hart wegsmolthij zag er zoo schoon uit en hij sprak zoo innemend, zoo geheel anders dan de Duitscher met Ingevolge machtiging van H. M. de Koningin, is aan het pantserschip, waarvan de bouw is opgedragen aan 's Rijks werf te Amsterdam de 'naam gegeven van „Jacob van Heemskerck", met bepaling, dat ter aanduiding van genoemden bodem in den dagelijkschen dienst, zoomede in de officieele schrift uren, alleen van den naam Heemskerck zal worden gebruik gemaakt. Yoorts zijn aan vier torpedobooten groot model de namen gegeven van „Johan van Brakel", „Jan. Danielszoon van de Rijn", „Meyndert Jentjes" en „Willem Willemsze." der dampkringslucht wel bekend. Men verwarre het niet met potasch, vroeger en door sommigen nu nog gebruikt om het goed te wasschen, hetwelk be- uit kali en koolzuur. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland", onder bevel van den kapt. ter zee J. B. Snethlage, 17 dezer van Ponta Delgada vertrokken, ter voortzetting van de reis naar de Caraïbische Zee. Handel tusschen Nederland en België. Het verslag van den Belgischen con sul te Rotterdam, er op wijzend hoe Nederland en België zich eigenen tot een uitwisseling van beider handels producten, toont aan dat in 1904 de invoeren van Nederland in België een waarde vertegenwoordigden van 240,973,000 francs, van België in zijn hard keelgeluid. „Gij zijt zeer begon zij. Zij kon Yere onmogelijk de reden zeggen waarom zij boos was. „Waarom zijt ge niet op de tuinpartij geweest vroeg zij ruw. „Omdat ik door zaken niet kon." „Zaken bah!" lachte zij spottend. „Gij twijfelt dus aan mijn woord?" „Ik twijfel ook aan u." „Gij hebt geene reden daartoe." „Dat heb ik wel. Gij gij hebt mij niet netj'es behandeld, mijnheer Beres- ford." „Dat moet gij mij eens uitleggen." „Dat wil ik niet", antwoordde zij gemelijk. „Zooals ge wiltik kan u niet dwin gen. Maar ik geloof dat ik nader bij de waarheid ben als ik zeg dat gij mij slecht behandeld hebt. Ik heb u een bouquet gezonden. Tot hiertoe hebt gij altijd mijne bloemen gedragen, maar dezen avond „Verkoos ik de bloemen te dragen, die de graaf mij gezonden heeft." „O zoo, juist wat ik dacht. En mis schien denkt gij wel, dat de graaf u huwen wil", antwoordde hij, ditmaal werkelijk boos, want, als zoovele zwakke Isn verlanglijstje. „De Schoolbode", orgaan van de af- deeling 's Gravenhage van den Bond vanNed. onderwijzers, geeft het volgende verlanglijstje Verplichte schoolvergaderingen, langer kindervoeding, subsidie aan kinderklee- ding, afschaffing van het eerste-klasse- examen, aanstelling van schoolartsen, invloed van de onderwijzers op 't alge- meene leerplan, een najuarsvacantie, betere aanpassing van 't M, O. bij L.O., speelterreinen op verschillende plaatsen in de stad, 'n fondsje voor schoolreisjes, schoolbaden, openbaarheid van onder- wijsadviezen, openbaarheid van de ver gaderingen van de schoolcommissie, andere democratische wijze van samen stelling van die commissie, kleiner klas sen, grootere en ten deele overdekte speelplaatsen, onderteekening van de getuigschriften ook door den klasse onderwijzer, eenvoudige verplaatsing van onderwijzers naar burgerscholen, ver plichte schoolpauzen, betere verlichting van de schoollokalen, of vrijaf op donkere wintermiddagen, afschaffing van 't mid dag-half uur (half twee tot 2) op de burgerscholen, afschaffing van 't ambu- lantisme, bestaande scholen goed onder houden, centrale verwarming of vul kachels in de scholen,onderwijzerskamer, spreekkamer voor de ouders, geen loka len aan de straat. Sets over Kali im Ine! algemeen. Kali bestaat uit de twee enkelvoudige stoffen kalium, een metaal, en zuur stof, een gas, als belangrijk bestanddeel De tegenwoordige wetenschap heeft geleerd kali tot vele doeleinden te ge bruiken zij is een voornaam bestand deel van het voedsel van den menscb, doch dient ook om gansche volkeren te vernielenmen denke aan het bus kruit, dat salpeter of kalinitraat bevat. Doch kali heeft ook een verhevener rol te spelen en wel in den landbouw. Kali is onmisbaar voor de planten, daar zij den stroom der sappen vergemakkelijkt daar zij medewerkt aan de vorming van een der voornaamste bestanddeelen onzer landbouwproducten, n.l. de kool hydraten (zetmeel, suiker, oelstof)daar zij gunstig werkt op de kleur en den smaak der vruchten en andere planten- deelendaar zij de landbouwgewassen, de tuinvruchten en boomen krachtiger maakt om koude, ziekten en beschadi gingen meer weerstand te kunnen bieden. Ook zijn er in den laatsten tijd proe ven genomen, die ons geleerd hebben dat de kali dienen kan om het onkruid te verdelgen: de wilde mosterd op haver velden, het mos in weilanden, de tijloos en de paardenstaart. Onze bouwgronden, ontstaan door het uiteenvallen van rotsgesteenten, bevat ten meer of minder kali, maarmate die gesteenten daaraan rijker of armer wa ren. De zand- en veengronden zijn kali- arm hier moet dus de bemesting hoofd zakelijk in de kali-behoefte voorzien. Maar ook op andere gronden, rijk aan kali, wachte men zich zoo waar schuwt de heer Schreiber, staatsland- bouwkundige te Hasselt te veel te rekenen op den kali-voorraad van den bodem, dewijl kali aldaar meestal ver bonden is met kiezelzuur, welke ver binding zich weinig gevoelig, ja bijna ongevoelig betoont voor kou, regen, lucht en warmte en dientengevolge zeer langzaam in een opneembaren staat menschen, liet hij zich door zijn kwadeu luim medeslepen. „Mij huwen 1 Wat bazelt gij toch, mijnheer Beresford antwoordde zij met een vuurrooden blos. „Ik dacht dit maar", zeide hij lang zaam. „En waarom, zeg mij, zou juist de graaf mij huwen Er zijn heel wat men schen, die dit graag zouden willen, als het in hunne macht stond. Eenigen, die arm zijn, willen mij om mijn geld hebben, maar de graaf is niet arm, mijnheer Beresford." En Mil'y maakte ij verig gebruik van haar waaier om zich de gloeiende wangen af ts koelen. „Voor een Duitscher is hij rijk", ant woordde Yere. „Mag ik u dus geluk wensehen, miss Vau Yoorst." Dit zeggende, keek hij haar vlak in het gelaat. „Yere Beresford, ik geloof dat ik u haat", riep zij uit, en de tranen kwamen haar in de oogen. „Neen, zeg dat niet, Milly, want want ik bemin u", voegde hij, door haar smart getroffen, er zacht bij. „Gij Ik houd het er voor dat gij van niemand dan van uzelven houdt, Hieruit volgt de onmisbaarheid der kali-meststoffen. De voornaamste bron van deze is de ontzaglijke laag in het centrum van Duitschland, der Stassfus- ter kali-mijnen. Deze leveren vier stof fen, welke, fijngemalen, den landbouw van nut kunnen zijn carnalliet, sylvi- niet, kaïniet en hartsalz. Carnalliet komt het meest voor, doch bevat slechts 9 pet. kali, met chloor verbonden syl- viniet wordt meer gebruikt, zuivere, in den vorm van chloorkalium, heeft het 14—18 pet. Kaïniet, ten onzent het meest bekend, wordt aangetroffen in „nesten", bevat tendezwavelzure kali, zwavelzure magnesia en chloormagnesium. Het hartsalz, ook belangrijk voor den land bouw, heeft gewoonlijk een nog grooter kali-gehalte dan kaïniet. Kaïniet en hartsalz geven beide in den landbouw uitnemende resultaten. Proeven hebben bewezen, dat het gevaar der chloorver bindingen overdreven is voorgesteld. Uit vrees voor dit gevaar behoeft men zich allerminst van het gebruik te laten weerhouden. Behalve bovengenoemde ruwe zouten zijn nog gezuiverde kalizouten in den handel, welke in de groote fabrieken, naast de mijnen gelegen, uit het ruwe zout worden bereid. Wij noemen slechts de zwavelzure-kalimagnesia of patent kali, dat verkregen wordt door het keukenzout uit het kaïniet te verwijde ren zwavelzure kali, gewoonlijk bereid door patentkali te laten smelten chloor- kali, waarvan de zuiverheid verschillend is, dat ten onzent meestal voor de helft ongeveer uit „kali" bestaat. Deze gezuiverde, geconcentreerde pro- dukten kunnen dienen op zware klei en vochtige zavel en veengronden voorts als da mest op zeer groeten af stand vervoerd moet wordenbij zeer late kali-aanwending, kort voor het zaaien of als dekmesteindelijk vooi' zekere planten, zooals tabak, die in 't geheel geen chloor verdragen. Eieren in den winter. Krijn. Hoe gaat het met je kippen, Japik, heb je al braaf eieren gehad dezen winter Japik. Treurig, Krijn 1 Den laat sten tijd af en toe een enkel ei is al wat ik gekregen heb van mijn dertig kippen. Krijn. En je hebt er verleden najaar ook verloren Japik. Ze hadden bijna alle 't snot en een 6tal zijn er achtereenvolgens aan dood gegaan. Die ziekte heerschte algemeen, je hebt er zeker ook last van gehad Krijn. Mijn buren veel, bij mij leden er slechts een paar hoenders aan, die ik direct heb afgezonderd, waardoor de ziekte gestuit werd. De kippen waren dan ook, evenals andere jaren, tamelijk vroeg aan den leg en van de eieren heeft mijn vrouw al een aardig duitje gemaakt. Japik. Ik begrijp 't niet, Krijn. Je weet, ik heb beste soorten hoenders, dezelfde als jij Leghorns, voor een deel gekruist met boerenkip, Minorca's en Andalusiërs. Jij krijgt altijd vroeg eieren, wanneer ze geld waard zijn, mijn kippen beginnen eerst te leggen als de markt overvoerd wordt met eieren. Krijn. 't Is niet genoeg een goed ras te hebben, vriend, er komt meer bij kijken goed voêr en een behoorlijke verzorging. Japik. Ik zou zeggen daar ligt het bij mij niet aan, althans niet aan het voêr, ze krijgen volop gerst en 's middags afval en restjes uit de keuken, Krijn. Dan krijgen ze zeker wel genoeg, maar oordeelkundig is die voe dering niet, ze is te eenzijdig, Japik. Japik. Wat geef jij ze dan, Krijn Krijn. 's Morgens geef ik ze van een zelfgemaakt mengsel50 pond ger- stemeel, 20 boekweit-Grant, 10 tarwe- Vere Beresford", antwoordde zij, terwijl de tranen weder verdwenen en de oude moedwil weder bovenkwam. Hij had zich in zijn eigen net ge vangen en zij was besloten hem eens flink de les te lezen. „Ik begrijp niet waarom ge dat zegt", antwoordde hij. „Dat komt er niet op aan, ik denk het toch." „Wordt mijne vrouw, Milly, en ge zult wel van gevoelen veranderen", fluisterde hij. „Uw vrouw? Drommels, dat is eene verrassing", zeide zij lachende. „Dus wilt gij met mij trouwen, niet waar „Indien ge u verwaardigen wilt naar mij te luisteren. „Ik twijfel er aan of dat ergens toe dienen zou. Wat heeft u op het idéé gebracht dat ik u bemin, mijnheer Beresford „Houdt ge niet van mij, zelfs niet een beetje Kom, wees niet wreed, Milly", zeide hij, nu bleek wordende. „Ik geloof, neen, ik ben er zeker van, dat ik niets van u houd", antwoordde zij bedaard. „Twee avonden geleden, neen, trek uwe hand niet terug geloofde ik dat gij van mij hieldt. Kom, laat ons vrienden worden, Milly, zeg dat gjj met mij wilt trouwen, en Milly sprong met een schellen lach op en zeide ijskoud „Ik zal dat nooit zeggen. Gij hebt te veel verbeelding, mijnheer Beresford. Waarom weet ik niet. U schijnt te den ken, dat elk meisje u om den hals zou willen vliegen. Gij zijt immers geen lord, geen millionair of een geniege zijt zelfs geen Duitsche graaf. Ik zou 'niet weten waarom een meisje zoo verzot ban zijn om met u te trouwen. Wat mij betreft, ik dank voor die eer." Yere stond bleek en boos op. Milly rees ook van haar stoel op. „Dan blijft mij niets over dan u goeden nacht en vaarwel te zeggen. Ge kondt uwe weigering heuscher en beleefder hebben ingekleed maar dat komt er niet op aan. Het is misschien in sommige Amerikaansche kringen de gewoonte om den man, dien men afwijst, te beleedigen. Enfin, permitteer mij u naar mevrouw Yan Yoorst te geleiden, die reeds om u roept." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1