e. i 1 16 Januari* PIL vv u ■i Binneölandsclie berichten FEUILLETON. lende X X ,jê 13. 44e Jaargang. rdigen X. I pel ge 10 cent. extra ibaar beek en tegen TRIEN te e si oudt te Ylis- lieden zondej I der stad. ■van dit blad I iüfj >4' rkt, en M. N. list Nieuw- zoo zwak, medicijnen id van een beterschap opgeknapt, begrijpen, sn heb aan e maag en gram) vol ding slechts dergelijk 7IEST, Dro- Diosdag Prijs per drie maanden 1=30= JÉaooo jü» jjosi 1.50. Afzondeilijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVEETBNTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote iettei'3 en cliclié's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Son- en feestdagen. Teleph öoiiii ïimrner 10, Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. VsFof minister-Krans. Naar aanleiding van het verlof van minister Kraus, vraagt „Het Volk", waarom juist de heer Veegena den minister Kraus vervangen moet, en meent dat men eerstgenoemden minis ter in de eerste plaats aan zijn eigen werk moest laten, als men aan dit Kabinet nog een kans wilde geven op eenige kracht en reputatie. De inter pellatie over de staatsexploitatie van de spoorwegen, zullen de heeren Veegens en De Meester wel kunnen afdoen. Maar in het voorjaar moet nog een debat plaats hebben over het personeel der spoorwegen en dat van de posterijen en telegrafie, Moet de heer Veegens dat afdoen Zoo ja, dan rooft men dezen den tijd voor zijn eigen werk, wat schadelijk zou zijn. De heer Kraus heeft toegezegd, aan tal van bruggen, wegen en dijken zijn volle aandacht te wijden, en sommige daarvan eischen persoonlijk bezoek. Maar de hoer Kraus pakt zijn koffer en gaat naar Chili en in het najaar komt hij hier met een begrooting voor den dag, die hij niet zelf gemaakt heeft en kan dan weer aan de vragers toezeggen hun rede nauwkeurig te zullen nalezen. Een jaar van stilstand of bijna zoo, voor het departement van waterstaat. En dat bij de vele plaatselijke belangen van ge wicht, die het te behartigen heeft. Dit ministerie vertrouwt veel op de kracht zijner zwakheid. Het permitteert zich het ongelooflijkstenu ja, jullie kunt toch een poos niet buiten ons. Maar er is aan alles een einde en eens ook aan de vrijmoedigheid der impo tentie. En het minst wat men vergen mag, is, dat althans de belangen der beide genoemde personeelen er niet on der zullen lijden. Als de regeering den heer Kraus op reis laat gaan, moet zij gereed zijn te handelen, alsof er geen heer Kraus was. In parlementaire kringen wordt ver wacht dat de motie betreffende de Staats exploitatie van spoorwegen eerst in de najaarszitting, na den terugkeer van minister Kraus uit Chili, aan de orde zal worden gesteld, terwijl daarentegen het plan bestaat de moties betreffende den toestand van het spoorwegpersoneel en van het personeel bij de posterijen en telegraphie, nog vóór diens vertrek te behandelen. Be werkwijze der Tweede Kamer. „De Vaderlander" ziet de voornaam ste oorzaak van het onvoldoend begroo- tingswerk door de Tweede Kamer ge leverd hierin, dat de redevoeringen te ian6 zijn. En zij verwacht alleen ver betering van een streng reglement. (Naar 't Engelsch.) 18.) „Nu, ik hoop dat alles goed mag uitkomen", zeide mevrouw Van Voorst met een diepen zucht. „Zooals ik zeide, zoudt ge een betere keus kunnen doen, maar als ge werkelijk zoo van hem houdt, is dat iets anders. En nu, Milly, wensch ik u goeden nacht. Laat de gedachte aan hem uw slaap niet ver storen." „Neen, mama, ik ga slapen en van hem droomen", antwoordde zij lachend en bood haar schoon gelaat hare moeder tot een kus aan. Tien minuten later lag zij in eene diepe slaap verzonken. „Zeg eens, Vere, oude jongen, je hebt je van avond met de rijke Yankee erfgename alleen beziggehouden. Moet Ons dunkt schrijft het weekblad als niemand langer mocht spreken dan één uur in tweeden termijn hoog stens een half uur werd toegestaan, en do derde termijn voorgoed verviel, de Kamer enorm veel tijd zou uitwinnen. Als wij bij de laatste begrootings debatten er aan herinneren, dat de hee ren Lobman, Kolkman, Talma, Van der Zwaag, Tydeman, Drucker, Roessingh zich in deze binnen de grenzen van het door ons gewenschte reglement hebben bewogen, dan gelooven wij niet te veel te eischen. Maar de heeren Troelstra en Heems kerk spraken ieder bijna 4 uur bij de algemeene beschouwingenom maar eens bij dit voorbeeld te blijven, en dat was nog maar hun eerste termijn. En dan spreken wij nog niet over de vele geheel onnoodig gerekte beschou wingen bij de verschillende hoofdstuk ken door tal van geachte afgevaardigden gehouden. Be financieels onregelmatigheden. Naar het „N. v. d. D." van welin gelichte zijde verneemt, worden maat regelen beraamd om te voorkomen dat de obligatiehouders van de maatschappij van zekerheidsstelling, ten gevolge van de gepleegde malversatiën, schade zulien lijden. Het plan bestaat een kapitaal te vormen, zoo groot als het bedrag der verduisterde gelden, van welk kapitaal de rente en aflossing preferent zullen zijn, dus het eerst van de winst der maatschappij zullen worden betaald. De aandeelhouders zullen dan niet behoeven bij te storten alleen zal hun winst door de rente en aflossing van het nieuwe kapitaal kleiner worden. Ons werd er bij verzekerd, dat het grootste deel van het nieuwe kapitaal reeds was toegezegd. Een dergelijk plan bestaat ten op zichte van de Hollandsche hypotheek bank. Winkeladministratie en boekhouden. Het bestuur van den „Nederlandsehen bond van vereenigingen van den handel- drijveilden en induetrieelen midden stand" heeft tot de besturen der aange sloten vereenigingen een rondschrijven gericht, waarin, onder herinnering aan het rapport van mr. E. J. Korthals Altes over boekhouden en winkelad ministratie, dat op de laatste algemeene vergadering van den Bond het onder werp heeft uitgemaakt van een belang rijk zaakrijk debat, wordt medegedeeld, dat het besluit is genomen, in over weging te geven in de respectieve ver eenigingen mannen te benoemen, die het vraagstuk der winkeiadministratie en boekhouden tot goede oplossing zouden brengen door het oprichten van cur sussen in die vakken voor volwassenen, liefst nog in den loop van 1906. Aan de verschillende vereenigingen, die reeds een oursus voor boekhouden bezitten, wordt verzocht om een uit- ik je feliciteeren zeide een schoon man met een donker uitzicht en zware knevels, toen Vere Beresford na de dames Van Voorst in haar rijtuig ge holpen te hebben, Daar de balzaal lang zaam terugkeerde. Een zonderlinge, verstoorde uitdruk king vertoonde zich op het gelaat van Vere Beresford. „Niets van dat", antwoordde hij kortaf. „Ga gij er zelf op los, Blair." „Ik heb niet de minste kans. Na dezen avond zal niemand den moed hebben de schoone Milly aan te spreken, Gij zijt de gelukkige man, waarde Be resford, een „Neem mij niet kwalijk, ik b6n voor deze dans met gravin Holdein geënga geerd", riep Vere, beproevende door te gaan, ongeduldig uit. „Nu, gij zult moeite hebben om daar op een goeden voet te geraken, ouwe jongen", lachte de andere. Vere ging door en naast de gravin zitten. „Dat is een buitenkansje voor Vere", zeide zijn vriend tot een ander. „Hij is zoo arm als de mieren, en, zelfs als zijn neef het hoekje omgaat en de oude Ballington hem volgt, zal hij nauwelijks voerig verslag van hun oursus met om schrijving der middelen, waaruit de cursus bekostigd wordt, de vakken die onderwezen worden en de resultaten van het onderwijs in bet belang van de practijk. Deze verslagen zuilen dan verwerkt worden tot een geheel, dat aan- het jaarverslag van den Bond zal worden toegevoegd. Motie-manie- De „Nederlander" somt het vele werk op, dat gereed ligt voor openbare be handeling en voor behandeling in de afdeelingen der Tweede Kamer. Maar nu zijn er zegt zij ijverige Ka merleden, die aan al dat werk nog niet genoeg hebben en de Kamer nog voor eenige andere vraagstukken stellen in den vorm van moties. Thans zijn er 7 aanhangig 6 daarvan betreffen hoogst gewichtige, meerendeels hoogst moei lijke onderwerpen van wetgeving, die door de regeering niet in haar program zijn opgenomen en Diet aan de orde zijn of eerstdaags zullen komen, en waarover waarschijnlijk weken lang zal worden gedebatteerd, in welken tijd de ministers van hun arbeid worden afge trokken en eveneens de Kamerleden belet zullen worden te onderzoeken, voor te bereiden en te beoordeelen wat de regeering ter tafel bracht. En het resultaat van dat alles zal zijn niets. De Kamer verandert op die wijze steeds meer in een debatingclub. Er is nog een ander kwaad aan die motie-manie verbonden. Door dat doen behandelen van moties tracht men de eigenlijke leiding van 's lands zaken over te brengen op de Kamer. Wat de re- geering voorstelt laat icen liggen of behandelt men langzamer dan noodig is, om in de plaats daarvan te behan delen wat een of enkele der 100 Ka merleden van meer belang toeschijnt. Vooral leden van partijen die in de minderheid zijn, verschaffen zich daar door een invloed op den gang van zaken, die, naar goede constitutioneele beginselen, hun niet toekomt. En eindelijkbet voorbeeld werkt aanstekelijk. Waarom zou, als A. en B. en O. voorgaan, X., Y, of Z. niet kun nen volgen Het toont toch altijd groo ten ijver I En de kiezers, die meeren deels ook over de moeilijkste quaesties hun oordeel al klaar hebben, als zij een paar artikelen in het blad hunner partij hebben gelezen, vragen al spoedig aan hun „mandataris" waarom hebt ook gij niet maar eens een motie ingediend Een motie over zoo'n onder werp, dat ons heel wat meer interesseert dan tal van de regeerings ontwerpen die ons niet aangaan Ons schijnt deze gang van zaken hoogst bedenkelijk. Uit het oogpunt van partij-politiek zouden wij ons er niet anders dan over kunnen verheugen. Hoe meer gepraat, hoe minder „in een stuiver erven. De dollars van miss Van Voorst zullen echter de Ballington goederen weder in orde brengen en Vere zal dan gerust onder zijne eigen wijn gaard en vijgeboomen zitten, iets, dat niemand van zijn familie sedert ver scheidene geslachten heeft kunnen doen.' „Zou het Vere om het geld te doen wezen zeide de ander temend. „Het is een ongedurige man en iemand, die van de eene bloem naar de andere vliegt, zooals lady Jess Hillon gisteren avond tot mij zeide. Het praatje gaat. dat bij met een meisje van zijne plaats geëngageerd is, die niets bezit." „Dan zal hij baar natuurlijk den bons geven arme meid I Beresford is de man niet om zich met liefde in een hutje te vergenoegen. Gaat ge van avond naar de club of naar Daere's rooms, Handy P vroeg majoor Blair. „Naar Daere's rooms, hij zal er van avond ongenadig van langs krijgen, daar kunt" ge op aan. Nu, au revoir Een uur later sloot Vere Beresford, nadat hij een paar dansen, waar hij niet buiten kon, had gedaan, vrede, of liever een wapenstilstand met gravin Holdein zeide een paar vleiende woorden tot twee of drie groote dames, die hij dien het Staatsblad komt", en met hoe meer schijn van recht dan ook, thans onzer zijds, bij de verkiezingen der regeering het verwijt kan worden gedaangij bracht niets tot standMet zulke eer lijke leuzen wordt menig kabinet om hals gebracht. Maar er is een hooger belang dan partij-politiek. Ons gaat een goede toepassing van de constitutioneele beginselen meer dan iets anders ter harte, en liever dan telkens de Grondwet te herzien, zouden wij gelijk eertijds de minister Mod derman, en onlangs, in een ander ver band, zeker Leidseh professor deed, ons de vraag willen stellen, of wij niet beter deden met ook eens ons zeiven te herzien. Gedurende de maanden October, No vember en December 1905 hebben zich voor dienstneming bij den zeedienst 160 jongelingen aangemeld, van wie er 97 werden afgekeurd en 615 een defini tieve verbintenis aangingen. Het contingent suppletietroepen, dat in 1906 naar Oost-Indië moet worden uitgezonden, bedraagt 1450 man, onder wie 50 sergeanten der inf., 50 cavale risten, 200 artilleristen, 16 geniesolda ten en overigens soldaten der infanterie. Voor West-Indië 75 man, nl. 50 voor Suriname en 25 voor Curasao. Spoorwegpersoneel. Op een nader te bepalen dag in Fe bruari zal te Utrecht een algemeene vergadering van de „Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel" ge houden worden. Uit de agenda in het orgaan dier vereeniging blijkt, dat het hoofdbestuur een weerstandskas met verplichte bijdragen wenscht op te richten en tot verhooging der contri butie tot 50 cent per f 100 salaris over te gaan. Voorts zal de verhouding tot de categorie-vereenigingen en degroeps- vertegenwoordiging besproken worden. Het hoofdbestuur stelt voor de wenschen van het spoorwegpersoneel vast té stellen in verband met de a. s. Kamerdebatten. Voor alle nachtwerk wil het den tien- urigen arbeidstijd als maximum geldig zien te verklaren. Vlissingen, 13 Jan. A> Benngr's Bioseaps. De vorige week wezen wij met een enkel woord op de aantrekkelijkheid, die de voorstellingen van den bioscoop hadden en nog steeds hebbenwij kunnen er aan toevoegen, dat de be langstelling nog wassende is, blijkende uit het overgroot bezoek van gister avond in de zaal Stofkoper. De naam van Benner heeft een goeden klank en met gerustheid kunnen wij getuigen, dat het publiek overvol- daan huiswaarts keert, dankbaar voor het genotene. Het programma vermeldde een reeks van nummers, waarvan de meeste hier voor het eerst werden vertoond en waarvan vele de bijzondere belangstelling nde maakten, om de zeer schoone kleurenpracht, die er weelderig in wordt ten toon gespreid. De omstandigheid, dat over het ge heel in alle nummers de beelden scherp belijnd en daardoor zeer duidelijk waarneembaar zijn, gevoegd bij de on afgebroken helderheid als gevolg van het sporadisch voorkomend vibreeren, maakt, dat de weldadige aandoening voor het oog niet zoo spoedig in ver moeidheid overgaat, wat natuurlijk zeer te bejammeren zou zijn voor het tot bet einde toe genieten van nummers van eenigen duur. Onder deze rekenen wij „de Vendetta," „de twee vage bonden", „per automobiel van Parijs naar Monte Carlo", „het gestolen kind. onder de treffende schoone moeten „de dansende kaarten," „de wonderbare bijenkorf," „de Lilliputtersdana" in 't bijzonder genoemd worden. Het grootste, rijkste en meest dankbare was evenwel de „Opera Faust" en „Faust in de Onderwereld" een waar succes nummer, waaromtrent hoegenaamd geen aanmerkingen zijn te maken en waarin toch allicht om de uitgebreidheid van de stof en de rijkdom en pracht der tooneelen minder gunstige oogenblikken den indruk van het geheel zouden kunnen verzwakken. Genoot het pu- biek zichtbaar bij het vele en velerlei, uit de ademlooze stilte bij dat gedeelte van het program bleek, dat bewonde ring en tevredenheid haar toppunt be reikten. De onvermoeide vertolker, dis over een paar niet onbenijdbare longen beschikt, bewees aan het publiek met zijn verklaringen een zeer grooten dienstde voorstelling moest daardoor in waarde stijgen. Wij vertrouwen wel, dat de heer Benner, als bij van hier vertrekt, niet over belangstelling van het Vlissingsch publiek zal klagen, dat op zjjn beurt aan Benner's Bioscope met voldoening zal denken. Het Zweedsche stoomschip „Ludwig Peyron" van Antwerpen naar Stockholm en het Deensche stoomschip „Skjold" van Riga naar Antwerpen, hebben Zon dagmorgen in het Oostgat aan den grond avond tamelijk veronachtzaamd had, en volgde Blair naar Daere's rooms. Toen hij het consulaat verliet, ver keerde hij in een maalstroom van op gewondenheid. Milly van Voorst had hem duidelijk genoeg te kennen gegeven dat zij zichzelve en hare dollars gaarne wilde geven, en zijne ij delheid was daardoor ten zeerste gestreeld. De bloem der mannen in Bhadden reeds maan den lang het hof gemaakt aan de rijke erfgenamegeen wonder, dat hij er trotsch op was, dat hem de voorkeur werd geschonken, en hij zuchtte bij de gedachte dat, indien hij slechts yrjj was; het met zijn armoe gedaan was, maar hij had aan Margareth Pelham zijn woord gegeven en zij waren reeds laDg geën gageerd. Hij gevoelde dat het slecht en eerloos zou zijn haar af te schrijven, en toch was het eene groote verzoeking voor hem dit niet te doen. Milly was rijk, ontzaglijk rijk en er was niets, waarvoor Vere Beresford meer vreesde dan voor armoede. Toen hij zich aan Margareth verbond, werd zij voor rijk gehouden. Hij had haar voorgesteld hem van zijn woord te ontslaan, toen zij bij haar vaders dood zonder vermogen was maar zij had geweigerd. Toch zou het Beide stoomschepen kwamen met waasend water zonder assistentie vlot en hebben de reis voortgezet. Het Duitschestoomschip „Augsburg", van Antwerpen naar Melbourne bestemd, gisteren naar zee vertrokken, is heden nacht uit zee teruggekeerd met gebroken zuigerstang en hier ter reede geankerd. Het schip zal door de Kon Maatsoh. „de Schelde" alhier worden gerepareerd. De Engelsche stoomschepen „The wreed geweest zjjn haar te verlaten, toen zij in verdriet verkeerde. Het zou im mers den schijn gehad hebben, alsof hij al te geldzuchtig was en geen hart had. Toch bekende Vere bij zichzeiven, dat hij eene domheid begaan had met het engagement niet af te breken. „Zij zou mij nu zachtkens aan reeds vergeten hebben", dacht hij in eene gemelijke stemming, welke op de opge wondenheid gevolgd was, toen hij over zijn toestand peinsde. „Ik kon Milly getrouwd hebben. Ik weet niet wat zij zeggen zai, als zij hoort dat ik geën gageerd ben. Ik geloof waarlijk dat zij dol op mij is. Wat zag ze er van avond lief uit, en wat danst zij goed 1 Ik geloof dat ik verliefd op haar ben, tenminste dat ik verliefd op haar begin te worden. Ik wensebte wel dat ik zulk een goed hart niet had." En hij zuchtte en dacht dat hij waar lijk te beklagen was. Inderdaad beklaagde hij zichzeiven oprecht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1