Vrijda 12 Januari. 44e Jaargang* 1906. 11DIUS! FEUILLETON. Bimienlaiixisclie iserlcliteii, ate-Bouwmeester1 die nog vor. ;en laste der ge. enst 1905, „Af. unne rekeningen 12 Januari a. 8. Mes, RAAT. Zondags, Woens- avonds, te half Bo, iO. VLISSINftNCllE COURANT. 8' Prij3 per drie maanden 1=8@0 lïaaeö jpev JJOsi ,'C 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40, meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend, sn eliché's naar plaatsruimte. Voor eiken regel derzelfde Groote letter» Ver.iehynt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepluonirunsmer 10. Abonneaients-Advertentiën op zeer vooi'deelige voorwaarden. iloosteibalscin ?n. k gesukkeld met mijn been, aldus ier B. AALBE- gemeente Tub- lende middelen mgewend, niets Geen raad meer alB laatste mid- STERB AL- §anc;a Paulo, oeven. Na vier hebben, ben ik Twee jaren heb nnen loopen en voet naar Oost een afstand van kunnen begrij- ik ben. alsem Klooster jeneest oude en brand- en snij- atiek rheu^a- nen, JichtPo- kneuzingen ledematenver- npijn, pijn in •rekkingen win- vinte? voeten 5 cent, 75 cent, Uleen de echte SEM geneest aan een rooden waarop de hand- AKKER, Ratter- aile andere is te Vlissingen bij Lepelstraat 124; 3E, Middelburg !R, Goes. G emeentebestuur KAMERS VAN ARBEID- Burgemeester en Wethouders van I Vlissingen, herinneren bij deze belang hebbenden nogmaals aan hunne ver plichting tot inzending voor 15 Januari a. s. van de lijsten, bedoeld in artikel 1 van het Kiesreglement voor de Kamers van Arbeid. Niet nakoming van deze verplichting- wordt ingevolge art. 42 van de wet op de Kamers van Arbeid gestraft met hechten is van ten hoogste veertien dagen of g e 1 d b o e t e van ten hoogste vijf en-zeventig gulden. Vlissingen, 12 Jan. 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. e o ea-ïïiddelbnrg t.i IN (Remise:) v. werkdagen) 5.50. - v.m. 7.55, 9.30, 11 1.15, 2.—, 2^45, 3, 7.—, 7.50, 8.40, TRG (n. Zeil mart 15*. 6.20*. 8.40,10.1 1.20, 2.05, 2.50, 3,3j .05, 7.55, 8.45, 9,3] ■ij den slechts VI (Slot). I In het Zuid-Oosten van Europa bleef het nog vrij rumoerig. Met de aange legenheden der Balkan-Staten kon Rus land zich uiteraard weinig bemoeien het gezag van dezen Staat heeft atuurlijk bij de gebeurtenissen niet gewonnen. De leiding der zaken ver bleef dus in hoofdzaak aan Oostenrijk, maar bij het voortdurend verzet tegen de toegezegde hervormingen, van de zijde des sultans, was die taak niet ge makkelijk. Voora! de quaestie der financieels sntróle in Macedonië, baarde zorg. Ten einde betere toestanden in dat land te doen ontstaan, was bepaald dat de mo gendheden in Macedonië agenten zouden hebben om toe te zien dat de opbreng sten van het land ten bate van het plan zouden worden besteed. De sultan achtte dit eeae onduldbare inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van het Rijk, weigerde de controle toe te laten en gaf order om de benoemde controleurs niet te erkennen. Een oogenbiik is toen nog gedacht eene Oostenrijksche bezetting maar, Is men zich nog herinneren zal, is einde geweest eene meer gemakke lijke en minder kostbare vlootdemon- die den sultan noopte, zich in het onvermijdelijke te schikken. Ook overigen was het in die streken nog verre van rustig. Grieken, Roemeniërs, Serviërs en Bulgaren, allen hadden ge schillen met den gemeenschappeiijken Turkschen vijand, die hen eens de aan ee J zooals mmmm. vm. 6.6.20, 7' ,0, 10.—, 10.20, 10.'. 12.30,1.—*, 1.2' 3.55, 4.25, 4.50, 6,3 20. sluisvm. 6,10, .15, 9.50, 10.10, 10.» 0. Nm. 12.10, 121 3.1Q, 3.40, 4.10,4 25, 8.—, 8.30. vallen Zondag^ uit FEB-3CHStÖÉ -i 1906. b) nm. 3,23 e) g) a) nm. 3,50 g) 1,55 f) 3,23 o) ,en na het vertrek '1 erke n. Neuzen vm. w iorssele en Neuzen j minuten wachten. J Jorssele en Neuzen 0 minuten wachten- e t gemaakt. 1; van 1.55 van N9ÜÏÏ -aentan. •voerdU (Naar 't Engelsch.) Hg had eenvoudig uitgestrooid dat hij weg moest om in geval hij verwor- pen werd (mevrouw Chillingworth lachte bij die gedachte) hij zich een eervolien terugtocht kon verzekeren, zonder dat de ware reden vermoed en zijn vertrek den schijn had van plotseling opgekomen te zijn, „En wanneer komt mijnheer Here- path terug om u te bezoeken, lieve vroeg zij. „Dezen namiddag, tante, geloof ik. Hij wil dat ik voor zijn vertrek de schets voltooi van de pijnboomen, die voor de tuinpoort staan, en ik heb beloofd, dat ik het doen zou als het mooi weder is. U hebt er immers niets op tegen, tante voegde zij er schroomvallig bij. „Qp tegen volstrekt niet I Waarom onderlinge veeten zal doen vergeten, om den Turk aan te vallen want op den langen duur is dat toch onvermij delijk. Turkije blijft bestemd om lang zaam af te brokkelen en in 1905 was het groote brok, dat Kreta heet, bijna afgevallen. Maar de controleerende mo - gendheden wisten den nieuwen opstand tegen het Turksch gezag toch nog te bedwingen, hoewel erkend wordt dat mettertijd de inlijving bij Griekenland het middel tot voortdurende pacificatie zal moeten zijn. Yan de andere zuidelijke staten valt niet veel te zeggen. Yan Italië zouden wij kunnen zwijgen, wanneer 1905 voor een deel van dit land niet zulk een verschrikkelijk rampjaar was geweest. De ontzettende gebeurtenissen in Cala- brië staan ons allen nog levendig voor den geest. De wisseling van ministeries, altoos een vrij slecht teeken, houdt aan en nog is het bewind niet gevonden, in staat om iets te doen voor de groote sociale nooden, waaruit onophoudelijk die hevige werkstakingen voortkomen, die ook hier voortdurend de bronnen van armoede en onrust onderhouden. Wat de wisseling van ministeries betreft, in Spanje was dit nog erger, en het eene bewind was al even on machtig als het andere om betere so ciale toestanden in het schoone land te doen ontstaan. Spanje kan men het best vergelijken met den zieke, die door alle dokters is opgegeven, doch waaromtrent men ten slotte kan opmerken, dat er hoop bestaat, zoolang het leven er is en daar het land nu eenmaal niet sterft, blijft de hoop ook in leven maar het is er dan ook een leven naar Wij hebben indertijd eene gedachte gewijd aan het vijf en zeventig jarig onafhankelijk bestaan van den Belgi schen staat en het behoeft geen betoog dat in het land zelf dit heuglijk feit met groote opgewektheid is herdacht. Nadat de loop der gebeurtenissen de groote fout van het Weener-congres van 1815 weer had hersteld en ten slotte de Nederlandsche regeering zich ook bij dien loop van zaken moest neerleg gen, heeft het nijvere en welvarende België zich inderdaad op reusachtige wijze ontwikkeld. Yooral de groote Luiksche tentoonstelling heeft daarvan het bewijs geleverd. Na 75 jaren werden weder stemmen vernomen om, zij het dan ook vrijwillig en in anderen vorm, zich opnieuw aan een te sluiten, teneinde samen te ver zou ik er op tegen hebben, lieve antwoordde mevrouw Chillingworth met neder buigende goedheid. „Het is mij hoogst aangenaam dat er zulk een vriend schap tusschen Herepath en u is ont staan. Wij allen houden van hem, en vinden het goed van hem, lieve, en denken dat gij een gelukkig meisje zijt." Margareth keek hare tante verbaasd aan en bloosde hevig. Mevrouw Chil lingworth lachte veelbeteekenend. „Tante", zeide Margareth beschroomd. „Nu kind „Ik geloof dat n je vergist. Denk toch niet dat de heer Herepath ooit iets heeft laten blijken dat hij „Lieve Margareth ik denk niets", antwoordde mevrouw Chillingworth met groote waardigheid. „Yerontrust u er niet over, lieve, ik twijfel er niet aan of mijnheer Herepath weet wat hij wil." „Maar tante." Op dat oogenbiik ging de deur open en werd een bezoeker aangemeld, zoodat er geen tijd meer voor haar was om nog meer te zeggen. Hoe kon haar tante op het denkbeeld komen dat Herepath op haar verliefd was Hare oogen vulden zich met tranen en het werd haar wee aan het hart, mogen wat in moeilijke omstandigheden één alleen niet zou kunnen. Op zichzelf moge die gedachte schoon zijn, de fei telijke uitvoering zou stellig groote be zwaren opleveren, omdat wel oude veeten vergeten zijn, maar daarmede het groote verschil tusschen de volken toch niet is weggenomen In Nederland ondervonden die denk beelden dan ook te weinig steun, om er voor de toekomst veel van te ver wachten. Bovendien vereischen bij ons de binnenlandsche toestanden steeds volle aandacht en bestaat meer opge wektheid om zich aan inwendige her vormingen te wijden. Op politiek terrein heeft Nederland een veel bewogen jaar achter zich. De Juni-verkiezingen brachten tegen veler verwachting een omkeer. Yele maat regelen, door het vorig bewind tot stand gebracht of voorbereid, hadden onte. yredenheid gewekt. De kerkelijke harts tochten waren er door opgezweept en een groot deel van het volk bleek daar. van afkeerig. De Juni-verkiezingen in de Tweede Kamer vielen ten gunste der vooruitstrevende partgen uit. Het ministerie Kuyper trad af en een libe raal bewind werd gevormd, dat een kleine meerderheid in de Tweede Ka mer en geen meerderheid in de Eerste Kamer heeft en daarom met groote gematigdheid zal moeten optreden, wat op zichzelf zeker niet te betreuren is, doch vermoedelijk het tot stand komen van vele noodige maatregelen op wet gevend gebied niet bevorderen zal. Yan vrijzinnige zijde werd bij de verkiezingen de wensch naar grondwets herziening, leidende tot algemeen stem- rebht, of dat althans mogelijk makende, op den voorgrond gesteld. Eene staats commissie, om zoodanige herziening voor te bereiden, is benoemd. Buiten Europa valt, behalve op Japan en China, de bijzondere aandacht alleen op de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, vooral omdat aan den presi dent en de regeering der Unie de eer toekomt, den vrede tusschen Japan en Rusland bijzonder krachtig te hebben bevorderd. Roosevelt werd voor vier jaren tot president der Unie gekozen en onder zijn bewind zijn nog groote maatregelen voorbereid, zooalshet voorkomen van machtsmisbruik door de groote en geduchte corporaties in han del en industrie, het handhaven eener sterke landsverdediging en het krachtig voortzetten van de werken tot doorgra- toen zij daaraan dacht. Was dat de reden waarom zij zijne bezoeken aan moedigde en haar toestond met hem zoo gemeenzaam om te gaan Als dat het geval was, wat zou dan tante vreeselijk boos en teleurgesteld zijn als zij ontdekte dat zij zich vergist had en niets dan vriendschap een diepe, zelfs innige vriendschap tusschen hen bestond. Het denkbeeld, dat mjjnheer Herepath haar kon beminnen, was nooit bij Mar gareth opgekomen. 'Door de woorden van hare tante was haar nu een licht opgegaan. Zij wist toeh dat zij geënga geerd was met Vere Beresford en dat zij hem beminde. Hoe dwaas en onmo gelijk dus van hare tante om zich zoo iets te verbeeldenHerepath was de man er niet naar, dacht zij, om op iemand, laat staan op haar, verliefd te worden." De bezoeker had een lang gesprek met mevrouw Chillingworth en een poos later sloop Margareth stil de kamer uit om zich bij den heer Herepath bij de pijn boomen te voegen. Zij nam haar schets boek en teekenbenoodigdheden en vond hem daar reeds, op een landelijke bank onder een van de grootste boomen ving der landengte van Panama, welke nieuwe staat waarschijnlijk bestemd is, om mettertijd een deel van de groote Unie te worden. Ministerieel verlof. De „N. Ct." is van oordeel, dat op I het eerste gezicht het verleenen van een verlof aan een minister ter behar tiging van particuliere belangen een zonderlingen indruk moet maken. „Het exceptioneele van het geval, waarin de tegenwoordige minister van waterstaat verkeert, moet echter dien indruk, naar ons voorkomt, wijzigen. Blijkens zijn aan de Eerste Kamer ge richt schrijven, rustte op prof. Kraus vóór zijn ministerschap de eontractueele verplichting zich in het voorjaar van 1906 naar Yalparaiso te begeven, ten einde de Chileensohe regeering te die nen van advies in zake de gunning en tenuitvoerlegging der door hem ont worpen havenwerken. Blijkbaar heeft de hoogleeraar de portefeuille aanvaard op voorwaarde dat hem vergund zou worden zijn eontractueele verplichting na te komen, indien de Chileensohe regeering daarop stond en deze heeft thans bericht in een uitstel niet te kunnen bewilligen. Neemt men nu in aanmerking, dat het verlof verleend wordt met stilstand van traktement, dat het departement van waterstaat, voor zoover bekend, geen onderwerpen in behandeling heeft, welke des ministers aanhoudende tegen woordigheid dringend vereischen en dat de taak, waarvan de heer Kraus zieh gaat kwijten, deel uitmaakt van een vroeger aanvaarde opdracht, welke de Nederlandsche waterbouwkunde tot hooge eer strekt, dan bestaat er reden genoeg om de critiek, welke het bericht aanvankelijk schijnt te moeten uitlokken, terug te houden. Veeleer is er dan aanleiding om zijne excellentie, die zich onder deze om standigheden, even eervol als buiten gewoon, tijdens zijn ministerschap ge- ruimen tijd buitenslands begeeft, een goede reis toe te wensehen en een be houden terugkeer na volbrenging zijner belangrijke taak, opdat hij zich zoo spoedig mogelijk weder aan de behar tiging van 's lands zaken moge wijden, welke, in 't algemeen gesproken, van langdurige ministerieele absenties slechts nadeel kunnen ondervinden." Bescherming van dieren. De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende circulaire tot het schooltoezicht gericht Yan verschillende zijden is er de aan dacht van de regeering op gevestigd, dat het wenschelijk is om het school onderwijs niet sporadisch, maar ge regeld en allerwege bevorderlijk te doen zijn aan het inprenten in het ge moed der leerlingen van 's menschen zedelijke verplichtingen jegens de dieren. Ook ik acht het richten van de op voeding der jeugd op zachtheid tegen de dieren een groot maatschappelijk be lang. Het streven, dat aan een liefde rijke behandeling van dieren, ten grond slag ligt, vindt steun in onze wetgeving. Terwijl het Strafwetboek, dat tegen mishandeling van een dier straf be dreigt, het zedelij ksheidsbeginsel erkent, gaat ook de wet, betreffende de be scherming van nuttige dieren zij het dan ook op utiliteitsgronden in die richting. Het doel, dat bij die wetsbepalingen voorzit, zal echter eerst dan tot zijn recht bunnen komen, wanneer het in de zeden van het volk is doorgedrongen, dat het kwellen en noodeioos dooden van dieren, afkeurenswaardig is. Dit zai alleen bereikt kunnen worden, indien reeds in het kinderhart liefde voor de dierenwereld opgewekt wordt, den kinderen wordt ingeprent, de dieren met goedheid en zachtheid te behan delen, en hun wordt geleerd, dat geen dier roekeloos door hen mag worden vernietigd. Vooral de school kan naar mijn mee ning op dit gebied krachtig werkzaam zijn. In het bijzonder bij het onderwijs in de kennis der natuur zou aan dit onderwerp geregelde aandacht kunnen worden gewijd, zonder nochtans de kin deren bezig te houden met hetgeen buiten hunne gedaohtensfser ligt. „U ziet, dat ik van daag de eerste ben", zeide hij met een glimlach om haar te verwelkomen. „Het weder is zoo schoon dat ik onmogelijk thuis kon blijven en een half uur eerder dan ik gedacht had, ben komen overrijden. Hoe gaat het van daag, miss Pelham Hij keek haar snel en uitvorschend aan. „Heel goed", zeide zij eenigszins verbaasd. Maar Jasper Herepath was ook met dat antwoord niet tevreden. Zijn vlug, scherp oog had ontdekt dat iets ver drietigs met haar gebeurd was, maar hij zeide niets meer. Zij haalde haar penseelen en verf voor den dag en begon te teekenen. Hij sloeg haar gade met een droefgeestigen, tee- deren blik, toen zij zich over haar werk boog. Hij beminde haar innig en trouw en dagelijks werd zijne liefde grooter en dagelijks gevoelde hij met meer smart, dat zij nimmer de zijne kon zijn. „Zij bemint een ander, iemand, dien zij reeds jaren kent, iemand, die in leeftijd beter geschikt is dan ik Vere Beresford", zeide hij peinzend bij zich- zelven. „Maar niemand kan haar meer liefhebben dan ik. Is die jonge man Hulp-telegrafisten. Het heeft de aandacht getrokken, dat door den directeur van het tele graafkantoor te Amsterdam opgeroepen worden 31 mannelijke hulptelegrafisten en de vraag is gerezenwaarom de dienst op eens zulk een uitbreiding be hoefde. Verkregen inlichtingen hebben ons geleerd dat reeds sedert eenigen tijd met het aanstellen van tijdelijk perso neel aan de telegraafkantoren te Am sterdam, Rotterdam en Den Haag be gonnen is, sn het aantal tijdelijk aan te stellen ambtenaren aan het Amster- damsche kantoor ongeveer 150 zal bedragen. Sedert vele jaren bestond de maat regel, dat ambtenaren, die bij de tele grafie waren aangesteld, bijaldien zij ook het postradicaal verworven hadden en dus geschikt waren voor kantoren met vereenigden dienst ten plattelands, een hooger salaris kregen. Gevolg was, dat jonge telegrafisten aan de groote telegraafkantoren zieh om het hoogere salaris gingen bekwamen voor het post radicaal en van de telegrafie in den regel verder weinig studie maakten. Déze toestand bracht tevens mede, dat de verplaatsing van ambtenaren van de groote kantoren, met name van Am- haar waardig. Zal hij haar gelukkig maken Als ik daarvan zeker was, zou ik haar van ganscher harte aan hem overgeven, maar als ik zag dat zij zieh aan een onwaardige opofferde, zou ik dat onmogelijk kunnen verdragen. Mijne lieve, oprechte Margareth I Slechts wei nigen zijn zooals gij. Had ik u maar eer ontmoetMaar welke dwaasheid zeg ik daar Zij heeft mij immers gezegd dat zij hem reeds jarenlang liefheeft dat zij elkander reeds als kinderen beminden." „Wat zijt gij van daag stil en afge trokken, mijnheer Herepath", zeide Margareth opeens. „Waaraan denkt gij?" „Aan u." „Aan mij. En wat denkt gij van mg P" zeide zij lachend. „Ik denk aan u heel wat, maar ik kan u dat alles niet zeggen. Ik zal dik wijls aan u denken, als ik weg ben, Margareth." Hij zeide deze woorden heel zacht en boog zich voorover om een blik van haar op te vangen. Wo'rdt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1