1806. 9 Januari. die Ho, 7. 44e Jaargang. Dinsdag FEUILLETON. roordeel Gemeentebestuur, bekendmaking. jrsthonig Kamer van Koophandel. I chterlappen f 1.20 fO.80 venredigheid. UW SOHOSN. i af f 3,50. elend, mmm, b/d Tonnenbrug, YUSSIMSdlli COURANT. Prijs pet drie maanden 13Q, sjVanoo fie? jJOsi J 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVEKTENTIËN van 14 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letter» en cliehé's naar plaatsruimte. Verschpt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. UtiUSSI n tegen Brand, jorten en op het teposito. van de Noord Ns- lekbank te Gronin. van 4 percents bezorging van Hy narkt K 146, t in gij, die aan hart- iwaal, gebrek aan vertering enz., lijdt, uds bekende UNI- ZOUT, merk E, resultaat zal iten. jgbaar in pakjes van ts, bij den Heer IDEE ta Vlissingen, firma H. SARDE- lik. 1 De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat volgens opgaaf van den keurmees- ter der viseh alhier, gedurende het 4e kwartaal 1905 zijn afgekeurd als onge schikt voor de consumptie, de navol gende ten verkoop aangeboden partijen visoh, als 7 partijen Wjjtiag. 4 Scharren. 2 Kabel jouw. Vlissingen, 8 Jan. 1906. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. ECHT linnen het )YE, Vierwinden- 3RLAGE, Paling- De Eerste Kamer. De „Arnh. Ct." bepleit het geven van bet recht van amendement aan de Eerste Kamer, wanneer ook deze recht streeks en door dezelfde kiezers als de Tweede Kamer zal worden gekozen en bestrijdt daarbij de opmerking van Het Volk" dat daardoor aan de re actie de wezenlijke macht zou worden gegeven, zeggende Voor de vrees van „Het Volk" zou slechts dan reden bestaan, indien vast stond dat de samenstelling der Eerste Kamer, evenals thans, door haren re actionairen grondslag een hinderpaal zou moeten blijven voor de ontwikke ling van ons maatschappelijk en staat kundig leven in democratische richting. Maar waarom zou zij niet, gelijk in België de Senaat, door dezelfde kiezers kunnen worden gekozen als de Tweede Kamer, zij 't dan ook dat misschien de leeftijd der verkiesbaarheid van hare ieden iets hooger bepaald wordt en de duur van het mandaat langer geBteld blijft dan dat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, misschien ook de kiezers anders worden gegroepeerd I Dan zou er van het geven eener „we zenlijke macht aan de reactie" al vast geen Bprake zijn, terwijl ook eene ver gelijking met den toestand in Frankrijk niet zou opgaan, indien voor 't geval van tegenstrijdige beslissingen der beide Kamers voorschriften werden vastge steld, welke het voortduren van het conflict onmogelijk maken. Van het gevaar, door „Het Volk" geducht, zou eerst sprake kunnen zijn, nadat geble ken is hoe de regeering zou wenschen dat de Eerste Kamer zal worden samen- steld, en door den minister De Meester is in de Eerste Kamer te dezen opzichte niets „verdedigd" ook zelfs met de toekenning van het recht van amendement. dgche den alleen echten n bekenden e Mainz, ieii tijd veel namaak ELIANTHE in den met den hierboven en geen le en ieks- ARDEMANN, te Vlissingen de Firma Wed, J. Middelburg bij Het „Iibld," had onlaügs bet bericht dat de heeren van Karnebeek en Okma tyj de jongste stemming in de Tweede (Naar 't Engelsch.) 12.) „Zij beeft mij", ging hij voort, „slecht genoeg behandeld, hoe schoon zij ook was en ik heb eene gelofte gedaan nooit meer de slaaf te worden van eene andere vrouw, maar nu, ben ik geen dwaas dat ik verliefd ben op Margareth Pel ham,dat jonge, blonde, onschuldige kind Wat heeft zij met haar, met De metria gemeen Peinzend liep hij de kamer op en neder, en ten laatste vloog een treurige, halfspottende glimlach over zijn gelaat. „Ik ben een dwaas! Kan een lief, frisch meisje als Margareth denken aan een grijzen kerel, die twintig jaar ouder '8 dan zij Neen, zij zal, zooals lady Ardenley gisteren zeide, den een anderen jongen man trouwen, Hurst, misschien lord Fairfax. Ik heb mijn Kamer over het opeentenvoorstel bij de Middelenwet, het Engelsch gebruik heb- ben gevolgd „to pair off", dat is beiden j afwezig te blijven en zoo "elkanders in tegenovergestelden zin uit te brengen stem te neutraliseeren, Het „Friesch Dagblad" heeft nu aan mr. Okma inlichtingen gevraagd en ten antwoord gekregen „Die afspraak moet buiten den heer van Karnebeek en mij om zijn gemaakt. Althans bij mij is daarvan niets bekend". Chr. Nat. 'Werkmansbond. Bij de zeer groote uitbreiding, die de Ohr. Nat. Werkmansbond in den laat- sten tijd heeft ondergaan, kwam ook steeds meer de behoefte uit aan een soort program van beginselen, waarin de Bond ging belichamen wat hij wil. Dezer dagen nu is een zeer uitvoerig concept-program ontworpen, dat weldra ter nadere kennismaking aan de afdee- lingen zal worden opgezonden, om daar na te worden behandeld, en hetzij aldus, hetzij gewijzigd te worden aangenomen. Reeds een vluchtige blik op genoemd concept doet zien hoe ernstig het hoofd bestuur zijn taak opvat, en hoe de Werkmansbond op alle terrein leiding en voorlichting wenscht te geven, zegt de Ned." Financieels onregelmatigheden. Het „N. v. d. D." deelt mede, dat het voorloopig gerechtelijk onderzoek in de zaak van de directeuren der Holl. Hyp.-Bank en der Mij. van Zekerheids stelling thans reeds zoo ver is gevor derd, dat de rechtbank te Amsterdam op vordering van den officier van jus titie tegen beiden rechtsingang ver leend heeft, met last tot instructie en bevel van gevangenhouding tegen den heer L. F. d. M. en gevangenneming tegen jhr. d. G. Als gronden voor deze beslissing worden in de vordering genoemd: valsch- heid in geschrifte, oplichting en ver duistering. Zaterdag is de justitie weder naar Hilversum vertrokken, om jhr. d, G. een nader verhoor af te nemen Deze kan, zooals men weet, wegens den toe stand van zijn arm, welke op een ge vaarlijke plaats gebroken is, nog altijd niet naar het buis van bewaring te Am sterdam worden overgebracht. Hij wordt in zijn slaapkamer, dag en nacht, door politie bewaakt. Het blad bericht verder, dat uit het ingestelde onderzoek tot dusver valt af te leiden, dat bet gebeurde uitsluitend het gevolg moet zijn van privé-specu- latiën der hoeren L. F. d. M. en jhr. d. G., eeistgenoemde directeur der Zekerheidsstelling, beiden directeuren der Holl, Hyp. Bank. De bijzonderhe den zijn nog niet in haar vollen om vang bekend, doch vrij zeker is het dat laatstgenoemde instelling zal blijken het sterkst geleden te hebben, zoo zelfs dat tijd gehad, ik heb gespeeld en verloren mijn nummer in de loterij kwam met een niet uit. Waarom zou ik dan over hun geluk morren. Neen, ik zal mij met hen niet bemoeien ik ben nu te oud voor het spel." En Jasper wierp zuchtend dejuwee- len weder haastig in het zilveren kistje, borg het portret zorgvuldig weg en, een boek nemende, begon hij te lezen. Maar het boek ontviel spoedig aan zijne handen en zjjne gedachten keerden weder tot Margareth terug. Hij mocht doen wat hij wilde, vergeten kon hij haar nietdus ging hij naar zijn tuin en was spoedig in een van zijn lieve lingsplekjes in het bosch. Daar bleef hij echter niet, maar wan delde rustig voort tot hij aan een grazige vlakte kwam, vanwaar men een heerlijk gezicht had op de groene vallei aan de andere zijde, die in de verte begrensd was door eene rij blauwe heuvelen, en daar bleef hjj juist aan den rand van het bosch stilstaan en keek verlangend rond. Eenige schreden van hem zat Marga reth Pelham met een schetsboek op hare knieën. Zwijgend sloeg hij haar eenige oogen- TelepIiDoiiisumiiier 10. geruchten hebben geloopen over liqui datie. Doch nog andere gevolgen zijn aan de catastrofe verbonden de kapitalen van beide instellingen zijn slechts voor een gedeelte gefourneerd (10 k 20 pet.) en zooals bekend behoudt de Mij. in alle omstandigheden het recht om de ontbrekende 80 a 90 pet. van de aan deelhouders op te vorderen. Waar deze aandeelen nu in handen zijn van „klei- j nere luyden", die het ontbrekende niet of slechts met groote moeite zuilen kunnen bijpassen, zijn ook in dit op- zicht ernstige gevolgen te duchten. j De schattingen der geleden verliezen loopen nogal uiteen, ai van f 1 millioen tot f 4ya millioen. Daar door de aan deelhouders der Zekerheidsstelling nog f 3,460,000 en door die der Holl. Hyp.- Bank nog f 2,500,000 is te storten, zou men hieruit allicht kunnen afleiden, dat de kapitalen der aandeelen gedeeltelijk, wellicht geheel verloren zuilen zijn, doch dat de pandbrief- en obligatie houders beider instellingen er wellicht zonder kleerscheuren zullen afkomen, daar de activa, die dienen moeten tot zekerheid dezer verbintenissen, onaan getast zijn gebleven. In verband met in het parlement gemaakte opmerkingen vestigt „L. en V." er de aandacht op dat de rijks postspaarbank op 31 Dec. 1902 in portefeuille had 638 pandbrieven Hol- landsche Hypotheekbank, ter effectieve waarde van f616,882,50. Uit de verslagen over 1903 en 1904 blijkt, dat op uit. Dec. van die jaren aanwezig waren 638 stuks pandbrieven a f 1000 nominaal, ter reëele waarde van f615 667,50 (in 1908) en (in 1904) f680,212,50. Naar deze cijfers te oordeelen mag worden aangenomen, dat op 81 Dec. 1905 de portefeuille der rijkspostspaar bank voor ruim 6 ton aan deze pand brieven bevatte. Bij het legerbestuur bestaat het voor nemen dit jaar in de organisatie der landweer geen verandering te brengen, zoodat 24 commandanten voorloopig met het bevel over 48 districten belast zullen blijven. Abonnements-Adrertentiën op zeer voordeellge voorwaarden. Zitting van Zaterdagavond, 8 uur. Voorzitter de heer Jos. van Raalte. Tegenwoordig 8 leden. Afwezig de heer Klijberg met kennisgeving, In de eerste plaats was aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden, de beeren H. Ohr. Beijerman en J. G. de Jonge, wat werd opgedragen aan de heeren Auer en Dudok van Heel, die concludeerden tot toelating van de gekozenen, waarna zij door den secretaris werden binnen geleid. De Voorzitter zeide dat het hem een blikken gade met eene teedere uitdruk king in de diepe donkere oogen, welke aan zijn gelaat eene zonderlinge be koorlijkheid schonk, en ging toen rustig naar haar toe. „Ik zie dat gij mijn wenk opgevolgd hebt zeide hij met een buiging voor haar. „Vindt ge niet dat mijn lievelings uitzicht schoon is, miss Pelham?" „Het is prachtig", zeide zij met hare oogen glimlachend op de zijne gericht. „Zoo heerlijk, dat ik bang ben mijn kunst er op te beproeven. Ik heb nog weinig uitgevoerd sedert ik hier kwam ik heb nog maar eene ruwe schets De heer Herepath keek haai met een vurigen blik aan toen zij sprak. Hare stem klonk treurig en bevend, en hij zag de sporen van tranen op haar wan gen. Met zonderling kloppend hart zette hij zich naast haar. „Hinder ik u vroeg hij zacht. „Als gij niet in de rechte stemming mocht zijn om te teekenen, zult ge er misschien niets op tegen hebben, dat ik wat bij u blijf." „Dat vind ik heel goed van u, we zenlijk gij hindert mij niet. Ik schaam mij maar, dat ik zoo lui ben", was haar aangename taak was de heeren Beijer man en De Jonge als lid dezer verga dering te kunnen installeeren. Hij wensohte hen. geluk met het vertrou- j wen dat in hen gesteld is en twijfelde niet of zij zullen beantwoorden aan de verwachting die de kiezers in hen heb- ben gesteld en hoopte dat zij zullen medewerken in het belang van handel en nijverheid. j De heer Beijerman staat reeds ge- ruimen tijd aan het hoofd van een in- dustrieele onderneming en het is ge noegzaam bekend wat wij aan hem zullen hebben. De heer de Jonge daar entegen is nog jong, doch wij hopen en verwachten van hem dat hij zich in de zaken zal inwerken en zal medewer ken tot het uitbrengen van nuttige adviezen. (Applaus). Hierna wenschte de Voorzitter, der traditie getrouw, de leden geluk bij den aanvang van het nieuwe jaar. Met groot leedwezen herdenken wij dat de Kamer in het afgeloopen jaar een ijyerig lid verloren heeft door het overlijden van den heer Bos, die op zoo jeugdigen leeftijd is ontvallen. Reeds is er op gewezen wat de gemeente en ook de Kamer door zijn heengaan ver loren heeft. Nog een ander lid moest de Kamer missen, nl. den heer Loois, die geluk kig niet door den dood uit ons midden is verdwenen. Ook in den heer Loois verliest de Kamer een ijverig en werk zaam lid. (Applaus) Hierna werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Vervolgens was aan de orde de ver kiezing van een voorzitter en een vice- voorzitter, door de periodieke aftreding van de heeren Jos van Raalte en J. G. van Niftrik. Ingeleverd werden 8 briefjes. Tot voorzitter werd herkozen de heer van Raalte met 7 stemmen, terwijl 1 stem was uitgebracht op den heer Dudok van Heel, terwijl als vice-voorzitter werd herkozen de heer Van Niftrik met 5 stemmen, 2 stemmen waren uitgebracht op den heer Polak. Op een vraag van den Voorzitter verklaarde de heer Van Niftrik zich bereid de herbenoeming te aanvaarden, terwijl de Voorzitter zelf, onder dank zegging voor het opnieuw in hem ge stelde vertrouwen, zich de benoeming liet welgevallen. Van den Commissaris der Koningin in deze provincie was bericht ingekomen dat hij met ingang van 1 Januari op nieuw heeft benoemd tot leden van de commissie van toezicht op het vervoer van landverhuizers te Vlissingen, de aftredende leden, de heeren Jos. van Raalte, lid van den gemeenteraad T. M. Lucas, rustend gezagvoerder van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland", J. P. Vermaas, geneeskundige en J. "W. A. F. van Maren Bentz van den Berg, inspecteur van het Ned. loodswezen. antwoord. „Er zijn tijden dat men geen genot smaakt in zijn liefste bezigheid,als slechts ledigheid er ons toe drijft. Ik heb dat ook ondervonden." „Gij 1" antwoorddezij.„Gij zijt immers altijd een werkzaam man geweest „Jajarenlang had ik zelden een oogenblik, dat ik werkeloos was en nog was mij dit niet genoeg, ik had wel gewild dat ik had kunnen zeggen, dat geen enkel oogenblik onbesteed was, en toch heb ik tijden gehad dat ik gevoelde dat luiheid de grootste zaligheid in het leven is, miss Margareth, want sedert ik bier woon heb ik menig stil uurtje op deze plek doorgebracht met volkomen niets te doen." „Ik kan niet met zekerheid zeggen of luiheid voor mij goed is", antwoordde zij onrustig. „Ik moest altijd bezig zijn om mij te beletten na te denken." Hij keek haar scherp aan. „Uwe gedachten, miss Pelham, zijn toch niet zoodanig dat gij er bang voor zijt „Dat is te zeggen, ik ben er niet bang voor, maar gij weet dat het niet helpt of men al voor zijn eigen weder waardigheden peinst",' antwoordde zij Mededeeling werd vervolgens gedaan van verschillende ingekomen stukken, boeken enz. Daaronder behoorde een verslag van den heer jhr. Ch. F. van de Poll, om trent zijn bevindingen als gedelegeerde der Ned. regeering voor het „Congres International des Ohambres de Com merce et des Assóeiatons Commerciales et Industrielles," gehouden te Luik op 7, 8 en 9 September 1905. "Van de Kamer van Koophandel te Ter Neuzen was een schrijven ingeko men, waarin wordt medegedeeld dat die Kamer haar volle adhaesie heeft betuigd aan den directeur-generaal der Staats spoorwegen met het verzoek dezer Ka mer tot wijziging en uitbreiding van den dienst der treinen op de Zeeuwsche lijn. De heer W. C. Olland te Utrecht had een afschrift aan de Kamer doen toekomen van een adres, gericht aan den minister van landbouw, nijverheid en handel, betreffende de te verleenen subsidie aan de commissie voor de te houden tenstoonstelling te Milaan, en verzoekt te willen samenwerken tot het verkrijgen van beschermende bepalingen voor exposanten op genoemde tentoon stelling, in het belang van de Ned. industrie. Al deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. TASTE LIGPLAATS VOOtt BEXJRT-STOOMSCHEPEUT. De firma Van Boven de Konink alhier heeft een schrij ven aan de Kamer gericht, luidende als volgt „Met genoegen nam onze firma uit het verslag uwor zitting van 28 October j.l. kennis, van het door een uwer leden ter sprake gebrachte handelsbelang om aan de op Amsterdam varende booten een vaste ligplaats te doen aanwijzen en dat de Kamer daarop besloot, zich daartoe tot den minister te wenden. Zij twijfelt dan ook niet of het verzoek door haar aan den minister ingezonden en waarvan hierbij een afschrift gaat, zal door uwe Kamer worden gesteund. Met teleurstelling zag zij ook uit bovengenoemd verslag, dat een uwer leden, die naar hare meening een der meest belanghebbenden bij den handel hier ter stede is, een niet al te ruime opvatting heeft, omtrent hetgeen van de Kamer van Koophandel in deze behoefte voor den handel mag worden verwacht, zonder dat belanghebbenden zich eerst tot de Kamer zouden behoeven te wenden tot het inroepen van steun voor een algemeen handelsbelang. Zij ziet dan ook in de houding van dat lid uwer Kamer een kortzichtige persoonlijke oppositie tegen hare firma, waarvan zij bij deze meende uiting te moeten geven". Het adres aan den minister van waterstaat gericht, waarvan in boven bedoeld schrijven van genoemde firma „Dat is waar, vergeef mij. Gij hebt verdriet gehad, dat vergat ik", zeide hij op een toon van spijt. „Uw verlies was niet gemakkelijk te vergeten." „Neen, ik denk er altijd over, mijnheer Herepath", antwoordde zij zacht, „maar ik denk gaarne aan mijn ouden vader, die zoo goed voor mij was." „Ja", antwoordde hij met een diepen zucht, „als degenen, die ons ontvallen zijn, altijd liefde en goedheid bewezen, willen wij ze niet vergeten, maar hebben wij hunne nagedachtenis lief. Slechts dan Hier hield hij plotseling op en zweeg een oogenblik, maar hervatte dadelijk het gesprek „Dus hebben de gedachten, waarvoor gij vreest, niets met uw verlies te maken „Neen", antwoordde zij langzaam. „Ik heb een ander verdriet." Hare oogen vulden zich met tranen, want zij dacht aan Vere Beresford, aan den tijd, dat zij elkander zouden weder zien en hij in staat zou zijn haar hand te vragen en haar te ontrukken aan het met haar geest zoo weinig strookende leven, dat zij te Chillingworth leidde om met hem te zijn. (Wordt vervolgd.).

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1