irg. ARI Vrijdag 5 Januari. No. 4. 44e Jaargang. 1S806. e Melk lELTJESPUDDIf, Gemeentebestu ur. ïan week tof week, Binnenlandsche berichten. end vuil, Ct. en alle [iet 10 pCt. IS. NIET op D, y K EN, a v, Sl-u.im.ex- int- en Brie- prijzen .AN 8» at geraspte citroen outer dan gewoon het eerste reeept i| in elk carton zit I den naam abrikant, Groningen, qeren, want dan ii ilDiESSl en-Mlddelbnrg v.t EN (Remiss:) v.® yerkdagen) 5.50. y.m. 7.55, 9.30, 11. 1.15, 2.—, 2)45, 3.3' 7.50, 8.10, 9.30J 1!RG (n. Zeil marl 15*, 6.20*. 8.40,10.11 1.20, 2.05, 2.50, 3.3i: .05, 7.55, 8.45, 9.3;| ijden slechts tot ummmn. ym. 6.—, 6.20, 7.-' 10, 10.—, 10.20, 10.4(1 12.30,1.—*, 1.25' 3.55, 4.25, 4.50, 6.10 iluis: ym. 6,10, 61 .15, 9.50, 10.10, 10.30 0. Nm. 12.10, 12.« 3.10, 3.40, 4.10,4 .3' 35, 8.-, 8.30. i vallen Zondags nit •EB-3CHSU3E| k 1906. b) am. 3,23 e) g) a) am. 3,50 g) 1,55 f) 13,23 o) en na het vertrek v<| erke a. Neuzen ym. -.„jele en Neuzen t«| f' minuten wachten, iorssele en Neuzen tl 0 minuten wachten- et gemaakt, van 1.55 van Neut'1) •icatan. yoerd. VLIS81N«SCHE COURANT. Prijs per drie maandisn I ïranco jposi jf 1.50» Afzonderlijke nummers 5 cent Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F VAN DB VELDE Jr., Kleine Markt, 1. 187- AD VERTEN TIËNvaa 14 regels Ö.403 "Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing terzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote iettera en cliché's naar plaatsruimte. Verschynt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephaonnummer 10. Abonnements-Advertentiën op» zeer voordeelfge voorwaarden. BEKENDMAKING. Verkiezing van één lid van den Gemeenteraad. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend le. dat de verkiezing van één lid van den gemeenteraad in kiesdistrict no. II ^omvattende de wijken E, F, G, H en 1) ter vervulling van de vacature ont staan door het bedanken van den heer A. LOOIS, door hen bepaald is op Dinsdag den 30 Januari 1906 terwijl de eventueele stemming en herstemmirig zal gehouden worden respectievelijk op Dinsdag 13 en Donderdag 22 Februari 1906. 2e. dat de opgaven van candidaten door een of meer der personen, die haar onderteekend hebben, persoonlijk kunnen ingeleverd worden op Dinsdag den 30 Januari 1906, van des voor- middags 9 uur tot des namiddags 4 uur bij den Burgemeester, die tot het in ontvangst nemen van bedoelde op gaven zitting zal houden ten raadhuize 3e. dat de lijsten voor bedoelde op gaven van heden af tot en met den dag der verkiezing kosteloos verkrijg baar zijn ten raadhuize (Griffie) voorts vestigen zij de aandapkt op art. 151 der Kieswet, luidende als volgt „Hij, die eene opgave, als bedoeld in art. 51 inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zjjn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aan tal voor een wettige opgave zou over blijven, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hjj, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering be stemde opgave als bedoeld bij art. 51, heeft onderteekend." Ylissingen, 4 Januari 1906. Burg. en "Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. (Naar 't Engelach.) 9.) In Rusland gaat het den weg op dien wij hadden voorzien de burger oorlog in Moskou is in stroomen bloeds gesmoord. Parijs heeft zijn Juli- en Februari dagen gekend, "Weenen en Berlijn door leefden dergelijke crisissen inMaart 1848 maar toch is er er een groot verschil eexjilletom; Margareth had gaarne geweten wie die man van middelbaren leeftijd met zijn zwart haar, donkere oogen, en buiten- iand8ch voorkomen zijn kon, maar zoodra mevrouw Chillingworth zijn naam noem de, herinnerde zij zich, dat zij de Chalkleys over hem had hooren Bpreken, en dat hij de eigenaar was van een der buitenverblijven in de nabijheid van Chillingworth, dat zij altijd zoo mooi gevonden had. Zij gevoelde eenige belangstelling voor hem bij zich opkomen, toen hij met een prettigen glimlach voor haar boog en zich toen omwendde om een plotselinge vraag van Rose te beantwoorden. Bij zichzelye dacht zij, dat het reeds lang geleden was, dat zij zulk een merk waardig gelaat gezien had. Zijn gelaat puntwant hier was het een georgani seerde legermacht der revolutie, die zich bediende van de middelen der moderne oorlogskunst en naar een wel beraamd plan den strijd tegen de leger macht van den Staat aanbond. Hier was volstrekt geen sprake van een weerlooze menigte, waaraan de soldaten hun woede koeldener is zelfs een oogenblik geweest, waarin de grenadiers, dragonders en kozakken eene verdedigen de houding moesten aannemen tegen de insurgenten, die naar men wil, werden versterkt door uit Manschourije terug gekeerde soldaten. Toen werd om hulp gevraagd uit St. Petersburg, en met deze hulp moet dan de bloedige veldi slag ten nadeele van den opstand be slist zijn. Twintigduizend dooden en gewonden bedekten het slagveld en de brand, die uitbrak, was vreeselijker dan in 1812. Maar, welk een verschil met 1812 I Toen gaf de oude stad der Czaren, bjj het binnendringen van den overweldi ger, het schitterendst voorbeeld van vaderlandsliefde, waarvan de geschiede nis melding maakt Ook berichten uit zekere plaats in Koerland spreken van een formeelen slag, die ternauwernood ten gunste van de regeeringstroepen kon worden heslist. "Waar de brand nu weder zal uitslaan is natuurlijk niet te zeggen. Een d< van de garde van Sint-Petersburg is ook naar het land der Letten vertrok ken, wat den indruk maakt dat de keizerlijke regeering al zeer weinig te harer beschikking heeft. Verschillende bladen bevatten berich ten omtrent het feit, dat zich te Moskon onder de dooden en gewonden zoovele vrouwen en kinderen bevinden. Dit schijnt ten deele te kunnen worden verklaard uit de omstandigheid, dat de Russische vrouwen zulk een werkzaam aandeel in de revolutie nemen. Het zijn meest gespierde veldarbeidsters, vrou wen uit het volk en ook dienstboden. Zij halen telegraafpalen en hoornen om ver, keeren tramwagens onderst boven, richten barricades op, enz. Vele harer hanteeren het geweer naaat de mannen en bij den bekenden moord op de gen darmes moeten zij zich als furiën heb ben gedragen. Nu, het is meer gehoord De afgekondigde grondwet is een zeer uitgebreid stuk werk. Men heeft er aan gearbeid met een ijver, een betere zaak waardig, 't Is met recht was scherp geteekend, doch welgevormd, en zijne oogen, donker als de nacht, waren door zware, grijzende wenkbrau wen overschaduwd. Zijn voorhoofd was hoog en goedgevormd, en zjjn haar, dat eenmaal ravenzwart was, maar thi hier en daar grjjze haren liet doorsche meren, omgaf zijn hoofd met een over vloed van dikke, krullende lokken zijne handen waren klein en uitstekend ge yormd en fijn besneden, en zijn stem klonk diep en welluidend. Hij sloeg zijne oogen op, toen hij zich van lady Chalkley afwendde en vestigde zijne blikken weder op Margareth, waarbij zijn gelaat eene zachtere uit drukking kreeg. Het was niet dikwijls dat Jasper Herepath zoo iets schoons, tenminste iemand, die hem zoo goed beviel, gezien had. „Zou het de nicht van mevrouw Chillingworth of van lady Chalkley zijn?" vroeg hij zich af toen hij haar in stilte met beide dames vergeleek. „Zij is even zacht en bevallig als lady Chalkley gevoelloos en ruw is, en ik wed, even lieftallig en hartelijk als mevrouw Chil lingworth koel en terugstootend is. Welk een leven zal dat kind onder die twee gevoeiloozo wereldsehe mensohen heb een onding, een allerzotste toepassing van het verouderde stelsel der zooge naamde getrapte verkiezingen. Men ver beelde zich een fabriek, die met meer dan vijftig man werkt. Deze fabriek verkrijgt het recht om een gevolmach- 3e te kiezen. De gezamenlijke ge volmachtigden der verschillende instel lingen benoemen een zeker kiescollege. De kiescolleges op hun beurt benoemen de leden van de Rijksdoema en de le den van de Rijksdoema maken wetten, die de Czaar met één penne- streek vernietigt Hoe men revoluties bezweert S Wat er worden zal van de confe rentie over Marokko P De sultan roert zich. In Madrid wil hij niet bijeenko men, wel in Algesiras, en anders maar in Tanger zelf. 't Is natuurlijk een bal letje opwerpen om de conferentie op de lange baan te schuiven en men zegt dat het den sultan in het oor gefluis terd is, hoe groot de overeenstemming tussehen de mogendheden is. Alsof de sultan dat ook niet wist. Wij hebben nu gelukkig het door keizer Wilhelm gesproken woord, ons door de Parijsohe „T e m p s" medege deeld „Ik wil den oorlog niet, omdat ik den oorlog in strijd zou achten met mijn plicht voor God en jegens mijn volk". Wij willen tenminste hopen dat Z. M. die woorden inderdaad gespro ken heeft. Afdoende waarborgen voor den vrede geven dergelijke uitingen allerminstmaar toch, gebrek aan ernst kan men den Duitschen keizer niet verwijten. En wat de vraag betreft, of bij die woorden inderdaad geuit heeft, moeten wij erkennen dat vooral hetgeen hij er aan moet hebben laten vooraf gaan, zeer veel reden geeft tot een bevestigende beantwoording. „Al ware er eene oorlogspartij, dit zou geenerlei beteekenis hebben, want mij alleen komt het toe eene beslissing te nemen". Is dit niet juist iets voor den vorst, die, hij al zijn groote hoedanigheden en zijn onovertroffen werkzaamheid, nimmer kan nalaten zichzelf op den voorgrond te stellen Het schijnt dat men in Duitschland vreest voor den dag van 22 Januari, den verjaardag, zooals men weet, van den zoogenaatnden Wladimir dag te St. Petersburg. Het internationaal so cialistisoh bureau te Brussel heeft de arbeiders van alle landen opgeroepen ben. Ik heb medelijden met haar Rose Chalkley zag dat zijn blik op Margaret gevestigd was en zij wisselde glimlachend een anderen blik met haar moeder, terwijl Margareth, geheel onbe wust van de plannen, welke haar nicht voor hare toekomst smeedde, zonder eenige bedoeling met den heer Herepath in gesprek trad. Zij vond dat hij heel aangenaam en innemend was, rijk aan kennis, en de kunst bezat om hun, met wie hij sprak, belang in te boezemen. Nooit hadden mevrouw Chillingworth, noch Rose haar zoo opgewekt gezien en niet eer, voordat zij de oogen van haar tante op zich gevestigd zag met iets, dat naar ver wondering zweemde, werd zij plotseling gewaar dat zij zich geheel had meester gemaakt van het gesprek en de aandacht van den spreker. Zij bleef opeens in haar gesprek steken en bloosde, maar tot haar verbazing schonk mevrouw Chillingworth haar een goedkeurend knikje. „Het schijnt wel, dat gij en mijnheer Herepath dikwijls dezelfde buitenlandsehe steden gezien hebt, lieve", zeide zij, en uw smaak in vele dingen overeenstemt, ofachoon mijnheer Herepath natuurlijk om dien dag plechtig te herdenken door hot houden van vergaderingen, op tochten en het inzamelen van gelden voor de Russische partijgenooten, en de „Kölniscbe Zeitung", zooals men weet een officieus blad, heeft reeds eene waarschuwing gericht tot het volk, om te blijven binnen de perken van het geoorloofde. Dat de waarschuwing ech ter in hoofdzaak gericht is tegen de hoofdlieden der machtige sociaal-demo cratische partij, behoeft geen betoog. De Duitsche arbeiders, zegt het blad, zouden wel eens kunnen gaan denken, dat de beweging tegen het Duitsche staatsgezag gericht ware. Het is niet vrjj van de vrees, dat de 22e Januari in Duitschland zal afioopen op eene wijze die den Duitschen arbeider zou kunnen rouwen. Wij gelooven er niets van en zien hier veeleer een poging om het volk tegen de sociaal-democratie op te zet ten. Wij zijn echter overtuigd dat de Duitsche socialisten te verstandig zijn om zich op een verkeerd spoor te laten leiden en zij kunnen met de onhandige waarschuwing van de „Kölnische" hun voordeel doen. ïjt In Engeland zijn de voorbereidende maatregelen voor de verkiezingen in vollen gang. Waarschijnlijk tot gerust stelling der gemoederen heeft de premier zich nader verklaard omtrent zijne Ier- sehe plannen. :t Is mogelijk dat de conservatieven zich daardoor laten van gen, maar den Ieren zal het gerecht waarschijnlijk zeer slecht smaken. Geen onafhankelijk Iersch parlement wil deze regeering wel een eigen vertegenwoor diging die ondergeschikt blijft aan het Rijks-parlement. Home-rule staat dus niet meer op het liberale programma en dat hier sprake is van een beleefd heid tegenover de meer behoudende elementen, die nog minder dan de libe ralen voor Ierland gevoelen, volgt vrij duidelijk uit de gezegden van Edward Grey, dat de stemmen, voor den vrij handel verkregen, nooit zullen worden gebruikt om aan Ierland zelfbestuur te verschaffen. Nu, dat kan helpen maar indien op die wijze een liberale meerderheid moe't worden verkregen, dan is het toch dui delijk dat men zelf niet vrij van zorg is. De liberale partij is dan ook lang niet meer wat ze was in de dagen van Gladstone. van dat alles meer weet dan gij." „En dan heeft hij zulk eene prachtige verzameling van zeldzaamheden," viel Rose haastig in. „Gij zult die ons wel eens bij gelegenheid laten zien, niet waar, mijnheer Herepath." „Zeker op welken dag u dat schikt, lady Chalkley." Maar zijn toon miste alle warmte, want Margareth trad niet meer met hem in gesprek, en stond spoedig op om heen te gaan. Nog voor de deur achter hem gesloten was, riep lady Chalkley opgewonden uit: „Wat een lieve man!" „Dat is hij wel", zeide mevrouw Chillingworth. „Conlaud Woods is een allerprachtigst verblijf," „O, hij is rijk, fabelachtig rijk", zeide lady Chalkley, en daarbij zoo goed en mild. Robert zegt dat hij de royaalste en goedhartigste man is, dien hij kent." „Zeker heeft sir Robert gelijk", ant woordde mevrouw Chillingworth. „Zijn buitenplaats heeft ook de verrukkelijkste omgeving van het land." „En wat dacht gij van hem, kind zeide Rose,zich tot Margareth wendende. „Hij heeft zich heel wat met u bezig gehouden." Nieuwjaars-galabal ten Hove. Gisteravond werd het gebruikelijke Nienwjaarsgalabal ten Hove gegeven. Het aantal genoodigden bedroeg on geveer 1000, evenals vorige jaren meerendeels geïnviteerd uit de kringen van het Hof, het corps diplomatique, de regeeringspersonen, de hooge staats colleges, de wetgevende lichamen, de vertegenwoordigers van gewest en ge meente de rechterlijke machtde rijksambtenaren, schutterij, landweer, zeemacht en leger, ook het koloniale de burgemeesters uit verschillende ge meenten der pro?. Zuid-Holland, hoofd en andere officieren van nabijgelegen gar nizoenplaatsen enz. Onder genoemd cijfer behooren voorts te worden begre pen vele dames en heeren der uit gaande gezelschappen. Het aantal diplomaten was dit jaar grooter dan voorheen, nu er zoovele staten, die tot het verdrag van 1899 zijn toegetreden, vertegenwoordigers bij ons Hof lieten accrediteeren, zoodat men ditmaal ten Hovp ontmoette een Mexicaanschen, Braziliaansehen en Ohi- leensehen gezant. Het Kabinet. Aangaande de samenstelling van het huidige Kabinet meent, daartoe gedre ven door de woordenwisseling tussehen de heeren Marchant en Tydeman, de „Vrijzinnig-Democraat* eenige mede- deelingen te moeten doen „van ver- trouwelijken aard", die „anders niet hadden behoeven te worden gepu bliceerd." Deze mededeelingen komen hierop neerdat de heer Borgesius overleg heeft gepleegd met mr. Drucker, wat tot geen uitkomst heeft geleid, en dat daarna niemand van de vrijz.-democr, Kamergroep iets van den heer Borgesius meer vernamdat mr. Veegens ,de portefeuille aanvaardde zonder eenig lid van de vrijz.-democr. Kamergroep er in te kennendat daarentegen mr. van Raalte, aangezocht nadat prof. v. Hamel zich op het laatste oogenblik bad teruggetrokken, een vergadering van genoemde Kamergroep deed be leggen, van welke vergadering mr. v. Raalte geen anderen indruk kan hebben meegenomen dan deze, dat de houding, door de vrijz.-democraten tegenover het Kabinet aan te nemen, door zijn toe treding niet zou veranderen, d. w. z. dat men zou afwachten of het Kabinet zich hield aan het concentratieprogram van 21 Januari. Het program-zelf waarop de heer v. Raalte tot het Kabinet toetrad, vernam men eerst uit de Troonrede. Aansprakelijkheid vandevrijz. democ. Kamergroep is er dus niet. Met nama omtrent het beleid van den minister „Hij sprak zeer aangenaam en boe zemde mij veel belangstelling in" zeide Margareth. „O, ja, hij is juist de man om een meisje van uw smaak belang in hem te doen stellen. Gij gelijkt in uw doen, denkbeelden en smaak meer op eene vrouw van dertig dan op een meisje van twee en twintig. Mijnheer Herepath sprak precies tot u, alsof ge van zijn eigen leeftijd waart. Een jongen van uw jaren zou, verbeeld ik mij, Madge, tot u als een moedertje opzien." En lady Chalkley vergezelde deze woorden van een luid gelach. „Mijnheer Herepath is zoo oud niet" kwam mevrouw Chillingworth, die Ro sa's opmerking zeer ongegrond vond, tusschenbeide. „Hij ziet er ouder uit dan hij is dat is dikwijls het geval met donkere mannen." „Oud Wel, mama, hij is vijf jaar jonger dan mama", riep zij uit, „Jasper Herepath is niet ouder dan veertig, geloof ik, juist in den bloei van het leven." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1