larswensch. No. 306, ttt piftiajtMt Zaterdag 30 December. Nieuwjaarsgroeten, FEUILLETON. Binnenlandschs tochten L906 te 10 cents a contant. WSSTSH-SCHSLQE. 43e Jaargang. COURANT" Tan bAG YOORM1D. mals vorige jaren, de gelegen- iUKWENSCHEN van den volgenden inhoud ieuwjaar wordt doop Grienden Bekenden 1, Zegen en "Voor- van Zeelieden ing-Haatschappij, gevestigd kt 15. Tegen hooge pro- lang en 20 c.m. breed, i de schoonste Haarlemmer bloembollen, die Itig schoon effect maken. Waar de bloemen» een succes blijkt, is dezelve later, als de bi compleet en onder garantie van goede eta [ibouw-Inrlchtlng, Hillegom, Hofleverancier. 1 voor f U—10 voor f 2«5O.J bieden w§ san voor f 1.50 In plaits vaa Op een KANTOOR alhier kan een |t worden. Vlug en net schrift ouderdom ongeveer 15 jaar. kelijk salaris 100. letters Y. Z., Bureau dezer d, Zondags vrij. ;sche Courant. Adres Bureau 9ÖITR1I0IESST p Vlissiagea-Middelbnrg v.v. VLISSINGEN (Remise:) v.m, ■lleen op werkdagen) 5.50. ilmarkt: v.m. 7.55,9.30,11. •m. 12.30, 1.15, 2.—, 2145, 3.30, 6,05, 7.—, 7.50, 8.40, 9.30, MIDDELBURG (n. Zeil markt en v.m. 5.15*, 6.20*. 8.40,10.15, •in. 12,35, 1.20, 2.05, 2.50, 3.35, 05 6.10, 7.05, 7.55, 8.45, 9.35, 1.05*. e treinen rijden slechts tot de ilMME MMIENST. Vlissingen: vm. 6.6.20, 7. 20, 8.55, 9.30, 10.—, 10.20, 10.40, ..30. Nm. 12.—, 12.30,1.—*, 1.25*, 3.25, 3,55, 4.25, 4.50, 6.10, .5, 7.35, 8.20. de Buitensluis: vm, 6,10, 6.30, 8.30, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, 11.10, 11.50. Nm. 12.10, 12.45, .35*, 2.50*, 3.10, 3.40, 4.10, 4 ,35 30, 7.05, 7.25, 8.—, 8.30. se afvaarten vallen Zondags uit Februari 1906. Dagelijks.j m. 12,a) b) nm. 3,23 e) g) nm. 12,25 a) nm. 3,50 g) L0.25 nm. 1,55 f) 50 b) nm. 3,23 c) 30 minuten na het vertrek van [oedekeuskerke n. Neuzen vm. 8,30 kt. et naar Borssele en Neuzen ten 'gate 20 minuten wachten. >t naar Borssele en Neuzen ten >ogste 30 minuten wachten, gd. nsdaga niet gemaakt, in de boot van 1.55 van Neuzen ainntan waanten. vee vervoerd. VLISSIS Prijs pei drie maanden 1=100 ferneo fte? jiosi 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- WAST ADVERTENTÏËHvan t4 regels 0*40, Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepliaonnummer 10. Ahonnenients-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. In het nummer van ons blad, dat verschijnen zal en bij de abon- né's bezorgd wordtop den Nieuw jaarsdag, des voor middags, stellen wij de gelegenheid open tot het plaatsen van tegen vermindert! tarief - De prijs dier annonces is van 15 regels /0,25, iedere regel meer 5 cent. Door het plaatsen van dergelijke advertentiën vermijdt men het lastige kaartjes-zenden. De inzending der annonces wordt reeds nu beleefd verzocht, en u i t e r 1 ij k tot Zaterdagmiddag 12 uur ingewacht. Vereenigingen van ambte naren en hare erkenning door de Overheid. II (Slot). In de veelbesproken circulaire van den heer Pop werd allean gezegd dat het zoo vaak voorkwam dat besturen van vereenigingen van ambtenaren en beambten der posterijen en telegrafie zich betreffende dienstaangele genheden rechtstreeks tot hem wend den, en dat hij weoschte dat dit voortaan achterwege zou blijven. Hieruit volgt al dadelijk, dat de di recteur-generaal niets anders bedoelde, dan hetgeen zijn voorganger, de heer Havelaar, ook had bedoeld bij een cir culaire van 1896 maar de heer Have laar had zich kort en duidelijk uitge drukt. Hij had uitdrukkelijk gezegd, ten allen tijde bereid te zijn, een of meer ambtenaren te ontvangen, om over hunnebelangente spre ken, doch bezwaar te moeten maken, deputaties van vereenigingen te ontvangen, om met hen dienstza ken te behandelen. "Welnu, de heer Pop kan in 1905 niets anders bedoeld hebben. Ook hij maakte, zonder het uitdrukkelijk te (Naar 't Engelsch.) 5.) Het huis was zwijgend en stil, bijna geen enkel geluid werd gehoord. De bedienden bewogen zich stil en spraken fluisterend met elkander. De stilte was drukkend en Margaret huiverde bij die bijna bovenaardsehe rust. Buiten hing een zware mist over het land en de groote, bladerlooze boomen kwamen er met hunne reusachtige en fantastische gestalten uitkijken als. staken zij hunne naakte armen omhoog en hunne weinige laatste verwelkte bladeren vielen lang zaam op den grond beneden hen. Vroeg op den dag, welken dien, waarop de begrafenis zou plaats hebben, voor afging, reed een rijtuig snel voor de deur, en een oogenblik later kwam men Margaret zeggen dat er iemand beneden was om haar te spreken. zeggen, geen bezwaar om zijne ambte naren te woord te staan en met hen te spreken over hunne belangenmaar hij meende dat het vereenigingsleven van het personeel een particulier ka rakter moet dragen en buiten den dienst moet blijven. De besturen van bonden of vereenigingen moeten zich, meende hij, niet in dienstaangelegenheden men gen. Dit moet worden overgelaten aan de ambtenaren, die voor eene richtige vervulling van hun ambt en van dat van ieder hunner ondergeschikten ver antwoordelijk zijn aan en boven hen gestelde autoriteiten. Wanneer men inging op pogingen van de besturen van bonden, om op den gang der dienstzaken rechtstreeks invloed te oefenen, door zich tot hooger autoriteit te wenden, met voorbijgang van de onmiddellijke chefs, dan zou dat den grondslag onder mijnen der ondergeschiktheid, die in elke burgerlijke organisatie tusschen ambtenaren en beambten van onder scheiden rang en graad behoort te ba- staan, en die dus zeker bij den dienst der posterijen en telegrafie niet kan worden gemist, waar met de grootste nauwkeurigheid en plichtmatigheid be hoort te worden gearbeid. "Wanneer men deze zinsneden aan dachtig beschouwt, dan geven zij den indruk, dat de directeur-generaal niet zou geweigerd hebben, acht te slaan op adressen der besturen van ambtenaren en beambten, indien zij slechts betrek king hadden gehad op de bijzondere bekken der ambtenaren in het alge meen, Dat die hoofdambtenaar daarvoor een open oog had, is, meenen wij, her haaldelijk bewezen. De in de Tweede Kamer geopperde bedenking, dat de directeur-generaal juist prijs had moeten stellen op de voorlichting der besturen omtrent ar beidsverhoudingen, is dan ook te ont zenuwen met de opmerking, dat van arbeidsverhoudingen in het geheel geen sprake is. De Staat en zijne ambtenaren staan niet tegenover elkander, zooals werkgever en werknemer het door loven en bieden eens worden. Trouwens, wan neer werkgever en werknemer door een behoorlijk geregeld contract aan elkan der verbonden zijn, dan zal de werk nemer op de regeling van den arbeid slechts invloed oefenen, voor zoover zulks in het contract is voorbehouden. Wordt dit thans vaak geëischt, dan is het omdat de geheele verhouding tus schen beide partijen eene volstrekt on geregelde zaak is en niemand weet „Maar ik dacht dat ik reeds orders gegeven had om niemand toe te laten begon Margaret lusteloos. „Ik kan geen vreemdelingen toelaten, Jamea." „Maar deze deze heer, miss, zegt dat hij van verre is gekomen en u moet spreken", antwoordde de man aarzelend Een plotselinge lichtstraal blonk in Margaret's oogen. Zij sprong op, met luid kloppend hart en ging vlug naar de receptiekamer, waar een lange blonde jonge man, met grijze oogen en sehoone fijnbesneden gelaatstrekken op hetkleedje voor den haard stond. „Vere Vere riep zij met uitge strekte handen, en een oogenblik later lag zij snikkende met het hoofd op zijn schouder. „O, Vere, hij is dood, mijn arme vader, weet gij alles, lieve zeide zij. „Ja, liefste alles", antwoordde hij droevig. „Mijn arme Margaret, het is treurig, vreeselijk treurig." „Ja, dat is het, en wat moet hij ge leden hebben. Gij weet, hoeveel hij van mij hield, en denk dan eens wat hi moet doorstaan hebben. Hier, lees dezen brief eens." „Ik denk aan u, liefste, aan allen, die gij verloren hebt, en aan uw lijden. waar de grenzen van zijn rechten zijn. De ambtenaar, we merkten het reeds op, staat in een geheel andere positie. Hij verzoekt een e.s-iistel ling, waarbij marchandeeren niet te pas komt, omdat de sollicitatie slechts ep bepaalde voor waarden is toegelaten. 'lij verkrijgt eene aanstelling, welke aanstelling vrij wel gelijk staat met het wrleenen van een gunst, maar tevens ook is eene opdracht van vertrouwen. Hij oefent een deel van het Staatsgezag uit. Hij staat veel hooger dan een gewoon werkman, maar is dan ook verplicht om zich volkomen en vrijwillig te onderwerpen aan het boven hem gestelde gezag, dat door hem be hoort te worden geëerbiedigd en nooit mag worden voorbijgegaan. Beter zouden wij ons dan ook kunnen vereenigen met het gevoelen van die leden der Tweede Kamer, welke niet bleven hangen aan den vorm der dienstorder van den heer Pop. Zij acht ten het niet gewensebt dat de vereeni gingen van ambtenaren zich aanstellen als vakvereenigingen, wat ze inderdaad ook niet zijn, en zich stellen tusschen het personeel en den directeur-generaal, te minder omdat de houding, door som migen dier vereenigingen aangenomen, niet altijd gestrekt heejft tot bevordering eener goede verstandhouding tusschen de hooger en lager geplaatsten. Al moge die verhouding nu juist niet van mili tairen aard zijn, zij meenden dat in dezen tak van dienst j-- zonder bezwaar bad men, kunnen zeg;>-.9in den Staats diensten het algemeen, de discipline en de eerbied van ondergeschikten je gens hunne superieuren behoort gehand haafd te worden. Eenvoudiger en duidelijker zou men misschien kannen zeggen de ambtenaar moet nooit vergeten dat hij een amb tenaar is, dus een deel van het Staats gezag of van den Staatsdienst uitoefent. Daalt hij van dit standpunt af, dan is hij reeds daardoor ongeschikt voor de taak, die hem op zijn eigen verzoek is opgedragen. Dalen de ambtenaren in massa van dat standpunt af, dan zijn toestanden en tooneelen als in Rusland niet uitgesloten. De ambtenaar van den Staat keert zich tegen den Staat, met andere woorden tegen zich zelf. "Wij zouden wenschen dat steeds een scherp onderscheid werd gemaakt tus schen persoonlijke belangen (lotsverbe tering) en dienstbelangen (regeling van het werk). Wordt dat nooit door den meerdere uit het oog verloren, vergeet Het is hard voor u maar ook voor ons beiden," was het antwoord van Vere, die het gedrag van den heer Pelham in een geheel ander licht be schouwde dan Margaret en die daar over eveneens dacht als de andere menschen. Misschien was Margaret de eenige, die blind was voor het feit, dat haar vader streng te berispen was voor de wijze waarop hij gehandeld had en dat de mensehen aan zijn gedrag een leelijken naam konden geven en het ook werkelijk deden. „Arme Vere arme lieve man zeide zij. „Ja, wij zijn nu beiden arm, zeer arm. Mijnheer Stephem heeft mij gezegd, dat mijn eigen inkomen niet meer dan ongeveer 70 pond sterling per jaar zal bedragen, dat is alles wat ik het mijne noemen mag, en mijn oom en mijne tante hebben mij aange boden aangeboden is het woord niet, want mijn arme papa heeft hem, naar het schijnt, in een door hem nagelaten brief gevraagd .mij bij hen te nemen. Ik ga er dus overmorgen heen. En nu, liefste, zeg nu eens wat van u zelve. Hoe hebt gij de tijding vernomen P Wanneer zijt gij gekomen?" „Ik was in Parijs en heb alies in de mindere nooit dat hij, ondanks zijn minderheid, ambtenaar is en blijft, daar zijn botsingen en onaangenaamheden steeds zonder moeite te vermjden. De opcenten. „De Maasbode" bespreekt den uitslag van de stemming in de Tweede Kamer over de tien opcenten en verdedigt de rechterzijde tegen het verwijt, door haar houding een partjstemming te hebben uitgelokt. Het blad besluit De beslissing is nu aan de Eerste Kamer. Daar zj het recht van amendement mist, zal zij, wanneer zj in meerderheid zich tegen de opcenten verklaart, de geheele Middelenwet moeten verwerpen. De „N. Ct." gelooft uit het feit, dat de Tweede Kamer de Middelenwet in haar geheel met algemeene stemmen heeft aangenomen, te mogen afleiden, dat het in de Eerste Kamer we! den zelfden kant zal opgaan. Afgezien van deze ietwat zonderlinge houding der Tweede Kamer-rechterzijde, vergeet de „N. Ct." hier, dat er in de Eerste Kamer meerj Van Karnebeeks zijn dan in de Tweede, die van het op- centenvoorstel geen partjzaak maken zullen, maar, naar wij hopen, de quaestie zullen beoordeelen na haar getoetst te hebben aan het landsbelang, en die daarenboven met weg te loopen de zaak van het Kabinet zeker niet zouden dienen. Eijkspostspaarhank. Gedurende de maand November werd in de rijkspostspaarbank ingelegd een bedrag van f 5,348,204,057» en terug betaald f4,707,547,56, w.o.f32,720,36 V2 wegens aankoop van inschrijving in een Grootboek, obligatiën of certificaten van inschrijving, zoodat f 640,656,4973 meer werd ingelegd dan terugbetaald. Het tegoed op ultimo November ten name der verschillende inleggers ingeschreven bedroeg f 126,508,752,807s,. In den loop der maand zijn 10,534 nieuwe boekjes afgegeven, 4370 geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand 1,179,309 boekjes in omloop waren, i Tot ultimo Nov. is voor een bedrag van f2,118,455,43 aan inschrijvingen in een Grootboek der Nationale Schuld, obligatiën ten laste van den Staat of certificaten van inschrijving, ten behoeve van 2665 inleggers aangekocht. Vlissingen, 29 Beo. Bljkens bj het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. pantserdekschip „Koningin Wilhelmina der Nederlanden" onder bevel van den kapitein ter zee H. Bakker, den 28n dezer te Port-Said aangekomen. De kommandant was voornemens de reis den 29sten voort te zetten. Hedenmiddag 12 uur werd door den majoor-commandant der dd. Schutterij op de achterplaats der kazerne Arsenaal op plechtige wijze het off. kruis uitge reikt aan den luit. Roest en het onderscheidingsteeken voor iangdurigen dienst aan den sergeant-majoor N.Zandée en den fourier Kesteioo. Nadat voor de gedecoreerden was gedefileerd was de plechtigheid afgeloopen. Gisterenavond is van Zweden alhier gearriveerd en aan het hotel „Zeeland" afgestapt Sir Audley Gosling, gezant van Engeland bij het Zweedsche* rijk. Naar wij vernemen zal het 31 Dec. a.s. 75 jaren geleden zijn dat de be kende kassiersfirma De Koster hier ter stede werd opgericht. Begonnen door wijlen den heer P. G. de Koster en daarna voortgezet door zijn zoon, den heer J. O. de Koster, is na diens overlijden, sedert 1901 de heer M. J. Verhorst als eenig firmant opgetreden. De onderlinge dansclub „Advendo" gaf gisterenavond een goed geslaagd soirée in de zaal van den heer Stof- koper, welke besloten werd met een bal. De Russische 3 mastschoener „Teo- dor" is hier gisteren van Middelburg aangekomen om cokes te laden voor Christiania. De sergeant Daane van het bataljon alhier vertrekt op 3 Januari a.s. naar Harderwijk, ten einde met eene verbin tenis over te gaan bij het leger in Nederlandsch Oost-Indië. Men schrijft ons uit Middelburg Wij hebben getracht betreffende de plannen voor den aanleg en exploitatie van een electrische tram van Middel burg naar Vlissingen te weten te komen of zich hierbij geen bezwaren zullen voordoen die de totstandkoming van deze lijn zouden kunnen bemoeilijken. En het is werkelijk gebleken dat deze bezwaren wel degelijk bestaan. De lijn zou dan, volgens hetgeen omtrent de plannen bekend is geworden, iangs het jaagpad naar Vlissingen loopen. Nu moet men weten dat dit pad rijksgrond is en het rijk niet zoo voetstoots grond af staat, doch dit integendeel gewoonlijk heel wat moeilijkheden oplevert. Vooral zou dit hier het geval zijn, waar de aan te leggen electrische tram slechts een speculatieve onderneming zou zijn. Immers behoefte is er allerminst aan, daar de tegenwoordige stoomtram naar Vlissingen denzelfden weg volgt als de nieuw aan te leggen lijn, slechts met dit verschil dat de electrische tram langs het kanaal rijdt en de bestaande dit doet langs gene zijde daarvan. Dat de exploitatie van de stoomtram wel eens aanleiding geeft tot gegronde klach- een Engelsche courant gelezen en, zoodra ik verlof kon krijgen ben ik naar hier gekomen. Ik ben dezen mor gen aan wal gestapt, Margaret," ant woordde hij. „Wat is het goed dat ge gekomen zijt. O, Vere, hoe weinig dacht ik, toen ik u voor het laatst schreef „Het is gelukkig dat men sommige dingen niet altijd kan vooruitzien," antwoordde hij tamelijk stug, „en toch zou ik heel wat willen geven als ik eens een kijkje kon nemen in de toe komst, om te weten of ik u ooit mijn eigendom zal kunnen noemen. O, ik vrees dat het nog lang, nog heel lang zal duren. „Wij zijn jong, we kunnen wachten," zeide zij eenvoudig. „Met den tijd zult gij in betere omstandigheden ver- keeren, lieve," „Met den tijd, ja, misschien, maar wachten is vermoeiend en ik gevoel mij zoo ellendig als ik niet bij u ben, lieveling ik mis u zoo, ik heb uwe hulp en uwen raad elk oogenblik noodig, Margaret. Ik ben zwak en arm en vrees, dat ik mij te veel gewend heb op u te steunen en naar u uit te zien. Het is alsof een deel van mijn leven mij ontnomen is, sedert ik uit uwe tegenwoordigheid verbannen werd. Gij hebt tweemaal zooveel verstand en dubbel zooveel sterkte van geest ea volharding als ik, Margaret." En hij zag haar droevig en vol be wondering aan. „Zeg dat niet „Vere," antwoordde zij ernstig. „Gij bezit heel veel kracht en vastberadenheid, gij schat uzelven te gering. Hoe is het met u gegaan „O, nog al wel. Ge weet, ik heb zoo goed als niets te doen wat kan trouwens iemand, die slechts een soort van onder-attaché is aan een buiten- landsch hof, doen om zich te onder scheiden of vooruit te komen 1 Het is een laDgzame en droomerige arbeid. Ik wou dat ik in plaats 'daarvan koop man geworden was. Uw vader heeft mij eens dienaangaande een wenk ge geven. Had ik zijn raad maar gevolgd, maar mijne familie was er fel tegen en ik had geen kapitaal om er mede te beginnen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1