Vrijdag 29 December. No, 805 43© Jaargang* 1905. Gemeentebestuur. Van week tot week. FEUILLETON. Binnenlandsche berichten. VLISSINfiSCBE COURANT. verdejjj jlijke, t w ee dett Prijs pet drie maanden ,f 1=30=, Franco pes' ;posi 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVEKTENTIËN: van 1-4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. -- Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. da Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleplioonnuiuuier 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. KENNISGEVING. Verkrijgbaarstelling soldijen Zeemacht. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belanghebben den dat de aanvragen tot uitbetaling van postwissels voor betrekkingen van offi cieren en mindere schepelingen, te wier behoeve, ingevolge Kon. besluit 28 Juni 1898, no. 42, een gedeelte zeetractement of soldij is afgestaan, ter gemeente secretarie (bureau bevolking) kunnen worden afgehaald, dagelijks van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 ure, uitgezonderd Zon- en feestdagen. Vlissingen, den 28 Dec. 1905. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Zou het inderdaad een „gesproken", dus een historisch woord zijn, wat wij van Witte lezendat hij zou gezegd hebben, noch de dynastie, noch bet Russische volk meer te kunnen redden DaD is dat woord gewichtiger dan Witte zelf op dat oogenblik moet bedacht hebben. Dat de dynastie niet meer te redden valt, wordt langzamerhand ook onze overtuiging, want het is, helaas, te voorzien dat deze Czaar, wonende in een paleis, waarin de geladen kanonnen voor alle vensters staan, het ten slotte wel eens met een militair schrikbewind probeeren zal. Dan zal het helsch bedrijf eerst recht beginnen en dan zal tevens men houde ons het woord ten goede het rotte ding, dat men het Russische staatsbestuur noemt, wel spoedig in elkaar zakken Maar, men vergete niet, dat wel de regeeringen en dynastieën verdwijnen, maar de volken zeiven niet. Als het Russische volk, naar Witte's woord, niet meer te redden is, dan kan dat alleen beteekenen niet in zijn tegen- woordigen vorm of gedaante. En welke dan de nieuwe vorm wezen zal, hiervan valt voorshands niets te zeggen. Het ergst schijnt het wel gesteld te wezen in de Oostzee provinciën en Litauen. De landadel is daar nog geheel Duitsch. Men had het zien aankomen. Er waren vanwege de ridderschap ver dedigingskorpsen opgericht, samenge steld uit betrouwbare Duitschers, echte Duitschers, die verschillende betrekkin gen op de landgoederen bekleeden en altijd gewapend zijn. Soldaten zijn (Naar 't Engelsch.) A) Hij had het voor elk zorgvuldig weten te verbergen en Margaret had er geen vermoeden van. Zij wist, dat hij maanden lang hard gewerkt had en dikwijls bleek en vermoeid, met sombere blikken, die haar angstig maakten, uit de stad was gekomen, maar zij had niet het minste vermoeden van den toestand, waarin hij werkelijk verkeerde, ook niet van de onzekerheid zijns levens. Hij was heengegaan en nu vernam ze de waarheid zij was arm, ze bezat bijna geen cent. De heer Pelham was een arm man, in plaats van een milli- onair. Hij had de verliezen, die hij in zijne zaken geleden had, even als zijn zwakke gezondheid voor de buitenwereld verborgen gehouden, en de tijding dat Pelham, de vorstelijke koopman, de in die uitgestrekte bezittingen nergens. Op de hoofden der edelen waren door de Letten prijzen gesteld. Men zendt soms een waarschuwing aan het uitge kozen slachtoffer, vanwege de sociaal democratische federatie en wanneer daaraan niet voldaan wordt, gaat het er op los. De meeste bezittingen zijn al verwoest. Deze Letten behooren over 't alge meen, evenals de Finnen, tot den Lu- therschen godsdienstzij zijn voorheen door geweld verhinderd om weg te trekken, toen de Russische macht zich in die streken deed gevoelen. Het land bestaat voor een groot deel uit wouden en moerassen, waarin men jaren lang de guerilla tegen een groot leger zou kunnen volhouden, "Wat nu de opstand, of, beter gezegd, de reeks van opstanden betreft, in het eigenlijke Rusland, is het niet van be lang ontbloot, daarover het oordeel te vernemen van den bekenden revolu tionair prins Kropotkin, in het Engel- sche tijdschrift „The Nineteenth Cen tury." Deze schrijver meent dat de revolutie niet uitsluitend een politieke, maar ook een sociale zal zijn. Het blijkt dat de regeerende klasse niets geleerd heeft. Zij blijft onbekwaam om de wer kelijke beteekenis te vatten der ge beurtenissen. Waar een tijdig toegeven of een ruiterlijke erkenning der nood zakelijkheid van nieuwe levensvormen het land stroomen bloeds bespaard zou hebben, worden er op het laatste oogen blik concessies gedaan, altijd op half slachtige wijze en altoos met de ver borgen bedoeling om spoedig tot de oude vormen terug te keeren. Rusland heeft nu toch gezien (zeer waar) dat Finland's zelfbestuur het eeuige middel was om het land aan Rusland gebon den te houden. Waart m dan Polen geen wetgevende autonomie gegeven i waarom niet terstond het kiesrecht als den werkelijken grondslag van het be stuur in Rusland aan te nemen Er is, volgens Kropotkin, wel een hoopvoller kant aan deze revolutie. Hij verwacht veel van de eensgezindheid der arbeiders, der jongere intellectueelen en der boeren, die de autocratie ten slotte ten val zal brengen maar hij erkent tevens dat het groote gevaar hierin bestaat, dat de regeering opnieuw een tuchtigingsmiddel zal trachten toe te passen, wat een weerwraakneming zou kunnen uitlokken, waarvan de ge volgen niet te overzien zijn. Zooals uit het bovenstaande blijkt komt de schrijver hier geheel in de lijn onzer opvatting van deze treurige wereld bedrogen had door een hoogen stand te voeren, dat hetgeen hij nage laten had nauwelijks voldoende was om zijne schulden te betalen en dat al zijn geld, evenals dat van zijne dochter, eene kleinigheid uitgezonderd, in gewaagde speculatiën verzwolgen was, bracht de heele stad in verbazing en leverde wel negen dagen lang stof voor gesprekken. Hoe, Pelham, de man, die men zoo voorzichtig en solied waande, op wiens doorzicht elkeen vertrouwde, die steeds waarschuwde voor groote speculatiën, zijn hoofd schudde als groote voordeelen voorgespiegeld werden, hooge dividenden wantrouwde, die zoo voorzichtig was bij het sluiten van contracten, was niets meer of minder dan een bankroetier Het was bijna niet te gelooven I „En dat mooie meisje, zijn dochter, heeft er ook al haar geld bij verloren zeide een opzichtig gekleed jongman uit de stad, wiens onberispelijk gladgestre ken hoed en prachtige linnen manchet ten in het oog liepen. „Ik heb ze ver leden jaar te Ascot gezien, hield ze daar voor het mooiste meisje en dacht dat zij duizenden guldens bezat. De moeder, eene vrouw uit een der eerste familiën, is, geloof ik, eenige jaren geleden ge Zooals men zich herinneren zal, werd bij den vrede van Portsmouth tusschen Rusland en Japan eene regeling van zaken gemaakt, waarin het Chineesche rijk feitelijk betrokken was, zoodat eene nadere regeling tusschen Japan en China noodzakelijk was geworden. De Chi neesche regeering, die waarschijnlijk meer dan genoeg heeft van rechten aan vreemde mogendheden op haar ge bied toegekend, trachtte de zaak op de lange baan te schuiven, maar baron Komoera, die te Portsmouth zich min of meer door den Rus heeft laten ver schalken, wilde dit met alle geweld goedmaken en oefende zooveel pressie uit op de Chineesche regeering, dat die ten slotte in het voorgelegde verdrag toestemde. Liao-tong, met Port-Arthur, zijn dus nu aan Japan verpacht, zooals men weet het nieuwe, zachtere woord, dat men voor „afstand" gebruikt. Japan zal van de Jaloe rivier af een spoorweg aanleggen naar Moekden, en zestien van de voornaamste harens en steden van Mantschourije, waaronder ook Charbin, worden opengesteld voor den interna tionalen handel. Zóó; wordt langzamer hand het groote Ohiba opengesteld voor den wereldhandel. Zóó zal het, ondanks zichzelf, voor een langzaam verval wordoii bowaar<2. overal een goeden indruk heeft gemaakt, met name in Duitschland. Ook in het eigen land zal de indruk wel goed wezen en niet zonder invloed blijven op den uitslag der aanstaande verkie zingen, die men overigens niet zonder eenige bezorgdheid tegemoet ziet. De politici, met Bannerman aan het hoofd, gaan na Nieuwjaar hun rondreis be ginnen. Met vreugde begroeten wij het be sluit der nieuwe Engelsche regeering, om Zuid-Afrika te bevrijden van de verschrikkelijke plaag, door het vorige bewind aan het land opgelegd. De in voer van Chineesche koelies zal worden gestaakt. Natuurlijk is men aan den rand woedend. Zulke goedkoope werk krachten, waarmee men precies kan doen wat men wil, is juist iets yoor de diamantkoningen. Dat de be volking lijdt door de gedragingen van deze ruwe lieden, die in hun vrijen tijd feitelijk niets dan kwaad doen, is hun totaal onverschillig. Maar Bannerman zal zich niet van de wijs laten brengen en nieuwe hervormingen zijn in het ver overde land te wachten, die het onge twijfeld weer tot bloei zullen brengen. De politieke atmospheer is na de ont hullingen van dei liberalen premier beel wat zuiverder geworden Zij ademen een geest van vrece en verzoening, die storven. Wel, het spijt mij voor haar zij zal, geloof k toch wel, een massa vrienden hebben, lie voor haar zullen zorgen „Zij heeft, zoovei ik weet, ergens eene tante. Ik herinner mij dat ik haar eens ontmoet heb zij is een zekere lady Chalkley. O, 't is zeker dat er voor haar gezorgd zal v»rden. Het paleis van Pelham te Twickeiham moet verkocht worden. Als het verkocht wordt, ga ik eens kijken hij had eenige tamelijk groote schilderijen Bonjour En aldus sprake) de vrienden van den heer Pelham over diens ongeluk en de toekomst zijner dochter en zetten hunnen weg voort, maar largaret zat, ziek van droefheid, alleen ii de schoone kamer, waarvan zij zoovel hield, en gevoelde zich diep, diep efendig. Yoor het oogenblik was bet echter niet het verlies van haar geld, dat haar trof. Zij kon dafaan niet denken, terwijl haar vaders 1)2 nog over aarde stond zij dacht nu Heen aan het verdriet, dat hij geleden, »an den folterenden angst, die zijn leen en zijne krachten jaren lang gesloot bad en zeker zijn uiteinde verhaast lidden. Hoe weinig had zij vermoed, 1 welken toestand hij zich Het reces der Tweede Kamer zal vermoedelijk tot half Februari duren, waarna de werkzaamheden zullen aan vangen met het afdeelings-onderzoek der administratieve rechtspraak. De opcenten. Voor het feit der zuivere partijstem ming, waarbij over de opcentenheffing is beslist, pleit de „Nieuwe Ct." ver zachtende omstandigheden. Wanneer nl. de regeering den toestand donker inziet, zal licht het meerdere of mindere ver trouwen, dat men geneigd is in haar algemeen politiek beleid te stellen, iemand al dan niet tot haar zienswijze doen overhellen. Terwijl een ministeri- eele verzekering dat, zonder de nieuwe middelen, de regeering meent haar taak niet naar behooren te kunnen vervullen, het parlement vierkant voor de keus van bestendiging of omverwerping van het kabinet stelt. Eindelijk is de be oordeeling van een financieel vraagstuk als dit, met zuiver zakelijke overwe gingen, zoo moeilijk er moesten ook en juist onder de tot oordeeleu meest bevoegden, zooveel weifelaars zijn, dat onwillekeurig aan politieke consideraties ruim spel werd gelaten. Dit ter verzachting. Maar niet te verontschuldigen acht de „Nieuwe" dat, door de rechterzijde, deze uitslag op zettelijk is geprovoceerd. Want reeds weken geleden, bij het begin der al gemeens beschouwingen, hebben de heer Heemskerk en andere woordvoerders van rechts in deze aangelegenheid de politiek, als alles beheerschenden factor, vooropgesteld. De Eerste Kamer, met haar meer derheid van rechts, staat thans, naar het blad meent, voor een gewichtige beslissing. „Wil zij de regeering het leven zuur of zelfs onmogelijk maken, zij vindt in het feit, dat het opcentenvoorstel er in de Tweede Kamer bij zuivere partijstemming doorkwam, voldoende motief. Daartegenover staat, dat zij, bij gemis van amendementsrecht, de opcenten niet uit de Middelenwet kan lichten en dus deze in haar geheel zou moeten verwerpen de meest krasse vorm, waarin parlementair wan- trouwen kan worden aan den dag gelegd en die dan ook door de rechterzijde bij bevond. Elk woord in den droevigen, berouwvollen en ootmoedigen brief, dien hij nagelaten had opdat zij hem na zijn dood zou lezen, sprak maar al te dui delijk van den hangen zielsstrijd, dien hij gestreden had. „Ik kan mijzelven nooit vergeven", aldus schreef hij, „dat ik uw geluk vernietigd heb. Ware mijn schuld niet tu'schenbeido gekomen, dan zoudt gij Vere Beresford hebben kunnen huwen maar mijne dwaasheid heeft u in het verderf gestort en ik durf niet aan de toekomst denken. Gij zijt goed, edel en hebt een hart vol liefde. Gij zult mij wel vergeven, geloof ikmaar ik kan mijzelven niet vergeven de ellende, die ik doorsta, brengt mij ten grave, maar toch heb ik altijd gedacht tot welzijn van mijn kind te handelen ik had niet den minsten twijfel of mijne plannen zouden gelukken." Margaret las deze droevige woorden onder een vloed van tranen. Hem ver geven O, wat zou zij niet vergeven hebben, indien hij al ware bet slechts voor een enkel oogenblik in haar hart had kunnen lezen, als hij slechts een enkel oogenblik al de liefde en teeder- heid, dia het bevatte, kou zien Kon zij haar stemming over de Middelenwet zelve heden niet is toegepast. Er is, dunkt ons, reden om te verwachten, dat dit ook aan de overzijde niet zal gebéuren." Het „Vad." schrijft: De heer Treub stelde zijn stem van hem en zijn vrien den afhankelijk van wat de minister van financiën verklaren zou. Nadat nu de heer De Meester met kracht van redenen en gesteund door den heer Pierson, de „hooge wenschelijkheid" en de „noodzakelijkheid" van zijn plan had betoogd, gaven de vrijzinnig-demo craten ten leste hun steun aan het opcentenplan, tot blijkbare teleurstelling der rechterzijde. Nadat de stemming over de amende menten achter den rug was, heeft nog stemming over art. 1 der middelenwet plaats gevonden, op verzoek van den heer Van Vlijmen, die waarschijnlijk de sociaal-democraten eens op de proef wilde stellen. Maar de generaal bleek een slecht tacticusmet algemeene stemmen werd het artikel aangenomen. Aan dezen uitslag en aan het aanne men zonder hoofdelijke stemming van de Middelenwet in haar geheel is zeker de tegemoetkomende houding, welke de minister van financiën tegenover enkele formeele bezwaren van den beer Heemskerk heeft aangenomen, niet vreemd geweest. Het „Hbld.", insgelijks opmerkend, dat ter totstandkoming van het wets ontwerp de politiek, èn rechts èn links, een groote rol heeft gespeeld, is van oordeel dat zeker ook de heer De Meester zich een aandeel in de over winning mag toekennen wegens zijn zakelijk en ernstig vertrouwenwekkend optreden. De Middelenwet en de Ssrata Earner. „De Ned." bespreekt de houding, door de Eerste Kamer aan te nemen tegen over de Middelenwet. Geheel de rechterzijde van de Tweede Kamer heeft zich verzet tegen de heffing van tien opcenten op de Vermogens- en de Bedrijfsbelastingen. Niet zoozeer omdat zij overtuigd was dat dit middel kon worden gemist, al waren vele leden, aan beide zijden der Kamer, zeer daar over in twijfel, zoodat door sommigen, vooral door de vrijzinnig-democraten, op uitstel van beslissing over deze heffing werd aangedrongen. De hoofdreden van de tegenstemming beeft, volgens „De Ned.," blijkbaar hierin gelegen, dat, alvorens nieuwe heffingen toe te staan, men een inzicht verlangde te hebben in de toekomstige belastingplannen der regeering. Door niemand wordt betwist, dat ter voldoening aan allerlei wettelijke voor schriften zeer spoedig vele millioenen zullen noodig zijn en „De Ned." prijst het in de vorige regeering, dat zij van het begin af haar financieele plannen heeft blootgelegd, waartoe in de eerste ooit eene onvriendelijke gedachte of gevoel koesteren jegens den vader, dien zij zoo bemind had en die, volgens zijne eigene woorden, geloofd had, dat hij misdeed alleen om haar gelukkig te maken. Ja, hij had goed gehandeld toen hij zich tegen haar huwelijk verzette. Vere Beresford was arm, zij was het veel meer. Een huwelijk met haar zou hem immers ten gronde hebben gericht, maar toch beminde zij hem zij zou hem altijd beminnen en, als het noodig was, jaren op hem wachten. Haar hart verweet haar, toen zij be dacht welk bitter gevoel zij haar vader toegedragen had, toen hij haar weigerde in het huwelijk te treden. Thans, zij moest het zichzelven bekennen, was hij gerechtvaardigd. „Maar hij moest vertrouwen in mij gesteld en mij alles gezegd hebben", mompelde zij, en ik had hem dan eenigen troost kunnen aanbieden. O, waarom vertrouwde hij mij niet." En zoo zat zij den ganschen langen vermoeienden dag met den treurigen brief in de hand en niemand bij zich om haar te troosten of hulp te bieden. Wr-di

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1