B iedistilleerd, Wijnen, Likeuren, Advertentiëu. Laatste Berichten. 3869te Staatsloterij jPosterijen» Mamtberlchten. Het beste en bekende adres P. VISSER. De toestand In Rnsland. Het geheele maatschappelijk leven te Moskuu is geschokt door de alge- meene staking. Op de electrisehe tram wegen is de dienst gestaakt. De hooge bureau-ambtenaren van gemeenteraad en Zemstvo legden eveneens den arbeid neer. In een aantal groote fabrieken is de arbeid gestaakt. 50,000 werklieden zijn werkloos. Br verschijnen geen bla den. De meeste scholen zullen heden gesloten zijn; de Kerstvacantie voor de leerlingen is nu maar vast begonnen. De wijnhuizen en kroegen zijn ge sloten. De vereeniging van ingenieurs heeft zich bij de stakers aangesloten. De bank-employés zullen morgen ook sta ken. Daar de electrisehe centrale niet werkt is de stad zonder licht. Schouwburgen en clubs zijn gesloten. In de postbureaux wordt de dienst we gens gebrek aan licht des avonds ge staakt. Het congres der post en telegraaf ambtenaren besloot zich bij de alge- meene staking aan te sluiten. Vele winkels waren reeds gisterenmiddag gesloten, andere moesten des avonds gesloten worden toen het electrisch licht niet branden wilde. Gedurende den nacht werden vele leiders der arbeiders-gedeputeerden ge arresteerd. Een vergadering van stakers werd door de kozakken uiteengedreven. De drukkers in de drukkerg van Sitin, den uitgever van de „Roesskoji Slowo", hebben gisteren Sitin en alle redacteuren van de„Slowo" gearresteerd. Zij hebben toen in de drukkerij het eerste nummer gereed gemaakt van het blad van den raad der arbeiders-depu tatie, waarin de oproeping aan het volk voorkomt om de gewapende revo lutie te organise.ren. Het blad „Bovba", dat deze revolu tionaire oproeping bevatte, werd in be° slag genomen. De aanwezige vertegenwoordigers der „Sojus Sojusef" van den bond der bonden besloten zich bij de alge- meene staking aan te sluiten, om het revolutionaire proletariaat te onder steunen, pe correspondent van de „Times" te Petersburg deelt het volgende mede omtrent een vergadering van de consti tutioneele democratische partij te Peters- burg gehouden. Voorzitter van de ver gadering was prof. Milnikof, die tegen borgstelling zich op vrije voeten bevindt. De heer Hessen zeide De bijeenroeping van een constituante is noodzakelijk. De natie alleen kan Rusland redden en het is dwaas van een gewapenden op stand te spreken, Wat de afschaffing van de monarchie betreft, zij zou slechts het uitbreken van een tegen-revolutie ten gevolge hebben. De heer Hessen meent dat een gemeenschappelijk aan dringen de regeering zou dwingen tot de bijeenroeping van een constituante, die een gezag zou hebben dat noch de uiterste socialisten noch de reactionairen zouden durven betwisten. De heer Struve was van oordeel, dat het program van zijn partij alles om vatte wat er goeds en uitvoerbaars in de socialistische programma's stond, zoowel ten aanzien van de arbeiders quaestie, als van de agrarische quaestie. Een ander spreker, de heer Roditsjef, wees op de noodzakelijkheid van een revolutie, niet een revolutie zooals de uiterste partijen wenschen, maar een algemeene worsteling voor de vrijheid en hij wekte alle Russen op hun on derlinge twisten te vergeten en zich te vereenigen tot den strijd tegen de auto cratie. Dezelfde correspondent wijst er nog op, dat de regeering zich niet van bureaucratische vooroordeelen los kan iuaken, Hij haalt als voorbeeld aan de bepaling dat het aantal arbeidersaf gevaardigden voor geheel Rusland tot 15 zal worden beperkt en meent dat dit besluit voldoende toont, dat er geen hoop kan bestaan dat het volk met een regeering die zulke opvattingen heeft, zal kunnen meegaan. Een Engelsch dagbladcorrespondent; te St. Petersburg heeft zich bij eenige leiders der Russische en Poolsche re volutionairen vervoegd om daarover hun oordeel te vernemen. Hem werd het volgende medegedeeld „De arrestaties van Zaterdagavond waren verwacht al sinds de inhech tenisneming van Kroestalof. Zaterdag morgen zijn zij nog herhaaldelijk ge waarschuwd maar desniettegenstaande werden enkelen hunner in het bezit gevonden van compromitteerende stuk ken, welke echter niet van heel veel beteekenis waren. De politie vergist zich, indien zij meent, dat zij de hand heeft gelegd op de refugiés Plekanof; Boertsef en Vera Sassoelitsj. Boertsef bevindt zich op vrije voeten, en Plekanof is nog niet jn Rusland teruggekeerd. Enkel de prestaties van den socialist Trotski, die kort geleden uit Genève was aan gekomen, is van groote beteekenis. De opstand is wel datgene, waarnaar onze partij streeft maar om te maken dat hij niet mislukte ia het noodzake lijk, dat de troepen eraan meedoen. Er worden dus plannen gemaakt voor een opstand maar men zal niet tot daden overgaan, vóór het leger gereed zal wezen, zich bij de beweging aan te sluiten. Daarop vroeg ik hun, of zij niet vreesden voor een reactionaire volks beweging. Mocht die zich openbaren, dan zou dat ons niet doen wijken luidde het antwoord. Ik wees er hun op, dat in verschei den deelen des rjjks speciaal in Polen een aanzienlijk getal kleine neringdoenden, die zich nu reeds in benarde omstandigheden bevinden, door een nieuwe staking zouden worden ge ruïneerd. Zij antwoordden „Het welzijn van allen gedoogt niet dat wij ons laten weerhouden door de speciale belangen van enkelen. En bovendien, de ellende zal die kleine neringdoenden dwingen, zien aan te sluiten bij de partij van de staking en de staking zelf zal er te meer uitwerking door hebben." Overigens geven mijn zegslieden toe, dat er twee factoren, die nadeelig zul len werken op de uitbreiding der sta kingsbeweging de ingetreden nieuwe stakings-verordeningen en dan het feit, dat veie arbeiders hun laatste hulpbron nen hebben zien opdrogen. Bovendien dreigden de boeren, de spoorwegemployés te zullen dooden, indien dezen het werk zouden neerleg gen. Onlangs vervoegde zich eene depu tatie boeren bij een stationschef ten plattelande. De landbouwers gaven on omwonden te verstaan, dat zij voor hun bestaan afhankelijk zijn van het geregeld functioneeren van den spoor- weg. Zij waren niet van zins, nogmaals een lijdensperiode door te maken als bij de vorige staking. Ergo, zouden zij een ieder dooden, die het werk zou neerleggen". BELGIE. De minister De Smet de Nayer heeft het nu totaal verkorven bij de liberalen en dat wordt hem in de Petit Bleu" dan ook tamelijk onom wonden aan 't verstand gebracht. De Kamer heeft in galop de ettelijke millioenen gestemd, voorkomende op het aanvullingsbudget voor 1906, en van welke reeds een groot gedeelte is ver bruikt. Die ongelukkige manier van handelen, daarin bestaande, dat enorme sommen zonder ernstig vooronderzoek gestemd worden, hebben wij aan den onverbeterlijken De Smet te danken, die maar trouw doorgaat 's lands middelen te verkwisten. Wanneer de regeering aan de Kamer het plan voor Antwerpen's hervorming behoorlijk bestudeerd, had aangeboden, dan had men geen kostbaren tijd be hoeven te laten verloren gaan met tech nische uitweidingen en oneindige onder handelingen, Dat regime zal slechs verdwijnen, tegelijkertijd met mijnheer De Smet, voegt het blad er met 'n zware zucht aan toe. ENGELAND. Gisterenavond werd te Londen de aangekondigde groote ver gadering der liberalen gehoudenzij werd bijgewoond door negenduizend personen. De eerste-minister, sir Henry Oamp- bell-Bannerman, die als spreker van den avond optrad, verklaarde, dat het aan het bewind komen der liberalen geen opgewondheid had teweeggebracht in de Europeesche Kabinetten. Een overzicht gevend van het re- geerings-program, zeide de eerste-mi nister, dat door de regeering het besluit was genomen, een eind te maken aan verderen invoer van Chineesche koelies voor de Zuidafrikaansche mijnen. Reeds waren de daartoe strekkende bevelen gegeven, Verder ontwierp de eerste minister een boeld van de reeks binnenlandsche hervormingen, waaronder ook de wij ziging der grondbelasting. Wat de buitenlandsche politiek betrof, zeide Sir Henry, dat hij met genoegen de „entente" met Frankrijk had begroet hij herhaalde dat zijn regeering aan die „entente" zou vasthouden en de En- gelsch-Fransche vriendschap in denzelf den geest en ongewijzigd zou in stand houden. Zinspelende op de beproevingen, welke Rusland doormaakt, zeide de eerste minister „Wij hebben voor cat groote volk slechts welwillende gevoe lens". Wat aangaat Duitschland, zag Campball-Bannerman in geen enkel be lang van een van beide eenige aanlei ding tot verwijdering. Hij had de jongste niet-officieele be toogingen voor vriendschap tusschen Engeland en Duitschland met welge vallen gezien. De liberalen zijn tegen standers van agressieve politiek zij worden bezield door het streven, met alle volken op den besten voet te zijn. Bij de voortzetting zijner rede ver klaarde de eerste-minister, dat Engeland zal mede arbeiden aan de gemeenschap pelijke taak der beschaving. Het ver heugde hem, dat het arbitragebeginsel heden ten dage zoo groote vorderingen had gemaakt. Het wordt niet langer als een zwak heid beschouwd, wanneer een groote mogendheid toestaat de beslechting van geschillen langs den weg van arbitrage. De voortdurende toeneming der krijgs toerustingen, is een groote bedreiging van den wereldvrede. Naarmate het arbitrage-beginsel veld wint, wordt het plicht die Krijgstoe rustingen zoo te limiteeren (adjust) als zal zijn overeentebrengen met den stand van het arbitrage-beginsel. Het was een der beginselen van de liberale politiek, dat, zoodra de gele genheid zich daartoe mocht voordoen, de behartiging der lersche binnenland sche aangelegenheden zou worden ge- Bteld in handen der Ieren zelf. Ten slotte beleed Sir Ilenry opnieuw zijn overtuigende vrijhandelsgozinde meeniugen. De beweging ten gunste van ver betering der betrekkingen tusschen Duitschland en Engeland breidt zich aan beide zijden van de Noordzee uit. Op een Woensdag te Penrice gehouden vergadering, belegd ter bespreking van de vraag, welke houding de christelijken kerken hadden aan te nemen tegenover de pogingen om de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de verschillende volken te bevorderen, las kanunnik Raumsley het volgende telegram van lord Lonsdale voor„Al wat er toe kan bijdragen om vriendschap tusschen Engeland en Duitschland te kweeken, bereidt mij innige vreugde. Niemand weet beter dan ik, dat werkelijk in Duitschland geen gevoel van vijandschap jegens Engeland bestaat. Wat daarvan verteld wordt, is alleen het gevolg van scheeve voorstellingen in de bladen, en er is niemand, die levendiger gevoelens van vriendschap koestert voor het rijk van koning Eduard YII dan keizer Wilhelm en prins Bulow. Het is in alle opzichten strijdig met het belang van ons volk, dat praatjes, waaraan zelfs geen zweem van waarheid is, worden rondgestrooid alleen met de bedoeling om vijandschap te zaaien tusschen de twee volken van gelijken stam en gelijken godsdienst. FRANKRIJK. De Kamers zijn weer uiteen en de partijen houden zich voor namelijk bezig met de verkiezingen voor een Kamerpresident en een pre sident der republiek. Maandag vergaderde de„délégation des gauches" uit de Kamer, en men beweert, dat daar het volgende besloten is De leden van het Bloc zullen zich bij de eerste stemming over een Kamerpresi dent van stemmen onthouden. Op die manier komt men de namen te weten van de afgevaardigden die op Doumer gestemd hebben, liet afgeven der stem men wordt namelijk op de tribune door aflezen der namen gevolgd, zoodat men dan precies weet, wie aan de stemming hebben deelgenomen. Houdt de disci pline de heeren gevangen, dan zou de eerste stemming geen resultaat geven en moest Doumer zijn candidatuur in trekken. Gelukt deze truc wij zeg gen uitdrukkelijk, dat dit alles slechts op geruchten berust dan zou het Bloc de candidatuur van Gouzy stellen. Gouzy heeft onlangs het voorstel gedaan tot openbare stemming bjj de verkiezing van een president der Kamer. Daar verkiezing voor Kamerpresident voor Doumer c. s. slechts het doel vormt om een ander middel beïnvloeding van de verkiezing voor een president der republiek te bereiken, verdub belen de aanhangers van Doumer hun pogingen qm den eersten beslissenden slag te winnen. Wat betreft de verkiezing van een president der republiek besloot de de legatie der linksche partijen met alge meene stemmen, zich daarover met de vertegenwoordigers der republikeinsche groepen in den Senaat te verstaan, zoodat alle republikeinen samen een en denzelfden candidaat kunnen steu nen. Eerst vlak voor het weer bijeen komen der Kamers zal men intusschen hierover wat naders hooren, daar de republikeinen geen zin hebben om hun tegenstanders over hun plannen in te lichten, OOSTENRIJK-HONGARIJE. Feje- vary's ontslagaanvrage komt wel on verwacht nadat ^de Kamer eergisteren ondanks haar boosheid ep de regeering en Appony's protestmotie zoo kalm tot Maart was uiteengegaan. Zoo wordt dan dit rumoerige jaar in de Hongaarsche politiek nog met een crisis besloten, Vermoedelijk heeft de omstandigheid, dat ook het huis der Magnaten ook zijn afkeuring over de houding der re geering heeft uitgesproken, Fejervary tot zijn besluit genoopt. Twee leden van het kabinet werden daarbij, wan kelmoedig en voorts namen eenige pas door Fejervary benoemde ambtenaren weer ontslag. Het zal den koning niet gemakkelijk vallen iemand te vinden, die Fejervary's anti-parlementaire re- geeringswijze wil voortzetten. En de oppositie staat vaster dan ooit op haar stuk. De koning echter schijn baar ook. Fejervary schijnt voorloopig opdracht te hebben te zien of er alsnog.een meer derheidskabinet te vormen valt. Per T e 1 e g ra a f. TERNEUZEN. De provinciale boot „Westerschelde" heeft bij den proef tocht heden ruimschoots aan de eischen van snelheid voldaan, en is door de provincie overgenomen. De boot komt den 3 Januari in de vaart. 's GRAVENHAGE. Tweede Kamer. Heden werd behandeld het wetsontwerp tot voorzieningen in verband met de oprichting van het nieuwe departement. De heeren Talma en Nolens opperden verschillende formeele en grondwettige bezwaren, welke door minister Veegens bestreden werden. De heer Lohman gaf echter den minister in overweging het ontwerp met het oog op den stand der werk zaamheden te beperken tot de meest noodzakelijke voorzieningen indendienBt en de beslissing over het geheele ont werp tot later uit te stellen. Spreker Btelde in dien geest een motie voor. De behandeling van het ontwerp werd geschorst tot morgen na de behandeling der wet op de middelen. Daarna is aangevangen het water staatsdebat, waarbij aangedrongen werd op lotsverbetering van de bureelambte naren, adjunct-opzichters van het ka- naalpersoneel, een betere beveiliging tegen stormschade enz. De minister be loofde de wenken in overweging te nemen. Trekking van 20 Dec. 3e trekk. 3e kl. Prijzen van 100 en hooger. Nos. 11533, 14533, 14535, 20523, ƒ100. No. 14149, 200. Nos. 12739, 19681, ƒ400. No. 7107, 1000. No. 15027, 1500. No. 15818, 25.000. Trekking van 21 Dec. 4e trekk. 3e kl. No. 10278, 100. No. 9125, 200. "indergeteekende betuigt hiermede zijn J hartelijken dank voor de menigvul dige blijken van belangstelling, onder vonden bij gelegenheid van zijn 50sten jaardag. S. M. POLAK. De Directeur van het Postkantoor te Viissingen brengt ter kennis, dat het Kantoor op den lsten Kerstdag zal zijn opengesteld als op andere algemeen erkende Christelijke Feestdagen en de dienst als op deze dagen zal worden uitgevoerd. (Volgens de gedrukte dienst regeling.) Op den 2den Kerstdag zal de open stelling evenwel 's namiddags worden verlengd van 1.30 tot 4.30 en dus zijn van 12.30 tot 4.30 (spoortijd.) De uitvoering van den dienst, ook ten aanzien van postpakketten, post wissels, quitantiën en spaarbaukzaken zal zijn als op werkdagen, doch alleen op de uren van openstelling voor den dienst der Rijksverzekeringsbank wor den geen betalingen gedaan noch aan genomen, doch wel aangiften van on gevallen (die ook op den lsten Kerst dag worden aangenomen.) De aankomst en verzending der pos ten alsmede de buslichtingen vinden plaats als op werkdagen, doch de be stellingen van brief- en pakketpost als op Zondag. Invordering van quitantiën heeft op geen der beide Kerstdagen plaats. De Directeur voornoemd, HOLL1NGERUS PIJPERS, Viissingen, 22 Deo. 1905. Viissingen, 22 Dec. Boter f 1.35 a f 0.00 p. K.G. Eieren f 6.40 a f 0.00 p. 104 st. evallen van een Zoon, C. E. TIGGELMAN- van dek Schaft.' Viissingen, 22 Dec. 1905. VOOR enz., enz., is Scherminkelstraat. Tijdelijk. Sauramatum Guttaum. Wonder bloembol uit Indië. Groet zonder aarde, water of pot. Men legt den drogen knol op den schoorsteenmantel of op elke andere plaats en binnen korten tijd brengt hij een groene spruit welke grooter en grooter wordt en waar uit zich ten slotte een prachtige, 1Ji Meter groote bloem ontvouwt. In het voorjaar plant men de bol in den tuin of in een pot en nu ontwikkelt de knol een hoog interressant blad- gewas in den herfst neme men den knol uit de aarde en nu zal hij wederom - in de ka mer neergezet de groote zeldzame bloem voortbrengen. Reusachtige, gegaran deerd bloeibare knollen p. st. f 0.35 3 voor f 1.—10 voor f2.50 franco. Groóte Hya- cintenbollen voor pot ten en glazen f 0.10 perstuk., (ÈHEigl Pracht Arau- caria (Sierden) hoog. Fout vrij, f 1.50, Prachtkistje Haarlemmer Bloembollen, 132 Hyacinten, Tulpen, enz., voor kamer of tuin f 1.75. 3e helft voor f 1.— RWW Een sterke, fraaie Bloemenbak, 50 cM. lang, 20 cM, breed, beplant met het fijne teere groen van Asparagus, waartusschen de fraaiste Haarlemmer Bloembollen gepoot staan, die later, als de bloemon tusschen het malsche groen gaan ontluiken, een schilderachtig effect maken. Geheel compleet en onder garantie van goede aankomst f 3,—. «ËgEasai Een miniatuur Broeikast, gevuld met passende plantjes, een alleraardigste bloemisterij, Eene fijne kamerversiering f 4.25. Orders boven f 2.50 franco elk station. Garantie voor goede aankomst. Garantie voor vorstvrije aankomst. JOHS. TELKAMP's Tuin bouw-Inrichting, Hillegom, Hofleverancier, De Heer A. J. AUDIFFRED te K w a k e 1, meldt ons Ik kan U mededeel en, dat de KLOOSTER BALSEM, Klooster Saucta Pa.it!©, uitmuntend bevalt. Een inwoner van Kwakel, de Heer F. SCHIJF, had een groote snede in de hand hij nam zijn toevlucht tot de KLOOSTERBALSEM en is door de heilzame werking van deze voortreffelijke balsem na enkele dagen geheel hersteld. De Kloosterbalsem Klooster Sancta Paulo geneest oude en nieuwe wondenbrand- en snij- wondenrheumatieJc, rheuina- tische ZenuwpijnenJicht, Po dagra Ischiaskneuzingen stramheid in de ledematenver stuikingen, lendenpijn, pijn in den rugspierverrekkingenwin terhanden en wintervoeten Brij s per pot 35 cent, 75 cent, f 1.20 en f 2.50. KET OP S Alleen de echte KLOOSTERBALSEM geneest deze is kenbaar aan een rooden band om den pot, waarop de hand- teekening L. I. AKKER, Rotter dam, voorkomt, alle andere is namaak. Verkrijgbaar te Viissingen bij. A. 0. BENIEST, Lepelstraat 124; W. HUBREGTSE, Middelburg; GEBRs. MULDER, Goes.

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 3