It Kunst," rNeierW. Zaterdag 23 December. mmm. Xamgr No. 303 43e Jaargang. 1906. L1KPDI8P1L. inmani, TNG FEUILLETON. Land- en Tuinbouw. n a. bef 190S, IRIS," Balans. /Va4 uur. n 114 uur. 20 en lO ct. jekende maakt ïbliek bekend, igd als ivelend, 3 51. JR. Boekhandel. ethouders van tanten op voor IDER WIJZER 1 de Heer P. t van f 500 tot bet getal dienst- zenden vóór 5 ïrgemeester. Massage, No. 39, ele behandeling rkrommingen en r Rhenmatische verlamming enz. ling op Medisch .sterdam. er Eerste Hy po ft 3V2 en 4 pCt. te bekomen bij EIKER Jzn., raat 9a. 'DIENS T IMdelburg r.r. Remise:) v.m, lagen) 5.50. 7.55, 9.30, 11.-, 2.—, 2"45, 3.30, 7.50, 8,10, 9.30, (n. Zeil mar kt S.20*. 8.40,10.15, 2.05, 2.50, 3.35, 7.55, 8.45, 9.35, slechts tot de IraiEHST. 6.—, 6.20, 7.—, 10.20, 10.40, 2.30,1.—*, 1.25*, 4.25, 4.50, 6.10, vm. 6,10, 6.30, .50, 10.10, 10.30, m. 12.10, 12.45, 3.40, 4.10, 4 35, -, S.30. Zondags uit -3CHBU3E, 16. m. 3,23 e) g) l. 3,50 g) het vertrek van Neuzen vm. 8,30 en Neuzen ten ;ten wachten, e en Neuzen ten uten wachten. maakt. „55 van Neuzen VLISSlMiSdlE COURANT Prijs per drie maanden 1,30» Smoel» jcs.- jpaei I 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN BE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIES": van 14 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. -- Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfdts advertentie wordt de prijs slechts tioeemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. TelephdoniHimmer 10. Ahonnenients-Advertcntiön op zeer voordeelige voorwaarden. Zij die zicli met liet volgend kwartaal, aanvangende 1 Januari a. s., op ons blad abonneeren, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende nninmern gratis. Tweede Kamer. Do Kamer neemt geen rust. Van des morgens 10 uur tot in den nacht toe wijdt zij zich aan het begrootingswork. Zoo was het hedennacht eerst halftwee eer de heeren naar huis gingen en van morgen werden de werkzaamheden weer voortgezet. Gisteren was het een echt „warm dagje" en de minister van oorlog, hoe wel hij zijn begrooting er door heeft gekregeD, heeft duidelijk kunnen mer ken dat er een anti-militaristische geest waait. Niet alleen uit de debatten is dat gebleken, maar ook daadwerkelijk. Want wat te zeggen van het feit dat zioh niet minder dan 31 van de 80 aanwezige leden verklaarden tegen het oproepen voor de derde herhalings oefening. Deze 31 werden gevormd door alle vrijzinnig- en sociaal-democraten, 8 Unie-liberalen, 1 oud-liberaal (Van Foreest), 1 anti-reyolutionair (Van Vliet) en 5 katholieken. De andere amendementen, het eerste strekkende om de gelden voor het blijvend gedeelte te weigeren, verwierf slechts den bijval van de socialisten. Het tweede, tot schrapping van de gelden voor de oefening der landweer, werd met slechts 9 stemmen vóór, verworpen. De eerste stemming (die voor de her- halings-oefening) heeft bewezen dat de minister zich op een hobbelend schip bevindt. De minister zal op steun van zijn partijgenooten niet meer kunnen rekenen en zal dus met hulp van de rechterzijde het militaire scheepje voor zinken moeten behoeden. De heele begrooting van oorlog werd goedgekeurd met 46 tegen 18 stemmen. Hierna ving de behandeling aan van hoofdstuk financiën. De heer Schaper besprak den suiker accijns en hij geloofde dat de minister teleurstelling wekt, wanneer hij ver klaart dat thans niet tot verlaging van den suiker-accijns kan worden overge gaan en de heer Van Vuuren sloot zich hierbij aan. Hij achtte het moment voor verlaging van den suikeraccijns thans gekomen. Bij een samenstel van belastingen, als de regeering zich denkt, ligt de verlaging van den suikeraccijns voor de hand, wanneer men de ver houding tusschen directe en indirecte belastingen wil gaan regelen. De heeren Van Styrum en Treub be spraken de vermogens- en bedrijfsbe lasting. (Naar 't Engeisch.) De minister van financiën zeide zicli recht gelukkig te rekenen, indien hij met een voorstel tot verlaging van den 1 accijns op suiker kon komen, liever dan met belastingverhooging te moeten i komen, maar de financieele toestand is nu eenmaal niet gunstig er moet een bedrag gevonden worden. Verschillende andere punten die be sproken werden kunnen wij gevoegelijk passeeren, als zijnde van ondergeschikt belang Daarentegen werd een punt bespro ken van specifiek Zaeuwseh belang, wat vrij belangrijk genoeg achten het eenigs- zins uitvoerig op to nemen. De heer Reyne maakte nl. bezwaar togen de wijze, waarop de bedijking van de buitengronden in het Slaak en den Braakman op de begrooting zijn gebracht. De yermoedelijke opbrengsteijfers zijn veel te hoog opgevoerd en daartegen over laat de toelichting van het geheele werk te wenschen over. Voor beide be zwaren haalt hij eenige bewijsgronden aan. Hij komt tot de conslusio dat de uitkomsten van dit werk in sommige opzichten bijv. wat den dijkbouw be treft, onnoodig weelderig, niet vol doende vaststaan, en hij zou in over weging willen geven om het werk niet uit te voeren. De heer Fruytier daarentegen ver dedigt het werk in het algemeen en be paaldelijk tegenover de opmerkingen van den vorigen spreker. Hij acht de bedijkingskosten geenszins te hoog en de schatting van de in te dijken polders in het geheel niet te hoog met het oog op de gunstige ligging. De heer Van Foreest had aanvanke lijk denzelfden indruk als de heer Reyne, maar hij kent den toestand ter plaatse niet. Hij vroeg hoe de afdeeling land bouw over de zaak oordeelde. De minister kan zich slechts beroe pen op den bij uitstek deskundigen ambtenaar die deze zaak heeft voorbe reid. Hij refereert zicb grootendeels aan het door den beer Fruytier opgemerkte en voert eenige cijfers aan omtrent de resultaten van vroegere bedijkingen, die uitstekend zijn geweest. De minister heeft het eenstemmig advies der inge nieurs van den waterstaat dat de ge projecteerde dijk voldoende was. De minister demonstreert met een kaart eenige technische details, hij hoopt dat de kosten zullen medevallen, doch er is z. i. alle reden om het werk niet uit te stellen. Landbouw is hierover ge raadpleegd, maar een bepaald advies i,s niet ingenomen. De boer Bos hecht meer aan het oordeel van den heer Fruytier met diens lokale kennis, dan aan de cijfers van den heer Reyne, die' aan boeken zijn ontleend. Althans op het stuk van de grondprijzen kunnen de cijfers van deu heer Reyne niet zijn conclusie recht vaardigen. 10 Het was een schoone zomerdag, de lucht onbewolkt en vervuld met bloe mengeur. Vogelen zongen in de hoornen, en een zacht koeltje, dat door het open venster Bpeelde, waarvoor Margaret Pelham gezeten was, deed, zonder dat zij het bemerkte, de bladeren van het boek dat op haar schoot lag, opwaaien, terwijl hare oogen onbestemd in de ledige ruimte staarden en een gelukkig lachje rond de hoeken van haar mond speelde, zonder dat zij uit haar gepeins ontwaakte. Margaret was een zeer schoon meisje van omstreeks twintig jaar, lang, bevallig en rank, met groote bruine oogen, fijn- besneden gelaatstrekken, heldere frisscbe gelaatskleur en een overvloed van don kerbruin haar, dat in krullen langs haar Het Kamerlidmaatschap geen sinecure. De Haagsche correspondent van de „Zutpb. Ct." betoogt, dat in dezen tijd, nu de Kamer zulke lange dag- en avond zittingen houdt en bovendien vele stukken moeten worden ingezien, het lidmaatschap dar Tweede Kamer waar lijk geen sinecure is. Vroeger 1 ij heeft den tijd nog gekend was de Kamer drie maanden bijeen, en meer dan 20 uren openbare vergadering per week was er niet. Alle begrootingen waren vóór Nieuwjaar ook nog door de Eerste Kamer afge daan. Toen dat één jaar mislukte, is het later nooit meer gelukt. Tot nu toe is de Tweede Kamer nog altijd vóór Kerstmis met haar begrootingswerk klaar gekomen, maar thans dreigt het gevaar, dat zij na Kerstmis of Nieuw jaar moet terugkomen. En is dit een maal geschied, dan is 't voor de toe komst verloren. Want de spreeklustig- heid neemt toe, sl blijft de omvang van het afgeleverd werk dezelfde. Schrijver vroeg kort geleden eens eenige veteranen van het parlement, wat h. i. de reden was van die groote verandering. De een zocht haar in de belangrijke uitbreiding van het terrein der Staatsbemoeiing in de laatste 25 jaareen ander weet haar aan het toenemend aantal propagandisten in de Kamer, voor wie spreken in het publiek een tweede natuur is geworden een derde zag de oorzaak in het verdwijnen van het respect voor de Kamer, waar door men een goed verzorgde redevoe ring onnoodig achtte. De schrijver houdt de eerstaangevoer- de reden voor de meest gewichtige. Dagen worden tegenwoordig gewijd aan onderwerpen, waaraan vroeger niet werd gedacht of öié altoos geacht wer den geheel buiten den werkkring en de bemoeiing van het parlement te liggeD, Denkt aan de debatten der laat ste dagen bij de begrootiDg van binnen- landscbe zaken. Tuberculose, lupus, vallende ziekte, gezondheids commissies, subsidiën voor drankbestrijding, onbe woonbaarverklaringen en bouwvereni gingen ziedaar reeds een reeks van onderwerpen, welke tien jaren geleden nog nauwelijks werden aangeroerd en thans geregeld tot lange debatten, amen dementen en allerlei incidenten aan leiding geven. Het ministerie Kuyper gerehabiliteerd. Onder het hoofd „reactie" schrijft „De Standaard" dat zoo langzamerhand het miaisterie-Kuyper iu eere wordt hersteld. Nog niet door de pers der vrijzinnigheid. Maar dan toch in de Tweede Kamer door woordvoerders van partijen link3. Dr. Bos stelde den afgetreden mi nister van binnenlandsohe zaken, dr. Kuyper, tegenover den buidigen bewindsman, mr. Rink, inzake het vak onderwijs en bij die tegenstelling welgevormd hoofd nederhing. Er lag op haar gelaat eene zachte, lieftallige, maar toch krachtige en vastberaden uitdrukking, terwijl het breede, welge vormde voorhoofd eene geestige uitdruk king aan bet geheele gelaat schonk. Margaret Pelham, het was duidelijk te zien, ontbrak het evenmin aan talenten als aan beslistheid van karakter of zachte gemoedsstemming. De kamer waarin zij zat was zorg vuldig en smaakvol gemeubileerd. De vazen op de tafel en op den schoorsteen mantel waren met bloemen gevuld verscheidene goed uitgevoerde aquarellen hingen aan de wanden, aan één kant van de kamer stond een prachtige piano, waarop een overvloed van zang- en muziekstukken lag. Het was duidelijk dat de meesteres van het vertrek een ontwikkelden en fijnen smaak bezat. Het geraas van wielen op het rijpad beneden deed eindelijk Margaret uit haar gepeins, waarin zij voor het oogenblik verzonken was, ontwaken. Margaret verschoot van kleur terwijl zij naar het geluid luisterdetoen werd er gebeld en zij sprong op, vol verwachting naar de deur kijkende, tot deze opengedaan werd en een knecht binnenkwam. kwam de afgetreden bewindsman er heel goed af. Zelfs werd hij door aion af gevaardigde geprezen om zijn voorge stelde regeling van het vakonderwijs. Een lof, die op prijs mag worden gesteld, omdat ze komt van een man, die als deskundige or, dit terrein be- kend staat. j En deze week kwam de heer Schaper een pluim op den hoed van dr. Kuyper steken, door de verklaring, dat deze ten aanzien van de afdeeling arbeid zich gunstig had onderscheiden. Van het reactionair zijn van den afgetreden mi nister wordt niet meer gesproken. Dat durven de vooruitstrevende heeren van links niet meer aan. i Want zekerheid, dat de huidige mi nisters het er boter zullen afbrengon dat ze met beter, met doeltreffender ontwerpen van wet zullen komen die zekerheid ontbreekt ten eenenmale. i Integendeel, de uiterst zwakke positie, die minister Rink nu na de behande- j ling van zijn hoofdstuk der staatsbe- i grooting inneemt, geeft weinig reden j om veel van hem te verwachten, i En het eerste wetje waarmede mi- nister Yeegens kwam, geeft nu juist ook geen bijzondere aanleiding om zeer hoopvol gestemd te zijn ten aanzien van zijn verdere plannen. j Ged. Staten vaD Noord-Holland heb- ben het besluit van den gemeenteraad van Amsterdam, om de onderwijzers Edelman en Traanberg uit hunne be trekking te ontslaan, goedgekeurd. j BescïieKmiiig der nattige vwgtï.*. De heer E. D. van Dissel, inspecteur der staatsbosschen en ontginningen te Utrecht, heeft op het Nederl. landhuis- houdkundig congres, dit jaar te Veen- dam gehouden, het vraagstuk der vogel bescherming behandeld in een praead- vies, dat ook in niet-landbouwkundige kriDgen verdient te worden gelezen en behartigd. Aan zijn voordracht, voor een herdruk afgestaan aan de Nederl. "Vereeniging tot Bescherming van vogels, ontleenen wij het volgende Vogelbescherming wordt nog door velen beschouwd als iets weekelijks en sentimenteels, als iets waarvoor men zich te hoog en te groot gevoelt om zich er mede te bemoeien dikwijls ook is men er volkomen onverschillig voor. Men beseft nog té weinig hoe nauw onze belangen verbonden zijn met een goeden vogelstand. Herhaaldelijk zijn, hoofdzakelijk door maagonderzoekingen, waarnemingen ge daan aangaande het voedsel, dat de vogels opnemeu. De Duitsche regeering deed dit volgens een vast stelsel. Bij een onderzoek van 1818 ballen, over blijfselen van beenderen, haar, wol enz., zooals die door de boschuil worden uit- „De heer Pelham vraagt of u eens bij hem in de studeerkamer wil komen, Miss", vroeg hij. „Heel goed, ik kom dadelijk", ant woordde zij tamelijk verward en volgde den knecht naar haar vaders kamer. „U wildet mg spreken, vaderlief?" zeide zij kalm. De heer Pelham, een groote, stevig gebouwde man, met grijs haar, zwaar moedig gelaat, diepliggende zwarte oogen en zware over zijn dikke oogleden groeiende wenkbrauwen, die veel don kerder van kleur waren dan zijn haar, knikte toestemmend, maar sprak niet voor de knecht uit de kamer was. Toen keek hij zijn dochter in het gezicht en zij bemerkte dat zijn oogen droevig en gestreng stonden en zijn gelaat zeer bleek was. Zij kleurde, toen zij zijn blik ontmoette. „Ga zitten, Margaret", zeide hij, op een stoel wijzende. „Ik moet u over iets spreken. Vere Beresford is hier „Ja, vader", antwoordde zij zacht. „Hg is zoo beleefd geweest mij te kennen te geven, dat hij met u wenscht te trouwen en daarenboven, zegt hg, dat hij gelooft dat gij zijne vrouw wilt gespuwd, bleek, dat zij de resten bevat ten van 3441 veldmuizen, 240 gewone muizen, 3 waterratten en 1 hamster, in 't geheel van 3685 knaagdieren. Bij een boschuil kan men gemiddeld reke nen op 1 bal per dag. Drie blauwmeezen en drie dennen- meezen vraten dagelijks 9500 tot 10000 eieren van de dennenprocessierups, be nevens elk' 510 meelwormen. Bij een andere proef met 3 zwartkopmeezen, een zwarte mees, een staartmees en twee goudhaantjes werden gemiddeld 1876 rupsen daags genuttigd, met een gezamenlijk gewicht van 97,55, terwijl de vogels samen slechts 65 gram wogen. Inmiddels behoeft het geen betoog, dat vele vogels schadelijk kunnen zijn en dat sommige als zeer nuttig bekend staande soorten tijdelijk schadelijk kun nen optreden. Vele ongunstige feiten zijn oorzaak, dat onze vogelstand onvoldoende is. Men denke slechts aan de moderne cultuur, die geen holle boomen, de beste nes- telplaatsen voor de meeste nuttige vo gels, in haar bosschen duldt, kreupel hout en doornstruiken uitroeit, die plas sen drooglegt en daardoor de verblijf plaatsen voor vele vogels inkrimptaan de tallooze telephoon- en telegraafdraden en aan de vuurtorens aan de kust, waar tegen vele vogels zioh doodvliegen, aan het uithalen van eieren en nesten, vaak uit pure baldadigheid of uit verzamel woede, en aan het werk der vogelvan gers, die hier te lande niet alleen vin ken, maar ook bepaald nuttige vogels vangen en doodenaan hen, die in Italië vooral zwaluwen en in Noord- Afrika kwartels op hun trek bg hon derdduizenden wegvangen. Op de vraag „Wat kan er hier ia lande meer dan tot dusverre gedaan worden tot bescherming der nuttige vogols antwoordt de heer Van Dissel 1. Er moet naar gestreefd worden vogelbescherming populair te maken. Algemeen moet de belangstelling worden. Daarom doe ik ook een beroep op onzen Nederl. landbouw,op rijks-land en tuinbouwleeraren, onderwijzers, land en tuinbouwvereenigingen, op ieder, die met land-, tuin- of boschbouw in be trekking staat, j 2. De totstandkoming eener goede wet, die krachtigen steun geeft aan de practiscbe vogelbescherming, is dringend noodig. j 3, Nederland trachte met de buiten- j landsche regeeringen een overeenkomst te treffen aangaande vogelbescherming, j Tot verwezenlijking van punt 1 gaf j de heer Van Dissel aan het congres in i overweging om o. m. aan de regeering j te verzoeken over te gaan tot het uit- j geven van populaire geschriften over vogelbescherming. Het koopem en gewennen van Papegaaien. Reeds menige liefhebber heeft in het koopen en gewennen van papegaaien worden", ging de oude man op een toon, waaruit minachting en aDgst spraken, voort. Margaret kleurde nog sterker. Een oogenblik boog zij het hoofd, maar aht- woordde toen moedig, haar vader strak in het gezicht ziende „Ja vader, Vere heeft volkomengelijk. Ik wil met hem trouwen, ja, wat meer is, ik bemin hem", zeide zij. Mr. Pelham zuchtte ongeduldig. „Sedert wanneer zijt gij het met elkander eens geworden, Margaret Alles wat gij daar zegt, is nieuws voor mij." „Pas drie dagen geleden, toen wij te Stowe waren, vader. O vader, gij zijt immers niet boos Gij kent Vere heel goed en „Ja, ik ken Vere heel goed, Marga ret", viel de heer Pelham haar op kouden toon in de rede, ofschoon het gemak kelijk te zien was dat hij werkelijk hevig aangedaan was. „En daar ik al zgne omstandigheden zoo goed ken, durf ik te zeggen dat het hem niet paste u tot zijne vrouw te vragen. Vere Beresford bezit geen cent. Hij is geen geschikte partij voor u." „Maar ik geef om geen geld en hij, ook niet, vader", riep zij in ongeveinsde verbazing uit. „Bovendien weet u, vader „Dat weet ik", viel Mr. Pelham haar weder in de rede, terwijl zijne koelheid hem begaf en hij meer en meer opge wonden werd „ik weet ook, dat zulk een denkbeeld ongerijmd is dat ik nooit tot zulk een huwelijk mijne toe stemming kan geven, kind Kom, spreek er niet meer over het kan niet zijn." „Maar, vader, ik hem hem lief en hij heeft mij lief!" riep Margaret uit, ter wijl hare oogen zich met tranen vulden. „"Waarom zou ik dan niet met hem trouwen „Omdat hij, zooals ik u zeide, geen geschikte partij voor u is, kind. Gij moet een rijk man trouwen, iemand die u een tehuis kan aanbieden, zooals dat, waaraan gij gewoon zijtgeeu arm man, zooals Vere Beresford. Gij weet niet wat armoede is, en De heer Pelham wendde zich plot seling om en zweeg, toen hij de oogen van zijne dochter in stomme verbazing op zioh gericht zag. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1