m AOW. tven. )P No. 299, 43e Jaargang. 1905. Woensdag 2© December* Binnenlandscha berichten. uebst. FEUILLETON. Teïeph oonnumiuer 10. ie Eénver- Bureau R G. AG van 1 7LIB- 13. idhuisstraat, enwoordige, YLISSIMSdlE COIIRAHT. Prijs per drie maanden 1.30» jfiaoeo fe» jposri 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr.. Kleine Markt, I. 187. -fg| AD VERTENTIËNvan 14 regels 0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnements-Advertentiën op zeer roordeelige voorwaarden. een flinke te melden ngde Coosje dborg v.v. rise:) Y.m, 5.50. f9.30, 11.-, 2"45, 3.30, 8^40, 9.30, eilmarkt 8.40,10.15, 2.50, 3.35, 8.45, 9.35, hts tot de 6.20, 7.— i.0.20, 10.40, 1.25*, 4.50, 6.10, 6,10, 6.30, 0.10, 10.30, 1.10, 12.45, 4.10, 4,35, 30. dags uit iELQE. Tweede Kamer. Gisterenavond werd de behandeling van de begrooting voor binnenlandsche «aken voortgezet, waarbij slechts punten van ondergeschikt belang aan de orde kwamen. De geheele begrooting werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming hechtte de Kamer hare goedkeu' ring aan de begrooting van financiën (nationale schuld). Hierna kwam aan de orde de be grooting van landbouw, nijverheid en handel. Bij de afdeeling landbouw zeide de heer de Boer zich te vereenigen met den lof aan de regeering gebracht voor de wijze, waarop zij de belangen van den landbouw behartigt. De heer Schaper dankte den minis ter dat hij een onderzoek wil instellen den toestand der landbouwarbei- Veel verwacht hij ook van een betere vakorganisatie ten plattelande en hoopte dat de regeering hieraan bevor derlijk zal zijn. De heer Reijne is erkentelijk voor toegezegde uitbreiding der ongeval lenverzekering tot het landbouwbedrijf, de afschaffing der tienden en de maat regelen tot bescherming van nuttige vogels, doch is teleurgesteld dat het eigenlijk agrarisch vraagstuk door dezen minister niet is ter hand genomen. Do heer Van Vliet bevat uitbreiding van het klein bedrijf in den landbouw aan, ook de kring der arbeiders moet daarin worden betrokken en de heer Van Wichen zeide reeds bij voorbaat vertrouwen in het beleid van dezen kunstigen minister te hebben. De minister, de heer Veegens, dankte voor de welwillende woorden van de verschillende sprekerB en stemde in met den lof aan de afdeeling landbouw ge bracht. Hij beantwoordde de verschil lende sprekers en zeide dat de staats zorg inderdaad ook gewijd moet zijn aan een betere verdeeling van de vruch ten van het landbouwbedrijf, maar op agrarisch gebied moet met groote be hoedzaamheid worden opgetreden. Het zou geen aanbeveling verdienen de landbouwende bevolking op eens te overstelpen met tal van agrarische wetten. Se opcenten. De indruk van de „Vrijz. Dem." van bet antwoord der regeering bij de al- gemeene beschouwing over de begroo ting is niet onvermengd gunstig geweest. De minister De Meester heeft met e hem eigen bedaarde oprechtheid het algemeen politiek beleid verdedigd. Naar meening van onze ministers was oplossing van de vraag, na de ver gen gerezen, de beste. Een regee ring, uit de linkerzijde voortgekomen, n dan met een vooruitstrevende poli- lek. Ook voor de aanvulling van het te kort op de begrooting voor 1906 met voorgestelde opcenten op vermogens en bedrijfsbelasting werden van zijn standpunt sterke gronden aangevoerd 3 e) g) g) ertrek van m yin. 8,30 NTeuzen ten achten. I leuzen ten wachten. ,n Neuzen Novelle uit het Eransch. En daar een geneesheer, die in de nabijheid was, hoorde dat het hotel l'Estourville zeer dicht bij was, zeide bij dat men aan zijne begeerte kon voldoen, onder voorwaarde dat niemand anders bij den gewonde zou blijven dan bij, omdat elke aandoening voor hem loodelijk kon zijn. Bij deze woorden bleef Maria Rosa Neemt men eenmaal aan, dat versterking der middelen onmiddellijk noodzakelijk is, dan is tegen de door dit Kabinet voorgestelde w ij z e van versterking weinig aan te voeren. "Wie belasting naar draagkracht voorstaat, heeft geen betere middelen tot zijn beschikking. Het is maar de "vraag, of de verster king noodig is. Wij meenen van niet, maar als de minister anders de staat huishouding niet in orde meent te kun nen houden, in vrede De minister geeft de verzekering, dat het voor één, hoogstens twee jaar zal zijn. Dan re kent hij, met zijn plannen tot blijvende versterking der middelen gereed te zul len zijn. De Zaak Toerisg. In de Memorie van Antwoord van den minister van oorlog, wordt omtrent de zaak-Toering medegedeeld lo. dat een nader onderzoek bewezen heeft, dat het briefje van dr. Yan Za delhoff door niemand anders dan door den sergeant van de week gelezen is, en dat deze laatste dat briefje bij het eindigen van den weekdienst, met andere z. i. overtollige papieren schijnt te heb ben vernietigd2o. dat de chef van het hospitaal, tot verdediging van zijn lastgeving om den zieken Toering te vervoeren zich beroept op een aanschrij - ving van het departement van oorlog 3o. dat omtrent de toepasselijkheid van die aanschrijving op het geval Toering velgens den inspecteur twijfel kan blij ven bestaan 4o. dat daarom de minis ter zich kon vereenigen met het voor nemen van den inspecteur om de ehefs van den geneeskundigen op te dragen dienst in omstandigheden als hier be doeld, met grooter takt te werk te gaan 5o. dat een tweede poging, om de on opgehelderde verdwijning van het briefje van dr. Yan Zadelhoff tot klaarheid te brengen, niet heeft geleid tot een be vredigend resultaat6o. dat van over legging van het zgn. attest van den heer Van Zadelhoff geen sprake kan zijn, waar een herhaald nauwkeurig onderzoek niet tot het terugvinden van het briefje heeft geleid. De katholieks staatspartij. In een tweetal artikelen heeft „De Tijd" naar aanleiding van een brochure vau den heer Van Term, de vraag be sproken „Is de katholieke staatspartij in Nederland een religieuse staatspartij en het blad komt tot deze conclusie Zoolang niet op degelijke gronden kan bewezen worden, dat voor den con- sequenten, Nederlandschen katholiek, die in alle opzichten en in alle om standigheden vasthoudt aan de door hem beleden godsdienstige beginselen, plaats is in andere staatkundige par tijen, zóólang blijft het waar, niet slechts, dat tot de katholieke staats partij aBe®n behooren geloovige zonen der katholieke kerk, maar ook, dat de katholieke staatspartij de partij is van de geloovige katholieken in Nederland. Ook op dien grond derhalve moet elke poging om scheiding te brengen tusschen het staatkundige en het reli gieuse karakter der katholieke partij hier te lande met beslistheid worden afgewezen. Vrouwenkiesrecht. „De Nederlander" wijdt een artikel aan het vrouwenkiesrecht, nu de Ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht zich tot de verschillende Kamergroepen wendt „om te pleiten voor wat zij meent een de vrouwen toekomend recht te zijn". De argumenten voor het verleenen van kiesrecht aan de vrouwen aange voerd, worden door het blad gecriti- seerd. Zoo merkt het o. a. op „Gelijk recht hebben zij gewis, maar daarom nog niet gelijke bevoegdheid of gelijke verplichting. Bevoegdheden en verplich tingen hangen o. a. samen met aanleg. En de aanleg van vrouwen is nu een maal een andere dan die van mannen". Maar de vraag zelve, of het wen- scbelijk is voor den Staat, de Staten- Generaal mee te laten verkiezen door de vrouwen, laat het blad onbesproken. Alleen merkt het opdat het kies recht zelf van oneindig minder waarde is dan de andere rechten die de vrou wen reeds bezitten, nl. het onbeperkt recht van spreken, schrijven vergade ring en vereeniging. Door de uitoefe ning hiervan wordt heel wat meer in vloed geoefend dan door het kiesrecht, dat in zeer vele gevallen niets anders is dan het reeht om door anderen te worden gebruikt als middel tot verkrij ging van macht. De rechten van de vrouw zouden er niet anders uitzien dan thans, al had de vrouw haar in vloed ook bij de stembus doen gelden, allerminst in ons land, waar de burger lijke rechten van vrouw en man, zoo lang ze niet gehuwd zgn, dezelfde zijn. De beperkingen in sommige gevallen aan de vrouw, in enkele ook den man opgelegd, zgn het natuurlijkste resultaat van den door het huwelijk geboren toestand, niet van het verschil van waardeering van man of vrouw. Met het oog op dit alles, wij herha len het, laat de quaestie zelve ons vrij koud, al erkennen wij dat, ter gelegener tijd, aan op zichzelf staande vrouwen als zoodanig het kiesrecht veilig kan worden toegekend. Op den loop der wereldgeschiedenis zal het geen of wei nig invloed oefenen." uitwendig kalm en ging naar Leon. Indien gij mij bemint, zeide zij tot hem, wees dan kalm. Maar ik volg u gij weet wel dat ik u niet verlaten zal. Vervolgens nam zij den arm van den hoer Gauthier en volgde met dezen den treurigen stoet. Eindelijk is men ter bestemder plaatse, de deur gaat open en Maria Rosa, haar arm uit dien van den heer Gauthier losmakende, nadert de draagbaar. Hij is dood 1 roepen verscheidene stemmen, welke Maria Rosa niet meer hoorde, daar zij bewusteloos op de straat was nedergevallen. Op dringend verzoek van den heer Gauthier werd zij door de bedienden van het hotel naar eene kamer gebracht die verre verwijderd was van die der markiezin, terwijl de overige bedienden het lijk van hun jongen meester volgden, werd verworpen. Een ander voorstel van Den Haag nopens een onderzoek naar de verhouding die zou ontstaan tusschen mannen en vrouwen als de laatste ook kiesgerechtigd werden, werd ingetrok ken. Een voorstel Haarlem omtrent manifesten en strooibiljetten werd niet behandeld. Verworpen werd het voorstel Rotterdam om de afdeelingen vrij te stellen van het afdragen der jaarlijksehe storting voor een keer voor ieder nieuw lid. Besloten werd ook dit jaar weder samenkomsten tusschen hoofdbestuur en afgevaardigden te houden. Op den dag van het 121/,, jarig bestaan van de vereeniging zal aan het Maand blad een bijzonder propagandistisch karakter gegeven worden. Het hoofdbestuur werd gemachtigd een commissie te benoemen, die zal nagaan, welke artikelen der Grondwet naar de meening der vrouwen van Nederland strijdig zijn met de begrippen van rechtvaardigheid en het resultaat daarvan ter kennis brengen aan de Staatscommissie voor grondwetsherzie ning'. c De „Staatscourant" van gisteren be vat het Kon. besluit van den 4en Dec. 1905, tot aanwijzing van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeer den grondslag als bevoegd in de van de vereeniging uitgaande „Vrije Universi teit" een bijzondere universiteit te hebben, die ten aanzien van de door haar te verleenen doctorale graden in de rechtswetenschap, in de klassieke letterkunde, in de Semitische letterkunde en in de wijsbegeerte gelijke rechten heeft als de Rijksuniversiteiten. meer lokaliteit noodig de tweede étage van het bekende huis is mede in ge bruik genomen. De betrekking tusschen douane-kantoor en speelbank is deze ze zijn onder hetzelfde dak. Het rijk heeft voor den tijd van 10 jaren het voorste en benedenste deel van dit precies op de grens gelegen huis gehuurd. Verder werd dit door verschillende fami lies bewoond, die nu langzamerhand ver trokken zijn, om voor de speelgelegenhe- den plaats te maken. Overigens heeft de bank niets met het douane-kantoor uit te staan. Ze heeft haar eigen ingang. De roulette club draagt den naam „High life," dat leest men ook op de pet van den bediende, 't Gaat er groot toe, de zalen zgn fijn gemeubi leerd, er wordt ook grof gespeeld. On langs hoorden we van iemand, die in een paar dagen tijds 70,000 Mark ver speeld had. Het kwaad woekert snel voort, zou er geen middel zijn het te stuiten j In 1906 zullen geen groote manoeu- j vres worden gehouden, doch evenals I vorige jaren weder bataljons- en regi- mentsoefeningen in de nabijheid der garnizoenen, die daarvoor geschikte ter reinen hebben, en overigens de korpsen in kampen samen te trekken. Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. In de Zaterdag te Groningen gehou den vergadering van bovengenoemde vereeniging, waarvan in ons vorig num mer reeds een bericht werd opgenomen, werd nog aangenomen een voorstel om het bestaande comité voor Nederland in den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht nog minstens één jaar te handhaven met 't oog op de in Mei 1906 te Londen te houden vergadering van dien Bond. Bij acclamatie werd besloten om het oordeel over de noodzakelijkheid van enkele voorgestelde wijzigingen in de redactie van het Maandblad over te laten aan de redactie oommissie. Eveneens werd bij acclamatie besloten tot losmaking der vereeniging van het Landelijk Onderwijs comité. Na eenige discussie werd eenzelfde besluit genomen ten opzichte van het Ned. Comité voor algemeen kiesrecht. Een voorstel van de afdeeling 's Gravenhage tot samen stelling van een brochure, waarin een overzicht der wetten en Kon. besluiten, die betrekking hebben op de vrouw, Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms, j pantserdekschip „Koningin Wilhelmina j der Nederlanden", onder bevel van den j kapitein ter zee H. Backer, 17 dezer Gibraltar gepasseerd en is Hr. Ms. in structieschip „Nautilus", onder bevel von den kapitein-luitenant ter zee J. E. B. van Dijk, 16 dezer van Santa of zich weenende naar hunne meesteres begaven. De dag brak aan de zon had reeds eenige uren het huis der rouwe besche nen zonder dat Maria Rosa eenig teeken van leven gaf. Eindelijk gelukte het een geneesheer, die door den heer Gauthier geroepen was, haar in het leven terug te roepen, maar hij zeide ronduit dat haar leven slechts eenige oogenblikken zou duren. De heer Gauthier had dit wreede vonnis niet gehoord, of hij haastte zich het kind van Leon ts laten halen en zelve naar mevrouw d'Estourville te snellen. Op het gezicht van haar zoon, kwam er leven in Maria Rosa. Hij heeft geen vader meer vroeg zij den heer Gauthier, die slechts met tranen antwoordde. Maar deze nieuwe bevestiging van Cruz de Teneriffe vertrokken. Nederlandse!» speelholen. Men schrijft uit Vaals aan „de Nederlander" Het bezoek aan het Casino wordt voortdurend drukker. De gebeele week, maar vooral Zondags, komen allerlei heeren en vooral ook dames hun geluk beproeven. Het roulette-spel schijnt nu meer aandacht te trekken dan het jeu de poule. Het wordt in een besloten gezelschap gespeeld, waarvan men tegen een bepaalde som lid kan worden. Het ledental bestaat thans uit meer dan honderd. Tot nog toe konden twee roulettes aan den speellust der bezoe kers voldoen dezer dagen zijn de zaken weer uitgebreid, nu men nog twee nieuwe dergelijke speelinstrumenten heeft opgesteld. Daartoe had men ook haar ongeluk ontlokte geen enkele traan aan Maria Rosazij gevoelde dat zij spoedig Leon zou volgen. Het weinige leven, dat haar nog restte, scheen zich te samen te trekken in haar kind. Zij drukte het tegen haar hart en kuste het onophoudelijk, terwijl hare reeds verstijfde hand de hand van me vrouw Gauthier drukte, die beloofd had haar kind tot moeder te zijn. De deur ging open en de markiezin, gevolgd door den heer Gauthier, trad haastig de kamer binnen. Kom, kom, gij, die hij zoo teeder bemind heeft, zeide de arme moeder, terwijl zij Maria Rosa in haar armen sloot. Gij zijfc mijne dochter, uw zoon is de mijne, leeft beiden om mij lief te hebben en te troosten. Gij hoort het, Leonriep Maria Rosa uit, wier stem eensklaps helder iss Kuyper, Amerikaansche bladen berichten over het optreden van mej. Henriëtte Kuy- per (dochter van den Nederlandschen oud minister) „een zeer belangwek kende bezoekster van Amerika". Mej. Kuyper trad dezer dagen als spreekster op in groote vergaderingen te Boston en gaf daar een overzicht van het geneeskundig zendingswerk op Java, verricht door het Zendingsgenoot schap, waarvan zij voorzitster is. De bladen getuigen, dat miss Kuyper de kunst van het woordvoeren verstaat, evenals haar vader. Vlissingen, 1& Dec. Door dikken mist is de stoomboot Zeeuwsch-Vlaanderen" van den prov. stoombootdienst op de "Wester-Schelde gisterenmorgen bij Borsele aan den zee dijk omhoog gevaren. De passagiers zijn daar geland en hebben met de „Zuid-Beveland" de reis naar Terneuzen voortgezet. De „Zeeuwsch-Vlaanderen" is met eigen kracht vlot gekomen en gisteren avond ongeveer 6 uur hier binnenge komen. De boot heeft geen averg be komen. Hedenmiddag is de nieuwe stoomboot Westerschelde" van denzelfden dienst welke boot gisterenavond van Rot terdam alhier is aangekomen naar de reede vertrokken tot het hou ien van nieuwe proeftochten. Bij de gisteren op de Maas gehouden proefvaart heeft de boot goed voldaan. Hedenmorgen is hier aangekomen het Engelsche stoomschip „The Queen" van Yarmouth, om een lading cokes in te nemen met bestemming voor Mil- lom. Bij de rijks directe belastingen wor den met 1 Januari a. s. verplaatst de kommies le kl. J. C. Adriaansen van Vlissingen (stad) naar Middelburg, de kommies 2e kl. M. Hogensteiu van Middelburg naar Vlissingen (haven) en de kommies 2e kl. I, M. Looij, van Sluis naar Vlissingen (stad), die tevens is aangewezen als tijdelijk deurwaarder was geworden. Uw moeder vergeeft u, zij omhelst uwe vrouw en uw zoon Met een laatste inspanning trachtte zij zich op te richten. Ziedaar de dierbare wees, mevrouw, zeide zij, het kind aan de markiezin overgevende. Gij zult hem evenzeer beminnen als zijn vader, en hij zal u De dood, die schielijk naderde, liet haar niet toe meer te spreken, maar eene zoete rust blonk in hare glanslooze oogen. Zij glimlachte tot het blondlok- kige knaapje en tot de moeder, aan wie zij het naliet, en sloot de oogen om ze niet weder te openen. EINDE.

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1