Kerk- en Schooliiieuws. Rechtszaken, Ook tegen deze jongens is proces- ■Vlissingen, 15 Deo. verbaal op|emaakt. Gisterenavond trad voor de afd. „Pa trimonium" alhier op de heer J. v. der Molen, tweede voorzitter van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium". In een hoogst aangename en boeiende causerie, besprak de heer v. d. Molen de sociale roeping van de christelijke arbeiders. Door de verandering in de p oductiewijze is het sociale vraagstuk geboren, dat in alle beschaafde landen aan de orde is, en de hoofden van ge leerden en ongeleerden bezig houdt. Het christendom is naar sprekers overtuiging de macht die de eenige op lossing kan geven, indien het zijne be ginselen in daden weet om te zetten. Bij de bespreking en behartiging der sooiale nooden moet men zich allereerst de vraag stellen waar het om gaat in het sociale leven, Niet dat wjj arbeiden moeten, brengt de ®llendes want de arbeid ligt in onze natuur en is van Goddeljj ken oorsprong, Maar dit is de zaak'dat de arbeid voor het grootste deel niet staat onder het beschermd schild der Overheid, die het recht en de wet bestelt en van Gods wege daartoe is geroepen. Daardoor is in de arbeiderswereld onzekerheid ge komen, zijn wanverhoudingen ontstaan, en is op het gebied van den arbeid het recht van den sterkste gaan heerschen, waarop met afwisselend geluk dan de patroons en dan weder de arbeiders de bovenliggende partij zijn. Het recht van den sterkste doet den ken aan het vuistrecht, dat ingaat tegen het Goddelijk recht en tegen de liefde tot den naaste. Op het terrein van den arbeid moet daarom de Overheid hetrecht be stellen, zooals de Overheid dat deed in onze burgerlijke samenleving waardoor vrijheid van beweging door hare be scherming is gewaarborgd. Indien de overheid dit doet zullen vele wanverhoudingen verdwijnen en de quaestiën over loon en arbeid, verhou ding tusBchen patroons en arbeiders, arbeidsduur enz. ook in verband met een gezonde organisatie van den arbeid, tot betere regeling geraken. Jammer dat velen dien weg niet op willen. De vijanden hiervan zijn in de eerste plaats de conservatieven, die alles maar willen laten begaan. In de tweede plaats de zgn. neutralen. Ze zeggen geene richting te hebben. Geene richting te hebben is in den toestand van stil staan te verkeeren. Wie vooruitgaat gaat toch in de richting van één der 32 windstreken. In de 3e plaats de sociaal-democraten. Zij streven naar de macht. Wat nu onder ligt moet bovenliggen. Ook bij hen moet het recht van den sterkste heerschen. Hun leer van den klassen strijd werkt dan ook storend op den goeden gang van zaken. Tegenover het beginsel van den haat, stellen wij dan ook het recht en de liefde. De christen-arbeider heeft naar dat recht te vragen omdat hij met „God en met eere" dit leven door kan gaan, en het voor zijn gezin kan zijn de koning en de priester. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Door den inspecteur van het Belgisch loodswezen alhier werden heden aan de 49 oudste loodsen en beambten van het Belgisch loodswezen, medailles van verdienste uitgereikt, welke zijn toe gekend door Z. M. Koning Leopold van België. Onze stadgenoot da heer L. v. Bel, is als 1ste klerk geplaatst ten kantore van den ontvanger der directe belastingen,in voerrechten en accijnzen te Delfzijl (Gr.) Hij is thans werkzaam bij den ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen alhier. De commissie, die belast is met hei onderzoek naar de geoefendheid van lotelingen en adspiranten-vrijwilligers voor het reservekader, zal voor de plaat sen Middelburg en Goes bestaan uit den majoor M. J. van Hille, kapt. P. J. A. Vintges en L. B. G. van Asperen, le luitenant G. H. O. W. van der Nagel, tweede luitenants J. G. M. Simon Tho mas en K. J. Adams, allen van het garnizoen te Middelburg, De heer H. L. Dormaar, hoofdcom" mies ter prov. griffie van Zeeland, hoop' den 1 Januari a. s. den dag te herden ken waarop hij vóór 55 jaren ter prov. griffie werkzaam werd gesteld. De politie te Middelburg heeft proces verbaal opgemaakt tegen drie jongens die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal in een winkel in de Seisstraat aldaar. Nog zijn 8 jongens van 8 tot 13 jaar aangehouden, die zich in den laatsten tijd schuldig maakten aan laden lichten, diefstallen van sigaretten, snoe perijen enz. Met aanvankelijk 25 leden is te Nieuw- en St. Joosland (kiesdistrict Middelburg) een vrijzinnige kiesvereeni- ging opgericht. Men deelt ons mede dat de predikaat bij de Geref. kerk te Schoondijke, jl. Maandag die gemeente plotseling ver laten heeft. Omtrent dit plotseling ver trek loopt eeu gerucht en wordt dit druk besprokeu in de naaste omgeving. Mocht dit gerucht waarheid bevatten dan wordt op de moraliteit van den predikant een zeer ongunstig licht ge worpen. Naar wij vernemen zou hem een niet eervol ontslag gegeven zijn. Men schrijft ons uit Tér Neuzen Donderdag had de ter aarde bestel ling plaats van het overleden raadslid, den heer A. C. N. Grenu. Talrijke be langstellenden waren op de begraafplaats aanwezig. Behalve familie en vrienden werd de baar ook gevolgd door het gemeentebestuur en een aantal raads leden, De burgemeester wjjdde bij de geopende groeve eenige waardeerende woorden aan den overledene, terwijl de heer A. Grenu, ook namenB de fa milie, dank betuigde voor de zijn vader bewezen laatste eer, Dinsdagmorgen werd de Hollandsche loods G. in de haven te Ter Neuzen op een verre van aangenaam bad ont haald. Yan een stoomboot komende, bleek de valgreep niet voldoende te zijn vastgemaakt, zoodat de loods met de valgreep te water viel en kopje on der ging. Gelukkig was de sloep dichtij en pikte den drenkeling op, die zich daarna naar huis begaf. Hopelijk zal hij geen nadeelige gevolgen ondervin den van dit onvrijwillige bad, dat bij de heerschende temperatuur allesbehal ve aangenaam of gezond moet zijn ge weest. Dat de plannen tot indijking van de schorren in het Slaak, onder St. Philips- land, weldra tot uitvoer zullen worden gebracht, kan hieruit worden afgeleid dat het gebruik van die schorren aan de desbetreffende huurders is opgezegd. Ned. Herv. Kerk. Op 1 Juli waren in de Ned. llerv. Kerk de volgende vacatures Gelderland 10, Zuid-Holland 21, Noord-Holland 17, Zeeland 11, Utrecht 4, Friesland 29, Groningen 20, Overijsel 13, Noord-Brabant 10, Drente 6 en Limburg 1, tezamen 142 vaca turen tegen 164 op 1 Januari. Op het drietal te 's Gravenhage komt voor dr. J. R. Slotemaker de Bruijne te Nijmegen, vroeger te Middelburg. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan een openbare lagere school te Amsterdam komt als no. 1 voor de heer J. J. van Aartsen te Goes. Door de rechtbank te Middelburg zijn heden veroordeeld wegens diefstal: J. d. K., 36 jaar, vracht rijder te Nisse, tot 3 maanden, J. R., 18 jaar en J. v. L., 27 jaar, landbou wersknechts te Groede ieder tot 1 maand gevangenisstraf heling: A. S., 42 jaar, landbou wersknecht te Groede, tot 14 dagen gevangenisstraf mishandeling: J. S., 19 jaar, schippersknecht te Sliedrecht, tot 14 dagen gevangenisstraf, "VV. L. H., 23 jaar, werkman te 's Heer Arendskerke tot 7 dagen gevangenisstraf J. V., 16 jaar, zonder beroep te Vlis- Bingen, in hechtenis te Middelburg, beklaagd van diefstal is ter beschikking gesteld van de regeering en heden on middellijk op vrije voeten gelaten. vrijgesproken: J. P. P., 19 jaar, te Rilland-Bath, beklaagd van diefstal. Ter griffie der rechtbank te Mid delburg is namens K. S., 54 jaar, scheepsjager, geboren te Kapelle, wo nende te Hansweert, thans gedetineerd te Middelburg, hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis van voor noemde rechtbank van den 1 Decem ber, waarbij hij wegens diefstal van vee uit een weide onder Rilland, werd veroordeeld tot drie jaren gevangenis straf, met inminderingbrenging der door gebrachte hechtenis, Ter griffie van dezelfde rechtbank is door M. S., oud 16 jaar, koopman, geboren en wonende te Goes, thans ge detineerd, gedesisteerd van het hooger beroep door hem ingesteld tegen een vonnis van voornoemde rechtbank van 24 November 11., waarbij hij wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende, werd veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met inmin deringbrenging der doorgebrachte hech tenis. Yoor de rechtbank te Middelburg werd heden behandeld de zaak tegen W. S., 30 jaar, winkelbediende, gebo ren te Koudekerke, wonende te Vlissin- gen, ter zake dat hij. te Vlissingen lo. in en omstreeks 1903, 1904 en 1905 in den winkel van A. H. Polak, met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening heeft weggenomen 11 hor- logemakersvijlen, 11 potlooden, een raamstiller, 11 kleine beiteltjes, een kapstokhaak, 4 lampenschakels, 3 ver- niskwasten, een scbroefsleutel,een doosje met spijkertjes, een sigarenknijper, vier tangetjes, een koubeitel, een busje verf, 2 steekbeitels, een nagelvijl en twee zakmesjes, welke voorwerpen toebehoor den aan voornoemden. Polak, althans aan een ander dan aan hem beklaagde, en 2o. op 11 October 1905, opzettelijk gelden tot een gezamenlijk bedrag van een gulden, toebehoorende aan boven- genoemden Polak, althans aan een an der dan aan hem beklaagde welke hjj in zijn betrekking van bediende bij meergenoemden Polak ten diens behoeve in diens winkel in ontvangst genomen had, wederrechtelijk zich zicht heeft toe geëigend. Beklaagde was niet ter ter terecht zitting verschenen en werd togen hem verstek verleend. Het O. M. eischte tegen hem een gevangenisstraf van 3 maanden. Nog werd voor deze rechtbank he den behandeld de zaak tegen P. P. V., ontslagen brievengaarder te Yeere, thans gedetineerd, beklaagd van zich in deze betrekking en tevens in zijn qualiteit van secretaris-penningmeester van de Godshuizen aldaar, aan verduistering te hebben schuldig gemaakt. Het O. M. eischte deswege tegen hem een gevangenisstraf van één jaar. De verdediger, mr. P B. Evers, achtte het eerste aan bekl. ten laste gelegde feit niet bewezen en riep voor het tweede de clementie der rechtbank in. Uitspraak in beide zaken 82 dezer. De kantonrechter te 's Gravenhage deed gisteren uitspiaak in de zaak van den heer J. v. D., aldaar, die vóór 14 dagen zich had te verantwoorden we gens overtreding van de Loterij wet door verkoop van aandeelen in de door hem genoemde 3 procent Nedei'landsche Ef- fecten-premieleening. De beklaagde is vrijgesproken, zijnde niet bewezen dat hij ten verkoop aan wezig had aandeelen in bedoelde leening of loterij, waar, zoowel door de beklaag de, als door de getuigen alleen gespro ken is van storting bewijzen, die welis waar een nummer droegen van de Staatsloterij, maar niet kunnen be schouwd worden als aandeelen, waarvan de wet spreekt. 1 lasniiimimi mmgmmggmmgggsm Gemengd Mienwss* De gemeenteraad te Haarlem besloot gisteren, dat voortaan de politie-be ambten het recht zullen hebben om kinderen, die vallen onder de leerplicht wet en wier namen door den school opziener, commissie tot wering van schoolverzuim of hoofden der school zijn opgegeven aan den politie-eommis- saris, en die onder schooltijd zoDder geleide der ouders voogden of verzor gers op straat loopen, naar het hoofd der school te brengen, waarvan zij leerlingen zijn. Een honderdjarige. A. s. Maandag zal het voor eene inge zetene van Nijland bij Sne6k een feest dag zijn. Dan hoopt n.l. „oude Janke", anders genoemd wed. Da Haas, haar honderdsten verjaardag te vieren. Na achtereenvolgens in Workum en Sand- firden te hebben gewoond, slijt zij haar laatste levensjaren bij een harer gehuwde kinderen en wordt trouw verzorgd. Nog steeds is zij redelijk welvarend, doch met het gezicht wil hat niet meer tastende langs den muur komt zij nog ter plaatse waar zij wezen wil. Een zeer arbeidzaam leven ligt achter haar, doch dit heeft ook haar niet gevrij waard van armoede, zoodat zij in be hoeftige omstandigheden verkeert. Toen in het laatst yan September de Itonin gin met den Prins op reis naar Bols.- ward een oogenbük in Nijland vertoef den om te luisteren naar een lied, 't welk door de kinderen der christelijke school de hooge bezoekers werd toe gezongen, zat „Janke", netjes aange kleed op de tribune, om ook haar groet aan 't Koninklijk echtpaar te brengen. Woensdagmiddag werd uit het water van de Prinsengracht bij de Vij zelstraat te Amsterdam opgehaald een kinderlijkje van het mannelijk geslacht, gewikkeld in een deels vergaan linnen vrouwenhemd met kantje aan hals en mouwen. Volgens deskundigen kan de geboorte van dit kind voor ongeveer 3 weken geleden hebben plaats gehad en zijn er op dit lijkje sporen van gepleegd geweld waar te nemen. I Welk eene goede vangst de Arn- hemsche politie heeft gedaan met de aanhouding van II. J. J. B., den dader van den diefstal in de Walburgs-pastorie aldaar, blijkt telkens meer. Behalve dat hij verdacht wordt van diefstallen onder j Zutphen, Apeldoorn en Zwolle, heeft hij nu ook bekend, de dader te zijn van de voor 2 jaar bij den winkelier Derksen in de Spijkerstraat aldaar gepleegde inbraak, waar toen ongeveer f20 werd ontvreemd. Woensdagmorgen is B. op transport gesteld naar Zwolle, alwaar hij voor den rechter-commissaris moet verschijnen. Een jeugdig avontu rier. Woensdag vervoegde zich een 13 jarige jongen, wonende Regen- I tesselaan te 's Gravenhage, bij zijn tante j te Rotterdam, met het verzoek om geld, daar hij zich naar Londen wilde begeven om daar met een anderen jongen zaken te gaan doen. De tante telegrafeerde direct naar de ouders, waarop antwoord werd ontvangen dat zijn directe terugzending verzocht werd, waarop de jeugdige avonturier door zijne tante werd huiswaarts ge bracht. In het ziekenhuis te Rotterdam is aan de bekomen verwondingen over leden een bootwerker, die op een in de haven liggend stoomschip een slag van een leng met ijzer tegen het hoofd kreeg. Naar diezelfde inrichting is overgebracht een monteur, die tijdens het stellen van een machine te Berkel en Rodenrijs, door het uit elkander springen van een petroleummotor, de ontsnapte benzine en petroleum over het lichaam kreeg, waardoor hij ernstige brandwonden in het gelaat en aan de handen opliep. Te Yelsen is een jongetje, dat achter op een wagen wilde klimmen, tusschen de spaken bekneld geraakt en gedood. Te Baarsdorp is een 19jarige loodgieter van het dak van een sigarenfabriek gevallen waardoor hij den ruggegraat brak en de dood on middellijk intrad. Toen men het lijk bij zjjn moeder bracht schrikte deze zóó geweldig, dat zij een beroerte kreeg en na eenige uren ook is overleden. Te Veldhoven is een koetsier Yan Wamel, terwijl hij een paard wilde in spannen, zoo door het beest tegen den buik getrapt, dat hij bewusteloos neer viel en onder het naar huis brengen is overleden. Te Nieuwenhagen strui kelde een 37jarige borstelmaker over een stukje hout, waardoor hij met het hoofd op den rand van den kolenbak terecht kwam en een schedelbreuk be kwam, waaraan hij kort daarop is over leden. Te Nederwetten is een 54 jarige blinde stoelenmatter 0. Steel, te water geloopen en jammerlijk verdron ken. Op een zinkwitfabriek te Maas tricht had Woensdag een groot onge luk plaats. Een monteur gevoelde zich te ongeveer 6 uur plotseling onwel. Hij begaf zich naar zijn bureau en stierf er na enkele oogenblikken. Twee dok ters, spoedig aanwezig, kouden slechts den dood constateeren. Als oorzaak noemt men het te veel inademen van vergiftige gassen, De man was zeer oppassend, 31 jaar oud, kortelings ge huwd, Belg van geboorte en in het naburige Limmel woonachtig. Te Maastricht heeft een kind van twee jaar, door het vlam vatten van zijn kleedje zoodanige brandwonden beko men dat het aan de gevolgen is over leden, Kolendamp. Twee werk lieden van het landbouwkantoor Noord- Holland te Alkmaar, hadden per schuit kunstmest vervoerd naar Koegras. Op de terugreis besloten zij in de schuit te overnachten, toen zij tot Schagerbrug genaderd waren. De kachel werd nog een weinig met een stuk briket opge stookt, het luik gesloten eu alleen het gat, waardoor anders de kachelpijp uit steekt, opengelaten. De brugwachter zou hen 's morgens te 4 uur wekken. Waar schijnlijk door den zwaren mist was er weinig trekking en bleef de kolendamp in het vooronder. Om vier uur wekte de brugwachter. Een der werklieden ont waakte en zou het luik openen, doch zakte ineen. De brugwachter, die ge hoord had, dat er op ziju wekken ge antwoord was, vertrok. Om zeven uur was echter de schuit nog niet vertrok ken. Opnieuw werd er door hem ge wekt, en thans gelukte het den werk man, die ineengezakt was, het luik te openen en met veel moeite op hot dek te komen. Toen men hem vroeg waar zijn kameraad was, gaf hij versuft ten antwoord, dat hij hem niet wakker kon krijgen. Bij onderzoek bleek, dat de andere, een jongeman van ruim twintig jaren, door kolendamp was gestikt. Een nieuw reddings middel. Dinsdagmiddag liet de heer L. Impijn, de bekende zwemmer, die in Juni van dit jaar van Zutphen naar Deventer zwom, in de zwemin richting op den Heiligen Weg te Am sterdam 't practische nut zien van het door hem uitgevonden zwemvest. Boven- r «gqag dien had de heer Impijn zich voor de proef voorzien van een paar beenbe kleedsels, die hij echter, uit vrees voor zijn tot nu toe ongepatenteerde uitvin ding, zorgvuld'g bedekt hield. Eerst onder water verwijderde hij het om. hulsel. En waarlijk, zonder te zwemmen wandelde de uitvinder op zijn gemak door het water. Zijn hoofd en een klein gedeelte zijner schouders bleven boven 't oppervlak. Als de uitvinding ook in de practijk voldoet, wat door deze proef neming wel gedeeltelijk, maar nog niet geheel en al is gebleken, dan komt den heer Impijn de eer toe, de kans van redding voor schipbreukelingen aan merkelijk te hebben vermeerderd. Het aantal gedurende 1904 ia Pruisen geconstateerde zelfmoorden be droeg 7290, waaronder 5652 mannen en 1638 vrouwen. Evenals elders meer. malen is kunnen worden vastgesteld is ook in Pruisen het aantal zelfmoor den bij mannen veel grooter dan bij vrouwen. Van 1000 zelfmoordenaars zijn geregeld ongeveer 4 maal zooveel mannen als vrouwen. Per 100,000 der bevolking van ieder geslacht beliep het aantal zelfmoorde- naars, bij de mannen in 1900 32, 1901 33, 1902 33, 1903 34 en in 1904 weder 32 bjj de vrouwen waren deze verhoudingscijfers als volgt: 1900 8 1901 8, 1902 8, 1903 9, en 1904 evem eens 9. Eene neiging tot stijgen is in deze verhoudingscijfers merkbaar. Naar den leeftijd onderscheiden blijkt, be houdens een teruggang in de leeftijds klasse van 25—30 jaar, de frequentie der zelfmoorden met den leeftijd te stijgen zoowel bij de mannen als bij de vrouwen. De motieven welke tot den zelfmoord voerden konden in 5592 gevallen wor- den vastgesteld. Het bleek dat de oor zaak te zoeken was in algemeene levensmoeheid bij 408 gevallen, licha melijk lijden 698, zenuwziekten 190 zielsziekten 1816, zwakheid van geest vermogens 79, alcoholisme ,697, harts tochten 775, uitspattingen 23, kommer en verdriet 775, berouw en schaamte 505, twist 132, en andere oorzaken 47 gevallen. Yoor menschen, die gaarne een getrokken tand of kies als dierbare reliquie en gedachtenis aan doorgestaau lijden bewaren, is onderstaande ge schiedenis, te Gera in Duitschland, af gespeeld. Een heer in dat plaatsje, die sukkelde aan tandpijn, besloot de oorzaak daar van te laten wegnemen en liep naar een tandarts. Deze had de grootste moeite den tand los te werken, en toen hij hem einde lijk had, bleek deze zoo zonderling ge vormd te zijn, dat de arts verklaarde, hem te willen behouden als curiositeit. Maar zijn patiënt reclameerde het voor werp als zijn eigendom en wi'de het meenemen doch de tandarts scheen den tand als „gevonden voorwerp" te be schouwen en hield vol dat een tand onbeheerd eigendom is, zoodra hij, met vrijen wil van den patiënt, diens kaak verlaten heeft. De patiënt bracht toen de quaestie voor het gerecht en dit veroordeelde den arts tot afgifte van den getrokken tand. Uit Enge (Alaska) is een bericht gekomen van den Deenschen onderzoe- zoekingsreiziger Amundsen. Hij meldt, dat luitenant Gotfried Hansen in de eerste maanden van dit jaar een slede- tocht heeft volbracht, waarop hij een groep van ruim 100 eilanden in kaart bracht, welke in de zee tusschen King Williamsland en Victorialand gelegen ziju, tot op 72 gr. 10 min. Noorder breedte. De expeditie verliet haar win terverblijf den 13en Augustus 1.1. en zij kwam den 2en September bij Kaap Sabine aan. Zij werd echter bij Kings Point door het ijs gestuit. Daar zit zij nu ingesloten en zij zal daar nu voor de derde maal moeten overwinteren. Alle leden waren welvarend. De toestand in Busland. De Petersbnrgsche correspondent van de „New York Herald" heeft een onderhoud gehad met een arbeiders- afgevaardigde over de inhechtenisne ming van Ohroestalof, den algemeen vereerden voorzitter van het Russische werkliedenverbond. De gevangenneming van Ohroestalof, zei de afgevaardigde, zal niet de minste verandering in onze plannen brengen. Zijn naam zal alleen onze strijdkreet worden. Als het goede oogenbük is ge komen, zullen wij de beleediging wreken. Maar thans vechten wij als een leger en een terugtocht is soms zeer nuttig, vooral wanneer de vijand u naar voren tracht te lokken. Daarom houden wij ons rustig. Voor wij gereed zijn, zullen, wij niet optrekken. Deze gevangen neming beschouwen wij als een voor bedachte aanranding door de regeering. Eu wij nemen dienovereenkomstig onze maatregelen. Maar als men Ohroestalof

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1