Rechtszaken, Gemengd. Nieuws. Over de geheele adreszijde moeten dan echter twee elkander snijdendelijnen getrokken zijn, Bij herstemming is tot lid van den gemeenteraad te Groningen gekozen de heer J. Bomers, anti-rev., gesteund door alle liberale kiesvereenigingen met 851 stemmen de heer L. W. Schaper, soc.-dem. had 726 stemmen. Te Amsterdam is opgericht een jongelieden-club, die zich niet plaatst op het een of ander politiek standpunt, omdat men van oordeel is, dat jonge lieden zich algemeen behooren te ont wikkelen en niet behooren te beginnen met reeds toestanden van zekere zijde te bezien. De vereeniging is daar om bepaald algemeen en heeft alleen ontwikkeling ten doel, welke bevorderd wordt door het beleggen van cursus vergaderingen, waar verschillende spre kers over allerlei onderwerpen het woord zullen voeren, verder het houden van onderlinge spreekavonden, het bezoeken Van verschillende inrichtingen van kunst, het houden van wandeltochten, onder leiding van een leeraar, om de natuur te leeren kennen, het uitgeven van een orgaan en verder het aanwenden van alle bereikbare middelen, welke de ontwikkeling kunnen bevorderen. De bouwmaatschappij „Noord Hol land" te "Watergraafsmeer, heeft een geïllustreerden gids uitgegeven, bevat tende alle bijzonderheden, verduidelijkt door goedgeslaagde kiekjes, over het wonen in die gemeente. Zooals bekend ligt Watergraafsmeer onder den rook van Amsterdam en heeft hei wonen aldaar dus een groote attractie. De gids wordt, zooals uit achter staande advertentie blijkt, op aanvraag gratis toegezonden. Vllssingen14 Deo. Bij Hon. besluit is bepaald dat het aandeel der nationale militie voor de lichting 1906 voor de provincie Zeeland bedraagt 727 man, waarvan 511 ter volledige en 216 voor korte oefening. Het aantal ingeschrevenen bedraagt 2127 man. Heden morgen omstreeks 6V3 uur bad op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier een ongeluk plaats. Ben scheepmaker, J. v. R. genaamd, moesi\ met planken naar het op stapel staande stoomschip en had het ongeluk zich te stooten met het gevolg dat hij met de planken van de 15 Meter hooge stelling viel en zich zoodanig aan buik en borst bezeerde, dat hij, nadat dr. Duyvis de eerste hulp had verleend, per brancard naar zijn woning moest worden ver voerd. Zijn toestand is naar omstandig heden nogal redelijk. De Noorsche bark „Flora", kapitein Mattson, kwam Zaterdag te Christiania aan van Vlissingen. De gemeenteraad te Middelburg heeft gisteren na vrij breedvoerige discussies goedgekeurd het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geidleening van f 56000 tegen 4 pot." Aangehouden werd een voorstel tot vaststelling van een verordening rege lende de jaarwedden van de agenten van politie. Hetzelfde geschiedde met het voorstel van het dagelijksch bestuur betreffende een verzoek van de onder wijzers om hun tegemoet te komen in de verplichte storting voor het pensioen fonds voor weduwen en weezen. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 27 Dec. 1905 benoemd tot burgemeester der gemeente Hulst, P. J, L. M. Van "Waesberghe en tot burgemeester der gemeenten Boschkapolle en Stoppeldijk, B. J. B. Yan Sonsbeeck. Voorts is aan den ontvanger der dir. hel. en acc. J. J. Bekaar te Noordwelle op zijn verzoek, met ingang van 16 Dec. 1905 eervol ontslag uit die betrekking verleend. Bij Kon. besluit gisteren mede gedeeld in de openbare vergadering van den Baad van State, afd. voor de ge schillen van bestuur is met betrek king tot het geschil tusschen de ge meente Brouwershaven eenerzijds en de gemeenten Noordgouwe en Zonnemaire benevens de polders Noord gouwe, Zon nemaire, Blois en Oud-Bommenede an derzijds gerezen omtrent het beheer en het onderhoud van den straatweg van Zierikzee naar Brouwershaven, beslist dat de gemeente Brouwershaven niet verplicht is om aan de commissie van beheer over den weg ZierikzeeBrou wershaven over 1904 voor haar aan deel in het gewoon onderhoud van dien weg te betalen een som vanf78.34ya of althans f 69, Dit besluit steunt o. a. op de volgende overwegingendat de commissie van beheer bovenbedoeld, betreffende het onderhoud van den weg na 1 Januari 1904 geenerlei opdracht meer had tenzij de belanghebbende besturen (van boven genoemde gemeenten en polders) haar die opnieuw verstrekten dat de com missie evenwel aan de belanghebbende besturen geen voorstel heeft gedaan om na 1 Januari het gemeenschappelijk onderhoud voort te zetten, maar, met afwijking van den vroeger gekozen vorm van een gemeenschappelijk besluit, aan ieder der besturen heeft voorgesteld de vroeger betaalde bijdragen voor het onderhoud voorloopig te blijven betalen dat evenwel de raad van Brouwersha ven dat voorstel niet heeft aangenomen en verklaard heeft van een gemeen schappelijk onderhoud af te zien. Yoorts is bij Kon. besluit gehand haafd het besluit van B. en W, van Middelburg, waarbij aan H. M. van Brakel aldaar geweigerd is hem te ont slaan van de naleving van eene der voorwaarden, waaronder hem bij Kon. besluit van 10 Sept. 1899 vergunning werd verleend tot oprichting van eene huidenzouterij aan de Lange Geere. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat, met ingang van 18 dezer, de rijks-telephoon- kantoren te Hulst, te Neuzen en te Sas van Gent, alsmede de eventueel aan deze kantoren rechtstreeks aan te sluiten perceelen en openbare spreekcellen, worden toegelaten tot het telephoonver- keer met de Belgische telephoonnetten, welke tot de telephoongemeenschap met Rosendaal zijn toegelaten. In de laatste acht dagen werden van Philippine per spoor naar België en Frankrijk verzonden circa 1125 balen mosselen, tegen 5 a 7 y, francs per baal naar kwaliteit. Aan de haven werden door Belgische en Nederlandsche ven ters opgekocht 825 H.L. mosselen. Circa 500 ton Zeeuwsch mosselzaad werd verhandeld tegen f2.25 a f2.75 per ton. Garnalen waren niet zeer ge vraagd. Wegens den grooten aanvoer uit het Noorden waren de prijzen laag. Andere jaren bedong men gewoonlijk f 3 a f 3.25 per mand thans golden ze slechts f2.10 a f2-40 per mand. 24 manden werden naar het buitenland verzonden. De benoeming van den heer A. G. C. Danckaerts te Coitgene tot burge meester dier gemeente, is door zijn dorpsgenooten met groote ingenomen heid ontvangen. Het muziekgezelschap „Eendracht maakt macht" bracht hem een serenade. Br worden plannen be raamd om bij gelegenheid van de installatie van den burgemeester een luisterrijk feest te vieren. Den 28en December zal voor het Gerechtshof te 's Gravenhage in hooger beroep werden behandeld het appèl, ingesteld door het O. M. bij de recht bank te Zierikzee tegen het vrijsprekend vonnis dier rechtbank, gewezen tegen een drogist en een admistrateur aldaar, beklaagd van beleediging in de „Zierik- zeesche Nieuwsbode" van het Kamer lid jhr. Pompe van Meerdervoort, tij- dent de laatste verkiezingen. In den nacht van 8 op 9 dezer zag een agent van politie te 's Graven hage dat een man, met een valschen sleutel, probeerde in te breken in een huis aan de Javastraat aldaar. Doch hij slaagde er niet in den persoon, die bij de nadering van den agent op de vlucht sloeg, te achterhalen. Maandag avond echter werd door 2 rechercheurs in de Koningstraat een man aangehou den, die in het bezit bleek te zijn van een barometer, die den avond te voren uit een woning in de Willemstraat was ontvreemd ook al weder door gebruik van een valschen sleutel. Bij het on derzoek bleek dat de gearresteerde, met nog een ander, de bewuste poging tot inbraak in de Javastraat heeft gepleegd. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht In zijn bezit werd gevonden een ef fect, groot f 250, ten name van de N. O. Nederlandsch-Siberische Goudvel den-Maatschappij „Minnonssinsk", No. 2776, met dividendbewijzen. Dinsdagmorgen had te Middelsluis (gemeente Numansdorp) een ernstig ongeluk plaats. Ben 63jarige arbeider reed op een boerenwagon en moest de tram passeeren. Door den rook daarvan schrikten de paarden en sloegen op hol. De arbeider viel van bet kistje en bleef met den voet achter den dissel hangen, zoodat hij met het hoofd over de straat gesleurd werd. Gelukkig werden de paarden spoedig tot staan gebracht, doch de man werd bewusteloos bloedend op genomen. Binnengedragen keerde zijn bewustzijn na verloop van een kwartier weder terug. De inmiddels ontboden geneesheer verleende de eerste hulp. Zijn toestand is than3 bevredigend. Het lijk, dat eergisteren met verbrijzeld hoofd nabij de Parkkade te Rotterdam werd opgevischt is herkend als dat van den bootwerker P. V., wonende te Schiedam en die sedert 4 November uit de echtelijke woning word vermist. Hij was dien dag naar Rotterdam ge gaan om zijn loon als bootwerker in ontvangst te nemen en werd sedert niet meer gezien. Een 73-jarige boom snoeier te Baarn, die het ongeluk had uit een boom te vallen is aan de ge volgen overleden. Een 72 jarige oude vrouw te Amsterdam is door een wagen overreden. Arme kleinen. Zondag avond omstreeks 10 uur werd men op het hoofdbureau van politie te Nijme gen, verrast met een bezoek van zes kleine kinderen het oudste was twaalf, het jongste twee jaar oud die door een man daar waren gebracht, omdat hij niet wist, waar hij ze anders onderdak moest brengen. De geschiedenis was nl. dezeTe Pretoria leefde tevreden en gelukkig een Hollandsch gezin, man, vrouw en zes kinderen de man, bemerkende, dat ten gevolge van de veranderde omstandigheden hem als buitenlander 't leven op den duur in de Transvaal onhoudbaar werd gemaakt, besloot moe der de vrouw en de kinderen naar Hol land te zenden, in de hoop, dat zij daar zouden vinden wathun in Z Afrika begon te ontbrekenvoldoende levensonder houd. In gezelschap van nog een echt paar met drie kleinen, dat om dezelfde redenen naar Borne wilde terugkeeren, werd door de hoogst zwangere vrouw en de zes kinderen de bootreis naar Antwerpen gemaakt. Van Antwerpen zou men naar Nijmegen reizen, waar „grootje"woonde, die zeker wel helpen zou. Op het station Antwerpen toen de kaartjes reeds genomen waren werd moeder onwel, ten gevolge van het onverwacht arriveeren van den ooievaar met nummero zeven. Goede raad was duur. De arme vrouw werd naar een gasthuis vervoerd en het echt paar nam, behalve voor eigen kroost, ook de zorg ep zich voor het zestal, dat maar vast naar „grootje" te Nijme gen zou worden gebracht. Men kwam hier aan „grootje" werd gevonden, maar het armo oudje, zelf blij, dat zij het leven had, kon zich van die on verwachte logé's niets aantrekken, daar ze er noch huisvesting, noch voeding voor had. Zoodoende werd de hulp der politie ingeroepen en werd het zestal naar het politiebureau gebracht, waar ze, onbewust van zorg en verdriet, alras in de ruime vestibule een spelle tje „krijgertje" wilden beginnen. Moe der had, trots do consternatie te Ant werpen, nog eenig geld meegegeven, waarvoor de kinderen, door de zorgen der politie, in een gezin Achter de Hoofdwacht, werden ingekwartierd. Daar zitten ze nu doch wat verder te doen Wel schijnt er te Appinge- dam nog een ander „grootje" van va derszijde te wonen doch als die al even arm blijkt te zijn als „grootje" te Nijmegen, zal haar die onverwachte zegen misschien even onwelkom zijn. Intusschen wordt daarnaar door de po litie geïnformeerd. („P. G. en N. Ct.") Mist. Wij mogen hier klagen over den mist, die ons in den laatsten tijd schier dagelijks bezoekt, in Londen is men er toch nog heel wat erger aan toe. De Londensche mist is door heel de wereld berucht en tegenwoordig wordt de wereldstad aan de Theems er schier dagelijks door in formeele duisternis gehuld. Londénaars zelf be weren dat zij nog zelden zooveel en zoo dikken mist hebben bijgewoond als tegenwoordig en dat wil heel wat zeg gen. De treinen kunnen slechts met de grootste omzichtigheid de stations be reiken of verlaten en de geheele spoor wegdienst is in wanorde. De Theems is zoo goed als onbevaarbaar. Ook het verkeer op straat is uiterst moeilijk en gevaarlijk. De lantaarns branden den geheelen dag door, maar haar licht dringt niet door den mist haen, zoodat er langs de trottoirs weislampen ge plaatst worden, wier machtige vlam nog maar een zwak schijnsel afgeeft. Omni bussen en trams rijden zoo langzaam als begrafenissen en worden voorafgegaan door mannen met toortsen. De koetsiers geleiden hun paarden aan de hand. De voetgangers klemmen zich vast aan de politieagenten, die, hoe zij hun wijk ook kennen, toch slechts met moeite hun weg vinden. Iedere politieagent op straat heeft een rij van voetgangers achter zich, allen elkaar vasthoudend en zoo gaat het vootje voor voetje vooruit, want bij iederen stap dreigt een onge luk. De hospitalen zijn dan ook vol menBchen die kwetsuren hebben opge daan door dien verraderlijken mist, die slechts nu en dan wat optrekt, maar telkens terugkeert. Daarbij is het streng koud. Maandagmorgen vroor het vijf graden en in den namiddag was de thermometer tot op 10 graden vorst gedaald. In den nacht van Maandag op Dinsdag was het nog 8 graden kouder te Londen dan te Bodö, dat op den pool cirkel ligt. De schade, die de stremming van het verkeer door den mist te Londen veroorzaakt wordt op 6 a 700 pd. st. (f 7200 a f 8400) per dag geschat. Dat het ook op de Schelde zeer mistig is geweest blijkt uit de volgende mededeeling van het „Handelsblad van Antwerpen" De mist, die sinds een drietal weken enkel bij tusschenpoozen opklaart en nu weer sedert een paar dagen geweldig dik is, belemmert erg de scheepvaart. Het is nu een zeer moeilijk en ge vaarvol werk voor de loodsen die ons de schepen moeten aan- en wegbrengen, want zij moeten bijna in den blinde de schepen sturen en dan valt het soms ook niet te verwonderen, dat bij zulke seizoenen een schip aan den grond ge raakt of door botsingen averij gemaakt wordt. Ben klein voorbeeld er van verleden week, Donderdag was het, als we ons goed herinneren, redelijk klaar op de Schelde en er heerschte dan ook een groote beweging toen het plotseling op eenige minuten tijd, zoo dik van mist werd, dat men op geen drie meters ver kon zien. Toen het wat opklaarde zagen de loodsen met ontsteltenis dat ze op een kleine plaats, aan het Middelgat, met 12 grootej schepen bijeenlagen, zonder dat een van hen het wist. Gelukkig hadden er geen ongevallen plaats. Gisteren lagen tusschen Ylissingen en Antwerpen niet minder dan 43 zee schepen, alle wachtende op wat klaarte, om naar Antwerpen op te varen. Daar entegen liggen er een bijna even zoo groot getal hier te wachten om te kunnen vertrekken. De Londensche werkloozen uit verschillende districten zijn gisteren weer naar de Theemskade opgerukt, vanwaar een kleine afvaardiging verder ging naar Whitehall. Aldaar werd zij in particulier gehoor ontvangen door Bannerman in diens eigen woning. Burns was daarbij tegenwoordig. Bannerman zeide, dat hij groote deel neming gevoelde voor de werkloozen en hun treurigen toestand. Zij konden er van verzekerd zijn, dat de regeering al het mogelijke in hun belang zou doen, en zich daarbij zou doen voorlichten door den minister Burns, die op het onderwerpelijke gebied veel ervaring bezit en veel sympathie voor den werk man koestert. Bannerman beaamde de meening van de afgevaardigden, dat de openbare liefdadigheid niet alleen on voldoende is, maar zelfs gevaarlijk, omdat daardoor de werkeloozen van het platteland naar de steden worden gelokt. De regeering zal zoo spoedig mogelijk het vraagstuk in zijn vollen omvang onderzoeken, teneinde het euvel te kun nen wegnemen. Burns heeft de afvaardiging ook met veel medegevoel toegesproken, ofschoon ook hij Bannerman's verklaring her haalde, dat de zeer korte tijd, dat hij als minister is opgetreden, het onmoge lijk maakte het vraagstuk der werke loosheid reeds grondig onderzocht te hebben hij zou ook zijn ambtgenooten erover moeten raadplegen. De gezamenlijke optocht, die gisteren gehouden is, telde minder deelnemers, terwijl ook de belangstelling van het publiek geringer was. De mannen heb ben zich echter goed gedragen, alleen werd Balfour, die juist voorbijreed, uitgejouwd. Het optreden der politie was even eens tactvol zij liet de grootst moge lijke vrijheid van handelen toe, maar trad getreng op tot onderdrukking van elke poging tot bedelarij. Wij vinden onderstaand statistiekje over de salarissen der Engelsche minis ters, waaruit duidelijk genoeg blijkt dat Engeland zijn dienaren goed betaalt. Het kabinet trekt met zijn negen tienen 70,435 pd. st. salaris; met de kleine 30 ministers buiten het kabinet erbij (een daarvan, de onderkoning van Ierland, krijgt 20,000 pd. st.) zal dat stellig een goede twee millioen gulden in hot jaar wezen. De lord-kanselier krijgt 10,000 pd. st., de eerste lord der schatkist (eerste minister) en de minis ters van financiën, binnen- en buiten- landsche zaken, koloniën, Indië en oorlog, ieder 5000 pd. st., marine 4500 pd. st., Ierland 4425 pd. st., posterijen 2500 pd. st., de overigen 2000 pd. st,, behalve de lord geheim-zegelbewaarder, die niets krijgt. De ministers buiten het kabinet krijgen ook flinke salarissen bv. de procureur-generaal 7000 pd. st. met emolumenten (in 1900.1 5917 pd. st.), de advocaat generaal 6000 pd. st. met emolumenten (in 1900/1 3341 pd. st.); de lord-advocaat van Schotland 5000 pd. st. en de procureur-generaal 2000 pd. st.de lord-kanselier vSQ Ierland 8000 pd. st., de procureur, generaal 5000 pd. st. en de advocaat, generaal 2000 pd. st.de vijf lords van de admiraliteit, behalve de minister van marine, krijgen tusschen de 1000 pd. st. en 1700 pd. st., de financieele secretaris van de admiraliteit 2000 pd. st. van de acht parlementaire onder-secretarissen krijgen de meeste 1500 pd. st., enkele 1200 pd. st., enz. In vele gevallen hebben al die ministers ook nog hun particulieren secretaris, die een flinke duit krijgt. Op 4 November j. 1. '8 avonds te 9 uur stapten te Weenen af, komende van Budapesth, kapitein Wendel, van het Pruisisch leger, met zijn jonge vrouw, op de huwelijksreis. De kapitein verzocht zijn vrouw een oogenblik te wachten, terwijl hij een drager haaldo voor het reisgoed. Toen de kapitein terugkeerde, vond hij de twee valiezen en het regenscherm op de bank staan - maar zijn vrouw was weg. Vruch teloos zocht en vroeg hij naar haar doch niemand had ze gezien en ook was aan geen der uitgangen haar kaartje afgenomen. Berst was hij niet ongerust, denkende dat zijn vrouw, met den stroom der reizigers meegesleept, reeds naar het hotel zou gegaan zijn, daar zij wist waar zij zouden logeeren. Maar ook daar had niemand haar gezien. Hij wachtle vruchteloos tot middernacht en ging toen de politie verwittigen. Geen enkel oneenig woord was tusschen de echt- genooten gewisseld en hij kon dan ook geen verklaring vinden voor deze ver- dwijning. Yrucbteloos zocht de kapitein een paar dagen in Weenen en was eindelijk verplicht naar huis terug te keeren men kan denken in welken toestand. Vóór eenige dagen nu, vijf weken dus na haar verdwijnen, heeft men hst lijk van mevrouw Wendel gevonden in de Waag, een zijrivier van den Donau op meer dan 100 K.M. van Weenen. Wat is er nu gebeurd? Hoe is zij weg gekomen uit het station en hoe naar Hongarije geraakt,van waar zij pas terug keerde Waar heeft zij vertoefd sedert 9 November, want de dood dagteekent niet van zoo lang. De politie is over tuigd dat er van geen zelfmoord sprake is maar wie en waar is dan de moordenaar Het is een duistere zaak en het gerecht zal moeite hebben om ze op te helderen, want van het oogen blik der verdwijning van het station te Weenen en het vinden van het lijk in Hongarije weet men volstrekt niets. Alice Roosevelt is, volgens de „New York Herald," verloofd met Nicholas Longworth,volksvertegenwoor diger in den staat Ohio, die ons be schreven wordt als een belangwekkende figuur in het maatschappelijke, staat kundige en financieele leven van Cin cinnati. Hij heeft een groot fortuin geërfd en heeft zeer gelukkige speculaties gedaan in petroleum-, steenkolenmijn en spoorweg-aandeelen. Hij is 36, zij 21 jaar. Wederom is er een gruwelstuk ontdekt in het Fransche Kongogebied. Een sergeant der koloniale infanterie was naar de Boven-Sangha gezonden aan het hoofd van een afdeeling miliciens om daar de belasting in natura te innen. Doze sergeant is voor den krijgsraad gedaagd omdat hij - blijkens de be schuldiging op de aanwij zingen van een handelsagent, drie of vier inlanders, die geweigerd of verzuimd hadden be lasting te betalen, gevangen had laten zetten en zonder regelmatig vonnis had laten ter dood brengen. Naar verluidt heeft de troep miliciens een der omge brachte inlanders opgegeten, en dat wel op enkele passen afstand van de hut, waar de onderofficier zat. Het is een bericht van de Temps." De toestand in Rnsland. Heel Rusland is onder den indruk van de gevangenneming van Kroestalef en zijn medeleden te Petersburg van Dwoejilni en de zijnen te Moskou, en van de vele arrestaties in de provincie vooral van leden van den Boerenbond. Inmiddels zijn de bestuursleden van den Bond der Bonden of centralen arbeidsraad na een verhoor weder op vrije voeten gesteldKroestalef zal echter worden vervolgd, waarschijnlijk wegens een reeks artikelen, die be- leedigingen van den tsaar bevatten en oproepingen aan het volk en de troepen om een gewapende revolutie tegen de regeering te beginnen. Witte heeft in een tweetal interviews laten doorschemeren, dat wanneer hij bij de gematigde Russische kringen geen steun vond, wanneer deze zich niet om hem schaarden om hem te steunen in den strijd tegen de anar chistische neigingen,die zich zoo krachtig blijven openbaren, hij de gevolgen der werkstakingen aan Rusland zal doen

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1