(0 5.50. 9.30, 11. 2'45, 3.30, 8.40, 9.30, I. 8.40, 10.15, 2.50, 3.35, 8.45, 9.35, Donderdag 14 December. No. 294, 43e Jaargang. 1905. p'tAirm" iensfen. luschii ww Van week tot week. FEUILLETON. Binnenlandsche berichten, Ylissingen, HST bovengenoemde kennis, dat zal bestaan, om, vonden aan het de Nieuwftraat, igen aan de on- »e«j oorstraat M 72a, van 78 uur. 17 279, eiken uur, terwijl evenals aan het zit-avond be- 25.kunnen Jommissie, 1ISCH, Yoorzitter. MESTDAGH, Secretaris. id met relatiën ïvolbinsj-, kzaam te zijn, visie ver- ikering.) verzocht zich t opgave hun- ;er M, aan het 08hsg9 i Kapitalen hij Weduwen- enz., togen vorden gaarne tEKER Jzn. lolburg v.v. iise:) v.m. Jeilmarkt ihts tot de MIST. 6.20, 7.—, 10.20, 10.40, -*,1.25* 4.50, 6.10, 6,10, 6.30, 1.10, 10.30, 2.10, 12.45, 4.10, 4.35, &0. dggs uit i ELDE» g) rtrek van vm. 8,30 ten chten. mzen ten achten Neuzen VLISSIMNdlE WL Prijs pet drie maanden 1=80. Wkwbo per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- COURANT. ADVEKTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. -- Bij diiecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt, de prijs slechts tweemaal berekend. Groote lettess en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Zooals reeds volgt uit het vroeger door ons geschrevene, komt de loop der nu opgeloste ministerieele crisis in Groot-Brittanje ons niet geheel regel matig voor, ja zelfs eenigszins gewaagd. Kroon en ministers hebben blijkbaar overwogen, dat er zich van tijd tot tijd genoegzame tèekenen hebben voorge daan, waaruit blijkt dat de kiezers niet meer zoo krachtig als voorheen met het conservatieve kabinet heengingen en de heeren Bannerman en de zijnen zijn daarop ingegaan maar eene afdoende zekerheid dat nieuwe verkiezingen eene andere parlementaire meerderheid zul len brengen, bestaat toch niet en het zou een leelijke tegenvaller zijn, wan neer de zaak nu eens misliep. Overigens is het verschil tusschen een conservatief en een liberaal bewind in Engeland niet zóó groot als bij ons b.r. tusschen clericaal en anti-clericaal en de Ieren loopen met een liberaal bewind volstrekt niet hoog weg. Zij weten wel dat de liberalen het omtrent „home-rule" niet eens zijn en dat zij onder Bannerman ook niet zullen krij gen wat Gladstone hun eens had toe gedacht. De Boerenoorlog heeft indertijd het ministerie, waarvan Chamberlain toen nog de ziel was, veel kwaad gedaan. Van algemeene bekendheid is het, dat koning Ednard geen conservatief man is en verschillende tusschentijdsche verkiezingen bewezen dat de kiezers hun rok weer eens begonnen om te draaien, wat zij trouwens gewoon zijn eens in de zooveel jaar te doen. De anti-vrijzinnige handelspolitiek, waar van de beginselen door sommige be windslieden werden beleden, deed veel kwaad maar het tractaat met Frank rijk, de verbeterde betrekkingen met dat land en de verkoeling met Duitsch land deden weer goed. Had men nu eenvoudig de verkiezingen afgewacht en gehandeld overeenkomstig den uit slag daarvan, het ware wel zoo juist Zooals we reeds opmerkten, die uit slag is zeer onzeker. De imperialisten komen nu weer aan het woord en zullen het volk bang maken met de beweerde liberale plannen tot losmaking der onderscheidene deelen van het rijk. Overigens moet worden erkend dat Bannerman zich verzekerd heeft van de beste krachten, waarover in de ge- Novelle uit het Fransoh. geven omstandigheden te beschikken was. Het nieuwe bewind treft het intus- schen bijzonder goed met de handels cijfers. Zoowel invoer- als uitvoer, maar voornamelijk invoer, is in 1905, niet het minst in November, aanzienlijk toe genomen en Chamberlain en de zijnen zullen heel wat moeite hebben, om aan te toonen dat hun politiek van bescher ming dien vooruitgang in het verkeer en het verbruik niet schaden zou. 10.) Maria Rosa, anders aan geen veinzen gewoon, bedacht dat zij binnen veertien dagen dood of in het klooster zou zijn en besloot hare moeder tot zachtheid te stemmen, dus zich onderworpen te betoonen. Dewijl hij door u gekozen is_ moeder, antwoordde zij dadelijk, zal hij, en geen ander mijn man zijn. Komaan, hernam Teta met een tevreden gelaat, ik dacht niet je zoo verstandig te vinden. Je zult te Larieio wonendat is een mooie stad. Ik zou er u gaarne spoedig zien. Van dit oogen blik beveel ik je mij geen oogenblik te verlaten, hoor je En zij begon over andere zaken te spieken. Teleph Don nummer bruiken, vrij laat in den vrijen Staat Men schrijft den Paus plannen van protest of wraakneming toemaar wij verklaren niet te weten waarin zij zouden kunnen bestaan. In een groot en grootendeels katholiek, maar tevens ook grootendeels anti-clericaal en vooruit strevend land, kan de kerk slechts be lang hebben bij eene goede verstand houding met de regeering, en het hoofd der kerk moet dat ongetwijfeld inzien. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. de monarchie op. Beter zóó denkt men er allicht, dan met geweld en oproer. Maar de regeering zal wel nimmer vrij willig medewerken, en zoo blijft de wolk aan den gezichteinder der zwaar beproefde monarchie voortdurend even dreigend en donker. Van de Russische toestanden kunnen wij op 't oogenblik niet veel meer zeg- gen, dan hetgeen ieder uit de dagelij k- sche berichten kan opmaken. Er ge- beurt veel en er gebeurt toch ook weer 1 weinig. In ieder geval komt in de ver- schillende verwarde toestanden zeer weinig verbetering. In één opzicht wordt de toestand voortdurend slechterde onvermijdelijke langzame achteruitgang in zaken en verarming die er regelrecht uit voortvloeit, beginnen zich zeer dui delijk te openbaren. De handel neemt afde betalingen worden nog ongere gelder dan tot dusverde zaken gaan stilstaan de belastingpenningen worden niet meer opgebrachtja het is zoover gekomen, dat men zich zelf sursé ance van betaling verleent en ophoudt om aan zijn wettige verplichtingen te voldoen. Het is echter een uitgemaakte zaak, dat ook deze diep betreurens waardige toestand ten deele valech is en opzettelijk wordt uitgelokt om den vreeselijk verwarden staat van zaken nog erger te maken en de regeering te prikkelen. Nog altijd wordt de regeering ervan beschuldigd, met opzet te zoeken naar een voorwendsel om de militaire dic tatuur in te voeren maar wanneer men let op de omstandigheden dat het groote leger in Mandchourije ook al ten deele in opstand is dat het er niet van daan kan komen en dat men, behalve op de woeste kozakken, niet al te veel op de troepen rekenen kan, dan komt ons die beschuldiging eenigszins gewaagd voor. Nu de scheiding van Kerk en Staat in Frankrijk een voldongen feit is, vin den wij overal beschouwingen over de mogelijke gevolgen ervan, met name ten aanzien van het hoofd der katholieke kerk. Welke zal voortaan de houding des Pausen tegenover de republiek zijn, die geen kerkgenootschap meer erkent en de kerk, om Cavour's woord te ge- Maria Rosa waagde het eenige woor den van den gevangene te zeggen. O, antwoordde Teta, binnen drie dagen zijn wij hem op de een of andere wijze kwijt. Binnen drie dagen 1 hernam Maria Rosa, op het punt van in zwijm te vallen men zal toch wel geld onder den grooten eik leggen. Uilskuikenhet zou wel een veilige bergplaats zijn, als wij altijd dezelfde plek uitkozen. Neen, ge moet achter het madonnabeeld gaan, dat aan de poort van Nemi onder de plataan- boomen staat. Ik zal je het verklaren. Zij traden toen Nemi binnen. Binnen drie dagen, zeide Maria Rosa stil bij zichzelve, binnen drie dagen het leven of de dood Van dat oogenblik verloor Teta hare dochter niet meer uit het gezicht en nam haar niet meer naar den berg mede. Van dat oogenblik kon Maria Rosa uit het kloppen van haar hart al de minuten berekenen, die verloopen moesten alvo rens Leon in vrijheid zou zijn, want weldra twijfelde zij er niet meer aan, dat men het geld zou brengenhet tegenovergestelde denkbeeld was haar te verschrikkelijk om te verdragen. Z. M. de beheerseher van het rijk der geloovigen heeft dan eieren gekozen voor zijn geld tenminste beloofd dat hij ze kiezen zal, met andere woorden het verlangde toezicht der mogendheden op de financiën in Macedonië zal toe staan. Zooals men weet is de quaestie deze de mogendheden verlangen waar borg, dat de inkomsten van Macedonië ook meer ten bate van het land zelf zullen worden aangewend en dat daarop officieel toezicht zal worden gehouden welke eisoh tot dusver werd afgewezen, als een onduldbare inmenging in binnen- landBehe aangelegenheden. Door ervaring wijs geworden, hebben de verschillende regeeringen echter eene officieele en schriftelijke verklaring gevorderd, en in afwachting daarvan op Lemnos troepen aan wal gezet. De Porte zal nu wel trachten de zaak nog eenigen tijd slee- pende te houden, maar zal zich ten slotte toch moeten verklaren, zoodat wij op dit punt met het aanstaande Kerstfeest ten minste nog vrede kunnen hebben. En waarlijk, van zoo iets schijnt op het oogenblik ook sprake te zijn tus schen Oostenrijk en Hongarije. Terwijl de quaestie van het algemeen stemrecht er aan de orde blijft, om te zijner tijd te worden beslist, hebben de hoofd leiders der oppositie, blijkbaar met het oog op den hoogen leeftijd van den keizer-koning, en om dezen te sparen, j besloten aan een nieuw te vormen kabinet het regeeren althans voorloopig mogelijk te maken, door de brandende vraagstukken voor alsnog te laten rusten, 't Is een concessie waardoor geen enkele quaestie wordt opgelost en waardoor feitelijk geen verandering komt in den toestand van spanning, die echter, door over spanning allicht nu en dan eens tot reactie leidt. Opmerkelijk genoeg gaan thans ook in de Oostenrijksche Kamer weer krachtige stemmen tot scheiding der beide groote deelen van Het meisje verloor toen alle vertrou wen. Het bloed in hare aderen werd ijskoud en een verschrikkelijk voorge voel beangstigde haar. Als een pijl uit de boog ioopende, vertraagde zij weldra haar tred, want het was alsof eene stem in haar oor fluisterde„Gij zult de beurs niet vinden." Helaas, het was maar al te waar. Te vergeefs zocht zij zoo ver mogelijk de grond was niet omgewoeld, het gras nergens vertreden. Leon zal sterven Bijna verloor de ongelukkige het bewustzijn, maar weldra deed eene nieuwe gedachte haar weder tot zich zelve komen. Zij treedt Nemi weder binnen en begeeft zich weder naar Mettina. Als het mij gelukt hen te mis leiden, zeide zij bij zichzelven, terwijl zij hare schreden verhaastte, winnen wij acht en veertig uren, waarin God ons helpen kan. Na van Mettina alles gekregen te hebben, wat zij noodig had om te schrijven, schreef zij met veranderde hand de volgende woorden op een papier: „De som kan niet voor Maandag onder de platanen bezorgd werden." Accijnsontduiking. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, bevattende „nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleerd", welke bepalingen gericht blijken te zijn tegen het misbruik dat gemaakt wordt van bet recht op korting, gepleegd door de rechthebbenden, die de korting frauduleus ver hoogen. Hij kan worden gewaarschuwd volgens het ontwerp en voorts zich het recht van korting zien ont nemen. De memorie van toelichting schat de schade door het rijk geleden alléén door ontduiking, gepleegd met behulp van quasi ledige, doch van gedistilleerd door trokken vaten, op f 250 per week. De maatregelen worden genomen door den directeur der accijnzen, terwijl hooger beroep op de Koningin bestaat. weging volstrekt billijk en noodig wordt geoordeeld. Van een minder ruime of meer ruime toekenning van vergoeding kan geen sprake zijn. Ook naar 's ministers meening schijnt bij de samenstelling van de ontwerp- hegrooting voor 1904 niet in voldoende mate rekening te zijn gehouden met de factoren, welke aanleiding gaven tot uitzetting van de kosten van het ver voer. Ook voor 1906 zal alsnog een voorstel tot verhooging van dat bedrag worden gedaan. Suppletoirs Oorlogsbegrooting. In zijn antwoord op het voorloopig verslag tot nadere wijziging van oorlogsbegrooting voor 1904 komt de minister op tegen de beschouwingen naar aanleiding van de omstandigheid dat zoo aanzienlijke bedragen te zamen meer dan een half millioen, op een aantal artikelen konden vrijvallen, ter wijl daarentegen andere artikelen met even aanzienlijke bedragen moeten worden verhoogd. De minister merkt op dat er, vooral bij een administratie van zoo grooten omvang een zoo veel- zijdigen aard als die van het leger een aantal factoren zijn, die op menig punt een juiste raming zoo langen tijd van tevoren, vrijwel ondoenlijk maken, Bovendien kan eenerzijds het streven, om niet meer aan te vragen dan in elk geval benoodigd zal zijn een tekort op een artikel doen ontstaan, en aan den anderen kant dringt de noodzakelijk heid zieh op om voor sommige posten een eenigszins ruim crediet aan te vragen, ten einde op een gegeven oogenblik stagnatie in dienst te voor komen. Ten aanzien van de verschillende posten wordt door den minister voorts o. a. opgemerkt, dat elk geval waarin vergoeding ingevolge art. 113bisvande militiewet 1901 gevraagd wordt, op zieh zelf en nauwgezet wordt overwogen De vergoeding wordt steeds toegekend tot het bedrag, niet hooger en niet lager, dan hetwelk na gezette over- Dit gedaan zijnde, haastte Maria Rosa zich naar hare moeder terug te keeren Ik heb, zeide zij tot deze, geene beurs gevonden, maar wel dit. Eu zij gaf aan Teta wat zij geschreven had, zonder dat iets in haar stem of op haar gelaat aantoonde, dat zij de eerste leugen van haar leven uitsprak. <ffiet is goed, antwoordde de oude vrouw, Ascania zal zoo komen, hij doe wat hij goedvindt. XII. Daar zij verplicht was voor het huis houden te zorgen, was het Maria Rosa onmogelijk iets te hoeren van hetgee: de beide echtgenooten tot elkander spraken maar toen zjj zich eindelijk aan tafel kon zetten, waren zij niet van gesprek veranderd en men kan zich gemakkelijk verbeelden hoezeer hare aandacht gespannen was. Dat is een zaak die, naar het mij voorkomt, slecht aangelegd is, zeide Teta, Hoe drommels, zoudt gij ze beter aangevat hebben antwoordde Ascanio. De brief, dien wij door den jongen man aan Marco hebben doen schrijven, was duidelijk genoeg hij bevatte het briefje, dat Marco naar den bankier moest De minister ven oorlog. De pers houdt zieh,na haar oordeel over het kabinet in zijn geheel, meer bepaald met den minister van oorlog bezig.De „N. R. Ct." acht door zijn rede zijn positie niet versterkt. Opmerkelijk was dan ook de houding der diverse leiders. De heeren Kolkman en Heemskerk juichten hem toe een man naar hun hart. De heer Tydeman zweeg. De afgevaardigde uit Emmen, welke als woordvoerder der Liberale Uniegroep is opgetreden, zou het gedrukte verslag der rede nog eens afwachten. De heer Drucker ge waagde van eene diepere behandeling van en eritiek op de redevoering van den minister, welke hij zou willen on dernemen. Maar de tijd drong. "Waar schuwend kwam er evenwel bij „Om tijd te winnen voor eene ernstige be spreking van de begrooting van oorlog zie ik thans van elke andere repliek af". Dat wilde dus zooveel zeggen, dat na 's ministers rede het belang van alle andere onderwerpen was verdrongen door de „aangelegenheden van oorlog". Intusschen, de hand tot verzoening is daarbij geboden. Wellicht, sprak de Groningsehe afgevaardigde, wordt in da memorie van antwoord over de oorlogs begrooting nog wei een andere toon aangeslagen. Een welwillende wenk, dien de minister nog ter harte nemen kan, zoo het antwoord nog niet ter perse is. Het kabinet was, meent de „N. Rott. Ct." zoo al niet een weinig verlegen met, dan toch verbaasd over zijn minis ter van oorlog. Het trof in elk geval, dat de minister van oorlog geene po ging deed om den indruk van zijne rede wat te verzachten. In plaats daar van las de minister van financiën een blijkbaar des middags nog in allerijl opgesteld stuk voor, waarin werd ge sproken van de „verkeerde opvatting" der woorden van den minister van oorlog verkeerde opvatting, waarvan n.b. eerst des avonds duidelijk bleek. Hij verzachtte hier en daar nog wat, en gaf te kennen, dat het nog wel zou meevallen. Het blad deelt die verwachting. Met wat meer parlementaire ervaring zal 't wel lukken. Van den heer Drucker was het juist gezien, in elk geval zeer welwillend tegenover het kabinet, dat hij het debat heden niet voortzette. Aan den minister wordt nn eene wei- brengen om het geld te ontvangen. Het komt mij voor dat dit alies in orde is. Maar zijt gij wel zeker van dien Marco Wel zeker, hij is al meer dan een jaar bij ons opgenomen. Hij dient ons uitmuntend zoolang zijn leven geen gevaar loopt, en daar de lafaard hier niets te vreezen heeft en ik hem gezegd heb dat hij zijn deel van de som zou krijgen, ben ik zeker dat hij Maandag de vierhonderd duoaten zal brengen. Dus wilt gij den vogel niet laten vliegen Zonder twijfel. Men moet op ons woord kunnen rekenen en het geeft niets dat wij hem een paar dagen in 't leven houden. Overigens kost ons zijn voeding heel weinig, antwoordde de oude lachende. Maria Rosa begreep uit het gesprek dat er sprake was van een uitstel en schepte weder nieuwen moed. Zij bracht den volgenden nacht door met het smeden van nieuwe plannen om den gevangene te doen ontvluchten, maar de meesten ervan werden, als onuit voerbaar, spoedig weder verworpen. Wardt vervokjd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1