Binnenlandschs berichten. KINDER MEEL! Mei kvoedsei wir Kinderen mZieketb Advertenties* Ruime Bijverdiensten. OPRUIMING Sanramatnm Güttatom, Onderlinge Lerensverzeliering HÉMt-Commissionair Eers beleefde uitnoodiging. A O I li I H T 11\ G i Siert- of Bspabade:a? M o r I Het Besluur der Sociëteit „Unitas'' brengt ter kennis van hare Leden, dat de Wedstrijd op het Barraque-Bord zal ein digen op 16 DECEMBER a te 6 uur n. m. Het Bestuur, M. DE BE EDE, Pres. M. DE MONDT. Mr. Timmerman, Dienstbode P. VAN SON en Co., s> I Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 8 nor m tot 7 nor mm. Vrijdag en Zaterdag van 8 uur vin. tol 8 uur nm. Zon- en Feestdagen tot ïl uur nm. Kuip-, Douche- m Begenta&en. musea is bijeengebracht. Vreemdelin gen, die ons land bezoeken, zijn ge woon in de eerste plaats hunne schre den daarheen te richten. Veie verza melingen van etsen en teekeningen bevinden zich nog in handen van par ticulieren. Algemeen bekend zijn de werken van den grooten kunstenaar niet. De musea worden betrekkelijk weinig door onze landgenooten bezocht en er zijn waar schijnlijk duizenden onder ods die Kern- brandt alleen kennen als schilder van het kolossale doek „de Nachtwacht", dat misschien slechts enkelen in wer kelijkheid gezien hebben. Zij die 't een en ander van hem ken nen zullen weten dat niemand onzer ïXollandsche en waarschijnlijk ook der Itaüaansche en Spaansche schilders, zóó wist te tooveren met de tegenstelling tusachen licht en donker. De schaduwen en lichteffecten van Rembrandt zijn abso luut eenig. Zooals men weet heeft men syn wjjze van werken ook nagebootst ,in de kunst der fotografie, waarin men aan zekere portretten den naam van Rembrandtportretten geeft. Het gevoel voor kunst en de schoon heidszin der Hollanders zijn over 't algemeen minder ontwikkeld dan die van verschillende andere volken en deze overweging, op zichzelf minder aange naam, heeft den weg gewezen tot een waardige herdenking van Rembrandt's driehonderdsten geboortedag. Volgens het plan van 't comité,dat zich te dien einde gevormd heeft en zich in verbinding heeft gesteld met de bekende firma Joh. Enschedé en Zonen te Haar lem, zullen de meesterwerken van den eenigen kunstenaar in de vermaarde werkplaatsen dezer firma in kleuren worden gereproduceerd. Daarvoor zijn zes schilderijen van Rembrandt uitgeko zen, waaronder naar wij meenen ook de Staalmeesters, de Joodsehe bruid en Simeon in den Tempel, behooren. Het zullen ware, maar betrekkelijk kleine kunststukken wezen die schier in elk vertrek op hun plaats zullen zijn. In lijst gezet, zullen zij aIs wandversiering dienst kunnen doen. Dit geeft dan de gelegenheid om nu en dan wat nieuws te hebben want de platen zullen even groot zijn, en wanneer men b.v. twee lijsten laat maken, dan zal men, telken jare daarin andere stukken vervattende, gedurende drie jaren door denzelfden aankoop zijne woning kunnen versieren, om daarna, desverkiezende, opnieuw om te wisselen. En, welk een aankoopde geheele verzameling zal slechts één gulden kosten sn daaronder zal begrepen zijn een korte verklarende tekst der platen en eene levensbeschrijving van den schilder, die eens zulke gelukkige jaren, jaren van huiselijk geluk en van een leven in dienst der schoone kunsten in zijn dierbaar Amsterdam sleet en dien zijne landgenooten toeh nog in be trekkelijke armoede hebben laten sterven. Men zal trachten ook medewerking te verkrijgen om de reproducties ook te doen verstrekken aan die gezinnen, waarvoor de uitgaaf van een gulden nog te bezwarend is en die toch ook gaarne eens iets van echte kunst zou den willen bezitten. De Rembrandtalbums zullen, naar wij vernemen, alleen verkrijgbaar worden gesteld voor plaatselijke comité's, voor de oprichting waarvan men slechts ken - nis behoeft te geven aan den secretaris van het Amsterdamsehe comité, den heer J. W. Gerhard. Wij vermoeden dat Rembrandts 300ste geboortedag niet alleen op deze, maar ook op verschillende andere wijzen in zijn vaderland zal worden herdacht maar vermoedelijk zullen door geene enkele meer blijvende indrukken en herinneringen worden opgewekt. Van harte hopen wij dan ook, dat het heerlijke Rembrandtlicht in menige woning tot eene blijvende hulde worde aan de nagedachtenis van een van Neer- jand's grootste zonen. wege te houden of te verkorten. Anders zou de Kamer verplicht zijn tusschen Kerstmis en Nieuwjaar de werkzaam heden te hervatten. In de avondzitting werden de replie ken voortgezet. De heer Roessingh heeft met instemming gehoord wat door de regeering is verklaard, dat geeft hoop voor de toekomst. De heer Passtoors zou op de voor stellen der regeering wachten. Hij ver heugde zich over het optreden van minister Veegens. De heer Tydeman meende dat nie mand aanstoot heeft kunnen nemen aan zijn historische uiteenzetting van de groepeering der partijen. Hij is zich niet bewust onedelmoedig te zijn geweest. De heer Van den Berch van Heem stede was door de rede van den minister van financiën niet overtuigd van de wensohelijkheid der opoenten-heffing. Hij bleef zich dus daartegen verzetten. De heer Troelstra trachtte verschil lende tegen hem ingebrachte beschuldi gingen te weerleggen. De rede van den minister van finan ciën had den heer Drucker het ver trouwen in dezen bewindsman versterkt. De verwachting is door hem en den heer Veegens ten aanzien van de alge- meene politiek van het kabinet stellig niet verminderd. De heer ïalma moest sommige spre kers de illusie ontnemen dat hij over de antithese anders dacht dan vroeger. Hij constateerde dat hij het eens is met den heer Lohman dat er in het systeem van minister Kuyper ten aanzien van burgemeester-benoemingen wel iets ver keerd was, waarop de heer Tydeman vroeg, waarom spreker dat vroeger niet gezegd had. De minister van financiën herhaalde dat in de gegeven omstandigheden geen kabinet mogelijk was, op welker samen stelling geen critiek zou zijn geleverd. Na replieken van de ministers van binnenlandsche zaken en justitie werden de algemeene beraadslagingen gesloten en hoofdstuk I zonder stemming aan genomen. Hedenmorgen kwam hoofdstuk bui- tenlandsehe zaken aan de orde. Tweede Kamer. De voorzitter verzocht in de zitting van gisterenmiddag de replieken achter- Wijziging drankwet. Het wetsontwerp werd in de afdeelin- gen der Eerste Kamer over het alge meen met instemming ontvangen. Enkele leden konden niet goedkeuren dat de regeering overtreders gelijk stelt met die personen welke de bepalingen der wet hebben nageleefd. Het eenige wat h. i. dan ook voor de wijziging pleitte was dat het aantal der overtreders zoo groot was. Door verschillende leden werd aan gedrongen op spoed met een eventueel nader wijzigingsvoorstel opdat de ver gunninghouders spoedig zullen weten, wat hun rechten en verplichtingen zijn. Anderzijds werd tegen overhaasting gewaarschuwd. Hechts en Links. „Het Centrum" zegt, dat de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting hoe langdurig ook, zoodat zelfs de vraag gesteld mag worden of er 'tijd genoeg zal overblijven voor het zakelijk deel althans het noodige lieht hebben ontstoken ten aanzien van de positie der partijen. Rechts blijft- men aaneengesloten, meent „Het Centrum", en links even zoo. De soeialisten worden wel niet tot de linkerzijde gerekend en de heer Troel stra noemde het kabinet wel smadelijk een „revolutiebouw", maar dit neemt niet weg, dat zoowel de mannen der roode banier, als de volgelingen van den heer Tydeman tegenover de rechterzijde nog steeds één geheel vormen. De Kuyper-vrees, beter gezegd het anti clericalisme, drijft hen opeen. Zij gaven het niet onduidelijk te verstaan. De rechterzijde wordt daardoor tot meerdere waakzaamheid aangespoord. Zij zal, zoomin nu, als vóór 1901, een oppositie quand même voeren en op loyale wijze met de regeering mede werken om goede wetten tot stand te brengen. Maar zij zal ook, gedachtig aan het verleden en gelet op het heden, eens gezind blijven. Zij heeft trouwens geen enkele reden, om den band door te snijden, die haar omgeeft. De gemeenschap van beginsel en van inzicht omtrent groote vraagstukken, welke haar optreden als ministerieele coalitie mogelijk maakte, bestaat ook thans nog, en het is niet waarschijnlijk, dat die gemeenschap spoedig onmogelijk of overbodig zal blijken. Wat de heer Aalberse zei over prin- cipieele partij-formatie, was zeer ad rem. En ten slotte heeft ook de zelfver dediging haar rechten. den ond-minister van marine, den ge- pens. viee-admiraal A. G. Ellis, hetwelk door dezen welwillend is aanvaard. Het eere diploma en een op perkament op gestelde oorkonde, beiden zeer smaak vol uitgevoerd, werden den admiraal Woensdag overhandigd door den offi cier-machinist A. F. C. Croeso, daartoe door de „Machinistenolub" afgevaardigd. Door de aanbieding van het eerelid maatschap wenschte de club uiting te geven aan de erkentelijkheid der marine- inacbinisten jegens vice admiraal Ellis, voor de bijzondere bevordering hunner belangen tijdens dieDS ministerschap, waardoor het mogelijk ia geworden dat het machinistenkorps in de marine de positie gaat innemen, waarop het reeds lang aanspraak meende te hebben. (Zie verder Bijvoegsel.) mmmm kmiw, De „Marine machinisten-club" heeft het erelidmaatschap aangeboden aan Geen vreemdeling te Vlissingen. De omstandigheid die ons het meeste treft in de volgende verklaring is dat de persoon die hier spreekt, geen vreem deling is, die honderden mijlen ver woont, doch iemand hier ter stede woonachtig. Een plaatselijke verklaring heeft altijd waarde voor ons, want wij kunnen de woorden van iemand uit onze omgeving vertrouwen. Lees wat deze Ylissinger zegt. De heer K. Siereveld, wonende Korte Noordstraat 204 te Vlissingen zegt ons Gedurende verschillende jaren heb ik geleden aan een hevige pijn in het benedengedeelte van den rug en in de ledenen, welke pijn zich uitstrekte tot in de linkerzij. Vooral bij het bukken was dit zeer hinderlijk en het kostte mij groote moeite mijn werk te ver richten, ik sliep weinig en gevoelde mij steeds vermoeid en terneergedrukt. Mijn spijsverteringstoestel werkte zeer ongeregeld en ofschoon ik reeds aller lei medicijnen gebruikt had om mijn ziekte te beatrijden, schoot ik toeh totaal niets op. Toen ik echter zooveel goeds hoorde omtrent Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, ging ik dadelijk tot een proefname hiermede over en ik heb er thans geen spijt van, want nadat ik twee doozen volgens de gebruiksaan wijzing had ingenomen, kon ik weinig of niets meer van mijn vroegere ziekte bemerken. Na zulk een voorspoedige genezing zal ik het altijd mijn plicht achten Uw weldoende pillen aan te bevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. De pijn die gelijkt op een dolksteek in den rug spruit voort uit de nieren en duidt aan dat ze erg aangetast zijn. Het urinezuur heeft zich in de nieren zelf gekristalliseerd en de bijtende en snijdende oneffenheden der kristallen veroorzaken hevige pijnen. De bestand - deelen waaruit Foster's Rugpijn Nieren Pillen samengesteld zijn, lossen spoedig het urinezuur op en helpen de nieren in de afvoering uit het lichaam van dit vergif, welke afvoering plaatsgrijpt bij het urineeren. Verzeker dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de heer Siereveld ge had heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op at tent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Vlissingen verkrijgbaar bij den beer A. O. BENIEST, drogist, Lepelstraat 124. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. devaadea gedeponeerd Aan het Bureau van Politie zijn de volgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd een Sleutel, een Ceintuurband, een Portemonnaie, een Fietspomp, twee Sleutels, een Halsbont, een paar Hand schoenen, een Bijl, een Gouden Oorhei, een Sfceenkruiwagen. Wordt gevraagd iemand met relatiën onder de Imoodseïi bevolking, om als A G E IN X werkzaam te zijn, waaraan ruime provisie ver bonden, (geen levensverzekering.) Reflectanten worden verzocht zieh schriftelijk te wenden met opgave hun ner werkkring, onder letter M, aan het Bureau van dit blad. der nog voorradige Wonder bloembol uit Indië, groeit zon. der aarde, water of pot. Men legt den drogen knol op den schoorsteenmantel binnen korten tijd brengt hij een groene spruit, welke groo- ter en grooter wordt, en waaruit zich ten slottegewoonlijk plotseling in den nacht, een prachtige, Ve M. groote bloem ontvouwt, m. groen achtig gele en van binnen donker pur peren schede en met een !/i Meter lange bloemkolf. In het voorjaar plant men den bol in den tuin of in een pot, en nu ontwikkelt de knol een hoog, interessant herfat neme menden knol uit de aarde eu nu zal hij wederom in de kamer neergezet hare groote zeldzame bloem voortbrengen. Reusachtige, gegarandeerd bloeibare knollen s p. st. f 0.35, 3 voor f 1.10 voor f2.50 franco. JOHCs. TELKAMP's I Tuinbouw-inrichting, Hillegorn, Hof leverancier. Groote Hyaclntenbollem voor pot- ten en glazen f 0.10 per stuk. TAN „m;&\ uuliv Gevestigd te 's-Gravenhage, KORTEKAARKADE 3. Glacisstraat 468. beveelt zich minzaam bij zjjn stadge- nooten aan, ook voor het maken van TEEKENINGEN en BESTEKKEN. Werkplaats Korenstraat. Woonplaats: Palingstraat K 163. TARIEVEN en VOORBEELDEN van de zeer belangrijke Winstuitkee- ringen aan de verzekerden, zijn gratis e bekomen bij den Agent P LUOIEEB. Rijks-Ontvanger (Haven te Vlissingen.) Tegen 1 Februari eene nette fatsoenlijke benoodigd, in een klein gezin, die met de wasoh kan omgaan. Spreekuur des avonds na aeht uur. Adres Bureau dezer Courant. Een eerlijk en fatsoenlijk gevraagd, in Hotel „Goes." Wij noodigen den lezers van dit blad beleefd uit door het gebruiken van onze voortreffelijke I MKT EN de Nederlandsche Nijver heid te st-uncn. Onze merken „DA YO-IS1 KT" (dat onder voortdurende controle van het Scheikundig Laboratorium van Ledden-Hulsebosch staat) en „HOLL&NDIA Ï®HT" zijn hoogst-prettig-sohrijvende Inkten, en bovendien van onbegrensde duurzaamheid. Het merk „MERCURTUS IIÏKT" (paarszwart) is een voortreffelijke copieerinkt, die na c o p i e n geeft. Onze merken Vlissingen bij de weken, zelfs na verloop van maanden, nog fraaie zijn bij in9est alle Boekhandelaren verkrijgbaar. Te Heeren M. GEELHOED en J. GERRETSEN. Inktfabrikanten, DEVENTER. 11 f V BMraSSTBMT, 89. v GBÖPISD (Koud, Lanw of Warm) 1® -KLA8SB. PsCs per Kuipbad m«t Handdoek 0,40 IS Kuipbaden 3,60 of per Bad 0,30 24 6,— 0,25 sast gebruik van Handdoek ea Zsep, per bad I 0.11. 3® E L A S S S, (X£ovxd, SmO.i3.v5 of Wariü.) met gebruik van Handdoek en Zeep per bai 0.10

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 2