Vrijdag 8 December. krijgbaar TOFFEN ÏT1NG stbode i Meid [IVEEDIERST. FEUILLETON rartikelen. r. JANSEN, ID1EBST Binnenlandsclie berichten. ichrij vende en g06| bekendheid met he nmermansvak strekt iriftelijke aanbiedin nlichtingen te ad W., aan het Bu, ■gen borgstelling h te 'a Heer-HendrikL erdsgs van 10 tot "lissingen, Zeilmarkt kNG-EPf. TJTÉ's in iek en Massage, ,at, No. 39, nueela behandeling tsverkrommingen en gen. voor Eheumatisehe pierverlamming enz, ndeling op Medisch .'ck'sche clirift van den kon. a. Hofrad Dr. Harlesa, lebben jaren tegen boesten, Iieesch- j er ademings organen )ewezen. eling van wanne en I j zonder aanbevelen^- j gebruiken, pakjes a 25 cent, mjgbaar. Ho. 289 43© Jaargang. 1905. te dein gezin, wasch ireau dezer Courant, .AGD. plein, D. 31 i-Middelburg y.v. 1 (Remise:) v.m, irkdagen) 5.50. m. 7.55, 9.30, 11.-, 15, 2.—, 2'45, 3.30, -, 7.50, 8.40, 9.30, ,G (n. Zeilmarkt I* 6.20*. 8.40, 10.15, 20, 2.05, 2.50, 3.35, 5, 7.55, 8.45, 9.35, len slechts tot de rm. 6.6.20, 7. 10.—, 10.20, 10.40, 12.30,1.—*, 1.25*, 5, 4.25, 4.50, 6.10, t: vm. 6,10, 6.30, 9.50, 10.10, 10.30, Nm. 12.10, 12.45, 10, 3.40, 4.10, 4.35, 3.—, 8.30. illen Zondags uit. R-S&9ËLQS L906. nm. 3,23 e) g) tim. 3,50 g) na het vertrek van n. Neuzen vm. 8,30 ele en Neuzen ten nuten wachten, tele en Neuzen ten linuten wachten. gemaakt. a 1.55 vanNenei 9U. u VlISSHHiSCHE (OIKAVT. Prijs per drie maa&deo tSOb Ban» jsi,- jposi 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letter» en eliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleph oonii immer 10» Abonncmcnts-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. leïsts Kamer. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de Eerste Kamer zijn de geloofsbrieven van den heer C. M. E. van Löben Seis goedgekeurd en werd tot zijn toelating besloten. Daarna iegden de beide nieuw be noemde leden, mr. J. D. C. van Heec- keren van Keil en Van Löben Seis, de bij de wet geëisehte eeden af en namen zitting. De vergadering is uiteengegaan tot morgenmiddag te halftwee. Tweede Kamer. In de gisteren gehouden zitting werd bij de algemeene beschouwingen over de StaatsfcegrootiDg nog het woord ge voerd door den heer Drucker. Hij be sprak den jongsten verkiezingsstrijd en hij critiseerde het optreden der rech terzijde daarbij. De houding van de vrijzinnig-demo craten tegenover dit ministerie zal wel willend en vriendschappelijk zijn. Spre ker en zijn vrienden hopen de regeerirjg te kunnen steunen. De bekwaamheid van de ministers zal menig gewichtig vraagstuk tot oplossing kunnen brengen. De avondzitting werd geopend met een rede van den heer Aalberse. Hij zeide dat de Troonrede geen enkel wets ontwerp ten bate van den middenstand heeft aangekondigd, wat groote teleur stelling wekte. Maar hij hoopte dat dit niet wil zeggen, dat de regeering on geneigd is in dezen iets te doen. De heer Schaper kwam terug op de verwijten omtrent het gebruik van kwade practijken in verkiezingsdagen. Daaraan maken alle partijen zich schul dig, doch wanneer men zooveel op zijn boekje heeft ais de kerkelijken, moet men er maar liefst over zwijgen. De verkiezingen hebben bewezen zeide de heer Schaper, dat ook met de sociaal democraten zal te rekenen vallen. De heer Schokking is het eens met den heer Heemskerk dat tegen dr. Kuy- per pensoonlijk is gestreden, al had deze dan ook sterk-sprekende en eigenaar dige eigenschappen, die het nookzake- lijk maakten in hem zijn politiek te bevechten. Hij meende dat het in het belang van land en volk was geweest, als het kabinet-Kuyper minder haastig was geweest met zijn ontslag aan te bieden. Opcenten op de bedrijfsbelasting. Zooals gemeld, heeft het hoofdbestuur van den Ned. Bond van vereenigingen van den Handeldrijvenden en Industri- eelen Middenstand, voorzitter de heer J. S. Meuwsen, te Amsterdam, besloten, een adres aan de Tweede Kamer te zenden, inhoudende het verzoek niet Novelle uit het Pransch. Na verloop van vijf minuten, die voldoende waren geweest om dit bevel te volvoeren, kwam Teta terug en gaf aan Maria Rosa een vrij zware mand in handen, die gelijk aan die, welke zij zelve moest dragen, brood en koud vleesch bevatte. En nu, zeide zij, denk er aan om bij het gaan geen het minste gedruisch te maken en geen woord onder weg te spreken je leven hangt er van af, versta je Na deze woorden opende Teta haar deur, en duwde het bevende kind, dat meer dood dan levend haar zwijgend vergezelde, naar buiten. De weg, dien Teta, zoodra zij buiten Nemi was, insloeg, was een smal voet goed te keuren bet wetsvoorstel tot het heffen van 10 opcenten op de bedrijfs belasting. In het adres wordt gezegd dat deze 10 opcenten in hoofdzaak zullen drukken op de personen, bshoorende tot den bandeldrijvonden en industrieelen mid denstand dat de strijd om het bestaan voor den middenstand toch reeds zoo zwaar is, en het geenszins wenschelijk is, de lasten voor dezen stand te ver zwaren. Om doze redenen verzoekt het hoofd bestuur de Tweede Kamer dringend, de voorgestelde opcenten op de bedrijfs belasting niet aan te nemen. Marine. Het „N. v. d. D." bevat een artikel over „het voorloopig verslag over de begrooting van marine", (waar schijnlijk het eerste artikel is nog niet geteekend van den vice-admi- raal Mac Leod). Het blad onderschrijft geheel de meening van vele Kamer leden, dat „al moge ook ons land niet opgewassen zijn tegen de naburige groote Rijken, het zich niettemin dient weer baar 'tte maken naar de mate van zijn kracht". Maar, dan moeten ook met veel overleg die weermiddelen worden gekozen, welke, terwijl die binnen het bereik onzer financieele kracht vallen, tevens voor onze verdediging werkelijk bruikbaar zijn en de meeste kans van slagen aanbieden. „Wij gelooven, zegt het „N. v. d. D.", dat reeds voldoende is aangetoond, dat dit moeten zijnwatermijnen, tor pedovaartuigen, schepen voor plaatselijke verdediging tot aanvulling van de kust- batterijen en zeer snelle kruisers met zeer zwaar geschut, waarbij, ter wille van snelheid en bewapening, het pantser grootendeels vervallen moet. Wij noe men een en ander in deze volgorde, omdat mijnen en torpedo-vaartuigen het spoedigst en met de minste kosten te krijgen zijn, omdat wij voor plaatselijke verdediging reeds schepen bezitten, en omdat men bij het aanschaffen van de bedoelde kruisers bet meest van de financieele middelen afhankelijk is." Het- blad maakt vervolgens een ver gelijking tusschen Nederland en eenige andere mogendheden wat betreft de uitgaven voor de vloot in verhouding tot alle staatsuitgaven en tot het zielen tal, alleen van het moederland en van moederland en koloniën te zamen. De gegeven cijfers toonen dat Nederland, op Groot Brittannië na, bovenaan staat in vloot-uitgaven per inwoner van het Rijk in Europa, doch geheel onderaan, wanneer ook de in woners van de buitenlandsehe bezittin gen medegeteld wordendit is een na tuurlijk gevolg van do groote verhou ding tusschen het aantal inwoners in beide gevallen, maar toont tevens aan, dat Nederland te weinig uitgeeft voor zijne vloot ais koloniale mogendheid pad dat, altijd stijgende, naar de toppen van den Cavi-berg geleidde. Dat voetpad was goed bekend aan Maria Rosa, ofschoon zij, noch hare vriendinnen er zich ooit, zelfs over dag, op hadden durven wagen, omdat allen wisten dat de bosschen, waardoor het kronkelde, tot schuilplaats aan de roo- vers dienden. Deze schrikwekkende bijzonderheid deed een licht opgaan bij het jonge meisje. Nu wist zij wat de herhaalde afwezigheid van Ascania, zijn laatste nachtelijk bezoek te Nemi, waarop de komst der troepen zoo spoedig gevolgd was, beteekenen moesten. Maria Rosa wist nu zeker dat hare moeder haar voorraad naar de roovers liet brengen en dat afgrijselijke denk beeld trof haar zoodanig dat zij onbe wegelijk bleef stilstaan, tot een hevige stomp in haar rug haar deed neder- storten. Zottin, mompelde Teta zacht, wil je wel eens loopen En daar het ongelukkige meisje voor niets meer vreesde dan voor hare moeder, gehoorzaamde zij, Teta bleef eindelijk stilstaan op een berg vlak, dat door dichtbegroeide boomen dit blijkt eveneens uit het geringe aan tal tonnen scheepsgewicbt, dat bestemd wordt om elk 1000-tal inwoners te beschermen. Het is niet gemakkelijk, een Rijk te vinden, waarmede wij ois in dit opzicht kunnen vergelijken, doch wanneer men eens voor de uitgaven f l per hoofd en voor het schepengewichi 6 tonnen per 1000 inwoners stelt, minder dus dan Frankrijk, dat, evenals Nederland, een betrekkelijk uitgestrekt kustgebied en verafgelegen overzeescke bezittingen heeft, en met welk land op blz. 3 van het voorloopig verslag vergelijking ge vraagd werd, dan komt men tot eene jaarlijksche uitgaaf var f 42,800,000, en eene vloot van 256,S76 ton water verplaatsing, dat is ongeveer 134,000 ton meer dan wij tegenwoordig hebben. Zij, die het billijk vinden, dat onze maritieme verdediging van het Rijk in Europa en Indië ingericht zij op den zelfden voet als van anderen, bunnen dus gerust zijn, dat er, Daar dien maat staf, nog wel wat meer schepen en vaartuigen mogen aangeschaft worden, meer zelfs dan wij ver ^oedelijk zouden kunnen bemannen. Er zijn echter nog andere maatstaven, n.l. de offervaardig heid van het Nederiandsche volk en de mogelijkheid om van de bevolking van den Indischen Archipel een gulden per hoofd voor de verdediging te ver krijgen. Wij geven deze zaken in over weging, zonder er verder op in te gaan." Partijdigs beaosmmgea, Het „Centrum" schrijftAls er benoemingen zijn geschied, wordt nauw keurig onderzocht tot welke partij de benoemden behooren. Vergeet men soms hierbij niet, eer men jat de conclusie komtpartijdige benoeming, één factor, noodig voor een juist oordeel. Vraagt men altijd waren er geschikte Katho lieke candidaten En zoo ja hebben er van dezen zich ook aangemeld Wij hebben het gezien bij de oproeping voor directeuren der verschillende tucht scholen. Van het legio waren er 5 katholiek. Hoe zal het nu gaan met het verder personeel dier scholen Hebben zich bijv. voor Nijmegen en Zeist ook katholieken aangegeven Voor 8 December moeten de stukken zijn ingeleverd. Vaceïnedwang. Bij de behandeling der Indische begrooting heeft dr. Blooker er op gewezen, dat tot vóór korten tijd in Indië niet ingeënt werd met dierlijke stof maar „van arm op arm," een me thode die gevaren biedt, welke bij wer king met dierlij ke lymphe niet voorkomen. Dit geeft de a.-rev. „Rotterd." aan leiding tot deze opmerking Van „gevaren" spreekt hij dus, zachtkens, wat inderdaad wel zal be teekenen, dat vele slachtoffers van „de wijze van vaccinatie" in Indië zullen bedekt was. Nauwelijks had zij driemaal gehoesd, ongetwijfeld het afgesproken teeken, of Ascania vertoonde zich. Hij was vergezeld van een even als hij van top tot teen gewapenden man. Maria Rosa meende iets afgrijselijks te droomenzij voelde hare bevende knieën onder zich wegzinken, haar bloed in de aderen stollende schrik en de afschuw brachten haar in zulk een verdooving, dat zij gedurende bijna een uur, dat zij in deze vreeselijke plaats doorbracht, geen enkel woord hoorde van hetgeen die drie personen zeiden, ofschoon zij overluid spraken. Toen het oogenblik was gekomen om te scheiden, ontwaakte zij maar ai te zeer uit het bewustzijn, toen zij Ascania met een dolk in de hand haar zag naderen. Stilte kleine, zeide hij met een dreigende stem tot haar. Wees gerust, antwoordde Teta, ik moet haar wel medenemen, want de twee manden zijn te zwaar, maar als haar een woord ontvalt, belast ik mij, haar voor altijd het zwijgen op te leggen. Dezen dag werd de zachte Maria Rosa de vertrouwde en tegen haar wil zijn ten grave gedaald. Maar het ergste moeten we dan nog opmerken. De vaccinatie liet tot dusver in Indië veel te wenschen over, en toch.... bestaat er vaccinatie- en revaccinatie-dwang. Ook dat werd door den mond van den dokter uitgesproken. Maar over het dubbel onverantwoordelijke om onder de omstandigheden als hij zelf beschreef nog bovendien de mensehen tot vacci natie te dwingen, daarover sprak de dokter helaas geen woord. Militaire bezuinigingen. Er zal naar worden gestreefd, om to bezuinigen op de militaire uitgaven. Ongetwijfeld een loffelijk streven, waar op al sedert geruimen tijd is aange drongen. Het zal echter wel niet onverschillig zijn, hoe die bezuinigingen zullen wor den aangebracht. Zal de nieuwe minister van oorlog b.v. den kazernetijd verkor ten en 's winters een telkens grooter wordend aantal kazernes sluiten, het blijvend gedeelte geleidelijk verminde ren en gaandeweg afschaffen Tot nu toe hoort men daar niets van, maar wel wordt meer en meer bevestigd het gerucht, dat de officieren een deel der bezuiniging zullen moeten betalen. Zoo wordt b.v. ernstig overwogen om alle bereden officieren, zoo men ze al bereden laat, toch hoogstens één dienstpaard te laten houden. Voorts om een paar generaalsplaatsen op te heffen, en de promotie kunstmatig te vertragen. Dat alles moet dan dienen om den Staten-Generaal te kunnen bewijzen, dat er met deuiterstemoeite naar bezuinigingen gestreefd wordt, maar dat de minister het heusch niet helpen kan, dat op de begrooting van 29 millioen zoo doende maar een 50 mille waarschijnlijk nog niet eens kan worden uitgepiekerd. Is dit nu wijs beleid P Moet de geest der officieren, der be roeps-officieren, die nu eenmaal niet weg kunnen, en zich alles moeten laten aan leunen, dan nog meer worden neerge drukt Is die geest al niet ellendig genoeg, dat men 't er op waagt, de zoovele jaren verwachte promotie, die eindelijk in 't zicht kwam, om der zui- nigheidswille nogmaals met een of twee jaren te vertragen En wat haalt die bezuiniging uit, op een zoo zware oorlogsbegrooting Is dat niet met recht „économie de bouts de chandelle", bezuiniging, daar, waar juist het omgekeerde dringend gebo den is Wat helpt zoodoende de mooie cir culaire, waarmee de nieuwe minister zijn bewind aanving P Daar betaalt men zijn huishuur en het schoolgeld zijner kinderen niet mee. Een kleine financi eele lotsverbetering zou heel wat meer uitwerken dan tien zulke circulaires, dat zal toch wel duidelijk zijn. Bezuiniging op zulke posten de meest vitale van de heele begrooting de helpster bij plundering en moord. Daar zij aan niemand haar ontzettend lot kon toevertrouwen, zonder het leven van haar die haar de geboorte schonk in gevaar te brengen, was zij niet alleen gedwongen het geheim der misdaad te bewaren, maar dwong men haar te helpen. Zij moest hare moeder vergezellen, toen deze voedsel bracht op den berg naar Ascania en de bandieten, waarvan deze ellendeling het opperhoofd was geworden. Zij kon zich niet weerhouden het lot der slachtoffers te benijden, want haar godsdienstig gevoel verbood haar de hand aan zich zelve te slaan, maar toen hare moeder haar, zooals dikwijls ge beurde, hevig sloeg, stortte de ongeluk kige onder hare slagen neder. Dood mij, moeder, zeide zij o, kondet gij mij maar dooden De eerste soldaten, welke de regeering op de roovers had afgezonden, werden, toen zij beproefd hadden in de bosschen door te dringen, allen vermoord. Een tweede troep, die een weinig later te Nemi was aangekomen, onderging het zelfde lotdaaruit volgde dat men op hield met vruchtokoze pogingen in het is al zeer misplaatst, en zou trou wens nooit duurzaam kunnen zijn. De ondervinding leert, dat een afgeschafte generaalspiaats na eenige jaren steeds opnieuw noodzakelijk blijkt. Een of an dere geluksvogel profiteert dan van dit veranderd inzicht, terwijl een aantal minder fortuinlijke kameraden het ge lag hebben betaald. Men zegt, dat de nieuwe minister van oorlog nu al het land aan zijn porte feuille heeft. Als dat zoo is, zou daaruit blijken, dat men hem er in heeft laten loopen. Maar moet hij dan zijn belofte van bezuiniging gestand trachten te doen ten koste van de officierstraktementen Wel, waarom als Z.Exc. de groote, voor de hand liggende bezuinigingen op kazernetijd enz. niet aandurft het dan niet eenvoudig vertikt Ilet is met dat al maar een somber vooruitzicht voor de officieren, als die Ilaagsehe geruchten juist mochten zijn. („Tel.") Bij den dienst der koloniale vaartuigen in Suriname kan, met een dienstverband van drie jaren, worden aangesteld een tijdelijk derde-machinist, op eene bezol diging van f 1000 (een duizend gulden) 's jaat's, ingaande den dag van vertrek uit Nederland naar Suriname, en eene toelage van f 1 (een gulden) daags voor victualie, ingaande den dag van indienst treding in de kolonie, alsmede een gratificatie voor uitrusting ten bedrage van twee maanden der bezoldiging, terwijl ook vóór gemeld vertrek een voorschot tot gelijk bedrag kan verstrekt worden, hetwelk door maandelijksche inhouding in de kolonie, telkens van een twaaifde gedeelte daarvan, uit het inkomen zal worden aangezuiverd. Voor de vervuiling van het ambt kunnen in aanmerking komen zij, die in het bezit zijn van het diploma A (of hooger) als machinist ter koopvaardij of van eene aanstelling als machinist bij de Koninklijke Nederiandsche zeemacht. Voor nadere bijzonderheden zie „Staatscourant" no. 287. Viissingen, "7 Deo. De onaerzeesohe torpedoboot „Luotor et Emergo", is gisteren van hier te Amsterdam aangekomen, en lag giste ren in het Noord-Hollandsch Kanaal. Het vaartuig, dat over Dordrecht binnendoor is gekomen, vertrok heden naar Den Helder, waar, onder leiding van den luitenant ter zee eerste klasse P. Koster, en in tegenwoordigheid van marine-autoriteiten, opnieuw proefne mingen zullen plaats hebben. Vanwege de afdeeling Middelburg van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, zal bij genoegzame deel neming einde April of begin Mei van het volgend jaar een tentoonstelling werk te stellen tegen den geesel en plaag van deze ongelukkige streek. Van toen af werden de rooverbenden ver sterkt met alle slechte mannen van het land en zoo talrijk, dat geen weg en geen buitenplaats in de Romeinscbe Campagna veilig was voor hunne stoute VI. Op dat tijdstip ontvoerden de ban dieten met Ascanio aan het hoofd, aan de oevers van het Albano-meer den zoon van een rijke Engelsche dame, welke in de stad, naar gemeld meer genoemd, woonde. In de hoop van een rijk losgeld te krijgen, spaarden de bandieten het leven van den armen jongeling en stelden zich tevreden met hem op den Oaviberg te houden, zooals zij dit reeds gedaan hadden met andere lieden, die door hunne bloedverwanten voor veel geld waren terruggebracht. (Wordt vervolyd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1