Éi. No. 288. Donderdag 7 December, feuilleton; 43e Jaargang. 1Ö05. ibaar pDIEHST. Van week tot week. BimeniasiiMe berichten [TA- |>rden iER, Itijdelijke au gen EBST '1 oepiag1. ffhouders vaa tanten op voor klasse in de e n voor meis- de beer J. E. Ik K strekt tot bedraagt f 50. aan den Bur- ,ber a. s. -irgstelling bij per-Hendriks van 10 tot 12 ■en, Zeil markt SNIJB00NEN IKEBBOONEN ivima blanke lent het pond. '"ING. (iolbnrg v.v. lise:) v.m. n) 5.50, 9.30, 11.-, 2"45, 3.30, j, 8.40, 9.30, 1 mark t K 8.40,10.15, 6, 2.50, 3.35, 8.45, 9.35, chts tot de I, 6.20, 7.—, 10.20, 10.40, 1.—*, 1.25*, 4.50, 6.10, 6,10, 6.30, .0.10, 10.30, 2.10, 12.45, I, 4.10, 4.35, Iso. idags uit. |3 e) g) g) Jertrek van pn vm. 8,30 geuzen ten achten. (Teuzen ten vachten. kaNenei VMSSIMSflIE COURANT Prijs per drie maanden L3ft ÜfSaneo psr? tposi 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. YAM DE YELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTEMTIËN: van 1-4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleph jonnuinmer 10. Abonneiuents-Advertentlën op zeer roordeelige voorwaarden. Over de Russische toestanden hangt op dit oogenblik de dichte sluier der verbroken moderne gemeenschapsmid delen. Men denke zich nu eens een oogenblik terug in de zeventiende en zelfs in de achttiende eeuw, toen de aanvankelijk zeer primitieve postge- meenschap het e e n i g e middel was om iets uit verre streken te weten te komen. "Weken verliepen over de ver schrikkelijkste toestanden en meest schokkende gebeurtenissen eer men een flauw begrip van het gebeurde kon verkrijgen, en dan waren de voorstel lingen die men er zich van vormen kon niet alleen gebrekkig, maar meestal geheel onjuist, omdat zij, die de be richten zonden, op hun beurt uit ge brekkige, verminkte of opzettelijk ver draaide verhalen hadden moeten putten. Wij hebben hier een rijk van honderd veertig millioen zielen, waarin dagelijks allerlei vreeselijke dingen voorvallen een rijk dat een crisis doorleeft, waar uit het slechts kan te voorschijn treden of als gemodernise8rden staat of als het eigendom van een despoot, geweldiger dan er ooit een den schepter zwaaide. Dit laatste wordt echter meer en meer onwaarschijnlijk, sedert verschillende be wijzen geleverd zijn, waaruit volgt dat het Russisch nihilisme ook het leger en de vloot is binnengedrongensedert, te Sevastopol, het eene deel der vloot tegen het andere vocht. De Russische legermacht is dus gesplitst in voor- en tegenstanders van de revolutie en in zulk een toestand zijn alle beschouwin gen en redeneeriDgen overbodig vooral indien men bedenkt, welk een verbazend groote militaire macht het Czarenrijk op dit oogenblik nog bezit. Ook in de garde is de ziekte uitgebroken en die niet revolutionair gezind is, is onte vreden over het aarzelende en terug wijkende in de houding van den Czaar tegenover den wassenden stroom der omwenteling. Een paar regimenten van dit keurcorps, waarvan de officieren meestal tot den ouden Rusaisehen adel behooren, namen in 1825 ook deel aan den opstand tegen de troonsbestijging van Nicolaas I, en in de zoogenaamde paleisrevolutiën der 18de eeuw nam de garde gewoonlijk een ijverig aandeel. Yolgens hetgeen men van Engelsche zijde is te weten kunnen komen, stelde een deel der troepen van het keizerlijk Novelle uit het Eransch. 4.) Als dochter van een bewoner van het dorp Nemi, die door arbeid en goed gedrag zich een zekere mate van wel gesteldheid had verworven, ontving Maria Rosa eenige opvoeding, toen haar op den leeftijd van twaalf jaar haar vader, die haar vergoodde, ontrukt werd en kwam zij onder de onbepaalde macht van eene moeder, in wier hart geen plaats was voor natuurlijke gevoelens. Teta had haar dochter nooit bemind. Ofschoon zij tamelijk op jaren gevorderd was, had zij de zucht om te behagen in het geheel niet opgegeven en werd de buitengemeene schoonheid van Maria Rosa, welke zich van toen af begon te ontwikkelen, voor haar een reden om hare dochter te benijden en te haten. paleis den eisch dat men hen op de muiters zou laten ingaan. Men stelle zich dat niet voor als een beeld van de trouw en gehechtheid aan den heer en meester, maar wel degelijk als een gevolg van de zucht om eens bot te vieren aan zekeren aandrang tot vech- UjD, die deze soldaten van beroep be zielt. Toen dit niet werd toegestaan ging men aan het muiten en een ander deel van de garde moest toen van el ders gehaald worden, om den gebieder van honderd veertig millioen menschen tegen zijn eigen lijfwacht te beschermen Maar, hoe zou het ook andera kun nen, waar niemand meer veilig en niets meer zeker is Te Odessa is het ge beurd dat men opzettelijk schoten loste en dan beweerde dat zij uit zekere huizen gevallen waren. Dan werden de woningen met machinekanonnen plat geschoten en daarna kwam het beest achtig gepeupel uit de achterbuurten ongehinderd rooven en branden. De politie plunderde de menschen op straat uit„In de hel schrijft men van daar kan het niet erger wezen. Onze jeugd is ontzettend. Knapen en meisjes van 14 tot 15 jaren houden op school de giftigste opruiende redevoeringen en ook zulke buitensporigheden moet de regeering thans kalm dulden "Wat op dit oogenblik in Engeland gebeurt weet men uit de „Buitenlandsche berichtenDe leider der liberale oppo sitie, Sir Henry Campbell-Ban nermann, is met de vorming van een nieuw minis terie belast, dus vóór de verkiezingen het volk uitspraak hebben laten doen. "Wat dan indien er toch eens een conservatieve meerderheid uit de stem bus komt Te Constantinopel heeft men, alsof er niets aan de hand was, op de ge wone wijze de Bairainfeesten gevierd, dat wil zeggen de feesten op het einde van de maand Ramadan, oftewel de vasten. De gezanten, anders daarbij ook tegenwoordig, bleven weg, behalve de Amerikaansehe. Ook de mogendheden schijnen dezen tijd te hebben afgewacht en de bevel hebber van het vereenigd eskader, de OosteDrijksche admiraal Yon Ripper, heeft nu aan de Porte mededeeling ge daan, dat hij de eilanden Lemnos en Imbros zal bezetten. Men is dan dicht aan den ingang der Dardanelles Aan nemelijke voorstellen heeft de Sultan mrszeBsattaaasesm De weduwe, die in Nemi voor rijk doorging, werd spoedig door al de slechte mannen van haar stand het hof gemaakt. Een ellendeling, Ascania genaamd, op wiens overigens tamelijk schoon gelaat, alle ondeugden te lezen waren, werd haar man en de tweede tiran van hare ongelukkige dochter. Ascania had zich tot nu toe bezig gehouden met zich als knecht of als gids te verhuren aan de reizigers, die het land bezochten. Deze betrekking, welke met zijne luiheid strookte, leverde niet altijd genoeg op om aan zijn lust naar drank en spel te voldoen, maar nauwelijks zag hij zich in bezit van het door den waardigen vader van Maria Rosa verzameld klein vermogen, of hij haastte zich het te verkwisten en dat wel zoo volkomen, dat zijne vrouw spoedigin de gjontste armoede verkeerde. Even verzotals ooit op dien man, in weerwil van al de beieedigingen, die zij van hem ondervond zoodra zij hem alles had opgeofferd, gaf Teta aan hare ongelukkige dochter de slechte behan deling, waarvan zij eiken dag het voor werp was, met woeker terug. Het el lendige stuks broods, dat het arme kind niet meer gedaan, ofschoon hij er nog tot Zondag tijd voor had. "Wij zijn zeer benieuwd naar het ei, waarop Z. M. thans ongetwijfeld zit te broeden, en dat misschien voor de mogendheden eene Sint-Nicolaas-surprise bevat. Het was in vijf' jaren niet geschied dat de Duitsche keizer de troonrede uitsprak bij de opening van den Rijks dag. Nu is dit weer eens gebeurd vandaar de bijzondere plechtigheid en de daaraan evenredige zwaarwichtige woorden des keizers, die de geheele Duitsche en buitenlandsche pers in be weging hebben gebracht. Men zou er waarlijk uit opmaken dat de regeering d.' buitenlandsche be trekkingen al heel somber inziet, waar de troonrede doelt op pogingen der vijanden van Duitschland om tegen Duitschlands eer en politiek bij de an dere volken wangunst te zaaien. Echter houde men in het oog lo. dat Z. M. de keizer geen bepaald vijand ia van dikke woorden en drommels goed weet hoe gezien de Duitsche politiek elders ia 2o. dat er geld noodig is voor de nieuwe vlootplannen 3o. dat de plannen zelf wel heel populair zijn,maar de nieuw voorgestelde belastingen op bier, tabak, verkeer, zegel en successie, alles be halve. En dat weet de regeering heel goedvandaar dan ook haar dreige ment je hebt de voorstellen in hun geheel aan te nemen of we gaan heen. 't Zal echter de vraag wezen of de Rijksdag zich daaraan zal storen. Zoo zachtjes aan beginnen de zaakjes bij onze Oostelijke naburen ook al een beetje te veranderen. Gelukkig dat men in deze sombere gemoedsstemming toch weer eens op een klein gelukje heeft kunnen wij zen de pacificatie van het koloniaal gebied in Zuid-West-Afrika. Men gaat het land der Hottentotten nu van spoor wegen voorzien en vraagt er vijf mil lioen mark voor. De spoorweg is natuurlijk in hoofd zaak noodig voor militaire doeleinden en in 't zuiden is ook het nog niet zoo heel pluis. Overigens is het te hopen dat de pacificatie een feit moge wezen want het is blijkbaar niet tegen te spreken dat ook deze koloniale oorlog van weerskanten gevoerd is met een wreedheid, die men den inboorling be zwaarlijk ten kwade kan duiden en van den kant der blanken wel eens noodzakelijk schijnt te wezen onze van deze megera met moeite kreeg, werd haar met verwijtingen en slagen toegereikt en Maria Rosa was nog geen vijftien jaar oud, toen zij ten toppunt van wanhoop den dood als een weldaad des hemels beschouwde. Niet alleen was haar verstand, dat, misschien tot haar ongeluk, in hare eerste kinderjaren geoefend was, boven haar leeftijd, maar bet verhief haar zoover boven de twee dierlijke menschen waarvan zij de slavin was en door wie zij gepijnigd word, dat alleen het ver driet om hunne tegenwoordigheid van den ochtend tot den avond te moeten verduren, voldoende zou geweest zijn om haar het leven ondragelijk te maken. Haar lot werd nog verzwaard door de wanorde, vuilheid en armoede, die haar omgaven. Sedert verscheidene dagen had de ongelukkige tot God gebeden om ver lossing, toen eene verandering in het huis haar het leven nog ondragelijker maakte. Op eens was bij Teta de welvaart teruggekeerd. Er werden meubelen en huisraad gekocht en de tuin, die vroeger eigene geschiedenis leert het maar die dan toch ten slotte een beschaafd volk immer onwaardig is. Tweeds Earner. In de memorie van antwoord op het afdeelings-verslag over de begrooting van justitie verdedigt de minister zich tegen het wantrouwen in dat verslag uitgesproken in verband met zijn stem, uitgebracht bij een der wetten, tot stand gekomen tengevolge van de bekende spoorwegstaking. Men kan verschillen over de vraag, of deze wet tot hooghouding van het gezag op dat tijdstip noodig was zoo meent de steller der Memorie, doch men mag daaruit niet afleiden, dat hij minder overtuigd zou zijn van de nood zakelijkheid zelf, dat het gezag hoog gehouden worde. De verzoeningsgezinde politiek van het gansehe kabinet is ook de zijne. Ten opzichte van zijn werkplan ver wijst de minister reeds in de eerste plaats naar de overneming van de wets ontwerpen, betreffende de arbeidsover eenkomst, de regeling van het bewijs in burgerlijke zaken en de administra tieve rechtspraak. Het ontwerp-arbeidsovereenkomst zal eerlang voor openbare behandeling ge reed zijn het ontwerp bewijs in bur gerlijke zaken heeft 's ministers aan dacht in de eerste plaats gehad. De arbeid hieraan is reeds een eind weegs gevorderd en zal spoedig gereed zijn. Het scheepvaartrecht dringend her ziening eischende, heeft hij reeds een begin van uitvoering gegeven aan het plan tot wijziging van het Tweede Boek van het Wetboek van Koophandel. Ook stelt bij zich voor, de oplossing te bevorderen van het vraagstuk om trent de naamlooze vennootschappen. Met de spoedige invoering van het wetboek van militair strafrecht en de wet op de krijgstucht wenscht de heer Van Raalte een definitieve regeling van de militaire rechterlijke organisatie en de militaire rechtspleging. Yoegt men bij dit werkplan de groote drukte, die b.v. de inwerkingtreding van de kinderwetten meebrengt dan blijkt zoo meent de onderteekeqaar der me morie dat het departement niet zoozeer de handen vrij heeft, als door sommige leden blijkens het voorloopig verslag werd verondersteld. De minister verklaart zich dau ook niet genegen aan eenigen drang tot verdere uit zetting der grenzen van zijn werkpro gram gehoor te geven. Ten opzichte van het wetboek van strafrecht staat hij niet een zóó ruime wijziging voor als de beide vorige ministers. Wijziging van de faillissementswet uitstekende vruchten voortbracht, werd opnieuw door een loontrekkenden jongen bearbeid. Ascania, zeide Teta, zal den meesten tijd te Terracino doorbrengen, waar hij bij een Engelsehman in dienst is, die hem rijkelijk voor zijn arbeid betaalt. Ik zal mij alleen met de zorg voor ons bedrijf belastendie luie meid zal zich ook moeten reppen, daar sta ik voor in, zeide zij, op hare dochter wijzende. Helaas, de grme kleine verlangde niets liever an de dag, toen zij met een mandje vruchten met de jonge meisjes naar de markt te Genzano ging, was voor haar een gelukkige dag. Zeker dat zij voortaan elke week eenige uren vrij en verlost was, schepte Maria Rosa weder moed en vertoonde zich weder een glimlach op haar be koorlijk gelaat. Zij wist zich spoedig door haar gezellinnen te doen beminnen, want zij was zoo zachtaardig, zoo goed en zoo dankbaar voor het minste bewijs van welwillendheid, dat de meest be haagzieken haar haar schoonheid ver gaven. Sedert een jaar kwam Ascania slechts zelden en dan nog voor weinige dagen bij zijne vrouw. op den in het V. Y. genoemden grond (betaling van niet verschuldigde be dragen uit vrees van faillietverklaring) kan do minister niet toezeggen. Hij acht het euvel niet aanwezig. Yerbetering van den rechtstoestand der gehuwde vrouw zal de minister gaarne overwegen naar mate de nood zakelijkheid van verdere verbetering (na de stappen, die de kinderwetten reeds deden) mocht worden gevoeld. Het vraagstuk van de oneerlijke mededinging wil hij in zijn geheel ter hand nemen. Evenmin als dat van het pachtcontract is het rijp voor oplossing. Het opheffen van het verbod naar het onderzoek van het vaderschap zal spoedig in de Kamer worden verdedigd, daar de tegenwoordige minister kan meegaan met het gereed liggende ont werp. Bi oppositie. Mr. Heemskerk heeft, naar „De Standaard" meent, volkomen juist de positie aangegeven, die de antirevolu tionaire partij heeft aan te nemen tegen het ministerie. Geen oppositie „quand même". Zulk een politiek "3 steeds door onze partij beneden haar waardigheid geacht. Maar aan den anderen kant kan de antirevo lutionaire partij met geen mogelijkheid dit ministerie en de nieuwe meerderheid met vertrouwen tegemoet treden. De heer Heemskerk heeft in zijn voortreffelijke redevoering fout op fout aangetoond in den oorsprong en in de samenstelling van het ministerie-De Meester. Pout op fout ook, om niet te ge wagen van zeer laakbare feiten, in de wijze waarop de partijen links, onder de leiding van mr. Borgesius, meenden haar doel te moeten hereiken. Op al die fouten is dit kabinet ge bouwd. En daarom kan men van ons geen verklaring van vertrouwen in het ministerie vergen. We zijn in de oppositie en wenschen als oppositie beschouwd te wordenen dankbaar zijn wij mr. Heemskerk, dat hij. dit alles rustig en kalm ten aan- hoore van gansch het Nederlandsche volk in 's lands raadzaal heeft aange toond. Bs drankwet. De afdeeling Assen van den „Bond van Vergunninghouders" heeft besloten, verschillende bezwaren tegen de drank wet onder de aandacht van den minister van binnenlandsche zaken te brengen. In de eerste plaats wordt genoemd de bepa ling, dat de vergunning niet berust op het pand, maar eigendom is van den bewoner. Er bestaat een groote onbil lijkheid tegenover weduwen en kinderen van overleden vergunninghouders, om dat dezen enkel door het overlijden van echtgenoot en vader hun middel van bestaan verliezen. Toepassing van art. 43, wat betreft het toelaten van personen Op een avond kwam hij heel laat aan hij zag er woest en somherder uit dan gewoonlijk. Na een langdurig en geheim gesprek met Teta, hoorde Maria Rosa hem ver trekken, ofschoon het reeds diep in den nacht was. Den volgenden dag was Nemi vol talrijke troepen, die, naar men zeide, belast waren met het verdelgen der roovers, die sedert eenige maanden de plaag van het land waren. De verplichting om misschien soldaten ingekwartierd te krijgen, wekte den toorn van Teta in de hoogste mate op maar wel verre, dat zij hiervoor Maria Rosa deed boeten, zag het arme kind zich tot hare groote verbazing eensklaps met veel minder gestrengheid behandelen. Op een nacht, toen het jonge meisje over deze gelukkige verandering nadacht zonder de oorzaak te kunnen raden, trad haar moeder in hare kamer en zeide haar dat zij op moest staan en haar volgen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1