UUR: St. Nicotaas fbode akeR japon No. 287, 43e Jaargang. Woensdag 6 December. Binnenlandsclie kricMeu. FEUILLETON. SEGBOER, n Hercules, MESS! 1805. Telepfaaonnummer 10. fen delicieuse BOTER. 'ERS 60 ct. p. pond SPECULAAS met on a 5, 6, 8, 10 en 27 V,, 35, 45 en 55 ct prten SUIKERGOED HARTEN en LET- arreerende prijzen. ;f en oordeelt Aanbevelend, 133, Ylissingen. on worden ten spoe- 90©O08 ericht IENVEBDIS- BsBureau van ontvangen versche Paling in alio Ook de bekende Dee. a. s. in klein van dit blad. 1AU. zeer mooi zacht 70 oM.,hetwelk ant een weinig |t gebruik ech- len thans tegen irijs van slechts a 30 el direct ïegen fabrieks- prima qualiteit [rs met recht op aanvraag jukje krijgt men jg DAMESLA- 2 el voor een en Bordeaux, Grijs, Donker n of Beige. postwissel er „voor Flanel," de Japou die a o, (o.) Hiddelburg v.v. Remise:) v.m. 5.50. '.55/9.30, 11.--, -, 2*45, 3.30, 7.50, 8.40, 9.30, n, Zeilmarkt .20*. 8.40, 10.15, 2.05, 2.50, 3.35, '.55, 8.45, 9.35, slechts tot de mmmm. 6.20, 7.i 10.20, 10.40, 30,1.—*, 1.25*, ,25 4.50, 6.10, rm. 6,10, 6.30, 10.10, 10.30, 12.10, 12.45, .40, 4.10, 4,35, 8.80. IZondags uit. iCBSLQE. 3,23 e) g) ,50 g) vertrek van uzen vm. 8,30 Neuzen ten wachten. Neuzen tan wachten. t. van Ne mi VlISSIIGSCBE COURANT Prijs per drie maanden ïVaaeopgt jposi jr 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitga ver F. VAN DE VELDE ,!r., Kleine Markt, I. 187- ADYERTENTIËNvqm t4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Twtede Earner. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der begroeting van binnenlandsche zaken is het volgende ontleend De minister heeft nogmaals te kennen gegeveD dat herziening' der lager on derwijswet niet in de bedoeling der re- geering ligt. De wijze van oplossing van het vraag» stuk inzake bouw en inrichting van bijzondere schoollokalen verdedigende, maakt de minister bezwaar tegen het scheppen van een uitzonderingsbepaling ten behoeve van scholen, welker bouw reeds was aangevangen vóór de inwer kingtreding van het Kon. besluit be treffende deze aangelegenheid. Een verhooging der jaarwedden van de diatricts-schoolopzieners zal worden onderzocht. De minister erkent de wenschelijk- heid van de uitbreiding van het getal kweekscholen, doch wijst op de finan- cieele gevolgen daarvan. Voorbereid wordt een bestuursmaat regel, vaststellende een minimum van eischen en voorwaarden voor het be komen van rijkssubsidie als kweekschool. Bereid om de belemmeringen op te ruimen, die het tot haar recht komen van de bedoelingen der Leerplichtwet in den weg staan, schrijft de minister hare gebrekkige werking in hoofdzaak toe aan de regeling der strafprocedure hier te lande en is bereid met den minister van justitie in overleg te tre den over vereenvoudiging voor de pro cedure van leerplicht overtredingen. Voor handelend optreden van rogee- ringswege inzake schoolartsen acht hij thans den tijd nog niet gekomen. Eenvormige regeling van den duur der schooltijden acht de minister niet wenschelijk. Ten aanzien der opleiding van spraakleeraren, acht hij partij kiezen in de nog zoo ver uiteenloopende denk beelden ongeraden. Intusschen wil hij eene goede en zuivere spraak bij nor maal gevormde kinderen bevorderen. De minister deelt mede, dat zijn ambtsvoorganger geen bezwaar had tegen het verspreiden der circulaire in het belang der werving voor de kweek- Bchool voor zeevaart. Nadere regeling van de bezoldiging j der onderwijzers bij de rijksnormaalles- i sen, wordt opnieuw onderzocht. Ver- i meerdering van het aantal rijkskweek- j scholen stuit voorshands af op den financieelen toestand. In onderzoek is bet Bubsidiëeren uit 's rijks kas van j scholen voor zwakzinnigen. Kort na zijn optreden heeft de mi- nister de herzieningen der Armenwet binnen den kring van zijn nadere studie getrokken. Op dit oogenblik is 't den minister niet mogelijk een stellige toezegging te doen over de indiening van een wijziging der gemeentewet, in verband met de uitbreiding der gemeentebe bedrijven. Binnen niet te lang tijdsverloop kan der Staten Generaal een wetsontwerp betreffende de zekerheidsstelling van gemeente-ambtenaren bereiken. De minister stelt zich voor een wet telijke regeling der Banken van leening ter hand te nemen. Een wetsontwerp tot regeling van het toezicht op levensverzekering-maat schappijen en begrafenisfondsen heeft het departement nog niet verlaten. De minister is bereid er zijn aandacht aan te wijden. Tijdverlies. De manier waarop onze Tweede Kamer werkt is uiterst langzaam het „U. D." moppert er weer eens over Daar wordt ons in de gewisselde stukken over hoofdstuk I nog weer eens lang en breed maar niet diep, herhaald wat reeds in alle couranten heeft ge staan en bij de beraadslaging over het adres van antwoord in de Eerste Kamer besproken is, en het gevaar dreigt, dat we over eenige dagen dat alles nog eens goed aangelengd, mondeling in deTweede Kamer zullen moeten hooren voordragen. In het voorloopig verslag over hoofd stuk III (buitenlandsche zaken) om een ander voorbeeld te noemen, wordt een heele reeks vragen gedaan, rijp en groen, belangrijk en onbelangrijken in de memorie van antwoord worden deze vragen stuk voor stuk, rueeren- deels op volstrekt afdoende wijze, be antwoord. Speciaal van deze memorie van ant woord op hoofdstuk III zou men ge waigd zjjn te zeggen,dat de zaak daarmee fiu wel uit kon zijn. Missch'en is er een enkel twijfel achtig punt overgebleven, dat men door mondelingo bespreking zou kunnen op helderen. Dat kon in enkele uren afloopen Maar wij zien niet in, dat het noodig is, om al de schriftelijk gedane vragen en gegeven antwoorden nog eens weer heel breed en lang mondeling te her kauwen. En toch staat het te vreezen, dat het aldus weer gebeuren zal. Het blad geeft dan het volgende voor stel tot tijdbesparing aan de hand Beter ware het, zoo men uitging van de erkenning van den feitelijken toe stand, dio zich historisch allengs ont wikkeld heeft, dat namelijk de leden niet zijn losse individuen, maar zich vrijwillig organisch in partijen hebben vereenigd. Er ware nists tegen, dat het regle ment van orde dien bostaanden toeBtand erkende. In dat geval zou men kunnen ver krijgen een jaarlijks in plaats van de afdeelingen te benoemen commissie, bijvoorbeeld van 20 leden, een lid tel- Novelle uit het Eransch. 3.) Het jonge meisje sprak dit woord tiet zonder rilling uit, welke niet aan Léon ontging, en ging naar hare vriendin die toen bezig was om den inhoud van fa portefeuille onderste boven te keeren »m al de teekeningen na elkander te bezien. Kijk eens, kijk eens, Maria Rosa, ®ide Mettinadit is Netni, het meer, fa Cavi-berg en nog vele andere plaatsen fac allen zonder twijfel gelijkend zijn. Wat gij daar hebt, zeide Léon, 's een bewonderenswaardig gezicht van fa omstreken van Terracine. Gij gaat dus wel eens teekenen °P den Terracine-weg 1 riep Maria Rosa tiet een verschrikt gelaat uit. Ik ben ar dikwijls in de eerste dagen, die ik hier doorbracht, heen ge weest, maar nu blijf ik op deze plaats. Deze plaats, antwoordde zij dadel jjk, is op zekere uren even gevaarlijk als de anderen. Ik ben geneigd het te gelooven, zeide Léon glimlachend, Mijnheer begrijpt volstrekt niet dat je struikroovers meent, viel de kleine brunette hem in de rede ik moet u zeggen, mijnheer, dat Maria Rosa niets anders bedoelt. O, wat de struikroovers betreft, antwoordde Léon lachende, ben ik wei mans genoeg om die af te wachten als ze komen. En als ze met hun tienen, met hun dertigen komen, wat geven u dan uwe wapens riep het jonge meisje levendig uitzullen zij dau niet het sterkste zijn Mettina zal u even goed als ik zeggen dat men alle dagen op den weg van Rome naar Napels onge lukkige reizigers vermoord op den grond ziet liggon, dat nog onlangs een jonge Engelschman, die zich met teekenen vermaakte, aan den oever van het Al- bana-meer verdwenen is Hier scheen het jonge meisje hare stem te hegeven en haar lichaam beefde kens aan te wijzen door 5 leden uit de volle vergadering. Haar samenstelling zou dan dit jaar ongeveer aldus worden 5 katholieken, 4 unionisten, 3 anti-revolutionairen, 2 vrijzinnig-democraten, 2 vrije liberalen, 2 christelijk-historisehen, 2 sociaal de mocraten. Elk wetsontwerp wordt dan in de eerste lezing in de volle vergadering gebracht, die summier beslist of het aanstonds zal worden behandeld, dan wel naar de commissie zal worden ver zonden. Door deze eerste lezing spaart men het papier voor de gewisselde stukken over onbeteekeuende of gemakkelijk te overziene onderwerpen, gelijk b. v. de naturalisatie-wetten en dergelijke meer. Acht men ook hiervan rauwelijksche behandeling gevaarlijk, welnu, men drage dan een voorloopig onderzoek op aan een lichaam analoog aan de tegen woordige Centrale Sectie, dan recht streeks uit de volle vergadering te he noemen. Maar nu wordt een wetsontwerp naar de commissie verwezen. Welnu, nu houdt vooraf elke partij hare clubvergadering. Dit geschiedt reeds nu vrij geregeld, dan echter zal het hebben practisch nut. Door deze clubvergadering toch worden de com missieleden uit elke partij toegerust met de kennis van de wenschen en meenin gen in hun fractie heerschende. Van deze vergadering kan men notulen ma ken maar die werken niet naar buiten en vormen geen officieel staatsstuk. Nu komt de commissie bijeen. Dat is dus één vergadering iu plaats van vijf en een vergadering van 20 in plaats van een vergadering van 100 vanzelf aanleiding tot beknopter behandeling van zaken. Allerlei détails en futilitei ten vallen dan uit den aard der zaak weg. De ministers kunnen worden uitge- noodigd vergaderingen jder commissie bij te wonen. Men is dan „en petit comité" bij elkaar. De minister kan ophelderingen en verklaringen geven, die eventueel in het verslag worden opgenomen. Voorloopig verslag en me morie van antwoord worden tot één stuk samengevat, dat beknopter moet uitvallen dan thans. En dan wijst de partij vergadering uit haar midden de sprekers voor de openbare behandeling aan. Zoo wordt vermeden, dat onderschei dene leden uit één partij na elkaar in het openbaar lange redevoeringen staan te houden. Met den Franschen slag zou het zóó ook nog wel niet gaan maar veel thans verspilde nationale tijd zou door zulk een orde van zaken toch ongetwijfeld worden uitgewonnen. Een half miiliosn antirevolutionairen. In eenige bladen was bericht, dat de anti-revol. partij een half millioen zielen Abonnements-Advertentiën oj) zeer. voowleelige voorwaarden. telt. Hoe komt men daaraan vraagt „De Standaard" en antwoordt: Het vermoeden schijnt niet ongegrond, dat „De Heraut* de bron is; doch dan heeft men niet goed onderscheiden. „De Heraut" heeft meermalen, als er sprake was van de sterkte der onder scheiden kerkelijke gezindten, er op gewezen, dat het zielental der gerefor meerde kerken in Nederland ongeveer een half millioen bedraagt. Nu kan ieder weten, dat de anti-re volutionaire partij geen kerkelijke partij is, dat ze haar leden telt onder de ge reformeerden, maar ook onder hervorm den. Zelfs behooren Doopsgezinden en Lutherschen tot haar. De heeren predikantenTalma, Postma, Van der Voort van Zijp, Jongebreur, Van Grieken. Hogerzeil, De Looze, Prins, Vunderink, behooren in hunkring en ook daarbuiten tot de vooraanstaande en leidende anti-revolutionairen en ze zijn predikanten bij de Ned. Herv. kerk. We noemden slechts enkele predikan ten er zouden nog heel wat meer na men bijgevoegd kunnen worden. Doch de genoemde namen zijn vol doende om duidelijk te laten uitkomen, dat de anti-revolutionaire partij niet is een kerkelijke partij, en dat het aantal harer leden vanzelf niet kan worden beoordeeld naar de sterkte van een be paalde kerkelijke groep. Ongetwijfeld mag worden aangeno men, dat, wellicht met een zeer enkele uitzondering, alle leden der gerefor meerde kerken behooren tot de antire volutionaire partij maar tot deze partij hebben zich ook tal van Hervormden als een vallend blad. Het is maar al te waar, zeide Mettina, dat het land niet veilig is, vooral nu men bang is soldaten op de bende af te zenden omdat er, geloof ik, geen enkele teruggekeerd is van de laatste afdeeling, welke uitgezonden werd om de bosschen van den Cavi-berg te doorzoeken. Dus schuilen da roovers op den Cavi-berg Voor het grootste gedeelte, maar, zooals mijn vader wel eons lachende zegtindien de huizen van Nerni in brand geraakten, zou er meer dan één gebraden worden. Gij hoort het, mijnheer, zeide Maria Rosa, wier bleekheid toen schrik aanjoeg, gij keert terug naar Margaritta, op het uur dat de werklieden van het land komen, niet waar Dan zal ik het verdriet niet hebben dat ik u een nut- teloozen raad gegeven heb. j Die raad moet mij uit den hemel gezonden zijn, daar hij mij door een engel gebracht is, antwoordde Léon, terwijl hij de hand, die het jonge meisje 1 hem op vriendschappelijke wijze toestak, kuste. Ik zal hem volgen, lieve Maria j Rosa, gij kant er op rekenen. I Het berichtje, dat onze partij een j half millioen zielen zou tellen, is der- j halve geheel onjuist iets wat trou j wens bij de jongste Kamer-stembus ook j duidelijk uitkwam. Se Prissch-Christelijk-Historisohs partij. Wij hebben reeds een verslag opge- nomen van de te Rotterdam gehouden vergadering van een aantal kiesveree nigingen in Zuid-Holland, die zich ver eenigd hebben op den grondslag van het Priesche program, j Aan het verslag dat „de Volksbode", orgaan tot handhaving van het christe- lijk-historisch karakter der natie, van deze vergadering geeft, ontleenen wij het volgende De voorzitter, dr. H. Schokking van Vlaardingen, stelt allereerst aan de orde de vraag, welke statuten de Bond in Holland zal hebben. Hij stelt voor, 1 die van den Frieschen bond óver te nemen, behoudens de wijzigingen, die noodig zullen blijken, j Niemand der aanwezigen heeft hier- tegen bezwaar. Van de opmerkingen, bij de voorlezing van de verschillende artikelen gemaakt, wordt het volgende aangestipt Tegenover de Chr. Hist, partij, die In de schoone oogen van het bemin nelijke meisje vertoonde zich de uit drukking van een ongewone vreugde. God zij geloofd zeide zij, en de heiligen, dat zij mijn bede niet afgewe zen hebben. Bij deze woorden, die zij met gevou wen handen en op den toon der innigste godsvrucht uitsprak, was Léon tot in het diepst zijner ziel bewogen. Maria maakte Mettina opmerkzaam dat het kwartieruurs reeds verloopen was. Zie ik u morgen weder vroeg de Eransch man. Wij gaan eerst Donderdag naar Genzano. En ik eet bij den goeden geestelijke van deze plaats, antwoordde Maria Rosa. Ik zal trachten met hem in kennis te komen, antwoordde Léon lachende. Het is de eenige vriend, die zij bezit, sedert haar vader niet meer op de wereld is, antwoordde Mettina. Volg ons niet, mijnheer, zeide zij Maria Rosa zou geslagen worden. IV. Léon d'EstoumUe was levendig sterk centraliseerend is, is de Friesche bond, veel meer nog dan de antirevo lutionaire partij, gedecentraliseerd. De statuten spreken van een bond van kies- vereenigingen, met groote zelfstandig heid. Dit heeft zijn goede zijde, maar levert ook bezwaren op, die wel in Friesland geen aanleiding tot botsing hebben gegeven doch zal dit ook zoo wezen, als de Bond nationaal wordt. Hierbij komt, dat er iets op moet gevonden worden, waardoor leden, die niet tot een plaatselijke kiesvereeniging behooren, toch actief deel kunnen ver krijgen aan hetgeen de Bond verricht. Dit punt kan hier niet verder worden besproken, maar moet in kleiner kring worden voorbereid. Bij de behandeling van art. 6, b het aanvaarden van het door den Bond vastgestelde program van beginselen als voorwaarde van aansluiting voor do kies7ereenigingen wordt de vraag geopperd wat moet een kiesvereeniging doen, die al een eigen program heeft, dat in bewoordingen of ook in uitbrei ding over meer punten dan in het Friesche program genoemd zijn, afwijkt Besloten wordt als overgangs maatregel dat zulk een kiesvereeni ging haar eigen program houden mag onder goedkeuring van het hoofdbestuur met beroep op de jaarvergadering. Zoo spoedig mogelijk (in éen jaar sommigen willen tijd geven tot drie jaar) zal echter, zoo niet het program van den Bond, dan dat der bedoelde kiesveree niging moeten gewijzigd worden. Aller lei sociale programmen kunnen niet worden toegelaten. Eijkspostspaarbank. Gelijk hij velen als bekend mag wor den verondersteld, bestaat bij de Rijks postspaarbank de gelegenheid om in te leggen ten name van derden en daarbij overeen te komen dat de inlegger onder wien, volgens de spaarbankwet, wordt verstaan de persoon, op wiens naam het boekje is gesteld eerst bij meerderjarigheid over zijn geld de vrije beschikking verkrijgt. Nu is bij de op 1 dezer in werking getreden wet van 6 Februari 1901 („Staatsblad No. 62") de meerderjarig heid op 21jarigen leeftijd bepaald, waar door menige inlegger, aldus mondig geworden en wiens tegoed eerst bij die gelegenheid opeischbaar werd verklaard, in den waan verkeert, dat hij thans reeds over zijn saldo kan beschikken. Doch, men verliest uit het oog art. 3 der overgangsbepalingen van die wet. Immers volgens dat artikel is, wanneer, in overeenkomsten vóór de invoering der Kinderwetten aangegaan, de uitoefe ning van eenig recht afhankelijk is ge maakt van het tijdstip, waarop iemand de meerderjarigheid heeft bereikt, deze wet van geen invloed voor de beoor deeling van de vraag of gemeld tijdstip is aangebroken. Mitsdien behoort de 23jarige leeftijds- getroffen door de laatste woorden, welke Mettina betrekkelijk de moeder van Maria Rosa gezegd had. Geslagen I herhaalde Léon, die ze weldra uit het gezicht verloor zij ia dus ongelukkig en blootgesteld aan eene slechte behandeling Gesiagen I Dit was te veel voor dit romantisch gemoed om niet door een teeder mede lijden bewogen te worden, en van dat oogenblik vereenigden zich ai de wen schen van Léon iu deze, dat hij Maria Rosa mocht wederzien, om zich door haar te doen beminnen. Léon bracht nu zijn tijd door met naar degene, die immer zijne gedachten vervulde, onderzoek te' doen. Zij was toch te opmerkenswaardig schoon dan dat zij onbekend kon zijn aan de meesten die hij ondervroeg. Allen stemden over een dat zij, de paarl van Nenxi, als een toonbeeld van zachtmoedigheid en gods vrucht bekend was, maar allen zeiden ook dat zij tot moeder de slechtste vrouw van de wereld had. Léon wist dus welk treurig leven de onbekende leidde, ofschoon hij, zooals men zien zal, al het afgrijselijke ervan in de verste verte ni t kon vermoeden. Wariijisnolyd.} a

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1