MA1IA KflSA. Dinsdag 5 December. Ho, 286 43e Jaargang. 1005. Binnenlandsolie berichten FEUILLETON. Land- en Tuinbouw. VLINSIWSülK COURANT Prijs per drie maamfea p L3ft> jfemoo jpak ïïosï i' 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij olie Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Ui t gav er F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTBNTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letter» en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleph aonnuininer 10. Abonnements-Advertcntiê'n op zeer voordeelige voorwaarden. Da invoering van da Kindarwetten. In het „Tijdschrift voor Armenzorg en Kinderbescherming" wijdt mr. A. J. Kethaan Macaré een artikel aan de invoering van de Kinderwetten op 1 December 1.1. De heer Rethaan Macaré noemt den dag van 1 December 1905, wegens de invoering van de Kinderwetten op dien datum, een dag van groote beteekenis voor geheel Nederland. „Het eerste, waarop die wetten ge richt zijn, is versterking van de macht van hen, op wier schouders de taak rust, kinderen op te voeden. De tuchtscholen zijn gesticht, ook om ouders en voogden een meer doeltreffend middel van tucht in handen te geven, dan ze tot heden bezaten. Versterkt in niet geringe mate is tevens de invloed ten goede, dien de vrouw, en vooral de moeder, bij de op voeding der kinderen kan uitoefenen. Naast die versterking van het gezag van ouders en voogden, staat krachtige breideling van het ergerlijke misbruik, dat sommige ontaarde ouders maakten van de tot nog toe nagenoeg onbeperkte macht, die de wet hun over hun kinde ren liet. Tegen don alles bedervenden invloed, die van dergelijke geweten en zedelooze ouders uitgaat, zal de rechter die kin deren voortaan kunnen beschermen. Zoodanige ouders zullen van de hun blijkbaar niet goed toevertrouwde macht ontzet kunnen worden en men zal hun kinderen te hulp kunnen komen vóór dat ze tot onverbeterbare misdadigers zijn opgegroeid. Waar kinderen zich niettemin aan de Btrafwet mogen vergrijpen, zal men hen, en dit achten we een hoogst gelukkige verbetering, niet meer, als waren ze groote menschcn, terecht stellen en straf fen, doch als kinderen, met voor kin deren geschikte straffen zoo lang mo gelijk zal men ze uit de gevangenis verwijderd houden, opdat de heilzame vrees voor die onbekende gevangenis hun lang bijbljjve. Bij hunne terechtstelling zal het niet enkel de vraag zijn of zij het hun ten laste gelegde feit gepleegd hebben, maar daarnevens zal de rechter, voorgelicht door rechter-commissaris, Openbaar Mi nisterie en verdediger, zich nauwkeurig rekenschap hebben te geven van de oorzaken, die het kind tot misdrijf heb ben gebracht, opdat hij die straf kunne opleggen of dien maatregel kunne tref fen, waarvan voor dat kind de meest opvoedende kracht mag verwacht wor den. Voorkomen wil de wetgever met alle hem ten dienst staande middelen, dat het kind andermaal tot misdrijf vervalt. De heer Rethaan Macaré spreekt ver volgens de verwachting uit, dat de re- geering op medewerking van vele par ticuliere vereenigingen, instellingen en stichtingen mag rekenen, en hij besluit zijn artikel aldus Het groote, het voor gansch Neder land heuglijke feit is, dat de beginselen, waarvan de eerste zaden door mannen als Théophile Roussel, Jules Simon, Berenger, Jules Lejeune, A. Prins, enz., enz., zijn uitgestrooid, a. speciaal op het van 916 October 1890 te Ant werpen gehouden eerste internationale congres de patronages, zich hier te lande zoo krachtig hebben baan gebro ken, dat, hetgeen in 1890 nog slechts wenschen waren, hier te lande tot eene daad van wetgeving is omgezet, die ons land op dit gebied aan de spits der be schaving stelt. Bene zoo volledige wetgeving op het gebied der kinderbescherming als waarop wij thans bunnen roem dragen, bezit nog geen ander land. Dat binnen vijftien jaren zulk eene ingrijpende hervorming op wetgevend gebied tot stand gebracht is, danken we aan de samenwerking van een zeer groot aantal personen, die, ieder in zijn kring, daartoe hebben medegewerkt. Ze allen te willen noemen, zou een onbe gonnen werk zijn j één is echter onder hen, aan wien op dezen dag een woord van eerbiedige hulde behoort gebracht te worden, dat is de man, die de wetten van Februari 1901 ontwierp en zoo kloek wist te verdedigen, dat ze met nagenoeg algemeene stemmen werden aangenomen. Aan den oud-minister van justitie, mr. P. W. A. Oort van der Linden, zij daarvoor hulde en dank gebracht. Wij hopen, dat hjj het nog moge be leven, dat, waar de minister Loeff er in geslaagd is, de voorbereiding der invoering tot een goed einde te brengen, de minister Van Raalte er in slago de goede werking der wetten zoo te ver zekeren, dat weldra het ideaal, dat mr. H. L. Asser ons in 1900 voor oogen stelde, bereikt worde en de gezegende werking dezer wetten bijjke door de verbetering, die zij in de maatschappe ljjke toestanden gebracht hebben". Novelle uit het Fransch. 2.) De avond brak aan en werd gevolgd door twee doodelijk vervelende dagen, maar hij zag de beide vriendinnen niet weder komen. In zijne verwachting bedrogen, was Léon niet gelukkiger in zijne nasporingen. Hij ging .dadelijk naar Nemi, terwijl hij onder verschil lende voorwendsels de huizen binnen trad van dit schoone stadje, dat bij zich verwonderde bijna ledig te vinden en dat slechts door armoedige ruenschen scheen bewoond te worden. Hij bezocht de omliggende dorpen en kwam van al die tochten even weinig voldaan terug als toen hij ze begon. Van toen af werd hij geheel be- beerscht door het gevoel van spijt, dat Volgt op teleurgestelde hoop. Het hoofdbestuur van den Midden standsbond vergaderde Woensdag te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer J. S. Meuwsen. Van de Handelsvereeniging te Utrecht was een schrijven ingekomen, om het Bondsbestuur uit te noodigen bij de Tweede Kamer stappen te doen de voor gestelde verhooging' van 10 pet. op de bedrijfsbelasting niet aan te nemen. Wegens het groote belang' hierin voor den middenstand gelegeD, werd besloten een adres aan de Tweede Kamer te richten, waarin er op wordt gewezen, dat de middenstand toch reeds onder zoo hooge lasten gebukt gaat, en die voorgestelde verhooging noodzakelijk den handeldrij venden en industrieelen middenstand zal drukken, redenen waar- Denken wij er niet meer aan, zeide hij tot zichzelven. Men zou in Frankrijk waarlijk te veel lachen, indien men veronderstellen kon dat ik al mijn tijd doorbracht met eene kleine dorpe ling uit de Romeinsche Oampagna achterna te loopen Ik heb nog twee dagen noodig om mijn groot schilder stuk te voltooien, waarna ik naar Rome vertrek om van daar mijne moeder, die ik sedert een jaar niet omhelsd heb, te gaan opzoeken. Daar het iets zeer zeldzaams is als oene groote bewegelijkheid van geest niet met eene groote vurigheid van hoofd gepaard gaat, hield Léon zich nu slechts bezig met de gedachte dat hij mevrouw d'Estourville en zijne vrienden zou wederzien. Daar hij nu veel minder opgewonden was dan de vorige drie dagen, viel hij spoediger in slaap en sliep den ganscben nacht flink door. III. In deze goede stemming keerde hij den volgenden dag naar zijn gewone plaats terug, niet om er de soort van kwelling, welke een ij Iele verwachting hem had doen lijden, weder te vinden, maar om zijn potlood met hernieuwd om aangedrongen wordt die 10 pet. op centen niet aan te nemen. Eveneens werd besloten een afschrift van het adres in het Bondsblad op te nemen, en de aangesloten vereenigingen te verzoeken ook zelfstandig dit adres te steunen. Met algemeene stemmen werd voorts besloten een middenstandstentoonstelling in 1907 vanwege den Bond te organi- seeren, en het dagelijksch bestuur op gedragen voorbereidende plannen hier voor met het bestuurslid, den heer W. Nederhoek,te ontwerpen. Eveneens werd besloten aan de Spoorwegmaatschappijen het verzoek te doen, de vacantiekaarten enz. reeds met 1 Juni e.k. verkrijgbaar te stellen, en de adresbeweging daar over van de Handelsvereeniging te Middelburg te steunen. Vervolgens werd overgegaan tot het vaststellen der agenda voor het congres in Juli 1906 (waarschijnlijk te Leeuwar den) te houden. Volgens besluit van het congres te Maastricht komt reeds op die agenda voor I. De coöperatie, en wordt hiervoor de namiddagzitting van den eersten dag bestemd, terwijl op den tweeden dag behandeld zullen worden II. Do oprichting van gemeentelijke Handelsscholen voor den middenstand, III. De verkoop op afbetaling. Voor deze drie onderwerpen zullen praeadviseurs uitgenoodigd worden, en zoo mogelijk reeds in 't begin van het voorjaar van 1906 de rapporten daar over in druk aan de vereenigingen ter behandeling worden toegezonden, ten einde een goede bespreking in alle ver eenigingen mogelijk te maken. Nederland en Belgis. De heer Eugène Baie is aan de sluit rede gekomen zjjuer- zes weken geleden begonnen uiteenzetting van beschou wingen en enquêtes over het door nie mand urgent geachte denkbeeld eeuer nauwere vereeniging tusschen Holland en België. De „Petit Bleu", die zijn kolommen met groote gastvrijheid voor dezen niet- journalist ter beschikking stelde, kan, dunkt ons, bij veel voldoening over hare inschikkeljjkheid maar weinig voldoe ning vinden in de voorloopige uitkomst dezer Baie'sche bemoeiingen. "Want zoo deze vloeiend Fransch sehrjjvende Balg eveDgoed Hollandsch kent, blijkens eenige ingezonden stukken in Hollandsche bladen, niet schijnt hij zijn Hollandsch zoo te kennen, dat het waarheid is, wat door hem nu met niet geringe grootspraak wordt verteld „dat het denkbeeld van zulk een bondgenoot schap zich van de openbare meening heeft meester gemaakt en aller aandacht onwederstaanbaar tot zich trekt". Indien de heer Baie, alvorens hjj van wal stak, een onderzoek had ingesteld in eigen land, naar het enorme meenings- verschil omtrent een nauwer verbond met Nederland, bij een volk, precies in twee en altijd twee elkander fel bernoegen weder te hanteeren. Hij werkte dan ook den gansehen dag zoo ingespannen dat de zon op het punt stond onder te gaan, zonder dat hij nauwelijks tweemalen zijn hoofd had omgewend op het geluid van eenige voorbjjgangers. Terwijl hij zich haastte gebruik te maken van de laatste zonnestralen, welke de vallei verlichtten, zeide een stem, die Léon altjjd had meenen te hooren, tot hem Het is wel laat, mjjnheer, om zoo dicht bjj het meer te bljjven. Door eene even vurige als onver wachte vreugde aangegrepen, staat hij op en geeft ditmaal aan de jonge meisjes de gelegenheid niet om weg te loopen. Een van haar bij den arm vasthoudende, zeide hjj Het is wel laat ook voor twee zulke mooie meisjes om zonder begelei der op weg te zijn. Als gij mjj niet bjj de madonna belooft hier vrijwillig een kwartier te bijjven, laat ik u niet vrjj. Een kwartier, Maria Rosa, zeide degene die door Léon werd tegenge houden, vindt ge dat niet heel lang Zjj, tot wie deze woorden gericht werden, antwoordde met een zoeten en bekampende helften verdeeld, die ook omtrent de Noorderbroedera een gan- scheljjk verschillend inzicht en toe- naderingsgevoel hebben, mogelijk dat deze beer, wiens naam maar weinige Hollanders vau te voren vernomen hebben, zoo zjj hem al vernamen, zijn krachten en onmiskenbare maar bij voor keur Fransch-journalistieke gaven, in zuideljjker richting zou hebben aange wend, met te meer succes en aan voor hem Ioonender arbeid, dan te verdienen valt met het loslaten van een, door hem alleen, gevulden ballon-d'essai, waar voor op Hollandschen bodem voorloopig maar luttel plaats voor behouden neder- daling mogeljjk zal zjjn. („L. en V.") Tijdseenheid. Onder den last van den dubbelen tjjd hebben we nu meer dan 12 jaren ge zucht zucht op haar beurt het „Utr. Dagbl.". "Wjj hebben er al heel wat over gepraat en geschreven en de zaak is altjjd nog bij het oude gebleven. Minister Van Houten maakte een wetje klaar, minister Kuyper desgeljjks en gelukkig zegt nu ook de tegenwoordige regeering invoering van eenheid van tijd zeer wenschelijk te achten. Wij zouden willen vragen, waarom minister Borgesius zich dan zoo gehaast heeft, minister Van Houtens wetje van drie artikelen in te trekken maar daar vergaten we bijna dat de heer Borge sius immers geen deel uitmaakt van dit kabinet. Deze regeering wil de zaak nu ad ministratief regelen. Des te beter 1 Daar toe zou noodig zijn voor de middelen van verkeer het uitvaardigen van voor schriften bjj algemeenen maatregelen van bestuur, waarbij de West-Europee- scbe tjjd werd vervangen en eene uit- noodiging tot de plaatselijke besturen om elk op zijn gebied dan denzelfden tijd in te voeren. Welnu laat ons hopen, dat het dit maal eindeljjk eens niet bij dit goede voornemen bljjft en de regeering deze zaak nu ook doorzet. In één opzicht zal zij ons land dan althans voor ver der tjjdverknoeien hebben bewaard. Door den directeur-generaal der pos terijen en telegrafie is aan het personeel ter kennis gegeven, dat de dienstorder, waarbjj aan de besturen van vereeni gingen van ambtenaren en beambten verboden werd zich rechtstreeks te wenden tot den directeur-generaal, in dien zin is te verstaan, dat de besturen die er de voorkeur aan geven om, in plaats van den in de dienstorder aan bevolen weg te volgen, zich rechtstreeks tot hot hoofdbestuur te wenden, daarin vrij zijn. De „Staatscourant" meldtDe heer F. M. Knobel, benoemd consul-generaal der Nederlanden te Pretoria zal te Rotterdam voor belanghebbenden te treurigen glimlach, welke op haar be- koorljjk gelaat scheen te wonen en die hare gezellin naar alle waarschjjnljjk- heid voor eene toestemming hield, want de zaak was dadeljjk beklonken. Nu wij toch blijven, antwoordde het jonge meisje, zoodra zij zich in vrijheid zag, hoop ik dat gij ons ten minste al uwe schilderijen zult laten zien. Zooveel ge maar wilt, als dit uwe schoone vriendin en u bevaltmaar ik heb daar niets dan teekeningen. Ik zal ze u echter dadeljjk laten zien, zoodra ge mjj gezegd hebt waar gij woont. Glij zijt waarljjk wel een verschrik kelijk mensch, dat gij niets voor niets geeft, antwoordde de kleine brunette, lachende. Welnu, Mettina, viel hare vriendin haar levendig in de rede, zeg aan mjjnheer waar wij wonen, indien hjj ons belooft alle avonden voor de nacht invalt, naar Genzano terug te koeren. Naar Genzanoriep Léon, aan genaam verrast, uitgjj weet dus, schoone Maria Rosa, dat ik te Genzano woon Ja, antwoordde zjj blozend, bij de oude Margaritta, heel dicht bjj de kerk spreken zjjn den 12en December e.k. en volgende dagen tot en met den 16en d.a.v., dagelijks van 1012 uur des voormiddags en van 24 uur des na middags en wel in een lokaal der Kamer van Koophandel en Fabrieken, Reederij straat 7, aldaar, terwijl hij op dezelfde uren te 's Gravenhage zitting zal houden in een vergaderzaal van het departe ment van waterstaat, handel en nijver heid en wel op 18 December e.k. en volgende dagen tot en met den 23en d.a.v. Het Brahma-lioen. Het Brahma- of Br&hmapoetra-hoen behoort tot de reuzen onder de hoenders en is evenals al onze reuzenhoender- soorten, van Aziatischen oorsprong. Het draagt den naam van de rivier de Bramapoetra, die aan de grens tusschen Voor- en Achter-Indië in de golf van Bengalen uitmondt; wanneer men daaruit echter zou willen besluiten, dat het Brahma hoen daar thuis behoort, dan zou men zich vergissen, want dan zou men het ook thans nog in die streken moeten vinden, wat niet het geval is. Menigeen beweert, dat het Brahma hoen uit Amerika komt. Als zeker zou wel aangenomen kunnen worden, dat het uit een Cochin-kruising is ontstaan en waarschijnlijk wel uit een kruising van Cochin en Maleier. Hoe het ook zjj, in Europa en Amerika ia het Brahma-hoen sedert ongeveer 50 jaar bekend, terwjjl Engelschen en Amerikanen aan de vol making er van hebben gewerkt. De verwantschap der Brahma's met de Cochin vertoont zich zoowel door de gemiddelde lichaamsvormen als door de zachte, donzige veeren, den korten staart, het dikke kussen, dat van den rug tot den staart ligt en de sterk met veeren begroeide pooten toch is het Brahma- hoen hooger als de Cochin, en heeft een rechtere houding, wat vermoedeljjk aan den invloed van het Maleische bloed moet worden toegeschreven. Wat de huishoudeljjke zaken betreft, staan de Brahma's hooger dan de Cochins, doch zij komen bjj den land bouwer toch niet in aanmerking om er voordeel van te trekken. De eieren heb ben een donkergele kleur, en hebben ge middeld een gewicht van 60 gram. Hun aantal mag zelden boven 120 komen, tenminste niet bjj de in Europa gefokte Brahma's, ofschoon de Amerikanen meer waarde hechten aan de huishou deljjke eigenschappen en vaak een veel grooter aantal eieren hebben verkregen. De Brahma's zijn echter zeer goede winterlegsters en daarbjj zeer goed tegen elke weersgesteldheid bestand. De kuikens zijn niet moeiljjk te ver zorgen, en krijgen gemakkeljjker veeren dan de Cochinstoch hebben zij, om de statige figuur te krijgen, evenals de zware rassen, een tamelijk langen tijd ik heb u wel eens aan het venster gezien als ik naar de kerk ging. Gjj zijt dus van Genzano Wjj zjjn van Nemi, maar wjj brengen onze vruchten en onze melk naar Genzano. Hoe meer Léon dit schoone gelaat beschouwde, dat door een liefelijke bleeke tint nog bekoorlijker werd, en dat voor hoofd, waarover zeventien zomers waren heengegaan en het ongeluk en de droef heid als een sluier geworpen hadden, hoe meer een gevoel van levendige en diepe belangstelling zich van hem meester maakte. Hoe komt het, zeide hjj tot het jonge meisje, dat ik u niet eerder ont moet heb aan welk noodlot heb ik het te danken dat ik Nemi en zjjne omstre ken bezocht heb zonder u te ontmoeten Ach, antwoordde zjj, dat komt omdat ik niet dikwijls uitga, ik heb een moeder Wordt vervolya.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1