No. 282. 43e Jaargang. 1605. wmmmmï, Vati waak tot wsek. Binnenlandsclie Berichten. Gemeentebestuur. i dat der iet li' men eeij onderzoel] gas of aal 'zaak gewooJ dding of in eejf eder, die njj icht zijn, zijn(l i Kantore ken I SFABRIEK. meier rs schoon iand, keuriol datumcijfer. ke eerste van iedere! uitgevoerd landschap.! oductie van een schil-l '-VL, keurig uitgevoord.1 i 1 d e n. rufepapier f 1.50, k de groote plaatjes, tevens verkrijgbaar JK.oog-Zaandijk. D, IÉ MMSkOk. intiën beveelt zich aan voor ASSURANTIËN, op ierdam, op Huizen nsgoederen, Schepen en Zeetransporten, BEK EK. ilBIEüST sa-Middelburg v.v. (Remise:)j v.m, erkdagen) 5.50, .m. 7.55, 9.30, 11.-, .15, 2.—, 2j45, 3.30, I—7.50, 8.40, 9.30, ctG (n. Zeil mar kt 5*, 6.20*. 8.40, 10.15, .20, 2.05, 2.50, 3.35, Ik 7.55, 8.45, 9.35, den slechts tot de lm. 6.—, 6.20, 7.-, 10.—, 10.20, 10.40, k 12.80,1.—*, 1.25*, 5, 4.25, 4.50, 6,10, [s: vm. 6,10, 6.30, 9.50, 10.10, 10.30, Nm. 12.10, 12.45, 10, 3.40, 4.10, 4,35, 8.30. ï-iien Zondags uit, B-SCESEGE- 906. nm. 3,23 e) g) ïm. 3,50 g) ff) 1°), ia b.et vertrek van n. Neuzen vm. 3,30 ele en Neuzen ten raten wachten, de en Neuzen ten inpten wachten. ;emaakt. 1.55 van Neuzen Bn. VHS Prijs per drie maanden f 1=80» Bnu» per ga& jr 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert, zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. E COURANT. 3D November. ADVERTENTIËN: van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepliaonnuminer 10. Abonneinents-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. BEKENDMAKING. Verplaatsing van de puinplaats. Burg. en Weth. van ViissiDgen brengen ter algemeene kennis dat de puinplaats van de Nieuwe Kolvenierstraat naar de boschjes aan de Badhuisstraat voorbij den Watergang is verplaatst. Vlissingen, 24 November 1905. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEK ERK E. De Secretaris, WITTEVEEN. Het is zeker wel eenigszins dat een land, zoo barbaarsch, waar alles in knoeierij en omkooperij opgaat, een land als Rusland, meedoet aan de pogingen der mogendheden om Turkije tot rede te brengen in zake de Mace donische quaestie. Toch gebeurt het, in overeenstemming met het feit, dat het Czarenrijk altijd de eerste viool heeft gespeeld in alle Balkan-quaesties. Wer kelijk hebben zich Russische oorlog schepen met die der overige mogend heden in den Piraeus vereenigd. Het eskader zou naar Mitylene stoomen om daar beslag te leggen op het douane kantoor een openlijke daad van dwang dus, die eigenlijk zou moeten worden gevolgd door daden van verweer van de zijde des Sultans, die het nu naar men wii over een anderen boeg heeft gegooid en zich een voorschot heeft laten geven door de Ottomaansche bank op de in 1906 op Mitylene te heffen douane rechten. Ook heeft de Sultan nog een beetje gedreigd met een mogelijk tot vijandige daden overslaand misnoegen der Muzel- mansche bevolking. Het eene is al even Turksch als het andere. In Rusland is de nieuwste ramp de jacquerri of boerenopstand, niet ongelijk aan die, welke in 1358 Frankrijk teis terde. De adel verdrukte destijds nog op gruwelijke wijze de lijfeigenen en de zoogenaamd vrije boeren en dit had een vreeselijken opstand ten gevolge, van weerskanten gepaard gaande met groote wreedheden. De eigenlijke aanleiding tot de too- neelen aan den Wolga is ons nog on bekend. Bij een grooten brand slaat altijd op een gegeven oogenblik de vlam tot een nieuw brandbaar voorwerp over en zoo wierpen de boeren zich dan op de bezittingen der groote landeigenaren, om alles te verbranden en te vernielen. Dat de kloosters, de drankhuizen, de winkels, ja, zelfs de hospitalen het moeten ont gelden, is natuurlijk, omdat die menseken met de blinde woede van losgelaten dieren te werk gaan. Die niet mee wil doen, krijgt de roode haan op het dak. Het is een helsch spektakel, wanneer die menschen de arme dieren, noodeloos en nutteloos de keel afsnijden, wanneer ze met een harmonica dansen in de plassen bloed en het rauwe vleeseh, indien zij het niet verslinden, op allerlei wijze vernietigen. Niets, wat ook, blijft Wat de economische toestand dezer Denschen betreft, het schijnen in hoofd zaak die boeren te wezen uit den tijd van de afschaffing der lijfeigenschap, die toen vrij werden en eigen geërfden met één hectare gronds, waarop zij met bun talrijke gezinnen voortdurend ge brek lijden. De Hercules, die dezen 'ocialen Augiasstal gaat reinigen, zal dus nog al wat te doen vinden. Terwijl koning George van Grieken land Engeland bezoekt en ieder laat raden naar de politieke beteekenis van zijne overkomst, die waarschijnlijk in het gehebl niet bestaat, wordt in het Britsche koninkrijk nog een ander raad seltje opgegeven namelijk of het ka binet Balfour nu reeds of wat later heen gaat. Het maakt misschien niet zoo'n groot verschil, in zooverre als onder geen enkel kabinet in Groot-Brittannië de parlementaire arbeid bijzonder vlug van stapel pleegt te loopen maar in den iaatsten tijd liep het de spuigaten uit. Het heet nu weer, dat de ministers wel weg zouden willen gaan, maar de liberalen geen zin hebben in het opnemen der teugels van het bewind, wanneer niet vooraf nieuwe verkiezingen voor het parlement worden uitgeschreven en deze duidelijk toonen dat het land de conservatieve regeeringen moede is. Niets is meer rationeel dan dit. Zooais de zaken nu staan moet, bij Balfour's aftreden, de koning een conservatief en geen liberaal kabinet kiezen. We zullen zien wat er van komt. De crisis staat blijkbaar voor de deur. Met bekwamen spoed om dit in Nederland gevleugelde woord nu eens te gebruiken hebben de nieuwe ko ning van Noorwegen en zijne gemalin de -reis naar het noorden aanvaard. Nader blijkt het ons, dat de nieuwe koning, die den zuiver Noorschen naam Hakon VII heeft aangenomen, eigenlijk de achtste Hakon is. Zeven koningen van dezen zelfden naini hebben feitelijk over Noorwegen geregeerd maar met het koningschap van no. 8 schijnt het niet al te best in orde te zijn geweest want tusschen no. 1 en no. 2 moet er een geweest zijn die den minderen titel van Jari of graaf droeg. Zij re geerden in de middeleeuwen, vóór de Unie van Kalmar de drie Scandinavi sche rijken onder Margaretha vereenig- de. In dien tijd hadden telkens bloedige twisten om den troon plaatsmaar Hakon IV, die in 1263 overleed, bracht eindelijk weer vrede en zijn opvolger was de man, die den eersten stoot gaf aan de ontwikkeling van het toenmaals dichtbevolkte en goed bebouwde land. Wanneer Hakon VII er iets toe mag bijdragen om het land weder tot den toenmaligen bloei te verheffen, dan zul len de Noren zeker geen leedwezen over hunne keuze behoeven te gevoelen. Zooals men v/eet is de nieuwe koning een schoonzoon van den koning van Engeland. Nu wordt verhaald dat men in Duitschland vreest dat Noorwegen daardoor onder Engelsohen invloed zal komen en keizer Wilhelm daarom tegen de verkiezing van prins Karei van Dene marken gekuipt heeft. Het verhaal komt ons zoo onwaar schijnlijk mogelijk voor. De invloed van den persoon des konings is in Engeland veel te gering om dien in een vreemd land te doen gevoelen, en de positie voor den nieuwen koning is daartoe ook veel te bescheiden. Hoewel de Vereenigde Staten van Noord-Amerika niet meedoen aan de vlootbeweging tegen Turkije, hebben zij toch een ander zaakje op te knap pen. Da groote republiek heeft ruzie met het kleine neger-republiekje San- Domingo waarvan de afdoening eener indertijd verstrekte geldleening de oor zaak is. Vandaar dat Amerika thans aandringt op den afstand der opbrengst van de douanen en op de opdracht van het beheer van eenige takken van exploitatie aan de regeering der Unie doch de negertjes hadden daar niet veel zin in, tengevolge waarvan de haven van St. Domingo het bezoek kreeg van negen Amerikaansche oorlogsbodems. Er moe ten er nota bene nog viel- volgen 't een met het ander een eskader groot genoeg om het geheele eiland te veroveren. Het gevolg zal wel wezt i dat de Yan kee's vasten voet op het eiland krijgen en dat na verloop van tijd de kaart van het nieuwe werelddeel weer ver anderd moet worden. Wijziging der Drankwet. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van het wetsvoorstel tot wijziging van artikel 65 der drankwet, werden ook andere wenschelijk geachte wijzigingen besproken, maar met het oog op de toezegging der regeering, dat een ruimere wijziging der drankwet in voorbereiding is, maakt de commissie van rapporteurs van die andere wenschen slechts met een enkel woord melding. Wat de voorgestelde wijziging' betreft, sommige leden wilden de bezwaren, bij de toepassing der jongste wijziging van d© drankwet ondervonden, hoe eer hoe beter zien weggenomen, terwijl andere leden waarschuwden tegen overhaasting. Enkelen wierpen de schuld der moeilijk heden op de slechte techniek der drank wet, terwijl anderen die ingewikkelde techniek verdedigden. Vele leden noemden de bepalingen betreffende de ruimte, licht en lucht- verversching voor de vergunnings- en verloflokalen ondoelmatig en onuitvoer baar, terwij! anderzijds verklaard werd, dat de gestelde eischen niet moesten worden verslapt. Waar voorts sommige leden van oor deel waren, dat dit wetsontwerp te ver gaat, werd dit door anderen weersproken, Men meende, dat er inderdaad termen bestaan den nalatigen hun verzuim niet aan te rekenen, maar hun tot herstel gelegenheid te geven. een zwaren dobber zal hij hebben met zijn voorstel van hetwelk, bedriegen wij ons niet, de heer Pierson, ondanks zijn angst voor verdere opvoering van de directe belastingen, de intellectueel© vader is. Do heer Pierson was het, die het denkbeeld in 1903 aanbeval aan den minister Harte. Deze heeft geen plezier beleefd waarvan heeft hij het wel gehad van de opvolging van den raad van da financieele speci aliteit bij uitnemendheid. Zal minister De Meester gelukkiger zijn Aller waarschijnlijkst wèl als het vertrouwen goed geplaatst is, dat hij in de memorie van antwoord over hooftstuk I der Staatsbegrooting ietwat ondeugend uit spreekt, dat „bij de medestanders van het vorig ministerie" de zin zal worden gevonden hem ter wille te zijn, omdat immers het geld mede en vooral noo- dig is „tot dekking van de meerdere uitgaven voor het bijzonder onderwijs". Intusschen, als alleen met deze hulp de opcenten er kunnen komen, ie het toch maar zaak aan het verkoopen van de huid niet zich te wagen vóór de beer is geschoten." Da financiën. De „N. Arnh. Ct." verblijdt zich, dat de minister van financiën in de memorie van antwoord niet gebukt heeft voor het verzet tegen de opcen ten verzet ook van zijn partijgenooten. „De minister toont op even eenvoudige als overtuigende wijze de onafwijsbare noodzakelijkheid daarvan aan en we mogen de toekomst niet vooruitloopen, doch het wil ons voorkomen, dat niet velen, ter linkerzijde althans, de ver antwoordelijkheid zullen willen dragen voor een bestendiging van den tegen- woordigen, vrij wel onhoudbaren toestand. Deze kloeke houding samengaande met de intrekking van den post voor de verbouwing der stallen op Het Loo, hebben ons vertrouwen op het beleid van dit Kabinet niet weinig verhoogd." Ook de „Prov. Gron. Ct." vindt het bescheid van den minister krachtig en overtuigend. „Of het de Kamer ver murwen zal Als toch over hoogstens twee jaren de schroef der directe be lastingen veel krachtiger moet worden aangezet en het doen voortduren van het tekort slechts struisvogelpolitiek is, is er aanleiding om met het voorstel mede te gaan. Yan den anderen kant, is de Kamer goedgeefsch, dan wordt aan de departementen de neiging tot zuinigheid, die reeds zooveel te wenschen laat, nog minder ernstig. Het voorbeeld van de koninklijke stallen leert, hoe over de toepassing van zuinigheid de begrippen verschillen. Dat bij ernafigen wil om, zoo immer mogelijk, het snoeimes te hanteeren, niet nog acht ton op de honderdtachtig millioen aan uitgaven zouden kunnen worden uit gewonnen, klinkt den leek wonderlijk in de ooren. Gelukte dit, het ware de beste uitkomst en de" Kamer ware met het weigeren der opcenten verantwoord. Slaagt zij daarin niet, dan zal het moei lijk aangaan den minister zijne aanvraag te weigeren, nu hij op haar zoo klem mend nader heeft aangedrongen. Maar Burgemeestersbenoemingen. Iu een artikel onder bovenstaand op schrift, iaakt „De Standaard" het in de liberale Kabinetten dat deze, behalve in Noord-Brabant en Limburg, steeds liberale Commissarissen der provincie benoemden, wat tengevolge had, dat ook de door hen voorgedragen burge meesters en daardoor weer de onder dezen gestelden, in den regel liberaal waren, zelfs in geheel christelijke ge meenten. Het blad bepleit de benoeming van burgemeesters door de gemeenten, het plaatsen van den burgemeester in zijn gemeente door de macht van boven af noemt „De Standaard" verkeerd. Het blad zegt Ware het recht tot benoeming van den burgemeester aan de gemeente gebleven of teruggegeven, dan spreekt 't vanzelf, dat de benoemde altoos de uitdrukking zou zijn van de geestesrichting der meerderheid in de gemeente. Door ondergeschiktheid te verstaan, dat ook bij Koninklijk benoe ming aan deze voorwaarde voldaan worde, doet men alzoo niet anders dan het „selfgovernement" eeren, terwijl naar de oude liberale practijk de ge meente gehoond, en het centralisatie stelsel op de spits gedreven wordt. Intusschen, het zal aan het nieuwe Kabinet, zoo het ten deze den weg der billijkheden durft betreden, heel wat onaangenaamheid berokkenen Het geroep en geschreeuw tegen wat het vorig Kabinet aandorst, is in de liberale pers en onder de liberale par tijgangers verre van malsch geweest. Zij zijn nu eenmaal verwend, onze libe rale drijvers, eu ze eischen hun priva tief jachtveld terug. Nu, we zullen zien, hoe 't loopt, en er mee rekenen, dat de commissarissen in de provincie bij deze benoemingen maar ai te vaak de rol van den ver leider spelen. Slechts dit zal niet kunnen betwist worden, dat de practijk van het vorige Kabinet een ernstige poging was, om voor de rechten en vrijheden der ge meenten op te komen, en dit te doen naar een vasten regel. En omgekeerd, dat de oude liberale practijk, mocht ze weer ingang vinden, ook op dit punt de vrijheid van het volk niet sterkt, maar brutaalweg aan randt, Bij circulaire van den inspecteur der infanterie is bevolen in verband met het bepaalde in art, 147 van den in- wendigen dienst der infanterie„de overjas moet worden beschouwd als een overkleed en mag alleen gedragen wor den bij hoogst ongunstig of zeer koud weder" behoort in afwachting van daar omtrent aan te brengen wijzigingen in genoemd reglement, de term „hoogst ongunstig of koud weder" in zeer rui men zin door de commandeerende offi cieren te worden opgevat. Bij eene weersgesteldheid zooals dezer dagen, zal steeds buiten dienst de tenue met overjas zijn. In dienst hangt zulks natuurlijk af van den aard der oefening. Door den minister van oorlog is be paald, dat, met uitbreiding van de daaromtrent bestaande bepalingen, voort aan niet alleen aan hen die gemoeds bezwaren hebben op Zondag te reizen, doch aan alle militairen, voor zoover de belangen van den dienst of van de oefeningen zich hiertegen niet verzetten en de betrokkenen door gedrag, ijver l enz., voor het verleenen van een gunst j in aanmerking komen, aan hen, die i zulks verzoeken, zal worden vergund, I eenmaal per maand, des Maandagsmor- gens per eerste reisgelegenheid zoo vroegtijdig mogelijk van een verlof van den voorafgaanden Zondag terug te keeren, terwijl daarbij aan de korps- commandanten in overweging wordt gegeven, of in sommige oefeningstijd perken, des Maandags het begin der (hoofd)oefening, zonder dat aan het nut en den aard dier oefening te kort wordt gedaan, wellicht zoodanig worde gesteld, dat ook op de overige Zondagen van de vergunning tot terugkeer op Maandagmorgen gebruik kan worden gemaakt, door militairen die zich bege- j ven naar plaatsen in de naaste omge- j ving van het garnizoen gelegen. Post- en telegraafbeambten. Naar aanleiding van een dienstorder van den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, waarbij verboden is dat be sturen van vereenigingen vanambtenaren en beambten zich rechtstreeks tot hem wenden, heeft het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Post- en Telegraaf- beambten „De Post" zich met een uit- voerig adres gewend tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid o.a. met verzoek dat genoemde vereeni- ging worde erkend en het hoofdbestuur ter audiëntie worde toegelaten. In een ander adres aan den minister worden de grieven van genoemde ver- eeniging tegen de door den directeur- generaal ingestelde eommissiën van onderzoek en advies inzake het opleggen van Btraf aan ambtenaren en beambten blootgelegd. Anti-Nieuw-Malthiisianisiae. De Yereeniging tot bestrijding van het Nieuw-Malthuaianiame hield Maan dagmiddag te Utrecht haar Tejaarlijk- sche algemeene vergadering. De heer dr. H. Pinkhof, van Amsterdam, was voorzitter. Volgens 't jaarverslag hebben vooral twee zaken de vereeniging beziggehou den lo. de strijd tegen de advertenties, waarin sgn. deskundigen hun diensten aanbieden, of betreffende verkoop van Nieuw-Malthusiaansche middelen. Som mige bladen nemen dergelijke adver tenties voortaan niet meer op, andere daarentegen waren tot dezen maatregel niet te bewegen 2o. de circulaire aan verschillende predikanten, welke bij ve len aanvankelijk een goed onthaal heeft gevonden. Tevens is de aandacht van den nieuwen minister van justitie ge vestigd op de omstandigheid, of 't niet noodzakelijk was, tegen het bedrijf yan de zg. deskundigen beperkende maat regelen te stellen. Het ledental bedraagt 750. De aftredende leden van het hoofd bestuur werden allen herkozen. Besloten werd den strij d tegen de advertenties met kracht voort te zetten. Leiden werd aangewezen als plaats voor de volgende vergadering. Des avonds traden in de groote zaal van 't Gebouw voor Kunsten en "Wetenschappen in een druk bezochte openbare bijeenkomst als sprekers op dr. H. J. Damen, arts te Amsterdam, over „Wat een praktiseerendegeneesheer van het Neo-Malthusionisme zegt", en mr. A. De Graaf, van Utrecht, over „Beschaving en Yrijheid". VlissingeUf 39 JVov. De dagmailboot „Duitschland" die, zooals in ons vorig nummer nog onder „Laatste Berichten" werd gemeld, bij de Wandelaar een defect aan de machine had gekregen is, na dit defect voorloo- pig te hebben hersteld, op eigen stoom naar hier gekomen en met behulp van twee sleephooten op de huren alhier gebracht, alwaar de „DuUschUai1 rued*

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1