Ho. 280. 43e Jaargang. 1805. Dinsdag 28 November Binnenlandsclie berichten FEUILLETON. Voorstellen aan den Gemeenteraad. t L) dat op 1 December iering zal worden ge- iht, dat de regeering, jaar niet meer voor verschijnen, zoowel ige als de ontbind.ing nt eenige weken zal r een algemeene ver- trstmia en de nood- het samenstellen van >inet, dat slechts een men aanblijven, wor- Londen verlaten tot lat naarbSandringham, itie. Alle berichten m, dat hot kabinet ontslag niet in te lit, dat de wetenschap, zullen weigeren de raarden alvorens het rnden, grooten invloed bet nemen van dit Precies volgens het iet Koninklijke Deen- ïg Noorsche konings- ieuwe vaderland ver- ld van den kleinen insche vreedzame om- laarop gevolgde Noor- e en ook in de wijze na tot stand komt, len van de stemming rdt bij het lezen der ;en. ie afvaart modern ge- impagnie had de ter- arop de Deensche mi- igheidsbekleeders, ge- at corps diplomatique 10 uur kwamen de liiristiaan, de keizerin md, benevens de ko- van Noorwegen aan. sident hield een korte id met een hoera voor eigens namen de ver leid en lichtte de ankers, vergezeld oorlogsschepen. Kouters agentschap ■dag De toon, waarin Ie Porte aan.de mogen- lieeft in diplomatieke Jslechten indruk ge- bijzonder de bedekte t slot van de nota, d wordt op do mis- le openbare meening die opgewekt zou als de mogendheden >uk zouden gaan uit- erdon onder het Turk- eigingen geuit, dat als bij haren onderwerpe- volharden, de ge melijk zouden kunnen heid van een bloedbad igen vernam men, dat iden van het interna- |n de Turksche wate- leggen op de douane geval de Sultan aan ;endheden nietvoldeed. lamid is ditmaal zijn geweest. Hij beeft agen geleden door de aaansche bank een |).000 T. P. doen ge- ane-inkomsten van het mogendheden mogen ag op leggen, dat deert i houding der mogend- ook tot dusver weinig lahomedanen. Volgens sponden t te Weenen, ar, dat de mogendhe- dwangmiddelen zullen daar de eer van Bu is gemoeid. Temeer lans begint te dreigen. C Ylisaingsn §225 Nov. ITEOÏÏVD: i. 29 j. eu M. J. Ta- P. Schot, jm. 28 j. jd. 28 j. J. van en P. J. Jorens, jd. O U W D Ixem, jm. 21 j. en P. imp, jd. 19 j. A L L E N Dronkers, d, D. ^eb. van Haneghem,z- Nooijer, d. M. J- oeke, d. levenl. iLEDEN oven, wed. van A. J* j. A M. P. Van- V H, Swint, z, 16 eijsen, man van C. VLISSIWSdlE COURANT Prijs per drie maanden L3Q, 'jfamaa j)® posi 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle. Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËKs vaa 14 regels j 0.4:0. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentië wordt de prijs slechts irceemaal berekend. Groote letters en cliohé's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Suppletoirs Oorlogsbegrooting voor 190§ (SnolvuurgoEchut). Blijkens het afdeeliogsverslag der Tweede Kamer noemden o.a. eenige leden dit voorstel een bittere pil voor de partijen uit welke het tegenwoordige kabinet is voortgekomen. Zij herinner den aan het standpunt door deze partijen zoo in als buiten de Kamer en ook weer bij de laatste verkiezingen inge nomen tegenover den maatregel van.de invoering van snelvuurgeschut. En nu is een vhn de eerste daden van het nieuwe kabinet het aanvragen van een bedrag van bijna één millioen voor de yerwapening van de bereden artillerie. Hiertegenover werd opgemerkt dat het hier geldt het beginsel van conti nuïteit in regeeringsbeleid. Be Marine. C. d. V. betoogt in het „Vad." dat alleszins steun verdient het plan van den minister van marine om de oude monitors te verkoopen, maar dringt bovendien ook aan op verkoop van de bijna 40 jarige panteerschepen „Schor pioen" en „Stier" en van het fregat „Koningin Emma der Nederlanden", die men toch ook niet meer ten strijde kan laten gaan. Voorts bepleit de schrijver de samen voeging van de departementen van oorlog en marine tot een ministerie van landsverdediging. Hij zegt daarvan Waarschijnlijk onbewust, heeft de minister op de eerste bladzijde van de memorie van toelichting van zijn eerste begrooting het meest krachtig pleidooi geleverd voor de instelling van een ministerie van landsverdediging. Daar toch heet het met even zooveel woorden, dat de taak der zeemacht met die te lande, bij de verdediging der Nederlandsche zeegaten en kusten, in belangrijke mate in elkaar grijpen (zeer juisten derhalve de aan de zeemacht voor dit doel te stellen eischen, niet volledig kunnen worden vastgesteld, zonder te gelijk den aard en den om vang der onder het departement van oorlog ressorteerende verdedigingsmid delen te bepalen (volkomen juistmaar- wat volgt nu „omtrent welk hoogst- „belangrijk onderwerp uit den aard der „zaak in den korten tijd sedert onder- „geteekendes optreden, niet de noodige „overeenstemming met het hoofd van „laatstgemeld departement (dat van „oorlog) kon worden verkregen Met verbazing is door velen in het land van deze woorden kennis genomen. Niet van het woord „hoogstbelangrijk", want daarover is men het zeker wel eensmaar daarom juist des te meer van de verklaring in haar geheel. door K. D. VAN OLDEPADE. 20.) „Dominé heeft knappe dokters En misschien zijn er ook nog wel andere Maar, alle gekheid ter zijde Zet u Komt ge me spreken over juffrouw Koermond „Zal ik weggaan, nicht P" vroeg Mina ietewat stekelig. „Wel neen,ge weet immers de geheele geschiedenis? Blijf asjeblief 1" „Als de juffrouw de heele geschiedenis weet, dan zal ik ook maar dadelijk zeggen, wat me hierheen drijft. Hier is het briefje, dat mijne goede juffrouw op het ziekbed heeft geworpen. Wie weet zal het haar sterfbed niet zijn „Ei, ei, zoo'n vaart zal het niet loopen, hopen we." „Uw man vond haar toestand beden Bonoemingsn. De „Maasbode", die zich in heftige termen blijft beklagen over partijdigheid van het ministerie bij benoemingen, heeft een onderzoek ingesteld naar de politieke kleur van de benoemde leden der Kamers van toezicht op de notarissen en trekt de conclusie, dat uit de benoe mingslijst blijkt 1. dat van de 48 be noemden 35 behooren tot de liberale partij, tegenover 11, die gerekend moe ten worden tot de verschillende chris telijke partijen (2 richting onbekend 2. dat tegenover 35 liberalen slechts staan 8 katholieken 3. dat deze 8 katholieken op twee na (Amsterdam en Nijmegen) allen benoemd zijn in de katholieke provinciën Brabant en Lim burg 4. dat juist deze twee katholieken zich moesten tevreden stellen met een benoeming als plaatsvervangend lid, een uiteraard veel minder invloedrijke be trekking; 5. dat in ai de overige pro vinciën (Gelderland, Overijsel, Zuid- Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Friesland, Groningen), tegen over 2 katholieken 34 liberalen zijn benoemd 6. dat de antirevolutionairen, die ruim een half millioen zielen tellen, met één zetel begenadigd zijn, zegge één, eveneens als plaatsvervangend lid 7. dat de christ.-historischen op 2 man nen kunnen roemen, zegge twee, waar van wederom één als plaatsvervangend lid. Zoodat het eigenlijke lidmaatschap in heel Nederland, op 2 provinciën na, uitsluitend en alleen in handen is van liberalen. Bij Kon. besluit is aan dr. A. Kuy- per, eervol ontslagen minister van binnenlandsehe zaken, een pensioen ten laste van den Staat verleend, ten be drage van f 4000 's jaars. Nederland en België. De „Courtier Européen", het Fran- sche politieke weekblad, waaraan, onder de redactie van mannen als Björnstjerne Björnson, een geheele staf van Euro peesche bekende politici en publicisten medewerkt, bespreekt de beweging in de „Petit Bleu", door Eugèna Baie begonnen. In dit artikel wordt het Brusselsch blad geluk gewenscht met het begonnen werk en verklaard, dat het tijdstip zeer guDstig is te achten om de idéé van nauwere aaneensluiting te propageeren en vruchten te doen dragen. Aan weerszijden van den Moerdijk, zegt het blad, is nog geen enkele stem van een gezaghebbend man zich tegen zulk een denkbeeld komen verheffen, en het is te hopen, dat werkelijk een interparlementaire conferentie bijeen kome om voor de grondslagen van eventueele onderhandelingen den weg te bereiden. Teleplijoiiuumiiier 10. In het rijkBpensioenfonds voor wedu wen en weezen van burgerlijke ambte naren zijn thans ongeveer 26800 deel- gerechtigden. Bij de uitvoering van 1 Januari a.s. van de weduwenwet voor de onderwijzers 1905 wordt dit aantal vermeerderd met ongeveer 26700. Abonneiuents-Aclvei-tentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Bijkspostspaarfcank. Gedurende de maand October werd in de rijkspostspaarbank ingelegd een bedrag van f 4,666,899,55 en terugbe taald f 4,775,219,20, w.o. f 39,031,04y3 wegens aankoop van inschrijvingen in een Grootboek, obligatiën of certificaten van inschrijving, zoodat f 108,319,65 minder werd ingelegd dan terugbetaald. Het tegoed op ulto. October ten name van de verschillende inleggers inge schreven bedroeg f 125,868,096,31. In den loop der maand zijn 8858 nieuwe boekjes afgegeven, 4327 geheel afbetaald, zoodat aan 't einde der maand 1,173,145 boekjes in omloop waren. Tot ultimo Oct. is voor een bedrag van f 2,085,735,06V8 aan inschrijvingen in een Grootboek der Nationale Schuld, obligatiën ten laste van den Staat of certificaten van inschrijving, ten behoeve van 2621 inleggers aangekocht. kelijk. Doch, dat moet ons te meer aansporen om werk van de zaak te maken. Ik geloof, dat we met dit briefje verder zullen komen dan met 't eerste!" Op het„Waarom p" van mevrouw vertelde Willem de geschiedenis van het pak postpapier. „Het treft dat de kantonrechter over een kwartiertje komt We zullen zien, wat deze doen zalBlijf asjeblief, zoo laDg wachten." Willem keek even op en zag, dat er nog twee andere oogen dan die van mevrouw op hem rustten. De eigenares ervan sloeg ze evenwel terstond neer, en maakte een praatje met de kinderen. Het kwartiertje werd een uur, doch dat scheen Willem niet te hinderen want de tijd vloog hem in zulk gezel schap nog veel te schielijk voorbij. Vooral toen meneer Abeling binnen kwam werd het eerst prettig want nu durfde Mina nu en dan ook een woordje mee spreken. Eindelijk kwam de man naar wien het wachten was en toen Willem hem een en ander gezegd had, zei hij „Nu zullen wij hem vinden, den lagen schurkMaar weet ge, wat ik geloof Ik weet nu haast zeker, dat niet Briedek, Door Burg. en Weth. zijn heden de volgende voorstellen aan de leden van den gemeenteraad gezonden VEKBETEBOG VAN RIO- I.KHKIVÜ. Reeds sedert geruimen tijd is de noodzakelijkheid gebleken tot verbete ring van de bestaande rioleering in de Badhuisstraat en tot voortzetting daar van tot aan den voet der duinen nabij de badplaats. De reden hiervan is eenerzijds dat het tegenwoordige riool in de Badhuis straat loopende tot aan de Paul Kruger- straat gebleken is van onvoldoende capatiteit te zijn en bovendien te hoog te liggen, hetgeen meermalen tot be zwaren aanleiding gaf en anderzijds omdat het een billijke wensch mocht worden genoemd van de bewoners der villa's aan den Noordzeeboulevard nabij de badplaats om door het verlengen van het riool van de Paul Krugerstraat tot aan het einde van de Badhuisstraat ge legenheid te geven tot aansluiting daarop. Ook in het belang der badplaats en den verderen aanbouw van villa's wordt zulks dringend geëischt. Aan deze werken zouden wij willen verbinden den aanleg van rioleering in het Kerkhofvoetpad. Daar het noodig zal zijn om een zinker te leggen door den watergang van den polder Walcheren hebben wij ons vooraf overtuigd dat bij het betrok ken bestuur hiertegen geen bezwaar bestaat. Yolgens begroeting van den gemeen te-bouwmeester moeten de kosten van deze werken bij openbare aanbesteding worden geraamd op f19500. Aan dit bedrag moet nog f 500 wor den toegevoegd als belooning van een aan te stellen tijdelijk opzichter, gere- rekend over 6 maanden, aangezien da beide opzichters der gemeente te zeer met werk bezet zijn om hun deze taak te kunnen opdragen. Eene specificatie van de kosten van het werk is in de overgelegde begroo- ting van den gemeentebouwmeester op genomen. Indien uwe vergadering met ons col lege de dringende noodzakelijkheid van de uitvoering der voren omschreven werken erkent, hebben wij de eer U voor te stellen onder overlegging van een ter voldoening aan artikel 6 der gezondsheidswet ingewonnen ad vies der gezondheids-commissie daar toe te besluiten en in de vereischte middelen door geldleening te voorzien. Tevens vragen wij uwe machtiging om ten spoedigste tot de aanstelling van een tijdelijk opzichter over te gaan. OPHOOGING VAN »E (3.IJVKHST1WAT. Tengevolge van den verkoop van bouwgrond door de gemeente in de Clijverstraat en den snellen aanbouw van woonhuizen aldaar, is de nood zakelijkheid ontstaan om ten spoedigste over te gaan tot het ophoogen van be doelde straat met aanleg van trottoirs en voorziening in de riooleering. Teneinde het voor de ophooging be- j noodigde zand te bekomen dat aan i den Noordzeeboulevard niet kan worden gemist, hebben wij aan den aannemer j Van Noordenne eene prijsopgave ge- vraagd voor eene hoeveelheid van 15000 M3., voldoende zoowel voor de op hooging van de Clijverstraat als voor I de doortrekking van de nieuwe Kolve- nier- en Scheldestraten tot aau den Singelweg, waarmede ook uwe com missie voor de fabricage zich kan ver eenigen. Blijkens een overgelegd schrijven is de heer Van Noordenne bereid om de 15000 H3. te leveren tegen f 0,35 per Ms. voor zoover het benoodigde zand uit de binnenhavens kan worden ver kregen en bijaldien zulks niet geheel mogelijk zal zijn en het zand van elders moet worden aangevoerd tegen f 0,65 per M3. j Dit aanbod komt ons alleszins aan nemelijk voor evenals de overname van ongeveer 500 M. draagbaar spoor i a f 1,90 per M. en van 5 of 6 kip karren tegen f 30 per Btuk, welk materieel voor de gemeente van blij vend nut zal zijn. Wij stellen U dan ook voor om dit aanbod aan te nemen en derhalve te besluiten tot de aanschaffing van de 15000 M3. zand en het voren omschreven materieel tegen de gestelde prijzen. j Wat de benoodigde riooleering met bijbehoorende werken betreft, deze zal door de Hobeinstraat, Glacisatraat en Badhuisstraat in verbinding behooren te worden gebracht met het riool op het Betje Wolffsplein, zooals op een overgelegde teekening nader is aange duid. De kosten van deze werken worden volgens begrooting van dan gemeente bouwmeester geraamd op f 2848 (voor het gedeelte Hobeinstraat) en f8122,40 (voor het gedeelte Clijver straat) totaal f 10970,40 terwijl de kosten van verlegging der riooleering in de Badhuisstraat,geraamd op f 1150, in het desbetreffende voorstel zijn ver meld. In geval van publieke aanbesteding dezer werken waartoe wij overeen komstig het advies uwer commissie voor de fabricage allereerst wenschen over te gaan moeten deze bedragen met 15 pet. worden verhoogd. Aangezien al deze werken dringend noodzakelijk zijn, hebben wij de eer U voor te stellen tot de uitvoering daarvan te besluiten en de hiervoor benoodigde gelden te vinden door het aangaan eener tijdelijke geldleening, later op te nemen in eene geldleening, die nood zakelijk zal zijn ten behoeve van de uitvoering van meerdere openbare werken. ShËi:P£BMV£BK IN EIGEN BEHEER. Het vervoer van materialen voor de gemeente werd tot dusverre jaarlijks in het openbaar aanbesteed en aan een van de alhier gevestigde sleepers opge dragen. Naar onze meening kan echter op dezen post eene belangrijke besparing worden verkregen door deze werkzaam heden in eigen beheer te doen uitvoeren. Over de 5 laatste jaren toch hebben de uitga ven hiervoor gemiddeld f 2819.53 bedragen, terwijl deze bij eigen beheer op circa f1895 per jaar worden ge raamd, hetgeen alzoo eene jaarlijksehe bezuiniging van bijna f 1000 zal ople veren. Behalve op het finantieele voordeel mag ook gewezen worden op het niet geringe belang, dat de gemeente niet meer afhankelijk zal zijn van den slee per, doch ten allen tijde over de wagens zal kunnen beschikken. Door eene doel matige regeling van den dienst achten wij het mogelijk dezen te doen plaats hebben met behulp van een tweetal paarden en wagens. De aanschaffing hiervan, zoomede van het verder be noodigde, zal eene uitgave voor eens vereischen van f1790, inbegrepen het maken van eene stalling, waarvoor op het erf van de gemeente-werkplaats gelegenheid bestaat. Onder overlegging van een rapport van den gemeente-bouwmeester, waarin de vorengenoemde cijfers nader zijn ge specificeerd, hebben wij de eer U voor te stellen te besluiten tot het in eigen beheer nemen van bedoeld vervoer en de veearts, de schrijver is. Ik heb dien man zóó in het nauw gebracht, dat hij door de mand had moeten vallen, als hij het gedaan had. Maar vraagt ge me nu "Wie is het dan ik moet dan zeggen „Ik weet het evenmin als gij Doch vinden zal ik hem Ik heb de eer u goeden morgen te wenschen De kantonrechter verwijderde zich en spoedig daarop ging ook Willem weg met de belofte van 's avonds de vijfde man bij het quadrille-partijtje te zijn. Willem had een zonderling gevoel toen hij buiten kwam. Sedert eenige dagen was het geweest of hem een zware last drukte en zie, hij voelde dien nu niet meer Hoe kwam dat toch P Zeker door dat bemoedigende woord van den kantonrechter „Vinden zal ik heml" Ja, ja, dat was het, dat alleen Hem drukte die geschiedenis immers ook En Mina Abeling Wel, toen Willem vertrokken was en nicht haar vroeg hoe de Duivel haar bevallen was, zei ze zoo landelijk een voudig en oprecht„Wel ze hebben me den Duivel altijd zwarter geschilderd dan hij is I" „Ei, ei, wil ik je eens wat zeggen, Mien „Nu, zeg op „Dat je ten slotte nog wel Duivelin zult willen worden ook!" „Stouterd, die gij zijtriep Mina, doch vlijde haar kopje op nichts schouder en begon te snikken. „Wel, meid, ben je razend riep Anna, „dat behoef je jezelven niet zoo aan te trekken. Als ik nog jong was, of liever niet zoo gelukkig getrouwd met mijn Hendrik Pillendraaier, dan zou Willem de Duivel liet eerst aan de beurt zijnEn wil ik je eens wat zeggen P" „Och, neen, zwijg maar 1" antwoordde Mina, wat bedaarder doch in dezelfde houding. „Neen, niet zwijgen. Jelui hebt elkan der lief, en het zou zonde en jammer zijn, als je voor elkander verloren gingt En let op, juist zal de heele geschiedenis van het telegram en al wat er verder gevolgd is er toe leiden, dat twee men- schen, die elkander waard zijn, elkander vinden." Nicht Anna zweeg en Mina fluisterde „Zal je 't tegen niemand zeggen P" „Wat, lieve?" „Wat ik je zeggen zal „Neen.1" I „Ook niet aan neef dokter P" „Als je er op staat, neen I" „En aan pa ook niet?" „Neen, malle meid, aangeenmensch Nu dan, ik trek mijne woorden van gisterenavond in. Ik zou wel Duivelin willen worden VI. Een alledaagsah slot. Het is eene week later. Wat zou er toch te Moerhaven aan de hand zijn I De buurvrouwen steken het hoofd bij elkander en vergeten al pratende den heelen middagpot j Wel, baas Kozijntje is voor de oomes van het gerecht moeten komen. Maar het rechte zullen we er niet van te weten komen. We snellen liever onzen Willem Horsebreeker na, die naar Hamelhorst was gereden. Hij heeft den heer Abeling, die best gezien heeft, wat er tusschen Willem de Duivel en zijne dochter aan de hand is, doen belooven, dat hij, als er wat van den schrijver van dat briefje bekend was, dit eens moest komen vertellen.

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1