Sommisse Zn. Ho. 278, 43e Jaargang. 1905. E IK UW [AN GEN: Al HU Li R I s. Zaterdag 25 IVovember Gemeentebestuur. ESSIE G ,mwm. BinnenlandsSPherichten. FEUILLETON. IB8IEKEN, Lauwe druiven. i s 'k Land- en Tuinbouw. Yan Stui- miever- eer in ont. a mm Ui lEa.DAM. r.ds bsvsait zieh aan tot Kerste-Hypo» ïand. JPPBN 30 cent per i voorraad strekt. Eiken geweekte Zouteviseh te p. week versche Bakha- emarin. Haring om in te 10 ct. en hooger. Fijne Aanbevelend, H. v. d. |ie Noordstraat. adres te bekomen LNJES, CITROENEN s Sr, 18 pl ELBURG. ken VRIJDAG van 1 llamykade 13, VLI8- lera ingericht VLISSIXtSCIIK COURANT. Prijs per drie maanden 1=30, isaaeo p&Y post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zieh bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij deu Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 1-4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts ticeemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verscliy'nt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepluoiiiiummer 10. Abonnenients-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. BEKENDMAKING. Verplaatsing van de puinplaats. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat de puinplaats van de Nieuwe Kolvenierstraat naar de boscbjes aan de Badhuisstraat voorbij den Watergang is verplaatst. Vlissingen, 24 November 1905. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De' Secretaris, wonen, staande aan de Vlissingen. Lij J. WARREN, Groote ma grove Ruhrka* voor rekening van ItlDHMT |lDgen-MIddelbnrg v.v. ÜGEN (Remise:)! v.m. werkdagen) 5.50. t: v.m. 7.55, 9.30, 11.-, 10, 1.15, 2.—, 2^45, 3.30, 7.—, 7.50, 8.40, 9.30, LBURG (n. Zeilmarkt 5.15*, 6.20*. 8.40,10.15, B5, 1.20, 2.05, 2.50, 3.35, 7.05, 7.55, 8.45, 9.35, rijden slechts tot de ■en: ym. 6.20, 7. 9.30, 10.—, 10.20, 10.40, 12.—, 12.30,1.—*, 1.25*. 3.55, 4.25, 4.50, 6.10, 8.20. Aensluisvm. 6,10, 6.30, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, 1.50. Hm. 12.10, 12.45, >0* 3.10, 3,40, 4.10, 4.35, 7.25, 8.—, 8.30. ten vallen Zondags uit. 3TSR-SCHKLÖ&4 iiari 1906. Ijks. Ja) b) nm. 3,23 e) g) 1,25 a) nm. 3,50 g) 1,55 f) a. 3,23 c) nuten na het vertrek van nskerke n. Neuzen vm. 8,30 Borssele en Neuzen ten 20 minuten wachten. Borssele en Neuzen ten 30 minuten wachten. niet gemaakt. ioot van 1.55 van Neuzen wachten. Ivervoerd. Rsgeeriagsantwoord. De „N. Ct." blijft nog altijd van meening, dat de hoofdaanwijzing, in den uitslag der verkiezingen waar te nemen, niet hierin bestond, dat „de linkerzijde" regeeren moest, maar hierin, dat een eind moest worden gemaakt aan bet Kuyper-régime en aan de heer schappij der politieke antithese. Zij kan dan ook de juistheid niet toegeven van de stelling der regeering, dat de kabi netsformateur noodzakelijk in een der groepen van de linkerzijde moest wor den gezocht, dit lijkt haar een betrek kelijk onverschillig iets, mits hij een man ware, van wien een kalmeerende en verzoenende invloed op beide helften van het parlement kon uitgaan. Als zoodanig was naar haar oordeel mr. Borgesius niet „de aangewezen man". Verder schrijft het blad o. m.Terloops wordt in het antwoord behandeld wat wij als de hoofdvraag beschouwen of een zoogenaamd cabinet d'affaires meer in 'a lands belang zou zijn geweest dan het optreden van het tegenwoordige kabinet. De regeering kan dit natuur lijk niet anders dan ontkennend beant woorden. Haar argumenten zijn echter uiterst zwak. Een cabinet d'affaires zou zich voor namelijk tot administreeren van 's lands zaken hebben moeten bepalen „aange zien de belangrijke vraagstukken van wetgeving, waarvan er vele dringend een oplossing vereischen, voor het mee- rendeel een politieke zijde hebben Alsof niet uit de programs van ver schillende politieke partijen een gansche lijst van belangrijke vraagstukken van wetgeving ware op te stellen geweest, omtrent welker opnemiBg in een regee- ringsprogram, voor een vierjarig tijdperk bestemd, voldoende overeenstemming tusschen politiek verschillend denkende ministers had kunnen zijn verkregen. Sterker schijnt het argument, dat een ministerie „zonder politiek program" zeker met niet minder moeilijkheden van alle zijden zou hebben te kampen dan het tegenwoordige. Maar daartegen geldt, dat die moeilijkheden aanzienlijk verminderd hadden kunnen worden, indien zulk een kabinet zijn werkprogram strikt hadde bepaald tot een stel van maatregelen, welke naar mensehelijke berekening en op grond van de bij ervariDg waargenomen ar beidscapaciteit van het parlement in vier jaar konden worden afgedaan. En bovendien doet deze tegenwerping niet meer dan ten overvloede de algemeen erkende waarheid in bet licht stellen, dat de politieke constellatie na de ver kiezingen de levensvoorwaarden van elk ministerie min of meer bezwarend maakte, maar raakt de vraag niet of uit de geschiedenis en den uitslag der verkiezingen door het optreden van een cabinet d'affaires niet de logische en eenig juiste conclusie ware getrokken. teering zouden wij een leger hebben van 600.000 man (9 pet. der bevolking) en op den voet der Fransehe reeruteering 800.000 man (12 pet. der bevolking.) Het denkbeeld van de entente cor diale is in gang," eindigde de generaal. Men zal aan de seboone deviezen der twee volken denken „Je Maintiendrai" en „L'union fait la force," en dan zal men misschien zeggen „Laten wij ons vereenigen om te handhaven!" Nederland en België. door k. d. van oldepade. 18.) V. De Schaapskop gevoelt zieh weer menseh en Mina Abelivg verandert van meening. Als men eenmaal achteruit geraakt I 's, dan kost het veel moeite vooruit te I tomen. Dat ondervond bakker Koermond 1 al te zeer. Het liep.hem niet zeer 1 ook. De grootste staatkundigen van Europa waren bij elkander gekomen en listen den oorlog af te wenden. De 8'anen hieven nu wel wat duurder dan 'óór den dag waarop sprake van oorlog [was, maar niet zooveel, dat iemand, die duizenden guldens verlies te winnen had, er veel garen van spin- -zou. Het hielp hem niet veel, dat Eugene Baie, die van geen ophouden weet, heeft thans generaal baron de Heusch, een zeer in tel zijnd Belgisch officier, uitgehoord. De verbondsquaestie, zoo verklaarde de generaal, kan eerst worden opgelost als zich in beide landen een onweerstaanbare strooming vertoont. Het verbond op economisch gebied is overigens, meent hij, slechts goed door te voeren, als men het over het samen werken der beide legers eens is. De generaal besprak uitvoerig het Neder landsche systeem van verdediging. Nederland heeft een actief leger van 126.000 man en een reserve van 84 000 man, samen dus 210.000 strijders. België heeft er 180.000. Wat betreft het Ne- deriandsch grondgebied, komt vooral de streek, grenzend aan de Noordzee, door haar eigenaardig karakter uit. De stel ling .an Amsterdam binnendringen, die ten W. door de zee wordt begrensd en die slechts op twee of drie punten een landiDg mogelijk maakt, is een taak waarvoor de meeste veroveraars zullen terugdeinzen, als Holland tot onderwa terzetting besluit. Dan heeft men de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, die al: een pantser het hart van het land in sluit. Overal waar het water in die linie niet hoog genoeg zou stijgen om eiken aanval te beletten, heeft men sterke forten gebouwd. Van de zeezijde is, herhaalde de generaal, moeilijk aan te vallen. Bij een aanval zal men 3/3 van het land zoo noodig overgeven om zieh zóne sacrée" terug te trekken. Een verovering zal, meende de generaal, ogstens langs vreedzamen weg kunnen geschieden, door het Hollandsche volk tot zich te trekken met materiëele voor- deelen, een uitgestrekter handel, die beter beschermd wordt dan thans. De interviewer die den generaal onbescheiden lang heeft laten doorpraten vroeg o. a. nog, in hoeverre de per soonlijke dienstplicht België's reserve zou verhoogen. Dat was heel eenvoudig, waa het ant woord. Op den voet der Duitscbe recru- hij in het eerst zijn brood zelfs een cent lager gesteld had want de fabriek deed het ook, als was het met verlies. Baas Rozijntje had nu eenmaal gezworen dat er aan dat geknoei van al die kleine bakkertjes in Moerhaven een einde moest komen. Hij, die met bij 't onsje en half onsje verkoopen zijne schaapjes op het droge gekregen had, beweerde nu, dat er niets voordeeliger voor den handwerksstand was, dan vereenigingen op te richten om den werkman alle eetwaren, brand en kleeren goedkoop en goed te verschaffen. En zijne edelmoe digheid en zijne onbaatzuchtige liefde voor het volk bracht hem er toe om in de vergadering van aandeelhouders voor te stellen, het brood eenigen tijd met verlies te verkoopen. ITij noemde dat een Bchelvischje weggooien om zeker een kabeljauw te vangen. Met slechts een zeer kleine meerder heid werd zijn voorstel aangenomen en bakker Koermond zag terstond, dat hij het op den duur niet vol zou kunnen houden. Dat hinderde hem vreeselijk want hoe zou hij dan den goeden heer Horsebreeker zijn geld kunnen terug geven Een veertien dagen voor Sinterklaas Bij Kon. Besl.is lo. aan den adju dant in buitengewonen dienst van H.M. Koningin, den vice admiraal A. G. Ellis, met 1 December 1905, op zijn verzoek, wegens langdurigën dienst, eer vol ontslag verleend uit den zeedienst, onder toekenning van pensioen, met bijzondere dankbetuiging voor de uit nemends diensten, door hem in verschil lende gewichtige betrekkingen aan den lande bewezen, en het bedrag van het pensioen bepaald op 5050 's jaars zijn 2o. met ingang van gemelden datum bevorderd tot vice-admiraal, de schout bij-nacht J. Wentholt; tot kapitein ter zee, de kapitein-luitenant ter zee F. E. baron Mulerten tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenant ter zee 1 ste klasse J. A. M. Bron. is behaald van f 3042 of f 2356 netto, waarvan f 426 moet gereserveerd en f 1930 voor de aandeelhouders overblijft. Over 1903 is f 1762 van dividenden niet opgevraagd. Het langer verblijf in Zuid Afrika dan 3 maanden door den directeur, waarvan hij zijn bevindingen publiceerde, heeft de maatschappij niet meer gekost dan hem was toegestaan. Op zijn reis heeft hij overal getracht de overtuiging te vestigen, dat Nederland belang heeft bij den bloei van het ver- s eenigingsleven der Nederlandsche ele Naar wordt gemeld is in overweging wijziging van de militiewet 1901 in dien zin, dat voortaan in Maart worden ingelijfd, behalve de ter volledige oefe ning bestemde manschappen, ook de tot korte oefening ingelijfden uitsluitend ten gevolge het hun bij de lotiDg voor de militie ten deel gevallen nummer alleen de krachtens hunne voorgeoefend heid tot korte oefening bes!emde militie- plichtigen zonden derhalve tusschen 15 Mei en 15 Juni worden ingelijfd. menten in Zuid-Afrika als de taalbe langen,het consulaatwezen, het scheppen eener wolmarkt in Nederland voor Zuid- Afrika en het totstandkomen der am bachtsschool te bespoedigen. Met het aanwezige kapitaal, f 52000, kan de stichting te Pretoria (de meest aange wezen plaats) worden begonnen be spoediging is in Zuid-Afrika andermaal toegezegd en daarbij ook bevestiging verlangd omtrent het verstrekken van voorschotten aan onbemiddelde leerlin gen, die de gelden voor kost en inwoning van deze maatschappij onder waarbor ging van 41/i pet. rente en afbetaling van het kapitaal, 3 jaren na het verlaten der school, zullen teruggeven. Daarvoor is noodig dat inplaats van het 1/3 thans belegde kapitaal in Zuid- Afrika voortaan de helft wordt belegd, waarover deze vergadering zal beslissen. Inmiddels zijn weder achthonderd gulden aan giften voor de school ingekomen. De tot generaal-majoor bevorderde kolonel A. J. Yetter, krijgt Breda tot standplaats alwaar hij het commando aanvaarden over de derde divisie infanterie. In zijn plaats is benoemd tot commandant van het 3e reg. inf., ter ndplaats Bergen-op-Zoom, de kolonel G. A. Buhlman. Hr. Ms, pantserdekschip „Koningin "VVilhelmina" zou, zooals eerst was be paald, gisteren van Nieuwediep naar Oost-Indië zijn vertrokken. Dat vertrek is evenwel uitgesteld moeten worden, misschien zelfs wel tot het begin van Dec., omdat men niet gereed is gekomen met de installatie voor draadlooze telegrafie, die vóór het aanvaarden der reis op het schip moet worden aangebracht. Uit het jaarverslag der Nederlandsche Mij. tot handhaving van stamverwante belangen in Zuid-Afrika, door den di recteur, den heer O. Kamerlingh Onnes uitgebracht, bleek dat een bruto winst viel zijn oog op eene advertentie in het „MoerhavenscheDagblad." Het was eene zeer voordeelige aanbieding van eenige vellen postpapier, honderd daarbij pas sende enveloppes, een doos stalen pennen, lak, pennehouder, prenteboekjes, enz. En zij, die dat pak, ongehoord goedkoop wilden hebben, moesten maar een post- issel van een gulden-oversturen. Brief schrijven was onnoodigmen schreef op den wissel maar „ongehoord goed koop", en al woonde men op het uiterste puntje van Schiermonikoog, men kreeg het vrij aan huis. Maar dat postpapier en al dat andere was maar gekheid 1 Bij elk pak zou eene mooie oleograpkie gedaan worden en daarenboven nog in enkele bons voor honderd, voor zestig, voor veertig, voor vijfentwintig en voor tien gulden. Eene kat, die in de benauwdheid zit doet soms vreemde sprongen. „Zeg eeus, Mie", zei Koermond tot zijne vrouw, die er in den laatsten tijd lijdend uitzag, „zeg eens, Mie, zou ik er niet eens een gulden aan wagen „Och, Herman, je doet je zin maar 1" „Wat ben je vanavond weer raar, Mie 1 Wat helpt het of je al bij de pakken neerzit Je weet toch, dat het Een beproefd Hij voeder. Zoo mogen wij het melasse-voeder noemen, 't Mag daarom verwondering wekken, dat dit voeder, dat zulk een groote toepassing in het buitenland vindt, nog zoo weinig bekend is bij onzen landbouwenden stand. Wel waar passen enkele groote transport maatschappijen het toe bij de samenstel ling van het voederrantsoen voor hun paarden en zijn ook vele stalhouders in de groote steden er hoogelijk mee in genomen, doch de toepassing ten plat telande blijft betrekkelijk gering. Als groote verbruikers kunnen we noemen de Amsterdamsehe Rijtuigmaatschappij de Mij. Amsterdamsch Goederenvervoer, de Stadsreiniging ta Amsterdam, terwijl het ons ook bekend is, dat verscheidene particuliere stalhouders sedert jaren melasse-voeder aan hun paarden geven. Het is merkwaardig boe belust de beesten op het voeder zijn, trouwens ieder weet hoe gevoelig een paard voor een klontje suiker is, en waar na suiker, zij het dan ook in melasse-vorm, het voorname bestanddeel van melasse voe der vormt, behoeft dit ook niet te ver wonderen. Yoor de spijsvertering ia melasse-voeder uitstekend, het maakt slechte eters tot goede, geeft een goed humeur aan de beesten en geeft mooi glanzend haar. Koliek, de zoozeer ge vreesde kwaal bij paarden, wordt door 't gebruik van melasse-voeder voorko men. Enkele maatschappijen die vroeger ieder jaar eenige paarden door koliek verloren, constateerden, dat tengevolge van het gebruik van genoemd voeder, dit verlies niet meer betreurd behoefde te worden. :-voeder geeft bij melkbeesten een meerdere opbrengst aan melk, ter wijl het vetgehalte er door verbetert. Jammer, dat nog nimmer officieele proe ven op flinke schaal genomen zijn om dienaangaande eenige juiste cijfers te verkrijgen. De mededeelingen van particulieren loopen hierover nogal uit een, echter zijn allen het er over eens, dat het geen weggegooid geld is, wanneer men melasse als bij voeder verstrekt. Aan de hand van officieele statistieken kunnen wij mededeelen dat de verbrniks- toename in Frankrijk over 1904/05 circa 35 a 40 pCt. van 't verbruik in 1903/04 bedraagt. Ook in Duitschland is de toe passing zoo groot, dat ik mij afvraag Zijn onze landbouwers dan werkeljjk zoo conservatief, dat zij er tegen opzien iets nieuws te probeeren Waar zij reeds dikwijls bedrogen zijn, kunnen wij hun houding wel begrijpen, maar waar mannen als dr. Gerlach, dr. Ramm, Hol- rung en Boedeker naar aanleiding van voederervaringen het melasse-voeder met overtuiging aanbevelen, komt het ons voor dat de Hollandsche veehouder aan een misplaatst conservatisme vasthoudt. Meermalen is ons de vraag gedaan „Welke melasse-soort zal ik gebruiken Dit voeder wordt nl. ten onzent door de suikerraffinaderij v/h Spakler en Tetterode in 2 soorten in den handel gebracht-, als turfmelasse (merk X) en bostelmelasse (merk B). Tegen de turf melasse beBtaat bij velen een vooringe nomenheid, welke wellicht gegrond is op het oordeel van dr. Kellner. Ofschoon we niets willen afdoen van de erkende capaciteiten van dr. K., komt het ons toch voor dat de door hem genomen proeven weinig afdoende zijn. Zijn meening dat turf, toegevoegd aan het voederrantsoen een minder goede werking heeft op de verteerbaarheid van het geheele rantsoen, wordt door anderen weersproken, en de proef door hem destijds op 2 schapen genomen, kan toch waarlijk niet als ernstig be schouwd worden. Immers indien de turfmelasse van invloed is op de ver» terings-coëfficient, dan is het logisch om te veronderstellen, dat deze invloed grooter zou worden, naarmate de hoe veelheid turfmelasse grooter werd. Men ziet dit bij alle proeven omtrent niet- verteerbaarheid door Duitache proef nemers als Wolff en Kuhve genomen, welke aantoonen dat bij verschillende voedingsmiddelen (b.v. beetwortelen, aardappelen) de afname altijd evenredig is aan de gebruikte hoeveelheid. Nu geeft een proefneming van L. Grandeau met turfmelasse juist het tegenoverge stelde resultaat. Het is daarom en ook niets anders is dan laster Heb ik dien laster ooit geloofd „Neen, Herman, maar mijne kinderen kunnen het eenmaal hooren en gelooven I Herman, als er niet gauw verandering komt, dan is dat mijn dood 1" Het hielp niet veel, dat Koermond alles deed, wat hij kon om haar die geschiedenis uit het hoofd te praten Mie bleef ongevoelig voor de woorden van haren man. Deze bestelde evenwel het pak en ontving het reeds drie dagen daarna, maar zonder een bon voor geld. Koermond troostte zich met de ge dachte, dat het postpapier en al het andere toch zijn geld waard was en deed zijne bezigheden evenals vroeger. Zoo werd het ook voor hem Sinterklaas. Zijne vrouw had juist Dorus van den dokter de boodschap meegegeven, dat meneer Horsebreeker niet thuis was en wilde naar binnen gaan, toen de deur opengesmeten werd en er een pak in den winkel vloog. „Voor je Sinterklaas klonk het. Nieuwsgierig wat het wezen zou, raapte ze het pak op, deed het open en vond twee turven. Er was slechts een briefje bij, dat alweer met de linkerhand geschreven was. Het was liederlijk, logenachtig, beleedigend en lasterlijk van het begin tot het einde. In het Post Scriptum vermeldde de lafaard, dat zij die turven maar moesten bewaren tot den tijd, dat ze geen geld meer zouden hebben om den oven te stoken. En die tijd zou er zijn als „Mooie Mietje Dal- legoms" bakkesje rimpelig en den Duivel zelfs te leelijk geworden was. Juffrouw Koermond liep naar binnen, viel op een stoel neer en brak in snik ken los. „Wat is het, Mie, wat is het riep Herman. „O, lees, lees!" zei ze en schoof hem het briefje toe. Herman nam het op en las het. Zijn bleek, eerlijk bakkersgezicht werd gloeiend rood van verontwaardiging en hij brulde meer dan hij riep „Al moest ik je uit de hel halen, schoelje, ik zal je vinden 1" Maar dat „zullen vinden" hielp hem nu niethij moest nu een dokter trachten te vindenwant Mie kreeg het zóó erg op de zenuwen, dat Herman het niet op zijn beloop dorst te laten. Wordt i

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1