PP1J, CADEAU. 19 lMer 1909 Zaterdag 18 November. Eg eiiMjfretjfo 1905. FEUILLETON. pel. I Dadelijk ingaaudèP 1 jcü-i'iijksHie irjive»te <f0f„ ci'.om. f ,co eestor, knpii,^ Mo* 272 43e Jaargang. 45 6 83 LO 54 r- 7 55 s 39 7 GO 57 9 65 1 k IT 18 10 VO 13 51 13 I 24 99 lo agazijnen. f©. I KÖÖHMERT, Telefoon 114. Jitvoering Tan den INLTIOIVALEN van deelnemers uit Ant- lerseke en Vlissingen. >ex>ing 3 December Jltvaering 1? Dec. JANGSPRIJZEN f 0.75, 2e Rang fO.50. ang 's avondi 8 uur. 1HENTSKAARTEN voor sn zijn verkrijgbaar tot 18 I. s. f 1.50, 2e Rang f 1. ireking op den dag der uit- eents, van 122 uur. Yoor een administratieve lichting alhier wordt Iraneo brieven letter G. jr Courant. imMBlESS! IfssiügüH-Wi-JdalbHrg r.v. SSINGEN (Remise:), v.m, op werkdagen) 5.50. r k tv.m. 7.55, 9.30, 11.—, 12.30, 1.15, 2.—, 2^45, 3.30, 6.05, 7.—, 7.50, 8.40, 9.30, DELBURG (n. Zeilmarkt v.m. 5.15*, 6.20*. 8.40, 10.15, 12,35, 1.20, 2.05, 2.50, 3.35, '6.10, 7.05, 7.55, 8.45, 9.35, einen rijden slechts tot de M£ HAVEXDIESSÏ. singen: vm. 6.6.20, 7.—, i.55, 9.30, 10.—, 10.20, 10.40, Nm. 12.—, 12.30,1.—*, 1.25*, 3.25, 3.55, 4.25, 4.50, 6.10, ƒ.35, 8.20. Buiteneluis: vm. 6,10, 6.30, 8.30, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, 0, 11.50. Nm. 12.10, 12.4o, 2.50*, 3.10, 3.40, 4.10, 4.35, LG5, 7.25, 8.—, 8.30. jvaarten vallen Zondags uit. H3T2E-SCBELGS. ebruari 1906. Igelijks. 12,a) b) nm. 3,23 e) g) 12,25 a) nm. 3,50 g) nm. 1,55 f) nm. 3,23 c) minuten na het vertrek van ekenskerke n. Neuzen vm. 8,30 naar Borssele en Neuzen ten Igste 20 minuten wachten, naar Borssele en Neuzen ten ögste 30 minuten wachten. ,gs niet gemaakt, ia boot van 1.55 vag Neuzen rtan wachten, vee vervoerd. YUSSIWSdlIi (OIKAVI. Prijs pei drie maanfea 1=80» femee fiat ,posi 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVüRTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliehé's naar plaatsruimte. Verscliynt dageiyks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Tele ph so n ii u in mer 10. Abonnenicnts-Advertentiën op) zeer voordeelige voorwaarden. Binnenlandsclie kriekten De Rijksmiddelen. Na de reeks van maanden, waarin telkens op een stijging van 's lands in komsten kon worden gewezen, is de maand October een tegenvaller, daar zij bij vergelijking met October van verleden jaar een kleine 4 ton minder opleverde. Wij dienen er echter bij te voegen, dat die mindere opbrengst zeer toevallig is, daar het zoo wisselvallige successie recht niet minder dan bijna 5VS ton bleef beneden het vorige jaar, terwijl de suikeraccijns ditmaal ruim 41ton minder opbracht dan in October 1904. De totaal-opbrengst was f 15,186,705,21 tegen 1 15,582,482,80 in October 1904. In October san dit jaar hebben meer opgebracht dan in October 1904 de volgende middelen het daarachter ge noemd bedrag: degrondbelastingf 51,000, het personeel f51,000, de bedrijfsbelas ting f29,000, de vermogensbelasting f55,000, het recht op de mijnen f 2000, de invoerrechten f 77,000, de wijnaccijns f4000, de zoutaccijns f 7000, de accijns op bier en azijn f 11,000, de accijns op het geslacht f75,000, de gouden en zilveren werken f2000, de zegelrechten f31,000, de registratierechten f 18,000, de hypotheekrechten f 2000, de domei nen f50,000, de posterijen f 112,000, rijkstelegraaf f 22,000 en de loods- f 20,000. Minder was alleen de opbrengst van den suikeraccijns met f 468,000, van dien op het gedistilleerd met f 3000, van het successierecht met f 543,000 en de Staatsloterij met f 3000. Bij vergelijking van de afgeloopen 10 maanden in dit jaar met hetzelfde tijdperk van 1904 zien we dat meet hebben opgeleverd de volgende midde len grondbelasting f 224.000, personeel f306,000, bedrijts belasting 1544,000, invoerrechten f 549,000, wijnaccijns f7000, het geslacht f316,000, gouden en zilveren werken f 16000, zegelrechten f427,000, hypotheekrechten f16000, successierechten f783,000, domeinen f25000, posterijen f 596,000, rijkstelo graaf f262,000, jacht- en vischacten f4000 en loodsgelden f124,000. Minder werd ontvangen op de ver mogensbelasting f 24,000, het recht op de mijnen f 4000, suikeraccijns f396,000, gedistilleerd f 463,000, zoutaccijnsf 9000, bier en azjjn f 18,000, registratierechten 1128,000, en Staatsloterij f 9000. De geheele opbrengst over de eer ste tien maanden van 1905 bedroeg f123,221,219.345, tegenfl20,075,155.976 in gelijk tijdperk van 1904, alzoo f 3,146,063.37 meer. („N. Ct.") Staatsfcegrooiing 1906. Nog is het voorloopig verslag ver schenen van de afdeeiingen der Tweede Kamer over het hoofdstuk landbouw, nijverheid en handel. door K. D. VAN OLDEPADE. 12.) „Welnu, dokter, men schijnt ook al te weten, dat ik dat geld hem voorge schoten heb Nu, ja, in het voordeel der broodfabriek is dat nu juist niet. Maar als de aandeelhouders dit jaar nu eens een kwart percent minder trekken dan andere jaren, is dat verlies dan wel verlies te noemen, als ze weten dat ze daardoor een eerlijk man, die juist door de broodfabriek aan lager wal geraakt is, er weer bovenop gebracht hebben „Wij spreken niet over een kwart percent meer of minder, meneer," klonk het op wat bitser toon uit dokters mond, „We kunnen zelfs wel een heel percent missen, als het moetHet is de vraag waar, hoe kwaamt ge er toe die lading koren voor Koermond te koopen Vele leden juichten het optreden van den minister, die aan het hoofd van dit departement is geplaatst, toe. Sommi gen zagen hierin eene geruststelling voor hen, die gemeend hadden uit de Troonrede te moeten opmaken, dat de bedoeling van het ministerie zou wezen de invoering eener verzekering tegen de gevolgen van invaliditeit en ouder dom uit te stellen. Zij hadden hooge verwachtingen van hetgeen door dezen minister op het gebied der sociale wet geving gepraesteerd zal worden. Terwijl verscheidene leden meenden de besprekingen van de organisatie van het departement te moeten aanhouden tot de behandeling van het desbetreffen de wetsontwerp, maakten anderen hier omtrent eenige opmerkingen. Zoo werd de samenvoeging van de zaken van den arbeid en van de nijverheid bij één departement niet gewenscht geacht. Voorts achtten sommigen het niet ge lukkig dat de zorg voor de verkeers wegen te land en te water aan een ander departement is opgedragen dan dat, hetwelk voortaan de belangen van landbouw, handel en nijverheid zal heb ben te behartigen. Ook omtrent den naam van het de partement werden verschillende opmer kingen gemaakt. O. a. drongen er som migen op aan dat in den naam het woord arbeid zou worden vermeld. Vele led„n die van gevoelen waren dat onder de voortreffelijke leiding van den directeur-generaal de Staatsbemoei ing tot groote tevredenheid van alle landbouwkringenop oordeelkundige wijze is uitgebreid, hadden met genoe gen gezien dat de zelfstandigheid van de afd. landbouw is gehandhaafd. Gevraagd werd weike voorstellen de minister ter bevordering van den land bouw denkt te doen Bepaaldelijk vroeg men naar de voorstellen betreffende lo. ruilverkaveling 2o. herziening der onteigeningswet met het oog op ont ginningen en verbetering der cultures 3o. De instelling van pachtcommissiën, optredende als verzoeningsraden en com- missiën van advies 4o. het grondbezit der boeren. Gevraagd werd o. a. of de minister het wenschelijk acht het klein- grondbezit te bevorderen door een daar op gerichte belastingregeling5o. de landbouwvertegenwoordiging6o. goed koop landbouwcrediet. Enkele wensehten een onderzoek naar den toestand van de landarbeiders en kleine boeren. Enkelen wensehten maatregelen tot het tegengaan van knoeierijen in den kaashandel en krachtiger maatregelen ten einde de landbouwers van goede stieren te voorzien. Aangedrongen werd er voorts o. a. op, dat de minister met zijn ambtge noot van buitenl. zaken in overleg zou treden om bij invoer van houtgewassen en planten in Duitschland vrijdom van rechten te verkrijgen. Verscheidene leden vonden in de be- Hierop behoef ik geen antwoord te geven, dokter I" „Dat behoeft ook niet, meneer Heel Moerhaven "beschuldigt u van misbruik gemaakt te hebben van een geheim, dat in den vorm vau een telegram door u in den nacht van Vrijdag op Zaterdag naar den heer Abeling te Hamelhorst gebracht is!" „Ei, eiEn zou ik ook mogen weten welke beweegredenen ik zou gehad hebben tot het volvoeren van zulk een schurkenstreek Misschien weet heel Moerhaven dat ook wel, dokter vroeg Willem, die allengs zijne kalmte verloor. „Dat meent juist heel Moerhaven te weten, meneer Maar ik zeg u liever niet waarvan men u meer beschuldigt." „Och, dokter, nu ge A gezegd hebt, moet ge ook maar B en C zeggen. Wij zijn onders ons „Welnu dan, mijnheer Horsebreeker heel Moerhaven gelooft dat ge dat koren gekocht hebt, omdat ge in eene ongeoorloofde betrekking staat tot juf frouw Koermond I" Thans sprong Willem op en zijn vuist op de tafel slaande, riep hij„Heel Moerhaven is een schurkenstalEen staande omstandigheden aanleiding om opnieuw aan te dringen op pogingen om den uitvoer van vee naar Duitsch land te bevorderen. Gevraagd werd of het niet wensche lijk is het reddingswezen van schip breukelingen van Staatswege te orga- niseeren. Nog werd gevraagd inlichting om trent den stand der werkzaamheid van de Staatscommissie voor den midden stand, hoe de minister denkt over de samenvoeging van de verzekering tegen de gevolgen van ziekte, ouderdom en invaliditeit in ééne wettelijke rege ling. Enkele leden wensehten gekozen te zien het stelsel eener algemeene verplichting tot verzekering tegen het risico van gebrek op den ouden dag. Men hoopte, dat door de oprichting van dit departement eenheid zou wor den verkregen in de regeling van den maximum-arbeidstijd en van de mini- mum-loonen in de bestekken voor aan bestedingen bij de verschillende depar tementen. Bij de bespreking van arbeidstoe standen verlangden o. a. eenige leden een onderzoek naar den maatschappe lijken toestand van koffiehuis- en hotel bedienden. Gevraagd werd of de minister meent dat de beslissing van dan Hoogen Raad van 7 Dec. 1903 wijziging van de arbeidswet noodig maakt en of de minister intrekking van de speetwet wenschelijk acht. Nederland en België. „Het Oentram" heeft zich tot den minister van financiën, den heer De Moester, gewend Eef de vraag of het verslag zijner woorden, zooals dat in de „Petit Bleu" werd medegedeeld, juist was. Het biad deelt omtrent dit onderhoud mede, dat de minister nogmaals verwees naar het aan het de bladen verstrekte communiqué. „Wanneerikvan een „rapprochement" tusschen beide landen heb gesproken, zeide ZExe., dan werd dat woord door mij slechts gebezigd in dien zin, dat elk denkbeeld van rancune te eenen- male moge verdwijnen en dat de twee natiën in de meest vriendschappelijke verhouding naast elkander mogen leven. Dat denkbeeld noemde ik sympathiek. Maar op het idee van een unie of bondgenootschap hoe dan ook, ben ik zelfs niet ingegaan. Elke bespreking daarvan sneed ik terstond af." „Dus ook de verzekering, dat geen enkele ernstige poging van toenadering te vergeefs uw steun zou vragen, is door Uwe Excellentie niet gegeven „Neen. Hoe zou ik een verklaring in dien zin hebben kunnen afleggen, waar ik beslist geweigerd had mij om trent een economische of defensieve unie, of „rapprochement" uit te laten Dat ware toch zeker niet logisch ge weest." In den loop van het gesprek vond Z. Exe. tevens gelegenheid ons te doen opmerken, dat in Nederland niet bestaat, wat men in Frankrijk noemt „ie pré sident du conseil", maar „een voorzit ter of tijdelijk voorzitter van den minis terraad." Aanvullingsbsgrooting marine voor 1904. Het eindcijfer der begrooting blijft voor het ingediende ontwerp onveran derd. Behalve eene geringe hoogere uitgaaf ten behoeve van de stoomwerktuigen van Hr. Ms. pantserschip „Tromp", heb ben meer dan uitgetrokken was gevor derd de kosten van de machine- en ke- tel-reparatiën van de pantserdekschepen „Koningin "Wilhelmina", „Zeeland" en „Friesland". Uitgetrokken wasf333,000, terwijl uitgegeven werd pi. m. f 452,000. Hr. Ms. pantserdekschepen „Utrecht" en „Gelderland" beliepen, ten gevolge van het stooten op een rif, belangrijke averij. De herstelling vorderde f 34,100. Tegenover deze hoogere en andere uitgaven staat dat aan loodsgelden f 171,759.70Y3 meer werd ontvangen dan geraamd was. Voor pensioenen was pl.m. f 63,600 meer noodig. Tengevolge van de lagere aannemingssom van de bij een der ar tikelen uitgetrokken torpedobooten, door toepassingen van kortingen voor te late gereedheid enz., behoefde over f83.150 niet te worden beschikt. Aan steenkolen was voor f 75,420 minder noodig dan waarop was gere kend. Eveneens bleef een bedrag van pi. m. f 43,300 onbeschikt, voornamelijk ten gevolge van het langer verblijf in Indië van Hr. Ms. „Friesland," waarvan de kosten der voeding gedurende dien tijd ten laste der Indische geldmiddelen zijn gekomen. Op eenige andere artikelen waren nog kleinere bedragen minder noodig dan geraamd was. nest van klappeien, die op liederlijke praatjes azen, als krassende raven op krengen aan de galgen I" „Gaarne zou ik zien, dat ge een weinig voorzichtiger waart in het kiezen van uwe woorden, meneer sprak dokter streng en zeer uit de hoogte. Maar Willem werd daardoor niet uit het veld geslagen. „Voorzichtiger in het kiezen mijner woorden! Ha, dat "zegt dokter Pectorale, die eenmaal ook student was! Weet ge wel, Pectorale, wat wij, studenten, zou den gedaan hebben, als heel het ploer tendom ons met zulke praatjes aan boord klampte Wij zouden onder het uiten van allesbehalve kieskeurige woorden, iederen lasterenden ploert en iedere kwaadsprekende ploertin, met onze enterhaken, de wavelende tongen, die moordwapenen van eer en deugd, uit den mond gerukt hebben Kieskeu riger in mijn woorden zijn Zeg, reis, ik heette te Leiden zoo min als te Delft niet voor niemendalWillem de Duivei Maar geen duivel was ik in het ploer tige van het ploertigste van het ploer tendom. Ga naar Delft, ga naar Leiden, en vraaghoeveel dienstmeiden heeft Willem de Duivel gezoend, soms midden Op 1 November ontbraken bij het wapen der infanterie 2 sergeant-majoors, 136 sergeanten, 116 korporaals fourier en 533 korporaals, dus 787 man kader. Ter aanvulling van een bericht dat dr. C. W. Bollaan ontslag heeft geno men als directeur der Finsen-inrichting te Rotterdam, kunnen wij melden, dat door genoemden heer tegen Januari a. s. eene inrichting voor de behandeling van lupuslijders onder zijne persoonlijke leiding en die van zijne eehtgenoote te Utrecht zal worden geopend. Voor de lijders aan lupus wordt dus in het centrum van ons land een Fin- sen-instituut opgericht, waarvan de be hoefte reeds meermalen dringend is gebleken. De Nederlandsche vereeniging tot hulp aan lupuslijders gevestigd te Am sterdam, zal daardoor weder in meer dere mate aan haar doel kunnen beant- op de straat gezoend P" en men zal u antwoordentel de starren, daartoe is meer kans, dan al die zoenen te tellen I Maar vraag dan ook eens, als ge durft„Op hoeveel eerzame, getrouwde vrouwen, die in alle daugd en eer vrouw en moeder zijn, die in het moederschap den hftogsten zielen-adel vinden, die soms worstelen dag en nacht, om haar kroost naar de inspraak van haar hart met alle gaven der liefde te kunnen omringen, op hoeveel van zulke vrou wen of moeders heeft Willem de Dui vel een begeerigen blik geslagen P" Ik geloof dat de armste schoenenpoetser, de vuilste karreman u in het aangezicht zouden spuwen en u toesnauwen „Liederlijk beest, Willem de Duivel was geen heiligschenner Dokter Pectorale stond verslagen en week bevreesd achteruit. Ja, nu geleek Willem Horsebreeker een duivel. Bloedaren liepen als dikke koorden over zijn hoog voorhoofd zijne oogen fonkelden zijne lippen trilden en zijne gebalde vuisten geleken smidsmokers, die gereed stonden te verpletteren, al wat zich in hare nabij heid dorst wagen. Hij was op dit oogen- blik den getergden leeuw gelijk, die vtj woorden, om aan minvermogende pa tiënten, die te Utrecht zullen kunnen worden verpleegd, financieeien bijstand in de kosten van behandeling te yer- leenen. Wegens de daarvoor verwachte uitbreiding van haren werkkring roept deze vereeniging den verderen steun harer landgenooten dringend in, daar nog zoo onnoemeljk veel ljden is te lenigen. Nader wordt omtrent de nalatenschap van de te Brussel een dag na elkander overleden dames Van Iterson medege deeld, dat niet een legaat, maar de ge heele nalatenschap aan de gemeente Gouda is vermaakt. De uiterste wil houdt daaromtrent in, dat te Gouda een gasthuis zal gesticht worden met een tuin er voor en in 't midden van den gevel het borstbeeld van den vader der erflaatsters, ien heer A. A. G. van Iterson, in leven oud-directeur en stichter van de Goudsche kaarsenfabriek. Onder het borstbeeld, dat door een onzer beste beeldhouwers, nader door de ge meente Gouda aan te wijzen, zal moeten worden vervaardigd, zal een steen het volgende inschrift moeten bevatten „Aan A. A. G. van Iterson, stichter van de Goudsche kaarsenfabriek, door zijn dochters Everdina Johanna Lam- berta en Johanna Alberta van Iterson," Daar de erflaatsters geen legaten hebben gemaakt en ook ten aanzien van haar juweelen enz. geen bijzondere beschikkingen hebben getroffen, valt het kapitaal dat aldus der gemeente Gouda ten goede komt, voorhands nog niet precies te ramen, maar zeker zal het ruim vier ton bedragen. Aan den bouw van het gasthuis mag f150,000 besteed worden, en tevens is de bepaling gemaakt, dat de aandeelen Kaarsenfabriek, die tot den boedel be- hooren, niet vervreemd mogen worden, maar de rente aan de stichting ten goede zal komen. De heer A. A. G. van Iterson, die vóór eenige jaren te Gouda in hoogen ouderdom overleed, heeft zijn beste levensjaren in Gouda doorgebracht. Vroeger apotheker en een voortreffeljk scheikundige, slaagde hj er in, aan- vankeljk met kleine middelen, de fa briek te stichten, die h j door zijn ken nis en zijn practischen zakenblik weldra tot grooten bloei wist op te werken. De heer van Iterson was ook vele jaren directeur en voorzitter van de „Maat- schappj van Njverheid" en beijverde zich zeer voor de "belangen, vooral da onderwjsbelangen van de stad zijner inwoning. Vlisaingem, 1"? Nov. Naar wj vernemen zullen in het winterseizoen 1905/6 voor de leden der Maatschappj „Tot Nut van 't Alge meen" en voor de abonnés voor de lezingen de navolgende sprekers en in de bosachen levend, gereed staat zijn belager te verscheuren. En dokter Pectorale week verder terug naar de deur waut, ziet u, h j was geen dierentemmer Op dit oogenblik kwam evenwel me vrouw in de kamer terug. Of ze had staan luisteren Ik durf het evenmin bevestigen als ontkennen. Zij trad onbeschroomd naar Willem den Duivel en zei „U heeft luid gesproken, meneer 1* Geen antwoord. „Ik heb u verstaan, meneer Nog geen antwoord. „Uwe harde woorden, niet scherp als een vlijm, maar morselend en verplet, terend als een smeêbamer, hebben weerklank gevonden in mijn hartl" Nog steeds geen antwoord. „Ik ben vrouw en moeder, meneer 1" Eene zenuwachtige trilling doorvoer de Herkules-gestalte, doch ze bleef zwjgen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1