Hi I Dit Zaterdag rso* zotS^ 43e Jaargang. 1905„ tograph. mpagnie. ïdam, -3Ë-3IHI ïrkvrouw Meid DIENST 11 November. Binnenlandsohe kriekten FEUILLETON. -3 C-3 C-3 inrichting voor LE. est genotvolle, nuttige atums van Maan, nber een serie der tuit voering-en i heer STOFKOPER, nnen- als Buitenland Wedstrijden, Jacht-' ;heel levend, natuur- Tableaux. I)e na der hedendaagsche verwoeste menschen- Het gestoorde dutje. Tell's meesterschot 15 afd. De Kim den RuslandJapan, er troepen. Tante ante. Een lastige 'ne Roman d'Amour, De rooveraanval, in Jisdaad en vergelding, tal van ernstige, ko- nieuwste Wereldge oornaamste Tableaux, Kaarten verkrijgbaar atsbespreking 5 cent sen. Let wel. Op al gs 5 uur, Kinder- en ges aan de kinderen, 3eleefd tot een druk E IJZER fraai Remontoir- bezoeksters, terwijl bleet met muziek- en feikt, ter reclamevoe- runnen stgangers Adre3 Kanaal raagd. i D A M A Y E. RITCHIE, Rouaan- Iburg. en-Middelbarg v.v, IN (Remise:)^ v.m, verkdagen) 5.50. v.m, 7.55, 9.30, 11.-, 1.15, 2.—, 2^45, 3.30, -, 7.50, 8.40, 9.30, RG (n. Z e i 1 m a r k t 15* 6.20*. 8.40,10.15, 1.20, 2.05, 2.50, 3.35, 05, 7.55, 8.45, 9.35, ijden slechts tot de VMSSIVfcSCHE COURANT Prijs per drie maaadea L8ft fence- fle»- „josz 1.50. Afzondeilijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgaver F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËN: van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tiveemsied berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt, dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. TelephaoiiJiiunmer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. HiYEfflIFJST. Tm. 6.6.20, 7. 10.—, 10.20, 10.40, 12.30,1.—*, 1.25*, .55, 4.25, 4.50, 6.10, ais: vm. 6,10, 6.30, 5, 9.50, 10.10, 10.30, Nm. 12.10, 12.45, 3.10, 3.40, 4.10, 4.35, h, 8.—, 8.30. vallen Zondags uit. m-acBBLOE. 1906. nm. 3,23 e) g) nm. 3,50 g) 55 f) ]23c) na het vertrek van ke n. Neuzen vm. 8,30 rssele en Neuzen ten ninuten wachten, rssele en Neuzen ten minuten wachten. gemaakt. van 1.55 van Neuzen tten. Isrd. Begrooting van justitie. Bij sommige Kamerleden wekt de nieuwe minister van justitie vol gens het verschenen voorloopig ver- Blag nopens zijn begrooting geen gerustheid wegens zijn houdiDg bij de behandeling der stakingswetten en zijn weinig gematigde afkeuring van de lager onderwijswet Doch krachtig werd daartegen opge komen door andere leden, in wier oog o.a. de stakingswetten niet het geschikte middel waren om orde en rust in den lande te verzekeren. De wensch werd uitgesproken meer te mogen weten van het werkplan des ministersen naar aanleiding van de met vreugde vernomen overneming van de ontworpen arbeidsovereenkomst, be wijs in burgerlijke zaken en admini stratieve rechtspraak, had een discussie Dlaats over de eenerzijds beweerde en anderzijds tegengesproken wetgevende onmacht van het vorige kabinet. De tegenstanders verklaarden echter, dat zij bij bedoeld verwijt in den regel niet den arbeid van den minister van jus titie op het oog hadden. Naar aanleiding van het door velen betreurde intrekken vau het ontwerp tot wijziging eu aanvulling van het wet boek van strafrecht, werd gewezen op de wenschelijkheid van voorzieningen ten aanzien van oneerlijke mededinging, de vervalscbing van levensmiddelen, de koppelarij, het houden van huizen van ontucht, den abortus provocatus, de ttesschentrekkerij, en de handhaving en bevordering der openbare zedelijkheid. Tegenover een klacht omtrent de propaganda van het nieuw-malthusia nisme werd opgemerkt, dat men, alle praktijken der neo-malthusianen niet in bescherming nemende, toch in het nieuw- malthusianisme zelf geen onzedelijke strekking behoeft te zien. Als een bewijs, hoe groot de straffe I loosheid is voor de verspreiding van pornografische afbeeldingen en geschrif ten werd gewezen op het feit, dat de artikelen in het buitenland I worden verkocht onder den naam van articles d'Amsterdam Bepalingen wer den nuttig geacht tegen verspreiders lvan onzedelijke briefkaarten en tegen en handel in vrouwen. Ook werd daarentegen gewaarschuwd (gen overdrijving bij de bestrijding Iran onzedelijkheid. De wijzigiiog van het strafwetboek |ten opzichte van het kerkelijk huwelijk bij deze discussie voor- en tegen- |itauders te tellen. Hoog noodig werd bij bespreking Iran het strafstelsel een wijziging ■geacht van de celstraf. Bepleit en be dreden werd het denkbeeld van de be- l'oeming eener staatscommissie tot on- van de verschillende stelsels, die voor het celstrafstelsel in de plaats kunnen treden. Uitvoerig blijkt gedebatteerd te zijn over de vraag of voorwaardelijke ver oordeeling dan wel voorwaardelijke op schorting van do ten uitvoerlegging van een vonnis de voorkeur verdient. Beide meeniDgen werden verdedigd. Bij de in de Troonrede toegezegde herziening van het wetboek van koop handel zouden naar gehoopt werd de belangen van de binnenschippers niet worden vergeten. Sterk werd verlangd naar een niet verschuiven van een regeling ten aan zien van de naamlooze vennootschappen. Vooral achtte men het noodig, dat com missarissen instaan voor de soliditeit der onderneming, waaraan zij hun naam verbinden en dat de Koninklijke goed keuring van de statuten moge ver dwijnen. De wensch werd gehoord, dat uit gesproken faillissementen eeist zouden worden publiek gemaakt, wanneer de uitspraak in kracht van gewijsde is gegaan en wel om het misbruik te voorkomen, dat zeer betwistbare vor deringen worden geïnd onder de be dreiging, dat anders faillissement zou worden aangevraagd. Anderzijds werd het voorgestelde geneesmiddel erger geacht dan de kwaal. 's Ministers aandacht werd gevestigd op de wenscheiijkheid van een verbete ring in den toestand van de gehuwde vrouw vooral ten opzichte van haar vermogenstoestand, een verbetering des te meer noodig, nu de kinderwetten de positie van de vrouw als moeder reeds verbeterden. Bij de herziening van de verschillende wetboeken werd die van het wetboek vau strafvordering niet de „minst noo- dige" geacht. Hierin werd op spoed aangedrongen. Ten opzichte van de in de Troonrede toegezegde wijziging van de rechtsple ging van de landmacht enz. werd al geheels vervanging van de bestaande wetten verlangd, daar deze te verouderd zijn om in overeenstemming te worden gebracht met thans geldende rechtsbe grippen. Gevraagd werd, om een bekwamen tijd vooraf de datum van in werking treding der kinderwetten bekend te maken en of de minister van plan was nog nieuwe wijzigingen te brengen in bet ontwerp-arbeidsovereenkomst. door K. D. VAN OLDEPADE. J Ondernemende mannen hadden al fauen. gemaakt om, als dat gebeurde, f'erhaven aan liet Europeesche spoor- Vgnet te verbinden. Daartoe hadden needa sedert lang zich van een kapi- verzekerd en nu reeds hadden ze 1 ingenieur uitgenoodigd om het ',,cin te komen opnemen en eenige ffnetingen te doen. ®en jongmensch, die eerst te Leiden I"1 jaar in de wis- en natuurkunde pUdeerd had en toen naar Delft was om in de waterbouwkunde te en, had pas zijn examen gedaan, hij vernam welke plannen sommige ils,en van Moerhaven hadden, begaf i fich derwaarts en stelde zieh ter beschikking. Zijn aanbod werd uit de uitdrukking in het verslag, dat de vrijzinnigen bij benoemingen niet op de godsdienstige overtuiging der "can didaten, maar enkel op bekwaamheid en geschiktheid letten. De samenstelling van de voogdijraden, de benoemingen voor de tuchtscholen, de samenstelling van de blanco-grondwetscommissie het getuigt alles van die mooie gezind heid der vrijzinnigen, om aan bekwaam heid en geschiktheid recht te laten wedervaren. De anti-revolutionairen zijn blijkbaar alweer niet geschikt en be kwaam. Of komt soms de politieke overtuiging in aanmerking In de frase van het verslag wordt alleen gesproken van „godsdienstige overtuiging" niet van politieke overtuiging. Zoodat de anti-revolutionairen vanwege hun poli tieke overtuiging uit de Staats-commis- sie zijn geweerd j De klacht in het voorloopig verslag over het gebruik vau onwaardige en oneerlijke middelen in den verkiezings strijd, geeft „de Stand." het volgende in de pen i Eén van de middelen, in het verslag genoemd, heeft onze sympathie, nl. het publioeeren en verspreiden van onge teekende artikelen tegen te gaan. j Daarmede is aan propagandisten van het genre-Roodhuizen nog wel niet de j mond gesnoerddoch er zou iets ge wonnen zijn. Bij eiken stembus-strijd,ook nu weder, zag men het, dat ongeteekende strooi biljetten verspreid en dst ongeteekende advertentiën in de bladen geplaatst werden. Wanneer iedere kiesvereeniging, tel- keus wanneer ongeteekende strooibiljet ten verschijnen, haar ernstige afkeuring daarover openbaar maaktewanneer elk blad weigerde ongeteekende stuk ken op te nemen, betrekking hebbende op candidatendan zouden we een heel eind opgeschoten zijn. Het middel verdient derhalve zeer ernstige overweging. billijk. Geeft het Voorloopig Verslag werkelijk weêr wat de meerderheid der leden meent, dan zal er voor de regee ring weinig anders op zitten dan haar plannen terug te nemen. Het zal ons zeer benieuwen wat alsdan de gevolgen zullen zijn. Gaat dan het kabinet mis schien zoeken naar andere middelen En zal daarop allicht moeten wachten de uitvoering der wetten van het vorig kabinet Er klinkt ons nog altijd een zeker gerucht in de ooren uit de dagen der verkiezingen. Het voorloop'g verslag. „De Stand." ziet in het voor'ioopig verslag op hoofdstuk I de hand van mr. Goeman Borgesins. Nu hebben weliswaar de ministerieele partijen het ministerie te steunen, ook in de staats stukken, maar het anti-rev. orgaan acht het niet onbedenkelijk, dat de formateur van het kabinet hierbij een zoo gewich tige rol vervult. Die rol, zegt het blad, blijkt ook met graagte aangenomen, te meer, om dat hij niet duur was. Hij heette Willem Horsebreeker, doch stond te Leiden en te Delft heter bekend onder den naam van „Willem de Duivel". Dien toenaam had hij gekregen, omdat hij alle goede eigenschappen van Z. M. den vorst der duisternis, bezat. Bang- zijn stond niet in zijn woordenboek en bij alle vrooiijke gelegenheden wilde hij wel eene der katten zijn, die de kastanjes uit het vuur haalde. Hij had een ingekankerden hekel aan soldaten en politie-mannen, en zoo er in ons lieve Vaderland nóg plaats was geweest voor één Bond meer, dan zou hij zeker de oprichter geweest zijn van een anti-soldaten agenten-en rijks veldwachters-bond Nu liet hij het na, en vergenoegde zich slechts met het dien mannen op alle mogelijke wijzen lastig te maken. Sedert hij te Moerha ven was, had hij zich echter rustig gehouden en was hij des avonds inplaats van op straat, op zijne kamer te vinden, om de berekeningen te maken van alles waartoe hij gedurende den verloo- pen dag de gegevens gezocht had. Hij had zijn intrek genomen bij een bakker, die het ongeluk had niet ach teruit te gaau, maar achteruit te vliegen. De tien opcenten, De „Christen-Democraat" schrijft De meerderheid der Kamerleden schijnt werkelijk niet veel trek te hebben in de tien opcenten op de bedrijfsbe lasting. Dat was te voorzien. De heeren zouden zich daardoor vrijwel onmogelijk maken. Het zou zijn een ai te groote gering schatting van het verstand der kiezers, wanneer men hen poogde wijs te maken dat 5 procent op de bedrijfsbelasting door een christelijk ministerie niet en 10 procent door een vrijzinnig ministerie te beffen wel geoorloofd zou zijn. Praat jes en verontschuldigingen kunnen hier niet redden. Het belasting betalend pu bliek vraagt eenvoudig hoe veel moet ik betalen En, het beoordeelt of de heffing is billijk of onbillijk. Van de bedrijfsbelasting verhooging moet dit oordeel luidenallerschandelijkst on- Een jaar of vier geleden had de man eenige honderden lasten tarwe gekocht in de meening dat de markt ongemeen rijzen zou, en zie, ze was gedaald, erg gedaald. Daarenboven had men hem in de kwaliteit van het koren bedrogen, zoodat hij met groote schade moest verkoopen. En nóg had hij zijn verlies kunnen verduwen, als er maar niet een broodfabriek gekomen was. Tegen die fabriek had Koermond, zoo heette de man, willen opwerkeD. Hij had gemeend heel wijs te handelen toen hij den di recteur dier fabriek het koren voor den neus wegkocht. Maar of deze slimmer was en eene daling der markt voorzien had, dan wel of hij met opzet op die wijze den voornaamsten bakker van de stad wilde laten tuimelen, dit i3 nooit uitgekomen. Wei roemden de aandeel houders hunnen slimmen directeur zeer en gaven ze hem uit eigen beweging, nog eer de fabriek aan den gang was, vierhonderd gulden inkomen per jaar meer. En de voornaamste bakker van Moerhaven was vier jaren later de minste onder de broederen geworden, ja, zijne zaak was zoo achteruit gegaau, dat hij meermalen van een buitenbakker maar het bepaalde aantal brooden nam Nederland en België. De „Métropole" van Antwerpen be spreekt het verbondsplan in een uitvoe rige studie en vindt dat de omstandig heden nooit gunstiger zijn geweest voor een verbond tusschen Nederland en België. Het voorbeeld van Zweden en Noorwegen, die terstond na de scheiding zich met eikaar verzoenen, geeft te den ken. Bovendien wordt Nederland van nu aan zeer duidelijk bedreigd door het toenemende overwicht van het Duitsche element. Het vorige ministerie begreep, dat dit moest worden tegengewerktde tegenwoordige regeering, hoewel in de politiek van tegenovergestelde richting, zal iangs anderen weg willen streven naar hetzelfde doel. De „Métropole" acht dus het instellen eener interparlementaire commissie wen- schelijk, zelfs al zou zij slechts dienen tot vaststelling van begrippen, tot be lichting van toestanden, tot voorbereiding van een nog verre toekomst. Langzaam voltooide werken zijn steviger dan met veel rumoer gesloten ententes cordiales. Gedaehtenwisselingen zijn in elk geval het beste middel om tot een definitieve toenadering te komen. ringsbank a's de minister en de overige autoriteiten, erkennende dat rechtmatige verwachtingen zijn teleurgesteld, noch tans zeer tot hun leedwezen niet in staat zijn, vooralsnog daaraan in voldoende mate tegemoet te komen, reden waarom de vereeniging zich tot de Kamerleden wendt met het verzoek te trachten de bestaande wanverhoudingen te doen beëindigen. („Stand.") Ambtenaren aan de Bijksverzeke- ringsbank. Naar wij vernemen is door de Ver eeniging van ambtenaren bij de Rijks verzekeringsbank in een Woensdagavond gehouden vergadering, besloten tot het verzenden van een adres aan de Kamer leden, waarin gewezen wordt op ver schillende misstanden, weike aan de Rijksverzekeringsbank bestaan. Met cijfers wordt aangetoond, dat de lager geplaatste ambtenaren een veel te ge ringe bezoldiging genieten, waaraan ook in het volgende jaar niet zal kunnen worden tegemoetgekomen, daar het uit getrokken bedrag' van 17,000 gulden op de begrooting o.m. ook zal worden ge bruikt om nieuwe ambtenaren aan ,te stellen. Gewezen wordt voorts op de willekeurige wijze, waarop de vorige promoties werden toegekend, tenge volgo waarvan de lagere ambtenaren in nog ongunstiger verhouding ten opzichte van hooger geplaatste amb tenaren werden gebracht. Met nadruk wordt in het adres verzekerd, dat zoowel het bestuur der Rijksverzeke- H. M. de Koningin-Moeder vertrok gisteren voor eenige dagen naar Venetië, daarna over Milaan en Frankfort naar Nederland, waar H. M. den 18 dezer op Het Loo hoopt aan te komen, om daar eenigen tijd te verblijven, alvorens naar de residentie terug te keeren. om zijne weinige klanten te bedienen. Hij was in dien tijd ook al twee keer verhuisd en woonde nu iu het pand van de voormalige garnizoens-bakkarij, die opgehouden had te bestaan toen het garnizoen tot op eene kleine bezetting van nauwlijks honderd man gedaald was. Bakker Koermond was gehuwd en vader van vijf kinderen en het is dus te begrijpen, dat hij in vroegere jaren omtrent die kinderen heel wat plannen gemaakt had. Hij zou ze ailes laten leeren wat ze wilden, dan konden ze later hun eigen brood eerlijk verdienen en was zijne nalatenschap eenmaal van dien aard, dat er voor ieder hunner een aardig sommetje was, zooveel te beter een hoofd vol geleerdheid en geld in kas laten zich wonderwel vereenigen. Ook moeder had meegedroomd en misschien nog wel liefelijker beelden der toekomst aanschouwd dan haar man Maar nu was aan alle verwachtingen des geluks de bodem ingeslagen. Men ging van dag tot dag achteruit. Met de grootste moeite werd het schoolgeld vau de twee oudste kinderen iedere maand opgebracht j vader ea moeder bespaarden het uit hunnen mond. Gelukkig, dat ze de groote voo.kiin or voor drio ma tulen Soldaten en gevangenen. Een inzender in het „Hbld." vestigt de uandacht op een paar aanbestedingen voor de marine en voor de gevangenis sen. Uit de cijfers, voor het vleesch opgegeven, blijkt dat voor de marine betaald wordt f59,30, bij de gevange nissen f78 per 100 kilo. Waarom is, wat goed geacht wordt voor Janmaat, niet goed genoeg voor gevangenen en veroordeelden Verder blijkt, dat bij de gevangenissen voor boter betaald wordt f 1.45, dat dus den gevangenen beste natuurboter ge geven wordt. Een arbeider, die met hard werken den kost moet verdienen, kan misschien nu en dan eens natuurboter eten en moet zieh verder met margarine behelpen. Moeten dan gevangenen en veroordeelden het beter hebben dan eer lijke arbeiders Heeft het er niet den schijn van, alsof men de gevangenen nogal verwent en dat er op de begrooting van justitie heel wat bezuinigd kan worden vraagt het „Huisgezin." Vilssingen, lO Nov. De redactie van een te Middelburg verschijnend blad geeft weer op haar gewone, hatelijke wijze blijk van haar teleurstelling, dat een belangrijk berioht, in casu dat betrcffendo de plannen voor opening van een nieuwen stoomvaart dienst, haar niet heeft bereikt. Het is voor ingewijden van algemeene bekendheid dat men in de St. Pieter straat te Middelburg het nu eenmaal niet kan dulden, dat min of meer ge wichtige berichten uit Middelburg of Vlissingen eerst in andere bladen wor den aangetroffen. Dan wordt zulk een mededeeling onder de journalistieke loup geplaatst of er mogelijk ook vlokjes op te ontdekken zijn, om deze dan met een vloed van woorden aan te dikken tot niets zeg gende zoogenaamde rectificaties. Zoo ook nu weer met het door ons bedoelde bericht. Wij meldden dat er aan dien ingenieur van het spoor ver huurd hadden. Wel klaagde juffrouw Koermond eiken morgen, dat hare meu belen zoo achteruit gingen,en dat meneer Horsebreeker het reeds hier en daar gestopte vloerkleed evenmin ontzag als de mooie linnenkast, die al vol krassen en deuken was, maar ze durfde haar ongenoegen tegenover haren kostganger niet laten blijkenwant hij betaalde ruim, zei wel driemaal in de week, dat ze 's middags met het eten maar niet op hem rekenen moest en de kinderen kregen heel veel van hem. Ook was hij zeer minzaam en vriendelijk en noodigde de familie 's avonds wei eens op zijne kamer om een glaasje wijn te drinken. Maar niettegenstaande dat alles gingen ze steeds harder en harder achteruit. Ten einde raad vervoegde Koermond zich op zekeren avond bij den directeur van het telegraafkantoor van een bijzon dere maatschappij met het vriendelijk verzoek of deze eens om hem denken wilde, als hij buiten bestellingen te doen had. Hij had wel eens gehoord, dat hij dan niet altijd geschikte lieden vinden kon. fflezdc icr"-vó, L

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1