J. DEKKER, lende pring - laatschappq Woensdag 8 November. la I Diti No. 261 43e Jaargang. 1905. fasscherij jaendonk, ubelstolfen, enz,, e L i Is X s li o li. li BiALHÖIJZER. :i SLASH, M, Dommisse Zoon. m DES E1JI, TfliMDIEaST Telephöonnummer 10. Binnenlandsche berichten FEUILLETON. ^-3 Io o m e n van alle Prompte en billijk LOO IS, JACOBSTRAAT 67 tOOTE KEUZE. 9ts verkrijgbaar bij O E S. - beveling voor de levering lie soorten Bfanti- Gasookes aan fa- rdemarkt. llELBUBG. eiken VRIJDAG van 1 leiiamykade 13, V L I S- puike grove voor rekeniog yan schat tlgi te AsMtwSaa m Kon, goedgekeurd in happefijk kap, 100.000 erve. ir 3. L. ELBKKS. Spiegelruiten, Spiegele, ge- enz., tegen het gevil van an door onvoorzichtigheid, id, atoaatraiaoer, etc. tegen fant voor Zeeland, at, N 185. stagen-Middelburg v.v. INGEN (Be mi se:) j v.m, op werkdagen) 5.50. kt: v.m. 7.55, 9.30, 11.-, .30, 1.15, 2.—, 2"45, 3.30, .05, 7.—, 7.50, 8.40, 9.30, ELBURG (n. Zeiimarkt .m. 5.15* 6.20*. 8.40, 10.15, 2,35, 1.20, 2.05, 2.50, 3.35, 10, 7.05, 7.55, 8.45, 9.35, en rijden slechts tot de i: vm. 6.6.20, 7.—, 5~ 9.30, 10.—, 10.20, 10.40, m. 12.—, 12.30,1.—*, 1.25* .25, 3.55, 4.25, 4.50, 6.10, 5, 8.20. uitensluisvm. 6,10, 6.30, 0, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, 11.50. Nm. 12.10, 12.45, .50*. 3.10, 3.40, 4.10, 4.35, 7,35, 8.—, 8.30. «1*5 vaAUn Zon'ag uit. VLISSIMSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.8®, Baneo pev .posk 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en eliehé's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. i De voorgestelde 10 opcenten. De „Residentiebode" zegt hierover Jet volgende "Wij hebben meermalen je aandacht gevestigd op de weer galoze handigheid, waarmee deze re geering haar plannen weet voor te be reiden. Ook hier speelt ze, dunkt ons, weer een meesterlijken zet. De tijdelijke opcenten hebben verdere strekking dan oppervlakkig lijken zou. Niet alleen branden zij een kaars voor de demo cratische neigingen der regeering, die, in tegenstelling met het vorige kabinet, „niet alles van den borrel halen" wil. Niet alleen brengen zij het thans be- jtaands tekort van 41/} millioen in de naaste toekomst tot 3 millioen en tot waarschijnlijk minder terugterwijl de chronische meevallertjes der begrooting een goed deel van de rest kunnen uit werken. Niet alleen vestigen zij daar door den naam dezer regeering als goede financiers die opcenten heb ben in het plan Borgesius nog verder strekking, nog dieper beteekenis. Zij leggen voor de toekomst die ll/s mil lioen blijvend vast op vermogens- en bedrijfsbelasting. Tijdelijk zullen het opcenten zijn, buiten kijf. Maar de on gelijkmatigheid van den druk, hare zwaarte naar beneden zal zich doen gevoelen. Een betere lastverdeeling zal onvermijdelijk blijken en tot een her ziening der heffing op vermogen en bedrijf, waarbij met gelijke opbrengst, de opcenten vallen kunnen, zullen dan veel gemakkelijker meewerken ook zij, die zich thans nog tegen zoodanige herziening mochten verzetten. De kaarten zijn geschud, het spel kan een aanvang nemen. Als er nu maar geen meerderheid in de Tweede Kamer gevonden wordt, die verkeerd afneemt. De grondwetscommissie. Naar „L. en V." verneemt, zal de staatscommissie voor Grondwetsherzie ning binnenkort, misschien reeds op het eind van deze week, worden geïn stalleerd. De minister van binnenlandsche za ken zal bij die gelegenheid een rede houden, die meer licht zal geven om trent den omvang van de aan de staats commissie toegedachte taak. Uit vertrouwbare bron verneemt de „Tel.", dat inderdaad het bericht, dezer dagen door „Het Centrum" vermeld, dat geen der leden van de anti-revo lutionaire partij tot zitting te nemen in de commissie voor de herziening van de Grondwet was uitgenoodigd, in zoo verre juist is, dat niet alle op den voorgrond tredende leden dier partij zijn uitgenoodigd. Wel zijn eenige leden dezer partij gepolst over het eventueel zitting nemen in deze commissie, doch door K. D. VAN OLDEPADE. 3.) Hij bewoog zich stil en ging voor zichtig twee boomen verder. „Ik denk, dat ik nog „brand 1" zal moeten roepen, om iemand te vinden, die mij zeggen kan waar de heer Abeling, de korenkooper, woont. Zóó is er geen vinden aan Hei Deze laatste uitroep was niet bestemd iemand uit den slaap te wekken. De vreemdeling liet dien slechts hooren op het oogenblik, dat hij niet voor zich uit tastte en tegen een lantaarnpaal opliep. „HéDe sterretjes dansten me voor de oogenDie was raakMiserable paal, akelige dwars-in den-weg, kon jij ®e maar zeggen hoe ik loopen moet om bij dien korenkooper te komen. Ik toen de regeering van die zijde weige ringen ontving, werd overgegaan tot de samenstelling der commissie zonder anti revolutionairen. Sen sterk stuk. Onder dit opschrift bevat „de Stand." de volgende driestar De vrijzinnigen van alle gading, die aan het afdeeiings-onderzoek deel namen, keurden het af, dat „hier of daar mocht opgetreden zijn tegen de roomsch- kathoiieke kerk." Aldus lezen wij in het voorloopig Let op dat „mocht" Alsof de heeren Borgesius, Ketelaar, Roodhuizen, Patijn, Smeenge en wie al meer, niets meer weten van hetgeen bij de stembus is voorgevallen. De heer'en zijn blijkbaar kort van memorie. Zelfs in die mate, dat zij vergeten zijn, wat zij zeiven hebben Men herinnert zich de insinuatie, door hen herhaaldelijk uitgesproken, dat minister Kuyper de schatkist had opengesteld voor de kloosters. Zij wisten, dat zulk een gezegde, uitgesproken in vergaderingen, waar het intellect nu juist niet altijd de meerderheid heeft, vanzelf het anti papisme moest opwekken. Vooral als daar nog illustraties omtrent de kloosters en de jezuiten bijgevoegd werden, en natuurlijk steeds verzuimd werd om de quaestie der subsidiën voor r.-k. bijzon dere scholen toe te lichten. Het is werkelijk een sterk stuk voor de vrijzinnige leden der Tweede Kamer, nu nog te durven beweren, dat zij heelemaal daar buiten staan dat hun beginsel „juist medebrengt elke geloofs overtuiging te eerbiedigen." Nederland en België. Eugène Baies zevende „Petit Bleu"- artikel brengt de interviews met de heeren mr. P. J. Troelstra, dr. H. J. Kiewiet de Jonge en jhr. J. U. van Nispen tot Sevenaer. De heer Troeistra kon zich vereeni gen met het denkbeeld eener interpar lementaire conferentie, doch alleen ter bespreking van het lot der kleine sta ten. Hijzelf had vroeger hetzelfde denk beeld gehad, doch op veel grooter schaal, nl. teneinde de samenwerking van alle kleine staten te verkrijgen. Intusschen zou een Hollandsch Belgische conferen tie daarvoor den weg kunnen bereiden. Baie bezocht vervolgens jhr. Van Nispen tot Sevenaer, „die tot een groote familie van militante katholieken be hoort." De heer Van Nispen achtte een isolement voor een enkel volk goed, allerminst voor het onze. Doch elke toenadering zal gepaard moeten gaan met wederzij dsche concessies. Onze be langen zijn niet onvereenigbaar en een reeks van voorbereidende maatregelen vrees anders dat het telegram morgen ochtend nog niet in zijne handen is De nachtwaker had alles verstaan en begreep nu ook hoe hij handelen moest. Hij trok de harige muts diep over het hoofd, liet zijn slagzwaard tegen een boomstam kletteren, stapte moedig op den vreemdeling af en riep met eene barsche stem: „Werda!" „Wat stom, gaan hier de boomen spreken Dat hadden ze anders wel wat vroeger kunnen doen om mij den weg te wijzen Ik zie geen sterveling Is daar iemand „Werda, nog eenmaalVerroer u niet of ge zijt een kind des doods sprak de nachtwaker nu met eene stem, zoo plechtig en zoi zwaar als die van dominé als hij „Amen zei. De ander scheen evenwel niet zoo heel gauw bang te zijn, althans hij antwoordde lachend „Ben je nu heele maal gek of wat scheel je? Voor wien zie je mij toch wol aan „Dat zou ik jou wel kunnen vragen Voor wien zie je mij wel aan hernam de nachtwaker, evenwel op wat minder heldhaftigen toon. „Als het hier niet zoo verdraaid don ker was dan zou ik het je misschien zou aan een economisch verbond kun- j nen voorafgaan. De Duitsche Bond begon j met een eenvoudige postvereenigingj 3 maanden later verbond een handels verdrag de 87 staten die waren toege treden. In die richting zou een in terparlementaire Holiandscb-Belgieche commissie oplossingen kunnen voorbe reiden die vele Nederlanders en Belgen wenschen. En wat mij betreft, zeide de heer Van Nispen, zou ik de instelling daarvan toejuichen. De heer Kiewiet de Jonge verklaarde, dat hij geen politiek man was en dus de quaesties der douane en van het militaire verbond buiten bespreking moest laten. Ik denk, zeide hij, dat al mijn landgenooten wenschen, dat tus- sehen de beide landen zoo nauw moge lijke banden worden aangeknoopt. Daar- voor bestaat een bijzondere reden de gelijkheid van oorsprong en taal van de meerderheid zijner bevolking. Viaan- deren is een brug, waarop Waal en Hollander elkaar de hand moeten druk ken, „Want, let wel", zeide dr. Kiewiet, „Vlaanderen en Holland hebben alle politieke overwegingen terzijde ge steld elkaar teruggevonden om niet weder te scheiden." j Dr. Kiewiet zeide, dat de leden van het „Alg. Ned. Verbond" met smart zien, dat de Vlamingen niet dezelfde rechten genieten als de andere Belgen, en meende den Belgen te moeten zeg- gen, dat, zoolang de Nederlandsche taal j niet volkomen is gelijkgesteld met de j Fransche, de zoo noodzakelijke eenheid i in België nooit zal worden verkregen. Nog werd het bestuur verzocht zoo veel mogelijk in alle zwakke districten te trachten een vereeniging van jonge liberalen te doen oprichten. Na langdurige beraadslagingen over een op te richten bondsorgaan werd besloten aan het bestuur over te laten binnenkort aan de aangesloten vereeni- gingen voorstellen te dier zake te doen. Vrijzinnigs propaganda. In de Zondagmiddag te Rotterdam gehouden huishoudelijk' vergadering van den bond van vrijzinnige propa- ganda-vereenigingen werd aan den mi nister De Meester een telegram ge zonden van den volgenden inhoud „De vergadering van den bond van vrijzinnige propaganda-vereenigingen te Rotterdam bijeen, verheugd over het tot stand komen van een vrijzinnig be wind, spreekt als haar wensch uit dat het deze regeering moge gegeven zijn vele jaren in het belang van ons geheele volk werkzaam te zijn." In den loop van den dag werd van minister De Meester mede namens zijn ambtgenooten een telegrafische dank betuiging ontvangen. Aangenomen werd een voorstel tot statuten-wijziging,waardoor het mogelijk zal worden dat voortaan personen (vrij zinnigen) die den bond financieel steu nen, begunstigers van den bond kunnen zijn. Zij kunnen de aigemeene verga dering bijwonen, doch hebben geener lei rechten. Verder werd nog besloten onder de leden van de aangesloten clubs een prijsvraag uit te schrijven over het samenstellen van eenpropaganda-blaadje, over een politiek onderwerp op alge meen vrijzinnigen grondslag. precies kunnen zeggen, nu raad ik er naar. Ik houd je voor iemand, die als hij geld genoeg bezat, hier 's nachts niet loopen zou om te hooren of de klok wel op haar tijd past!" „Ben je nou heelemaal gek Wat heb ik met de klok te maken P Maar kort en goed, ik ben hier nachtelijk dienaar van den sterken arm der gerechtigheid", riep de nachtwaker, maar thans op zulk een luiden toon, dat er veel kans was, dat de bewoners der naastbij gelegen huizen wakker werden. „Beware, wat een titelBij ons noemen ze die lui eenvoudig „klapperman", hernam de ander spottend. „Ik ben geen klapperSSan, mijn wapen is een zwaard!" klonk het nog luider. „Ja, dat kan ik nog zien Pas op, val er niet over Gebruik je dat om turven te hakken „Kerel, wat let me of ik schreeuw de heele burgerij bij mekaar om in haar bijzijn je te toonen, dat het zwaard van de oude heeren der heerlijkheid Hamel horst nog scherp genoeg is om je lange tong wat in te korten Daar ging eene deur open en over de onderdeur zag men nu een mensehe- lijk wezen met eene blauwe slaapmuts De schout-bij-nacht Snethlage, be noemd commandant der zeemacht in Nederlandsoh-Indië, wordt in verband daarmede eervol onthoven van zijn functie van chef der afdeeling defensie en personeel bij het departement van marine, welke betrekking tijdelijk zal worden opgedragen aan den kapitein luitenant ter zee baron Van Asbeck, thans chef van het bureau van de zaken, betreffende het personeel der zee macht enz. De kapitein-luitenant ter zee G. baron van HardeDbroek wordt bestemd om als chef van laatstgenoemd bureau aan het departement op te treden. De schout-bij-nacht Snethlage ver trekt in den loop van December naar Java ter aanvaarding van het bevel over de zeemacht. Ingevolge ministerieele beschikking - zal van gewezen onderofficieren of re serve-onderofficieren, die in aanmerking wenschen te komen voor een benoeming tot reserve 2e-luitenant-kwartiermeester bij de landweer, voortaan worden ge- eischtvoldoende kennis van het re glement van administratie bij de land macht en van de voorschriften ter uit voering daarvan voor zoover betreft de toekenning van traktement, soldij, brood, levensmiddelen, enz., de wijze waarop in de behoefte aan een en ander door de zorg der administratie van een bataljon moet worden voorzien, de boek houding bij de compagnieën, de wijze van verantwoording van hetgeen door de compagnieën is ontvangen en de administratie welke door den bataljons- i kwartiermeester zelf moeten worden gevoerd voorts voldoende kennis van de voornaamste bepalingen omtrent de verstrekking en verantwoording van kleeding en nachtleger, het vervoer van personen en goederen en van de wet op de inkwartieringen, alsmede van de verplichtingen van den luitenant-kwar tiermeester als verplegingsofficier bij troepen te velde en in stellingen of liniën. Patrimonium. Het Nederlandsche Werklieden Ver bond „Patrimonium" vierde gisteren en heden het feest van zijn 25 jarig bestaan. De 25e algemeens vergadering, die een feestelijk karakter droeg, werd gisteren in het gebouw „Patrimonium" te„ Amsterdam, met gezang en gebed geopend. Daarna hield de voorzitter, de op. De man hield een lantaarntje in de hoogte. „Ha, daar is de burgerij reeds om van uwe heldenfeiten getuige te zijn. Wees nu asjeblief maar zoo goed me eens te zeggen waar de heer Abeling, de koren kooper, woont. Ik heb een telegram voor hem „Breng hier", klonk het op de hoogte van de blauwe slaapmuts, „ik ben de heer Abeling, wat had je „Een telegram, meneer Een telegram uit Moerhaven, bode betaald, wacht op antwoord sprak de vreem deling, die den nachtwaker links liet liggen en zich naar de blauwe slaapmuts heer Van Vliet, een rede, waarin hij de geschiedenis van het Verbond rele veerde en aan de voormannen uit de christelijke werkliedenbeweging hulde bracht. Meermalen is zeide spreker o. m. in onze kringen de opmerking ge maakt,dat de ontwikkeling der arbeiders organisatie in de stichting der vakver- eeniging noodzakelijk gevolg van nieuwe verhoudingen in onze productie wijze storend zou kunnen werken op den bloei van het Verbond. Sommigen waren bevreesd, dat de actie voor chr. vakvereeniging de beste krachten tot zich zou trekken, en voorts dat de directe voordeelen der vak organisatie noodwendig ook onder ons het algemeen belang der nationale bon den uit het oog zou doen verliezen. Dit bezwaar wil spreker niet ontkennen, maar hij wenscht op te merken, dat blijkens de ervaring der laatste jaren, de actie voor vakorganisatie, allerminst tot verzwakking van „Patrimonium" heeft geleid. En voorts dat nieuwe wegen, door „Patrimonium" gebaand, indien het slechts is in trouw aan eigen beginsel, het Verbond steeds ten goede moeten komen, onder voorwaarde even wel, dat het anderzijds bereid bevonden wordt om den arbeid, dien het Verbond op zijn weg vindt, zij het ook met groote offers, te. volbrengen. „Hij, die ons gedurende 25 jaren heeft staande gehouden en doen toenemen, geve ons een recht feestelijk samenzijn, waarin wij gesterkt worden, om met moed onzen weg verder te gaan, Hem ter eere, ons volk ten zegen De rede en vooral de namen Kater, Hovy, Kuyper en Poesiat, werden door de talrijke afgevaardigden met warm applaus begroet. De verdere vergadering des middags was deels huishoudelijk. Des avonds was de groote zaal van het „Paleis voor Volksvlijt" stampvol met vrienden, belangstellenden en leden die het zilveren feest kwamen mee vieren. Het muziekgezelschap „Soli Deo Gloria" en het gemengd koor „Patri moniums Zang vereeniging" werkten mede verschillende sprekers, de heeren Sikkel, Talma en Kater, hielden in feest stemming geestdriftige toesprakenda aanwezigen zongen gemeenschappelijke liederen en met tableaux vivants werd het rijke program besloten. Kom er zoolang in, vrindschap Een heele reis uit Moerhaven. In hoeveel tijd doet je 't?" j „Stevig doorstappen, meneer, in drie I en een half uur, ik heb mijn heele doos met tabak leeggerookt „Zoo, zoo!" zeide de heer Abeling en de lantaarn op eene bank in de gang zettende, begon hij het telegram open s te maken en te lezen. Bij het licht van de lantaarn kwam de hooge gestalte van den bode nog meer uit. Hij had nu ook niet dat ge- H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik keeren den 15 dezer van het bezoek aan Duitschland op het Loo terug. De directie der stoomvaart maat schappij „Nederland" heeft aan de Ned. Scheepsbouw-maatsehappij te Amster dam opgedragen het bouwen van twee stoombootin en aan de Maatschappij voor scheeps en werktuigbouw „Feijenoord" te Rotterdam het bouwen van éen mail- steamer. bogene in zijne houding en toen hij het haar wat uit zijn gelaat gestreken had, zag hij er nog jong en zeer voordeelig uit. „Mag ik u eerst verzoeken het bewijs van ontvangst af te teekenen op het uur, dat ik het u bracht Ik was hier om kwart over twaalf „Wel zeker, wei zeker Wacht maar, ik zal een potlood halenzeide de korenkooper. „O, zoek niet, meneer! Mag ik u het mijne geven vroeg de vreemdeling en bood een gouden potloodhouder aan. Stom van verwondering dat een bode van het telegraafkantoor er zulk een potlood op na hield, teekende Abeling. „Maar nu zou ik toch nog een ant woord moeten schrijven", zeide deze, „Wilt ge even wachten P" „Wel zeker, meneer 1" was het ant woord. De heer Abeling ging in do naaste kamer waar een nachtlichtje brandde en liet de deur open. De vreemde kon niet nalaten er even een kijkje in te nemen. (Wordt veruolgd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1