IJER Zaterdag 4* November. No, 260» 43@ Jaargang. I905u i, gemaakt IT. RIJS in Jfaif, FEUILLETON. strijd op leien &f dood. tl. s. ndeel 3.50. jdienstbode TelephDoiiBuinmer 10. Biimenlandsche berichten. nde bij de "Wagen brug. 3BAKEL. St. maand. St. Jacob- t en Inwoning selijk verkeer aange- net persoon. Adres rant. 41 Dl E S 8 ^en-MMdelbnrg v,v. EN (Remis e:)J v.m. werkdagen) 5.50. v.m. 7.55, 9.30, 11.-, 1.15, 2.—, 2'45, 3.30, 7.—, 7.50, 8.40, 9.30, JRG (n. Z e„i 1 m a r k t 15*, 6.20*. 8.40, 10.15, 1.20, 2.05, 2.50, 3.35, .05, 7.55, 8.45, 9.35, 'ijden slechts tot de MAVMEffSf. vm. 6.—, 6.20, 7. 10.—, 10.20, 10.40, 12.30, 1.—*, 1.25* 3.55, 4.25, 4.50, 6.10, 0. uis: vm. 6,10, 6.30, 9.50, 10.10, 10.30, Nm. 12.10, 12.45, 3.10, 3.40, 4.10, 4.35, S5, 8.-, 8.30. vallen Zondags uit, VLISSINGSCHE COURANT Prijs pet drie maanden I80k iVanoo pek 'poeè I 1.50, Afzondeilijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. meer ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweern aal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. sss= Verschijnt daselij Ie;, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. De troonopvolging. De „N. Arnh. Ct." verklaart nader haar standpunt in zake de troonopvolging voor het geval onze Koningin kinderloos komt te overlijden. Het blad schrijftOndanks zijn histo rie, is het Nederland van onzen tijd niet republikeinsch gezind. Niet, dat we hiermee willen zeggen, jat het monarchale stelsel diepe wortels heeft geschoten in ons volk. Geenszins je monarchale gezindheid zit er zeer dun op, doch het koningschap beteekent voor de overgroots menigte de heer schappij van het nationale vorstenhuis der Oranje's, waarmee de natie door tal van banden is verbonden gebleven, waaronder zij weldra honderd jaren ach tereen vrede, vrijheid en betrekkelijke welvaart heeft gevonden. Vooral in de latere jaren, na 1890, zijn die banden inniger geworden, dank zij het verstandig beleid van koningin Emma, en de hooge plichtsbetrachting zan H. M. de Koningin. Wie tegenwoordig was bij de plech tige inhuldiging in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, den 6den Sept. 1898, zal nooit den indruk vergeten, gemaakt door de woorden toen door haar gesproken, Tan wier oprechtheid al haar daden als Koningin hebben getuigd. Zeker heeft zij meer dan iemand bijgedragen om de staatkundige eenheid van ons volk te bevestigen en de Kroon te maken tot de draagster, het symbool dier eenheid. Republikeinsche gevoelens vinden dientengevolge minder weerklank dan ooit. Andere oorzaken werken mede, om het denkbeeld eener republiek te houden buiten den kring der practische staat kunde onze nabuurschap met het sterk monarchale Duitsche rijk en bovenal onze innerlijke verdeeldheid. Al is onze staatkundige eenheid door en na de Bataafsche republiek tot stand gekomen, nationale eenheid is nog verre te zooals de geschiedenis der jaren 190119 05 overtuigend heeft bewezen en zij zal niet tot stand kunnen komen, zoolang verschil van godsdienstige over tuiging den staatkundigen toestand, zooals thans het geval is, blijft teheer- schen. Daarom doelden wij bij hetgeen we schreven, niet op een republikeinsehen regeringsvorm, in een mogelijk nabij- toekomst, thans door grondwets voor te bereiden, en aanvaar den wij evenmin de consequenties welke fflen uit het geschrevene heeft gelieven 'e trekken. Om verdere onjuiste gevolgtrekkingen te voorkomen, willen we ditmaal duide lijk en zonder omwegen verklaren, dat *jj wijziging der grondwettelijke bepa lingen omtrent de Troonopvolging voor- (Uit het Fransoh.) Mijn vriend bood mij nu een sigaar "u, die het mij echter onmogelijk was wn te steken. De stier wachtte hem af met gebogen kop. Zijn met purperrood bloed gekleurde schoften trilden verschrikkelijk en met !ijne beide voorpooten groef hjj diep in zand. De ongelukkige Nicolaas Duertes is reeds vergeten en de door de !tboone houding der twee strijders in geestdrift ontstoken menigte, juicht 'ourteüngs den man en het dier toe. »Gij zijt beiden schoon roepen de "ouwen uit. jVooruit de beide dapperen brullen mannen. Eu terwijl de beide tegenstanders «kander steeds vast in de oogen kijken, ^rden er weddenschappen aangegaan. Dj mau loopt langzaam vooruit met staan, om de mogelijkheid te openen den gemaal der Koningin, Prins Hen drik der Nederlanden, tot eventueelen opvolger te kunnen benoemen. Wat er voor en tegen deze keuze valt te zeggen, zullen wij thans laten rusten. Alleen volstaan wij met er op te wijzen, dat de argumenten, door „De Ned." geput uit het werk van jhr. mr. A. E. de Savornin Lohman, „Onze Constitutie", voor het behoud van het erfelijk Koningschap, eveneens voor deze keuze pleiten. Ministerie van vsrkaerswazen. Men bevestigt, dat de naam van het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid binnenkort zal worden ver anderd in ministerie van verkeerswezen. Verplaatsing van gezanten. Bij Kon. besluit zijn, met ingetng van 15 December 1905lo. benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rome, jhr. mr. H. van Weede, thans in gelijke hoedanigheid te St. Petersburgtot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te St. Petersburg, mr. A. M. D. baron Sweerts de Landas Wyborgh, thans minister-resident met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Tokio en tot minister-resident met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Tokio, jhr. dr. J. Loudon, thans gezantschapsraad te Parijs 2o. bevorderd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Constantinopel, mr. dr. L. graaf van Bylaadt, thans minister-resident met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister al daar 3o. benoemd tot gezantschapsraad te Constantinopel, de gezantschapsraad mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, thans chef van het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken 4o. in zijn rang overgeplaatst naar Londen de gezantschapsraad te Constantinopel mr. J. H. van Roijen, en in zijn rang overgeplaatst naar Parijs de gezant schapssecretaris 2e klas te Londen, D. baron van Asbeok. De minister van oorlog, het wensche- lijk achtende de administratie van den staf van een regiment infanterie afzon derlijk te doen voeren en het personeel beneden den rang van officier van den staf van een bataljon infanterie in onder houd te doen stellen bij een der eom- pagniën van het bataljon, heeft bepaald, dat met ingang van 1 Jan. a.s. lo. de onderofficieren en soldaten van den staf van een bataljon infanterie en van een afd. veldartillerie in admini stratie (onderhoud) zullen worden ge voerd bij een der compagniën of bat terijen van het bataljon of de afdeeling S kleine schreden. De stier deinst langzaam terug tot de slagboom hem terughoudt Zou hij bang of vermoeid zijn „Anda Anda brulde de menigte en zich tot den torrero wendende, schreeuwde zij. „Geesel hem met je muleta!" Maar snel als de gedachte heeft zich het dier op zijn tegenstander geworpen, die hem door een vluggen zijsprong heeft weten te ontwijken, i De hoorn heeft lichtelijk zijn borst geschramd. Te vergeefs willen de capeadores den j stier afleiden en vermoeien, daar zij hegrijpen, dat hij nog in het bezit van al zijne krachten en daarom de worste ling al te ongelijk is. Hij verwaardigt zich niet meer om hen te vervolgen en keert zich woedend tot den spada. Maar deze ontwijkt hem een tweede maal en bij den derden aanval plaatst hij zich, terwijl de stier in volle vaart op hem aanstormt, voor het monster, met opge heven lichaam en de punt van zijn degen naar hei dier gericht. j Op dit oogenblik zag ik in gedachte den ongelukkigen El Polio, zooals hij in de lucht geslingerd werd en sloot onwillekeurig de oogen. I Toen ik ze weder opende bij het gedruiseh van eindelooze kreten en daartoe bij toerbeurt door den comman- deerende officier van laatstgenoemde onderdeelen aan te wijzen 2o. het per soneel beneden den rang van officier van den staf van een regiment veld artillerie, van het korps rijdende artil lerie, het korps pontonniers en het korps torpedisten eveneens in onderhoud kan worden gevoerd bij een der onderdeelen van het korps, daartoe door den com- mandeerende officier van het korps aan te wijzen. fioa sn Sigi. De correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia seint De rijksbestuurder van Goa onder wierp zich, medebrengende de gouden kroon. De radja van Sigi is gevankelijk naar Makassar overgebracht. Het blad teekent hierbij aan Wij hebben ons vergist, toen wij bij het vorige telegram van onzen Batavi- aschen correspondent aanteekenden, dat Kraëng Boroanging rijksbestierder van Goa was. Kraëng Boroangin is de echt genoot van de vorstin van Barroe, oudste zuster van den radja van Goa. Het vorige telegram, beginnende mot „Kra ëng Boroangin en echtgenoote hebben zich onderworpen", beteekent dus, dat genoemde Kraëng en de vorstin van Barroe zich onderworpen hebben. Kraëng BoroaDgin was voor Goa de stokebrand. Thans echter heeft de rijksbestierder van Goa zieh dan toch onderworpen, en wat wij toen schreven is nu van toe passing. Hij bracht een der rijkssieraden, de gouden kroon, mede. Deze gouden kroon of Salloko draagt de vorst van Goa bij t inhuldiging. Zij is niet het voornaamste rijkssieraad dit is de Soebang, een slagwapen of klewang. Hem, die dit wapen bezit, erkent het volk als vorst dit is dus niet aan het bezit der kroon verbonden. De kroon-inlevering schijnt weinig be- teekenend. Men zal zich herinneren, dat de actie onzer troepen ook naar het Paloedal (Sigi) werd overgebracht. Als gevolg daarvan is de vorst van Sigi, over wien wij vroeger een en ander mededeelden, gevangen genomen, zoodat deze poten taat, die al hoog bejaard is, wel plaats zal moeten maken voor een ander. Land- en i uinbouw, Bemest niet eenzijdig 1 De volgende regelen zijn een nabe trachting op ons vroeger schrijven „Een welgeslaagde proef". Daarin vertelden we, welke de uitkomsten waren van een volledige kunstbemesting, den vori- gen winter en gepasseerd voorjaar door ons toegepast op laag hooiland, dat van tevoren nimmer rationeel was be mest. In die resultaten vinden we aan- toejuichingen, zag ik den torrero nog steeds op dezelfde plaats, de menigte met zijne muleta groetende, terwijl de stier rond het strijdperk sprong onder het slaken van een vreeselijk gebrul en zijn lichaam schuddende om zich te bevrijdeD van den spada, welken zijn tegenstander hem tusschen de beide schouders had gestoken. „Hij gaat sterven", riep men en reeds liet de cachetora zijn onheilspellend gelaat boven den slagboom zien en stond hij gereed naar den overwonnene te kruipen en hem een breeden dolk tus schen het eerste en tweede wervelbeen te stooten, zoodra hij op het zand zou nedervallen om niet meer op te staan. Maar welk eene verrassing het is den stier gelukt zich van den spada te be vrijden en, verschrikkelijker dan tevoren, werpt hij zieh op nieuw op den torrero, die bezig was met de hem toegeworpen sigaren en bloemruikers op te rapen. Nauwelijks heeft hij den tijd over den slagboom te springen en den vluchtweg te bereiken, terwijl de menigte zijn vlucht met een woedend gefluit begroet. Maar weldra verschijnt hij, woedend dat zijne overwinning zoo plotseling in eene nederlaag veranderd is, bleek van toorn en met een nieuwen degen in de hand, leiding thans vóór het winterseizoen intreedt, onze waarschuwende stem te laten hooren tegen de éénzijdige be mesting, welke nog door zoo talloos velen wordt aangewend. In verscheidene streken, waar de j kunstmest nog niet lang geleden zijn j intrede heeft gedaan meent men ten j opzichte van het gras- of hooiland, dat van ouds stiefmoederlijk behandeld is, j al zeer wel te handelen, wanneer men daarop in het najaar wat slakkemeel uitstrooit. Slakkemeel is een phosphor- zuurmeststof, bevat dus slechts één voedingsstof. Een plant, derhalve ook het gras, heeft echter meer noodig. Naast phosphorzuur behoeft zij stikstof en kali. Ook nog andere stoffen, maar deze niet in zulk een mate, dat de landbouwer daarvoor bij zijn bemesting behceft te zorgen. Kalk mag ook nog apart genoemd wordendeze wordt evenwel om de 5, 6 jaar in een hoe veelheid van gemiddeld 2000 Kilo per bunder aangewend. Phosphorzuur alléén is derhalve be slist onvoldoende en toch, zoo we zeiden, is het aantal landbouwers, dat zieh hiertoe bepaalt, zeer groot. Hoe is die dwaling te verklaren Mij dunkt aldus De meeste van onze natuurweiden en hooilanden zijn darggronden, laagveen- gronden, die het weinigje voedsel, dat zij bevatten, hebben ontvangen van het water, dat afstroomde van de nabijge- gelegen hoogere gronden, waarin het phosphorzuur in niet oplosbaren vorm voorkwam. Vandaar dat bedoelde weiden en hooilanden inzonderheid arm zijn aan phosphorzuur en dat men daar aan vankelijk met slakkenmeel betrekkelijk zeer goede resultaten verkreeg. Aanvankelijk, zeg ik, want na een paar jaren reeds liep het spaak. Geen wonder, vooral op zulke arme gronden, arm vooral aan kaliEn het is juist de kali, welke in het samenstel van gras in zoo rijke mate voorkomt gras bevat ruim 2 maal zooveel kali als phosphorzuur Is het dus niet dwaas op ons gras- en hooiland den kali mest weg te laten Zagen we niet bij de vroeger vermelde proef, dat kaïniet op één perceel, kos tende f 1.23, de kolossale winst gaf van f 5.53 Niet overal, neen, zal de winst zóó groot zijn, maar ook met minder kan de boer tevreden wezen. Kaïniet en slakkenmeel dus 1 Zoo handelen reeds velen. Doch geven zij die beide meststoffen in de juiste verhouding Is het b.v. rationeel gelet op de samenstelling van het gras 4 baal kaïniet bij 6 baal slakken meel te geven, of evenveel van het eerste als van het laatste Ongetwijfeld neen En de ervaring heeft het al dikwijls bewezen. Herinnert u maar weer, hoe bij onze proef de kaïniet in de grootste gift waar de hoeveelheid slak gelijk bleef verreweg het meest rendeerde. Laat ieder dan in den komenden win- weder ten tooneele. Mijne handschoenen barstten door het toejuichen. „Nu", zeide mijn vriend, nu ben je een flinke kerel. Je bent een volleerde aficionado."Ik stond op het punt krachtig tegen dezen naam te protesteeren en zocht tevergeefs naar woorden, om de Spaansche wreedheid te brandmerken, toen hij mij een teeken gaf om te zwijgen en naar het tooneel te zien. De nacht brak snel aan, een van die heerlijke nachten, waarin de schemering zich hult in een doorzichtig azuur. De donkerblauwe hemel spande zich uit boven den circus als een gewelf, waar de sterren even als de fakkels bij een feest, een voor een werden aange stoken. Op het bloedige worstelperk werden do gedaanten der strijders meer en meer onbestemd. Het waren niets meer dan omtrekken, schaduwen met ongeregelde bewegingen, want reeds was het gevecht weder met nieuwe woede begonnen. Maar daar stak een der toeschouwers eene waskaars aan eu weldra verlichtten duizenden vuren de sombere golvende volksmassa. De groote papieren waaiers trillen in de blanke en samengeknepen handen. De circus gelijkt op een onine- ter zoo vroeg mogelijk, in elk geval vóór Februaribij zijn slak een flinke kaïniet-bemesting geven Hij doe dit bij wijze van proef in afwisselende hoe veelheden van 600 tot 1000 Kilo per bunder, om aldus na te gaan welke gift op zijn land bet voordeeligst is. "Wij hopen dat onze lezers dezen raad zullen volgen, ons sterk makende, dat deze hun in de toekomst zeer ten goede zal komen. De kosten der proefneming zijn gering, daar kaïniet tegenwoordig zeer goedkoop is: f 1.75 k f 1.80 en minder nog is door vele vereenigingen voor de 100 Kilo betaald. En niet alleen tot de zand- en laag- veenboeren is onze raad gericht, maar ook tot hen, die op de klei wonen ook op de kleigronden toch werkt de kaïoietbemesting in veie gevallen gun stig. Ook daar dient te worden onder zocht welk voordeel een kali mest, op grasland kan afwerpen. Dit voordeel kan velerlei zijn. Kaïniet verhoogt niet slechts de kwantiteit, maar ook de kwaliteit van het gras, wijl de harde, taaie en zure grassen voor betere plaats makende grootere voedingswaarde komt in den melkemmer en in de boter- opbrengst duidelijk uit. Met kaïuiet bemeste weiden worden rijker aan on dergras en klaver, armer aan roobol (Pquisetum). Deze verarming zal de boer zieh zeker niet beklagen. Roegebol of roobol, kermoes, unjer, kwadenaard zijn ver schillende namen voor dezelfde plaag, welke iedere veehouder kent ais de oorzaak van bepaalde ongesteldheden bij het vee: hevige diarrhee, vermage ring, soms zelfs de dood. Welnu, de oudervinding heeft in vele gevallen als een goed bestrijdingsmid del tegen dit gevreesde onkruid met zijn moeilijk uit te roeien onderaard- sohe wortelstokken, kaïniet leeren ken nen. Het is het chloor, dat in 't kaïniot aanwezig is, waaraan deze goede uit werking te danken is. Op velden, voor bleekerijen gebruikt, zag men door het chloormagnesium en chloorcalium, twee zouten, bij het wasschen gebezigd, de kermoes eveneens kwijnen en sterven. Deze nuttige werking van 'tkaïniet is zeker een reden te meer voor zijn gebruik. Mogen velen er toe overgaan, en dan op de wijze als wij hierboven aangaven. Zij zullen er wèl bij varen. Boekaankondiging. „Jaarboekje voor Pluimveehouders en Konijnenfokkers en hen, die het willen worden," onder redactie van C. Blokker, met medewerking van de deskundigen, II. ten Brink,Meppel. Dit jaarboekje is een eersteling op dit gebied. En als zoodanig mag het zich laten zien. Zoowel wat inhoud als uiterlijk betreft, maakt deze uitgave een gunstigen indruk. Het uiterlijk is wel verzorgd, de inhoud rijk en veel zijdig. Behalve de gewone kalenders bevat het boekje tal van staten, tabel- telijken oven vol bleeke gezichten, waaraan de bloedige vertooningen van den wedstrijd een demonische uitdruk king geven. De uit hun rust opgeschrikte nachtvo gels verlieten de muren en verbrandden zich de vleugels aau de vuren van de zitplaatsen. Het gelukte den torrero een tweede maal het dier te kwetsen. Maar het bevrijdde zieh weder van het wapen en zette zijn onverbiddelijken beul weder achterna. „Bravo Torobrulde de menigte. Het dier was gered. Zijn verbazende moed hadden het hart getroffen van de goede en gevoelige Spanjaarden. Men schonk hem het leven en de deur van het toril werd voor hem geopend. Lang zaam ging hij er heen, nu en dan zijn bebloeden kop, dien hij met groote moeite kon oplichten, schuddende en pijnlijke kreten van smart slakende. Het worstelperk was vrij. De menigte stormde er ontstuimig en onder het zingen van een opera-air in. Elk beij verde zich om het zeerst om zijn zakdoek en zijne zakken te vullen met het door het bloed geverfde zand van den doode. In Spanje zegt men dat dit geluk aanbrengt. EINDE.,

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1