No. 2(1 Burgerlijke Stand Gemeenlek 3 FETJILL! De ambtenaren van bet departement van verkeer hebben het werk gestaakt. De politieagenten oiscbon loonsverboo- ging- Generaal ïrepof beweert uit goede bron te weten dat op 3 November, ver jaardag der troonsbeklimming van den Tsaar, een Grondwet zal uitgevaardigd worden. Aan de dagbladen wordt verder uit St. Petersburg gemeld dat de regeering bereid is buitengewone eonoessies te doen de Tsaar zou besloten hebben, een Grondwet te verleenen, in den trant van de Duitsehe. Ben cycloon. Uit een par ticulier schrijven te IJmuiden 24 October ontvangen en welwillend ter inzage verstrekt, zijn eenige bijzonderheden ge put over den geweldigen cycloon, die iu het begin dezer maand een gedeelte van Zuid-Afrika teisterde. „Te Malmesbury, op ongeveer drie Uur paard rijden van Darling, woedde een hevige cycloon. Oogenbllkkelijk werden gedood acht menschen veertien werden zwaar, le vensgevaarlijk gewond achtentwintig bekwamen minder zware verwondingen. Ongeveer 120 huizen werden als ballen door elkander gerold en daarna als 'n inassa gruis ter aard gesmakt. Op vier mijlen afstand vond men deelen van daken terug, daarheen ge slingerd een dameshoed door den wind opgenomen vond men acht uur gaans verder terug. Ben Roomsche kerk werd a's een luchtbel van de aarde geblazen wonder boven wonder bleef de Hervormde kerk nagenoeg ongerept. Van de vrijmetse laarsloge bleef geen steen op den ander. De geheime geschriften, zoo zorg vuldig altijd verborgen, werdenalsstrooi- biljetten door het luchtruim verspreid. Dit alles vond plaats in drie minuten. Mensehen, die in den nacht het gruwe lijk schouwspel zagen, beschrijven het als een geweldige arm uit wolken van vuur. De schade wordt geraamd op 100.000 pond sterling. Een aardig statistiekje geeft de Londensche Metropolitan Water Board van het waterverbruik in de Engelsche hoofdstad. In de maand September van dit jaar werd niet minder dan 224,353,000 gallon water verbruikt, ver deeld over 1,0.35,827 huizen en een bevolking van 6,749,254 inwoners Aan het einde der maand waren in de ge meentelijke reservoirs nog aanwezig 5,775,000,000 gallon water. In Bohemen, waar Duitschers en Tsjechen als geslagen vijanden tegen over elkander staan, gaan, nadat onlangs de Tsjechen en Duitschers elk een volks dag hebben gehouden, de Tsjechen met verdubbelde heftigheid te keer tegen Duitschers en Joden. Zoo werd Zondag, dicht bij Brünn, een partijtje Duitschers, die een uitstapje maakten, door boeren met steenworpen ontvangen, zoodat ze hun heil in de vlucht moesten zoeken. De treinen worden met steenen gebom bardeerd en nu en dan wordt er zelfs op geschoten. Zondag werd in de stad Austerlitz een betooging gehouden, uit wraak over de nederlaag der Tsjechen in Brünnde betoogers drongen de Jodenwijk binnen, verbrijzelden vensters en deuren en uitten bedreigingen tegen de bewoners. De regeering schijnt niet van zins, door krachtige maatregelen, aan deze ongeregeldheden een eind te maken. Ben redacteur van de Matin" was er achtergekomen, welke Parijsche bont werker het reeds vermelde verzoek had gekregen om de schoone Mercelli, de gezellin van Jacques Galley, in de ge vangenis een pels of bontkraag te leve ren. Hij ging er heen, zag, dat de man juist een loopknecht vroeg, bood zich aan en werd aangenomen. De tocht naar de gevangenis, in gezelschap van een zoon van den koopman, was zijn eerste boodschap. Mercelli zocht maar niet in het bijzijn van den koopmanszoon en zijn knecht een kraag van vos senbont uit. Intusschen maakte de directeur met de kooplui een praatje. Hij was verbaasd over het bericht van de Matin" geweest. „Die journalisten kruipen overal in en tusschen", zeide de directeur, „maar hier komen zij niet in." Men kan begrijpen hoe vroolijk de loopknecht dit toestemde. De vier Engelsche stoomschepen, die dezen zomer met spoorwegmateriaai van de Oostzee naar de Jennissei, Si berië, bevracht werden, zijn door on geluk op ongeluk getroffen. De „Netherby" en „Burton" moesten te Riga achterblijven door het uitbre ken van brand aan boord, de „Harmp- stad" strandde in de Witte Zee en het vierde stoomschip, de „Roddam", dat zijn bestemmingsoord bereikte en de lading loste, is bij den terugtooht op do Yenissei verongelukt, doch de be- manning werd door twee andere stoom schepen, die deel uitmaakten van de expeditie, gered en is 9 October te Kopenhagen aangekomen. Men zal zich herinneren, dat de „Rod dam", tijdens de hevige uitbarsting van den Mont-Pelée te St. Pierre, Martini que, in 1902, met een aantal andere schepen aldaar ten anker lag en het eenige schip was, dat met brandend dek, onder een verstikkenden, gloeien- den regen van asch en gesmolten lava aan den ondergang ontkwam. 26 van de 44opvarendenkwamen om in de gloei ende asch, welke eenige voeten hoog op dek lag, maar kapitein P. W. Free man, die toen gezagvoerder was en zelf ernstige brandwonden bekwam, slaagde er met de overige opvarenden in het schip te St. Lucien binnen te brengen, waar hij het eerste bericht bracht van de vreeselijke ramp, die Martinique had getroffen. Zoo is dit sedert dien tijd wereldver maarde schip toen aan het vuur on:- komen, om thans in het ijs onder te gaan. Do „Roddam" was 2378 ton groot en werd in 1887 gebouwd. Zij was voor 10.000 p.8t. verzekerd. Verkeersmiddelen. Mijnheer de Redacteur 1 In Uw blad van Vrijdag roept iemand liefhebbers op om een kleine villa te willen bouwen aan en bij de nieuwe tram te Koudekerke ter andere plaatse las men eene zoo goed als totale staking op alle verkeerswegen, en in alle be drijven, in Rusland. Uit het eerste kan men leeren dat elk nieuw verkeersmiddel nieuwe toe standen en gegevens oproept. Uit het tweede zal men in Rusland op de bitterste wijze leeren ervaren, ook al duurt het nog zoo kort, wat zoo'n stilstand van verkeersmiddelen c.a. be- teekent. Onze moderne verkeersmiddelen zijn te beschouwen als de bloedsomloop, het groote zenuwleven, aller volken. Hoe menigvuldiger, hoe in en op elkaar passender ze zijn, hoe energieker het beheer, hoe meer arbeid, hoe meer welvaart ze met zich brengen. Landen en volken nog misdeeld er van, staan merkbaar ten achteren'n streek, 'n provincie, ze missende, ook. Ze zijn zoo albeheerschend geworden dat ieder, die maar 'n beetje ondernemend is aangelegd alle landkaarten afgraaet of er hier of daar nog 'n lijntje of 'n kanaaltje tusschen to prakkiseeren is, 't zij van Fez naar Port-Said, dwars of langs door het Hemelsche rijk, of van de Schoone Waardin via Rittkem ArnemuidenKleverskerkeYeere. Waar trams nog onbestaanbaar geacht worden, beproeft men het met automo bielen en Renardtreinen, met'n motor bootje waar barges faalden. Ieder voelt Verkeersmiddelen zullen en moe- te n er zijn. Schijnbaar de zotste dingen zien we er van in ons landje. Trams geheel parallel aan spoorwegen en kanalentrams naast trams. Eene electrische tram, linia recta van Rotter dam naar Scheveningen, ongeacht spoor en trams van daar naar den Haag en, ondanks vier tramlijnen, van daar naar Scheveningen. En, waar men ze ook in exploitatie .ziet of ze aanlegt, overal ziet men villa's, gebouwen, fabrieken-cultures er langs verrijzen, ergo meer arbeid in het leven roepen, meer welvaart ontstaan. Ik zie thans in ons land, waar ik eertijds dor- en woestheid kendo, zóó sterk sprekende cultures, bedrijven en welvaart, dat men het vóór en na moet gekend hebben om het te gelooven. Verkeersmiddelen 1 Ik heb er menschen zich later zelf zien door on derwijzen die vroeger nooit school gegaan hadden, want, wie er gebruik van maakt moet leering opdoen al ware hij zoo dom als zeven varkens te zamen im mers wie zich verplaatst doet leering op, of men boer is of bakker, minister of koning En wat er nu door, om en langs onze Walchersche tram opdoemen zal Geen geestesoog, hoe rijp in ziening ook, vermag dit nu nog te zeggen. Maar wèl mogen wij aannemen dat er over 51015 jaren dingen en zaken te zien zullen zijn, die men nooit zou beleefd hebben als dit verkeers middel er niet gekomen was. Ja, hadden wij, rü reeds, eens oogen 1 dan konden we zeker geld verdienen, want dit eischt geen bizondere zieners gave, nl. dat, wat we overal zagen en zien gebeuren, ook hier op ons eiland, in meer of mindere mate dan, zullen zien gebeuren gaat het al niet direct van onze eigen omgeving uit iets wat ik, jammer genoeg, zelfs 'n beetje moet betwijfelen daar wel anderen zullenkomen dan, die minder voorzichtig zijn in durven en ondernemen. Zij die zien en willen, durven doorgaans ook wat. In en om Domburg wordt zeker wat gedaan en geld verdiend daar het eerst. En is Walcheren niet mooi en lief genoeg om er, op zoovele lieve plekjes hier en daar, rustigjes te komen leven Niet door zijn bodem geëigend om er over Westland-cultures c.a. te kunnen denken Door zijn bevolking schilderachtig genoeg om alles op haren en snaren te zetten om het vreemdelingenverkeer er heen te trekken P Maar men moet dat dan willen, energiek willen en doen ook. Waar men dat overal kan, moet dat ook hier kunnen het nieuwe ver keersmiddel opent nu voor vele dingen den weg de tramondernemers hebben nu bewezen dat men, met volharding, ook 'n tram aan 't rollen kan krijgen, voor welke volharding men ze niet genoeg dank weten kunnen. Geve, dat we ook later aan hen, die er nu verder den tijdgeest inblazen zullen, dienzelfden lof en dank toezwaaien mogen. Xs. VOLKSWEERBAARHEID. Mijnheer de Redacteur Vergun mij s. v. p. een plaatsje in uw veelgelezen blad. Met verwondering en verbazing wellicht zullen velen onzer ingezetenen hebben vernomen van het voornemen om aan de leden en genoo- digden in deze stad een soiree aan te bieden vanwege de vereeniging „Volks weerbaarheid," afd. Vlissingen. Velen zullen misschien zeggen „Wat is dat nu, een soiree van de Weerbaarheid Maar laat me U s. v. p. hieromtrent eenige inlichtingen geven. Ieder die wat gevoelt voor zijn volk en Vorstin zal moeten bekennen dat de „Volksweer baarheid" is en blijft een vereeniging die toch zeker wel moet worden ge waardeerd. Wanneer b. v. in geval van mobilisatie, oorlog, binnenlandsch oproer enz., e. z., ons land, stad of pro vincie in 't ongereede raakt, waar blij ven dan de burgers Zijn zij voor zich zelf en anderer lot verantwoord Ik meen van niet. Daarom is het doel en streven van „Volksweerheid" zichzelf en zijn volk te verdedigen, het volk één doen worden, één in 't woord, doch ook één in de daad. Het is daar om een zaak van belang dat ieder goed geaard burger zich aansluite bij „Volks weerbaarheid," opdat wanneer de nood aan den man komt, wij allen kunnen zeggen: Hier is de „Volksweerbaar heid." En dan moet de hand aan den ploeg worden geslagen en met alle ver eende krachten aan het werk worden Om nu te toonen dat ook in Vlissin gen evenals overal in ons land de geest drift bij de Weerbaarheidsmannen niet verkoeld is, (getuige de onlangs opge richte Wielerclub), heeft de vereeniging besloten den leden en genoodigden een soirée aan te bieden, alwaar zal worden gewaagd van de ware sympathie, die ook de afdeeling Vlissingen gevoelt voor deze nuttige zaak. Het valt dan ook waarlijk niet tegen te spreken dat een waarborg is voor zichzelf, wanneer men zich aansluite bij de „Volksweerbaar heid", zij het niet werkend, dan toch zedelijk, opdat wij, zooals -hierboven reeds gezegd, pal kunnen staan voor de vele gevaren waaraan ons land in tijd van nood kan worden blootgesteld. Bovendien is de oefening in den wapen handel voor iedereen van groot nut, en bezorgt aan velen, ouden en jongen, menige gezellige uren, waar ook zeer jonge krachten worden geoefend in het schieten enz. Het is daarom te hopen dat Vlis singsch burgerij zal instemmen met de leuze „Allen Weerbaar", en dit ook zal toonen op den avond der soirée als wanneer op een flinke opkomst zal worden gerekend. Met vriendelijken dank voor de op name verblijf ik Een lid der vereeniging „Volksweerbaarheid", afd. Vlissingen. BELGIË. In de Kamer heeft Donder dag de minister van buitenlandsche zaken de Favereau, met nadruk gewezen op de internationale verplichtingen en de verantwoordelijkheid van België tegen over de mogendheden ten aanzien van de waarborgen, vermeld in het protocol van het Londensche tractaat, waarbij de onzijdigheid van België wordt verzekerd. Aan België is een vredelievende rol j toebedeeld, maar het is verplicht zorg te dragen in staat te zijn zijn onzijdig heid te verdedigen. Het Belgische leger moet krachtig genoeg zijn om den over weldiger terug te wijzen. De minister herinnerde verder aan de verklaringen van eminente lieden uit den vreemde, behelzende de meening. dat België in staat moet zijn zich te verdedigen tegen overweldiging, anders zou het mogelijk zijn, dat het Belgische grondgebied het slagveld van strijdende volken werd. Indien wij ons land, zeide de minister, de middelen ter verdediging weten te schenken, die wij voorstellen, zal de Kamer haar plicht gedaan hebben. Zoo niet, dan laadt zij een verschrikkelijke verantwoordelijkheid op. zich. Tot besluit deed de minister van buitenlandsche zaken een warm beroep op de vaderlandsliefde van de Kamer, waarop de socialistische leden hoonend lachten en de rechterzijde den spreker toejuichte. Het hoofd van het kabinet, de Smet de Nayer, vereenigde zich met de vaderlandslievende woorden van de Favereauhet land zal er den ernst van begrijpen. De minister gaf een geschiedkundig overzicht van het vraagstuk betreffende de versterkingen om Antwerpen. Ver volgens overgaande tot de besprekingen der havenwerken, zei de eerste-minister, dat het doel van de regeering is, de vaart op de Schelde ten allen tijde voor schepen van elke tonnenmaat mogelijk te maken. NOORWEGEN. Het voorstel van de regeering van Noorwegen om door een volksstemming te doen beslissen over het candidaatschap van prins Karei van Denemarken voor den troon van Noorwegen, wordt algemeen in de pers gunstig opgenomen. De eeDige onder de ministers, die den republikeinschen regeeringsvorm voor Noorwegen den meest gewenschten acht is de Minister van Financiën, maar met zijne collega's is hij het erover eens, dat de beslissing daaromtrent aan het volk moet worden overgelaten. ZWEDEN. De regeering besloot overeenkomstig het besluit van den Rijksdag oen wet uit te vaardigen tot opheffing van Zweedsche zijde van de Rijksakte, welke wet van kracht zal worden, zoodra de tractaten op den grondslag van het verdrag van Karl- stadt onderteekend zijn, en daarbij te erkennen, dat de band tusschen Noor wegen en Zweden verbroken is. De koning droeg aan den minister van buitenlandsche zaken, graaf Wachtmeis- tor, als gevolmachtigde van Zweden, op de op den grondslag van het verdrag van Karlstadt geformuleerde tractaten en schikkingen in de Zweedsche, Noor- sche en Fransche talen, welke verdragen zonder bekrachtiging in werking zullen treden, te onderteekenen. Graaf Wachtmeister teekende toen voor Zweden en de vroegere gezant in Rome von Ditten voor Noorwegen, het traktaat en de schikkingen. De Zweed sche regeering droeg 's avonds aan den minister van buitenlandsche zaksn op aan de mogendheden, met welke Zwe den in diplomatieke of consulaire ver binding staat, kennis te geven, dat de Unie tusschen Noorwegen en Zweden ontbonden is. SPANJE. De feesten te Madrid ter eere van president Loubet zijn geëindigd. Als men het verslag van de laatste dagen leest, kan men niet nalaten de taaiheid te bewonderen van dien ouden heer, die zonder bezwaar zoo dag aan dag maar in de weer is. Het is geen goed middel om eens een verzetje te nemen, zoo te reizen als president Loubet doet. Het is den heelen dag rijden en rossen, buigen en praten. Dan vliegt de oude man naast den jongen koning in zijn automobiel, door den koning zelf be stuurd, op een middag een stuk van Spanje door, en terwijl hem de beenen nog rillen van de vaart, staat hij alweer te redevoeren. En dan weer voort door de opgepropte straten met menschen, voort naar het stierongevecht. In het arena zal de president dan eens eindeijk een paar uurtjes rustig zitten 1 Het lijkt er niet op. Eén stier is nauwelijk ter ziele of hij moet alweer opbreken naar een receptiezaal, waar hij de Fransche kolonie moet recipieeren, en dan weer toasten, overal toasten, glimlachen, even in het voorbijgaan een hospitaal bezoe ken, en dan in éen stuk door naar Lissabon, waar alles op zijn Portugeesch wordt overgedaan. En in de kranten, die hij nog gauw aan het station te Madrid kan koopen, zal de president lezen, dat hij ook nog een ministerieels crisis heeft verwekt. Wederom komt het bericht van de 0% vredenheid van Villanuevo, den miniate van marine, over het officierskruis Va' het legioen van eer, terwijl het groottl kruis aan generaal Weyler, zijn ambt" genoot van oorlog, is ten deel gevallea* De minister-president heeft de lijst va decoratie van Loubet vooraf gezien ct goedgekeurdmet zulk een minist6[ president wil minister Villanueva niet meer samenwerken Verhalen over anarchisten, die te Na. I drid zouden zijn opgepakt op verdachte wijze, blijken geen ernstige beteekenij te hebben. Er is een beruchte dief 0n, gepakt, en ook een vreemdeling, <jj6# men ten onrechte voor anarchist hic maar dat is alles. VEREENIGDE STATEN. President Roosevelt houdt natuurlijk druk rode. voeringen op zijn verkiezingsrois. He. 1 den heeft hij het over de machtige maritieme en militaire weermiddelen van zijn rijk, morgen over den „zwaren knuppel," dien Amerika in de hand heeft, doch dien het niet gebruiken zal zoolang niet andere Staten zich gedrjl gen als een kleine jongen, die tuchtiging behoeften weer een volgenden dag over de verhouding tusschen het blanke en zwarte ras, welke hij van alle vijand schap vrij wil maken. Zoo is de presi- dent thans in een speech weer te volde getrokken tegen het lynchen de nog steeds niet uitgeroeide eigengerechtigde rechtspleging', waarvan negers in de meeste gevallen de slachtoffers zijn, Reeds verschillende malen en bij ver schillende gelegenheden heeft Roosevelt hiertegen geprotesteerd, maar met nog bitter weinig resultaat. En het valt te betwijfelen of zijn woorden in de streken zelf, waar deze rechtspleging het weligst tiert, in de Zuidelijke en Westelijke Staten, veel uitwerking zullen hebben, Het schijnt veeleer of in den laatsteu tijd, nu de strooming aan den eenen kant om zwart en blank in alles gelijke rechten te geven, aan den anderen kant den haat tegen al wat neger is feller heeft gemaakt. Niet alleen worden de negers, die en flagrant délit betrapt worden op verkrachting, moord of diefstal, direct opgehangen aan den eersten den bes ten boom of, nog korter, met de revolver afgemaakt, maar men begint thans reeds met de gevangenen, wier schuld zelfs nog niet eens vaststaat of die althans nog njet veroordeld zijn, uit de ge vangenis te halen en van hun ver branding een openbaar feest te maken, dat zoogenaamd het beleedigd rechts gevoel moet voldoen, doch in wezen natuurlijk niet anders is dan een uiting van rassenhaat. Tegenover een zoodanigen geest onder de blanken van de Westelijke en Zui delijke Staten zullen vermanende woor den van een man als Roosevelt zelf wel niet veel helpen. Een krachtige wetge ving met strenge straffen en dan toegepast ookzal hier het eenig afdoende middel zjjn. van Vlissingen Van 2528 October. ONDERTROUWD: J. H. Stork, jm. 32 j. en M. F. Dronkers, jd. 25 j. A. de Rijcke, wedr. 27 j. en C. Wisse, jd. 32 j. J?. Klupper, jm. 22 j. en J, Vinke, jd. 21 j. A. Broere, jm. 23 j. en M. C. E. van Eek, jd. 26 j. A. J. Buk- kens, jm. 33 j. en M. C. Godde, jd, 30 j. P. Dingemanse, jm. 21 j. en J. O. Rijswijk, jd. 21 j. F. Naere- bout, jm. 32 j. en F. M. Gillebert, jd. 25 j. GETROUWD: D. van Zweeden, jm. 22 j, en M. van Zweden, jd. 22 j, BEVALLEN W. F. II. Tichelman, geb. Hulsman, z. G. C. Abrahamse, geb. Catshoek, z, E. Drent, geb. de Nooijer, d. OVERLEDEN: J. Zeeveld, ongeh. d. 27 j. F. D. van Steijn, man van S. Joossè, 81 j. G. M. de Nooijer, man van C. S. de Vos, 63 j. - P. J. Oosterbaan, wedr. van J. M. Grem, 75 j. VI p Afzondeil handelare| F. VAN Verschijnt dagell BEKENDMAI Verkiezing van twee Le van Koophandel en Burgemeester en W Vlissingen gelet op art. 10 vai Besluit van den 4 Mei no. 76) maken bekend dat op Maandag del 1905, van des middag middags 2 ure, in een c van het Raadhuis gele, geven worden tot het inl briefjes voor het veris leden der Kamer van Fabrieken alhier, ter v< vervulling der plaatse het overlijden van den en door het bedanken v; LOOIS. Vlissingen, den 30 Oei Burg. en Weth. VAN DOORN VAN K De Secret WI De Grondwetsco: „De Standaard" gee wondering over te kenr recht-artikelen geheel b ing der Staatscommiss Hoever zal het blanco vraagt het blad zal b streeks behouden blij v vrouwen kiesrecht kunnd dit en meer zou een nog wel eenig licht kis Intusschen, te dezen op' meening van het kabin Bet zij zoo. Doch als wenscht omtrent vraag, het blanco-artikel in (Eerste Kamer, troons dan had men toch den ten, die het krachtigs algemeen kiesrecht, eij commissie moeten ge Ook do anti-revoluti Niet één van hen h missie zitting. Nu, dit vergemakkc taak, die onze partij 0; van deze in overijling stelde Grondwetsherziei vullen. Geheel staande buite' 15.) „Wat bedoelt gij in 'a „Met welken naam iuwelijksregister geteek Deloraine ironisch. „Ik Wenschen met uw veri "iet wist dat een huv valschen naam onwettq Op deze woorden onts tine een kreet, bijna schreeuw in doodsangst trilde hunne ooren en baars levens af, ofscht dadelijk te eindigen. Het bloed vloeide in uit haar mond en hei was zoo vreeselijk, da °awillekeurig uitriep Greville schelde dri: de gansche stoet der di door afgrijzen en ontsta aansnellen. Eenigen er van wert d® geneesheeren gezc ëravin lag nog zonder Purperen bloedstroom st 'ot het scheen dat zij e êeest zou geven. Terwijl de dokters t<

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 6