mm Gemengd Nieuws, Laatste Berichten. Marktberichten. Advertenti&L I. - bij een vluehtij oelde reglement ordt voorgesteld L' jze van behandel^, ndering te breng, de behandeling v beter zou kuünen eerst in de sectio 'esteld. Thans ]fUn8 aakt worden in ,J0" zette nader uïtear, an zulk een beha», jll. it de laatste ing^i ooting op deze wijze Meer vroeg even- hij moest in <]e er Lueieer antwoot. ad gemaakt dat <je riaatselijke belastin. 3rd. Hij meende dat jelagen wel kunnen 3 heer van der Meer de jaarwedde van emeenteontvanger, j deze gelegenheid emen om een ver- bepleiten voor den ïelastingen. andere jaarwedden teer van der Meer de hij den opzichter enst, waarvoor f 50 Deze geniet f 700 ij ziet niet in dat 'erhooging hebben ij het meerdere dat niet heeft kunnen [eter gegeven kun- ambtenaar, die het it. van der Meer dat het voorstel door isie gedaan, om de ■eeden grafdelver i. Hij zette uiteen 'op alle recht heeft hem zal steunen iel straks zal doen, woordde de spre- um deelt hij mede 0 behandeling van ctiën niet noodig •n een ander ge leen voorstel doen, .eer wenschte liij besprekingen. Bij iandeling zal ge- 'op nader terug te de orde de |e n rt. 9, jaarwedde dbuize, werd deze d verhoogd met stukken en bet en. de deurwaarder, |n der Meer voor- verhoogen. dat Burg. en niet medegaan, iet vorig jaar is stelde den heer .hans geen voor- Mat binnenkort ng van de jaar- aren aan de orde meende dat dan pn deurwaarder lerzian, leer legde zich i. 5, art, 2, keu- ;en, merkte de kosten voor een (ster op f 40 zijn voor een agent bedragen, oordde dat de van zijn rijwiel 1 afdeeling werd het aanschaffen jskiBt (Costers- werd nog f 50 als vermeerde- ,n den opzichter sr wees op het 3zs verhoogiug' de algemeene bzen. 'erdedigde den loemde de ver- Je het voorstel i den opzichter Deze man heeft tevredenheid 40 voor het 3D, omdat zijn Is. hte aan B. en ■neer een her in wordt voor- hove niet te irgoeding aan sning van de jluis werd nog nader door don heer yan der Meer besproken en door den jj6er van Niftrik daarop eenige inlich ting gegeven. J)e heer van der Meer bleef er bij, jat degene die bet werk verricht de bulooning moest ontvangen, alhoewel hij er niets tegen heeft Tatonhove f 50 te «even. Ten slotte werd de verhooging ran de jaarwedde van Tatenhove met f50, zonder hoofdelijke stemming goed- Hoofdstuk 4, afd. 1, art. 1 werd ver hoogd met f 25 als vergoeding voor ],et onderhoud van het rijwiel van den jenieente-bouwmeester. Bij art. 2, jaarwedde van dc op zicbters, wees de heer Blum op de schrikbarende toeneming van dezen post, die geen gelijken tred houdt met de toeneming van de bevolking. Hij wilde dit onder de bijzondere aandacht van Burg. en Weth. brengen. De beer van Niftrik gaf eenige in lichting- De toeneming van de bevolking houdt echter volstrekt geen gelijken tred met de toeneming van werkzaam heden. Alleen voor de woningwet zal binnenkort reeds een opzichter noodig zjjn. De meerdere kosten zijn eenvou dig niet te ontgaan. De heer Blum was door het ant woord van den heer Van Niftrik niet bevredigd. "Wanneer binnenkort wordt voorgesteld om in verband met de woningwet een opzichter aan te stellen ziet hij het nut niet in om thans f 100 verhooging voor te stellen. Dat kan wel worden aangehouden tot wordt voorgesteld tot deze aanstelling over te gaan. De heer van Niftrik antwoordde den heer Blum. Hij geloofde zich niet goed te hebben uitgedrukt want spreker meende te zeggen, niet dat binnenkort een benoeming van een nieuwen op zichter zou worden voorgesteld, doch hij wees er op dat een der opzichters bijna uitsluitend met de woningwet bezet is en als gevolg daarvan de andere opzichter veel meer werk heeft. Daarna werd de verhooging van f 100 voor den opzichter toegestaan zonder stemming. Bij art. 7 stelde de heer van der Meer voor de jaarwedde van den tweeden grafdelver met f25 te verhoogen, om dat deze post niet in verhouding is tot de door den man verrichte werkzaam heden. De Voorzitter achtte de verhooging niet noodig, daar het vorig jaar de jaarwedde van de Vrie is herzien. De heer van der Meer moest even wel zijn voorstel handhaven, omdat hij dc billijkheid hiervan bleef volhouden De beer van Niftrik is in principe tegen een billijke salaris-regeling doch hij verklaarde zich tegen dit voorstel. De heer van der Meer verdedigd nog nader zijn voorstel dat in stemming gebracht, werd aangenomen met 9 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Nif- trik, Kalbfleisoh, Winkelman, Rottier en Jacobze. Bij art. 2, onderhoud van openbare gebouwen enz., vroeg de heer Blum waarom f 60 meer is uitgetrokken voor instrumenten, waarop door den Voor zitter werd geantwoord dat hieronder is begrepen het onderhoud van een waterpas. De heer Blum nam genoegen met de gegeven inlichting. Bij art. 2, onderhoud van straten, pleinen, markten enz., merkte de heer Blum op dat de keien duurder zijn dan ten vorige jare en het uitgetrok ken bedrag daarentegen lager. De Voorzitter antwoordde dat er minder keien en meer klinkers zullen worden aangeschaft. Bij art. 3, aanleg of vernieuwing wees de heer Blum er op dat de post aanleg of vernieuwing voor memorie i» uitgetrokken. Hij noemde dit in strijd met de gemeentewet en bij meende dat hierin een verandering gebracht moest worden. Dp Voorzitter antwoordde den heer Blum dat deze posten voor memorie Z1jn uitgetrokken, omdat de uitgaven liervoor afhangen van den verkochten De heer Blum kon geen genoegen lemen met het antwoord van den Voor a'ter en hij kwam er tegen op dat fee posten gewoonlijk aan den raad "orden voorgelegd wanneer zij feitelijk 'eeds worden uitgevoerd. De heer Niftrik nam het woord en Ij Was het in zeker opzicht eens met fei heer Blum. Hij is er tegen om het êowoon onderhond uit buitengewone 'okomsten te bestrijden. De Voorzitter merkte den heer Blum ïog op dat de bedoelde posten nooit "orden aangesproken zonder toestem "Big van den raad. De beer Kalbfleisoh meende hieraan 'e moeten toevoegen dat de bedoelde ®emoriepqsten nooit aanleiding gegeven feben tot opmerkingen van Ged. Den heer Blum haddeu deze ant woorden nog niet tevreden gesteld. Hij noemde dit geen wijze waarop een be groeting wordt opgemaakt en hiertegen bleef bij zich verzetten. Al hebben Ged. Staten deze posten goedgekeurd bij bleef van meening dat zij iu strijd zijn met de gemeentewet. Bij hoofdstuk V, art. 1, gemeentelijke publiciteit stelde de heer Lueieer voor dezen post met f 480 te verhoogen om meer publiciteit te maken voor onze badplaats, om in buitenlandscbe bladen te kunnen adverteeren. ITij meent zelfs dat in sommige bladen tegen onze badplaats wordt gewerkt. De Voorzitter en de heer van Niftrik stelden voor de voorgestelde verhooging bij art. 2, „strand" te plaatsen. De redenen die ben daartoe leidden zetten zij nader uiteen. Zij meenden dat dit bedrag bij den post „strand" behoorde. De heer Lueieer kon zich biermede vereenigen. De heer van Ockenburg stelde voor bij dezen post nog een som uittetrekken voor bet geven van muziekuitvoeringen. Hij achtte dit in het belang van ex ploitatie van de badplaats en tevens voor de minderbedeelde stadgenooten. Tevens worden hierdoor de verschil lende muziekgezelschappen eenigszins gesteund en hij deed dus het voorstel bier voor f 400 uittetrekken, welk voor stel door B. en W. werd overgenomen, zoodat voor het „strand" f 900 meer werd uitgetrokken, nl. f 500 voor pu bliciteit en f 400 voor muziekuitvoe ringen. Bij geen der leden bleek tegen deze posten bezwaar te bestaan en werden zij dus zonder stemming goedgekeurd, Bij hoofdstuk 5, afd. 3, lager onder wijs werd door den heer Blum gewezen op de noodzakelijkheid om een post uit tetrekken voor het aanstellen van tijde lijk personeel. De ^tegenwoordige toe stand is onwettig en hierin moet ver andering gebracht worden. De belooning van tijdelijk personeel dient toegestaan te worden door den raad en niet door Burg. en Weth. De heer Kalbfleisoh stelde den heer Blum voor dezen maatregel te willen aanhouden tot het volgend jaar. DeheerBlum maakte hiertegen echter bezwaar, omdat, hierop wees hij nog maals, de tegenwoordige toestand in strijd is met een circulaire, reeds in 1862 door Ged. Staten van Zeeland aan de gemeentebesturen gericht. De Voorzitter stelde naar aanleiding van deze discussie voor een nieuwen post te ereëeren „jaarwedden van tijdelijke onderwijzers" en dezen op f 500 uit te trekken. Dit werd goedgevonden. Bij hoofdstuk 7, afd. 3, art, 6, „in standhouden van schoollokalen" en on derwijzers-woningen werd voorgesteld dezen post met f 250 te verhoogen voor het schilderen van school B van buiten. Hiermede vereenigde de raad zich. Bij hoofdstuk XII, geldbelegging, vroeg de heer Blum of het geen aan beveling zou vardienen om de opbrengst van verkochten bouwgrond gedeeltelijk te beleggen, anders worden wij steeds armer. De heer van Niftrik beaamde het gesprokene door den heer Blum ten volle en hij achtte het noodig dat voor de gemeente een andere boekhouding wordt aangelegd en van elke transactie van koop en verkoop aanteekening wordt gehouden, De heer Blum dankte den heer van Niftrik voor zijn inlichting, waaruit hij kon constateeren dat Burg. en "Weth. ook aan deze zaak hun aan dacht zullen schenken. Hierna werd begonnen met de be handeling der Inkomsten. Bij hoofdstuk II, art. 1 „huizen en landerijen" vroeg de heer Blum waaraan het ligt dat dit art. zooveel verminderd is, waarop de Voorzitter antwoordde dat dit komt door aanleg van de tram, waardoor verschillende perceelen niet meer verpacht worden. Bij art, 10, belasting op bet „genees kundig onderzoek en de verpleging van publieke vrouwen", vroeg de heer Blum of Burg. en Weth. nog geen voorstel hebben kunnen doen tot intrekking van de bestaande verordening, waardoor deze post zou kunnen vervallen. AndeM zou de raad het voorstel kunnen doen tot weglating van dezen post. De Voorzitter zeide dat aan den wenseli van den heer Blum gevolg zal worden gegeven en dus intrekking van de ver ordening zal worden voorgesteld. Bij art. V, buitengewone inkomsten, stelde de heer Blum voor art. „verkoop van huizen en grond" uittetrekken op f 10.000 en niet op „memorie" zooals thans wordt voorgesteld. Hij zette de reden uiteen voor dit voorstel. De Voorzitter maakte bezwaar tegen bet voorstel van den heer Blum. De heer Van Niftrik, boewei veel voor het .voorstel gevoelende en belo vende in het volgend jaar de meest mogelijke nauwkeurigheid aan de be grooting te zullen besteden, achtte het evenwel niet noodig thans met het voor stel van den heer Blum mede te gaan. Hij wees op het moeilijke om een begrooting te maken van zaken die zooveel uiteenloopon als de verkoop van gemeentegrond. Men beeft slechts de eijfers daaromtrent van de vorige jaren na te gaan om hiervan meer te weten. De heer Blum trok na de gegeven toelichting zijn voorstel in, waarna de beer Kalbfleiseh zeide mede te gaan met zijn collega van Niftrik. Bij afd. 2, art. I verkoop van op gaande boomen, wees de heer Lueieer op de noodzakelijkheid om enkele boo men aan den Prins Hendrikweg te rooien, omdat deze bepaald gevaarlijk worden voor de voorbijgangers. De Voorzitter zeide onderzoek toe om zoo noodig dezen winter de boomen nog te rooien. Hierna werd de geheele begrooting vastgesteld op een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 296.794.931's, met een post van onvoorziene uitgaven ad f 1980.9072. Vervolgens ging de openbare verga dering over in eene met gesloten deuren. Het verder gedeelte van de zitting deelen we in ons volgend nummer mede. Als eeu bewijs van abnormale koude in de October-maand van dit jaar deelt het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt mede, dat gisterennacht de thermometer te De Bildt daalde tot min. 4.7 Celsius. De laagste tempera turen, in vroegere jaren in October voorgekomen, zijn min, 3.1 1804 od min 2.6 in 1897. De gemiddelde tem peratuur der eerste 25 dagen van Oc tober 1905 was te De Bildt 7.1. Dit is 3.0 graden beneden de gemiddelde October-temperatuur sinds 1849. Vervroegde winkelslui ting. De te Amsterdam gehouden vergadering van de broodbakkerspa- troonsvereeniging „De Voorzorg", sprak als baar overtuiging uit, dat een ver plicht sluitingsuur voor bakkerswinkels nadeelig, ongewenscht en onmogelijk is. De bevoegde autoriteit zal hiermede in kennis gesteld worden, met het verzoek, do verplichte sluiting op werddagen niet door te voeren. Tegen Zondagssluiting na 1 uur werd geen bezwaar geopperd. Ben allerbrutaalste inbraak heeft plaats gehad in een woning aan den "Westersingel te Rotterdam, terwijl bet gezin zich te Weenen bevindt. Een tuinman ontdekte de inbraak toen hij in den achter het buis gelegen tuin kwam. Van die zijde hebben de inbre kers zich door een raam der eerste verdieping, waaraan bloedsporen zicht baar zijn, toegang weten te verschaffen. Het geheele huis is doorzocht, doch wat er gestolen is valt nog niet met zeker heid nax te gaan. Bij een horlogemaker, in de Tuin straat, te Tilburg, had de zeventienja rige K. de onvoorzichtigheid bij de brandende kachel tb gaan staan om zijn kleeren te drogen, welke met napbta doorweekt waren. De naphta ontbrand de, en binnen weinig oogenblikken stond de knaap in vlammen. Door spoe dig aangebrachte hulp gelukte het de vlammen nog tijdig te blusschen. De jongen was evenwel aan handen en achterlijf zoodanig met brandwonden bedekt, dat hij terstond naar het Zie kenhuis moest vervoerd worden. Te Wijk aan Zee en Duin komt onder de ingeschrevenen voor de loting der militie een jongmensch voor, die een lengte heeft van 2,08 M. De maat was juist lang genoeg om dezen loteling te meten. Het jongmensch lootte vrij. Omtrent het ongeluk op de rivier de Waal bij Tiel, waarbij twee men- schen verdronken, wordt nader nog gemeld De sleepboot, waaraan, behalve het tjalkschip, ook de visschersachuit was bevestigd, kwam van Gorinchem, en is genaamd „Johanna". In de vis- sckersboot bevonden zich op het oogen- blik toen de tros werd losgegooid, waar mede de tjalk aan de boot was vast gemaakt, de gebroeders Bax, en zekere Vieveen, alle drie uit Woudriehem. Een der gebroeders Bax, een man van 65 jaren, had het geluk zich aan de boot vaat te klemmen, en, nadat hij onder de sleepboot was doorgedreven, kon worden gered, De zoon van den geredde was toevallig op de sleepboot toen bet ongeval gebeurde. Het hulpgeroep was hartverscheurend, en, hoewel terstond roei booten tot redding werden uitgezon den, was het, door de duisternis en den sterken stroom, niet mogelijk de dren kelingen te zien om hen te kunnen redden. Twee van hen verdronken een zonk terstond weg, terwijl de andere nog een eind wegdreef. Des avonds half elf was de toestand van den geredde weder zoo bevredigend, dat hij met genoemde sleepboot naar Woudriehem kon vertrekken. Een kermisgast, te Amersfoort, ging gisteren langs de huizen rond om een aap te vertoonen. Een zoontje van den heer S. wilde den vertooner een cent geven deze wilde nu het geldstuk door het dier laten aannemen. In plaats dairvan, beet de aap den arm van het knaapje van den pols tot aan het boven einde open. De politie maakte proces-verbaal op, wijl de vertooner geen verlof had om met een aap rond te gaan. De toestand in Rusland. Ernstiger, steeds ernstiger luiden de be richten uit Rusland, hoewel die uiter aard slechts de symptonen der beweging weergeven en een volledig overzicht van den toestand zeer bezwaarlijk is. Het schijnt, seint de correspondent der „Kölnische Zcitung", dat de leiders der beweging, die oorspronkelijk als een demonstratie en een „krachtproef" was bedoeld, bun lieden niet meer in de hand hebben. „Inderdaad heeft de beweging zich met een razende snelheid door heel Rus land uitgebreid en men zegt niet te veel, wanneer men beweert, dat Rusland in revolutie is. Gelijk het officieuze Tele- graafagentscbap reeds gemeld heeft en de inkomende berichten melden, is er in Europeesch Rusland nog nauwelijks een gebied van een uitgestektheid, waar de vlammen van het oproer niet krachtig zijn uitgeslagen waar geen industrieele bevolking is, daar zorgen de boeren en spoorwegmannen daarvoor.Nergens isbet meer een economische bewegingwij hebben thans alleen met politieke oog merken te doen, waarbij de energieke en bekwame leiders en agitatoren de vele fouten, die de regeering tot op de laatste dagen heeft gemaakt, zeer handig gebruiken om de hartstochten van het volk, dat voor de overgroote meerder heid in de meest droevige omstandig heden vegeteert, van den kleinen man, de kleine ambtenaren, de studeerende jeugd, tot in het onmatigen op te wekken. In St.-Petersburg, verneemt de „Ti mes", heerseht een paniek, daar men den val der regeering verwacht en de proclamatie van de anarchie. Zuid Rus land, aldus generaliseert de correspon dent naar aanleiding van de oproeren te Briansk, is in open revolutie. De werk lieden hebben versterkingen en barrica des opgericht. De hoofdredacteuren der liberale pers in de hoofdstad hebben besloten zich niet meer aan de censuur te storen en te schrijven wat hun goeddunkt.. Van andere zijde wordt gemeld, dat morgen een wet op de vrijheid van drukpers een eerste concessie dus zal worden afgekondigd. De ministers, die gisteren vergaderd hebben op Peterhof, konden de keizer lijke residentie niet per spoor bereiken en hebben de reis been en terug met bet keizerlijk jacht de „Poolster" moeten doen. Gisteravond werd opnieuw ver gaderd. Weinig geruststellend is het, dat de resultaten van die vergaderingen nog niet bekend zijn gemaakt. Of is de benoeming van den politie-dictator Tre- pof tot militairdictator in de hoofdstad een der gevallen besluiten In Petersburg en ook in Moskau hebben gisteren ernstige botsingen tus- schen stakers en troepen plaats gehad, waarbij van vuurwapens aan beide zijden gebruik werd gemaakt en althans in eerstgenoemde stad veel dooden en ge wonden vielen. In de nabijheid van Sisrane gaan de spoorwegstakers met een trein langs de lijn om overal de stations te vernielen. Toen dit bericht gisteren werd afgezon den, werden de geweldenaren spoedig daar verwacht om eveneens het station te verwoesten. Het bericht van de twee spoorweg stations vol bommen, zullen we, totdat het nader bevestigd mocht worden, maar aan de panische stemming in de hoofd stad toeschrijven. Mocht het waar zijn, dan zullen de verschrikkelijke gevolgen daarvan zich wel spoedig vertoonen. De werkeloozen te Londen zijn van plan binnenkort een reuzenoptoobt to houden er zouden, rekent men, een 25,01)0 of 30,000 mannen en vrouwen aan deelnemen. Misschien gebeurt het op 6 November. Naar 't heet, willen zij van de regeering anderhalf millioen pond eischen voor werkverschaffing. Calabrië wordt nu door koud en nat herfstweder bezocht, dat de laatste hand legt aan de volledige vernieling der huizen, die door de aardbeving nog niet geheel onbewoonbaar waren ge maakt. Een paar felle regenbuien en wat hagelslag zijn vaak voldoende om de beschadigde en niet door soliden bouw uitmuntende huizen in dit deel van Italië te doen instorten. De bouw van barakken voor de dakloozen gaat slechts langzaam, zoodat er groote on tevredenheid onder de bevolking heerseht die zich lueht geeft in weinig vriende lijke telegrammen naar Rome. De bur gemeester van Monteleone en andere kleinere plaatsen zijn wegens het zenden van dergelijke uitingen aan de regeering uit hun ambt ontzet. Per Telegraaf. De revelatie lu Baaiand. BERLIJN. 27 October. Volgens alhier uit Warschau ontvangen berichten, uit vertrouwbar bron afkomstig, heerseht aldaar sedert den afgeloopen nacht een geweldige brand, die door oproerlingen is aangestoken. Een geheele atadgedeelt staat in vlammen. PETERSBURG. 27 Oct. De professoren, doctoren, apothekers en advocaten hebben besloten zich bij de algemeene werkstaking op morgen aan te sluiten. Op ambtelijk bevel zijn alle scholen gesloten. Ter Amsterdamsche beurze waren heden de Russische effecten over de geheele lijn aanmerkelijk lager. ^avonden gedeponeerd Aan het bureau van politie zijn als gevonden gedeponeerd de volgende voor werpen twee Gewichtjes, een Broche met Portret, een Parapluie, een Fietslan taarn, een Kinderhandschoen,eenHondje, te bevragen bij Maassen, Glacisstr. 479. Vlissingen, 27 Oet. Boter f 1.40 k f 1.30 p. K.G. Eieren f 0.00 a f 0.00 p, 104 st. Heden overleed, na een langdu rig lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer P. D. VAN STEIJN, in den ouderdom van ruim 81 jaar. Wed. P. D. VAN STEIJN-Joosse. F. D. VAN STEIJN. A. M. VAN STEIJN—Leppers. M C. v. d. "WILTvan Steun. B. VAN DER WILT. A. S. BUURMAN—-van Steijn. II. J. BUURMAN. m L. VAN STEIJN. J. VAN STEIJN-Flaman. Amsterdam. Vlissingen, 25 Oct. 1905 Algemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm, mijn geliefde Echtgenoot en zorg zame Vader GILLES MARINUS DE NOOIJER in den ouderdom van 63 jaar. Uit aller naam, Da Wed. DE NOOIJER geb. de Vos. J. F. DE NOOIJER. Vlissingen, 26 Oct. 1905. Heden overleed, in het zieken huis te Leiden, mijne geliefde Echt- genoote en mijner kinderen liefde volle Moeder JACOBA CORNELIA BOUTERSE, geb. den Herder, in den ouderdom van 39 jaren. W. BOUTERSE. Vlissingen, 26 Oct. 1905. Hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling, op 20 dezer on dervonden. B. J. DANCKAERTS en Eohtgenoote. Ter inwijding van den nieuwen Zang- en Muziekkoepel. WÖEKSDAG 1 m. 1905 GROOT OPERA te geven door de Dames Mevr. VAN DEN HOEK Sopraan. Mej. LOZINAlt. en de Heeren Fr. PHILIPPEAUTenor. VAN DEN HOEKBariton. VAN DOKKUM Pianist. Allen Solisten van de Ned. Opera te Amsterdam. Aanvang acht uur Entréekaarten verkrijgbaar van af heden aan het lokaal, le Rang 1, 2e Rang 0.50. Des avonds aan bet Bu reau f 1,25 en 0.75. Plaatsbespreking Woensdag van af 10 uur h 10 cents. ïloolcen in. d.e zaal is streng' -srer"bod.en. gevraagd met pension. Brieven met prijsopgaaf letter K, Boekhandel GER- REÏSKN.

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 3