■EN. i I I 3 I leos. f#I Zaterdag 28 October. He Tweelingzusters. No, 254, 43e Jaargang. FEUILLETON. J\ G 'dag van nm. SSEE, DiEfiST Gemeentebestuur. |ursu*jatl >efd Levon,^ en tijd FranScl) ren spreken, maand. £UYK_GasiUe worden bij Voot- 031. 0,40 Bad 0,30 0,25 t o IOEF Kerkstraat, kwaliteit Tabak e, Thee, Cho van le kla eerende prijzen il isterdam. r Eerste Hypo- 31/,, en 4 pCt. te bekomen bij 3KER Jan., raat 9 a. iddelbnrg v,v. Remise:)" v.m, agen) 5.50. 7.55, 9.30, 11.-, 2.—, 2;45, 3.30, *7.50, 8.40, 9.30, n. Zeilmarkt .20*. 8.40, 10.15, 2.05, 2.50, 3.35, 7.55, 8.45, 9.35, slechts tot de VPMENST. 6.—, 6.20, 7.-, 10.20, 10.40, 30,1.—*, 1.25*, (4.25, 4.50, 6.10, vm. 6,10, 6.30, 50, 10.10, 10.30, 12.10, 12.45, 3,40, 4.10, 4.35, -, 8.30. Zondags uit. SCB-5LQS. 3,23 en 6,10 c) 3,50 en 6,40. a) en 4,45. ,23 en 6,10 c)f) na het vertrek Neuzen i 5,30 en Neuzen ten en wachten, ns, Borssele en 14 VLISSIMSCBE COURANT Prijs per drie maanden j' 1,30» ï'raneo (ie* posi 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abnneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstr:eks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE ,Jr., Kleine Markt, I 187- ADVERTENTÏËNvan 1-4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfdö advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en eliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepli 901111 timmer 10. Abonnemcnts-Advertentiön op zeer voordeelige voorwaarden. HOOFDELIJKE OMSLAG. Afkondiging van het uitvoerbaar ver klaarde le suppletoir kohier van den hoofdeiijken omslag voor het jaar 1905. Burgemeester en Wethouders van Tlisaingen maken bekend dat het eerste suppletoir kohier van den hoofdeiijken omslag voor het jaar 1905, na door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij bun besluit van 20 October j,l, no. 52, te zijn goedgekeurd, op heden ja afschrift gedurende den tijd van vijf maanden op de Secretarie der gemeente foor een ieder ter lezing is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied, faar het behoort, den 27 October 1905. Burg. en Wetb. voornoemd, YAN DOORN VAN KOUDEKEEKE, De Secretaris, WITTEVEEN. Kinderwetten. De gisterenavond verschenen „Staats courant" bevat een Kon. besluit, waarbij invoering der Kinderwetten wordt op 1 December a.s. enkele opmerkingen gemaakt. Nu hare benoeming esn feit is, wenschen wij haar werk af te wachten. Wat de sanenstelling der commissie betreft, in haar hebben bekwame perso nen van verschillende richting zitting, die een grondig en veelzijdig onderzoek waarborgen. En door de bepaling, dat bet aan de leden vrijstaat hun gevoelen van dat der meerderheid afwijkend, in een afzonderlijk advies te doen kennen, is aan elke minderheid gelegenheid ge geven zich volledig te uiten. Staatscommissie voor wijziging van d9 Grondwet. De Staatscommissie voor grondwets herziening in de Troonrede aangekon digd, is dus thans benoemd, schrijft de ,N. R. Ct.". Zij zal zich, blijkens het Kon. besluit, dat de instelling der commissie bevat, niet hebben in te laten met de artikelen 80, 127 en 143 der Grondwet, die op het kiesrecht respectievelijk voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de gemeenteraden betrekking hebben. Dat en boe deze artikelen gewijzigd moeten worden, staat bij de regeering vastzij is voornemens voorstellen te doen, teneinde den gewonen wetgever vrijheid te geven bij de regeling van de kiesbevoegdheid. De benoemde Staatscommissie zal slechts de vraag hebben te onderzoeken, welke andere wijzigingen nog in de örondwet moeten worden gebracht. Zij is echter bij dat onderzoek niet heperkt tot de vraag, welke wijzigingen de Grondwet zou moeten ondergaan in verband met de door de regeering voor genomen wijziging van de artikelen 80, 127 en 143. Eene algemeene herziening der Grondwet altijd behalve de arti kelen 80, 127 en 143 voor te be reiden is haar taak. Wij hebben, toen wij de Troonrede bespraken, naar aanleiding van de aan kondiging der Staatscommissie, reeds 13.) „Laat haar mij beminnen zooals zij wil, baar liefde zal een kwelling en een vloek voor haar zijn. Ik wil de waarheid van baar lippen booren. Ik wil de vlek op baar hals zien en zelve bet èint afrukken Te vergeefs trachtte Greville hem tot bedaren te krijgen, de graaf luisterde niet naar hem en stormde, dol van woede en gramschap, bet buis in. Geen van beiden sprak, toen lord Vivian, aan Greville een wenk gevende om hem naar de vertrekken der gravin te volgen, zich haastig derwaarts begaf. HOOFDSTUK XI. Eglantine zat in baar boudoir, dat met zacht blauw satijn en goud behan gen was. Zij lag gevlijd in een gemak stoel, naar den schijn bezig met lezen. Haar schoon geiaat droeg de teekenen Staat en Kerk. De „Volksbode", onder redactie van den Leeuwarder predikant G. H. Wage naar is, naar men weet, het orgaan der Friesch-christ.-historischen. Het verde digt het verband tusschen politiek en religie, tusschen Staat en Kerk in dier voege, dat de Kerk door den Staat worde erkend als „een goddelijke instelling, die in haar ontstaan en bestaan onaf hankelijk is van den Staat en dienten gevolge van de zijde der Overheid vraagt eerbiediging van haar zelfstandigheid op geestelijk terrein en erkenning van haar recht ter vervuiling barer roeping op openbaar terrein". De Staat heeft derhalve in de kerk te zien niet eene privaat- maar eene publiekrechterlijke corporatie. De kerk is gehouden de „ethische beginselen uit te spreken, waarin het Staatswezen, behoort te rusten". Als draagster van het nationaal geloof heeft zij het recht in de zaken, waar de gods dienst bij te pas komt, te worden ge kend en gehoord. En de Staat „heeft behoefte aan den dienst der kerk om haar wereldlijke taak te verrichten". Aangezien de moderne Staat aan de kerk dit recht betwist, is het gevolg het opkomen eener kerkelijke actie, die tegen de tirannie van de revolutionaire scheiding van Kerk en Staat reageert. Want de kerk „kan haar wezen niet veranderen, haar karakter niet verloo ehenen, haar roeping niet opgeven zij is en blijft wat zij krachtens hooger bestel moet wezen: lichaam des Heeren". Dat de heer Wagenaar toch niet kan aanraden, dat de Ned. Herv. Kerk in eene christelijk-nationale partij hare politieke uitdrukking ga zoeken ter ver zekering van haren invloed op staat kundig terrein, is alleen hieraan te wijten, dat die kerk, in haar tegenwoor dige samenstelling als politiek instru ment onbruikbaar is, als hebbende ge brek aan een eigen positief beginsel, als zijnde een „onpolitiek amalgama". Immers, hervormd in formeelen zin zijn óók vele anti-revolutionairen, die de politiek der scheiding voorstaan, en de Lohmanniaansche chr. historisehen, en vele liberalen, die den godsdienst uit de politiek bannen, zelfs de socialistische predikanten. Die allen nemen het ook voor de Hervormde kerk op hunne wijze op. Ds. Wagenaar wil niet een bloot formeel maar een materieel hervormd princiep„de staatkundige belijdenis van de hervormde gezindheid", „de christelijke overheid, geëmancipeerd van het kerkelijk (hiërarchisch gezag en on middellijk gebonden aan het gezag van God en van zijn woord". Bij Kon. besluit is lo, met ingang van 1 November 1905, onder toekenning van pensioen, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den luitenant-generaal W. G. F. Snijders, j inspecteur van het wapen der infanterie i den generaal-majoor W. E. A. j Wiippermann, inspecteur van het wapen i der cavalerieen aan den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht J. Binnendijk, allen op hun aanvrage, alsmede aan den dirig. officier van gezondheid le kl. C. J. Schouten, van het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht2o. het bedrag van het pensioen vastgesteld voor den lnit.-generaal Snijders voor noemd op f 3000 's jaarsvoor de ge- neraal-majoors Wüppermann en Bin nendijk, beiden voornoemd, voor ieder hunner op f 2700 's jaars en voor den di rig. officier van gezondheid le kl. Schou ten voornoemd op f2100 'sjaars; 3o. aan den luitenant-generaal Snijders voor noemd Harer Majesteits bij zonderen dank betuigd voor de uitnemende dien sten door hem gedurende tal van jaren in verschillende gewichtige betrekkingen aan den lande bewezen4o. aan de generaal-majoors Wüppermann en Bin nendijk voornoemd Harer Majesteits dank betuigd voor de veeljarige en be langrijke diensten door hen aan den lande bewezen 5o. aan den generaal- majoor Wüppermann voornoemd, te rekenen van den datum, waarop zijn eervol ontslag uit don militairen dienst ingaat, de rang van luitenant-generaal verleend. Slecht gedrag. De minister van oorlog heeft tot de autoriteiten van de landmacht een circu laire gericht waarin o.m. het volgende voorkomt De namen der jeugdige militairen, die, op grond van de desbetreffende voorwaarde hunner engagementsakte, vóór het bereiken van den 18jarigen leeftijd, wegens aanhoudend slecht ge drag, uit den dienst verwijderd zijn, worden naar den tot dusver ge volgden regel gebracht op de no- minatieve staten van personen, die niet meer voor den krijgsdienst mogen wor den aangenomen. Door hun signaleering, zonder meer, op die staten worden de hier bedoelde jeugdige personen op gelijken voet be handeld ais de gewezen militairen, die, op rijperen leeftijd, hetzij krachtens een vonnis, dan wel wegens liederlijk ge drag, den dienst verlieten, en zijn ze, evenals dezen voor altijd uitgesloten van vrij willigen militairen dienst, ook al mocht later blijken, dat zij het ver der laatste ziekte het was bleek en hare oogen zagen er kwijnend en dof uit. Zij legde haar boek neder en dacht half luid, want zij was alleen. „Ik wenschte dat Vivian hem deed weggaan. Ik vrees hem ik vrees hem, Maar hij zal mij spoedig naar Cedar Hall medenemen en dan ben ik alleen met hem. Wat verlang ik naar dien tijd! Een haastige stap in den gang trof haar oor. Eglantines hart klopte snel en op haar bleek gelaat vertoonde zich een blos, toen de graaf de deur openwierp en binnentrad. Eerst zag zij sir Hildebrand niet. Zij sprong vroolijk op en riep „O, Vivian, ik heb zoo naar u ver langd 1" „Inderdaad, mevrouw riep de graaf uit, terugdeinzende toen zij hem in de armen wilde vallen. Een blik op zijn vreemde houding trof haar en de tegenwoordigheid van Greville was niet noodig om haar te zeggen, dat haar geheim bekend was. Als door een doodsche kilheid aange grepen zonk zij neder op den vloer voor hunne voeten, als een beklagenswaardig beeld van ellende en verlatenheid. Maar Eglantine was niet in bezwijming keerde van hun slecht gedrag hebben ingezien en zich in de burgermaat schappij (c. q. als milicien) goed ge droegen. In het belang, zoo van de betrokkenen als van de werving, komt de thans geldende regeling den minister minder gewenscht voor. De minister heeft daarom bepaald lo. De namen van de gewezen jeug dige militairen, van wie hier sprake is, zullen ook voortaan gebracht wor den op de hooger genoemde nominatieve staten, echter voorzien van een aan- teekening, waaruit blijkt, dat zij het leger verlieten wegens slecht gedrag, onbuigzaamheid van karakter of on gevoeligheid voor vermaningen, vóór zij den leeftijd van 18 jaar bereikt hadden. 2. voor zoover zij niet wegens on zedelijkheid of oneerlijkheid uit den j dienst verwijderd werden, kunnen zij, mits zij zich na hun afvoering als militair, gedurende drie jaar achtereen goed hebben gedragen en overigens voldoen aan de eisehen voor een militair engagement worden toegelaten tot een verbintenis op proef, op dezelfde wijze en onder hetzelfde voorbehoud als be paald is ten aanzien van de aanneming op proef van hen, die in een rijksop voedingsgesticht verpleegd zijn geweest. en een eervolle vermelding, terwijl hem de belooning voor Borneo nog wacht. Gij zult hem zien met zijn vurige oogen waarvoor iedere Atjeher beefde, en die ontzag eisehen, maar die tegelijk een beeld geven van oprechtheid en trouw. Mogen wij thans met een warme blijk van hulde dien man het welkom toeroepen en hem toewenschen, dat het hem moge gegeven zijn bij zijn terug komst in Indië nog langen tijd tot heil van Nederland werkzaam te zijn. Het Duitsche stoomschip „Hermine Henzenmuller", komende van Antwer pen, bestemd naar Malta, is heden nacht tengevolge van mist bij de Nieuwesluis aan den grond gevaren. Sleepboot-as- sistentie is derwaarts vertrokken. Volgens nader bericht is het stoom schip vlot gekomen en ligt thans op de reede geankerd. Het Engelsche stoomschip „Ituna" is heden middag van hier naar Was hington vertrokken met eene lading cokes. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand September werd in de rijkspostspaarbank ingelegd een bedrag van f4,838,599,43 en terugbe taald f4,406,066,03, w.o. f 60,836,25 wegens aankoop van inschrijvingen in een Grootboek, obligatiën of certificaten van inschrijving, zoodat f.432,593,40 meer werd ingelegd dan terugbetaald. Op uit. September bedroeg het tegoed ten name van de verschillende in schrijvers ingeschreven f125,976,415,96. In den loop der maand zijn 9422 nieuwe boekjes afgegeven, 4032 geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand 1,168,614 boekjes in omloop waren. Tot ultimo Sept. is voor een bedrag van f2,046,704,02 aan inschrijvingen in een Grootboek der Nationale Schuld, obligatiën ten laste van den staat of certificaten van inschrijving, ten behoeve van 2572 inleggers aangekocht. Vlissingen, 27 Oct. De Engelsche barge „Mary Kate", kapitein Hoogenbos, van Londen naar nagen bestemd, heeft heden nacht op de reede alhier een anker met ket ting verloren en het ankerspil gebroken. Dit schip is hier op de haven gekomen en zal binnendoor naar de bestemming plaats vertrekken. Het Parijsohe kwartet zal den 10 November in de Concert- en gehoor zaal te Middelburg een concert geven. Het kwartet is als volgt samengesteld prof. Maurice Hayot, eerste viool Lucien André, tweede vioolJ. Denayer, alt en Jos. Salmon, violoncel. gevallen, zij was slechts bedwelmd. Lord Vivian gaf aan Greville een teeken om haar op te heffen, „want, zeide hij vast beraden, „ik wil de waarheid van haar aanhooren en haar niet aanraken 1" Bij die woorden sprong zij op en sloeg de hand van sir Hildebrand terug. „O, Vivian, Vivian", kreet zij, wild naar hem toesnellende, „wees barmhar tig Verstoot mij niet. Schenk mij slechts een enkel woord. Ik ben slecht en wreed geweest, maar ik zal de gansche waarheid zeggen en ik ben uwe vrouw Zij sloeg hare armen hartstochtelijk rond zijn hals en poogde haar bevend hoofd tegen zijn borst te drukken, maai de graaf sloeg met een hevig gebaar hare armen weg en stootte haar van zich af. Een kreet slakende, waaruit de groot ste zielsangst sprak, waggelde zij achter uit en viel in de armen van sir Hil debrand. Ditmaal was zij werkelijk bewusteloos. Greville zag zijn neef aan. „Maak er om Godswil een einde aan", zeide de graaf schor. „Leg haar op de sofa en help haar weder bij, of wij zullen nooit de waarheid hoorenzij zal ons Men schrijft ons Wij mogen het genoegen smaken den grooten held van Atjeh en Borneo, de le luitenant H. Christoffel, voor een paar dagen in onze stad te zien. Hij zal zijn intrek nemen bij den kapitein P. C. Meijer, met wien hij geruimen tijd op Atjeh gediend heeft. Ge zult hem dan zien, den eenvoudigen kleinen man, die in een tijdsverloop van vijf jaren, van onderofficier, zonder examens het gebracht heeft tot le luitenant en versierd met de Militaire Willemsorde weder met vrouwenlist om den tuin leiden." Greville legde haar zachtkens neder en maakte het fluweelen lint los. Hij gaf een teeken aan Vivian om nader bij te komen en wees zwijgend op haar hals met de woorden „ik wist het wel." „Moordenares riep de graaf uit. Door eene beweging ontwaakte Eglan tine en troffen deze woorden haar oor. „Neen, in 's hemels naam, ik zweer het ik ben geen moordenares. Gij moet dit gelooven, Vivian." „Ik waarschuw u, lady Eglantine", viel de graaf haar koel in de reden, „dat ik voor u lord Deloraine ben." „Ach, dat nooit!" zeide de ongeluk kige gravin snikkend, terwijl zij hoar brandende, droge oogen opsloeg naar het koele schoone gelaat van den man, dien zij zoo afgodisch had bemind. „Gij kunt mij niet van het voorrecht berooven mij bij uw naam te noemen, uw naam, dien ik zoo innig heb bemind en bij welken ik zoo lang ik leef u zal blijven noemen Deze woorden ontlokten den graaf' een uitroep van ongeduld en toornig fronste hij de wenkbrauwen. „Begin met uwe schuldbekentenis, mevrouw", was zijn antwoord. „Ik Men schrijft ons uit Ter Neuzen Op uitnoodiging der afdeeling Volks onderwijs zette de heer Van Wuijck- huizen, te Middelburg, in eene tamelijk bezochte openbare vergadering inrich ting en werking eener ambachtschool uiteen, om daarna een schema te geven hoe z. i. alhier eene ambachtschool zou kunnen worden ingericht. Een 60-tal aanwezigen verklaarden in beginsel in te stemmen met het denkbeeld van Volksonderwijs. Eerstdaags zullen deze tot eene vergadering worden opgeroe pen, tot het nemen van verdere maat regelen, o. m. het benoemen van een comité. Donderdag is naar 't huis van be waring te Middelburg overgebracht een door de gemeente-politie alhier gearres teerde 62-jarige dokwerker uit Gent, wiens aanhouding door de Belgische justitie verzocht wordt. Hij is wegens een zedenmisdrijf veroordeeld en was juist van plan naar Antwerpen te ver trekken om te trachten van daar in Amerika te komen. Een jongen van een jaar of 16 telerseke, die eergisteren met de Iersek- sche lotelingen naar Kapelle gegaan wensck de geschiedenis van deze samen zweering van het begin tot het einde te hooren en let op, dat ik volkomen waarheid begeer, geen leugens en geen uitvluchten, hoort ge Bleeker dan de dood en met wanho- pigen angst op het gelaat bij het hooren van woorden van de lippen, die nooit anders dan liefdevolle woorden tot haar hadden geuit, leunde Eglantine op sir Hildebrand, die haar half ondersteunde. Met zachte, bevende stem verhaalde zij het volgende „Het was, Vivian, in den winter nadat gij ons verlaten hadt, juist in het begin van December, dat Arabelie eene koude vatte, waarvoor zij op raad van dokter Stanmore voor het overige van. het jaar naar Italië moest gaan. „Ik vergezelde haar met de oude Brahm en wij bewoonden de villa, waar gij ons gevonden hebt. „Eenigen tijd lang werd Arabella beter en schreef zij aan u." Wordt vervolyd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1