ROMAN LEESGEZELSCHAP J. 6ERRETSEN. Buitenlandscl]Berichten. Laatste Berichten. Marktberichten. Advertentiën® D" DRUIVEN BORSraONIG plotseling veranderde bij geheel, hij was verliefd geworden op een jonge Hin- doesche van hooge geboorte en werd 9til en in zich zelf gekeerd. Eens op een pebruari-avond keerde de jonge officier ;n het kamp terug met harde koorts. Hij deed verwarde verhalen van een verschrikkelijk toonee 1, dat hij had aan- ichouwd, van een tijger niemand kon u;t hem wijs worden. Toen hij hersteld „as, vertelde hij zijn vrienden, dat een jjiudoeseh priester hem had bedreigd en hem had bevolen onmiddellijk naar Engeland terug te keeren, anders zou jij veranderd worden in een tijger. Eenige dagen nadat bij uit het hos pitaal ontslagen was, was hij verdwenen. Ylle onderzoek in de omstreken van Yeypore, waar zijn regiment lag, was vruchteloos. Op denzelfden tijd constateerde men in de streek de verschijning van een reusachtigen tijger. Het beest deed allen, die het zagen verschrikken reeds door zijn buitengewone grootte, maar het deed niemand kwaad. De Hindoes verklaarden, dat ze den tijger dikwijls op zijn achterpooten zagen staan en dat hij vluchtte als er andere tijgers aankwamen. En deze tjjger had geen enkele gewoonte van de dieren van zijn soort. Deze geschiedenis drong tot Yeypore door. Er werd een jacht georganiseerd, verscheiden tijgers werden gedood, maar men ontdekte geen spoor van den vreem den tijger. In Augustus zag majoor Michael Austey in het veld bij Sunhom een reusachtigen tijger. Het beest stond op korten afstand van den majoor stil en deed een poging om op te staan, toen Austey twee revolverschoten loste met het doel het beest te doen verschrikken. De tijger richtte zich op in zijn ge- heele lengte, ging op zijn achterpooten Btaan, en riep met een hartverscheurende stem „Austey 1 Om Godswil 1 Austey 1" Toen viel hij neer. De majoor sprong van zijn paard en ging op den tijger af, die bewegingloos neerlag. Hij begreep alffis, nam zijn mes, sneed de huid open en vond den luitenant Francis Tyng Gore, dien hij gedood had. Men gelooft dat de onge lukkige luitenant doir een Brahmaan gehypnotiseerd werd. De proclamatie, waarbij de Mikado aan het Japansche volk het voldongen feit der vredeasluiting heeft meegedeeld ia een waardig stuk en een wijs stuk. Het gold nu tegen twee tegelijk te spreken, buitenland en binnenland en van deze taak hebben 's Yorsten raads lieden zich op gelukkige wijze gekweten. "Want aan de in het lichtstelling van de eischen van zelfbehoud die Japan tot den oorlog noopten, sluit zich logisch aan het betoog, dat die eindigen moest, nu alles verkregen was, wat dit zelfbehoud in de toekomst waarborgen kan, en op de herinnering aan de ijverig volbrachte inspanning en den kloek moedig verdragen druk, dien de ge lukkig volbrachte reuzenworsteling aan het volk heeft opgelegd, behoeft bijna niet meer het ernstig vermaan te volgen om niet toe te geven aan aanvechtingen van ijdelen overwinningstrota, maar de hand aam den ploeg te staan, de ge leden verliezen te herstellen en vooral de overwinning van de Japansche vloot en de legers in Mandsjoerije te vol tooien door het militair en politiek ge zag over de uitgestrekte landstreken te vervangen en te bevestigen door eoo nomisch overwicht. "Want daarop kwam het ten slotte aan in dezen, zooals in alle oorlogen. Laat Japan dit na, dan plukt het de vruchten niet, waarvoor het zich alle offers getroost heeft. De taal, die deze vorst tegen zijn volk voert, is een uitvloeisel van het zelfde bedaarde en scherpe inzicht, dat de Russische voorwaarden deed aan nemen, met de wetenschap, dat er een zoodanige teleurstelling door zou ver oorzaakt worden, dat het volk zich in uitbarstingen zou uiten. Het is dezelfde nuchtere, heldere geest, die de geheele krijgsvoering der Japanners bezielde en die hen in de toekomst tot een ernstig concurrent van de sterkste der andere mogendheden maken zal in de worsteling met de wapenen des vredes, den strijd om het bestaan. Voorloopig wenscht Japan niet dan in vrede te leven. Rusland wil het met oprechte welwillendheid tegemoetkomen en als ridderlijk strijder de hand der verzoening reiken. Hetgeen ook kan, omdat het tsarenrijk ten slotte zoo goed en zoo kwaad als het ging met althans naar den vorm ongerepte eere uit den strijd gekomen is. Vooral nu het Engelseh-Japansch verbond de rustige uitbuiting der ver worven voordeelen vrijwel waarborgt, behoeft in den eersten tijd van Japansche zijde geen conflict te dreigen. Dat zal pas het geval zijn, wanneer de Euro den kloeken Aziaten te na ko men of wanneer de toenemende nood zakelijkheid van expansie de Japanners voor de onvermijdelijkheid eener nieuwe gebiedsuitbreiding sielt. Wanneer dit volk in het zooveel talrijker nauw- verwante ras der Chineezen als zuur- deesem werkt en ook hier een sproDg naar den modernen tijd weet te provo- ceeren, zal dit tijdstip veel sneller aan breken. Maar wie zich beangst maakt over het gele gevaar vergete niet, dat de Aziaten met de lusten van den modernen tijd zich ook de lasten op den hals haalden. Hu zien wij hen nog alleen frisch en met jeugdig vuur gebruik maken van alles wat wetenschap en techniek te bieden heeft. ,Er zijn nu reeds vele aanwijzingen, 'dat zij ook in hun land het moderne sociale vraag stuk onder de oogen zuilen hebben te zien. Het platteland begint er reeds te ontvolken en er vormt zich een veel hoofdig proletariaat. Dat zijn omstan digheden, die de volle aandacht in be slag zullen nemen en andere maatregelen vergen, dan een nieuwe volksverhuizing en het onderwerpen van Europa aan de banier van de roode stralende zon, aldus lozen wij in het „Vad." Admiraal Togo heeft, door een be zoek te brengen aan den tempel van Ise, getoond het met den keizer eens te wezen waar deze Japans overwinnin gen toeschrijft aan de bescherming van de geesten der voorouders. Hij heeft daarmede, zoo wordt ver klaard, diepen indruk gemaakt op het nationaal godsdienstig gevoel, en den eeredienst der voorvaderen een prikkel tot nieuw leven geven. Voor het buitenland echter heeft tevens de admiraal met dit bezoek be wezen, dat hij evenmin, gelijk onlangs werd beweerd, Engelsch-Protestantsch als roomsch-katholiek is. FRANKRIJK, Jaurès geeft in de Huinanité" een beschouwing over de tegenwoordige positie van het kabinet met betrekking tot de buitenlandsche politiek en zegt dat het waarschijnlijk de vruchten van zijn koelbloedig op treden in de Marokkaansche aangelegen heden niet zal oogsten, daar het nauwe lijks den moed zal hebben, zich openlijk te verklaren voor degenen die den defi nitieven vrede wenschen, en zich tegen de chauvinistische grootsprekers te ver zetten die thans, nu het gevaar voorbij is, aan de regeering verwijten dat zij van de kansen van de overwinning van Frankrijk op Duitschland geen partij heeft getrokken. De zeldzaam gemengde partij van Delcassé roert zich al ij verig en rust zich toe tot een vinnigen veld tocht tegen Rouvier's ministerie, dat tengevolge van zijne dubbelzinnigheid en besluiteloosheid weieens het onderspit zou kunnen delven. ENGELAND. De leden van den Parijschen gemeenteraad zijn eergister de gasten geweest van koning Eduard op Buckingham Palace. De Engelsche bladen zijn niet best te spreken over een vergissing van den opper-ceremo- niemeester, die 'wèl de Fransche ge meenteraadsleden tot den koning toeliet, maar de meegekomen leden van de „London County Council" pas de troon zaal binnenvoerde, toen Z. M. zich al weer in zijn appartementen had terug getrokken. Overigens gelijkt het verblijf der Frauschen in de Engelsche hoofdstad één onafgebroken zegetocht. Na het bezoek aan dsn koning gin gen de Fransche het tweede ontbijt gebruiken in de hoofdkazerne van de Londensehe brandweer, waar zij op allerlei oefeningen en gymnastische kunststukjes der brandweermannen wer den onthaald. HONGARIJE. De koning heeft aan Fejervary een eigenhandig geschreven brief gericht, waarin hij zegt, dat het hem niet mogelijk is geweest een mi nisterie samen te stellen in de gecoali- seerde partijen. Hij heeft zich moeten verzekeren van de uitvoering der pu blieke zaken door verantwoordelijke personen en volgens de Grondwet. Daar om heeft hij Fejervary opnieuw benoemd tot voorzitter. De koning legt er ver volgens den nadruk op dat, wanneer men de koninklijke verklaringen aan de hoofden der coalitie vertolkt volgens hun ware beteekenis, een volkomen overeenstemming heerscht tusschen de Kroon en de natie ter zake van de door de constitutie gewaarborgde onafhan kelijkheid. De brief des konings wordt geïnter preteerd als de inluiding van een nieuwe periode zonder voorloopig karakter van een ministerie-Fejervary. ZWEDEN en NOORWEGEN. De oplossing van de quaestie van de Noor- weegsche staatsregeling komt allengs nader. Waarschijnlijk zal het Storthing reeds deze week beslissen, in hoeverre de meening van het volk gevraagd zal worden, of dat het Storthing zelf gaan. Do kracht waarmode mannen ais Björnson, Nansen, prof. Sars, die allen de regeering zeer na staan, gedurende de laatste dagen hebben deelgenomen aan de beweging voor een oogenblik- kelijke koningsverkiezing, schijnt er op te wijzen, dat de regeering in dit op zicht eensgezind denkt, al staat haar linkerzijde bekend als oud-republikeinen, en warme voorstanders der volkssou- vereiniteit. Er loopen dan ook wel ge ruchten, dat twee of drie ministers zich onvoorwaardelijk tegen een dade lijke beslissing verzetten. De agitatie voor en tegen een volks stemming wordt inmiddels met stijgende heftigheid voortgezet. Maandag werden er in het heele land volksvergaderingen gehouden ter bespreking der quaestie op de meeste vergaderingen werden moties aangenomen waarbij hetStorthing werd uitgenoodigd, geen koning te kie zen, zonder eerst het volk gehoord te hebben. Een manifest uitgaande van enkele leden der linkerzijde,en door vele mannen van invloed onderteekend, waarin aan gedrongen wordt op een plebisciet in zake republiek of koningschap, daar eval het volk tot een monarchalen vorm besluit, de positie van den vorst dan hecht gegrondvest zal zijn op de vrij ze keuze van een vrij volk, heeft nogal opzien gebaard, vooral bij de conservatieven. Zoo vindt „Aftenposten," dat de hooggeplaatste ambtenaren en officieren, die het manifest mede hebben onderteekend terstond hun betrekkingen behoorden neer te leggen. ZWEDEN. In de gisteren bij de sluiting van de buitengewone zitting van den Rijksdag voorgelezen troonrede, betuigt de Koning zijn diep leedwezen, dat de vroegere scheiding der nauw verwante volkeren opnieuw is ingetre den, dat de moeilijkheden en gevaren, die in den bijna een eeuw ouden bond voor altijd uit den weg geruimd schenen te zijn zich mogelijkerwijze opnieuw zouden voordoen. De Koning hoopt echter, dat, ofschoon helaas de politieke vereeniging niet langer bestaat, een duurzame vrede moge blijven tusschen de volken van Zweden en Noorwegen in het belang van de veiligheid en het geluk van beide volken. De Koning betuigt ten slotte zijn warmen dank, aan het volk van Zweden voor zijn trouwe aanhankelijkheid in den voor hem zoo smartelijken tijd van beproeving. SPANJE. Nauwelijks is het parlement bij elkaar en goopend of er is weer een ministerieele crisis ontstaan, de tweede gedurende het jonge leven van dit kabinet. De oorzaak is evenals bij de vorige, we'ke bezworen werd doordat Eohegaray er voor te vinden was Urzaiz als minister van financiën te vervangen, een financieele quaestie. Nu was het de minister van marine, die roet in het eten gooide door een belangrijke ver hooging der begrooting te verlangen voor vlootplannen. De nieuwe minister van financiën, Echegaray verzette zich de premier koos diens partij en dreigde, nog wel zoo kort voor de komst van den president der Fransche republiek, een breuk, maar de koning, het gevaar lijke en onmogelijke van den toestand inziende, gaf den minister van marine een wenk om toe te geven, en de barst werd bijgewerkt. Genoemde Excellentie heeft zich echter pruttelend voorbe houden bij de behandeling van de be grooting van zijn departement op de zaak terug te komen. Men kan dus aan nemen, dat de crisis, om zoo te zeggen, voortsmeult, en dat het vuur na het vertrek van president Loubet nog wel eens zou kunnen oplaaien. Daar tengevolge van de voortdurende storingen in de regeeringsmachine het beheer der zaken zeer geleden heeft, is het hoogst wenschelijk, dat er wat vast heid in het beleid komt. Dat verlangt ook he.t financieel bij Spanje geïnteres seerde buitenland. RUSLAND. Graaf "Witte zou reeds, zijn de jongste geruchten juist, weder van de eere-plaats naar achter geschoven zijn. De vijanden, waarbij zich nu een groote drom van benijders gevoegd heeft van den grooten Russischen staatsman, hebben dus niet stil gezeten. Echter is het hoogst moeilijk een juist denkbeeld te erlangen van de plaats, die Russische op den voorgrond tredende staatsmannen in hun land bekleeden. Het buitenland ziet te weinig wat achter de schermen gebeurt. Zoo schrijft de Matin" naar aanlei ding van den nieuwen „graaf", dat deze titel zeer weinig beteekent. De Tsaar zou zeer ontstemd geweest zijn over de z. i. onkiesche handelwijze van keizer Wilhelm, die den Russischen staatsman, nog voor zijn eigen souverein gelegen heid had hem te beloonen, al vast met zijn weldaden overlaadde. Het groot kruis van den Zwarten Adelaar, hem door den Duitschen Keizer geschonken, was toch volgens des gevers eigen woor den een onderscheiding welke alleen Deze hulde nu heeft den Tsaar diep gegriefd. Vandaar dat de ontvangst van Witte op de „Poolster" niet het hartelijk karakter droeg, dat Czaar Nicolaas er eerst aan had willen verleenen. En met den titel van „graaf," die in Rus land een Duitsche titel is en uitslui tend aan lieden van Duitsche origine toebehoort en die niet in bet Russisch aaibaar is, zou de Tsaar „graff" Witte diens al te mooie Duitsche ont vangst hebben willen doen betalen. MACEDONIË. Het Turksche rijk blijft nog maar altijd de wondeplek in de groote Europeesche samenleving. De pogingen der mogendheden om orde te brengen in den Oosterschen chaos wor den stelselmatig tegengewerkt door den Sultan, die niet alleen wereldlijk gezag heeft over zijn eigen rijk, maar ook geestelijk gezag over alle Mohamme danen op den geheelen Balkan. Voor een paar weken verklaarde de Porte, in verheven vastberadenheid, vast besloten te zijn, om niet af te wijken van hare opvattingen aangaande de overbodigheid van het financieele toe zicht op Macedonië, dat een inbreuk op die sonvereiniteit van den Sultan vormt. Zij vroeg de gezanten zich te willen onthouden van de uitzending van de financieele gedelegeerden naar Saloniki, die de provinciale overheidspersonen, overeenkomstig de hun verstrekte last geving, toch niet zouden erkennen. De mogendheden intusschen stonden ook op hun Btuk en de geldcontroleurs gin gen wèl naar Saloniki. Zij moeten daar, volgens hun lastbrieven, volledig toezicht houden op alle inkomsten en uitgaven van Macedonië. En het Turksche be lastingsysteem is zeer ingewikkeld. Er is inkomstenbelasting, bedrijfsbelasting, huisbelasting, te zamen 18 percentdan nog 5 pet. grondbelasting, evenveel als bijdrage in openbare werken, 2 pet. voor de scholen, 1 pet. voor den Mohamme- daanschen eerededienst en Joden en Christeren mogen dan nog eens zeven procent betalen wegens hun vrijstelling van militairen dienst. Dat is de theorie, maar de practijd lijkt nog veel meer op een levend dwangbevel. De Turksche belastingambtenaren krijgen gewoonlijk dat behoort bij een Turk'sohen amb tenaar geen salaris en zien het nu te krijgen. Van de belastingschuldigen alweer, zoodat dezen soms tot 50 procent van hun inkomen moeten betalen. Men ziet intusschen, dat er bij richtig be heer, geld genoeg binnenkomen kan, zoodat dan ook in het begin van dit jaar, toen een verstandig en eerlijk hoofdambtenaar de zaak beheerde, er in drie maanden meer dan een half millioen batig saldo was. Zóó nu wilden de mogendheden, dat het zou blijven. Maar de ambtenaren, die het stelen gewoon waren, vonden het niet goed en klaagden bij- den Sultan en eischten of herstel van den ouden toestand, öf het ergste wat van den Sultan kan worden gevraagd, geld. Het gevolg daarvan wordt ons door Reuter verteld: „De Porte richtte een nota aan baron von Calice, den gezant der Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie, waarin zij in antwoord op diens mededeeling op nieuw weigert het ontwerp betreffende de controle op de Macedonische financiën goed te keuren. Dit is nu de derde maal, dat de Porte geweigerd heeft den eisch der groote mogendheden te voldoen, en dit heeft vooral te Weenen een zeer on- aangenamen indruk gemaakt. De mogend heden schenen, onder den indruk van berichten, uit Konstantinopel ontvangen, te meenen dat een hernieuwde aan vrage bij de Porte ditmaal resultaat zou brengen. In Oostenrijk was men ten minsce in regeeringskringen vast overtuigd, dat de Porte de tot nu toe gevoerde krasse oppositie tegen het voorstel zou opgeven, en onderhandelin gen zou aanknoopen om de wijze en den duur der controle vast te stellen, en eenige beperkingen te verzoeken, bijvoorbeeld, dat de militaire uitgaven geheel buiten de controle zouden blij ven. Deze stemming, die volgens de berichten van baron von Calice bestond, schijnt nu plotseling weder gewijzigd te zijn. De Porte verklaart thans, dat niet alle mogendheden het controle- denkbeeld hebben goedgekeurd, en dat zij nog alle bezwaren tegen de invoe ring er van moest handhaven. Dit be sluit wordt in diplomatieke kringen zeer betreurd. Men vreest dat het ge volg er van zijn zal, dat de toestanden in Macedonië nog slechter worden. Per Telegraaf. 's GRAYENHAGE. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië is de zoon van den ons sedert 1878 vijandig gezinden Manga- rabja benevens eenige der aan hem verwante hoofden, in de Tabalanden ge vangen genomen. De vervolging van den priestervorst wordt voortgezet. Middelburg, 19 Oct. (Opgaaf van de marktzetters Boter f 1.12 a f 1.17 per K.G. Eieren f 6,a f 0.00 per 100 st. (Opgaaf v. d. Zeeuwsche Landbouwm.) Boter f 1.10 a f 1.18 p. K.G. Eieren f 6.50 a f 0.00 per 100 stuks. oor de vele blijken van belangstel ling bij het huwelijk ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. O. E. YISSER. J. J. VISSER— Noest. oor deze betuigen wij onzen harte lijken dank voorde vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het over lijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader DINGENIS LOUWERSE. Uit aller naam, Wed. D. LOUWERSE— UlTTERSCHOUT. ALS Huis-, Genot-, Voedings- en Krachtmiddel bij Hoest, Heesohheid, Slijm-, Be klemming der Borst, Hals-, Borst en Longziekten, Kuch- en Kinkhoest der kinderen, opgeven van bloed, vluimen, longtering in de heide eerste graden, verder tot versterking van zwakke kinderen en reconvalescen ten, is de BliJmlaudscihe reeds sedert; 38 jaren in de geheele wereld ongeëvenaard en eenig Alleen echt verkrijgbaar in üea- schen 11. 2,11. 1,en a, 65 cent, voorzien van capsule met on derstaand fabriekstempel. HoolddepAt voor Nederland bij de firma It. SABDEMANS te Emmerik a/d K. est Zeve- iiaar. Te Vlissingen bij Wed. J. G. H. DOM MISSE, Bellamykade 5 Goes bij de Firma Wed. J. P. VAN DER DOES Sz.St. Maar tensdijk bij JOH. PEELS; Middel burg bij W. H. GRAYESTEIN. VAN DEN BOEKHANDELAAR Uitsluitend NIEUWE BOEKWERKEN worden in dit Leesgezelschap opgenomen. Onontbeerlijk voor hen, die op de hoogte willen blijven van onze hedendaagsche tot een keuze van een koning zal over- staatshoofden plegen te ontvangen. litteratuur. Abonnementsprijs t 5.pfir jaar.

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 3